We luisteren naar IBIS SHAG Dobbelmann lekker... mem! H.Ms. 016 in ruwe füCRÈME een weldaad ymorUwhuid_ DE 25 MILLIOEN VOOR INDIË en rubber Te Horta brak een ankerkabel struisvogelpolitiek BINNENLANDSCHE ZAKEN J LEENING HILVERSUM De BROEDER ZWAAR GEWOND JONGEN VERDWENEN LEENING SCHIEDAM INBRAKEN OPGEHELDERD ZAGENDE INBREKERS Woensdag 10 Februari LEGERMUTATIES I 1 vluchteling uit Alkmaar N.S.B.-vlag op Weesper watertoren Na den moord op den kleinen Wattson KLEINE MEISJES LASTIG GEVALLEN - - - - - - - -i - Men hoede zich voor DINSDAG 9 FEBRUARI 1937 Duitschland beroep terecht eyjy houdt. heen en weer gegooid. «p 8 D. A P. Versterkte of vervroegde aflossing is te al* taalbaar zyn. De Door 10 4512.00 Oratn.pl. volgens In den winkel laten zakken. 4 Doos 20cl hun cel zouden worden gebracht, gaf B. op de Verachillende N.S.B.’era door de politie verhoord Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Strekken maatregelen niet tot welvaart der bevolking? het door de politie Ingestelde on- heeft de Arrestant herneemt voor enkele minuten zijn vrijheid Anderen hiertegenover betreurden, dat de regeerlng ook thans niet een breed-opge- zet welvaartsplan voorlegde en meenden, dat vele van de voorgestelde maatregelen niet strekken tot welvaart van de bevolking, waardoor de besteding van dit bedrag van 25 millloen het karakter krijgt van een verlichting van het budget, hetgeen niet In de bedoeling ligt. Zij merkten op, dat voor maatregelen van socialen aard vrijwel niets Is gedaan. Zij bevalen o.a. aan steun voor de oprichting van een bedelaars-kolonle. De O IS heeft zich onder deze beproeving kranig gehouden. Het schip heeft prachtig weer stand geboden, zoodat hier in Horta maar wei nig schade viel te constateeren. En officieren én bemanning hebben als ware Hollandsche zeelieden den strijd onvermoeid gevoerd, zonder ooit voor de moeilijkheden uit den weg te gaan. Te midden van soms onbeschrijfelijke omstan digheden ging binnen boord het leven zijn ge wonen gang, zeeziekte werd overwonnen en de dwaze kant van het leven in een zoo sterk heen en weer gegooid schip, gaf aanleiding tot me- nlgen kwinkslag. Rust was er geen oogenbllk en een mensch moest wel drie beenen en vier han den hebben om steeds te blijven staan en tc bedwingen wat heen en weer dreigde te vliegen. Het was een verademing op Woensdag 20 Januari hier te Horta aan te komen, na dat wij in den nacht nog een windkracht van ruim tien te verduren hadden gehad. De haven ligt goed beschut, zoodat er met dit weer wel eenlge zee staat, die ook soms nog wel zorg baart er brak een anker kabel doch wij kunnen toch binnen blij ven. Onze dagen op de Azoren zullen allen een welverdiende rust brengen. tuten in hem in te overmeeste- Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. BIJ Uw winkelier verkrijgbaar. PKI TKCHEAND8BNDKB. 1571 M. 730 So- llstenoonoert. 6 35 Militair concert. 9.20 Berichten. 930 Het Stamltz-kamerorkeet. 10.2011.20 Wllll Glabe’s danaorkeet. 1 eoi lol d b di te t 1) t d In een bosch te Epse werden twee acht-jarige meisjes lastig gevallen door een onbekend per soon. De politie arresteerde als verdachte zekere 8.. die ter beschikking van den officier van jus titie te Zutphen is gesteld. ■I -< -9 -S ■4 - I - ■H 1 ■I •i 1 i f Bij K. B. van 2 Februari 1937 zijn overge plaatst bU het regiment grenadiers de reeerve- lultenant-kolonel mr. W. A. C. van Dam, van het 4e regiment Infanterie; de reserve-majoors J. Moorman, van het 4e regiment infanterie; dr. J. Teixeira de Mattos, van het 17e regi ment Infanterie; bij het regiment jagers: de reserve-majoor.s mr. J. C. J. W. Hermans, van het 10e regi ment infanterie;J. Kruis, van het 4e regiment infanterie; J. de Kruyff, van het 17e. D b m V ti 1 no< Tu Ha ui ve fe I 1 i 1 I J c t c var TE) Spr tige wer V de gew en 1 Ja ai D ven ging Ir sak< in rrai cf kiatiach atreven reeda opmer kelijke reaultaten bereikt Toen de arrestanten eenlge uren na hun ver hoor door den commissaris van polity naar BATAVIA. 8 Rebr. AnetaIn het afdee- llngsverslag van den Volksraad omtrent de aan vullende begrooting inzake de bijdrage van f 35 millioen. is het volgende vermeld: Verscheidene leden betuigden hun instemming met de voorgestelde maatregelen betreffende de welvaartszorg. Binnen de grenzen kan het tot zekere hoogte zoo veel geld drukken als het zelf verkiest cf de ..dekking” nu één procent bedraagt of tot een half of ‘n kwart procent afzakt, is ook niet erg belangrijk; en als dit geld nu maar rolt en alle Duitschers te eten hebben, dan is- er in dezen tijd van crisis al heel wat bereikt Dat het Dultsche nationaal-soclallsme echter een nieuw tijdperk inluidt, en als het ware der wereld een economisch el van Columbus heeft gebracht, is iets, dat minstens nog zal moeten blijken. Het meeste succes had men tot nu toe met de synthetische benzine. Men onderscheidt hierin twee soorten: zuivere synthetische benzine en synthetische benzine, vermengd met eveneens in Duitschland geproduceerd benzol en spiri tus. In 1935 kon men een verbruik van rond twee millioen ton voor bijna de helft, namelijk vijf en veertig procent, uit eigen productie dekken. Dit percentage stijgt voortdurend en snel. Reeds in het voorjaar van 1938 zal Duitschland in staat zijn, den invoer van benzine uit het bui tenland geheel stop te zetten. reidheid van de regeerlng. om leden der S. D. A. P. voor de bekleeding van dat ambt in aan merking te brengen, zal toenemen. len tijde voorbehouden. De coupons verjaren vijf jaren en de obliga tion dertig jaren na den dag, waarop zij be ta het plafond van den winkel een gat gestoo- ten. Langs een staaldraad hebben zij zich ver- J volgens ta den winkel laten zakken. Daar hebben zij het kasregister opengebro- ken en ongeveer honderd gulden aan klein geld meegenomen. Voorts hebben zit een groote hoe- veelheid flesschen met parfum, in emmers en doozen gepakt, welke zij door het gemaakte gat naar de eerste verdieping hebben geheschen. Vermoedelijk hebben zjj den bult ta een auto gelacen. Een brutale inbraak is gepleegd in een par fumeriezaak aan de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam. Om ta den winkel te komen hebben de in brekers zich door opensluiting eerst toegang verschaft tot de eerste étage, die onbewoond is. In den vloer hebben ze een gat gezaagd en 1937. De coup houders verhi De leening is aflosbaar in 39 jaarljjksche ter mijnen, aanvangende ta 1938, volgens het hier achter vermelde aflosslngsplan. KEI LEN. 456 M. 8.00 Militair orkeat. 1120 Orkest. 12.38 Omroeporkest. 4 50 viool en plano. 5 40 Oram.pl 8 05 Omroeporkest. 9 5011.20 Omroepklelnorkest. een gat naar binnen gekomen Duitschland heeft een „Innenwirtschaft**. Het bezit geen .goud. Het bezit geen devie zen. Het hoeft er zich weinig van aan te trekken, dat zjjn geld in het buitenland slechts ruim de helft van de nominale waar de heek en dat zijn schuldbekentenissen voor ruim een kwart der nominale waarde gewaardeerd worden. Voor het gerechtshof te Den Bosch stond in hooger beroep terecht Aa. 8. huisvr. van O. te Mill, die door den politierechter veroordeeld was tot zes maanden gevangenisstraf, de maxi male straf die door dezen rechter kan worden opgelegd omdat zij op meerdere stijdstippen in de Jaren 1935 en 1936 te Mill opzettelijk mis handelend haar vierjarig zoontje Hendrik ge welddadig heeft geslagen. Subsidiair is haar ten laste gelegd, dat zij door misbruik van gezag heeft uitgelokt, dat haar zoontje Antoon be doelde mishandelingen pleegde. Verdachte, ondervraagd, zegt dat zij in be roep is gekomen, omdat zij onschuldig is. De advocaat-generaal acht de feiten, zooals die zijn komen vast te staan, niet weerlegd door de verklaringen der getuigen A décharge. De eisch luidt bevestiging van het vonnis. De verdediger is van meening, dat er geen wettig en overtuigend bewijs is. De eenlge posi tieve verklaringen komen van de dochter Nellie. Over haar is van alles te zeggen, dat nu juist niet den indruk van betrouwbaarheid wekt. Pleiter verzoekt vrijspraak. Het Hof zal op 22 Februari arrest wijzen. Naar uit derzoek is gebleken, heeft de voortvluchtige J. R. uit Alkmaar lang niet al het geld mede genomen. In een gesloten kastje in de garage, waarin de auto gestald stond, werd het groot ste deel van de verdwenen achthonderd gulden terug gevonden. De vluchteling heeft slechts een bedrag van f 85 op zak, alsmede vier honderd Belgische francs. De ouders ontvingen gistermorgen een brief van hem, waarin hij mededeelde, Zaterdagavond te Antwerpen te zijn aangekomen. Ireland Fanfare-orkeat. 3 50 Pianorecital. 5.10 Het John MacArthur-kwlctet. 5.35 BBC-Danaorkeet. 8.20 Berichten. 7.00 Pe ter Yorke'a orkest en solisten. 7.35 BBC- Theaterorkest. -Revuekoor en solisten. 8.35 BBC-Symphonle-ork. Phllh. koor en solisten. 9 35 Berichten. 9.45 Vervolg con cert 10.45 Het Bridgewater Harpkwlntet. 1136 Billy Merrln en zijn Band. 1130 12.20 Dansmuziek (gr.pl. De burgemeester van Castricum heeft namens de ouders de opsporing en aanhouding verzocht van een twintlgjarigen jongeman uit zyn ge meente Jacob v. d. Pot genaamd die sinds Zondag JJ. spoorloos is verdwenen. De jonge man is Zondag in overspannen toestand uit zijn ouderlijk huis verdwenen en daarin nog niet weer teruggekeerd. Het signalement van den Den commandant, lult, ter zee C. J. W. van Waning, ben ik groote erkentelijkheid verschul digd voor het feit, dat ik mijn waamemings- programma van sfthgerwaamemingen volledig hete kunnen uitvoeren, zelfs hier en daar nog met een enkele belangrijke aanvulling. Het dui ken onder zulke omstandigheden bij dag en nacht, dikwijls driemaal per etmaal, is een hoog te waardeeren prestatie, waarvoor aan com mandant en officieren een woord van hulde toekomt. Deze reis is een voorbeeld geweest van waartoe het taaie doorzettingsvermogen van den rechtgeaarden Hollander in staat is. De etat-major zij hier vermeld. Het zijn tjehalve de commandant luit, ter zee J. F. van Duim, oudste officier, officier ms.d. K. C. J. Lugten. hoofd machinekamer, Luits. ter Zee H. A. W. Goossens (die temidden van de wateraeeën de bestekken nam) en A. H. W. van Freytaag Drab- be, en off. ms.d. A. Ohr. WU voeren voor de waarnemingen geregeld op 50 meter diepte, d.w.z. 20 meter dieper dan ik op vroegere reizen de waarnemingen verrichtte, en nog slingerden wjj soms tot 7 graden toe naar weerskanten. Met de arrestatie van den 22-Jarigen A. B. en den 18-jarigen H. J. van W beiden uit Amersfoort, is het de politie gelukt klaarheid te brengen in een reeks Inbraken, in den loop van de laatste maanden aldaar gepleegd. De aangehoudenen hebben by hun verhoor door den commissaris van politie bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan een vijftal in braken, o.a. in het rusthuis van De Lichtenberg en in het magazijn van Vroom en Dreesmann. PEMBINA (Noord-Dakota), 9 Febr. (Ha vas) De plaatseljjke immigratié-autorlteltei. hebben de arrestatie gemeld van een Individu, dat beantwoordt aan het signalement van den ontvoerder van den kleinen Wattson. De ge arresteerde, de Oostenrijker Stanislas Poracki. is op onwettige wijze Canada binnengekomen. HU was niet ver van Tacoma de grens overge komen en had zich daarop naar Noord-Dakota begeven. met onderzeebooten meemaakte. De inschrijving op f 7.000.000 3% pct. Obliga tion, conversieleenlng 1937, ten laste van de ge meente Schiedam, zal zijn opengesteld op Vrij dag 12 Februari bij de Nederlandsche Handel- Maatschappjj, de Amsterdamsche Bank, de Rot- terdamsche Bankvereeniging en bij de heeren R. Mees Zoonen, tot den koers van 99% pet. Houders van de niet-uitgelote obligation van de ten laste van de Gemeente Schiedam uit staande: 4 pet. leening 1907, oorspronkelijk groot 1.OQ0.OOO, pro resto groot 747.000 welke obligation aflosbaar zijn gesteld per 13 Mei 1937, en van de 4 pet. leening 1931, oorspronke lijk groot ƒ2.555.000, pro resto groot ƒ3.171.000, 4 pet. leening 1934, oorspronkelijk groot ƒ4.000.000, pro resto groot ƒ3.779.000, welke obligatlën aflosbaar zijn gesteld per 15 Maart 1937, hebben recht van voorkeur en wel ta dier voege, dat elke obligatie als bovenbedoeld, welke vóór sluiting der inschrijving is aangemeld, recht geeft op toewijzing van een gelijk nomi naal bedrag der onderhavige 3% pet. leening. Het na uitoefening, van bedoeld voorkeurs recht overbiyvende gedeelte der leening is voor vrjje inschrijvingen beschikbaar. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obligation moeten, voorzien van alle nog niet vervallen coupons, op Maandag 8 Maart ten kantore, waar de inschrijving heeft plaats gehad, worden ingeleverd, waartegen 3% pet. obligatiën worden uitgereikt, onder vergoe ding aan de inschrijvers van koersverschil en rente. De betaling der op de vrije inschrijvingen toe gewezen obligatiën moet geschieden op Maan dag 8 Maart, ten kantore waar de inschrijving heeft plaats gehad, met ƒ995 (ƒ49730) per obligatie van ƒ1000 (ƒ500), vermeerderd met ƒ0.68 (ƒ034) voor 7 dagen rente A 3% pct. De leening Is A pari aflosbaar in 33% Jaar. De jaarljjksche aflossing heeft plaats op 1 Septem ber en wel voor het eerst op 1 September 1937. Versterkte of algeheele vervroegde aflossing is te allen tijde voorbehouden. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, welke vervallen 1 Maart en 1 Sep tember. De eerste coupon vervalt 1 September 1937. De verschuldigde couponbelasting wordt op de obllgatlehouders verhaald. /Met zyn motor tegen vrachtauto gebotst Maandag is op den provincialen weg Uden Völkel een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks drie uur wilde broeder Dominlcus, van het Missiehuis van de paters van het H. Hart te Steyl-Uden zich per motorrijwiel op den provincialen weg begeven, toen juist een vrachtauto van de firma v. d. G. uit Zaltbom- mel passeerde. Waarschijnlijk heeft de broeder den vracht auto te laat bemerkt, waardoor een botsing on vermijdelijk was. De bestuurder trachtte het ongeluk nog te voorkomen, door het stuur naar links om te gooien, doch de motor botste toch met een flin ke vaart tegen den vrachtauto, waardoor de be rijder van den motor geslingerd werd en hevig bloedend bleef liggen. Zusters van het naburige retraitehuis bevrijd den den broeder uit zijn benarde positie. Dr. Peters uit Uden verleende eerste hulp en achtte den toestand zoo ernstig, dat ter plaatse de H.H. Sacramenten der Stervenden moesten toe gediend worden. Daarna werd het slachtoffer naar het St. Janszlekenhuis te Uden overge bracht. Hier bleek, dat broeder Dominlcus een sche- delfractuur en inwendige kneuzingen had opge- loopen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Het motorrijwiel werd geheel vernield, auto was door de botsing ta een sloot terecht gekomen en zwaar beschadigd. De bestuurder bleef echter ongedeerd. Beide voertuigen zijn in beslag genomen. eerste verdieping van het politiebureau den hem begeleidenden rechercheur een duw, storm de de trap af en repde het gebouw uit. De rechercheur zette onmiddellijk den vluchteling na en slaagde er na eenlge een tuin aan de Snouckerl ren. naai bedrag aan 3% pet. obligatiën, 1937. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overbljjvende gedeelte 18 Voor vrije inschrijvingen beschikbaar. voor de uitoefening van het- voorkeursam recht aangemelde 4 pet. en 5 pet. obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Maandag 1 Maart ten kantore van inschrijving worden Ingeleverd, waartegen 3S pet, obligatiën, voorzien van coupons per 1 Sep tember en volgende worden uitgereikt onder vergoeding aan de inschrijvers van koersverschil en loopende rente. De Wijze van verrekening van de aan houders van schuldbekentenissen wegens preferente in schrijving op emissie-voorwaarden toegewezen obligatiën zal in overleg met het Gemeente bestuur van Hilversum plaats vinden, waarbij d» datum van aflosbaarheid hunner vordering in aanmerking zal worden genomen. De betaling der op de vrije inschrijvingen toe gewezen obligatiën moet geschieden op Maan dag 1 Maart ten kantore van inschrijving met t 995— per obligatie van f 1000— tegen uit reiking der 3% pet. obligatiën. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijK* sche coupons, vervallende 1 Maart en 1 Sep tember. De eerste coupon vervalt 1 September blasting wordt op de obligatie- HILVERHl M II. 301 M (NCRV-Ultzendlng) 6.397.00 OndrrwIjktondH v. d. Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek (gr.pl 8.309 30 Oram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmoniumspel en zang 12.00 Berichten 12 15 Gram pl. 230 Voor Jeugdige postzegelverzamelaars. 3 003.45 Pianorecital 4.00 Zang en plano. 5.00 Klnderuur. 6.00 Landbouwhajfuur. 8 30 Causerie over het Blnr.enaanvarlngs- reglement en Stoommachines. 700 Be richten. 7.15 Causerie: De Jurist als amb tenaar. 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. 7 15 NCRV-orkest 9 00 Causerie: Christelijke muziek 9 30 Vervolg concert. 10.0Q Berichten ANP. 10.05 Schaakles. 10 20 Vervolg concert. 11 0011.30 Gram pl. Hierna Schriftlezing. Prof. Vening Melnesz schrijft ons van boord van H Ms. O 16 (d.d. 23 Januari ült Horta) Aan de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over de be- grooCing van Blnnenlandsche z Zaken ks het volgende ontleend: In het bijzonder heeft het den minister ver heugd. de erkenning te vinden, dat hij er naar streeft, ook in deze uitermate moeilijke tijden het goede voor de gemeenten te behouden. De schijn toch is in dezen tegenovergesteld; de re- geering moet meer weigeren dan toestaan. Evenmin mag men uit de regeerlngsbemoeiïhg afleiden het bewijs, dat de gemeenteraden on bekwaam zouden zijn voor hun bestuur. De ge meenteraden hebben niet en kunnen niet hebben het overzicht, dat hoogere bestuurs organen voor zich zien. De contróle over de besteding van aan burger wachten verstrekte gelden laat naar de meening van den ondergeteekende niet te wenschen over en wordt onafgebroken en scherp uitgeoefend. De malversaties, welke in den laatsten tijd bij de besteding van gelden voor den Bijzonderen •.Vrij willigen Landstorm aan het licht kwamen, zijn aanleiding geweest, het flnancleele toezicht te verscherpen. In aansluiting aan lietgeen hij daaromtrent bij vroegere gelegenheden 1 eeft medegedeeld, merkt de minister ten aanzien van de mo gelijkheid van benoeming van Soclaal-Demo- cratische candldaten voor het burgemeesters ambt op, dat, naarmate de houding van de ten opelchte van voor het burge meesterschap vitale elementen van onze Staats inrichting zich in gunstigen zin wijzigt, de be- In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft, gedurende ongeveer drie en een half uur, een groote N.S.B.-vlag van den Weesper watertoren gewapperd, waaraan tenslotte door de politie 'n eind is gemaakt. In verband hiermede verna men wij de volgende bijzonderheden: Een aantal Weesper N. S. B.’ers hAd zich, in gezelschap van eenlge Amsterdamsche partljge- nooten, dien nacht op straat begeven, met het doel propaganda te maken. Toen zij op de Hoogstraat kwamen, zagen zij daar, een verlaten auto met gedoofde lichten staan. Een der Am sterdammers herkende in den auto een wagen van partijgenooten en wilde een onderzoek in stellen naar de oorzaak van het feit, dat in de omgeving van den wagen geen der partijgenoo ten te zien was. Hij besloot op het politiebu reau nadere gegevens te verzamelen. Als inlei ding vroeg hij aldaar een glaasje water, waarbij hij zich bekend maakte als verslaggever van het Nationaal Dagblad. Op het politiebureau bevonden zich echter reeds eenlge partijgenooten, die door de politie gearresteerd waren wegens overtreding van het kalkverbod. Even later ging de politle-agent er per fiets op uit, om nog meer schuldigen te zoeken en kwam met twee personen terug. Toen deselfde agent er later opnieuw op uitging, trof hij vlak by het bureau twee Weesper N. 8. B.’ers aan. Aan een hunner. W. R. genaamd, werd ge vraagd, of hij ook iets wist van 1 plakken van groote piakzegels van de N.S.B., welke, ter wijl het bóvenvermeiaë zleh btnnen het bureau afspeelde, op de ruiten van het politiebureau waren geplakt. Het antwoord luidde ontkennend, maar toen de agent vroeg, of W. R. misschien van die zegels bij zich had, haalde deze den in houd van zijn zakken te voorschijn en het bleek, dat hij eenlge van de bedoelde piakzegels bij zich had. De agent nam de zegels in beslag en W. R. ging huiswaarts. t Nadat in de woning van W. R. het gebeurde eenlgen tijd besproken was, gingen de Weesper N. 8. B.’ers wederom de straat op en naar een hunner verklaard heeft zagen zij, in de omgeving van den watertoren gekomen, hoe van dien toren een groote N. 8. B.-vlag wap perde. Nadat de nachtelijke wandelaars in hun wo ningen waren weergek^erd, kreeg een hunner, een bewoner van den Heerensingel, N. M. M genaamd, bezoek van den politiechef, vergezeld van een agent. Bij het onderhoud ten huize van M.verzocht de chef den bewoner, hem zijn broeken te too- nen, opdat onderzocht kon worden, of hieraan ook roestvlekken zaten. Dit hield verband met het feit, dat de politie inmiddels de vlag ont dekt had en tot de conclusie was gekomen, dat iemand tegen den 6 M. hoogen Ijzeren mast had moeten opklimmen. De politiechef verklaarde, dat tegen dengene, die als dader kon worden aangewezen, proces verbaal zou worden opgemaakt wegens in braak, vernieling en overtreding van het unl- fonnverbod. In verband hiermee vernamen wij, dat de politie de deur van den watertoren ge opend had gevonden en dat in de nok van den toren een zaar contragewicht van ’t luik, dat toegang geeft tot het plat, waarop zich de vlag- gestok bevindt, verwijderd was, waartoe men een staaldraad had moeten doorsnijden. Vrijwel even groot was het succes met dc aanmaak van synthetisohe rubber. Ten minste, wanneer men naar den producent luistert, want de consument denkt er wel eenlgszins an ders over; het oordeel van den consument legt echter zeer weinig gewicht in de schaal. De kwestie is, dat het vraagstuk van de syn thetische rubber weliswaar technisch, maar niet economisch is opgelost. Duitschland kan met behulp der fabrieken, welke op het oogen bllk als paddestoelen uit den grond verrijzen, de beursrubrieken der Dultsche bladen ver bazen zich dagelijks opnieuw, dat er al maar genoeg baar geld op de markt te vinden is voor de bekostiging vap de bouwwoede der groote chemische concerns als I. G. Farben en Beuna binnen afzlenbaren tijd ook zijn totale be hoefte aan rubber uit eigen productie dekken. De synthetische rubber is zeer zeker geen „Ersatz” ta den slechten zin van het woord. In- tegewdeel. Er bestaat geen natuurlijke rubber, die aan de kwaliteit van de kunstmatige ook maar tippen kan. Doch ook al houdt men reke ning met de veel grootere duurzaamheid, dan nog blijft de synthetische rubber veel en veel te duur. De industrie, gesteund door de officieele pro-, paganda, wijst er op, dat ta den aanvang ook aluminium en stikstof onbetaalbaar duur wa ren, doch voor den oonsuiuent is dit een schrale troost. Vroeg of laat zal hij echter door den zuren appel heen moeten bijten, daar de rub- bervoormden, by gebrek aan invoer, anel slinken. Omdat er nog niet voldoende synthe tisch? rubber in den handel is, rijdt menige automobilist op gammele banden, daar hfj geen nieuwe krijgen kan. In Duitschland nog meer dan elders, ziet de explosie-motor zich meer en meer uit zijn mo nopolistische positie verdrongen door den mo tor, die met ruwe olie gestookt wordt. De Dult sche bodem levert per Jaar een half millioen ton aardolie op, doch hieruit raffineert men zoo veel mogelijk benzine en smeerolie, met het ge volg, dat er niet veel ruwe olie overbiyft. Ruwe olie tracht men dan ook uit van alles en nog wat te winnen en de zware Industrie doet haar best, om motoren te leveren, welke ten opzichte van de brandstof heel weinig kieskeurig zjjn. om met air Samuel Hoare te spreken die niets bezit en dus al heel weinig liskeeren kan. Is echter ongetwijfeld in staa’ om dingen te doen, welke voor andere landen den rechten weg naar het bankroet zouden be- teekenen. k F - Acht dagen zijn wij dan eens meer stampende, dan eens meer slin gerende, maar steeds zoo, dat het moeite kostte overeind te blijven staan. Het onderdek is onder die omstandigheden natuurlijk geheel onbe gaanbaar en op de brug kon men toch alleen binnen de kleine borstwering blijven staan, waar officier van de wacht en roerganger hun post hebben Doorloopend kwamen hooge zeeën aanrollen, die, brekende tegen de brug. in toren- hooge stulffonteinen overgingen en het behoeft wel niet gezegd te worden, dat ieder die eens even boven kwam om een luchtje te scheppen, meteen doornat was Grootsch was het schouw spel wel. Men ziet de waterbergen hoog boven zich aankomen, om een oogenbllk later er half overheen te rijden, half door te breken. In den aanvang van de reis was er nog schutting op de brug van een zeiltje over de borstwering maar dat begon al spoedig water door te latei i en op den duur sloeg bet Anderen merkten op. dat Voor de welvaarts zorg in de buitengewesten, in verhouding tot Java, wel een zeer gering bedrag is bestemd, terwijl sommige eilanden b.v. Flores geheel zijn voorbijgegaan. Een deel der leden gaf in aanbeveling om de gelden, bestemd voor irrigatie en boschbouw, gedeeltelijk aan te wenden voor verbetering en onderhoud van de reeds bestaande werken op dit gebied, waarbij veel achterstand is in te halen. Eenlgen spraken hun verwondering er over uit, dat. ondanks vroegere toezeggingen van de regeerlng tot steun van de kleinere en kleinste Europeesche industrieën, hiervoor geen post is uitgetrokken. Zij drongen alsnog hierop aan. Voorts drongen sommigen aan op het be- schlkbaarstellen van gelden voor de practlsche bekwaming van Indo-Europeesche jongelieden voor diverse beroepen. Naast deze algemeene opmerkingen werden alle posten uitvoerig afzonderlijk behandeld, waarbij vele wenschen en suggesties tot uiting kwamen. BRI MHEU 32» en 484 M. 32J M.: 12.20 Gram.pl. 1250 Omroepdanaorkaat. 1.30 Klelnorkaat. 1.602.20 en 6.20 Grampl. 7.20 Vlooi en plano. 8.20 Klelnorkeet. 8.30 Radiotooneel 9.38 Omroepsymphonleor- keet. 10.301120 Omroepdanaorkest. 484 M.: 1230 Gram pl. 12.50 KlelnorkeaA. 1.30 Omroepdanaorkeet 1.502.20 Gram., pl. 535 R. de Kers' danaorkeet. 6 35 Pianorecital. 6.55 Zang. 830 Omroepaym- phonleorkeat. 40.481130 Gram.pl. RA1HO-PARI8. 1648 M 8.20 Oram.pl. 1130 Symphonleconcert. 1.35 Zang. 130 Vervolg concert. 2.50 Orkeatconcert. 4.50 Zang. 5 05 Pianorecital. 5.50 Oram.pl. 6.06 Zang en harp. 9.06 Fragonard, operetta. mer heeft het land van den wijn ons zoo bruut het land van het bloed ge schenen als thans, nu,, het Spaansche symbool Malaga gevallen is. Aan wiens zijde het recht is aanvaller of aangevallene willen we hier niet beslechten. Maar een volk wordt voor jaren en geslachten gescheiden door bloed en zij die één moesten we zen in willen, denken en bezielen staan tegenover elkander tot in den dood.tEr is geen dróeviger schouwspel dan de burgeroorlog, dan de broe- derkrijg en op den dag der sluiting van het Eucharistisch wereldcongres hebben honderdduizenden den hemel geweld aangedaan. Ook bij de sluiting van het vorige congres te Buenos Aires in Argentinië woedde de oorlog tusschen Zuid-Amerikaansche Staten. Dank zij ‘t initiatief uit het land van het congres is er vrede gekomen. Mo gen de gebeden van den Eucharisti- schen Zondag eenzelfde uitwerking hebben. ftBOITWICH. 1500 M. 11.06 Orgelspel 1135 —1150 Gram.pl. 12 06 BBC-We lach-or k 12.60 Gram pl. 1302 20 Blrmlnghamach Hlppodrome-orkeet. 3.10 Het Northern De inschrijving op f 16.700.000 3% pet. Obli gatiën ten laste der gemeente Hilversum zal zijn opengesteld op Donderdag 11 Februari tot den koers van 99% pet. Houders van niet uitgelote obligatiën der 4 pet. leening 1907, pro resto groot f 101.000 5 pet. leening 1932, pro resto groot f 1.315.000— welke leenlngen per 1 Maart 1937 aflosbaar zijn^ alsmede houders van schuldbekentenissen der in dit prospectus vermelde en uit d< opbrengst dezer leening af te lossen geldleenlngen. kun nen bij de inschrijving op de 3%’pct. leening 1937 een recht van voorkeur uitoefenen. De aanmelding der te converteeren 4 pet. en 5 pet. obligatiën en der bedragen van de hiervoren bedoelde op schuldbekentenissen gesloten geld- ieeningen na aftrek der verplichte aflossingen in 1937 op deze leenlngen, geeft bij de inschrij ving recht op toewijzing van een gelijk nomi- leenlng Het mooie weer bij het vertrek uit den Helder op Maandag 11 Januari heeft niet lang geduurd. Den volgenden dag begon ta het Kanaal de lucht al grijs en het water ruwer te worden en ’s avonds stak de wind meer en meer op, zoodat het water al over de brug heen begon te komen Dat was het begin van een stormperiode, zooals ik ta alle reizen, die ik maakte, nog nimmer Het is interessant, hoe er ta de Dultsche pers ook ta de vakbladen nooit van gerept wordt, dat onafhankelijkheid van het buiten land voor wat de belangrijkste grondstoffen betreft, een levensvoorwaarde is in geval van oorlog. Dat het vler-Jaren-plan, desnoods als zuivere bijkomstigheid, ook groote militaire be- teekenls heeft, is iets, dat iedere Dultscher, die tot de Jaren des onderschelds gekomen is, na tuurlijk weet, maar dat men hoogstens fluis terend en dan nog in vertrouwden kring zegt. (Van onzen Berlijnschan correspondent) Sedert de Inwerkingtreding van het Dult sche vier-jaren-plan, onder leiding van den economischen dictator Hermann Goering, heeft de industrie reeds opmerkelijke resul taten kunnen boeken. De buitenwereld zou struisvogelpolitiek voeren, wanneer z(j het nationaal-socialistisch vier-jaren-plan voor politieken bombast houdt, waarvan tóch niets terecht komt. HILVEK8CM I. 1875 M. VARA-t'ltsendlng). 8 00 Grampl. 9.30 Kookpraatje. 10.20 Gr - pl. 12.00 Grampl 12.45 Orgelspel. 1.15 1 45 Gram pl. 2 00 Viool, piano en Grampl. 5 30 VARA-8alon-orkeat en gram.l. 7.00 Vocaal concert. 8.00 Herh SOS-berlchten. 803 Berichten ANP 8.15 Reeidentle- orkeet en aollat. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 Sportreportage. De officieele propaganda stelt de Idealen van het vler-jaren-plan voor als een nobel streven naar een verheven doel. Ze schildert den alge- meenen toestand zoo af, als zullen binnen af zlenbaren tijd de kolossale voorraden, welke de aarde heeft aan olie en ertsen, uitgeput raken. Of de steenkool, waarvan de fabricatie van synthetische producten voorloopig volkomen afhankelijk is. ten eeuwigen dage overvloedig voorradig zal zijn, is een vraag, waarop men het antwoord schuldig blijft. Duitschland beschouwt het voorts gaarne als een teeken, dat het op den goeden veg is, wanneer ook andere staten als Engeland, Frankrijk, Italië, Amerika, Japan enzoovoort langs synthetischen weg bepaalde grondstellen trachten te produceeren. Wat nog geen enkelen Dultschen uitvinder lukte, is het maken van metalen. Metalen kan men niet maken, geeft de propaganda rond borstig toe. Doch wél kan men Oud metaal in zamelen en opnieuw gebruiken. En wél kan men de exploitatie der ..magere ertsen”, welke de Dultsche bodem rijk is. met geheel nieuwe procédé’s loonend maken. En wél kan men nieuwe legeerlngen uitdenken, waardoor tot nu toe onmisbaar geachte, maar onherroepelijk uit stervende of door gebrek aan deviezen on bereikbaar wordende? metalen als chronium, zink, lood en tin overbodig worden. Maakt men niet reeds nu lagers, die zoo duurzaam zijn als men maar verlangen kan, zonder gebruik van tin? En weet men niet reeds nu staal te har den met een zeer matige en soms zelfs heele- maal geen aanwending van chronium en nik kel? De stoutste droom van den technicus, die nu eenmaal geen metaal kan maken, is echter, dat hij kunststoffen fabriceert, waardoor het metaal vervangen kan wprden. Een groote stap vooruit werd op dezen weg gezet door de uitvinding van de kunsthars. Nog maar enkele Jaren geleden een waardelooze hoop afval by de chemische fabrieken, die steenkool verwerkten, te de kunsthars thans de grondstof geworden voor een enorme industrie. Aanvankeiyk maakte men er aschbakjes en andere snuisteryen van. Thans worden alle radiotoestellen, telefoon-apparaten en vulpennen er van vervaardigd. Binnenkort komen er lei dingen, deurknoppen en wat al niet meer van kunsthars in den handel. De kunsthars, die niet roest, niet geverfd hoeft te woeden en niet aan weersinvloeden on derhevig te, maakt op het oogenbllk een opgang in Duitschland als zelfs het aluminium in zyn glorietyd niet heeft gekend. vermiste luidt: lang 184 M. donkerblond haar, één blauw en een groen oog, gezonde gelaats kleur. HU is gekleed in een beige gabardine re genjas. gestreept donker costuum, gestreept grijs overhemd en blauwe das. Er wordt in het Derde Ryk kolossaal hard gewerkt. Het buitenland vraagt zich af, hoe eer zoo enorme onderneming, als het nieuwe Duitschland. allen regelen der economie ten spyt, heeft aangedurfd, nog eens zal eindigen. Ongetwyfeld is het niet eenvoudig, daaromtrent voorspellingen te doen. De groote „have not” Prof. Vening Meineaz achryft over de moeilijkheden by de proeven i ti

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6