ONS BLAD de m Een woedend gevecht Belgische Kamer De Spaansche hoofdstad geïsoleerd Het nieuws van heden Autobus stort in ravijn WOELIGE ONTVANGST VAN KAMIEL HUYSMANS DE BAROMETER WEG NAAR VALENCIA IN RECHTSCHE HANDEN Overstrooming bij Parijs JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De verdwijning van Koetjepof WOENSDAG 1O FEBRUARI 1937 No. Hl DERTIGSTE JAARGANG Verschillende personen gewond De grootste wanorde te Barcelona? Luchtgevecht tusschen natuur en techniek De vrjjwilligerskwestie spoedig opgelost? De niet-inmenging»commi»»ie komt heden by een DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De rechter zy de ei»cht aftreden van den voorzitter, wegen» zyn uitlatingen in het buitenland Vond de ontvoerde generaal in de Lubjanka-gevangeni» zyn einde? De weg MadridValencia wel vry? Alle 23 inzittenden by ongeval op de Philippynen gedood ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingezsmed. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De eerste officieele foto van het Engelsche koningspaar na de troonsbestijging Ook in België -4 Eén „Franqaiaten”-party De Japansche minister van oorlog treedt af De aanvaller» op Madrid ttonden tot aan de knieën in *t water, voordat zy aan den »tryd deelnamen Bewoner» van St. Deni» moeten vluchten voor het water Bloedbad by Malaga I =sss NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Een re- ZJj zijn van meening dat de strUd reeds ge- e Qp van Generaal Koetjepof De Vlaamyb Nationalisten en de Rexisten hen a, ?n da. H|j stelde echter voor, dat men de zaak zou ts berde brengen bü de behandeling van de be groeting van Buitenlandsche Zaken. Deze be handeling zal heden Woensdag geschie den, waarbij de voorzitter zich bereid verklaar de een korte verklaring te zullen afleggen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. B Februari: wond. Hij moest ter verpleging naar buiten wor den gedragen. Ook de socialistische minister van Openbare Werken, Merlot, die aan het gevecht deelnam, werd gewond en moest naar de wandelgangen der Kamer worden vervoerd. De conclusie der leden Is, dat de politiek van nlet-lnmenging met gestrengheid gehandhaafd moet worden. Vier leden van de Fransche radlcaal-socialis- tische kamerfractie, die een korte reis in Ca- talonië hebben gemaakt, hebben in een verga dering der fractie verslag uitgebracht. De rechtsche vloot heeft zich voor Malaga meester gemaakt van drie llnksche torpedo jagers. Te Gent is het gevaar geweken, aangezien alle sluizen naar de zee geopend zijn Het PrlnaelUk paar is van Krynica vertrokken en te Boedapest aangekomen. C ritlek van Eerste-Kamerleden op de verstrek king van Bontens' rijmprent aan jonge kinde ren. Mislukte overval op postauto te Den Haag. O O De katholieke rechterzijde der Kamer hield voor de heropening der Kamer een vergadering, waarin besloten werd, dat Graaf Carton de Vil lard den heer Huysmans om uitleg zou ver zoeken en zich namens de katholieke groep van hem sou afscheiden, Indien de uitleggingen van den heer Huysmans onvoldoende zouden zijn. De Vlaamsch Nationalisten en de Rexisten besloten het ontslag te eischen van den heer Huysmans als Kamervoorzitter. konden echter mei deze verklaring van den Ka mervoorzitter niet Instemmen en oOk de leider der Katholieke rechterzijde, graaf Carton de Villard, gaf als zijn meening te kennen, dat de zaak op staanden voet moest worden afgedaan; door aan de Kamer onmiddeliijk den noodigen uitleg te verschaffen. ,£r is geen reden om zich on- ten over de vorderingen, die de fiaakt hebben in de richting van rid-Valencia. Zelfs als deze weg beschikken elndigd had kunnen zijn, indien niet vrijwilli gers het land waren binnengekomen, want aan beide zijden nemen steeds minder Spanjaar den aan den oorlog deel. Zij hebben tot bun leedwezen moeten opmerken, dat te Barcelona de grootste wanorde heerschte. uit de stad te ontsnappen. Zfj hebben dan 52 millioen peseta meegenomen. Bevestigd wordt, dat de weg van Madrid naar Valencia In rechtsche handen Is. Duizenden linkse hen lieten bij Malaga het leven. In Bar celona sou de anarchie tot de grootste wanorde geleid hebben. Minister Runciman acht een Engelsche deel name aan de Haagsche Conferentie der Oslo- staten niet noodig. Contract tusschen Turksche regeering en Ne- derlandsche industrieelen in zake bet investee- ren van 35 millioen in Irrigatie- en andere werken. Op de Philippljnen stortte een autobus in een ravijn. ABe 23 inzittenden vonden den dood. kort is gescho- rheid, welke het van be- De nlet-inmenglngscommlsaie komt heden Londen bijeen, om te beraadslagen over de vaststelling van den datum, waarop het vrijwil- Ugersverbod sal ingaan. Tijdens de vechtpartij riepen de katholie ken. Vlaamsch Nationalisten en de Rexis- ten „Huysmans weg! Demission!welke uit roepen door de socialisten beantwoord wer den met den kreet „Naar Berlijn”. De hertog van Sevilla, de militaire comman dant van Algeciras, Is voorlooplg benoemd tot militair gouverneur van Malaga; kapitein Gar- via Alted, de commandant van de Guardia civil, is benoemd tot civiel gouverneur. Gedurende zes achtereenvolgende dagen werd Koetjepof op de vreeselijkste wijze gemarteld. Zijn beulen trachtten hem bekentenissen te ontlokken omtrent zijn verzet tegen de sovjets, terwijl men hem tevens wilde dwingen, de na men te noemen van allen, die hem bij zijn plan nen hadden geholpen. De generaal bewaarde evenwel een Stoicijn- sche kalmte en een hardnekkig stilzwijgen. In de omgeving van Kortrijk blijft bet hevig regenen, zoodat de overstroomingen toenemen, vooral te Menin, waar velen een toevlucht moes ten zoeken in de hooger gelegen verdiepingen der hulzen, van waaruit zij gered moesten wor den. Ook de overstrooming van de Sambre neem* toe; het Fransch-Belgische grensgebied biedt een troosteloozen aanblik. De Spaansche legatie in Den Haag verzoekt ons mede te deelen, dat zij. naar aanleiding van hedenmiddag rechtstreeks ontvangen be richten, kan verklaren, dat in de situatie der beide verbindingswegen tusschen Madrid en Valencia niet de minste verandering is geko men. De verbinding tusschen Madrid en Valencia zou volgens de legatie volkomen gehandhaafd zijn. Niettegenstaande de sterke regens van den laatsten tijd is de was van de Seine bij Parijs niet verontrustend. Tot nu toe wordt het werk aan de tentoonstelling niet door bet water be lemmerd. Men verklaart, dat het werk eerst gestaakt zou worden als het water even hoog zou stijgen als in 1910. De voorzitter had een verzoek ontvangen van de Vlaamsch Nationalisten en de Rexisten, om dadelijk na de opening het woord te mogen nemen over de houding van den heer Huysmans tijdens zijn reis in Spanje. De beklaagde weigerde hooghartig te ant woorden op deze akte van beschuldiging, waarin geen enkel bewijs werd aangehaald en die was opgesteld met een brutaliteit van personen, die slechts op wraak belust zijn. Eenparig veroordeelde deze „rechtbank” gene raal Koetjepof ter dood: op 11 Februari 1930 om 6 uur ’s morgens werd het vonnis door den kogel voltrokken. Het Is opgevallen, dat generaal Franco, toen hij voor de juichende menigte te Salamanca op het balcon verscheen, haar verzocht „Viva Es pana” te roepen en daarbij den fascistischen groet te brengen. „Viva Espana" is de begroe- tingskreet der Requetes, terwijl de Falanxisten den fascistischen groet brengen. Men acht het niet zonder Mteekenis, dat Franco, onmiddellijk na het verdwijnen van de Accion Popular van Gil Robles als- politieke partij, den groet der Falanxisten en den roep der Requetes tot Mn geheel vereenigt. Het is niet onmogelijk, dst zoowel Requetes als Falanxisten van het tooneel zullen verdwijnen en beide opgenomen zullen worden In Mn partij, de „Franquisten". De indruk, dien zfj op hun reis hebben gekregen, is min of meer ongunstig, vooral door de anarchie, die volgens hen te Bar celona heerschL Het komt hun voor, dat de generaliteit haar gesag heeft verloren, en dat de macht is overgegaan in handen van de anarchistische organisatie. PARIJS, 9 Febr. (Havas) Te Saint Denis is het riviertje Vleillemer bulten zijn oevers getreden. De toestand is verontrustend; bet water bereikte op sommige plaatsen Mn hoogte van 1.80 meter. In verscheidene (lui zen zijn de bewoners naar de eerste verdie ping gevlucht. TOKIO. 9 Febr. (Havas). Generaal Oemetsoe. de vice-minister van Oorlog, heeft den minister van Financiën, Yoekl. ervan In kennis gesteld, dat het leger geen genoegen zal nemen met een vermindering der begrooting voor leger- zaken, welke door den vroegeren minister van Financiën Baba, is uitgewerkt. 'der den voet geloopen en aan het hoofd ge- Deze eischten het ontslag van den heer Huysmans sis voorzitter der Kamer, daar, zoo oordeelde men, hij i ten in de reserve en waai presidentschap vereischt. Het Interieur van de kathedraal van Malaga is, evenals de kerken en kapellen, de kloosters en de woningen van de met de rechtschen sym pathiseerenden, geheel vernield, aldus meldde de Britache vertegenwoordiger, die vanmorgen uit Malaga te Gibraltar aankwam. Zijn Hjk werd naar een geheime cel gesleept, waar niemand mocht binnentreden en waar het een heelen dag bewaard werd. Daarna hebben de beulen het stoffelijk overschot voor altijd De Kamerzitting welke daarop volgde is de woeligste geweest, welke men ooit in België heeft gezien! Ras geyoem heeft dezer dagen by Mussolini ztfn opwachting gemaakt. Vergezeld van eenige Abessinische stamhoofden hernieuwde de overwonnen Ras in het Palazzo Venezia te Rome zijn onderwerpingsbelofte aan den Duce gevoerd en op 9 Februari in den vroegen morgen werd generaal Koetjepof voor drie volkscom missarissen gebracht. In korte termen werd een akte van beschuldiging voorgelezen, waarin de generaal aangeklaagd werd wegens hoogver raad. MANILLA, 9 Febr. (D. N. B.). een bergweg in de buurt van de stad Beguio (ongeveer 220 K.M. ten Noorden van Manilla) is een autobus in een 70 meter diep ravijn gestort. De 23 inzittenden, allen Philippjjnen, kwamen om het leven. De bergkloof is Ijjk, zoodat .men werkzaamheden den ondervindt. Thans brengt het Parijsche blad ,Xe Jour" een bericht uit particuliere bron, die, uit vrees voor represaiile-maatregelen tegen in Rusland vertoevende personen, niet genoemd kan wor den. De persoon, die deze mededeelingen verstrekt, bekleedde echter indertijd een officieel ambt te Moskou. Hij geeft het volgende verslag van de lotgevallen van generaal Koetjepof. „Op 38 Januari giog het schip, waarop Koet jepof vervoerd werd, in Trebizonde aan de Zwarte Zee voor anker. Per auto werd het slachtoffer door Georgië naar Moskou gebracht, waar het transport op 1 Februari arriveerde en waar de generaal onmiddellijk in de groote Lu- bjanka-gevangenis werd ingesloten. AVILA, 9 Febr. (Havas). Hedenmorgen is het offensief der nationalisten bij Madrid weoerom ingezet. Hevige gevechten ontwik kelden zich bij den benedenloop van de Manzanares, waarbij de infanterie door ar tillerievuur en luch (bombardementen ge steund werd, terwijl vele tanks aan den strijd deelnamen. Het weer is uitstekend. TOKIO, 9 Febr. (Reuter). Nakamoera, de minister van oorlog in het nieuwe Japansche Kabinet, is afgetreden om gezondheidsredenen. Luitenant-generaal Soegiyama, de chef ad in terim van den generalen staf en inspecteur van de militaire opleiding* is als zijn opvolger aan gewezen. De felle regen, die gisteren in het gebied van Madrid neersloeg, heeft de verdere voortzet ting van het offensief der rechtschen, dat Zen dag door fraai weer begunstigd werd, belem merd. De manschappen, die vanmorgen voor een nieuwen aanval moesten uitrukken, had den den nacht tot de knieën In het water staande doorgebracht. De nationalisten hebben niet gepoogd de J ar a ms over te trekken, daar deze rivier zeer gezwollen is, maar zijn in Noordelijke richting naar de Manzanares opgerukt. De Belgische Kamer had Dinsdagnamiddag haar werkzaamheden hervat en de heer Kamiel Huysmans, de socialistische burgemeester Antwerpen, had weer zijn voorzitterszetel zet De reis van den heer Huysmans als gedele geerde van de Socialistische Internationale naar Valencia, Madrid en Barcelona en zijn onbesuis de uitlatingen aan de persagentschappen en in verschillende Fransche en Spaansche bladen, hebben aanleiding gegeven tot heftige kritiek in de rechtsche politieke kringen van België. Bijna zeven jaar geleden verdween onder geheimzinnige omstandigheden te Parijs de Russische generaal Koetjepof. Men ver moedde, dat hij door Sovjet-agenten was ontvoerd, doch de Fransche recherche heeft het geheim van zijn verdwijning nooit kun nen ontsluieren. LONDEN. 9 Febr. (Reuter). De niet-lnmen- gingscommissle zal morgenmiddag bljeenkcunen. De meeste regeeringen hebben nu geant woord op de met het oog op het controleplan gestelde vragen. Op de agenda van morgen staat de vast stelling van den datum, waarop het verbod vrijwilligers te zenden, zal ingaan. De socialisten beweren, dat de VlaAnsch Na tionalisten getracht hadden stormender hand den heer Huysmans uit den voorzitters zetel te verjagen en dit te hebben willen be letten. Na bespreking heeft de Tweede Kamer begrooting van Suriname aangenomen. Galland ging nog verder en zeide, dat hfj Indien hij zou rhoeten kiezen tusschen llnksch en rechtsch. 't bewind van Franco de voorkeur zou geven, hoewel naar zijn meening slechts een liberaal bewind de orde in Spanje zou kunnen herstellen. De heer Huysmans wenschte echter aan dit verzoek niet te voldoen en handhaafde zijn voor stel om een korte verklaring af te leggen tij dens de bespreking van de begrooting Buitenlandsche Zaken op Woensdag. De voorzitter verklaarde hiermede het inci dent voor gesloten. De zaalwachters waren niet bij machte aan het handgemeen een einde te maken. Het geheele personeel der Kamer trachtte de vechtenden van elkaar te schelden, ter wijl politie-asslstentie inmiddels was inge roepen. De eenige communistische, vrouwelijke afge vaardigde, die in de Kamer zetelt, mevr. Adère. greep een telefoon-apparaat en sloeg daarmede op de hoofden der vechtenden, totdat zij door minister Bovesse na een klein gevecht ontwa pend was. De Vlaamsch Nationalist De Backer werd on- De verdedlgingsraad van Madrid deelt mede, dat de rechtschen er Maandag in geslaafd zdn na verscheidene aanvallen door té dringen tot het dorp Vacia Madrid, aan het Zuid-WestelUk front, op twee kilometer afstand van Arganda. Er werd zeer verbitterd gevochten. Generaal Miaja, de president van den ver dedlgingsraad van Madrid, heeft tegenover de pers verkla*-- gerust te rechtschen den weg 1 zou worden afgesneden, beschikken wU nog over andere verbindingen met het Oosten”. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433Q, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f0.60 hooger Er werd met alle voorhanden zijnde zware boekwerken en voorwerpen geworpen. Zoo kwam een exemplaar van het lijvige Burgerlijk Wet boek pardoes in het gezicht van burgemeester Max terecht, die daardoor buiten gevecht ge steld werd. Uit betrouwbare bron wordt te Gibraltar vernomen, dat de verliezen der regeeringo- troepen, die Malaga hebben verdedigd, 5000 dooden en gewonden bedragen, terwijl aan de zijde der rechtschen 350 man gedood of gewond zijn. Twee der afgevaardigden, Massot en Naudln hebben echter na kennis te hebben genomen van de in de pers verschenen mededeeiing over den Indruk, welken slj In Barcelona zouden heb ben gekregen, verklaard, dat deze mededeeiing geenszins in overeenstemming is met de waar heid. De heer Huysmans weigerde echter deze mo tie ontvankelijk te verklaren, omdat de leden der Kamer geen verantwoording verschuldigd <Un over hun optreden als particulier. zeer ontoeganke- met de bergings- groote moeilijkhe- Naar aanleiding van een interpellatie in de Belgische Kamer, in verband met uitlatingen van Kamiel Huysmans tijdens zijn reis naar Spanje, kwam het tot hevige gevechten tws- schen de afgevaardigden van llnksch rechtsch. ADDIS ABEBA. 9 Febr. (Stefanl). Toen een Italiaanse!) bombardementsvliegtuig deaer da gen van Quollega naar Addis Abeba vloog, wierp zich plotseling een enorm groote gier op het toestel. De piloot richtte onmiddeliijk zijn machine geweer op den vogel, die zwaar gewond werd. Desondanks vloog het woedende dier tegen het glazen windscherm van de cockpit en verbrij zelde met zijn snavel de ruit, waardoor de piloot dusdanig gewond werd, dat hij het be wustzijn verloor. Gelukkig was in het toestel Mn tweede vlieger aanwezig, die het stuur over nam, zoodat Mn ongeluk voorkomen werd. De gekwetste piloot kwam weer bij en terwijl de doodelijk gewonde vogel langzaam naar den grond dwarrelde, maakte het vliegtuig Mn nood- Hiertëgen protesteerde de Vlaamsch Na tionalist Tollenzere, terwijl zijn partijge noot De Backer zijn meening te kennen gaf door te roepen, dat de plaats van den heer Huysmans niet meer in den voorzitlersze- tel was. Hierop verlieten de Waalsch So cialisten hun zetels en sprongen op de beide Vlaamsch Nationalisten toe, die zfj tegen den grond sloegen. Er volgde een handgemeen, waarbij nage noeg de geheele Belgische Kamer in ge vecht geraakte. AVILA, 9 Febr. (Havas), speciale correspondent seint: Ieder verkeer over den weg van Madrid naar Valencia is thans onder broken. De rechtschen trachten de regeeringstroepen op open terrein, zoo ver mogelük van de hoofdstad, tot den strijd te verlokken. De geeringstroepen hebben hierop moe ten ingaun. In tegenstelling met de geruchten wordt thans gemeld, dat d- leiders van de regee- ringstroepen in Malaga er in geslaagd zijn Ook op de publieke tribune braken woelingen los. De militaire wacht der Kamer slaagde er in deze den kop in te drukken door de tribune te ontruimen. Na het handgemeen, dat vele minuten duur de, werd de vergadering een tijd lang ge schorst. Een heldhaftige piloot weet 11 personen in een brandend vliegtuig van een wiesen dood te redden. o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1