STAD EUWS het voor Nieuwe vereeniging bloembollenvak I t 9- de Streek De aardappelcultuur in ACHTERUITGANG DER PRODUCTIE TOT BEHOUD EN TEGEN SANEERING ALKMAARSCHE RECHT BANK 7 ALKMAARSCHE KEGELBOND I DE MOLLEBOONEN VIJFTIG JAAR GETROUWD 250 K.G. LOOD GESTOLEN HET WIT-GELE KRUIS Adressenlijst van Vrachtrijder» VRAGENBUS Kofa’a Revue VE1LINGOVERZICHTEN Langendyk Tegen verstopping. Dr. Dijt algem. secretaris DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 Nieuwe organisatie noodig Vernieuwing van het poot goed de voornaamste eisch De voorzitter: Ons doel is ieder kwee her weer baas te doen zyn op eigen erf en het vak werkelyk gezond te maken Jaarvergadering der R. K. Ver. Handelsreizigers afd. Alkmaar Een late, maar welgeslaagde Nieuwjaarsvisite Het dagelijksch hondje DE GESTOLEN AUTO GEVONDEN e- e- e- Wie in het bestuur zitten Failliete winkelier houdt zich van den domme en verschuilt zich achter zyn Vrouw ^BURGERLIJKE STAND UUA, S QAHfftdS tot uur vóór zoniopgong zijn geluidssignalen verbo- den: knippert dan met de toplichten als attentieseln* Drie jongelui hadden hun meisjes er mee thuisgebracht Si J Uitslag 6 banen-wedstryd Inschrijvingen Handelsregister 29 Februari 1937 f i de af -ao 00. «i Brakenhoff, wed. van I het bureauvoor i 5 A in de loop van de leste poar lebben. Zwervend is aangetroffen een aardig hondje. Kenteekenen: wit, donker kopje, teef. De eige naar *of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat alhier. Tot ver- per 100 20. rte n, de ‘FS l*. i. daaruit bleek, dat de afdeeling een batig saldo van f 57.08 heeft. De kasconimtesle had de be scheiden en kasmiddelen gecontroleerd en In orde bevonden. Lood Is vandaag den dag een vrij kostbaar metaal, waarvan de ««arde met den dag stijgt. Geen wonder dus, dat de aannemer W. V. on aangenaam verrast werd, toen hij dezer dagen tot de ontdekking kwam, dat men van zijn erf aan de Heul een partijtje van 250 kilogram lood had gestolen. Aangifte bij de politie volgde, zoodat nu naar de oorzaak van het verdwijnen van het metaal een onderzoek zal worden ingesteld. |a, maar dat «ril 11 nummer over- Alc. Vlctrlx Op *t Kantje Koekoek Z. E. K. Z.? De Burg Op de Lat Cubo itlg mg vu Da len Di ets *n» De voor»ltter. de heer W. Murk uit HUlegom. heette de talrijke aanwezigen welkom en wees op de voorgeschiedenis van de Anti-Saneerlngs- beweging. Alvorens tot een vereeniging over te gaan wenschte het comité de interesse van ten minste 1000 vakgenooten. Plaatselijke propa gandisten zijn er na de vergadering van 9 No vember 1936 op uitgetrokken en het resultaat is geweest, aldus spreker, dat 1400 vakgenooten als lid genoteerd zijn. Verschillende lijsten moe ten echter nog binnenkomen, zoodat het aantal belangrijk grooter geschat mag worden. iti. 3S. tg- 90 xr x>l et. 00 If- nol 40. 200 we lof tte it- ct. •n to en 175 T— 24 r’. >e te u ït ■g d Na de gebruikelijke opening, heette de voor zitter* allen welkom en sprak den wensch uit dat het jaar 1937 een zegenrijk Jaar mocht zyn De notulpn werden voorgelezen en na een opmerking van een der leden goed gevonden. Hierna deed de voorzitter enkele prettige me- dedeelingen. Een nieuw lid was geballoteerd, doch was niet aanwezig. Vervolgens bracht de secretaris verslag uit over 1936 In het bijzonder werd hier gememoreerd het feit, dat de wet, regelende de rechtspositie van handelsreizigers en handelsagenten in werking was getreden en dat dit van veel belang zal blUken te zijn. De penningmeester bracht eveneens verslag uit en 8. Dat die gezondmaking heeft geleld tot on derling geknoei, waardoor de handelsmoraal van het vak omlaag gebracht werd. De nieuwe vereeniging wil terugkeeren tot het principe „Ieder kweeker baas op eigen erf”. Spr meende, dat prijs- en productieregeling vernieling tengevolge heeft en dat zoodoende ook het bloembollenvak onrustbarend aftakelt. De mogelykheid. dat het areaal, waarvoor thans vergunning is verleend om bloembollen te telen het volgend jaar nog kleiner zal wor den. is reeds vastgelegd en de geruchten over een aftrek van 24 pct. over de kweekers-nota en van 16 pct. over de factuurbedragen der uit gevoerde bloembollen zeggen genoeg. De nieuwe vereeniging zal in organisatorisch verband et échte gezondmaking bespoedigen en spr. riep daartoe aller eendrachtige medewer king in. Met algemeene stemmen werd daarna tot op richting der vereeniging besloten. rd- els MM ern 40. D 30. Hierna periodieke verkiezing van een voor zitter en een bestuurslid De voorzitter de heer Kollmer werd weer herkogen. terwyi de heer Pannekeet als bestuurslid werd gekozen leden der propaganda-commlssie werden kozen de heertn Himmelrelch en Laas Na ver kiezing der leden voor de vakgroepen volgden de rondvraag en sluiting. Met z’n Tienen 2 Neg en jagers i Bergen, De vergadering koos by acclamatie tot voor zitter den heer W. Murk, die reeds al bet voor bereidend werk in het comité verrichtte. Verder tot secretaris Dr. Dyt en tot leden de heeren Jac de Brabander, P. de Zeeuw. K. Grullemans, P. Bakker en Zn.. M. Zandbergen, J. Saai. C. Boeyer. J. Rotteveel. Roozen van Dalen en J. Hoogstraten. Als assistenten van Dr. Dijt tre den op de heeren ’t Mannetje en de Graaf. In café Brinkmann te Haarlem is Maandag middag, zooals gemeld, door de leden van het Antl-Saneeringscomlté officieel opgericht de Vereeniging tot behoud van het bloembollen- vak in Nederland (Antl-Saneering), gevestigd te Haarlem. Vraag: I» lot “rie 5510 no 18 ’•n Paleis v- Volksvlijt uitgeloot? Antw.: Neen. Vr.: Is lot serie 4338 no. 07 en serie 7507 no. 25 van het Witte Kruis van 1888 uitge loot? Antw.: Neen. Cubo 2 Koekoek 2 Z. E. K. Z.? 2 Alc. Vlctrlx 2 Onder Ons Alles Om (Velsen) Houthakkers Gooi geen Poedels (Behagen) De Burg 2 Victoria Met z’n Tienen 1 fle iks: 57 De firma v. Putten en Oortmeyer heeft aan alle zaken in Alkmaar een adressenltjst van vrachtryders met de bestelhuizen gezonden. Deze lijst, die. zoover wy konden nagaan, vol ledig is, en in handig formaat op stevig karton is gedrukt, zat» velen een welkome vraagbaak zyn. wanneer er goederen naar bulten te ver zenden zyn. aaien wy waardige zonen en doch- X ters sQn van de martelaren, de verdrukten, de lijden en strijden, als wQ te kort schoten in het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van oase emancipatie: instandhouding en uit bouw oneer eigen Univerritelt? Tengevolge van een zittend leven lijden veel menichen aan verstopping en slechte spijsver tering. Hun levensgeluk lijdt er onder. Verhelp het euvel voordat het chronisch wordt, met Leo-PiUen, het zuiver plantaardige, zacht wer kende laxeermiddel. In doosjes vanaf 20 cent. De statuten omschryven het doel der vereeni ging als volgt: Doel is de bevordering der belangen van het Ned. Bloembollenvak in het algemeen, doch in het byzonder door het bestryden van de door haar voor dat vak ongewenscht geachte s&nee- ringsmaatregelen. Het antl-saneerlngscomité werd indertyd ge boren uit den drang om te komen tot ophef fing van de maatregelen, die zoogenaamd tot gezondmaking van het bloem bollen vak moesten lelden Het resultaat, aldus spr., is os. het vol gende geweest: L Dat vele vakgenooten, waaronder vrijwel de meeste kleinkweekers, hun bedrijf zoo heb ben moeten inkrimpen, dat zy er hun levens onderhoud niet meer konden uithalen. 2. Dat de teelt in het buitenland, aange- moedigd door onverantwoordelijke vakgenooten. is toegenomen en wel zoo, dat er op het «ogen blik reeds meer hectaren bloembollen in het buitenland geplant staan dan hier in Holland. 3. Dat elke vakgenoot overstroomd wordt door een lawine van papier en een overmaat van voorschriften. 4. Dat fnen automatisch een categorie van kwieker» gekweekt heeft, die uitsluitend sur- plus-soorten telen. 6. Dat men dusdanige pryzen. onder het mom van het vak weer rendabel te maken, vaststelt, die de buitenlandscbe afnemers In de toe komst onherroepelyk aanmoedigen, om andere producten, dan de onze te koopen, waardoor eveneens automatisch een surplus gekweekt wordt. 8. Dat men Jonge kweekers zoo goed als uit schakelt om zich self een bedrijf te stichten. 7. Dat men zyn vryheid kwjjt is. doordat allerlei ambtenaren alle mogeiyke contróle op alles «at men doet, komen uitoefenen. Getrouwd: Albertus Gerardus Valk en Wil helmina Petronella Margaretha van Gorkoni; Willem Frederik Le Férre en Alida Sophia Elf ring. Overleden: Klaasje Pieter de Boer, 77 j. GELUIDSSIGNAAL VEBBODEN W. I. K. 1 Onder Ons De Ford-automobiel, die Zondagavond spoor loos van de Breedstraat alhier was verdwenen, Is gisterenavond op een erf in Oudendyk te rug gevonden. Het bleek, dat een drietal jongelui van 20 j»ar uit Alkmaar, den Zondagavond genoeg lijk met een paar meisjes uit Oudendyk had den doorgebracht en. om het samenzyn waar dig te besluiten, den meisjes hadden aangebo den hen met een auto thuis te brengen. Het aanbod werd gretig aanvaard en zoo kwam de ford in Oudendyk terecht. Na de dames te hebben thuisgebracht reden de heeren den wagen op een erf en vertelden den eigenaar daarvan, dat de wagen een de fect had en dat de benzine op was. De man had geen reden aan die beweringen te twyfe- len en vond het goed, dat de auto op zyn erf werd achtergelaten. De Jongelui werden Dinsdag door de politie gearresteerd. Nadat proces-verbaal wegens diefstal tegen hen was opgemaakt, werden de heeren weer op vrye voeten gesteld. Wc vreezen. dat het goedkoope ritje met een andermans auto duurder zal uitkomen, dan ze hebben gedacht. In de middagzitting had zich te verantwoor den de Ultgeestsche kruidenier Frederik B., die er van werd beschuldigd in de maand Mei van het vorige jaar by zyn faillissement een groot aantal vorderingen tegenover zyn curator te hebben verzwegen en ook nagelaten te hebben de boeken volledig ter inzage te geven. Verdachte had zelf zich failliet laten verkla ren, omdat tegenover een actief van 5000 een passief stond van niet minder dan 18.000 Toen de curator, Mr. G. A. de Lange uit Alk maar, by verdachte kwam om een inventaris op te maken en de boeken te controleeren, had verdachte slechts een klein kasboek en een tabellarisch kasboek overhandigd met de bood schap. dat er niet meer boeken waren. Ver dachte hield zich trouwens daarby geheel van den domme en liet zyn vrouw het woord voe ren. De curator had niet veel aan die twee boeken en liet een paar dagen later den Alk- maarschen administrateur P. Chr. Rike weer naar verdachte gaan om meer gegevens op te sporen. Verdachte was toen alleen thuis en liet den heei>Ai|il?’ zyn gang gaan. Laatstgenoemde vond toen op verschillende plaatsen in de huis kamer een vry groot aantal Boeken en boekjes, waarvan verschillende zeer belangrijk waren. Uit het onderzoek dier boeken bleek toen, dat verdachte verzwegen had. dat hy van verschil lende klanten nog vry groote bedragen te goed had. tot een gezamenlyk bedrag van ƒ948.43. Ook had verdachte nog verschillende goederen aan het faillissement onttrokken, maar dit fe,t werd hem nu niet ten laste gelegd. Verdachte ontkende tegenover de rechtbank met opzet het bedrag van 948 43 te hebben verzwegen. Hy wist van de boekhouding, die geheel door zyn vrouw werd gevoerd, niets af; hy wist zelfs niet, dat er nog andere boeken waren dan de twee genoemde kasboeken. Van de nog uitstaande bedragen wlsi hy ook niets Hy verschool zich in alles achter zyn vrouw, die, naar ter rechtszitting bleek, inderdaad heel wat in de melk had te brokken. Uit de verklaringen van den curator en den administrateur bleek, dat het met die boeken een heel vreemde geschiedenis was. waaraan voor een buitenstaander moeliyk een touw was vast te knoopen. Het bleek ook, dat bij het eer ste bezoek van den curator en den administra teur in tegenstelling met het tweede bezoek van den administrateur alleen, slechts oppervlakkig in de kamer, waar de boeken moesten liggen, was rondgekeken Wel was uitdrukkelijk ge vraagd, of er nog meer boeken waren, hetgeen even nadrukkeiyk werd ontkend. Voorts was er nog een soort overdrachtspel- letje geweest. Verdachte had n.l. via de leve ranciers zyn zaak aan zyn vrouw overgedaan, vlak voor het faillissement. Dit kon, omdat ze buiten gemeenschap van goederen waren ge trouwd. Dat ddbr deze „overdracht” de zaak nog Ingewikkelder werd, laat zich denken. Hoe wel de verdacht*' van* de heele boekhouding en de heele financiering der zaak niets beweerde te weten, gaf hy toch toe, dat die ..overdracht- geschiedenis” van hem was uitgegaan. Mr. de Lange deelde nog mede, dat hy er in geslaagd was nog 500 van de vrouw los te krijgen ten bate van de schuldeischers. De echtgenoote van verdachte zei. dat er met den curator alleen maar was gesproken over aanwezig geld en niet over vorderingen. Haar man wist niets van de boekhouding af. Door den 21-jarigen bediende van verdachte, den heer Zonneveld, werd verklaard, dat de boeken altyd open en bloot lagen, zoodat ieder, die in de bewuste kamer kwam, ze kon zien liggen. Hetzelfde werd verklaard door mej. Geertje^ R., die den eed niet wilde afleggen omdat te niet in God geloofde! De officier hield een uitvoerig requisitoir, waarin hy o.a. zei, dat verdachte uit eigen be weging de boeken had moeten openleggen. Het lag niet op den weg van den curator recherche werk te verrichten. Het zich achter zyn vrouw verschuilen, zooals verdachte deed, kon In des officiers oogen weinig bewondering oogsten, ook niet, al was de vrouw vermoedeiyr de motor van de geheele affaire. De man was-de verant- woordelyke persoon. Spr. kwam u>t de conclu sie, dat hier van een zeer ernstig misdrijf sprake was en elschte daarom één jaar onvoor- waardeiyke gevangenisstraf. Nadat verdachte nog eens uitvoerig en zeer veraard had betoogd, dat hy nergens van ai had geweten, hield de verdediger, Mr. v. d. Loos, zyn pleidooi om te concludeeren tot vrijspraak, subsidiair de uiterste clementie. 10. tepunt de scène „Vliegen", waar een pseudo Shirley Temple ons een oogenbllk deed denken het Amerikaansche wonderkind te zien en te hooren Heel goed en smaakvol waren ook de ..Ten nissport” en het VoetbaUied. Byna zouden wy nog vergeten te memoreeren de, vooral voor insiders ongetwyfeld alleraar digste, beschryvlng in Noord-Hollandsch dialect v*n een clubtocht naar het Gooi Wanneer wy dan nog hulde hebben gebracht aan de onvermoeide Heel- en Halfwatt-achtlge komieken en vooral de smaakvolle costuums en decors hebben geprezen,, meenen wy onze ••Schuldighelf te hebben voldaan. Volgend jaar, wanneer de N.V. Kofa 20 jaar bestaat, hopen wy de aangename kennismaking °P even prettige wyze te vernieuwen. Daarna kwamen de statuten en het hulshou- deiyk reglement aan de orde. Daarin komt o.a. voor, dat tenminste 10 leden in eenzelfde ge meente of in elkanders nabyheld woonachtig, een afdeeling sullen vormen. De benoeming van den algemeen secretarls-penningmeestei. die te Haarlem móet wonen, geschiedt voor 5 jaren. Hy geniet een jaarwedde. De contributie werd op 1 per jaar gesteld, doch kan in byzondere gevallen tot ƒ000 ver laagd worden. Belde reglementen werden daarna goedge keurd en zy zullen in werking treden op den dag, dat de Koninklijke goedkeuring op de sta tuten is ontvangen. By de rondvraag werden nog eenige Müteljjke kwesties besproken, waarna de vergadering werd gesloten. Vraag: Hoe verwijdert men olievlekken uit Nappa -handschoenen Antw.: Bet met een in zuiveren spiritus van 90 pet. gedoopten doek tot de vlek er uit is. Kriigt gy er niet alle» mee uit, bet dan na met petroleumaether. Afdeeling B 311 340 317 306 319 363 1956 321 332 346 333 277 311 1920 324 318 316 329 311 321 1919 319 339 302 318 286 342 1906 339 277 290 359 265 321 1851 307 308 277 312 326 289 1819 311 283 322 275 289 323 1803 258 295 313 322 311 265 1764 285 283 300 306 264 293 1733 257 302 293 293 248 278 1671 270 279 260 273 294 265 1650 Afdeeling C 305 298 29 1 278 285 306 1765 206 248 208 179 254 257 1352 Afdeeling Dames 263 277 317 291 303 319 1770 250 312 312 304 266 312 1756 Hoogste korpswerper Afdeeling A: A. Köllmann 472. Afdeeling B: M Bak 429 Dames: Mevr. MetSwager 403. Zondag IJ. werd de 6 banen-wedstryd voert- gezet. Er is in de verzchillende afdeellngen fel om de leiding gestreden. Vooral in afdeeling A en B was de strijd byzonder scherp, hetgeen uit onderstaanden uitslag wel duldelyk biykt: Afdeeling A 352 334 387 353 343 340 2109 324 328 355 363 355 356 2061 331 339 358 327 384 332 2017 313 341 371 356 335 340 2056 346 326 342 336 306 321 1979 215 316 336 321 311 354 1953 276 306 293 309 279 330 1793 N B. De Kegelclub „Koekoek" wierp mede bui ten mededinging. doordat zij hierin niet voldoende actief zyn geweest. Want niet alleen. (Jat de oogst sterk in opbrengst is verminderd, ook de pnizen zijn aanzieniyk gedaald. Niet alleen voor de zieke aardappelen, wat voor de hand ligt, maar ook voor de cezoode aardappelen. Indien de han- delaien immers merken, dat er in een bepaald gebied een aardappelziekte heeiacht. blyven zij van de markt weg. en ook de gezonde vruchten blyven onverkoopbaar, of maken niet die pry- zen. welke gemaakt zouden kunnen worden, als de handel niet bang zou zijn, zich in de vingers te snyden Op den duur straft dus het kwaad der nala tigheid zichzelf, maar voor het zoover is, dat allen inzien hoe een momenteel voordeel m een groot nadeel verkeert, kan er al veel verlies, zyn geleden en zooveel bedorven zyn. dat men lange jaren noodig heeft om alles weer te her stellen De vraag doet zich daarom voor, hoe men den toestand In de aardappelcultuur In de Streek zoo spoedig mogelijk gezond maakt en hoe men deze daarna zoo goed mogelljk gezond kan houden. Een van de middelen hiertoe zou kunnen zyn de propaganda onder de kweekers. Reeds een maal is hiermede een goed succes bereikt, doch men mag niet uit het oog verliezen, dat deze methode eerst na langeren tyd succes heeft, terwyi er thans groote haast is by de verbe tering van het gewas. Het eenige middel, dat dan overbiyft. is het uitoefenen van dwang, waardoor het ónmogelijk is. dat de eene kwee ker den ander gadeel berokkent tengevolge van het gebruiken van minderwaardig pootgoed. Tot de te gebruiken dwangmaatregelen behoo- ren het uitvaardigen van verordeningen, die het gebruik van ongekeurd pootgoed verbieden en tevens een verbod van het verbouwen van bepaalde rassen, die extra-gevaar voor besmet ting opleveren. Voorts zou het zeer goed zijn als de Ninetyfold weer opgenomen zou kruinen worden in de keuring van de N.A.K. Op het oogenbllk Immers wordt dit ras niet gekeurd, terwyi een verbod van verbouwen vrijwel on- mogeiyk is. omdat men geen goeden vervanger heeft voor de Engelsche markt. Op de dezer dagen te Hoogkarspel gehouden vergadering van den L. T. B. is In principe be sloten tot bovengenoemde drie maatregelen. Een van de moeliykheden, die zieh daarby voor deden, was de vraag: Wie moet deze veror deningen uitvaardigen? Doen de betreffende gemeenten het. dan heeft men te maken met den raad, waarin uiteraard niet alleen deskun digen zitting hebben. Tevens heeft men dan. dat een specifiek belang van dit gebied onder de competentie van verschillende raden valt, waardoor eenheid van maWtrêgcT^frsw moeiiyker wordt en dus het succes ook minder zeker. Het beste zou zyn. dat een organisatie der kweekers wordt opgericht, welke een publtek- rechteiyk karakter zou moeten krijgen. Voor- loopig zal dit echter wel tot de vrome wenschen blyven behooren, zoodat men vooralsnog op de gemeenteraden aangewezen zal blyven. En wil men dit jaar nog succes hebben, dan zullen deze zeer spoedig hun maatregelen moeten nemen. Het wordt langzamerhand een gewoonte een goede gewoonte overigens dat het personeel van groote zaken zich organiseert in clubs om gezamenlyk sport en amusement te beoefenen. Dit geeft een band van saamhoorigheid. welke de collegialiteit en uitelndeiyk ook de zaak ten goede komt. Zoo bestaat er ook al verscheidene jaren de Amusementsvereeniging „Kofa”, welke vrywel al het personeel van de Kofamagazynen omvat Er wordt gevoetbald, getennist, gezwommen, maar ook wordt de kunst beoefend. Wanneer dit laatste in eigen krin'g veel succes heeft, komt wel eens het verlangen op om ook naar bulten te laten zien, wat men presteeren kan. Zoo kon het gebeuren, dat de Kofa-revue „Voorwaarts Marsch", nadat deze voor de leden met uitbundig succes was epgevoerd. Dinsdag avond nog eens meer in bet openbaar voor het voetlicht werd gebracht en dus ook voor het critisch oog van „de pers” verscheen. En om nu de Kofa-acteurs en -actrices meteen gerust te stellen, zy hier verklaard, dat deze eerste kennismaking een heel aangename is geweest. ’t Is anders niet mis; een revue ctelt nog heel wat méér elschen, dan een of ander biyspelle- tje. Er moeten komieken zyn, geestige scènes, aardige liedjes en niet te vergeten een aantal ■girls”, die het. aankyken waard zijn. Welnu, de N V. Kofa kan zich gelukkig prij zen van dit alles in ruime mate te zyn voorzien. En alles met eigen menschenEr is een geestig man, die het manuscript ontwerpt, een tooneel- deskundlge. die met vaste hand de regie voert, «en dichteres, die het actueele in aardige lied jes weet vast te leggen, een muzikaal genie, die zang en muziek verzorgt. Maar daarnaast Is er noodig een groot aan tal dames en heeren, die met veel yver wer ken en repeteeren, om al wat de anderen ge schapen hebben In vlot tempo uit te voeren. Wy kunnen niet alles memoreeren. wat goed was in deze revue, maar noemen toch als hoog- lesbehalve rooskleurige toekomst voorspelt. Het gaat aan de veilingen den laatsten tyd weer treurig. Waren de prijzen gedurende het wintertje, een beetje aangetrokken, de laatste dagen van de afgeloopen week was het weer voor een groot gedeelte doordraaien, door draaien. Vrydag draaiden te Broek op Langen- dyk alleen al 20 spoorwagons van 10 ton door Wat dit voor de pryzen beteekent, laat zich gemakkeiyk begrypen De gele kool, waarvoor in het begin van de week nog tot hoogstens ƒ1.60 per 100 K G. werd besteed, kon het ten slotte by hooge uitzondering eens tot 130 en ƒ140 brengen. Het grootste gedeelte van het geen werd verkocht, noteerde 130. den mini mumprijs. terwyi een zeer aanzisniyk kwan tum geen kooper wist te vinden. Met de Deen- sche witte kool was het al niet veel anders. De eerste dagen was de prijs hiervan nog f 11 20 en een enkele maal eens f 130. doch Zaterdag werd, zoowel te Broek op Langendyk. als te Noordscharwoude, slechts fl.per 100 K.G. de minimumprijs, besteed Roode kool maakt óp den gewonen gang van zaken by de kool een gunstige uitzondering kocht. De pryzen van de mooiste roode kool waren tot f 2.503 en eens een paar dubbeltles per 100 K.G. meer. De meesten noteerden ech ter lagere pryzen. Groote roode kool bracht vanaf f 1.40 op. In de buurt van de f2 kon men al heel wat doen. Groene kool varieerde van f 1303.60 per 100 K.G. De aanvoer van dit product beloopt te Broek op Langendyk de meeste dagen plm. drieduizend kilo. De peen was in Broek op Langendyk let» kalmer. Op een uitzondering na werd van f 1 40 tot f 130 per 100 K.G. betaald. Te Noordschar woude noteerden wy nog een partytje voor f 2 20 per 100 K.G. Kleine peen bracht van i 0 801. per 100 K.G. op. Kroten bleven vrij wel onveranderd Van f0.50 tot f 1.70 werd hiervoor gemaakt. De ulenpryzen liepen te Broek op Langendyk een weinig terug De maximumprys was tot en met Vrydag f 1.40 per 100 K.G. Zaterdag was deze prijs nog niet hooger. maar byna alles werd verkocht voor f 130 -1.40. terwyi de an dere dagen vanaf f 1.per 100 K.G. werd ge noteerd. Te Noordscharwoude lagen de prijren tusscfien f 1 en 1.50. Grove uien waren sommige dagen vrywel even duur als de middelsoort doch een enkele maal liepen ze boven den pry» der gewone uien uit en noteerden wy tot f 1 70 per 100 K.G. Dit kwam echter slechte spora disch voor. De drielingen van uien werden ver handeld voor fl.1.40 per 100 K.G. Voor nep noteerden wij van f 5 20—630 per 100 K.G. Dete prijs was lager dan de vorige week. Blauwe eigenheimers, er komen slechts enkele partyen aardappelen aan de markt, werden van de hand gedaan voor f 2.10 tot f230. Blau we aardappelen voor f 1.80—230 per 100 KG Te Broek op Langendyk was Zaterdag 50 K.G. spruitkooi aan de veiling. Hiervoor noteerden wy t 4.705 per 100 K.G. De aanvoer had ech ter niet veel te beteekenen. Er werd In totaal 50 K.G. geveild. Vr.: Is lot no. 08043 Freiburg reeds uitgeloot? Zoo ja, in «elke klasse en «relke prys is er op gevallen? 2. En no. 10133 van de Staatsloterij? Antw.: 1. Neen. 2. Met het nazien van loten der Staatsloterij kunnen wy ons niet belasten. Vr. van N. N. te H. Antw.: By 35.— per maand bedraagt de personeele belasting 5435 en bjj een huur van 37.50 bedraagt zy 5839. Uw testament, waarby uw zuster bU uitslui ting van alle anderen tot erfgenaam wordt aan geweten. is geldig. Vr.: Is op lot no. 1531 van het comité Winter hulp R.K. Volksbond Haarlem, een prijs ge vallen? Antw.: Geen prijs Vr.: Worden de autonummers van iedere provincie of over het geheele land samenge steld? 2 En van no. I af? i Antw.; Per provincie; 2. Ja niet zeggen, dat er geen enlel geslagen wordt VT.: Hoe luidt het adres va« beroepskeuze? Antw.: Welk bureau bedoelt u? In Haarlem is een bureau gevestigd aan de Arbeidsbeurs aan de Hoofmanstraag 17. Maar momenteel is het gesloten. Ook andere steden hebben een bureau voor beroepskeuze In Rotterdam be staat een RK. Bureau. Vr.: 1. Kan men in Haarlem in een at ander ziekenhuis als leerllngverpleegster aangenomen worden? 2. Is mulo-diploma verplichtend? 3. Is er ook een leeftijdsgrens? Antw.: 1. Daarvoor moet u zich tot de di rectie wenden Er is gelegenheid aangenomen te worden als er plaats ta. De vereischte leef tijd is in den regel 21 jaar. Vr.: 1. Hoe verwijdert men luis van de on- derzyde en de stengels van palmen? 2. In een pot staan 3 palmen. Hoe kan ik die van elkan der afnemen en wanneer is daarvoor de juiste Ujd? Antw.: 1. Wasch de plant eenige dagen achtereen eens per dag goed met zeepwater en dan afspuiten met gewoon water. 2. Het beste kunt u dit door een tuinman laten doen. Overigens is het voor die behandeling nu wel de geschikte Ujd. Vr.: 1. wy zyn met 4 kinderen uit het eer ste huwelijk. Indien de stiefmoeder komt te overlijden (de ouders van het eerste huwelijk zyn belden dood) voor wie is dan de Inboedel? 2. Een zoon heeft een vereenlgingshufe ge kocht, terwijl er wat geld op het boekje daar voor *od, eigendom dus van beide huwelijken. Wat gebeurt er nu met dat huls, als de stief moeder overleden la? Antw.: Wij kunnen ons onmogeiyk aan een antwoord op dese vragen wagfn. Daarvoor zyn de gegevens te gering en wat verstaat u onder „vereenigingshuis”. Komt eens praten op ons bureau at wat nog beter la wendt u tot een notaris in de plaats van uw inwoning. Men schryft ons: Zoatcrdagoavend het de verainen van old- Grunnegers in Alkmoar en omstreken ..De Mol- leboonen” de eerste vergoaderen hollen noa nei- joar en dus was dit de vanolds bekende Nei- joarsvezide. Verzchillende omstandigheden, be- noam de griep, wazzen oorzaak dat dizze bleain- komst zoo loat in tied hollen wuir, nou d’r al, zooas de veurzltter zee, 'n dikke kop van 't joar óf was. Moar d’r was nog meer verschil mlt aander joaren, zoodat dlzze oavend volgens me neer Barkman ston In t talken van A(alles) A'ansi A(s) A'anders). Doar was bieveurbeeld de zoal: nait *t Gulden Vlies, woar we in de leste joaren geregeld binn’, moar de dancing van de Harmonie, woar we gain tooneel harren, moar rondom de dansvlour zatten, mit de mu ziek van „The Ramblers* onder lalden van Henk Kloaver op 't podium. Aanders was ook 't programmoa en de opzet van d’ halle oavend. d’r was dlzze raize es weer ’n verlötten, woar- veur de leden en ook aanderen mooie priezen geven harren. Moar nait aans as aanders was de band del de Grunnegers bindt, de geest van haartelkhaid ondernander en de traktoatsie van de verainen op kouk en ollewieven. De veurzltter docht nog even aan de zaiken onder de leden hal nulmde mlt noame ’t old- bestuurslld Leemeyer en hoopte dat aalle- moal d’ aander keer d'r weer tusschen zitten zeilen. En dou won hal ons aallemoal de zoal was hailendal vol t nel-joar óf, nait ge woon, moar zingend, mit onder aanderen ’n aandrang om weer bie ons terog te komen veur de luu, dei ons joar verloaten h< We hebben mltnander uut volle borst zongen ons clublaid Grunnen's Laid en dou zetten we inains middenin 1 programmoa. D’r wuir zongen mit of zunder refrain, 1 weemoudege herinneren aan t Knoal, ’n ialfdelaldje, van de stroaten in Grunnen, van d’ ontdekking van Amerikoa (in ’t Grunnensch verteld ble „olie ploaten en femilieprenten"), van de deugden en ondeugden van onze laandsluu in ’t Noorden, van scheuvelloopery noar Koakhalm, en van nog veul meer en bie dit alles hebben de schil ders en taikenmeesters onder onze laden zain loaten dat de joaren aan heur kunst nog gain kwood doen hebben. Tusschen aal dei stókjes deur wuir 'n dansle moakt op de tonen'van de mezlek. ’t Grootste en veumoamste stók van de» oavend was „t Peerd van Oome Loeks is dood,” d.w.z., dat alle goede kwaliteit kan worden ver- mit 'n eerlieks peerd en eerliekse belangstellende eigenoar en noabers, del treurden over ’t dair. dat ..guster nog vrooiyk met zien steert in t ron„ sluig.” Of d’r lacht is bie dit stók? Nou. blzunderl Dat peerd en aal wat ’r bie kwam was 't knalstók van de oavend. De verlötten. woar ’t programmoa mlt be sloten wuir. het vanzuls nogal wat tied in be slag nomen. En dou is d'r nog ’n poar uur geregeld deur danst. Dinsdag vierde het echtpaar R. H. Z. Morra A. C. Morra—Feith, wonende in de Prins Hen drikstraat, alhier, zijn vyftig-Jarige echtver- eenlging. Na in zyn jeugd achtereenvolgens houthak ker in verzchillende plaatsen en concierge van de Openbare Leeszaal te Alkmaar te zyn ge weest, trad de bruidegom In 1911 Jn dienst van den kunstmesthandel Morra, in welken dienst hu twintig jaar bleef" Toen hy gepenslonneerd werd trok hy met zijn vrouw naar Utrecht, maar aangezien Alkmaar z'n groote aantrek kingskracht op het eahtpaar bleef uitoefenen, kwam het verleden Jaar terug’. De heer Morra is te zype geboren en is thans 73 Jaar oud, terwyi mevr. Morra 68 Jaar oud is. Belden zyn nog zeer kras en vol goeden moed op hun verder leven. Uit hun huwelyk kwamen 6 kinderen voort, waarvan er vyf trouwden. Het verdere nageslacht bestaat uit vyftlen kleinkinderen. Het spreekt vanzelf, dat door zoo’n fllnken familiekring het feest veel belangstelling trok. Nieuwe zaken: Broek op Langendyk: Vereeni ging voor Z'ekenhuisverpleging, Lnngebrug 205, verzekering tegen kosten van zlekenhulsverple- ging. Den Helder: Frits Coltof, Kanaal weg 155, winkelier in meubelen enz. Wijzigingen: Anna Paulowna: Coöp Boeren leenbank, Molenvaart 8, bestuurswyzlglng Castricum: Nieuwsblad voor Castrlcum. Dorps straat 107, boek-, courant- en handelsdrukkery. overgegaan aan Hette Woudstra (filiaal). St. Pancras: Coöp Boerenleenbank, Boven weg *0. bestuurswijziging. Soóoorl; „Herbert en van Waveren” JÏ7V., Duinweg 84, bloembollenhandel en -kweekery, gekomen van Haarlem. Texel: P. Uitgeest, Groeneplaats 1, Den Burg, kapper, overgegaan aan mevr, de wed. A. Ult- geest-Bunschoten. M. Vonk, koogerstraat den Burg, filiaal gevestigd: Wannoesstraat. den Burg Wleringen: B. Kat en Zoon, Koningstraat 13, vischhandel, omgezet in een vennootschap onder firma. Coöp. Boerenleenbank. Hofstraat 76, be stuurswyzlglng. Opheffingen: Alkmaar: „Valencia”, Scharloo 13, fruit- en delicatessenhandel. Oude Nledorp: K O. Woudstra. zydewind 223, broodbakkery. Schoort: W. Ooyevaar, Bregtdorp B 64, han del in groenten, aardappelen en fruit. Gedurende de maand Januari 1937 heeft de wijkverpleegster dertig patiënten bezocht, met totaal 427 bezoeken. Hiervan waren 254 bezoe ken by leden van het A. A. Z. A„ 158 bezoeken by leden van het Wlt-Gele Kruis, twaalf bezoe ken by stads patiënten en drie bezoeken by particulieren. De wykkraamverpleegster legde 170 bezoeken •f by negen patiënten en verleende éénmaal assistentie by den dokter. e verbouwers van aardappelen in 1 Streek hebben sinds enkele jaren geklaagd over den stand der vroege aardappelen, welke klachten in hoofdzaak afkomstig zyn van het groot aantal virusziekten, waardoor deze aardappelen worden aangetast. Vooral de jaren 1935 en 1936 zyn zeer nadeelig geweest, zoo danig zelfs, dat de N.A.K. bij de keuring geen enkele A kon toekennen Uiteraard was hier van het gevolg, dat de handelaren geen poot goed uit deze streek betrokken. Dat dit van groot nadeel is. ligt voor de hand, want de teelt van pootaardappelen biedt nog eenige perspectieven, in tegenstelling tot de teelt van consumptie-aardappelen, waarvan de vooruit zichten weinig bemoedigend zyn. Om in dezen toestand verbetering te bren gen heeft Ir. Rietsema. de rtjkstulnbouwconsu- lent in Noord-Holland, een rapport samenge steld, waarin hy de maatregelen opsomde. waardoor verbetering mogeiyk zou zyn. De oor zaken van den achteruitgang zyn tweeledig. Allereerst kan men zeggen, dat de verbouwers zelf er eenigszins de oorzaak van zyn, omdat zy onder invloed van de slechtere tijds omstandigheden nagelaten hebben hun poot goed dermate te ververschen als noodig zou zyn om een door en door gezond gewas te krij gen. Hierby komt dan als tweede voornaamste oorzaak, welke eenigszins door de eerste in de hand werd gewerkt, dat vooral in de jaren 1934 en 1935 bladlulzenplagen zyn ’’oorgeko- men. waardoor de gezonde planten door de zieken werden aangetrokken. Als men de oorzaken van den achteruitgang kent, kent men ook de middelen ter verbete ring. Allereerst moet het pootgoed worden ver nieuwd. waaraan zeer groote kosten zyn ver bonden. Eenige kweekers hebben het initiatief genomen om in den Wieringermeerpolder vier ha. als proef met pootgoed te kweeken. doch meer dan een proef is dit niet, want deze opper vlakte Is veel te klein om eenigen invloed te kunnen uitoefenen. Gaat men mettertyd deze oppervlakte uitbreiden gesteld dan al. dat de proef slaagt dan rijst nog de vraag, of het niet beter en voordeeliger sou zyn om extra teeltvergunningen uit te geven aan kwee kers. die od het gebied van pootgoed ervaring en succes hebben, en die goèdkooper zouden kunnen leveren als zy zeker zyn van hun af zet. Deze vernieuwing kan natuuriyk alleen succes hebben als de aardappelkweeken hieraan allen hun volle medewerking geven. Wanneer er im mers zouden zyn, die in dit opzicht niet zoo actief zouden zyn als anderen, worden de aard appelen van het eene veld toch nog besmet door die van het andere veld, waardoor de grootere moeiten en kosten der goedwlflenden voor een groot deel waardeloos zouden worden. Daarnaast moet door de kweekers alle aan dacht worden besteed aan de bestrijding der luis en alle middelen gebruiken om het uit breken van ziekten tegen te gaan. Het vorige jaar is overduldelyk gebleken, dat de verbou wers in de Streek zichzelf benadeeld hebben Nu de cijfers van de inventarisatie per 1 Februari j.l zoo langzamerhand bekend wor den. blijkt wel. dat er over het algemeen nog niet veel is weggegaan Het zweeft zoo onge veer om 1/3 van den totalen voorraad. Zoo doende is er voor de overige rr_sanden van het seizoen nog een aanmerkeiyke hoeveelheid kool overgebleven Een hoeveelheid, welke by den( gang van zaken van dit oogenbllk een al- Vr.: Is lot no. 12405 van de N.V. Société Des Gaberus, gevestigd te Scheveningen. uitge loot? Antw.: Ons niet bekend. Wendt u tot bet op de loten vermeMe adminlstratie-adres.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3