ONS BLAD 1 g m Het nieuws van heden Feestelijke ontruiming der fabrieken de General Motors van Godsdienstvrijheid Mexico? PRINSELIJK PAAR TE WEENEN vaandel» DE BAROMETER Hevige brand by Namen JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN BETTERaMINUTEI LATE IN THI5WLÜ THAN 25 YEARS TO 500N IN THE NEXT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. 113 en, o Reichsbahn en -bank in Duitschland Reisplan van de Java 1 Als B. en W. beschonken zijn 3’ e eeuwig heid’ MVAVWWunm i/ii//////////zzg S 1 i Intusschen bedraagt de echode ongeveer 160 millioen dollar Maandag wordt het werk hervat Directorium der bank komt onder Hitler Aan meer dan 10.000 per tonen zou amnestie worden verleend Studentenrelletjes in -X Venezuela Geen sympathie gevonden inzake de koloniale kwestie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Von Ribbentrop bij Lord Halifax De katholieken blijven sceptisch gestemd Kloosterkapel vernield; zieken inrichting liep ernstig gevaar De landsverdediging van Zuid-Afrika ZIEKENFONDSLEVERANCIER - „Indien gij vrede wilt, bereidt U voor tot den oorlog” Het Weeriiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiifiiniiiii^ I De kruiser zal 8 April hier te lande aankomen Zy ontkwamen ternauwernood aan een lynchpartij Om de beurt hebben zy den klei nen sportwagen bestuurd Heropening van kerken? ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. tned. 40 e p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Muziek, vlaggen en 1MVÏ NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD i. !T Het Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla is met groote plechtigheden gehouden. '=.l' Verder deelt Havas nog mede: met muziek, vlaggen General Motors t i 3 I r K3 r t I ten In- Hooggeplaatste regeeringsambtenaren hebben gisteravond uiting gegeven aan hun groote vol doening over het bereiken van een overeenstem ming in het conflict bij de General Motors. De voorzitter van de American federation of Labour, William Green, is minder tevreden over den uitslag. Hij heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de overeenstemming een nederlaag voor de arbeiders *be teek ent. voor de maatschappij een JaarUJksche uitgave van 25 millioen dollar. Tevens is de chef van den agent van politie uit zijn functies ontheven. De beide politie mannen zullen voor het gerecht moeten ver schijnen. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Donderdag vroeger op den dag te Weenen aangekomen dan men verwacht had, het geen er op wijst, dat zij den tocht met vrij groote' snelheid hebben afgelegd. Te Avignon had een hevige ontploffing plaata, waardoor enorme schade werd aangericht. x>rs uur. Men raamt de verliezen, die de onderne ming in de 42 dagen staking geleden heeft, op 160 millioen dollar. te van BRUSSEL. 11 Febr. (Belga.) De brand in het klooster Champion nabij Namen is gebluscht. Slechts de kapel is verwoest. Slachtoffers zijn er niet te betreuren. De gouverneur van Orizaba heeft een beroep op de bevolking gedaan kalm te blijven. Hl) heeft beloofd, dat de schuldigen gestraft zullen worden. Heden is het de vijftiende verjaardag van kroning van Paus Plus XI. Het Prinselijk paar is Donderdag Ie Weenen aangekomen. Zoowel in Britsche als Dultsche kringen ver klaart men, dat het belang van dit onderhoud sterk overdreven is. Het schijnt, dat het onderhoud het stand punt van belde regeeringen zooals dit uiteen werd gezet in de redevoeringen van Hitler en Eden, niet veel nader tot elkaar heeft gebracht. Naar verluidt, heeft Von Ribbentrop de argu menten van zijn regeering herhaald. Wijziging van het luchtposttarief met IndH In voorbereiding. an, mt. Stand op Vrijdag M Hr vjn.: 754A Vorige stand: 14M een la- rk- or- Ing. urd ten ron or- an- ar- ard in- r|j- ler- zal en- ito- fa- De >ta- Jlke lere en- jei- ar- ge- In katholieke kringen staat men nog zeer sceptisch tegenover deze aange- kondigde maatregelen en verwacht men nog geen gouden bergen. Reeds zoo vaak werd aangekondigd, dat de Kerkvervol ging in Mexico een einde zou nemen en werden de Katholieken in hun verwach tingen teleurgesteld. Wellicht, dat ook thans de regeering politieke gevangenen in vrijheid stelt, doch dat de haat tegen de Katholieken straks weer in alle felheid losbarst. Ten aanzien van de koloniale kwestie schijn! Von Ribbentrop bij, den lord-zegei- bewaarder geen sympathie te hebben ge vonden voor de Dnitsche argumentatie, doch de ambassadeur schijnt geen nauwkeurig omar breven eiochen te hebben gesteld. MEXICO CITY, 12 Febr. President Car denas zou, zooels reeds eerder door ons naar berichten van Reuter werd gemeld, van oordeel zijn, dat thans de tijd gekomen is om een einde te maken aan den gods dienststrijd in Mexico. BOGOTA. 12 Febr. (Havas). Volgens van de grens van Venezuela ontvangen berichten, heb ben zich te Caracas ernstige relletjes voorge daan, waarbij gevochten is door politie en stu denten, die zich in het universiteitsgebouw had den verschanst. Er zouden talrijke dooden en gewonden zijn gevallen. De politie zou in de unlversiteit eenige wapenen hebben gevonden en tal van arrestaties hebben verricht onder personen, die van een communistische organi satie lid waren. BRUSSEL, 11 Febr. (Belga). In een groot klooster te Champion nabij Namen is een he vige brand uitgebroken. De kapel is reeds een prooi der vlammen geworden; het vuur heeft de ziekeninrichting bereikt, waar een aantal zieken en ouden van dagen verpleegd worden. Ook het nabijgelegen schoolgebouw la door het vuur aangetast. De brandweer van Namen doet haar uiterste best het vuur te bedwingen. Aan het Jaraina- front verloren de linkse hen 1300 man. Een hulpconvooi ait Valencia werd door mltrailleumur weggemaaid. Motril werd door de rechtschen beset. De General Motors deelen mede, dat 135.000 arbeiders M vatten. Vijf dan Don< plaatse: Verwacht wordt, dat amnestie zal worden ver leend aan meer dan 10 000 personen, die door militaire rechtbanken veroordeeld werden, en die zich thans in de gevangenis bevinden en weldra in vrijheid worden gesteld. De President verklaarde verder, dat de geest van vredelievendheid waarmede de Mexlcaansche regeering boield is, vraagt om de politieke ge vangenen vrij te laten en hun de ontnomen bur gerrechten weer terug te schenken. Idagmorgen het werk zulten her- twintig duizend arbeiders zullen a.s., wanneer alles in de werk- weer marcheert, aan het werk gaan. land vertrekken en zal aankomen. Het reisplan is als volgt samengesteld: 12 Maart aankomst te Colombo en 13 Maart Vertrek van deze plaats; 20 Maart aankomst en vertrek van Aden; 25 Maart aankomst Suez en 26 Maart vertrek van Port-Said; 31 Maart tot 3 April verblijf te Algiers. BERLIJN, 11 Febr. (D.N.B.) Naar in goed in gelichte kringen alhier verluidt, is een wet te verwachten, die de aankondiging van den Führer in zijn jongste Rjjksdagrede ten aanzien van het herstel van de rechtsgelijkheid van de Deutsche Reichsbahn en Deutsche, Reichsbank verwezenlijkt. Daarbij zal, wat de Reichsbank* betreft, de tegenwoordige paragraaf 6 van de bankwet thans zoodanig gewijzigd worden, dat het direc torium van de Reichsbank direct ouder den Führer en rijkskanselier staat. Daardoor wordt tegelijkertijd de Reichsbank een plaats binnen het staatsapparaat ingeruimd, die in overeen stemming la met haar binnen- en buitenland- sche taak. LONDEN, 11 Febr. (Havas.) Het onderhoud, dat de Dultsche ambassadeur te Londen. Von Ribbentrop, heden had met Lord Halifax, was voornamelijk gewijd aan een lange uiteenzetting van de rede, welke Hitler in den Rijksdag heeft gehouden. De eenige nauwkeurige inlichting, welke men in Britsche diplomatieke kringen heeft ontvangen, is. dat Von Ribbentrop geen nieuwe bijzonderheden ter sprake heeft ge bracht en dat geen tweede onderhoud la te voorzien. In de laatste alinea van paragraaf 21 van de bankwet waren verplichtingen der Reichsbank voortvloeiende uit de vroegere regeling der her stelbetalingen vastgelegd. Deze alinea vervalt. Dit verandert de verhouding der Reichsbank tot de Bank voor Internationale Betalingen te Ba zel slechts in zooverre, dat deze van nu af aan niet meer op een gedwongen, doch evenals de circulatiebanken der andere bij de Bank voor Internationale Betalingen aangesloten landen op een vrywllllgen grondslag is geplaatst. De directie van de General Motors en de arbeiders in de automobielindustrie de overeenkomst onderteekend, waardoor welke in Het debat over de Indische begroeting In do Tweede Kamer voortgezet. De commandant der roode troepen in het Oosten, maarschalk Bloecher. voorspelt dat binnen zeer korten tjjd een Russisch-Japan- sche oorlog sal uitbreken. Door bemiddeling van 't Fransche persagent schap Havas bereikten ons de volgende mede- deelingen, welke wij echter geheel voor de ver antwoordelijkheid van dit bureau laten: De toestand op religieus gebied is gecompli ceerd geworden, doordat de autoriteiten talrijke kerken hebben doen sluiten, die de katholieke menigte heropend had. Vijftigduizend katholie ken te Orizaba hebben echter het weer open stellen der kerken doorgedreven. Zij luidden de klokken en brachten voetzoekers tot ontplof fing onder de oogen van de federale troepen, die niet tusschenbelde kwamen. De geloovige me nigte hield vervolgens een betooging voor bet raadhuis, waar de gouverneur Ja conferentie was met dbn garnizoenscommandant. De gou verneur ontving een delegatie der betoogers en verklaarde tegenover hen, dat de heropening der kerkgebouwen niet van hem afhing, maar van de centrale regeering en in het bijzonder van het ministerie van financiën, dat de ge sloten kerken onder zijn hoede heeft. Te Villa de Rio Blanco, bij Veracruz, hebben de katho lieken met geweld den troepen, die de door hen heropende kerken weer wilden sluiten, belet dit voornemen ten uitvoer te leggen. Per luchtpost ontvingen wij de eerste foto’s van dit heerlijk gebeuren, wat de geheele Katholieke wereld door middel van de radio heeft meegeleefd. Onze foto toont de geestelijke en wereldlijke autoriteiten, die in de kathedraal van Manilla bij de begroeting van den Kardinaal-Legdat tegenwoordig waren. Onder de aanwezigen: Mgr. J. Aerts M.S.C. (X); Mgr. W. Pants M.S.C. (xx) en Mgr. C. Jurgens C.I.C-M. (xxx) Tsqnd van ne Bijen een einde komt aan de staking en groote trekken als volgt luidt: 1. de 2000 stakers zullen de drie fabrieken te Mint, welke zy bezet houden, verlaten. 2. De General Motors zullen <Je gerechtelijke vervolging tegen hen, die hebben deelgenomen aan de staking met gekruiste armen, staken. 3. De eischen van den bond inzake een col lectief contract, worden by een compromis ge regeld, volgens hetwelk de bond voor den tyd van een half jaar zal worden erkend. Alleen de vertegenwoordiger van den bond kan met de directie onderhandelen namens de arbeiders; in 20 fabrieken namens alle arbeiders, aangesloten by den bond of niet, in de 49 overige fabrieken alleen namens de leden van den bond. 4. demobilisatie van de nationale garde zal worden verzocht, alleen een klein contingent zal onder de wapenen worden gehouden om op alles voorbereid te zyn. 5. De General Motors zullen alle arbeiderszon der discriminatie weer in dienst nemen en met Ingang van 15 Februari worden de loonen met vijf procent verhoogd, deze verhooglng tieteekent VILLACRAN. 12 Febr. (Havas) De Mexi- eaansche Federale troepen hebben den burge meester, drie wethouders en een Inspecteur van politie van het dorp Valtierrilla gevangen ge nomen. daar zy in staat van dronkenschap zich Per auto naar Villacran hadden begeven en daar een aanval hadden ondernomen op de ge vangenis. met het doel pogingen in het werk te ■tellen de gevangenen in vrijheid te stellen. Zy doodden twee agenten van politie en verwond en twee anderen. De troepen moesten tusschen belde komen om te beletten, dat de woedende bevolking de schuldigen zou lynchen. In Willesden, een plaatsje gelegen aan een grooten verkeersweg naar Londen, heeft de bevolking geprotesteerd tegen de voorgenomen verhooging van de maximumsnelheid boven 30 K.M. Ook de burgemeester en zijn echtgenoote namen aan deze actie deeL Laatstgenoemde droeg een schild, waarop te lezen was: „Beter een minuut te laat in deze wereld, dan 23 jaar te vroeg in de In het Engelsche Lagerhuis werd een defensie- leening van 400 millioen p. st. voor vQf Jaren aangekondigd. De Kardinaal-Legaat Z. Eminentie D. Dougherty per auto op weg naar de kathedraal van Manilla. Naast Z. Eminentie de Aartsbisschop van Manilla. De foto werd per luchtpost naar Nederland overgebracht BATAVIA, 12 Febr. (Aneta) Da kruiser Java zal 6 Maart as. uit Priok naar Neder- 8 April in Nederland Da directie van de General Motors heeft x aangekondigd, dat Maandag as. het werk zal worden hervat. De minister van binnenlandsche zaken beeft bekend gemaakt, dat hy een agent van politie uit zyn functie ontheven heeft, daar deze zonder bevelschrift binnengedrongen was in een huls, waar een H. Mis werd ge celebreerd en daarbij een katholiek had ge dood. VERWACHTING: Meest matige wind uit Noordeiyke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen of sneeuw buien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 765.2 te Kuopio in Finland Laagste barometerstand 729.7 te Reykjavik Zon op v.m. 7.23 onder n.m. 5.06 uur. Licht op n.m. 5.36. Maan op v.m. 7.24 onder n.m. 7.05. Eerste kwartier 18 Febr. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tphfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de p|.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem jAet geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger KAAPSTAD, 12 Febr. (Reuter) In de over tuiging. dat volgens de oude Latynsche spreuk de beste waarborg voor den vrede de bereidheid tot een oorlog is. is de Regeering der Unie van Zuid- Afrika reeds overgegaan tot de inventa risatie der beschikbare oorlogsvoorraden. Voorts heeft de Regeering Juist een overeen komst gesloten met de Imperia! Chemical In dustries in zake den bouw van een kruitfabriek te Pretoria. Deze fabriek zou jaariyks 10 mil lioen machlnegeweerpatronen moeten produ- ceeren. Deze hoeveelheid zou mogelyk niet al leen voldoende zyn voor de behoeften der Unie Zuid-Afrika. doch voor geheel Britech een raad voor - - --zal zyn FLINT, 12 Febr. (Havas). De stakers hebben de door hen bezette bedrijven van de General Motors tegen 22 uur 30 Greenwichtyd ont ruimd onder luid getoeter van claxons en gegil vin fluiten. - Zij vormden ver volgens y een geweldigen stoet Ai vaandels. van Zuid-Afrika, doch voor geheel Zuid-Afrika. De regeering heeft ccr. oorlogsvoorzienlng gevormd, welks taak na te gaan, wat in oorlogstijd en in vredestijd in de Unie zou kunnen worden veryaardlgd. Voorts moet deze raad in overleg met den ge- neralen staf onderzoeken, hoe in oorlogstyd tot mobilisatie zou kunnen worden overgegaan zonder aan de behoeften der burgerbevolking te kort te doen. De Raad voor Oorlogsvoorzienlng zal voorts gegevens verzamelen aangaande een opvoering der ammunltleproductie. Zoodra deze uitgewerkt zyn. zal de Regeering kunnen weten of in het land granaten en luchtbommen zullen kunnen worden vervaardigd. Aan de kleedingfabrieken is de vertrouwe- lyke vraag gesteld, hoeveel overjassen en uni formen e.d. zy eventueel zouden kunnen ver vaardigen. De Ironsteel Works te Pretoria zul len eventueel ztalen helmen kunnen leveren. De Raad wil hu nauwkeurig weten, hoeveel tyd met de leveringen gemoeid zou zijn. De reservevoorraden erts, steenkolen en ben zine sullen worden opgeteekend en geraamd. Ook het aantal eventueel beschikbare mannen zal worden berekend. Een belangrijke over weging zal zyn te verzekeren, dat. indien een oorlog mocht uitbreken de Juizte man den juizten werkkring zal krijgen. Om kwart^voor twee Donderdagmiddag wa ren zy uit Jbedapest vertrokken en reeds om tien minuten over half zes reden zy voor aan den ingang van hotel Bristol aan de Rlng- strasse, te Weenen, waar niemand wist, dat het hooge gezelschap voornemens was daar zyn Intrek te nemen en waar het evenmin kamers had laten bespreken. Op den weg tusschen Boedapest en Weenen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard beurtelings gechauffeerd. By het vertrek uit Boedapest en by de aan komst te Weenen zat de Prins aan het stuur rad. Op de plaats van bestemming aangekomen, sprong de Prins fluks uit den kleinen s|X>rtwa- gen en nog voor de portier of een der chasseurs van het hotel gelegenheid had gehad toe te snellen, hielp hy zyn gade galant by het uit stappen. Het gevolg kwam in twee auto's aan. De Prinses was gekleed in donkerbruine bont jas en getooid met een donkeren hoed met voile. De Prins droeg een donkere auto-pelsjas en had een pet en een autobril op. Het jonge paar nam zyn Intrek in een vier tal kamers in het nieuwe gedeelte van het hotel op de vierde verdieping, waar eertyds de hertog van Windsor als koning van Engeland logeerde, op den hoek van de Rlngstrasse en de Kaernerstrasse, vanwaar het een schitte rend uitzicht heeft op de opera. Dit is een der drukste punten van Weenen. In hetzelfde hotel worden zteeds eenige ka mers ter beschikking gehouden van den Her tog van Windsor, waarin deze dikwijls zyn maaltijden gebruikt, wanneer hy te Weenen vertoeft. Op het oogenblik wonen in het hotel twee maharadja's uit Bntsch-Indlë, die op weg zyn naar Engeland om er de kroningsfeesten van Koning George VI by te wonen. De Prins en de Prinses begaven zich onmld- deliyk naar hun vertrekken, waar zy zich ver- frlschten na den vermoeienden autotocht. Vermoedeiyk zullen de Prins en de Prinses eenige dagen te Weenen blyven en zich van daar naar Zell am See begeven, waar zooals bekend H. M. de Koningin op het oogenblik verblijft.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11