Lachend werkend volk en het Rijnland Slaats winnen en Het probleem der draai hartigheid Pijnenburg te Antwerpen in 1 Het vliegongeluk te Berlijn H b w< EEN RONDE VOORSPRONG DER NEDERLANDERS DE STAND VAN HET ONDERZOEK a VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 PRINS CARNAVAL In Rinnegom Schermen SCHAATSENRIJDEN Den weg van Sonja Henie gevolgd Schoort Verschuiving van cultuur ZWEMMEN Tuitjenhorn BILJARTEN Een taai leven Op het juiste moment de kans waargenomen Nog geen afdoend bestrijdingsmiddel Wereldrecord van Willy den Ouden verbeterd Ragnhild Hveger legt de 400 meter borstcrawl af in IS min. 14.2 sec. Drost» verliest van Grange Oudorp KARL SCHAEFER PROF Billiet-Buysse en Ronsse-Depauw op de tweede en derde plaats Rosenmontagszug en Narrische parade direct 1 1 d Bij een leest behoort een goede bowl de overt. fam 1 Ragnhild Hveger hebben en Anna Wagemaker— Bestrijding met insecticide mag welhaast als ft 4 BI d n o de weelderige» vlllatuln en het stukje grond by de arbeiderswoning krijgt men daar te zien. I en en aan 300 106 300 164 9 9 33.33 1833 In dat aftre Fran De eindstand luidde: 1. pynenburg-Slaats 154 punten. Op een ronde: 3. Bllliet-Buysse 197 pnt; 3. Ronsse-Depauw 53 pnt. Op twee ronden: 4. Loncke-Deneef 181 pnt.; 5. Pellenaars-Crossley 57 pnt. Op drie ronden: 6. Deryck-Huys 141 pnt.; 7. Guerra-dl Paco 132 pnt.; 8. Piet van Kempen- Guimbretlère 106 pnt.; 9. Ignat-Diot 93 pnt. Op vier ronden: 10. Meerschaert-Verreycken 137 pnt.; 11. Van Schljndel-Van den Broek. Pijnenburg-Slaats legden In totaal 3250,385 KJd. af. en te Derbier Van Leemput 12 13 145 54 102 33 25 DO 833 O best Var van stat A vilei 4 Orange Drost D bet dag Naa xjjn reke cud< dc i Bert ka dli po lei «e Or In onde den mogi maa te b< Al de p betel stuk bet 1 rijn meei het gena bezig pen moet derh helm hervi reed: jeug< Ve ste c kerk •s dr wi dl •u sti Di ko wc dr I stel uw Djii 8 iws in De Antwerpsche Zesdaagsche, die Don derdagavond geëindigd is. heeft een over winning opfeleverd voor het Nederlandsche koppel PijnenburgSlaats, dat een ronde voorsprong had op de Belgen Billiet Buvsse en RonsseDepauw. Ook de morgen van den laatsten dag van de Zesdaagsche te Antwerpen maakte geen uit zondering op den regel. Het was er al even rustig alg op de andere ochtenden en alleen tegen den middag was het eenige vermeldens- waardlge feit, dat de Amerikaan Walthour moest opgeven. Crossley bleef toen alleen in de baan en lang behoefde hij niet te wachten Immers, tegen twee uur gaf de Duitsche kop- pelgenoot van Pellenaars. Schoen, den strijd op en onze landgenoot vormde toen onmiddel- Hjk met den Amerikaan een nieuw koppel, dat met twee randen achterstand begon. Mei van dit jaar zal te Düssel dorf de tentoonstelling „Schaf fendes Volk” geopend worden Des avonds om seven uur was de stand al dus: Aan den kop: 1. BuvsseBilliet 159 punten; 2. PijnenburgSlaats 136 punten; 3. Ronsse- pynenburg-Slaats hebben het juiste mo ment aangegrepen om zich van de over winning te verzekeren. Zij konden slechts als eersten eindigen door een ronde op de overige koppels uit te loopen en zij zijn daarin op de hun eigen manier, d. w. a. schitterend, geslaagd. Dr. ir. Leef mans vertelt van de resultaten, die hij in het afgeloopen jaar heeft opgedaan Volgens een Havas-bericht uit New-York heeft de Noorsche schaatsenrijdster Sonja Henie het voornemen Amerlkaansche te worden. Pljnenburg-Slaats, achtten nu hun kans gekomen. Zij lieten het niet by deze eene ronde, maar met een alles overdonderende snelheid schoten zy weg. Buysse-Billlet konden het wieltje van het Nederlandsche koppel niet meer houden en toen was het pleit beslecht. Groote bekoring zal zeker uitgaan van de der de afdeeling: tuinaanleg, plantsoenen, bloem bedden, waterpartyen, lichtfonteinen, ontspan- nlngsgelegenheden, terrassen aan den Ryn met muziek en dans.... De model-tuinen geven een volledig beeld van de mogelijkheden die er zyn. Zoowel het tuin tje dat het schoolkind zelf mag verzorgen, als Naar men weet, nam Schaefer voor bet eerst sedert jaren niet deel aan de Europeesche kampioenschappen, welke eenige dagen geleden te Praag zyn gehouden. Dit stond in verband met het feit, dat hy naar de Vereenigde Staten was vertrokken, naar het heette voor het geven van schaulaufen. Schaefer is evenwel den weg vpn Sonja Henie gevolgd. t f De stand is thans: 1. Orange 10. pnt., 2- Leemput 8 pnt., 3. Derbier 8 pnt., 4. Drost 6 pnt. 5. Weiss 2 pnt, 6. Klein 2 pnt, 7. Ranson 0 punten. In het te Parijs voortgezette tournool om het wereldkampioenschap 45/1 voor beroeps spelers verloor Drost oa. met groot verschil van Orange. De uitslagen waren: ZONDAG. Ie Zondag van de vasten. StlQe H. Mis om half 8; 9 uur Communle-uitreiken. 10 uur Hoogmis. Hedenmiddag 2 uur Lof me. lydensmedltatie. MAANDAG-avond 7 uur Maria-Congregatle voor de meisjes en jonge dames. DINSDAO-avond 7 uur maandeiyksche by- eenkomst voor de leden van de Derde Orde. WOENSDAO-avond 7 uur Marla-Congrega tie voor de jongens en jongemannen. VRIJDAG-avond 7 uur Kruiswegoefening en kort Lof. ZATERDAG biechthooren van 37 uur. ZONDAG as. collecte voor de studenten, die by de Paters studeeren. Volgende week gaat het Krulmeltjesfonds werken. Het begint met een verrassende cir culaire. Welke parochianen willen onzen koster hel pen by de modemiseering van den tuin rondom kerk en pastorie? kunt u daarvoor aanmelden by den kostei. ZONDAG half 8 voor de fundatie Kruyer; 10 uur voor de parochie. MAANDAG 8 uur voor Catharina Louter. DINSDAG 8 uur voor Andreas Louwe. WOENSDAG 8 uur voor Joannes Timmer. DONDERDAG 8 uur voor de meest verlaten zielen van het Vagevuur. VRIJDAG 8 uur voor Petranella Byi. ZATERDAG 8 uur voor Gerardus Polle. ZONDAG Eerste Zondag van de Vasten. Half 8 als Jaarmis voor de eerw. Zuster Thoma Groen te Bergen: 10 uur Parochie. Half 3 Lof met ly- densmeditatie, te houden door kapelaan Pronk van de Laurentiuskerk te Alkmaar. Lied no. 29. MAANDAG by de eerw. Zusters voor Maria Zuurbier. Half 8 uitreiking van de H. Communie. 8 uur voor de eerw. Zuster Philomena te Breda. DINSDAG half 8 voor Elisabeth Dekker over!, te Limmen. 8 uur voor Meinardus de Konlng en Maria de Wit. WOENSDAG Quatertemper. Half 8 voor Jo annes Bijman en Elisabeth Stroomer, 8 uur voor Maria Balvers, hulsvr. van Pieter Tromp. DONDERDAG half 8 voor overl. familie Bier steker, 8 uur voor overl. familie Buren-Noom. VRIJDAG Quatertemper. Half 8 voor Barbara Schoenmakers, 8 uur voor overl. familie Groen- land-Kaag, 7 uur Kruisweg. ZATERDAG Quatertemper. Half 8 voor Arend Apeldoorn en Geertje Ruiter, 8 'uur voor Catha rina Poland, hulsvr. van Nlc. van der Byi. ZONDAG half 8 Parochie; 10 uur voor Theo doras Beers, lid van het Ondersteuningsfonds St. Laurentlus. onbegonnen werk worden beschouwd, omdat de vloeistof zeer moeilijk in het binnenste van de planten doordringt. Zeep met spiritus is ook niet geschikt, omdat daardoor de planten wor den beschadigd. Bovendien zyn de larven in het bezit van een taai leven, want het is ge beurd, dat na een onderdompeling van 24 uut in spiritus met zeep of in nicotine met zeep zeer vele larven nog leefden en nog schade konden doen ook. Carbolineum, peridyne, naph- taline, petroleum-oplossingen en dergelyke had den, in het laboratorium wèl goed resultaat; ko- persulfaat-verbindingen echter weer niet. Met verschillende van de middelen, die in het la boratorium afdoend werkten, zullen in het ko mende seizoen in St. Pancras op de planten proeven worden genomen. Het bestrijken van de planten, speciaal de oksels, met een kleverige vloeistof, zal in de practyk waarschijnlijk ook niet veel uithalen, evenmin als afstootende stoffen afstootend door hun geur of lokmiddelen, waardoor de muggen van de planten worden weggelokt. Een van de dingen, waar men tot voor kort niets van wist en waar men nu nog maar wei nig van weet, is de tyd, waarop de „vluchten” plaats vinden. Spr. achtte dit van groot belang en had er daarom een nauwkeurig onderzoek naar ingesteld. In 1936 viel de eerste vlucht der galmuggen in de periode van 15 Juni tot 1 Juh. de tweede vlucht van 12 Juli tot begin Augus tus en de derde vlucht van 19 Augustus tot 27 Augustus. Of ieder Jaar de vluchten zoo scherp gescheiden zullen zyn als het Vorige jaar en ook op denzelfden tijd zullen geschieden, kon spr. niet met zekerheid zeggen. 1936 had ge middeld een vry lage zomertemperatuur; de planten wisten zich na de eerste vlucht of aan val goed te herstellen en of dit herstel nu te danken was aan den invloed van die lage tem peratuur op de planten of op de ontwikkeling van de larven, is niet uit te maken. De studie van de vluchten is vooral hierom vanjbelang, omdat daarop een soort waarschu wingsdienst kan worden gebaseerd. Ook zei spr, dat het open veld vaak besmet wordt door de jonge planten, die van de bedden worden overgebracht naar het land en reeds eitjes In de oksels dragen. Contröle hierop is niet mogeiyk, omdat de eitjes vrijwel onzicht baar zyn en diep in het hart zitten. Beproefd zal worden door het later uitplanten van onbesmet plantgoed de eerste vlucht te ontgaan. De planten zyn dan by de tweede vlucht steviger dan in het andere geval by de eerste vlucht. BERLIJN. 11 Pebr. (DJ4.B.) Het boven Noor- deiyk Berlijn verongelukte vliegtuig zou een r.g. reis-toestel betreffen, zooals by het Duit sche luchtwapen in dienst zyn. Het toestel zou door een hevigen sneeuwstorm tegen een hoogspanningskabel gedreven en daardoor in brand geraakt zyn. De bemanning van rijf personen is om het leven gekomen; twee menschen van het trampersoneel werden door de sterkstroom- draden zeer ernstig gewond. Een hunner is inmiddels overleden. Een minlatuur-treln verzorgt het vervoer tus- schen de hallen en de afdeellngen van de ten- toonstelllngf zooals dat ook in Brussel 1 geval was. De ervaring van andere groote tentoonstel lingen is aangewend om hier een maximum aan hut en vermaak, aan variatie en volledigheid te kunnen schenken aan de duizenden en duizen den, die de tentoonstelling ongetwyfeld zullen bezoeken. Voor velen in ons land is Düsseldorf geen onbekend terrein: anderen zullen „Schaf- fendes Volk” als aanleiding beschouwen met het Rynland en de gemoedelyke bevolking ken nis te maken, te ervaren wat baar levensstijl met den onzen gemeen heeft en wat daarvan verschilt Toen Zondag uit een gevecht van nevel voorjaarszon de stad als herboren verrees een enkele feestganger nog naar zyn basis i ‘t zoeken was, koerste een comfortabele auto bus naar het Noorden van de stad, waar een oppervlak van 78 hectaren, aan den zilveren Rijnstroom grenzende, reeds nu getuigt van den vasten wil om in Mei iets grootsch, iets I schoons en aparts te bieden, wy zouden ult- voerig kunnen vertellen van de bouwmate rialen, die opgestapeld liggen, van de groote hallen, die opgetrokken worden, van de boo- men delrin De lyst der slachtoffers tot zes gestegen ZONDAG, eerste Zondag van de vasten. On der de HH Missen collecte tot bestrijding der onkosten van de kerk verwarming; half 8 H. Mis voor de parochie; 10 uur „Venl Creator” en H. Mis uit dankbaarheid bij gelegenheid van een 50-jarig huwelijksfeest; 2 uur Congre gatie voor de meisjes (jongste afd.)half 3 Lydensmedltatie en kort Lof. MAANDAG half 8 H. Mis voor Corn. Zuurs, bier. DINSDAG 7 uur H. Mis voor de wed. Sibilla DekkerKlaver; half 8 voor Henr. Apeldoorn. WOENSDAG, Quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. 7 uur gezongen Requiemmis voor degenen wier namen op het zielenboek staan; ’s avonds 7 uur congregatie vóór de jongens. DONDERDAG half 8 H. MIs voor de overl. fam. Gerardus Valkertng. VRIJDAG half 8 H. Mis voor overl. fan,. Beukers en De Roode. ‘s Avonds 7 uur oefe ning van den H. Kruisweg. uur oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG half 8 H. Mis voor Nic. Zuur bier en Wilhelmina de Waard; van 330—4.3b biechthooren voor de kinderen van het 6e en 7e leerjaar, daarna tot 8 uur voor de volwas senen. ril want doet men dit, dan zal het niet lang duren, voor dit nieuwe gebied ook geheel met draai hartigheid besmet is. Gelukkig wordt door de Directie van de Wlerlngenneer hier aandacht gan geschonken. Betreffende de bewerking van den grond zei spr. nog. dat de manier, waarop men dit veelal in het Geestmerambacht doet, niet juist is. Men laat daar den grond vaak den gelieelen winter liggen, zonder dat hy bewerkt is. De»kwaliteit en de structuur worden daardoor ongunstig be ïnvloed. Bewerking in het voorjaar maakt den achteruitgang niet geheel goed. Juist is het den grond In het najaar flink om te ploegen, zoodat de vorst gedttrende den winter er beter op In kan werken en de afwatering ook beter kan geschieden. Bemesting met organische meststoffen en groenbemesting om de drie jaar, beval spr. ten zeerste aan. Op deze Inleidingen volgde een uitvoerige discussie, tydens welke Dr. Leef mans nog tal van byzonderheden vertelde over de draalhartig- held. Er naar gevraagd zijnde, zei Dr. Leef- mans, dat het nog niet mogelijk was een af doend bestrijdingsmiddel op te geven. Het bleek, dat de aanwezigen voor het onderzoek groote belangstelling hadden. Het was dan ook met ®en harteiyk woord van dank, dat de heer Ootjers de vergadering sloot. Langs de Angstel. onder de gemeente Loenersloot, heeft de begrafenis van een ouden boer groote moeilijkheden meegebracht. De boerenwoning is niet door een weg te bereiken, zoodat men zich door het weiland naar de boerderij moet begeven. Gebruikte men vroeger boerenwagentjes, thans zou de begrafenis met auto’s geschieden. Lijkauto en volgauto’s zakten echter in het drassige weiland weg, zoodat men paarden moest requireeren om de auto’s het weiland uit te trekken in de binnenstad, kiezen een plaats op een van de punten, waar de Narrische Parade voorby zal trekken. Een met feest-emblemen voorziene menigte staat te wiegelen, te .schunkeln" op de maat van de eenvoudige en populaire Car- navals-Schlagers. Duurt het te lang voordat de muzikanten hun adem teruggevonden hebben, dan zingen de menschen wel uit eigen bewe ging en werken zich op tot de zorgelooze en luchtige stemming, die de Carnavalspret ken merkt. De Rynlanders weten nu alleen nog van zingen en dansen, van kinderiyk uitgelaten zyn, van humor met lichten spot, van kwinkslagen en dolle invallen. Dat alles komt ook tot uiting by het ceremonieel, waarmee Prins Willy de Twee de unser herrlicher Prinz Karnaval 1937 en un- sere Prinzessin Venetia, der alle Herzen zu- schlagen, hun standplaats innemen ter begroe ting van hun onderdanen, die alle Narren und NArrinnen zyn. De lyfwacht draagt een artis tiek costuum, dat met wuivende pauwenveeren bekroond wordt De parade moet men zelf ge zien hebben om een juisten Indruk daarvan te krygen. De toeschouwers leven zoo uitbundig met de grappen mee, dat het onderscheid tus- schen publiek en deelnemers nagenoeg vervalt. Er is slechts één groote menigte, die buigt voor het tooverwoord „Carnaval” en zich aan de be velen van den Narren-prins bereidwillig onder werpt Den volgenden dag is de raadzaal van het ge meentehuis omgetooverd tot residentie van Prins Willy en draagt ’t in historische costuums gekleede stadsbestuur het bewind van de stad aan hem over. In de vestibule knalt vuurwerk en trachten enkele muzikanten nog bier te ha len uit een vat, waar werkelyk niets meer in is. Het stadhuis davert van feestrumoer en de raadzaal is tot barstens toe gevuld met een schunkelnde massa menschen Een paar uur later: de Rosenmontagszug trekt langs de Könlgsallee en de groepen van dezen bonten optocht spreken luide en komisch van datgene, wat het Duitsche volk en vooral de Rynlanders beroert. 4 Er zyn parodieën op de slagwoorden van den tyd, op de dingen die zoo oud als de wereld zyn, op den man die niet wil geven aan de Wlnterhilfe, op de tentoonstelling, op het onuit roeibare ras van de Zondagsjagers, op de kun stenaars, die ’t zoo druk hebben dat ze geen opdrachten meer aannemen, op het lachende volk, op het schreiende volk.... De eene phase van het Carnavalstydperk volgt de andere snel op, totdat het laatste glas wyn Is geledigd, de laatste feestganger zyn huls of hotel heeft teruggevonden, met in zijn onder bewustzijn het refrein: „Ja, ja die Liebe, die Liebe hat Schuld daran.” Zoo is dan ook dit jaar de parade van het lachende volk voorby gegaan, met luister en welluidend rumoer, is het vleesch vaarwel ge zegd en het tijdperk van Inkeer begonnen. Het Schaffendes Volk komt aan bod om te tooneh wat het prestoeren kan. De hamers slaan op de klinknagels, de spade woelt in vette klei, stee- nen worden gestajoeld, boomen geplant, yzer- werk gemonteerd. Maar gelukkig prijzen we ieder volk dat behalve een philosopheerend, re- deneerend en construeerend volk, tyd en moed kan vinden om tenminste eens in het jaar een schaterlachend volk te zyn! Depauw 43 punten. Óp één ronde: 4. LonckeDeneef 173 pun ten; 5. DeryckHuys 135 punten; 6. Meer- schaertVerreycken 118 punten; 7. Guerra— dl Paco 94 punten; 8. Piet v. KempenGuim- bretière 90 punten; 9. IgnatDiot 77 punten; 10. van Schyndelvan den Broek 59 punten; 11. PellenaarsCrossley 37 punten. Het werd toen langzamerhand stampvol. On danks de hooge prijzen stroomde het publiek de poorten van het sportpaleis binnen om toch maar vooral niets van den strijd te missen. Maar er was geen strijd te zien. Er werd wel in een stevig tempo gereden, maar de renners hielden elkaar te veel In het oog, dan dat een enkele poging om strijd te ontketenen succes zou kunnen hebben. De wedstrijdleiders pro beerden het toen met premies, maar strijd kwam er niet. Tydens de internationale zwemwedstrijden, welke Woensdagavond te Kopenhagen werden gehouden en waaraan verschillende Nederland sche zwemsters deelnamen, Is Ragnhild Hveger er in geslaagd het wereldrecord op de 400 meter borstcrawl, dat op naam stond van Willy den Ouden met een tyd van 5 mln. 16 sec„ geves tigd op 12 Juli 1934 te Rotterdam, te verbete ren en te brengen op 5 min. 143 sec. Ir. Rietsema, Rjjkstulnbouwconsulent te Hoorn, besprak hierna o.a. de „verschuiving” van de cultuur, zooals reeds in de omgeving van Warmenhuizen op groote schaal wordt toe gepast. Daar plant men o.a. de roode kooi vroe ger dan tot voor kort de gewoonte was. Hier door zyn de planten by de eerste vlucht reeds tameiyk groot en sterk en beter bestand tegen de draaihartigheid. Spr. verheelde echter niet, dat aan deze methode bezwaren vast zitten, welke evenwel overwonnen kunnen worden. In ieder geval is deze wyze van handelen van be lang. Ook de z.g. wisselbouw kan wellicht goede resultaten opleveren, omdat daardoor de gal muggen een jaar lang niet in de gelegenheid zyn zich voort te planten. Spr. waarschuwde er tegen de zaak maar op z’n beloop te laten en b.v. de tuinders In de Wleringermeer maar hun gang te laten gaan. in deze geweerd, op de laatste plaats met vier ronden achter stand eindigden. Pellenaars, die met Crossley reed, moest tenslotte met de vyfde plaats op twee ronden achterstand genoegen nemen, ter- wyi de Nederlandsche „konlng der zesdaag- schen”, Plet van Kempen met Guknbretlère. de achtste’ plaats met drie ronden achterstand be zetten. Tegen half negen gingen de Hollandsche favo rieten Pynenburg en Slaats er plotseling van door. Buysse-Billlet er onmlddeliyk achter, maar, het derde koppel, dat mede de kopgroep vormde, n.l. Ronsse-Depauw, kon het niet by- houden en in een minimum van tyd stond het een ronde achter. en persbezoek aan een tentoonstelling, die nog in het stadium van voorbereiding en opbouw verkeert en een uitnoodlglng om het Düsseldorfer Carnaval mee te maken zyn twee zaken die oppervlakkig beschouwd niet veel met elkaar te maken kunnen hebben. Maar toch zyn het stadsbestuur van de vroo- lyke en kunstzinnige stad aan den Nederryn en de leiders van de tentoonstelling „Schaffendes Volk”, welke in Düsseldorf van Mei tot October geopend zal zyn, erin geslaagd het tweevoudige doel van het bezoek der Nederlandsche, Belgi sche, Bulgaarsche en Duitsche journalisten tot een schoon geheel te maken. Waarvan moeten wy onze lezers t uitvoerigst verhalen? Van den bonten roes, die als een zoete wind over het vlakke en weemoedige Rynland waalde of van t onvermoeide zwoegen, organi- seeren en bouwen, dat aan het welslagen van de groote tentoonstelling ten grondslag moet wor den gelegd? Al eischt t koele verstand een scherp onderscheid tusschen „Lachendes” en „Schaffendes” volk, de Rynlanders weten in de Carnavalsstemming met onweerspreekbare nar- ren-logica deze tegenstelling te verbinden ook den nuchteren Nederlander duldeiyk maken, dat slechts een Schaffendes Volk reden tot lachen kan hebben! Nu hobbelt onze autobus weer naar den uit gang van Net streng afgezette terrein, dat met het wachtwoord „Presse” direct toegankelyk wordt en zyn we in een paar oogwenken terug ZONDAG: 1ste van de Vasten 7 uur Com- munie-uitrelken. 7.30 H. Mis voor Jan Klaver en Helena Schilder; 10 uur Hoogmis voor ons aller geestelyk en tydeiyk welzyn. Onder de H.H. Missen collecte voor het Phllosophlcum. Om 2 uur Lijdensmeditatie en Lof. MAANDAG: H. Mis voor Neeltje Trompetter. DINSDAG: K>. Mis voor een overledene. WOENSDAG: H. Mis voor de overl. familie Konlng en De Git. Na de H- MIs Congregatie voor de meisjes. 7 uur Jongelingencongregatie. Daarna Studieclub van de K.JM..V. Lezing over Dr. Schaepman. DONDERDAG: H. Mis voor Caecllia v. Dam Flores. VRIJDAG: H. Mis voor Maria Cornelia Groot Valkertng. Des avonds 7 uur Oefening v H. Kruisweg. ZATERDAG: H. MIs voor een overledene. Deze week zyn WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG Quatertemperdagen, dus geboden vasten- en gnthoudingsdagen. As. ZONDAG: 730 H. MIs voor Guurt-je Groot. Ragnhild Hveger kwam in dit nummer uit tegen Tinl Wagner en haar landgenoote Grete Frederiksen. Tin! Wagner bleef ver by de Deensche zwemster achter en moest nog feilen strijd leveren om de tweede plaats te bezetten. Op de 200 meter schoolslag heeft Jopie Waal- berg op schitterende wyze party gegeven aan de Deensche zwemster Inge Soerensen; voor beiden werd een tyd genoteerd van 3 min. 4.4 sec. Natuuriyk werd de 100 meter rugslag dames door Nlda Senff gewonnen. Haar tyd van 1 mln. 15.2 sec. was byzonder fraai De resultaten waren: 400 meter borstcrawel: (Denemarken) 5 min. 14.2 sec. (nieuw wereld en Europeesch record); 3 Tinl Wagner (Neder land) 5 mln. 34.8 sec.; 3 Grete Frederiksen (Denemarken) 5 mln. 36.5 sec. 200 meter schoolslag: 1 en 2 Inge Soerensen (Denemarken) en Jopie Waaiberg (Nederland), belden 3 mln. 4.4 sec.; 3 Valborg Christensen (Denemarken) 3 min. 6 sec. 100 meter rugslag: 1 Nlda Senff (Nederland) 1 mln. 15.2 sec.; 2 Tove Brunstroem (Denemar ken) 1 min. 18.4 sec. A In de achterhoede veranderde de stand nog al eens, met het gevolg, dat Van Schyndel- Van den Broek, die zich overigens zesdaagsche uitstekend op Meteen was het weer rustig. Van dien tyd tot half tien, het moment, waarop de sprints van het laatste uur begon nen, was er niet de minste strijd. By een van deze sprints werd Loncke het slachtoffer van een valparty, maar hy kon kort daarop weer verder ryden. Verschillende pogingen van Ronsse-Depauw, Bllliet-Buysse en Guerra-di Daco om zich by de leiders te voegen of misschien een ronde voorsprong op het Nederlandsche koppel te nemen, mislukten daar pynenburg-Slaats iedere verdachte beweging van hun rivalen in de klem smoorden. Donderdagmiddag werd in Paviljoen Kln- helm te Alkmaar vanwege de Provinciale Com missie uit de Veilingen in Noord-Holland een vergadering gehouden, voor welke vergadering de besturen van de aangesloten veillngsveree- niglngen waren ultgenoodigd. Besprokcr werd de stand van het onderzoek van het probleem der draaihartigheid in de kool, een probleem, dat zoo ongeveer een levenskwestie Is voor den Noord-Hollandschen Tuinbouw. Immers: In 1935 mislukte in Noord-Holland nagenoeg de geheele kooloogst door de draaihartigheid, zoo- óat de regeering genoodzaakt was ook daarvoor nog een steunregeling In het leven te roepen Geiyk men misschien weet, wordt onder draai hartigheid verstaan, dat een jonge koulplant aangetast wordt door de larve van de galmug. zoodat de bladstengels van de planten gaan draaien, gedeelteiyk verrotten en tenslotte de groei van de plant volkomen of gedeelteiyk be lemmerd wordt. De plant krygt geen hart en Is dus loos en zonder waarde. Deze oogenschyniyk eenvoudige gang van zaken Is echter in werke- lykheid zeer ingewikkeld, omdat men omtrent de levenswyze van de galmug en van de larve tot voor kort weinig wist en omtrent de wyze waarop de larve haar vernietigend werk doet heelemaal niets, zoodat het vrijwel ónmogelijk was een degelijk bestrijdingsmiddel aan te ge ven. In opdracht van de land- en tuinbouworgani saties en van den Plantenziektenkuritfrgen Dienst heeft Dr. Ir. Leefmans gedurende zeer langen tyd het draaihartlgheidsvraagstuk on derzocht. Van den stand van dit onderzoek gaf Dr. Leefmans in deze vergadering, die goed was bezocht en door den vlce-voorzltter van de Prov. Commissie, den heer Ootjers, uit Noord- Scharwoude werd geleid, een uitvoerige uiteen zetting. Nadat Ir. van der Plasse, Inspecteur van den Tuinbouw, den spr. met een korte toespraak had Ingeleld, bracht Dr Leefmans allereerst hulde aan den heer van Herwynen, den ambte naar van den Plantenziektenkundlgen Dienst te St. Pancras. die hem in alles zoo zeer ter zyde had gestaan. Ook Ir. Rietsema. Rykstuinbouw- consulent te Hoorn, bracht spr. dank voor de van hem ondervonden hulp. Reeds in 1907 werd door prof. Quanjer een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van de draaihartigheid irigesteld, waarby hy reeds be langrijke feiten omtrent de galmug kon waar nemen. In latere jaren werden door vele bin nen- en bultenlandsche deskundigen ook ver schillende onderzoekingen gedaan en bes t rij- dlngsproeven genomen, waarvan verreweg de meeste evenwel In theorie wel wat beloofden, maar In de nractyk weinig baatten of niet goed uitvoerbaar waren. Spr. gal hiervan een uit voerig overzicht. Betreffende de biologie van de galmug deel de spr. mede, dat dit zeer kleine insect zTi schier onzichtbare eitjes legt In de oksels van de jonge koolplanten. Wit deze eitjes komen larven, die In de oksels biyven of nog dieper In het hgrt van de plant doordringen. De In de plant levende larve scheidt een soort vloeistof af. waardoor rotting ontstaat, terwyi in de plant op een of andere manier galvormlng plaats vindt. De groei van de plant wordt hier door belemmerd, de stengels gaan draaien en het hart wordt vaak vernietigd, vandaar de naam draaihartigheid. Over de manier, waarop de larve zich voedt het staat vast, dat de oudere larven dit doen bestaan nog verschil lende theorieën, zoodat men ook niet nauwkeu rig weet, hoe de larve de plant beschadigt. De galvormlng in de plant is een van de moei- lykste kanten van het draalhartlgheldsvraag- stuk en een nog niet opgelost probleem. Mecha nische prikkels, proeven hebben dat uitge maakt. zyn In geen geval In het geding. Wanneer de larven gaan verpoppen versprei den zy zich rondom de plant in den grond, maar niet op grooten afstand. De poppen wor den tameiyk diep m den grond aangetroffen, ongeveer 6 tot 10 cM. diep. Er bestaat een kans zekerheid heeft men hierover nog niet dat een bewerking van den grond de poppen vernietigt of onschadeiyk maakt, omdat is ge bleken, dat poppen, die door omkeerlng van den grond 15 c M of dieper kwamen te liggen, zich niet meer naar boven kunnen werken. De muggen komen op verschillende uren van den zomerdag te voorschyn uit de cocons; bij warm weer is de activiteit grooter dan by koud weer. Zwermvonnlng komt niet voor Spr. had per vierkanten meter grond 93 muggen gevon den, wat zeer veel Is, maar gelukkig is de ver spreiding zeer onregelmatig. De levensduur dei muggen is onder normale omstandigheden in de buitenlucht vermoedelyk ongeveer 10 dagen. Een geheele generatie heeft een levensduur van 26 tot 35 dagen. Er werd aan getwyfeld, of de muggen voedsel tot zich namen, maar proe ven maakten uit, dat dit wel het geval is. Dit kan by een bestrijding door middel van vergif van belang zyn. Naar uit New-York wordt gemeld, is Karl Schaefer, Olympisch kampioen, wereld- en Europeesch kampioen in het kunstryden hee- ren, volgens een mededeellng van zyn manager Willi R. Boeckl tot de beroepssport overgegaan. en struiken, die geplant zyn, van de mo- delThuizen die reeds gereed zyn. Wy laten dan maar de feiten en getallen spreken en de Car- navalsspheer, die nergens heelemaal afwezig was, voor een oogenblik wyken! De „Grosze ReichsaussteUung (Schaffendes Volk) DüsseldorfSchlageterstadt 1937” zal uit drie deelen bestaan. Het zwaartepunt zal liggen by de Industrieele afdeeling, waar In 31 hallen een overzicht wordt gegeven van de verwerking van diverse grondstoffen en van de Industrieele bedrijvigheid in t algemeen. Vooral moderne materialen, het bewerken daarvan, zullen de aandacht vragen en de metaalwarenindustrie, die voor Duitschland van zoo groote beteekenis is. Groote firma’s hebben hun eigen hallen en ook het verkeer neemt een aanzieniyke ruimte in. Bijzondere groepen, als het, Duitsche hand werk, voltooien deze afdeeling. In de tweede afdeeling, die al grootendeels gereed Is, zal een modelstad de nieuwe wegen aangeven, welke de volkshuisvesting, speciaal de Nederrijnsche styi, hoopt In te slaan. Merkwaardig Is, dat de eengezinswoningbouw ook voor de steden gepropageerd zal worden als de meest gewenschte richting. Aan 110 model- hulzen, die bewoond worden, zal de nieuwe cul tuur gedemonstreerd wordrtt. Een byzonderheld, vooral voor Düsseldorf als artlsten-centrum van beteekenis, zyn de tien kunstenaars-woningen. die smakeiyk en doelmatig ingericht zyn, als mede een gemeenschappelyk atelier. Voorts ook in deze afdeeling bijzondere groepen als de stad der toekomst, streekplannen, geschiedenis van stedenbouw en al wat daartoe behoort. ZONDAG 7 uur voor Gerardus Boerdyk; half 10 voor de parochie. MAANDAG half 8 voor Gerrit Pater en echt- genoote. DINSDAG half 8 voor Petrus Blankendaal en overl. ouders. WOENSDAG half 8 voor Elisabeth Boekel Groot en overl. fam. DONDERDAG half 8 voor Bleeker en Blankendaal. VRUDAG 7 uur voor Alida MolenaarBes (Begrafenisvereeniging)8 uur voor Joannes Strooper en Lauren Ua Baas. ZATERDAG 7 uur voor Maartje Bleeker— Burger (Begrafenisver.); 8 uur voor de overl. armen der paroche. ZONDAG 7 uur voor Hoogeboom. HEDEN vler-maandeiyksche collecte voor bet paroch. studiefonds; kwart vóór één cate chismus; 7 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG 7 uur Congregatie der jongere meisjes. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG. Quatertemperdagen, geboden vasten- en ont- boudlngsdagen DONDERDAG biechthooren om 4, 5, 6, 7 en 8 uur. VRIJDAG, ZATERDAG en ZONDAG 40- urengebed: het H. Sacrament blyft die dagen geheel den dag ter aanbidding uitgesteld van af 7 uur. w VRIJDAG en ZATERDAG zUn de H.H Mis sen om 7 en 8 uur; beide dagen biechthooren na de H.H. Missen zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zyn en belde middagen om 3, 5 en 6 uur en na het Lof; belde dagen om 7 uur Lof met predikatie. ZONDAG aA uitreiking der H. Communie om 6 uur, half 7 en onder de H. MIs van 7 uur; *s avonds plechtige sluiting van het 40- urengebed. Eerbied in Gods Huis: 14 Febr. Vroegmis: H. Tiebie en J. Dekker; Hoogmis: N. Wester en 8. Kruyer Rz.; Lof: P. Boekel. De gebeden worden verzocht voor Maartje BleekerBurger en Geertruida JonkerBruin, die in den Heer zyn overleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 20