ONS BLAD en JJ Z.H. de Paus mag weer opstaan I Meer dan 700 menschen in een bioscooptheater verbrand De Heilige Stoel Spanje Schuschnigg spreekt tot het Vaderlandsche Front Over het herstel der monarchie beslist alleen een Het heden Bezorgdheid in het Vaticaan het Oostenrijksche volk; proeven worden niet genomen Ontzettende vuurzee verwoest in 50 minuten tijds een bioscoop te Antoeng Mandsjoekwo in nieuws van r DE BAROMETER l De strijd om dé kerken in Mexico ECHEC VAN DE ACTIE DER GROOT-DUITSCHERS Schermutselingen bij Madrid JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER FLEISSIG achter de Effectenbeurs Uit gebreid ontbyt bediening inbegr. f 1.10 Beperkt ontbyt bediening inbegr. f 0.75 Egypte lid van den V olkenbond VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG IS FEBRUARI 1937 No. m Waanzinnige schrik onder de toeschouwers Een De Osservatore Romano antwoordt Goebbels De H. Vader voelt zich zeer gelukkig Goebbels al* communistenvriend ^xwwxwwmiii In i’" Slechts enkele schreden van den rolstoel naar het venster Dr. W. Burckhardt, een Zwitsersch hoogleeraar De Hooge Commissaris te Danzig benoemd Het Pauselyk Jaarboek noemt officieuze zaakgelastigden van en by de Burgos- regeering De gouverneur van Veracruz zegt zyn bemiddeling toe Duitschland weigert het Concor daat te eerbiedigen DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Het Prinselijk paar ontmoet de Koningin De laatste waarschuwing aan het adres der nationaal-socialisten S 5.50 :en 5 te een E2 5175 ESIA” •rn’ 1 lening nessen, nd wa- tam.™ er. In- or den Dertig aangrenzende huizen mede verbrand Onder een onbeschryfelyke paniek stortte de galerij en daarna het dak in Controle op de radio-uitzending, uit vrees voor spionnage „Huis van het Vaderlandsche Front” ADVERTENTIEPRIJZEN:: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 UIS tr. verw kel<L. fr’ ft Co, >n 31812 1—55134 Irak spant zich er voor NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE JAARGANG 115 o »cher- Dr. Schuschnigg mnnn ursus In vijftig entte. 7 O O OP ir. 1174 verbonden Ook prof. Milan! en de twee X3 jen De verdediglngsraad heeft beNoten: Op 1 Februari 1937 bedroeg het aantal po- lining «kt 176. Reeds is het stoffelijk overschot van een 650- tal slachtoffers onder de puinhoopen vandaan Aan 't commentaar op de rede van Goebbels door de „Osservatore Romano" voegt dit blaf nog een citaat toe uit een artikel van Goebbels in de „Völkischer Beobachter” van 11 Novem ber 1925, waarin de tegenwoordige propaganda minister zich tot de communisten richt: „GD en wij bestrijden elkaar zonder waarlijk vijan den te zijn. Misschien zal de hoogste nood ons verbinden, misschien zijn gij en wj) de verte genwoordigers van een nieuw geslacht." Indien Goebbels al bij nader overleg, too voegt het blad hieraan toe, tot een andere overtuiging gekomen is, is hij toch niet de aan gewezen persoon om verwijten tegen het Vati caan uit te brengen. Van Vaticaansche zijde beschouwt men dez.-n gang van zaken, waardoor de Duitsche regeering den Christeljjken Godsdienst grooté schade toe- Wengt. met zeer groote droefheid. Minder nog omdat hier de aan het Vaticaan gewaarborgde rechten worden geschonden, dan wel omdat de strijd tegen den Godsdienst aan het Duitsche volk slechts droevige gevolgen op elk geb'ed zal berokkenen. De gouverneur heeft er op gewezen, dat te genstanders wellicht een tegcndemonstratle zou den organiseeren. Hij heeft beloofd er bij pre sident Cardenas op aan te zullen dringen, dat de Katholieken voldoening krijgen. Van de zijde der Duitsche regeering ontbre ken tot nu toe alle teekenen van geneigdheid om de door het Concordaat gewaarborgde rech ten der Kerk in het bijzonder op het gebied van de school en de jeugdopvoedlng te eerbie digen. In deze omstandigheden vreest men. Jat de aangeköndigde en Intusschen weer ultge- steldc besprekingen van de Duitsche oisschop- pen met Hitler weinig practisch resultaat zullen hebben. De monarchistische propaganda moet onder geschikt zijn aan de binnen- en buitenland sche politiek van het nieuwe Oostenrijk, alleen de leiders van den staat kunnen eventueel door een volksstemming een beslissing uitlokken. Op deze wijze handelt men in het belang van het volk, het land en het huis van Oostenrijk." Ten slotte verklaarde de bondskanselier, dat te Weenen een groot gebouw zal worden op gericht, dat den naam ..Huis van het Vader landsche Front" zal dragen. Stand op Maandag 9 uw vw.: 7<3F Vorige stand: 756.5 m- bL VATICAANSTAD 14 Febr. (Havas). Z. H. de Paus is Zondagmiddag voor hot eerst se dert 4 Dec. JJ. opgestaan en heeft in Zijn kamer enkele schreden kunnen doen. GENEVE, 15 Febr. (Havas) De Volkenbond heeft den Zwitser dr. W. Burckhardt, hoog leeraar In de geschiedenis aan het Instltut Uni versitaire des hautes études Internationales te Genève, tót Hooge Commissaris te Danzig be noemd. Onze Romeinsche correspondent seint dd. 13 Februari: De ontwikkeling van den kerkdijken toe stand in Duitschland wordt in het Vaticaan met de gróótste bezorgdheid gevolgd. Een ontvettende brand verwoest een biosccop- theater te An toeng (Mandsjoekwo); meer dan 700 menschen kwamen In de vlammen om. alle radio-uitzendingen te verbieden, waarvan het program niet van artistleken of van linjtsch- propagandlstischen aard is. Men heeft n.l. ontdekt, dat zekere schijnbaar onschuldige aankondigingen in werkelijkheid be richten waren, welke den vijand tot inlichting strekten. 5 JB. 104 rt. 5x13 1. Bree- i. Even- •Igenaar —53231, 'uurtje i ond >000 ouw l M 9 jur tegen secre- sfoort. TEl'B >U JL” rdam. school eek. uw- i. 1 der 1. irk m. opg v. I. Crt_. >ct. iwd erl. 1— leek >oge sen, 086. Br. lad. 3". 13. ▼an st te Om- zoo egel- mo- STILLE OMGANG -53873 H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn, in afwijking van het oorspronkelijke plan, Zondag nog te Wee nen gebleven. Zij begaven zich heden naar Zell am See, waar zjj H. M. de Koningin hebben ontmoet. I De kanselier zette zijn politiek ten aanzien van het herstel van de Habsburgers en de pogingen van de nationalisten en groot-Dult- schers zich te hereenigen uiteen. Naar de bladen melden, heeft Koning Faroek het voornemen, om aan het einde van deze maand In gezelschap van zijn moeder een lange studiereis te ondernemen naar Europa. men om zich over het Egyptische verzoek om toelating uit te spreken. MADRID, 13 Febr. (Havas). Een communiqué van den verdediglngsraad meldt: Met bijzondere felheid wordt gestreden in den sector Jarama, waar de nationalisten sinds eenige dagen het verdedlgingsstelsel van het regeeringsleger ten Zuiden van Madrid trachten te breken. De re- geeringstroepen ondernamen krachtige tegen aanvallen, waarbij den vijand belangrijke stel lingen op de heuvelen van Vacla-Madrld **n Pajares werden ontnomen. De aanvallen dér rechtschen aan het front van Guadalajara Wer den afgeslagen. ZU lieten meer dan 250 dooden en gewonden op het terrein van den strijd ach ter. GENEVE, 13 Febr. (Havas) De regeering van Irak heeft het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat zij een nota heeft gericht tot de regeering van Egypte, waarin zij deze uitnoo- dlgt een verzoek in te dienen om tot den Vol kenbond toe te treden. Indien de regeering van Egypte deze uitnoodiging aanvaardt, zal de re geering van Irak haar best doen deze zaak te bespoedigen en te steunen. In Volkenbondskrin- gen voorziet men, dat eind Me; wellicht de ver gadering in buitengewone zitting bijeen zal ko- 3e. Er worden geen proefnemin gen ondernomen. Niettemin hadden deze enkele oogenblikken van vrije beweging den Paus zoodanig ont roerd, dat tranen van vreugde hem langs de wangen stroomden. „Het standpunt van Oostenrijk en het Vaderlandsche Front in de kwes tie der monarchie", zoo zeide Schuschnigg. „wordt geleid door drie richtpunten ISO Z. H. de Paus Is gisteren voor het eerst weer opgestaan en deed enkele stappen ran Zijn rolstoel naar het venster. Bij den brand zijn meer |lan 700 personen om het leven gekomen. Overgaande op de campagne tot het vormen van groot-Dultsche bonden zeide de bondskan selier: „Men schijnt in het buitenland te den ken. dat deze beweging een gecamoufleerde politieke actie verborg. Kort geleden werd In intellectueele kringen gesproken over de op richting van een „Deutsch-Soclal-Bund", zon der dat deze evenwel gericht was tegen het Vaderlandsche Front. Toch kan hierdoor mis verstand ontstaan en de binnenlandsche sa menwerking wordt er eerder door verstoord dan verbeterd. Daarom is de oprichting van derge- lUke bonden inopportuun. We zullen niets toe staan, waardoor de rechte HJn van onze poli tieke richting In gevaar wordt gebracht.” Deze verklaring van den bondskanselier werd door de vergadering luide toegejuicht. In het verder verloop van zijn lede richtte de bondskanselier een dringenden oproep tot de arbeiders. HU verklaarde een onbegrensd vertrouwen te hebben in de Oostenrijksche ar beiders. Slechts professor Milan!, een ziekenverple ger en de beide secretarissen van den H. Va der waren tegenwoordig bij de poging, die de geneesheer niet te lang wilde laten duren, om niet te veel van de krachten van den zieke te vergen. I MEXICO-CITY, 14 Febr. (Havas) Een groote demonstratie, <Be door de Koomsch- Kx (holleken te Veracruz was georganiseerd tot het maken van propaganda voor de her opening van de kathedraal, Is voor onbe- paalden tijd nitgeoteld. VATICAANSTAD, 13 Febr. (Havas). De „Osservatore Romano” protesteert tegen de beweringen, door Goebbels in zijn jong ste redevoering uitgesproken, waarin hij den H. Stoel zo^i hebben verweten niet vertegenwoordigd te zjjn bij de regeering van Burgos, en de Katholieke Kerk, dat zij afzijdig zou staan in den strijd tegen het communisme. Door tot nu toe onbekende oorzaak is in de nabijheid van Bernburg -de brug over de Saaie ingestort. Het scheepvaartverkeer werd hierdoor totaal gestremd Sprekende over de buitenlandsche politiek van Oostenrijk, verklaarde de bondskanselier, dat Oostenrijk goede vrienden is met Italic en Hongarije en bereid is alles te doen om de betrekkingen tot Duitschland te verbeteren in den geest van het verdrag van 11 Juli 1936, zoolang de souverelnlteit en onafhankelijkheid gehandhaafd blijft, zonder geschillen met Praag en Belgrado te wekken en met vriend schappelijke en cultureele banden aan Engeland en Frankrijk. Een waanzinnige schrik beving de dicht op eengepakte menigte, zoodra zij bemerkte, dat er brand ontstaan was. meldt nog het Nieuws van den Dag. Allen sprongen van hun plaatsen op en drongen in zinneloozen angst tegelijkertijd naar de weinige uitgangen. Vechtend en gillend trachtten de vluchtenden zich een doortocht te banen, terwijl de vlammen intusschen steeds verder om zich heengrepen. Meedoogenloos wer den allen vertrapt, die in deze schrikwekkende verwarring onder den voet geraakten. Aan blusschen dacht niemand, zoodat, toen tenslotte de brandweer arriveerde, hert, geheele gebouw reeds in lichterlaaie stond. «oo Vijftienhonderd menschen, meest vrouwen en kinderen, aanschouwden een speciale film ter gelegenheid van het Chineesche Nieuwjaar, toen" op het tooneel een brand uitbrak, die zich snel uitbreidde over het geheele theater. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek. HU wees op de recente arrestaties van bui tenlandsche communisten in Oostenrijk en zeidé, dat gebleken was, dat zij niet behoorden tot de arbeidersklasse. „Onze buitenlandsche politiek is een politiek van vrede en goede verstandhouding", ver klaarde Schuschnigg. Ie. Den eerbied voor de historische traditie van Oostenrijk. Aan het adres van de nationaal-socialis ten richtte de bondskanselier een laatste waarschuwing: „Een? ieder, die zich ver klaart vóór het Oostenrijk van Dollfuss zal als vriend worden behandeld door het Va derlandsche Front en hem staat de weg tot de corporatieve vergaderingen open. Dit is een laatste waarschuwing, welke niet zal worden herhaald. ZU. die zich niet on derwerpen, zullen in de toekomst de ver antwoordelijkheid voor hun houding dra gen.” Ten aanzien van de binnenlandsche po litiek zeide dr. Schuschnigg nog, dat de werklieden en werkgevers niet het recht van staken of lockout hebben. Alle geschil len moeten worden opgelost door arbitrage commissies. Verder verklaarde hjj, dat het communisme niet in Oostenrijk mag bin nendringen. Men kan niet genoeg den nadruk leggen op het besluit van den bondskanselier paal en perk te stellen aan de groot-Duitsche propa ganda. op het oogenblik. dat Weenen zich ge reed maakt den Duitschen minister van bui tenlandsche zaken, von Neurath, te ontvangen. In het Rohrbachdal bij Stuttgart wordt, in verband met den aanleg van een nieuwen verkeersweg, een enorme beton-brug gebouwd TOKIO, 14 Februari. (Domei). Volgens berichten uit de Mandsjoe- rijsche stad Antoeng heeft daar Za terdagavond in een bioscooptheater een brand gewoed, die ontzettende gevolgen heeft gehad. Het Prinselijk Paar te Weenen ontmoet den Hertog van Windsor en diens zuster. BU den verjaardag der Pauskroning heeft de Internuntius te Den Haag een receptie gehou den- Onder de buitenlandsche vertegenwoordi gers wordt de Markies van Magaz de offi cieuze zaakgelastigde genoemd van de regeering van Burgos, terwijl de Aartsbisschop van To ledo, Kardinaal Gom a y Tomas, staat aange geven als de voorloopige officieuze vertegen woordiger van den H. Stoel te Burgos. Achter de namen van Mgr. Silvio Pericano, zaakgelastigde a. 1. bij de Republlkeinsche re geering en van Ignacio Zulueta, Spaansch ambassadeur bjj het Vaticaan, Is vermeld .af wezig". Gillend en schreeuwend trachtte de me nigte zich een weg naar den uitgang te ba nen, waarbU gevochten werd op leven en dood. Plotseling bezweek de galerU- Even later stortte oqk Bet dak in, waardoor nie mand, die zich nog niet had weten te red den meer bet gebouw kon verlaten. minuten was het theater tot den grond toe afgebrand. De bestrijders van het vuur stonden volkomen machteloos. Japansche troepen, die te hulp waren geroepen, vormden een cordon en namen deel aan de reddings pogingen. gehaald; bovendien werden nog 28 personen ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De brand tastte tevens een aangrenzend blok van meer dan 30 houten huizen aan, welke eveneens geheel in de asch werden gelegd. Schuschnigg spreekt tot het Vaderlandsche Front; het OostenrUksche volk zal beslissen over een herstel der monarchie; echec der actie van de groot-Duitschers; laatste waarschuwing tot de nationaal-socialisten- WEENEN, 15 Febr. (Havas). Bondskanselier dr. Schuschnigg,,heeft Zondag zijn aangeköndigde rede ge houden voor I 500 leiders van het Vaderlandsche front, vereenigd m de groote zaal van den ouden Reichsrat. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De gouverneur van Veraerus segt den Mexi- caanschen katholieken sUn bemiddeling toe tot heropening der kerken. De „Oszervatore Romano" wijst er op. dat na de toespraken van den H. Vader en de herderlijke brieven van de Bisschoppen In Duitschland, Frankrijk, Nederland, België en Engeland geen twijfel kan bestaan over de houding van de Kerk tegenover het bolsje wisme Dr. Schuschnigg waarschuwde de monar chisten tegen iedere ontUdige actie en ten aanaien van de pogingen groot-Duitsche boraen op te richten zeide hu kort en bondig„Non possumus”. litleke gevangenen in Oostenrijk 1162, waar van 437 marxisten en 725 nationaal-socialister Nog vóór het balkon ontruimd had kun nen worden, werd het door de vlammen be reikt. In een oogwenk was het door het vuur verteerd en met donderend gekraak stortten brandende planken en gloeiende metalen deelen neer op de vechtende menig te in het parket, daarbU tientallen men- schen meesleurend in de puinhoopen der zaal. Intusschen waren de vlammen ook naar de aangrenzende houten huizen overgeslagen, die alras als fakkels brandden. Van het eene huis naar het andere sprong het vuur over, zoodat ten slotte dit geheele blok van 30 huizen even eens verloren ging. Tegenover deze vuurzee stond de brandweer volkomen machteloos. Het Japansche garnizoen werd gealarmeerd; In allerijl snelden de solda ten toe, teneinde aan de reddingspogingen deel te nemen, doch de verzengende gloed maakte het ónmogelijk den vuurhaard te bereiken. De militairen moesten er zich dan ook toe bepaien den omtrek af te zetten. Pas toen het theater en alle 30 huizen tot den grond toe verteerd waren, konden de ber- gingsmanschappen met hun triest werk een aanvang maken. Langzaam verhief de zieke zich uit Zijn rolstoel, waarna hij zonder op een stok of iemand uit zijn omgeving te steunen, enkele passen deed In de richting van het raam, schrijft nog het Nieuws van den Dag. Slechts vijf of zes stappen waren het en reeds een minuut later had men het ver magerde lichaam van den tachtigjarige weer zorgzaam in den rolstoel gevlijd. 2e. Alleen het Oostenrijksche volk is competent te beslissen over zijn regeeringsvorm. gebaseerd op de grondwet. Na korten tijd stortte ook het dak in den vuurpoel, allen onherroepelijk onder zich be delvend. die op dat oogenblik den uitgang nog niet bereikt hadden. De brand was achter het doek ontstaan en had wellicht bij onmiddellljk ingrijpen nog zonder verdere ongelukken gebluscht kunnen worden. Dit werd echter verzuimd; kostbare oogenblikken gingen verloren, zoo dat het vuur met razende snelheid in het licht brandbare materiaal om zich heen kon grijpen. Ook prof. Milan! en de twee secretarissen, die In het vertrek aanwezig waren, waren diep onder den indruk. De enkele passen, die Milan! den Paus had toegestaan, waren als een proef bedoeld, ten einde na te gaan, of ook de beenen van den patiënt in de algemeene beterschap deelden. De proef Is zeer bevredigend geslaagd, daar Plus XI geen spoor van bijzondere vermoeidheid aan den dag legde. Naar men dan ook verwacht, zal men de proef in de komende dagen herhalen. Namens Z.H. den Paus heeft Zaterdag de Apostolisch gedelegeerde te Japan, den ambas sadeur van Mandsjoekwo te Tokio, Hsleh Tsji Sji, het grootkruis van de Orde van St. Silves ter overhandigd, uit erkentelijkheid voor de diensten, welke Hsleh heeft bewezen voor het versterken van de vriendschapsbanden tusschen Mandsjoekwo en het Vaticaan. In zjjn functie van Minister van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo, De aanval terzake van de verte genwoordiging te Burgos is „van al len grond ontbloot". Het officieuze Vaticaansche orgaan geeft toe, dat tusschen den H. Stoel en de regee ring van Burgos betrekkingen wer den aangeknoopt, hetgeen overigens ook blijkt uit het zoo juist versche nen „Annuario Pontificio”, het Pau selijk Jaarboek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1