STAD DE BIJ-RAAD VERGADERT Er wordt recht gesproken Alkmaar, 16 Febr. ALKMAARSCHE POLITIE RECHTER I DINSDAG 16 FEBRUARI 1937 AGENDA Füm Rad ioprogramma GROOT-ALKM A AR Talrijke argumenten Inzage toewyzingilijsten 1937 Apothekersnachtdienst ALKM. KEGELBOND Jaarlijksch onderzoek De competitie EVEN PROEVEN Van de Gruyter’s aoepen Verhuur perceel Laat Nr. 71 LAAT UW LAMPEN KEUREN Hulde aan B. en W. Agenda Gemeenteraad HET ZESDE WIEL BRAK de Voordeel voor de arbeiders EEN DORSTIGE Tweede leening 1937 Contactcommissie De bestolene steelt l ARME PAAL straffen Welke bonnen? Geslaagd z I 1 Met algemeene itemmen besloten te adviseeren tot grens wijziging Opcenten Gemeentefonds belasting Wijziging der gemeente grenzen Verkoop grond aan de Rem brand tstraat Zekerheidstelling oud- gemeente-ontvanger Hoewel Salomon niet heelemaal eerlijk was, kreeg hy toch geen straf R. K. Vrouwenbond Benoeming onderwijzer T esselschadeschool Jongelingen-Congregatie St. Dominicuskerk De heer P. J. M v. d. Berg te Arnhem is in het bezit van een koekalf, dat ver schillende afwijkingen vertoont. Kop en pooten zijn van een hert, terwijl de be haring deels aan een koe, deels aan een hert doet denken BIJLAGEN TOT DEN GEMEENTERAAD k 31 OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Het paard was wild openbare Merkwaardige moraal c E U kunt kosteloos aan de weet komen of ze verblindend zijn of niet Wijziging verordening hef fing hondenbelasting Tegemoetkoming credi teuren Victoriebad Geen annexatie, maar grens correctie Verkoop grond aan Nicolaas Beetskade V er storing d er orde Vervoer van lange ladingen met ry- en voertuigen Geen cumulatie van OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN DIENSTPLICHT Justitia’s weegschaal in evenwicht Ernstig overlast X X WOENSDAG 17 FEBRUARI Eu hier. aantal de v Alkmaar, 15 Februari 1937. gemeenten. a 2— adviezen Alkmaar, 13 Februari 1937. van Zuid rook van de Wij 4 E De Burgemeester van Alkmaar, F. B. VAN KINSCHOT. ts ontstaan, de toezicht, verzorgd Mededeellngen. .Ingekomen stukken, loemlng van een plaatsvervangend voor- voldoende bewezen en sprak den fruitkoopman vrjj, al erkende hij, dat er wel een beetje on eerlijk was gedaan door Salomon, die den raad kreeg voortaan strikt eerlijk te zijn. Justltla's schaal bleef alzoo beter in even wicht dan die van Salomon. In de Choorstraat brak van een zwaar bela den zeswieligen vrachtauto, hét rechterachter- wiel, waardoor de wagen vpor enkele oogenbllk- ken voor het verkeer een groote sta-in-den-weg opleverde. Nadat een ander wiel was aangebracht kon de vrachtauto zijn reis vervolgen. Jan V., van beroep landbouwer en wonende te Enkhuizen. werd kort geleden wegens dron kenschap tot een zware straf veroordeeld die straf was zwaar, omdat Jan al zoo veel von nissen achter den rug had Wie zou gedacht hebben, dat daarmee de zaak af was, vergiste zich, want de oude Jan had bij zijn overbren ging naar het arrestantenlokaal tijdens de be- witte tiental onzen het Een merkwaardige moraal hield de Venhulzer Landbouwer Johannes de W. er op na. Hij was werkloos en bracht op zekeren dag zijn ledigen tijd door met cafébezoek. Toen hij weer bulten het café kwam, was de lamp van zijn fiets ver dwenen en aangezien het avond was en Johan nes te lui was om te loopen. stal hij op zyn beurt de lamp van de fiets des heeren P. Ruiter, zoodat die, als eerlijk man, wel gedwongen was naar huis te loopen. Johannes voerde tot zijn verweer aan. dat hij geen nieuwe lamp kon koopen, omdat hij werk loos was, hetgeen den rechter verbaasd deed opmerken: „En wel in de kroeg zitten? Het is een optreden van niets." Johannes haalde zijn schouder op. De officier miste bij Johannes elk schuldbe sef, maar vond wel veel onverschilligheid hetgeen hij een kwaal van dezen tijd noemde Die onverschilligheid moest er uit, zoodat de officier drie maanden gevangenisstraf elschte Het vonnis was f25 of vijftien dagen. Johannes zal heel zuinig moeten zijn. Ben vrachtauto kwam bij het achteruit rijden in de Maclaine Pontstraat, op minder zachte wijze in aanraking met een lantaarnpaal, waar door deze werd verbogen. Door Lichtbedrijven is het defect gerepareerd. De heer J. Glas te Heilco heeft verzocht te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rembrandtstraat, groot ongeveer 709 M2., voor den prijs van f 5320.in totaal, ten einde daarop zes woningen te bouwen. De Comm, van Politie voornoemd. WALRAVEN R De agenda van den Gemeenteraad van Alk maar voor de vergadering op Donderdag 18 Fe bruari 1937, nam één uur. is als volgt: 1. Vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. 2 bAc zltter van het Scheidsgerecht dezer gemeente. 3 Idem van een onderwijzer aan de Tessel- schadeschool. 4. Voorstel tot het aangaan eener tweede geld- leenlng 1937. 5. Idem van verstrekken van een voorschot op de over het jaar 1937 uit te betalen gemeente lijke vergoedingen in de kosten van Instandhou ding van het bijzonder lager onderwijs. 6. Idem tot verkoop van grond aan de Nlco- laas Beetskade en aan de Rembrand'straat. 7. Idem tot wijziging van de verkeersverorde ning met betrekking tot het vervoer van lange ladingen met rij- en voertuigen. 8. Idem tot wijziging van de Algemeene Po- Ter vervulling van een plaats van onderwij zer aan de Tesselschadeschool in de vacature G. C. van Gulik, stellen B. en W. voor te be noemen den heer L. W. de Bree. wachtgelder, sedert 1 Februari J.l. tijdelijk als zoodanig werk zaam. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 14 tot en tnet 20 Februari waargenomen door de apotheek van mevrouw Schouten—Oele Choorstraat 47. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat op Woensdag 17. Donderdag 18 en. Vrijdag 19 Februari as., des namiddags van 68 uur. door de Alkmaarsche Politie, in sa menwerking met de N. V. Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, met behulp van een Uchtbeproe- vlngsapparaat, op het Oude Ziekenhulsterrein alhier proeven zullen worden genome» op het gebied van verblindende verlichting van motor rijtuigen. ji Iedere eigenaar of houder van een motorrij tuig (motorrijwiel inbegrepen) wordt in de ge legenheid gesteld de lampen hiervan gratis te laten keuren, opdat hij zal weten of de ver lichting voldoet aan de wettelijke bepalingen. Opgemerkt wordt, dat eventueel te geven ad viezen zich uitsluitend zullen beperken tot de gebruikte lichtbron. In verband met de te verwachten groote be langstelling wordt medegedeeld, dat zy, die de verlichting, van hun motorrijwiel of -rijtuig aan keuring willen onderwerpen, in volgorde van aankomst zullen worden geholpen, waartoe sü zich op de Paardenmarkt kunnen opstellen. Bij regenachtig weer of bij besneeuwden bo dem gaan de proeven niet door. naar het omdat al- i men Voor de huismoeders heeft de firma de Gruy- ter deze week weer eens een extra-verrasslng. In haar zaak in de Langestraat kan elk een. die maar lust heeft, een proefje komen ne men van de voortreffelijke soepen, die deze firma In den handel brengt. Niet alleen dat de diverse soorten, zooals Ver micelli-, Julienne-, Tomaten-, Familie-, Osse- staartsoep enz., herriyk smaken, voor de huis vrouw is er nog een ander genot. Zco'n pittig soepje kan ze door de Gruyter’s ..Kant en klaar"-pakjes soep in een oogenblik klaar heb ben. Geen langdurig trekken van bouillon, geen schoonmaken van groenten e. d. Nu In enkele oogenbllkken den inhoud van het pakje oplossen, even doorkoken en klaar is de soep! Laten zij. die de Gruyter’s soepen nog niet kennen, eens kennis gaan maken. De gelegenheid is nu prachtig, een heerljk kopje soep, geserveerd op de bekende. vlotte wijze door zeer vriéndelijke helpsters Wacht U in de Langestraat No. A 25. Maandagavond te acht uur vergaderde ten stadhuize de Commissie, bedoeld in art. 158. de ■E. Nevenraad, onder leiding van den burge meester. Alle gekozenen waren aanwezig. Op de tribune had een groot aantal raadsleden plaats genomen. De Jaarvergadering van den R.K. Vrouwenbond zal dit Jaar gehouden worden op 11 Maart. Aan de beurt van aftreden zijn de dames: J. van DijkMolenaar, A. SlyderinkLaan en C. v. Feycn; allen zijn herkiesbaar. Eventueele nienwe candldaten moeten vóór 1 Maart ingeleverd worden by mevr. Kuiper Kosters, Laat 221. De Raad besloot den 21 Januari j.l. verlen ging aan te vragen van de Koninklijke goed keuring. die tot 1 Mei 1937 is verleend aan het raadsbesluit van 26 April 1935, gewijzigd bjj raadsbesluit van 20 Februari 1936, tot vaststel ling van een verordening op de heffing van op centen op dé hoofdsom der gemeentefondsbe lasting. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft evenwel medegedeeld, dat het wenscheiyk is dat verordeningen tot heffing van meer dan 55 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds- B. en W. geven in overweging hen te mach tigen aan Gedeputeerde Staten mede te dee- len. dat de Raad het onder dagteekenlng van 29 October j.l. aan H. M. de Koningin verzon den adres met betrekking tot een wijziging der grenzen tusschefi de gemeente Alkmaar en de gemeenten Heiloo en Oudorp volledig hand haaft en dat hjj ten opzichte van de aan grens wijziging te verbinden voorwaarden geen bij zondere wenschen te berde brengt. i Volgens artikel 23 der Verkeersverordening Is het verboden op een weg te rijden met een rij- of voertuig, waarvan de lading meer dan 2 M. vópr >ol achter de aa^of assen van h^t^rü- of voertuig of meer dan 0.25 M. ter zijde van het rjj- of voertuig uitsteekt, mits de last en de breedte van het rij- eavxxtUig t» zamen niet meer dan 2.30 M. breed zijn, tenzij een daarbij behoorend persoon ter voorkoming van gevaar vóór of bij het uitstekende deel der lading loopt. Aan de bezwaren, die ijzerhandelaren, glazen- wasschers en schilders, naar gebleken Is, bij het vervoer van ijzeren staven en ladders ondervin den van deze bepaling, zou tegemoet kunnen worden gekomen door de mogelijkheid van ont heffing in de verordening op te nemen en in daarvoor geëigende gevallen aan hen onthef fing te verleenen. maar een scheut water bij het vocht kieperde en dit spelletje keeren had herhaald. Het aou er vriend niet best hebben uitgezien. Met het oog op den gunstlgen stand der geld markt is het gewenscht de 4 -obligatleleening 1907, 1931 en 1934, per resto (na aftrek van de per 1 Maart 1937 verschuldigde aflossing van de leening 1931) groot respectievelijk f 5000. f 1.361.000. en f 2.655.000.te converteeren door het aangaan van een 3J4 •/•-leening. Berekend naar een mlnlmum-koers, dien B. en W. in besloten zitting zullen mededeelen. zal de nieuwe leening ten hoogste t 4.155.000.moeten bedragen. Bjj het te Alkmaar gehouden examen veer costumlére slaagden o. m. de dame» T. Nimrat en A, Beentjes. Het ia geen annexatie, maar grenscorrectie. Spr meent, du by een referendum de betrok ken gebieden zich vóór de wyziging zullen uit- apreken. Ben doeltreffend en zuinig beheer eischt ze eveneens. Alkmaar als centrum-gemeente heeft recht op deze gelegenheid tot uitbreiding. De heer D, v. DIJK (R.K.) heeft zich afge- vraagd, of grenswijziging ook in strijd zou zyn De huurster van hpt perceel no. 167 heeft verzocht de huur voor dit perceel van 6.50 per week te willen verlagen tot 5.50 per week. Aangezien de huur sedert October 1933 niet is herzien^ en de huurster het perceel op voor beeldige wyze bewoont, komt B. en W. een huur- verlaging biliyk voor. Zy zouden de huur voor genoemd perceel met ingang van 1 Maart 1937 willen bepalen op 6.per week, waarmede de huurster instemt. De Directeur van het Gemeentelyk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden 1 mede; dat gedurende het tydvak van Woensdag 17 Februari tot en met Dinsdag 23 Februari u de volgende kleuren bons geldig zyn: Margari- 1 nebonnen bruine kleur. Gehaktbonnen paars met roode streep. Door de politie is een beschonken persoon opgebracht naar het bureau van politie, alwaar hy zyn roes, kon uitslapen. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Nu de conferenties voor niet-katholieken weer beëindigd zyn. zullen de byeenkomsten der jongelingencongregatie weer op den gewonen tyd plaats hebben. Dus morgen Woensdagavond kwart over acht zyn we allen weer present en zullen we verder gaan met de interessante en leerzame stof die ons bezig hield. We zyn »|n de tweede helft der 10 gebo den, zooveel mogelyk belicht en verklaard voor onze jonge mannen. Dus morgenavond alle Jon ge mannen van de beide Dominicaner parochie* weer aanwezig. Bioscoop Harmonie: „De laatste ronde". Alle dagen tot en met Woensdagmiddag. Aanvang 7.30 uur. Victoria Theater: .Haar grootste schat". Alle dagen 7.30 uur. tot veertien verscheuren nu reeds dien avond voor B. en W. stellen den Raad voor vast te stel- vreeselyk gebrom veroorzaakt dat'de bewoners fleneen verordening tot wyziging der verorde ning op het heffen eener belasting op de hon den. volgens welke de belasting per Jaar voor de eerste klasse bedraagt: by een gemengde hoofdsom van den belas tingplichtige: tot en met 32.4; boven 32 tot en met 92 6; boven f 92 tot en met f 172 f 8; boven f 172 tot en met f 262 f 10; boven f 262 tot en met f 482 f 15; boven f 482 f 20. Voor de tweede klasse bedraagt de belasting de helft van deze bedragen. Ingevolge artikel 116 der Gemeentewet moet thans de door den gemeente-ontvanger. den heer Van der Vegt gestelde zekerheid, bestaan de in een borgstelling van de Vereenlglng tot zekerheidstelling verplichte gemeente-ambtena- ren worden opgeheven. B. en W. stellen voor tot opheffing van die zekerheid toestemming te verleenen. van Noord en Zuid zoeken juist ’--■j. Het is rationeel, dat ---l kan op den duur niemand tegen houden. ütleverordenlng ten aanzien van het tegengaan van verstoring der openbare orde. 9. Idem tot opheffing der zekerheidstelling van den oud-gemeente-ontvanger. 10. Idem Inzake wyziging der grenzen tus- schen de gemeente Alkmaar en de gemeenten Heiloo en Oudorp. 11. Idem tot vaststelling eener verordening tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelastlng voor het belastingjaar 1937/1938. 12 Idem tot verhuur van het perceel Laat 167. 13. Idem tot wyziging der verordening op het heffen eener hondenbelasting. 14. Idem tot Intrekking van het Raadsbesluit van 17 December j.l. Inzake de verleende tege moetkomingen aan crediteuren van het Victo riebad. I 15. Idem tot het voeren van een rechtsgeding tot onteigening van gronden voor den aanleg van den weg KanaaldykKraspolder. 16. Idem tot het geven van namen aan stra ten. 17. Idem inzake de vervulling der vacature van schoolarts. 18. Idem inzake de herziening van het uit breidingsplan „Overdie en Achtermeer". 19. Idem betreffende organisatie van het be drijf der gemeentewerken. 20. Idem betreffende concentratie van bedry- ven en takken van dienst. De Maandagsche zitting van den Alkmaar- schen politierechter Mr. Ledeboer, verliep dezen keer tamelijk eentonig.'De Bergensche veehou der Adrlanus M. had rekenschap af te leggen ran het feit, dat hy aan den melkventer melk bad afgeleverd, waarin ruim 15 procent te veel water zat Het bleek, dat mynheer zoo luk raak edele een voor ware niet, dat de reclasseeringsambtenaar, de heer Wlggers, over hem een gunstig rapport kon uitbrengen en kon advlseeren tot een lichte geldboete. Er scheen by verdachte meer wraak in het spel te zyn dan onrechtmatige oevoor- deellng van zich zelf. Het advies van den heer Wlggers vond een gewillig gehoor by de heeren achter de groene tafel, want de officier pischte slechts f 30 boet» of vijftien dagen en de politierechter veroor deelde conform, maar legde tevens, om her haling van de knoeierij te voorkomen, een voor- waardeiyke gevangenisstraf van drie maanden op met een proeftijd van twee jaar. De Landbouw-Crlsls-Organlsatie voor Noord- Holland maakt bekend, dat de toewyzingslljsteii 1937 voor varkens by onderstaande adressen en op vermelde uren ter inzage zullen liggen: District 14, op 19 Februari van 24 uur, te gemeentehuis te Dirkshom. District 17, op 23 Februari van 35 uur, In het gemeentehuis te Ursem. District 18. op 23 Februari van 122 uur, in het Gemeentehuis te Groot Schenner. Competitle-ultslagen: 2e klasse Z.E.K.Z.? 2 Koekoek 2 -637--600. 3e Kasse: W I K-Onder Ons 505—519; Hout hakkersVictoria 592607. Programma van 14 Februari21 Februari: le klasse: Op de Lat-O.K. a. Alcm. Victrix Z.E.K.?, Koekoek—Cubo. 2e klasse: Met z’n TienenO.K a 2, Alcm. V. 2—Z.E.K.Z.? 2, Koekoek 2—Cubo 2, O.K. Onder Ons. 3e klasse: Met z’n TienenCubo 3. By besluit van 17 December j.l. werd aan W. Smorenberg e.a. een tegemoetkoming ver leend ten bedrage van een derde gedeelte van hun vorderingen ten laste van de N.V. Zwembad Alkmaar, voor werkzaamheden en leveranties ten behoeve van het Victoriebad. Tot regeling van de hieruit voortvloeiende uitgaaf ad rond ƒ145.zonden B. en W. een besluit tot wyziging van de gemeentebegroo- tlng voor 1936 ter goedkeuring aan Gedepu teerde Staten. By brief van 27 Januari j.l. berichtte dat College, dat het geven van een tegemoetko ming aan de crediteuren van den vorlgen eigenaar van het zwembad niet Juist Is te achten. Gedeputeerde Staten verzoeken derhalve genoemd besluit In te trekken. B. en W. geven In overweging bovengenoemd besluit tot toekenning van een tegemoetkoming aan W. Smorenberg c.s. In te trekken. De heer P. Dekker alhier, heeft verzocht te mogen koopen een perceel bouwterrein, gele gen aan^je Nicolaas Beetskade, groot ongeveer 228 vk. M.. voor den prys van 1938 In totaal, ten einde daarop één woning met één garage te bouwen. belasting niet voor onbepaalden (tyd worden vastgesteld, doch dat daarin wordt aangegeven voor welk belastingjaar de heffing zal gelden. Gedeputeerde Staten verzoeken mitsdien te bevorderen, dat een verordening, uitsluitend geldende voor het belastingjaar 1937/38 woi-de vastgesteld. B. en W. geven In overweging aan dat verj zoek te voldoen. De Algemeene Politieverordening dient te worden aangevuld met een bepaling, waarbij het verboden wordt de orde te verstoren In of op voor het publiek toegankeiyke localiteiten en terrei nen, of zich aldaar in staat van dronkenschap bevinden, zoomede het by zich hebben van, stoffen of voorwerpen, die kennelyk bedoeld zyn om daarmede de orde te verstoren op plaat sen voor het publiek toegankelyk. Daartoe zal art. 135 moeten worden gewij zigd. B. en W. geven in overweging een dusdanig besluit vast te stellen. Daarom is spr. vóór de byiage voor de grens- wyzlging. De heer ZWART <R.S.A.P.) ziet In de grens- wyzlglng een voordeel voor de arbeiders, b.v. by werkloosheid. Wie onder den stad gaat wonen, wil wel de voordeelen. maar niet de lasten. Daarom is spr. voor de grens- wyzlglng De heer OOERTS (S.D A Pverklaart, dat de vertegenwoordigers dezer party voor de grens- wyziglng zyn. Hij betreurt, dat er zoo weinig tyd voor studie betreffende deze kwestie was De toestanden ten Zuiden van onze stad acht spr onhoudbaar. Er is daar geen natuuriyke scheiding meer. Men heeft In het algemeen zyn werkkring in Alkmaar, en het is biliyk. dat er bijgedragen wordt In de lasten van Alkmaar. Zou het echter niet beter zyn. wanneer Oudorp geheel geannexeerd werd? Er blyft nu te weinig van over. Mr. P LANGEVELD (VB.) verklaard hier niet te zitten als lid van een politieke party, maar als Alkmaarsch burger. Het heeft spr. getroffen, dat Ged Staten zoo weinig argumenten tegen deze grenswijziging hebben aangevoerd Het heerlyk natuurmonu ment, dat wij in het Heiloërbosch hebben, vormt een natuuriyke scheiding, welke men moet respecteeren. Spr. ontkent, dat het hier betreft een tegen stelling tusschen platteland en stad. Met klem dring spr. erop aan, dat de grenswyziglng tot stand komt. De heer GEELS (RJc.) begrypt evenmin waarom Gedeputeerden tegen de grenswyziglng zyn. Tégen de bewysvoerlng van het Alkmaar- sche adres is niets steekhoudends In te bren- ««n. Lyn 1: Hilversum I. Lyn 2: Hilversum II. Lyn 3: 8.00—9.50 Keulen; 9.50—11.20 D. Sen der; 11.20—12.20 Radio Danmark; 12.20—1420 Brussel VI.; 14.2014.50 Diversen; 14.5016.20 Parijs R.; 18.20—18.20 Keulen; 18.20—1825 Bros- sei VI. 18.35—19 20 Brussel Fr.; 19.20—20 06 Be- romünster; 20.0521.20 Keulen; 21.2022.20 Boedapest; 22 20—22.30 Brussel VI.; 2220—2320 Beriyn; 23.2024.00 Stuttgart. LJjn 4: 8.009.20 Brussel VI.; 9.201025 Di versen: 1025—11.50 IXoltwich; 11201250 Lond. Reg.; 12.5014.25 Droltwich; 142515.10 Lond. Reg.; 15.101820 Droltwich; 182019.00 München; 19.00—24.00 Droltwich. Lyn 5 Diversen. verwyzen gaarne naar een advertentie in dit nummer, waarin de Contactcommissie mededeelt, dat Pater Domingo* van Hout, een deskundige Inzake Spanje, hier over dit onge lukkige land komt spreken. wy zyn er van overtuigd, dat zeer vele katholieken gaarne uit de eerste hand willen Ingelicht warden over hetgeen zich daar af speelt en over het droevig lot onzer ongeluk kige geloofsgenooten. Men reserveere Pater van Hout. Reeds by zyn binnentreden kon men aan Hendrik B., los werkman te Alkmaar, zien, dat hy zich niet „mir nlchts dlr nichts” zou over leveren; daar stond zyn gezicht veel te oorlogs zuchtig voor. Hy werd er van beschuldigd te Bergen, toen hy daar met z’n draaiorgel voor een paar luttele centen vroolykheld van de Bergenaren kwam verhoogen, de voor dat orgel gespannen hit tegen de bulk te hebben ge schopt. Hendrik ontkende natuurUJk straal en be weerde de hit, die erg wild was en ongelukken dreigde te maken, alleen tegen den kop te heb ben geslagen en met z’n knie een duw te hebben gegeven. Dat klonk heel onschuldig, maar de getuigen hadden pertinent gezien dat Hendrik zyn hit wél schopte en nog wel op ergeriyke wyze, waarop de orgeldraaier repliceerde, dar ze het niet gezien konden hebben, omdat de e«n door het orgel byna niets van het paard kon zien en de ander, omdat hy op dertig meter afstand stond. Alsof men op honderd meter af stand niet kan zien, dat iemand schopt. De officier elschte een week gevangenisstraf, wat Hendrik verschrikkeiyk vond, en de rechter vonniste tot f 15 boete of tien dagen. met de rechtvaardigheid. Hy heeft hier geen enkel argument tegen kunnen vinden. Wanneer wy de beschikbare bouwterreinen bekyken. blijkt, dat men dikwijls aangewezen is op Heiloo. Daar mogen wy ons niet by neer leggen Er zyn daarvoor veel .argumenten aan gegeven. Spr. denkt b.v. aan het politietoezicht, dat in de ver van de dorpskom gelegen gedeel ten niet goed kan worden uitgeoefend. De financicele gevolgen worden door de wet geregeld. Daar kan geen argument tegen zijn. Ook spr ondersteunt om dit alles het adres der gemeente. De heer F. RINGERS (C.H.i betoogt, dat een blik op de kaart leert, dat de gevraagde wyzi ging logisch is. Heiloo is van 4 op 7 duizend In woners gekomen, voor een deel door het Blok- hove-park. Oudorp kreeg het Ooievaarsnest, overal wonen Alkmaarders. Rfoleerlng van het Blokhovc-park door Hei loo is onmogeiyk Alleen. Alkmaar kan dat doen Mej. N. CARELS (V.D.) meent, dat voor de randbewoners er op den duur ook voordeelen zyn. Zy herinnert b.v. aan dèn reinigingsdienst en wyst ook op de huisnummering, de onderwy.s- belangen en de brandweer. De VOORZITTER constateert, dat deze com missie unaniem van oordeel is. dat de grens- wyziging noodzakelijk is. Het verheugt hem, dat de zaak zoo ernstig bestudeerd is. Spr stelt voor te besluiten een gunstig ad vies uit te brengen en een commissie te benoe men. die het advies zal formuleeren. Deze com missie zal bestaan uit de heeren Verkade. Mr. Lan geveld en Couwenhoven. Dit voorstel wordt zonder hoofdeiykc stem ming aanvaard. De vergadering wordt hierna gesloten. wuste dronkenschap, den politieagent Barelts uitgescholden voor Jeeiyke ploert”, netgeen alleszins onbehoorlijk is. maar van een dron ken man kan men alles verwachten. Bovendien had hy den volgenden dag het proces-verbaal In tweeën gescheurd, hetgeen „het mlsdryf op levert van vernieling”, om in rechtstermen te spraken. De officier elschte voor het een en ander drie maanden gevangenisstraf, maar de verdediger, Mr. A. J. M. Leesberg, vond het onjuist, dat er cumulatie van straffen werd toegepast. Zyn cliënt was reeds wegens de dronkenschap ver oordeeld, en nu zou hy nog eens veroordeeld worden omdat hy in die dronken bui wartaal want anders is het niet wat een dronken man zegt had uitgeslagen, wat hem toch niet geheel aangerekend kon worden. Spr. vroeg vrijspraak of clementie. De rechter veroordeelde Jan dagen gevangenisstraf. Voor het van het proces-verbaal werd hy vrijgesproken, omdat het stuk papier slechts in tweeën was gescheurd, waardoor het niet onbruikbaar werd en dus ook niet voldoende vernield, om een strafbaar feit op te leveren. Meten met twee maten Is een leeiyke ge woonte, maar een onzuivere weegschaal gebrui ken niet minder. Van dit laatste werd Salomon de H., fruitkoopman te Amsterdam beticht. Hy zou op de Heldersche markt van 12 September JJ. fruit hebben afgewogen, met een weegschaal, die door een verborge» stuk lood spoediger doorsloeg dan in het belang van de klanten wel wenschelyk was. r Salomon, een onvervalschte nlet-Ariër, ont kende niet en bekende niet, zoodat de verkla ringen van de getuigen het moesten uitmaken, of Salomon gemeen had gewogen of onschuldig vervolgd werd. Deze getuigenissen, we bedoefen die van de dames Gladpootjes en Gans, klanted van Salomon, blonken niet bepaald uit door een duidelijke voorstelling van zaken, terwyi ook niet kan worden gezegd, dat er door de betrokken personen met rechercheursinstinct was gewerkt. De officier meende uit de getuigenverklarin gen nog een goed bewijs van schuld te kunnen opdiepen en daarom tegen Salomon een straf van f 40 boete of 30 dagen te kunnen elschen, maar de rechter achtte de beschuldigingen niet Men vwzocht ons het volgende op te nemen: Donderdag 11 Februari J.l. rangeerde in de Stuartstraat een vrachtautotreln ter lengte van ongeveer 60 M. Dit rangeeren geschiêdde voor de firma Appel en Adolf door personeel van de firma van Zuydam alhier. Het was ongeveer 4 uur dien middag toen het westeiyke uiteinde daarvan zich ter hoogte be vond van de perceelen 82. 84 en 86 en de mo tor geen beweging in dien autotrein kon kry- gen. By de hooge krachtsinspanning die daar- I op van den motor werd gevergd, werd zoo’ni van bovengenoemde perceelen, die beangst wer den. uit hun bedden wilden vluchten (zy waren ziek, terwijl den bewoher van perceel 86 de H H. Sacramenten waren toegediend). Toen ik dit laatste vernam deelde Ik dat den chauffeur mede, doch kreeg enkel ten ant woord: „Ik moet hier lossen" en hy bekommer de zich niet het minst om den ernstige zieke. Den volgenden dag heb ik my met de Ver keerspolitie in verbinding gesteld en des Zater dags met den heer Commissaris van Polltie, die mij beloofde de zaak ernstig te onderzoeken. P. GRONDSMA, Gep. hoofd agent van Politie, rechercheur Stuartstraat 84. Spr. brengt dan hulde aan het College voor het Indienen van het voorstel tot grenswijzi ging. Dat de Raad het zonder stemming heeft aangenomen, stemt tot vreugde. By nader lu sten zal ook de bevolking van Heiloo en Oudorp het blliyke van deze grenswyziglng Inzien. Spr. stelt voorop de rloleering. Om flnancieele redenen kan deze in Heiloo niet worden uitge breid Dat is schadciyk voor de hygiëne In het betreffende deel van Heiloo. Hier zal op den duur een ongewenschte toestand Dit gezichtspunt betreft ook de gemeente Oudorp Hetzelfde geldt voor de reiniging, speciaal het ophalen van huisvuil. Mede wijst spr. op het politioneel dat alleen door grenswyziglng goed kan worden. Spr. hoopt, dat de uitgebrachte sullen leiden tot het gewenschte doel. De heer A, DIJKERS (AJl.) acht het moei lijk in deze oude kwestie nieuwe gezichtspunten naar voren te brengen, men kan alleen reeds gebezigde argumenten meer accentueeren. Alk maar heeft altyd uitbreiding gezocht Noorden of het Zuiden. Dat kwam. leen bij' uitbreiding naar deze richtingen niet te ver van het Centrum komt. Ook de groote verkeersader loopt naar Noord. 2e bewoners - de Alkmaarsche scholen. L~. de grenzen gewyzigd worden. Dat De VOORZITTER opende de vergadering en benoemde een commissie, bestaande uit mej. Care is en de heeren Keesonj en Ringers, voor het onderzoek der geloofsbrieven. De vergadering werd hierna geschorst. Na heropening der vergadering bracht heer Keesom rapport uit, welk rapport con cludeerde tot goedkeuring. Hiertoe werd besloten. Aan de orde was daarna het eenige punt der agenda, het verzoek van^den Raad aan H. M. dc Koningin tot wyziging van de grenzen tus schen de gemeente Alkmaar en de gemeemen Heiloo en Oudorp. De VOORZITTER leidt dit punt In en me moreert, wat In de laatste jaren op dit gebied door den Raad is gedaan. Alkmaar stoot met zyn Noord- en Zuidzyde tegen naburige gemeenten. Dit geeft moeilijk heden by de uitbreiding. En zyn daar toestan den ontstaan, die het noodzakeiyk maken, dat tot grenswyziglng wordt overgegaan. Sommige wegen zyn begrensd door 2 gemeenten, dte teder voor zich bepalingen maken. Ziet men de bebouwing daar, dan Is alles georiënteerd op Alkmaar. Bovendien liggen deze gedeelten ver van de kom hunner eigen gemeente. Nu in Haarlem by Gedeputeerden geen suc ces was te verkrygen, moest Alkmaar zich wel rechtstreeks wenden tot de Kroon. Volgens de wet moet deze commissie hier ad vies over uitbrengen. De heer W. APPEL (R.K.) noemt de zaak, waarvoor men hier by een is, van het grootste gewicht voor Alkmaar, zoowel als voor Heiloo en Oudorp. Spr wil bovenal bet algemeen be lang in het oog houden. In een historisch betoog verklaart spr. het ontstaan van nederzettingen, die uitgroeiden tot steden. Reeds in de 15e en I6e eeuw gaf de overheid leiding aan die uitbreiding, door het aangeven van rooiiynen enz. Ook toen was cr reeds, evenals nu, grondspeculatie. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni as. het jaariyksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1925 en 1928. De plaats en tyd van het onderzoek zullen nader bekend worden gemaakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10