I H De Eerste Kamer over het Defensiebeleid b I CARNAVAL- GERMANEN VERHOOGING BENZINE- PRIJZEN l Het ongeluk bij de manoeuvres VERTROUWEN IN DEN BEWINDSMAN r” piNSDAG 16 FEBRUARI 1937 Verdediging van Indië De Oslo-conferentie Nieuwe thesaurier- generaal ALARMPISTOLEN. EM-GE 2 Geen uniforme toe passing PLANNEN VAN BAT A DE VALUTAMARKT NIEUWE POLITIEKE PARTIJ MGR. F. KENNINCK t Deelnemers in Indië terug Te Utrecht ter aarde besteld j. PROMOTIE M. A. BRUNA Zware straffen geëischt ND Mr. H. I. Schönfeld overleden Met een halven cent per liter met ingang van heden Autosnelweg Arnhem- Nijmegen Tracé tusschen beide bruggen vastgesteld Hartelyk afscheid van een groote schare Nog niet bekend, waar de fabriek op Java gevestigd wordt De verkiezingen zijn weer in het zicht Dr. Coljjn lijstaanvoerder in alle kieskringen Aangedrongen op spoed by het treffen van verdere maat regelen Krygsraad behandelt het nood lottige schot van wacht meester B. NA HET EUCHARISTISCH CONGRES Z. H. MANKOE NEGORO VERTROKKEN BURGEMEESTER MET VERLOF GEZONDEN ANTI-REVOLUT1ONNAIRE PARTIJ Op proefschrift: Biologie en wijsbegeerte Ook Noorwegen neemt de uitnoodiging aan Oud-Eerste Kamerlid en oud- burgemeester van Winschoten Depreciatie van den gulden met byna 20 °/o Benoemd is de heer B. J. de Leeuw, oud-directeur van financiën in Indië Eervolle staat van dienst Vrijgegeven ingevolge uitzonde ringsbepalingen der Vuurwapen wet I nnllc te bij h«t van.... zijn was tement. voerder der AR party aal aljn. doen. Naar wy vernemen, heeft de regeering van Noorwegen thans medegedeeld, dat zy de ultnoodiglng om experts te aenden naar de samenkomst der Oslo-staten in Den Haag aanneemt. Op zlfn kruistocht door Oost-Azië deed de Duitsche kruiser Emden” Tokio aan. Van de gelegenheid tot passagieren maa kien de matrozen een dankbaar gebruik Te Aalsmeer heeft een druk bezochte ver gadering plaats gehad van de AR. Klesver- eenlging in den kring Haarlemmermeer. De voorzitter van de AR. Tweede-Kamerclub en voorzitter van het centraal comité der A.R. Klesvereenlgingen. de heer J. Schouten, heeft op deae bijeenkomst medegedeeld, dat minister president dr. H. Ooiyn voor de as Tweede- mogeiykheld dezen weg aan jeugd- eete(l) et rijp In de om te 'or- Irag im- en In ont- hun hun lar ger! ilng rrjje ider 700. r de Udo in eer- echte apart paté- - dan ge le seerde •n van rrdaad iet de kont I oor- lehou- lat de e on- '•rio, don en van van dvi- •nen Likpl door Ige- on- ler- rief ?en ge sar mclu- Ho ns sessie, re als s som >ek te deze (esls- dat iltge- etho- ?gen- By K. B. van 10 Februari 1937 Is benoemd tot thesaurler-generaal de heer B. J. de Leeuw, oud-dlrecteur van financiën in Ned.-Indlë, thans waarnemend thesaurler-generaal. Deze leden hadden voorts met verbazing ver nomen, dat de geest der Natlonaal-Soclalistische beweging in het leger algemeen instemming reu hebben gevonden. Zy achtten deze bewe ring weliswaar In strijd met de werkelijkheid, maar meenden niettemin der regeering te moe ten verzoeken, ter zake een onderzoek te wil len instellen en het resultaat barer bevindingen bekend te maken. De verdediging, mr. Doornbosch uit Arnhem, pleitte op juridische gronden vrijspraak. De Krijgsraad zal op 33 Februari uitspraak Kamerverkiezingen in alle kieskringen lystaan- 11-1 A 13 Kavlii val vilvs Ten aanzien van de verdediging van Ned.- Indië stelden verschillende leden met vol doening vast, dat, in tegenstelling met wat in vroegere jaren voorkwam, de Volksraad zich in overgroote meerderheid voor de be groeting van oorlog heeft uitgesproken. be- stoffel'Jk teven Naar wij vernemen heeft de minister van Waterstaat het plan voor den nieuwen autosnelweg, welke zal lelden van de nieuwe brug te Arnhem naar de nieuwe brug bij Nijmegen, vastgesteld. De weg zal over de geheele lengte gelegen zijn ten Oosten van de spoorlijn ArnhemNijmegen, zoodat hij nergens de spoorlijn zal kruisen. Wat de houding der regeering betreft, meen den verscheidene dezer leden, dat zij zeer Wel weet wat noodig is, doch nog te veel aarzelt met de vereischte voorstellen te komen. Over het plan der grensbevelllging waren zij voldaan. Dat de derde herhalingsoefening staat te wor den hersteld, keurden zij eveneens goed. De per soneelsregeling bjj de marine achtten zij mede bevredigend. Maandagavond om zeven uur is te zijnen huize in de Langestraat te Winschoten plotse ling overleden mr. Harbert Ido Schönfeld, oud- lld van de Eerste kamer der Staten-Generaal en oud-burgemeester van Winschoten. De heer Schönfeld trad eerst in Augustus van het vorig jaar als burgemeester af, waarbij hem een hartelijke hulde is bereid. Van 1906 af had hy aan het hoofd van de gemeente Winscho ten gestaan. Gaarne brachten zij den minister daar voor hulde, doch zij betreurden, dat ter voorziening in het vele, dat nog ontbreekt, b.v. verhooging van het contingent en ver lenging van de eerste opkomst onder de wapenen, niet reeds wetsontwerpen waren Ingediend. De stijging van den wereldmarktprijs, als mede de stijging In de vrachtenmarkt heb ben ten gevolge, dat ook In Nederland de benzineprijzen met ingang van heden zul len worden verhoogd. De Benzlne-maat- schappijen Shell, Standard. Texaco en Sin- flna maken bekend, dat deze verhooging een halven cent per liter zal bedragen, met dien verstande, dat deze prifsverhooging niet uni form voor het geheele land zal gelden, doch In dier voege zal worden toegepast, dat daar door het groote prijsverschil, dat langzamer hand tusschen de verschillende deelen des lands was ontstaan, tot kleinere proporties wordt teruggebracht. Voorts Is gerekend op de het vliegveld te Eist aan sluiten. De weg is een onderdeel van het plan van autosnelwegen, zoodat verwacht mag worden, dat het profiel, dat voor deze wegen Is vastge steld, ook hier zal worden toegepast. Het is te hopen, dat de weg thans zoo spoedig mogelijk tot stand zal komen aangezien de bestaande weg tengevolge der nieuwe rivieroverbrugglngen overbelast is. Zooals destijds uit mededeelingen in de ka merstukken is gebleken, kan verondersteld wor den. dat de aanleg van den nieuwen autosnel weg ArnhemNijmegen, evenals van verschil lende andere wegen, gefinancierd zal worden uit de tijdelijke verhooging der benzlnebelas- ting met een halven cent per liter, in verband met den versnelden bruggenbouw. Reeds meer dan een maand is de burgemees ter van Standdaarbulten (N.-Br.) bultgp fun- tie. Bij de behandeling van de tngekomen stuk ken In de dezer dagen, onder voorzitterschap van den wethouder C. Sweere, als loco-burge meester. gehouden raadsvergadering van Stand- daarbutten, werd om. voorlezing gedaan van een Ingekomen stuk een telegram uit ’s-Her- togenbosch waarin werd bericht, dat het aan den burgemeester verleend verlof tot 23 Februari was verlengd. Voor het geval men naar aanleiding van dit bericht deze zaak nader wilde bespreken, stelde de voorzitter voor, dat de Raad In besloten zitting zou gaan, waartegen echter van ver schillende kanten bezwaar werd gemaakt, om dat naar men meende de buitenwereld wel mocht vernemen, wat over deze kwestie was te zeggen. Men verzocht derhalve den voor zitter hierover de noodlge inlichtingen te willen geven. In antwoord hierop deelde de loco-burge meester mede, dat zoowel van politiezijde als van den kant van verschillende ingezetenen klachten waren Ingebracht omtrent gedragin gen van den burgemeester in zijn narticuller leven, die voor het hoofd der gemeente niet door den beugel zouden kiinnen en zjjn gezag zouden kunnen schaden. In verband hiermede is het gemeentebestuur bij den commissaris der Koningin te 's-Hertogenbosch ontboden, alsook vervolgens bij den minister van Blnnenlandsche Zaken te Den Haag, waar het toen inlichtin gen heeft moeten verschaffen naar aanleiding van die klachten. Intusschen Is. bulten het ge meentebestuur om. door hoogere Instanties aan een paar rljksreChercheurs een onderzoek In deze kwestie opgedragen, op grond waarvan fan hoogerhand te zijner tijd een beslissing zal worden genomen. De Hooge Raad heeft arrest gewez-n in de zaak van 3. H. J. van D. te Rotterdam. Deae was wegens aflevering van alarmpistolen E.n- Oe n. 2 door den kantonrechter aldaar tot een geldboete veroordeeld, doch in hooger beroep bij vonnis van 17 November 1936 door de Rotter- damsche rechtbank ontslagen van rechtsvervol ging. op grond, dat genoemde alarm -pistolen voldeden aan de uitzonderingsbepalingen, waar bij dit type ihgevolge de Vuurwapenwet vrijgelaten. Men wenschte evenwel een prlnclpieele be slissing in hoogste instantie, zoodat de zaak bjj den Hoogen Raad aanhangig werd gemaakt door den officier van justitie. De Hooge Raad heeft nu diens cassatieberoep verworpen. Zaterdag kwam in het hotel Terminus te Utrecht een aantal afgevaardigden en particu liere personen uit twintig plaatsen van het land bijeen, met het doel een nationale partij te stichten voor de verbreiding van de opvattin gen omtrent den grondslag onzer maatschappij, zooals die Is neergelegd in de werken van den Amerikaanschen economist en philosoof Henry George. Na een inleiding van het oud-Kamerlld, den heer Kolthek, werd besloten tot het oprichten van zulk een partij, die den naam draagt Ver- eeniging. Recht en Vrijheid. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Defensiebegrooting 1937 en over het ontwerp betreffende de Defensie- uitgaven voor Nederlandsch-Indië, wen- schen zeer vele leden hun vertrouwen uit te spreken In het beleid van den minister. Maandag werd te Utrecht onder groote langstelling ter aarde besteld het overschot van Mgr. F. Kennlnck, In aartsbisschop der Oud-Katholieke Kerk. Des ochtends vond In de kerk aan het Wll- lemsplantsoen de Uitvaartdienst plaats, waarna De beklaagde zeide, dat hy den militairen toestemming had gegeven, zich voor den vuur mond te begeven. Een van hen vroeg hem, of hij eerst wilde schieten. Meenende. dat het kanon niet af zou gaan, trok hij aan het aftrek touw. Het schot ging af en een der soldaten werd doodelijk getroffen. zij behartiging van de belangen der landsver dediging In de gegeven omstandigheden nood zakelijk achtten. De doelstelling onzer weermacht moet, naar hun oordeel, zijn de vervulling harer taak in het kader van de collectieve veiligheid. Sommige leden verklaarden van meenlng te zijn, dat deze begrooting duidelijk blijk geeft, dat de regeering zich ten aanzien der bewape ning In eene, naar hun oordeel, onjuiste rich ting beweegt. Het opleggen van de groote gelde lijke offers, welke gevraagd worden, ontmoette btj hen, in het bijzonder wanneer zij In aan merking namen, welk een nood door de talrijke werkloozen In hunne gezinnen wordt geleden, overwegende bezwaren. Enkele leden achtten zich genoodzaakt tegen het verbod van het lidmaatschap der NSB. voor het personeel van leger en vloot ander maal een woörd van protest te laten hooren. Dat de wijziging van inzicht bjj de 8.D.A.P. zou zijn te danken aan de bedrijvigheid van de NSB zooals de hiervoor aan het woord zijnde leden ook hadden betoogd, ontkenden andere leden ten stelligste, tenzij hiermede werd be doeld, dat het optreden van genoemde beweging, zoowel hier als elders, de veiligheid van den staat In gevaar brengt en daardoor tot veran dering van standpunt noopt. oe waren die oude Germanen dan wel? Zij hadden, aldus doceert Mussert's blad, een hooge eigen beschaving. ZU waren in den landbouw minstens even vergevorderd als de Ro meinen. Zij gingen gekleed In geweven wollen stoffen evenals de Romeinen. Zij maakten niet meer misbruik van bier dan de Romeinen het van hun wijnen deden. De vrouw stond bij hen in hooge eere, want zij stelden den hoogsten prijs op een zuivere afstamming. Roemden Romelnsche schrijvers niet de reinheid hunner zeden, welke zij ten voorbeeld stelden aan den liederljjken troep, die Rome in dien tijd bevolkte? ..Zij waren zeer religieus in tegenstelling met de materialistische en tegelijk bljgeloovige Romeinen en hun eeredienst was vrij van de uitspattingen, die de Oostersche godsdiensten begeleidden. Zij maakten zich geen godenbeelden, maar aanbaden de Goddelijke Macht in de vrije natuur, in een omgeving, die hart en geest ver hief." De Romeinen, die in techniek hun meerderen waren, maar in zedelijk op zicht hun minderen, hebben hen be dorven. Tenslotte heeft Nederland noch Indië te bepalen, wat voor de defensie op een gegeven oogenbllk noodig is. Deze aanwijzing komt van maakt door de diverse afdeelingen der fabriek, als machine- en handdrukker!), graveerdery, ververij en de ftnishlng-afdeellng. terwijl ten slotte nog even werd getoefd in de stalen- en expedltieafdeeling. De hooge gasten legden groote belangstelling aan den dag voor de verschillende stoffen in de diverse stadia van bewerking, welke de laatste maanden weer in belangrijke quanta naar Ne- derlandsch-Indlë woeden geëxporteerd. H. H. Ratoe Tlmoer. die in haar jeugd zelf de batikkunst heeft beoefend, volgde de verschil lende bewerkingen met groote deskundigheid. Om zeven uur heeft de directie der fabriek het hooge gezelschap een diner aangeboden in hotel 8t. Lambert. Hierbij was de volledige di rectie aanwezig. Heden wordt een bezoek gebracht aan de Phllipsfabrieken te Eindhoven. Vandaar gaat de reis vla Brussel. Genève naar Genua. Met de .Johan van Oldenbamevelt" gaat het gezelschap 5 Maart van Genua naar Ned.-Indië terug. De auditeur-militair was eveneens van meening, dat de wachtmeester niet op zijn poot van meerdere kon worden gehand haafd. Hjj etoehte een hechtenlmtraf van een maand en verlaging tot den rang van gewoon soldaat, BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). Gisteren is de heer Bat'a naar Singapore vertrokken. Zijn verte genwoordiger te Batavia deelde mede, dat hu opdracht kreeg, hier te lande als proef 3000 vellen Hinder- en geiten-leer in te koopen, be stemd voor Europa. Verder zal nabij Malang een bescheiden be drijf worden gesticht voor een productie van circa 500 paar rubberschoentjes per dag, uit sluitend bestemd voor plaatselijk gebruik. Verder deelde de vertegenwoordiger mede, dat de heer Bat’a voornemens is in den loop van dit jaar op Java een fabriek op te rich ten. Over de vestiging is men het nog niet eens. Het gaat hier tusschen Tangerang en Sema- rang-Oost. Aneta voegt hieraan toe, dat by het depar tement van Economische Zaken tot dusver niets van deze plannen bekend is. Opgemerkt werd, dat de burgerbevolking nog vrywel geheel verstoken is van gasmaskers. De regeering werd verzocht te bevorderen, dat deze achterstand worde ingehaald. In het valuta-verkeer van gisterochtend was de stemming voor den gulden tets vaster. Het Pond Sterling liep na het slot van Zater- dag JJ. (8.99%) tot 8.99898 terug en de Dollar van 1.83 7/8 tot 1.83 7/8—183%. Onder beurstyo liep de Dollar terug en noteerde officieel 1.83%. De waardevermindering ten opdchte hiervan bedroeg byna 20 pet. Wat de luchtverdediging betreft, werd den minister van verschillende zyden gevraagd, de Kamer te willen inlichten omtrent zyn inzicht ten aanzien van de paraatheid van onzen mi litairen vliegdlenst, na aankoop van het nieuwe materieel. Verscheidene andere leden waren van geiyk gevoelen, doch wenschten op te mer ken, dat het tempo, waarin de regeering te t dezen maatregelen treft, huns Inziens, te langzaam is. De generallseerende caricatuur, alsof de oude Germanen niets anders deden dan dobbelen en drinken, moge onjuist zijn, het idyllische beeld, dat Mussert’s orgaan van hen ophangt, is het niet minder. St. Wlllibrordus en 8t Bonifa- tlus, de vertegenwoordigers en Apostelen van wat in Vova mede onder den term „Oostersche godsdiensten" valt, hebben met de afgodsbeelden der „Germanen” heel wat te stellen gehad, maar dat we ten de historici van de NJ3.B. natuurlijk niet. Hun beweging is ook pas vijf Jaar oud. Volgens „Vova” waren de Germanen zeer godsdienstig en Inderdaad, vereer den zij niet Wodan, Thor, Baldur, Freya en tal van andere góden? Hoe meer góden men vereert, hoe godsdienstiger men volgens het NB.B.-blad schijnt te zijn. En wat zal vriend Mussolini wel van Mussert zeggen, als hij leest, wat in diens orgaan over de oude Romeinen beweerd wordt? Mussolini heeft een minstens even groot zwak voor zijn oude Romelnsche voorvaderen als Mussert voor zijn oude Germaansche en nu durft vriend Mussert ter wille van zijn voor zaten die van den Duce uit te maken voor „een liederlljken troep.” Neen, de Germanen, welke „Vova" ten tooneele voert zijn historisch even be lachelijk als die van de potsenmakers uit Maastricht. „Zelf-bespottlng” schrijft „Volk en Vaderland” boven zijn zonder linge geschiedenisles. Een zeer juiste kop, want het had zich zelf moeilijk meer bespottelijk kunnen maken. Wij voor ons hebben er geen behoefte aan de oude Germanen te idealiseeren. Tusschen hen en ons staan tweeduizend jaren Christelijke beschaving. De nieuwe thesaurter-generaal by het depar tement Van Financiën, de heer B. J. de Leeuw, werd 19 October 1887 te Dinxperlo geboren. In 1921 werd hy voor den tijd van 3 jaar naar Indië uitgezonden als inspecteur van fi nanciën 2e klasse. Na zyn terugkeer in 1925 hier te lande werd de heer de Leeuw in 1927 benoemd tot inspec teur der registratie en domeinen, waarna hy in 1930 weer naar Indië vertrok, thans als thesaurler-generaal by het departement van Financiën te Weltevreden. Met Ingang van 16 Maart volgde zyn benoe ming tot directeur van Financiën by het depar- welke functie hy tot 1934 bleef be- kleeden, toen hem op zyn verzoek een eervol ontslag werd verleend onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem in moeliyke- omstandigheden aan den lande bewezen. De heer de Leeuw is in Indië voorzitter ge weest van den raad van departementshoofden en lid van de commissie van bystand voor de staatsspoor- en tramwegen. Hy is ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw en officier in de orde van Oranje- Nassau. Op het proefschrift: Biologie en Wysbegeerte promoveerde Maandagmiddag te Utrecht tot doctor in de faculteit der Wis- en Natuurkun de. de heer M. A. Bruna. Dr. Bruna is een zoon van den bekenden be keerling Th. Bruna, die Ujdens zyn leven o.a. als redacteur van het Centrum te Utrecht heeft gearbeid. Promotor was Prof. Dr. H. J. Jordan, terwyl •Is paranimphen fungeerden Dr. M. v. Eekelen en Dr. P. v. Eymeren. Nadat de hoogleeraren Prof. Dr. L. 8. Orn- «teln en Prof. Dr. V. J. Koningsberger hadden geopponeerd, kreeg de promotor nog de gele genheid om met den doctorandus van gedach ten te wisselen. Nadat de voorzitter van het faculteitsbestuur zich met de aanwezige hoogleeraren even had teruggetaokken, werd den heer Bruna de doc torsbul ter hand gesteld door den promotor, waarna deze hoogleeraar in eenige waardee- rende woorden den arbeid van den jongen doc tor prees. De promotie werd ojn. bygewoond door ver scheidene heeren geesteiyken en den heer V- •chalk, oud-wethouder van Utrecht. Toen op 23 September van het vorige Jaar manoeuvres werden gehouden, heeft tydens een oefening onder de gemeente Roosendaal wachtmeester B. aan het aftrektouw getrokken van een 6 cM. veldkanon, terwyl eenige mili tairen zich voor den vuurmond bevonden. Dit had tot gevolg, dat het kanon, dat met een losse patroon was geladen, afging, waardoor de soldaat Berkenbosch in den rug werd getroffen en eenige oogenblikken later overleed. Andere /leden sloten zich hierby aan. Dë grootste spoed en de uiterste krachtsinspanning zyn naar hun oordeel geboden, om in te halen, wat in Voorbye jaren, mede dank zy de van den Volkenbond gekoesterde verwachting, welke inmiddels echter een waan is gebleken, werd nagelaten. Verschillende leden stelden voorop, dat ook Hy zeide voorts, dat hy van de bediening van het 6 cM. veldkanon niet goed op de hoogte was. Als getuige werd gehoord de eerste luitenant L Croockewlt, van het vyfde regiment veld artillerie te Amersfoort. Deze gaf toe, dat het personeel, belast met de bediening van het kanon, niet goed met de bediening op de hoogte was. Wachtmeester B., die sectle-commandant was, mocht niet aan het aftrektouw trekken. Dit moest worden gedaan door den stuks- commandant. Nog eenige getuigen werden gehoord, van wie wachtmeester Koopmans verklaarde, aan zyn superieuren gerapporteerd te hebben, dat het personeel niet goed was afgericht. Dezen hadden hem echter meegedeeld: „Wy zullen er dan maar van maken, wat er van te maken 18.” De auditeur-militair vond, meester B. zich heeft schuldig grove roekeloosheid en schoon beklaagde onkundig was met de bedie ning van het geschut, heeft hy toch aan het aftrektouw getrokken, terwyl een andere sol daat zich voor den vuurmond bevond, ofschoon hij wist, dat zulks niet mocht. Cten verzachten de omstandigheid is het, dat onkundig personeel belast was met de bediening van het geschut. Daarom had hy dubbel voorzichtig moeten zijn. Daar hy echter zoo onvoorzichtig is geweest, dat het den dood van een zyner makkers heeft gekost, moet hem een zware straf worden i op gelegd, bestaande uit vrijheidsberooving. Opgemerkt wordt, dat ook na deze prysverhoo- ging kan worden geconstateerd, dat de benzine- prijzen in Nederland zich toch nog blijven be wegen op een niveau, dat onder den wereld marktprijs ligt. De benzlne-maatschappijen hebben besloten, den verkoop van benzine in blikken te staken, behoudens In enkele plaatsen, waar dit thans nog niet mogeiyk is. De verkoop in vaten aal eveneens zooveel mogeiyk worden beperkt. Deze laatste maatregelen worden ge nomen deels uit economische overwegingen, deels om den verkoop der benzinepompen op te voe ren. de ter aarde bestelling op de tweede algemee- ne begraafplaats volgde. Aanwezig waren hierby om. de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Jhr. Mr. Dr. L.- H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, Mr. Dr. O A. W. ter Pelkwyk, burgemeester van Utrecht, wethouder H. Botterweg, Dr J. W. Th. Lichtenbelt, geneesheer-directeur der Emma- klinlek. de oud-katholleke bisschoppen van Ne derland. Mgr H. J. van Vlymen. Mgr. J. H. Berends, verder de vplgende oud-katholiekc bisschoppen uit het buitenland: M^r. Kreuzer (Dultschland), Mgr. Kury (Zwitserland). Mgr. Tüchter (Oostenrijk) en de Tsjechische Bis schop Mgr Paschek De Engelsche Kerk was vertegenwoordigd door den Rev. Cardent, van de St. Paul's Cathedral in Londen. De grafrede werd gehouden door Mgr. Be rends. waarna nog werd gesproken door Mi. Mittelbkck namens alle oud-katholleke vereeni- gingen. speciaal het ondersteuningsfonds er. door pastoor Lagerwel. Deze leden achtten het noodzakeiyk, dat Indië, by verbeterden flnancieelen toestand, een behooriyke bydrage aan de eigen defensie le vert, mede ter bevordering van de rijkseenheld. Zy bepleitten uitbreiding van de vloot voor Indië en stelden In het licht, dat een krachtig leger en een sterke harmonische vloot en lucht macht voor de handhaving van de neutraliteit onontbeeriyk zyn, gezien de delicate positie, dis wy Innemen in den Pacific, en onze uitgestrekte kustiynen. De Krygsraad te Den Bosch behandelde de strafzaak tegen den 23-jarigen W. T. B., wachtmeester by de tweede schoolbattery van het vyfde- regiment veld-artlllerle te Amersfoort, die zich te verantwoorden had wegens het veroorzaken van dood door schuld. de andere mogendheden, zy wapenen zich in razende snelheid, pit tempo dient meer te wor den benaderd. De leden, hier aan het woord, waren van de goede bedoelingen der regeering ten volle overtuigd, doch meenden dat van hare zyde de klem van het periculum in mora nog niet voldoende wordt gevoeld. dat wacht- gemaakt aan onvoorzichtigheid. Of- De ruime hall van kasteel Oud-Wassenaar 4e Wassenaar was Maandag tusschen 11 en v!2 uur gevuld met tal van autoriteiten en per- sooniyke vrienden van Z. H. Mangkoe Negoro VII, die den Javaanschen zelfbestuurder, de Ratoe Tlmoer en hun dochter de hand ten af scheid kwamen drukken. Onder hen, die hun opwachting kwamen ma ken. bevonden zich majoor Phaff, adjudant van H. M’ de Koningin, als vertegenwoordiger van Hare Majesteit, de heer P. Blumberger, chef van het kabinet van den minister van Koloniën, namens dien minister, luitenant-generaal jhr. Röell gouverneur der residentie. Staatsraad dr. Rutgérs, oud-mlnlster Welter, voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned -Indië ea. Ook Raden Mas Jodjana, de bekende danser, die onlangs in de Nederlandsche legatie te Brus sel voor den Belgischen Konlng een uitvoering gaf, was aanwezig. Even twaalf uur namen zyne Hoogheid, de Ratoe Tlmoer en hun dochter in een gereed- staanden auto plaats. Vergezeld van ’s Prinsen secretaris Raden Mas Noto Soeroto en den heer p. F. van Vllsslngen reed het gezelschap naar Helmond ter bezichtiging van de katoendruk- kerii en ververy van de N.V. P. F. van Vllssln gen Co. Onder groote belangstelling arriveerden de Indische gasten te ruim drie uur aan de fa briek waar in de ontvangstzaal de thee werd geserveerd. Vervolgens werd een rondgang ge- n Maastricht heeft een groep cama- valvierders zich uitgedost als „Ger manen", d. w. i. zij hebben geen bruin hemd met swastlka-mouwband aangetrokken, maar zij hebben knots vormige neuzen opgezet, zich van horens en lange baarden voorzien en dieren vellen om hun lendenen geslagen. De Arbeiderspers bracht een foto van dit zotte stel, en Mussert's „Volk en Vader land” windt zich daar danig over op. De NB.B. heet officieel niet anti-semletisch. maar wat de natlonaal-soclallstlsche verontwaardiging naar aanleiding van deze argelooze camavalsgrap aan het adres van de Joden schrijft, zou in bet blad van Julius Streicher niet uit den toon vallen. Zoo schrijft os. Vova: „Indien zij (de Germaansche camaval- vierders, die zich als Germanen ver momden) wisten, wie hun voorouders geweest zijn, welk edel bloed zij in hun aderen hebben, welk erfdeel rechtens het hunne is, zij zouden zich niet laten trap pen. Geen Jood zou het moeten wagen, hun zijn jodenvet te laten eten of redjf hun varkens den prijs te betalen, die het hem belieft, maar waarbij zij ver hongeren.” Wij hebben niet den minsten lust ons te mengen in de over- en weersche aan vallen tusschen „Volk en Vaderland” en „Het Volk”, maar het geschiedenislesje. dat „Vova” naar aanleiding van het Maastrichtsche camavalspretje ten beste geeft Interesseert ons. Meen niet, dat de NB B.-ers geen gevoel voor humor zou den hebben, omdat zij zich zoo heerlijk „Germaansch” boos maken over de wijze, waarop tijdens het Maastrichtsche car naval de edele Germaansche voorvade ren door het verworden geslacht zijn ge hoond, want hun woede-uitingen wezeniyk kosteiyk. Hoe kregen die rampzalige aarde Maastrichtenaren het hoofd om hun eigen voorouders, eigen aard en bloed, hun eigen nobel volk n.l. de oude Germanen te bespot ten? Wel, redeneert „Volk en Vaderland*, dat komt omdat de stumpers nooit goed geschiedenisles hebben gekregen. Het gangbare geschiedenis-onderwijs toch leert, dat de Germanen (de oude wel te verstaan) wilde gestalten waren, half aap, half duivel, dat zij wat jaagden en vischten en zich bedronken, dat zij hun vrouwen lieten werken en him have en huls, hun vrouwen en kinderen ver dobbelden. Het leert toch, dat de brave Romeinen hun de eerste beginselen van beschaving en techniek bij brachten en dat het Christendom het werk der Ro meinen voltooide door hun .zachtere zeden" te leeren. Maar dit zijn volgens „Vova" evenzoovele schandelijke leugens. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta) Onder het gejuich van de vele, op het perron aanwezige Katholie ken stoomde de nachttrein uit Soerabaja bin nen. die de vele deelnemers uit Batavia, die het Eucharistische Congres te Manilla hadden by gewoond, terugbracht. Onder hen waren mgr. Willekens, pater van der Linden, en een jeugd-groep onder leiding van pater Pa wiek. De congressisten werden welkom geheeten door de pastoors Janssen en Schlattmann en het bestuur van den Katholiek Socialen Bond. De deelnemers verklaarden, dat de thuisreis onder veel betere weersomstandigheden was ge maakt dan de heenreis.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13