We luisteren naar I i TEXELSCHE BOOT AANGEVAREN Kerkelijk leven DINSDAG 16 FEBRUARI 1937 Een nachtelijk bad Kenmerken Vrouw bewusteloos Mist belemmerde lucht geslagen verkeer De ze» Belgische s.s. Mambika beschadigd Belangrijke materieele echade AUTOBOTSING TE HINTHAM DE REIS VAN DE O. 16 Twee emitig gewonden HUIZER DIEFJES BERECHT U KOMT NAAR DE JAMBOREE Propaganda-brochure verschenen "1 MGR. A. HERMUS 75 JAAR 1 1 Heffing op boter G 2 DR. POELS HERSTELLENDE VERBODEN LOTERIJEN Woensdag 17 Februari WIELRENNEN Nieuwe burgemeester* i Gecompliceerde botsing te Diemen Duitschland begrijpt ons standpunt Bondspresident begroet onze Prinses tijden» opera voorstelling Deze week zal een expoaé gegeven worden Indië gaat economisch vooruit Het salarisvraagstuk in Indië Een der mooiste hofsteden van Noord-Holland verloren inzittenden gewond, van wie twee ernstig Voor de haven van Den Helder door mijnenlegger geramd Mysteries rond de Nieuwe Gracht te Haarlem Op Schiphol kon geen enkel vlieg tuig landen, terwijl ook geen vertrokken i» BRAND OP HUIZE PADUA TE BOEKEL Directeur van het Doofatommen- inatituut te St. Michielsgestel HET PR1NSELUK ECHTPAAR TE WEEN EN BOERDERIJ DOOR BRAND VERNIELD AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN STATION SOESTDIJK HOUDT ZIJN NAAM 1 Vüf-jarig jongetje verdronken - -e tr ti e- Prof. Vening Meinesz „doet” zyn 100.000e onderzeebootmyl Mr. H. J. DI JC KM EESTER 90 JAAR DE OVERVAL OP EEN POSTAUTO PIJNENBURG NIET NAAR AMERIKA V - SCHEPEN IN AANVARING Mededeelingen over de besteding der f 25 millioen De tu>e&. dader» weten met mee nemen van eenig geld te ontkomen F in bi Commentaar uit Berlijn op hel antwoord van miniater De Graeff Het vuur vernielde zolder en dak van het paviljoen Opheffing locomotievendepot* Wegen* tal van inbraken tyd In reparatie naar J k i maanden o vr st Q O ■I O1 F f><f><PTT<P<P,PT<fxP<P<P<»,,PT<P f XX 8- m Wl Zt de de Naar wij vernemen, Is de dezer dagen In ver band met den overval op den postauto in de Jan Pieterszoon Coenstraat te Den Haag ge arresteerde kellner J. A. E., na voor den officier van Justitie te zyn voorgeleld, in het huis van bewaring Ingesloten. brand door t 1. C k 5 It bi a< ■t O 3< Het vijfjarig zoontje van den melkhandelaar A. ter Haar te Nleuwlekkerland ia in een on bewaakt oogenblik in een sloot nabij het ouder lijk huls, gevallen en verdronken. Waarom zwom zy en waarom stribbelde zy tegen? Ignoramus! Aan boord van Hr. Ms. O. 16 is op 12 dezer bij fraai weer en kalme zee de honderdduizend ste onderzeebootmyi van prof. Vening Melpesz I 1 1 B O k C De heffing op boter is voor de week van 14 t-ot en met 20 Februari vastgesteld op 80 cent per kilogram, behoudens tusschentijdsche wij ziging. 11- r v k v B V u 8 ii d Dl ge ve er aa 55 -é te ni •h< ateld. voor. -n.pl 1.50 ■kest- 01 di h oi De oplossing bleek later zeer prozaïsch te zijn. Het betreft hier een Ingewikkelde familie geschiedenis; van zelfmoord is geen sprake even min als van ontvoering. Een ongewone familie-ruzie! Intusschen moeten de beide mannen de kas ten in de kamer hebben nagezocht en daaruit een klein bedrag aan geld hebben gestolen. Toen de vrouw later bijkwam, waren de man nen reeds verdwenen. Haar echtgenoot, die in middels thuis kwam, deed onmiddellijk aangifte bij de politie. Op den MUlderstraatweg bij Diemen heeft alch Maandagochtend door de gladde kel- bestratlng een gecompliceerde autobotsing voorgedaan, waarbij 'n personenauto belang rijke schade bekwam, een flets gekraakt werd en In een anderen auto een begin van brand ontstond. Wonderlijk genoeg waren geen per soonlijke ongelukken te betreuren. Na een ongesteldheid van zes weken is Maan dag 15 Februari dr. H. A. Poels voor volledig herstel van zijn gezondheid naar het buiten land vertrokken. Zondag 14 Februari werd de dokter 69 jaren. ter over de geheele lengte van het paviljoen uit. De schade is groot. De burgemeester van Boekel was op de plaats van den brand aanwezig en leidde het blus- schingswerk. Alle verpleegden waren tijdig in veiligheid ge- Persooniyke ongelukken kwamen niet aan is vlak een aan In verband met een door den burgemeester van Baarn ondernomen poging, om den naam van het station Soestdijk veranderd te krijgen, vernemen wij thans, dat deze benaming onver anderd zal worden gehandhaafd. Bovendien is met het oog op de aanstaande vestiging van het Prinselijk Paar te Soestdijk de naam van het station opnieuw geschilderd. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram 11.20 Symphonleconcert. 1.36 Zang. Vervolg symphonleconcert. 2.50 Orl concert. 4.50 Pianorecital. 5.50 Gram.pl. 6.05 Zang. 8 20 Pianorecital. 8.50 Cedlpe- Rol. opera. Als gevolg van den zwaren mist konden gister morgen op Schiphol geen vliegtuigen landen terwijl ook geen enkel vliegtuig van de geregel de diensten vertrokken is. Ook in het middag uur was er nog geen 5Ö0 meter zicht, zoodat het zich liet aanzien, dat de velschillende diensten voor den geheelen dag gestaakt zouden worden. Op Eelde, Twente en Waalhaven was de toe stand niet veel beter. Het Belgische stoomschip Mambika, hetwelk Zondagochtend te 8.15 uur, uitgaande van Ant- werjien en bestemd voor den Congo, gepasseerd is te Vlissingen. is Maandag op de reede voor onderzoek teruggekeerd. Volgens rapport is het schip nabij Dungeness in aanvaring geweest met het Engelsche stoom schip Llanover dat op weg was van Vizagapa- tam naar Rotterdam. Van de Mambika zijn het bakboord-voorschip en de bak, dJ. het logies der bemanning. Ingedrukt. Het heeft op die hoogte een gat van ongeveer een vierkanten meter. De experts en de agent van Lloyd zijn aan boord gegaan. De Nieuwe Gracht te Haarlem met haar statige patriciërshuizen en haar decorum van vervloden dagen, bergt een geheim. Waarom sprong de Juffrouw te middernacht in het ijskoude wa ter? Waarom zwom zij met forsche slagen juist in het midden van de gracht? Waarom protes teerde zij tegen de mannen bij den auto? Waar om....? Maar laten wij u ordelijk" vertellen, wat wij van het geval weten herdacht. Op dezen dag geschiedde tevens de vijftigste waarneming tijdens deze reis. Den 16den Februari is de O 16 in de Chesepeake- baai aangekomen. Dat de Wereld-Jamboree dit Jaar in Neder land zal worden gehouden, mag genoegzaam be kend worden geacht. Maar hoe het daar uit gaat zien, wat padvinders doen en vooral dat het pu bliek toegang zal hebben tot deze jamboree en het kampleven van nabij zal kunnen meemaken, is zeker nog niet algemeen bekend. De propagandadienst van de 5e Wereld-Jam boree besloot daarom tot de uitgave van een Jamboree-brochure. De laatste week van Fe bruari wordt deze brochure in het district Am sterdam en na begin Maart door geheel Neder land in een oplaag van honderdduizenden exemplaren verspreid. Duizenden en duizenden padvinders, zoowel de welpen, verkenners als voortrekkers zullen daartoe districtsgewijze door de propaganda-leiders georganiseerd worden. In vele steden zullen marschen gemaakt wor den door alle padvinders. waarbij de eerste exemplaren der brochure aan het stadsbestuur zullen worden aangeboden. Overal worden sche ma's en détails uitgewerkt om door het geheele land alle stadswijken en drukke punten te be werken. zoodat een leder gelegenheid zal krij gen zich deze brochure te verschaffen. Mede werking van autoriteiten is hiervoor alom ver kregen. gewaad verlieten de bewoners het buis welijks was dit gebeurd, of een gecteel De nieuwe burgemeester van Burgh, Jhr. A. van Cltters, werd 31 Maart 1905 geboren. Hl) is thans volontair ter gemeente-secre- tarie van Burgh. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta) In den Volksraad heeft de directeur van het departement van Economische Zaken, mr. Hart, in eersten ter mijn geantwoord op de beschouwingen inzake de besteding van het bedrag van ƒ26.000.000. Hierbij zette hjj uitvoerig uiteen, dat slechts steun bedoeld is aan door crisis zeer zwaar ge troffen streken en bevolkingsgroepen. Verder is een der doeleinden, projecten, die, ondanks groo- te economische beteékenis, in verband met den financleelen toestand slechts beperkte verzor ging hadden, ter hand te nemen. Oorspronkelijk uitgezette richtlijnen zijn nimmer losgelaten en by geen der voorgestelde onderdeelen is dit uit het oog verloren. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta) Deze week zal in den Volksraad, namens de regeering, een exposé gegeven worden omtrent het salarisvraagstuk. Heden is dit in een buitengewone vergade ring van den Raad van Ned.-Indië besproken, waarbij de directeur van het departement van Financiën en de hoofdambtenaar voor algemeene ambtenaarszaken als gasten tegenwoordig wa ren. Bedoelde mededeellng in den Volksraad zal de hoofdambtenaar voor ambtenaarszaken doen. In bovengenoemde vergadering van den Raad van Ned.-Indië is ook de noodzaak van een duurtetoeslag aan beschouwingen onderworpen. Maandag om half een is door onbekende oorzaak brand uitgebroken op den papietsoldei van het z_g.n vrye verplegingspaviljoen van de psychiatrische inrichting Huize Padua te BoekeL Toen de brand ontdekt werd, stonden de zol der en het dak reeds gedeeltelijk in lichter laaie Het vuur breidde zich zeer snel uit. De brand weren van Oemert en Boekel werden, daar het ergste werd gevreesd, onmlddellyk gealarmeerd Zy tastten, gezamenlijk met de spuit van de Inrichting, bet vuur krachtig aan en slaagden er in, binnen drie kwartier den brand meester te worden. Het dak en de zolder brandden ech- HILVER8I M I, 1875 M. VARA-Vit zen ding). 8IX) Gram.pl. 2.30 Kookpraatje 10 20 Melody Circle. 1200 Gram.pl. 12.45 1.45 De Flierefluiters en solist 2.00 Gram.pl. 5.30 Gram pl 6.00 Orgelapel. 6.30 Cello en plano. 7.00 Vocaal concert. 8.0Q Herb SOS-Berlchten. 8 03 Berich ten ANP. 8 15 Cabaret-programma. 10 00 Berichten ANP. 10 06 VARA-orkest. 11.00 12.00 Gram.pl. De nieuwe burgemeester van Krabbendyke Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg is op 2 Juni 1906 te Hoorn geboren. Hij woont thans in de gemeente Driebergen-Rljsenburg, waar hy ambtenaar ter secretarie is. Het signalement van de Indringers luidt als volgt: Belden zyn dertig 8 vyf en dertig Jaar oud. De eene is ongeveer 1.80 M. lang, draagt een gryze Jas met grijzen gleufhoed en heeft een gouden tand in de llnker-bovenkaak. De andere man is circa 1.75 M. lang en was gekleed in een blauwe ratiné-Jas met fluweelen kraag. Hij had sterk afgesleten tanden In de bovenkaak. lx Maandagnacht kwam om kwart voor 1 een mynheer, die controleur is by de Nederl. Spoor wegen, aan het politleposthuis aan de Amster- damsche Vaart vertellen, dat hy Juist tevoren had gezien, hoe op de Nieuwe Gracht, tusschen Jansstraat en Bpaarne een hevig gillende en tegenstribbelende juffrouw In een auto wera geduwd. Onmlddellyk hierna was de auto weg gereden. Is het wonder, dat deze simpele mededeeling den argwaan van onze recherche opwekte en dat de politie op staanden voet ’n uitgebreid on derzoek instelde? Dit onderzoek bracht alspoe dig een nieuwen getuige aan het licht, die nieuwe, mogeiyk nog meer sensationeel® by- zonderheden aan het relaas van den spoorweg, man toevoegde. De bewoner van het woonscheepje, dat 11» de Nieuwe Gracht gemeerd ligt, had om onge veer half 1 een plons in het water gehooro. De man, met alle nachtelyke geluiden van het Hollandsche water vertrouwd, kon den plons niet classiflceeren en was onmlddellyk naa. buiten gegaan. Daar zag hy een vrouw, die midden in de Nieuwe Gracht zwom. De woon- schuiter had bezoek en op de ^ade stond een auto geparkeerd, waarby klaarbiykelyk eenige lieden behoorden, die mede de verrichtingen van de nachtelyke zwemster volgden. De be langstelling voor haar prestaties waren dus niet gering. Toch was de bewoner van de woonschuit de eenigste. die de situatie ten volle overzag. en de eerste, die den moed vond han delend op te treden. Hy greep een haak en reikte die de dame toe. Deze gaf biyk genoeg van het koude water te hebben en liet zich ge willig aan wal trekken. By deze laatste mani pulaties hadden ook de personen van den auto hulp geboden, die totnogtoe op den ach tergrond waren gebleven Maar zoodra was de Juffrouw niet op het droge, of zij proclameei- den zich tot hoofdpersonen en dwongen haar in den stilstaanden auto te stappen, die daar op onmlddellyk wegreed. De schaarsche getuigen hadden kans gezien het nummer van den wagen op te nemen, zoodat de politie voor haar onderzoek een zekei houvast had. Het onderzoek wees uit, dat de bezitter van den auto in Amsterdam moest wo nen en dus werd de Zandvoortsche politie ge waarschuwd. daar kwam vast te staan, dat de bedoelde automobilist naar dit vredige zeedorp was verhuisd. Nog was men niet aan 1 juis te adres. De mynheer in Zandvoort had vier jaar geleden zijn nummerbewys aan een henï bekenden Haarlemmermeerder verkocht, die echter was opgetreden als vertrouwensman van een den Zandvoorter onbekenden boei. Naar dezen boer wordt nu yverlg gezocht. Mei. hoopt, dat zyn verklaringen althans eenig licht in deze duistere zaak zullen werpen. Wie Is de geheimzinnige boer uit Haarlem- rcennerr, die vier jaar geleden een auto plus nummerbewys kocht? Wie is de juffrouw, die in het koude water van de Nieuwe Gracht zwom? DEl'TSCHLANDSEN'DER. 1571 M. 730 Pianorecital 8 35 Militair orke/t. 9 20 Be richten 9.50 Viola en plano. 1030—1130 Will Glahe's dsnqorkest. Het Duitsche Nieuws Bureau verneemt in welingelichte kringen te Beriyn, ten aanzien van de verklaring van den Nederlandschen mi nister van Bultenlandsche Zaken, de Graeff, inzake dat deel van de rede van den Führer van 30 Januari, waarin deze verklaarde, dat Duitschland bereid .was, Nederland en België te erkennen als onaantastbare en neutrale ge bieden en als zoodanig te garandeeren, dat de opvatting van Nederland geenszins in tegenstel ling is met de opvatting van Duitschland over het recht van andere staten een vrye beslissing te nemen. De Führer heeft in zyn rede, waarop de verklaring van minister de Graeff betrekking heeft, ook nadrukkeiyk te kennen gegeven dat het tot stand komen van een dergeiyke over eenkomst afhankeiyk is van den wensch van Nederland. De Duitsche bereidwilligheid, de on aantastbaarheid van Nederland evenzoo te ga randeeren als die van België, houdt natuurlijk op, waar Nederland van meening is, dat het overeenkomstig zyn internationale positie geen wensch te kennen moet geven in de richting van het Duitsche aanbod. Men begrypt in Duitschland dit standpunt van Nederland volkomen. De Führer heeft in dezelfde rede in een ander verband ook gezegd dat Iedere staat zelf moet beslissen over zyn eigen veiligheid en over den vorm en mate hier van. Voor Duitschland is slechts een ding van be lang: In alle openbaarheid te Rebben duidelijk gemaakt, dat het op iedere wyze bereid is de on schendbaarheid van Nederland te garandeeren en hierdoor grondig een eind te hebben ge maakt aan alle gepraat over een andere opvat ting van Duitschland. Maandagnacht is brand ontstaan in boerdery, bewoond door de families W. Jong en A. Blaauwboer te Oudesluls. Een pas- aeerende wielryder ontdekte aan den achter kant vlammen en wekte de bewoners. Aan klee- den kon niet meer gedacht worden en in nacht huis. Nau- --- --jlte van de boerdery stortte in, waarna de brand een grooten omvang aannam, zoodat binnen een uur de geheele boerdery tot den grond was afge brand. De brandweer uit Schagerbrug beperkte zich tot het nat houden van de omliggende hooi schuren. Met deze boerdery is een van de mooi ste boerderijen van Noord-Holland in vlammen opgegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. PROITWICH. 1500 M. 11.06 Orgelspel. 113511.50 Gram.pl. 12.05 BBC-Northern- orkest. 12.50 Gram.pi. 1.202.20 Birming ham» Hlppodrome-orkest. 3 10 Orkest Me tropolitan Pol. 3.50 Pianorecital. 5.10 Het Bath Pump Room orkest 5.35 BBC-Dana- KKt'LEN. 456 M. 8.00 Omroeporkest. 11.20 Fabrleksorkest. 12.35 Omroepklelnorkest. 3 .50 Slagburger Concert -orkest 530 Om roeporkest 8.05 Gram.pl. 9.50 Prlsca- kwartet. 10.251130 Omroepklelnorkeet. orkest. 7 00 Orgelspel. 7.20 Het Cele- brlty-Trio. 7.50 Het BBC-Dansorkeet 8.35 BBC-Symphonle-orkest en solist. 9.25 Be richten. 9.45 Vervolg concert. 10.45 Het New Georgian Trio. 11.20 Billy Thor- burn en zyn Band. 11.501230 Dans muziek (gr.pl.). Door de marlne-autoriteiten werd de Luitenant ter Zee eerste klasse J Tlssot van Palot belast met de opdracht aan boord van de Dr. Wagema ker een onderzoek naar de schade in te stelleh' Des avonds is de Douwe Aukes, die voor een oefentocht naar Vlissingen was uitgevaren, op bevel der marlne-autoriteiten In de haven terug gekeerd. Maandagnamlddag te ongeveer half drie kwamen twee personen op bezoek in een boven woning aan de Raamstraat te Den Haag, die voorgaven een kamer te willen huren. Heden, Dinsdag 16 Februari, hoopt mr. H. J. Dyckmeester, oud-commissarls der Koningin in Zeeland, zyn negentlgsten verjaardag te vie ren. Mr. Dyckmeester was tot 1 Mei 1906 secre- taris-generaal van het departement van Binnen- landsche Zaken. Op dezen dag aanvaardde hy zyn benoeming tot gouverneur van Zeeland zooals men daar, ondanks Thorbecke's wijziging van de provinciale wet, den commissaris des ko- nings is blijven noemen. Tot 1 Mei 1921, dus vyftien volle Jaren, heeft mr. Dljckmeester dit hooge ambt in Zeeland vervuld. De negentigjarige woont thans te ’s-Graven- hage, in het genot van een gezondheid, waar om menige zeventigjarige hem benyden zou. Mgr. A. Hermus, directeur van het Doof- stommen-instituut te St. Michielsgestel, hoopt Donderdag 25 Februari zyn 75en verjaardag U herdenken, terwyi het 4 Juni a.s. 50 Jaar ge leden Is, dat hy zyn priesterwydlng ontving. Mgr. Adrianus Hermus werd geboren te Klun- dert en studeerde aan de seminaria te St. Mi chielsgestel en Haaren. Een jaar na zyn pries- terwyding werd hy aangesteld tot leeraar aan het seminarie St. Michielsgestel. Gedurende vier Jaar was hy als leeraar werkzaam, waarna zyn benoeming volgde tot rector te Oerle. In 1902 werd rector Hermus benoemd tot leeraar aan het Doofstommen-lnstltuut te St. Michiels gestel, waarvan hy tegenwoordig directeur is. Mgr. Hermus is behalve eere-kanunnlk van Z. H. den Paus en kanunnik van het Kathe draal Kapittel van St. Jan, algemeen secretaris van het Centraal Bestuur van den Priester Mis- sie-Bond. Tal van werken betreffende het doof- stommenonderricht verschenen van de hand van Mgr. Hermus, alsmede Handboek voor Direc teuren van Maria-Cöngregatie, Het Goddelijk Hart In zyn bemlnneiykheld aan de jeugd voorgesteld, Handboek voor de Congregatie van het H. Hart van Jezus, eA. Mgr. Hermus U Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Terwyi zy met de bewoonster, tnej S„ die alleen thuis was. daarover in bespreking waren, hebben zy deze vrouw plotseling aangevallen. Er ontstond een worsteling, waarby de vrouw zich zoo krachtig mogelyk verweerde met een stuk bamboe, dat haar evenwel werd ontrukt en waarmede zy van een der beide mannen een paar klappen op het hoofd kreeg. De vrouw viel toen be wusteloos op den vloer. ült de richting Muiden naderde in snelle vaart een personenauto, die naby de pakhuizen van den Coöperatieven Bond eensklap stopgezet moest werden. In verband met het verleggen van de tram bean ter plaatse Is de rijweg ver smald en een automobilist, die vóór den bedoel den auto reed, schoot met z’n wagen onverhoeds naar links, doordat de kelbestratlng door den - mist zeer glad was geworden. De eerstbedoelde autobestuurder, die Juist- wUde passeeren, -aag zich gedwongen een scherpe stuurbeweglng naar links te maken, waardoor hy in volle vaart het rijwielpad opreed en 11 groot deel van het hek werk beschadigde. De auto werd aan den zykant ernstig beschadigd, dat hy geen dienst meer kon doen. Op het rywlelpad raakte een Amsterdammer, die daar fietste, bekneld tusschen het hek en den wagen, waardoor de flets gekraakt werd Noch de autobestuurder, noch de Inzittende dame en heer bekwamen by de botsing tegen het hek eenig letsel en ook de fietser kwam er goed af. Hy werd voor zyn beschadigde flets schadeloos gesteld door den automobilist. De autobestuurder liet onmlddellyk 'n kraan- waBen koenen en terwyi deze gedeelteiyk het rijwielpad opreed, om den wagen te kunnen weg- sleejien, naderde van de richting Muiden weer een file auto's. De bestuurder van den voorsten wagen der file meende, dat de kraanwagen nog "n achterwaartsche beweging maakte, maar juist op dAt oogenblik schoot deze naar voren, met het gevolg, dat de kraanwagen tegen den auto botste. De bestuurder had zéér krachtig geremd en op hetzelfde oogenblik steeg dichte rook op uit de motorkap. Door het snel en tactisch -optreden van den chauffeur van den kraanwa gen, die onmlddellyk een snelblusscher in wer king stelde, kon het dreigend brandgevaar wor den bezworen. Spieker beantwoordde voorts verschillende opmerkingen. Onder andere zelde hy dat thans, nu het op Sumatra’s Oostkust weer goed gaat, de tijd gekomen Is, om het vestigen van vaste nederzettingen van Javanen weer krachtig ter hand te nemen. Spr. eindigde met uiteen te zetten, hoe Ned.- Indië gedurende ongeveer een jaar thans weer economisch vooruitgaat. Kaar wy vernemen worden met Ingang van 22 Mei a*. de locomotievendepdts der Ned. Spoorwegen te Almelo en Stadskanaal opge heven. Maandagnach is een personenauto uit Heerenveen, waarin zich zes personen bevon den, tusschen Drachten en Olterterp in volle vaart tegen een boom gereden en geheel vernield. De heeren B. uit Langezwaag en L. uit Hee renveen werden zoo ernstig gewond, dat zy naar het ziekenhuis te Heerenveen moesten worden overgebracht. De andere inzittenden, die minder ernstige verwondingen opliepen, konden de ouderiyke woning worden vervoerd. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek Ingesteld. Vermoedeiyk is overmatig alcoholgebruik van den bestuurder debet aan het ongeluk. Het is een onfeilbaar kenmerk van beschaving met menschen van eiken rang en stand te kunnen omgaan Zóó te kunnen omgaan, dat men zich-zelf op zijn gemak voelt, en de anderen zich op hun gemak voelen De parvenu kan feitelijk met nie mand omgaan, dikwijls zelfs niet met zijn eigen soort. Hij blaast zich te veel op, of buigt zich te diep neer. Hij weet nooit het goede woord te spre ken, en ook nooit gewoon te doen. Alle eenvoud is hem vreemd, en al zijn vertoon van voornaamheid is een caricatuur. Welbeschouwd is hij een beklagens- waardig wezen, hoe irrtteerend 'en aanmatigend zijn optreden moge zijn. Want hij voelt zich nooit op zijn ge mak; en de rust, welke het deel is van den beschaafden mensch, onverschil lig tot welken stand of Masse hij be hoort, blijft hem te allen tijde ont houden. HILVERSUM II. 301 M. (NCRV-l'ltzendlng. «.307.00 OfndrrwU*»fondj4 v. de Scheep vaart). 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30— 9.30 Gram - pl. 10 30 Morgendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Oram.pl. 12.30 Vervolg concert. 130 Gram.-pl. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lec tuur. 3 303 45 Gram.pl. 4.00 Chirst. Lie derenuurtje. 5.00 Kinderuur. 6.00 Land- bouwhalfuur. 630 Causerie over het Bln- nenaanvaringsreglement en Stoom machines. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbe spreking 745 Reportage 8 00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche Orkest vereen iging. 9.25 ouderuurtje 9.45 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Schaakcursus. 10.50—1130 Or.-pl Hierna: Schriftlezing. Maandag zette de Amsterdamsche politie rechter de behandeling voort vaa de strafzaak tegen de zes jongens uit Hulzen, die in com binatie verschillende Inbraken in hun woon plaats hebben gepleegd. Gedurende de 'vorige behandeling bleek, dat de reclasseerlngsrapporten. uitgebracht door de kleine plaatse!, afdeellng van de Protestantsch- Christelljke Reclaaseeringsvcreeniging, verre van objectief waren, zoodat de politierechter 't uit brengen van nieuwe rapporten gelastte. Thans zyn deze door ambtenaren van de Prot. Chr. Reclasseerlng te Amsterdam uitgebracht. Bet woord was onnüddeliyk aan den officier, mr. Bosch. Deze Hulzcr Jongens, aldus spr„ hebben een soort bende gevormd, een bende, die zeer bru taal en geraffineerd optrad zy bespionneerden hun slachtoffers en bra ken in wanneer de bewoners afwezig waren Den buit maakten zy In Amsterdam op. Tegen leder der verdachten eischte spr. drie maanden gevangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest. De politierechter, mr N. Muller, zeide. dat „de groote broer" van de Hulzer afdeellng van de Prot. Chr. Reclasseeringsvereeniging thans revanche heeft genomen en zeer goede rappor ten heeft uitgebracht. Zoo weigert een der verdachten de schade te vergoeden: .Dan kan ik evengoed niet gaan werken, ik steel toch niet om het weer terug te geven," heeft hy den ambtenaar gezegd. De politierechter veroordeeld hem tot twee maanden gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. O. V. werd tot vier maanc waarvan twee maanden voorw proeftyd van twee jaar. Van hechtenis zal een maand in mindering worden gebracht. De vier andere jongens werden leder tot vier veroordeeld, waarvan twee onvoor- waardeiyk met aftrek van twee maanden voor arrest. Voorts veroordeelde de politierechter de verdach ten ieder tot betaling van 15.— schadever goeding. De Texelsche boot, de Dr. Wagenmaker, die gistermiddag met een 50-tal passagiers boord van Oudeschlld vertrokken was, voor de haven door de ..Douwe Aukes", mynenlegger van de Koninkiyke Marine, atuurboordzyde aangevaren. Door den geweldigen dikken mist hadden de belde schepen elkander niet goed bemerkt en met een hevigen schok ramde de uitvarende mynenlegger ter hoogte van de machinekamer de Dr. Wagenmaker, die onder commando staat van kapitein C. List. Onmlddellyk seinde «Ie „Douwe Aukes" per radio om assistentie, die in allerijl werd gereed gemaakt, doch ge lukkig niet behoefde uit te varen. Inmiddels zette de Douwe Aukes zyn weke- lyksche oefenreis voort. Het aangevaren schip maakte geen water, zoodat het op eigen krach’ de haven kon bereiken. De schade is vry aanzienlijk. Het berghout werd voor een groot gedeelte vernield. Drie spanten werden ontzet en eenige huldplatcn werden verbogen. Boven de patryspoort van de machinekamer is een gat, waardoor men naar bulten kan zien. Van de machine knapte een pyp van ongeveer 20 cM. diameter af. Verzekering dekt de schade. Het schip zette op den gewonen tyd zyn reis naar Oude Schild weder voort. Het zal daarna eenlgen moeten. veroordeeld, trdeiyk met een de voorloopige BRESSE!.. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12 50 Salonorkeat. 1.30 Omroeporkest. 1.502 20 Gramlfi 6.20 Omroepdanaorkeat. 730 Grampl. 8.20 Kamermuziek. 9 06 Konlng Albert-Her- denklng 930 Omroepeymphonle-orktat 10.3011.20 Grampl. •84 M.: 12.20 Gram pl. 1230 Omroep orkest 1 30 Salonorkest 1 502.20 Gr.- pl 535 Omroeporkest. 6.35 Balonorkes’. 7.20 en 830 Grampl. 830 Omroepsym- phonleorkest. 9.20 Gram.pl. 9.35 Katner- muslek. 1030—1130 Gram.pl. Maandagavond hebben H. K. H. Prinses Ju- Hana eh Z. K. H. Prins Bernhard In de Staais- opera te Weenen de feestopvoering bfjgewoona van de opera „Die Fledermaus” van Johann Strauas, welke werd gegeven ter herdenking van bet feit, dat de componist zeventig Jaar geleden de beroemde „Donauwalaer" het Bent deed zien. Tot de aanwezigen behoorde de bondspresi dent. dr. W Mlklas, die de Prinses der Neder landen In haar parterre-loge kwam begroeten. Het Oostenryksche staatshoofd leidde de Prin ses naar zyn staatsloge. waar hy zyn echtge- noote aan de vorsteiyke bezoekster voorstelde. De Hooge Raad wees arrest in de zaak van bestuurders der N. V. Handel-, Industrie- en Landbouw Maatschappy voor Nederland, die zich te verantwoorden hadden ter zake, dat zy gebruik gemaakt hebben van den uitslag der trekking der Ned. Staatsloterij. De rechtbank te 'sGravenhags vc-oordeelde leder tot f 100 boete. De Hooge Raad heeft het tegen dit arrest ingestelde cassatieberoep verworpen. Eenzelfde arrest wees de Hooge Raad ten aanzien van den directeur der N. V. Handels-, Assurantie- en Credletonderneming te 'sOra- venhage. "T Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur is op den rijksweg 's-HertogenboechNymegen, te Hintham onder de gemeente Rosmalen, een personenauto door onopgehelderde oorzaak met kracht Ingereden op een stilstaanden. met steen kolen geladen vrachtauto van den heer J. van Crey uit Rosmalen. De vrachtauto werd een eindweegs voortgestooten en kwam naast den weg in het bouwland terecht. De personenauto werd zwaar beschadigd. Een zesjarig voogdykind dat achter in den auto had gezeten, werd door den schok tegen het dak geslingerd en ernstig gewond, zyn be geleidster bekwam eveneens ernstige kwets uren. De chauffeur bekwam slechts lichte ver wondingen. Het kind en de dame zyn vervoerd naar het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch. Naar wy vernemen heeft Jan pynenburg, db voorloopig gecontracteerd was voor de New- Yorksche zeedaagsche, besloten in Europa biyven en te starten in de Rotterdamsche ze»- daagsche, die aanstaanden Vrijdag begint. Zijn collega’s Slaats en Wals gaan wel naar Amerika, zy vertrekken as. Woensdag, pynenburg. die lang geaarzeld heeft of hy 1b New-York dan wel in ‘Rotterdam zou starten, heeft dus eln" deiyk den knoop doorgehakt en zal waarschljr.- Ujk gekoppeld worden aan Piet van Kempen waardoor .dus een sterk favoriete Hollandse!» ploeg ontstaat. Met wien de vrijkomende Jan van Kempen dan gekoppeld zal worden, staat nog niet va»1- Verder zal ook Dekuysscher, die aan e«n hevige keelaandoening rijdt, niet in Rotterdam starten. Hy wordt vervangen door Buysse. d* aan Bllliet als koppelgenoot wordt toegevoego. BuysseBllliet wonnen Zondag den 3-uurs- koppelwedstryd in Parijs en deze verandering is tevens een versterking van het Rotterdam* sche aesdagenveld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6