ONS BLAD r Geen vrijwilligers meer naar Spanje? I 20 pCt KORTING I 1 De vrede loopt geen gevaar 25 dooden te Valencia i Het nieuws van heden DE BAROMETER Geen opstand in Honduras? HELDENDOOD VANEEN SPAANSCH PRIESTER TREIN LOOPT OP EEN BLOKHUIS JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Wasscherij S. KROM N.V. Nieuwe President in Finland VEREENIGDE katholieke pers DINSDAG 16 FEBRUARI 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. Hó NOG TOT 20 FEBRUARI voor van De toettand in de hoofdstad IK- E A- SKI LOOPERS VERONGELUKT Degrelle eischt Kamer ontbinding Verband met de geheimzinnige vliegtuigen? De subcommissie van ambassa deurs stelt een verbod ingaande Zaterdag 6 Maart eJc. controle over Spanje Een Sovjet-spion in Noorwegen gepakt De berichten zouden sterk overdreven zyn Ook de omgeving van Armentières, welke eens het tooneel was van een groot en veldslag te den wereldoorlog, is door overstrooming geteisterd Drie arbeiders gedood, vele anderen gewond Brltsche torpedojagers aangevallen Kyösti Kallio by de tweede stemming gekozen De Duitsche eisch om koloniën Slechts de oorlogs-psychose is ge vaarlijk, zegt minister Von Neurath De vyfmogendheden conferentie Het program van Hayasji DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN In den Staat Arkansas is ’n vluchtelingcnstad verrezen, waar honderden families, die uit 't overstroomingsgebied van den Mississippi zijn verdwenen, voorloopig in tenten onderdak hebben gevonden De nieuwe Engelsche ambassa deur te Berlijn Sir Neville Meyrick Henderson Engelands regeering heeft het probleem niet bestudeerd Regeeringsverklaring in het Japan- sche parlement voorgelezen BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Illi Droevig resultaat van het nachtelyk bombardement lo. Een verbod wordt uit gevaardigd tegen het zenden en laten vertrekken van vrij willigers naar Spanje, dat Za terdag e.k. van kracht zal worden. Beroep van Kard. Goma op de Basken Spaansch vliegtuig werpt zes bom men, zonder doel te treffen berichte), op, dal gezonden «Ün aan den Italiaanschen Konlng, de Konin Sin en het Kroonprinselük Paar. LONDEN, 15 Febr. (Havas). De subcommissie vati ambas sadeurs, die hedenmiddag op het departement van Buiten landsche Zaken te Londen heeft vergaderd, is tot het volgende resultaat gekomen: La ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 MXWWXWUMIIIIIII/I///////4ZM S V, In politik ki' Lagerhui^Mdur de regeering w< Rusland en de Komintern 2o. In groote Ijjnen is een contróle-plan over Spanje ge reed gekomen, dat, na een uitwerking van de détails, op 6 Maart e.k. in toepassing zal worden gebracht. Met den uitroep „Leve Christus Koning” viel een martelaar voor het H. Geloof NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD parlement zün Een vrouw overvallen te Den Haag. i -l*»0 o Stand op Dinsdag 1 w nn».: 75S4 Vorige stand: 7M3 zoodra de bestaande Lord Cranbome voegde hieraan toe, dat het hem niet wenacheltyk leek de activiteit van de Derde Internationale ter sprake te brengen te Genève. Het bombardement ran Valencia kootte 25 per sonen het leven, terwijl er velen gewond werden. Kard. Gom* Y Tomas doet een beroep op de Basken. om «leb aan de rijde der rechterben te scharen. Zware straf geelscht tegen wachtmeester in ver band met doodelUk ongelak bij de manoeuvres. Er is geen staat van beleg en van opstand is niets te bespeuren. Jus to Umano, naar men be weerde de leider van den opstand, bevindt zich waarschijnlijk te Belize. tem Pater Nabij Gressoney (Italië) zün acht skiloopers utt Milaan door een latrine bedolven. Zes hun ner werden gedood. .Tiet Lagerhuis heeft met voldoening kennis genomen van de door de regeerlng gegeven ver zekering, dat zij geen afstand van koloniaal of mandaatsgebied onder oogen ziet." OSLO, 15 Febr. (D.N.B.) pc arrestatie van een Bovjet-Russischen spion, Belgonen, In Noorwe gen, heeft In het geheele land ernstig opzien gebaard. De commandeur der zesde divisie te Barstad, generaal Erichsen, zeide dat het Noor- «che volk thans eindelijk moest wakker worden en den ernst van den toestand onder de oogen zien. Hayasji las in get Ja panache regeeringsverklaring voor. Aanlog van een nieuwen sutomobielweg Arn hemN Umegen. lllllüz -l VERVERIJ EN CHEMISCHE VOETVERZORGING MACOAUNENSTR16 TIL 14S7 De Flnsche minister-president, Kyósti Kallio, b tot President der Finsche Republiek gekozen. TOKIO. 15 Febr CA-NJ») Om 10.1# is d? vergadering van het Japansche parlement ge opend, waarin de minister-president Hayasji rijn- regeeringsverklaring heeft voorgelezen. Hayasji somde de volgende punten op, welke de regeerig denkt te verwezenlijken: Kardinaal Goma Y Tomas, Aartsbisschop van Toledo en Primaat van Spanje, heeft in zijn antwoordschrjjven aan den President der autonome regeerlng van Euzkadb op nieuw een beroep gedaan op de Basken In de drie noordelijke provincies van Spanje, teneinde hen te bewegen hun bondgenoot schap met de Communisten te laten varen en zich te scharen In de rijen der Spanjaar den, die vechten voor God en Vaderland. Lord Cranbome verklaarde te weten, dat de Derde Internationale door middel van de Brltsche communistische partij propaganda voert In Engeland. Dit Is reeds herhaalde malen ter kennis van de Russische regee ring gebracht, doch deze wees alle verant woordelijkheid van de hand. De Brltsche regeerlng antwoordde hier op, dat zij dit antwoord niet kon aanvaarden en zal ook In de toekomst energiek blijven protesteeren. In deze repliek geeft de Kardinaal toe, dat de Nationalisten priesters hebben doodgescho ten, doch geen groot aantal; dezen zijn echter niet gefusilleerd, omdat zij Priester waren, doch omdat ze betrokken waren In een politieke actie, die tegen Spanje was gericht. Doch aan deze executies Is thans definitief een einde ge komen. De Kardinaal vraagt dan aan Senor Aguirre, waarom hij als overtuigd Katholiek gezwegen heeft over de moorden en de gruwelen welke bedreven zijn, en thans nog lederen dag bedreven worden in die gebieden, die door de rooden bezet zijn. Tenslotte doet de Kardinaal een beroep op Senor Aguirre, om zijn land voor God te be houden. „Uw bondgenooten trachten God overal uit te bannen. Blscaye zal geen uitzondering vormen tusschen aA.de Communistische lan den." aldus de Kardinaal. LONDEN. 1# Febr. (Reuter). Volgens een van het Spaansche persagentschap ontvan gen telegram bedraagt het aantal dooden, als gevolg van het bombardement, dat in den afgeloopen nacht op Valencia b ten uitvoer gelegd, vjjf en twintig. Ruim zestig personen zijn gewond. Het oorlogsschip maakte van de duisternis ge bruik om de kust te naderen. 1. De stabilisatie van den toestand in Oost Azië. 3. De reorganisatie der nationale verdediging. 3. De ontwikkeling der Industrie onder con- tróle van den Staat, zonder afbreuk te doen aan het particulier initiatief. 4. De bevordering van den handel met het buitenland. De nieuwe bankbiljetten van het bewind van Franco zijn voor verspreiding gereed. Zij zullen worden uitgegeven, zoodra de voorwaarden, waarop zij voor de bestaande bankbiljetten kunnen worden tngewlsseld, bekend zijn ge maakt. Vanaf Zaterdag zal bet vertrek van vrijwilliger» naar Spanje worden stopgezet. Een controleplan over Spanje zal. na uitwerking, 6 Maart e.k. worden toegepast. Bet opmerkelijke van de heden gehouden bij eenkomst was de samenwerking van al de voor naamste mogendheden. De Portugeesche gedelegeerde heeft nog steeds geen instructies van zijn regeering ont vangen. De aanbevelingen der subcommissie zullen overwogen worden In de morgen te houden bijeenkomst van de voltallige commissie, die ze zonder twijfel zal aanvaarden. In Engeland ontspoorde een trein, waardoor drie arbeiders werden gedood, terwijl vele an deren werden gewond. De ravltailleerlng van de hoofdstad vormt de grootste moeilijkheid; dank zij bovenmensche- Ujke inspanning behoeven de inwoners nog niet van honger om te komen. Rijst, linzen, split- erwten. spercieboonen kunnen slechte verwor ven worden na langdurig wachten in queue’s en op vertoon van kaarten. Olie, chocolade, suiker, koffie zijn eveneens nog te krijgen, maar thee, boter en biscuit zijn onvindbaar. Melk, zelfs ge condenseerde, wordt slechts op doktersvoor schrift afgeleverd. Het Is moeilijk <aan visch of vleesch te komen; er Is geen versch fruit, be halve sinaasappelen, maar brood is overvloedig, terwijl steenkool weer schaarsch is. LONDEN, 15 Febr. (Reuter). Twee Brltsche torpedojagers zijn gisteren nabij de Algerjjnsche kust door een groot vliegtuig, klaarblijkelijk een „Junkers”, gebombardeerd. Zes bommen wer den neergeworpen, zonder dat zij doel troffen. Daarna vloog het toestel weg in de richting van de Balearen. De eegnmandant van Gibraltar heeft den Britschen consul In Palma verzocht bij de plaatselijke autoriteiten een protest In te dienen. De Brltsche consul te Hendaye heeft eveneens opdracht gekregen te Salamanca te Pater Gonzalez, die nog geen dertig jaar oud was, en In 1935 priester werd gewijd, was Pre fect van de Mariacongregatle. Toen de Natio nalisten In verzet kwamen tegen het Marxisti sche wanbeheer werd hü gevangen genomen door de communisten ap naar de mjjnwerkers- plaats Pueblo Nuevo gebracht. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger BRUSSEL, 15 Febr. (Havas) Degrelle beeft den Belgischen Konlng een telegram ge vonden, waarin hü Kamerontbinding en uit- ■chrüven van nieuwe verkiezingen vraagt. Een slechts.half georganiseerde poging om belangrüke punten in bezit te nemen is de vorige week door de» federale regeering onder drukt Er zün talrijke arrestaties verricht, doch de verdachten zijn sedert dien weer op vrije voeten gesteld. Minister Baldwin heeft medegedeeld, dat Woensdag en Donderdag de weerbaarheidslee- nlng In het Lagerhuis aan de orde zal worden gesteld. Het conservatieve Lagerhulslid Duncan San- dys heeft de volgende motie Ingediend, welke door verscheidene züner collega’s werd ge steund: Tot de talrijke slachtoffers van de Pa- Carmelieten In Spanje behoort ook Joseph Gonzalez, uit het klooster van Hinoyosa In de Provincie Betica. HELSINSKI, 15 Febr. (F. T. A.) Het col lege van kiesmannen, bestaande uit 300 le den, heeft den tegenwoordlgen minister-pre sident, Kallio, gekozen tot president der Pan ache Republiek, als opvolger van Svlnhoef- voed. De ambtsperiode van den Flnschen presi dent Is zes jaar. De verkiezing van Kallio tot president ge schiedde bü de tweede stemming, toen Kallio 177 van de 300 stemmen verwierf. De conservatieve kapitein Ramsay vestigde de aandacht van de regeering op het nauwe verband tusschen de regeering van de Sovjet unie en de Derde Internationale, en op de ac tiviteit van dit lichaam, welke tegenstrijdig is aan de Brltsche belangen en de poliUek en de idealen van den Volkenbond. Minister von Neurath verklaarde vervolgens, dat de Dultlsche vertegenwoordiger In de niet- Inmenglngs-commlssle te Londen volmachten heeft, met leder plan in te stemmen, dat door alle betrokken staten wordt aangenomen en dat werkelük doeltreffende middelen behelst. Dultschland heeft voor het einde van het vorige jaar den Franschen ambassadeur te Berlijn verzekerd, dat Dultschland de onaantastbaar heid van het Spaansche gebied respecteert. Tenslotte besprak de minister zün aanstaand bezoek aan Weenen. In vroegere jaren werd de houding van Dultschland ten aanzien van Ooetenrük gekenschetst als een gevaar vobr tien vrede, doch sedert 11 Juli heeft de minister geen enkele stem gehoord, die de regeling vaii de Dultsch-Ooetenrüksche betrekkingen een wer- kelüke büdrage tot de ontspanning In Europa noemde. I 1/ In verband met andersluidende ®»akt de regeering er opmerkzaam reeds Zaterdag j.l. gelukwenschen HAMBURG, 15 Febr. (DNB) In een onder houd met een vertegenwoordiger van het „Hamburger Fretndenbtett" heeft de Duit sche RUksmlnteter van Buitenlandsche Zaken. Von Neurath. gesproken over de buitenlandsche politiek. Os. selde hü. dat er geen aanleiding is. om aan te nemen, dat de vrede In Europa gevaar loopt. Niet de politieke constellatie te gevaarlijk, doch wel de oorlogs-paycliooe. welke steeds wordt aangewakkerd door lieden, die er belang bü hebben. LONDEN, 15 Febr. (Havas) De Express- trein York—Lowestoft Is bü Sleaford, In het graafschap Lincoln, ontspoord. De locomotief en zes wagons reden tegen een blokhulsje, waarin spoorwegarbeiders waren gezeten. Drie der arbeiders werden gedood, de drie anderen gewond. Ook talrijke reizigers liepen verwon dingen op. De locomotief en de zes wagens wer den vernield. De correspondent van Reuter telefoneert, dat de toestand in Madrid büna normaal Is. De schouwburgen, bioscopen en café's zün uiter mate vol. TEGUCIGALPA, 15 Febr. (Reuter). De via Nicaragua tot het buitenland doorge drongen berichten over den staat van beleg en opstandige actie in Honduras schijnen minstens sterk overdreven te zün. Het blad „Morgenbladet” schrüft, dat de srbeiderspartü alle berichten over buitenland sche vliegtuigen, onderzeeërs e.d. steeds naar het rük der fabelen verwezen heeft. Thans zün de tijden voorbü, dat men over dergelüke voorvallen grapjes kan maken. Noorwegen staat, bü den huldigen politieken toestand, aan een groot ge vaar bloot, en de regeering is verplicht, het land x>o spoedig mogelült weerbaar te maken. iwen in de regeering uitgesproken, kringen verzekert men. dat het lus wil voorkomen, dat de bestaan- ordt vervangen door een kabinet, -1 van het leger Tevens kondigde Hayasji een voorloopige be- lastingverhooging aan. maar een vermindering van de begrootlng der regeering-KIrota met 270 mülloen yen. HÜ zeide voorts, het mislukken der onderhandellngen met China te betreuren en gaf zün bereidwilligheid te kennen te stre ven naar overeenstemming met het geheele Chlneesche volk. Wat Groot-Brittannlë betreft. Japans politiek met het doel de vriendschap -met dit land te bevorderen, evenals met de Ver. Staten, blijft ongewüzlgd. Verder zal de regeering streven naar oplossing van de bestaande geschilpunten met Sovjet- Rusland. langs den weg van wederztjrische con cessies. Voorts deelde hü mede, dat Japan geen territoriale bedoelingen heeft In Noord-China. Na de rede van Hayasji heeft het Lagerhuis zün, vertrpuwer - dat nog sterker onder invloed staat. Domei meldt nog. dat in antwoord op inter- aanvaUen ,i voor- Keizerlüke Naar aanleiding van het Fransch-Russische pact zeide Cranborne, dat tüdens de diploma tieke gedachtenwisselingen ter voorbereiding van de vüf-mogendheden-conferentle, welke nog steeds gaande zün, de Duitsche regeering de Brltsche regeering er bü geen enkele gele genheid van In kennis heeft gesteld, dat zü om eenlge reden niet zou kunnen toestemmen In een dergelüke overeenkomst. De subcommissie geeft in overweging, het verbod van het zenden van vrijwilligers op 30 dezer te middernacht te doen ingaan. Bü zün aankomst werd* hü overladen met scheldwoorden en bedreigingen. Hü werd door een groep woestelingen uit den auto gesleurd en naar het tehuis van het communistische co mité gebracht, waar het verhoor zou plaats hebben. Züt gü broeder? was de vraag. Ja antwoordde hü Ik „ben priester. Ziet gü dat niet aan de kleeren, die ik draag? Roep dan „Leve het Communisme’’ en gü zult uw leven redden. Ik kan Christus Konlng niet verlooche nen. De communisten drongen opnieuw aan, maar Pater Gonzalez hernam: Leve Christus Koning! Hierop brachten de leden van het Comité hem naar het plein, waar een patrouille ge wapende soldaten stond opgesteld. Richt het geweer, klonk het bevel. Opnieuw sommeerden de rooden Pater Gon zalez om ,Xeve het Communisme” te roepen, waarna hü in vrijheid zou gesteld worden. De heldhaftige priester knielde neer en strekte de armen uit. Rustig weerklonken zijn woor den: Leve Christus Koning! Een salvo scheurde door de lucht en Pater Gonzalez viel stervend neer. LONDEN, 15 Febr. (Reater). In ant woord op de In het Lagerhuis gestelde vraag, in duidelüke bewoordingen te «er- klaren. dat de Brltsche regeering niet In overweging kan nemen het nationaal- socialtotische Dultschland eenig gebied, dat onder Brltsche contréle staat, af te staan, selde Lord Cranborne, dat, naar hü on langs reeds verklaard heeft, de regeerlng een dergelük probleem niet onder oogen heeft gezien. 15 Februari (Havas-ANP) De burgemeester van Valencia heeft een oproeping doen aan plakken, waarin gezegd wordt, dat de reservis ten der mobillsatlellchtingen 1933 tot 1935 zich met Ingang van 21 Februari aan de recrutee- ringsbureapx moeten melden. Dene week sal In den Volksraad een exposé gegeven worden over het salarisvraagstuk in MM. De minister motiveerde verder de herbewape ning van Dultschland. dat voor zün veiligheid moest zorgen, aangezien de ontwapenlngs- - beloften niet werden nagekomen. Ten aanzien van het vler-Jaren-plan zeidel de minister, dat ook Engeland een Industrie vormt tot het ver vaardigen van synthetische benzine uit steen kool, terwül het toch beschikt over een zeer groot deel van den petroleum-voorraad der wereld, zoodat het bü geringere behoefte de zelfde voorzorgsmaatregelen treft als Dultsch land. pellaties In het parlement Hayasji r deed op het fascisme. Hü verklaarde zich stander Van de eerbiediging der constitutie. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, verklaarde, dat de vrede in Europa geen gevaar loopt door de politieke constellatie. sn KI ran 1st 30- fte i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9