De Indische begrooting Stijve nek? NIET CORNELIA, MAAR MONICA ni Rijksmiddelen Sloan's Liniment EN WAT ERBIJ TE PAS KOMT t HET PRINSELIJK PAAR TE ZELL AM SEE STOPZETTING SIGAREN- BEDRIJF ^oeki U een onschodefijk laxeermiddel? Welnu, probeert I WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 TWEEDE KAMER Werkingsduur verkort Dr. H. J. LOVINK a Benoemd buiten de wethouders om 7 mde Missie Steun in natura IE De laatste herbergt. Generaal Jhr. W. Röell Eervol ontslag per 1 April a.s. BURGEMEESTER BUISKOOL Dr. R. POST 5 De steunregeling voor den tuinbouw De „herberekening” is aanvaard IJsselmeerwater als leidingwater Inschakeling van den midden stand bepleit Hartelyke ontmoeting met H. M. de Koningin WERKLOOSHEID IN NEDERLAND LOCO-BURGEMEESTER VAN VENLO PrQ> 80 et. - doodt pijn! In de eerste maand van 1937 f 2.620.650 meer dan in Januari 1936 De verbeteringen voor de oud- gepensionneerde militairen zullen van blyvenden aard zyn W. WOLTHERS OVERLEDEN Enkhuizen zal een waterwinplaats krygen, indien de proefneming slaagt HUlen’s Sigaren- en Tabaks fabriek wordt gesloten Einde Januari gedaald tegenover 1936, gestegen tegenover de vorige verslagweek Interpellatierecht Onvrywillig „afgevloeiden” Veel belangstelling^bjj de ter aardebestelling te Delfzijl Op een hoogere uitkeering aangedrongen Motie-Cramer verworpen Afdeelingen der Indische begrooting op Nieuw-Guinea En nog verder ging de minister door den heer gisten la verpakkingen 10 tabletten. V van m j a—- van /en- de ver- Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders. waren de geheele week werkloos: in de week van 25 tot en met 30 Januari 1937 33 pet; in de vorige verslagweek (4 tot en met 11 Januari 1937) 31.7 pet; in de overeenkom stige week van 1936 34 4 pet; in de overeenkom stige week van 1935 32 5 net In de laatste 6 Jaren was de uit de gegevens der persberichten berekende werkloosheid (land- Nader vernemen wij, dat vóór het vertrek uit Zell am See Koningin Wilhelmina Zich met de Jonggehuwden naar beneden gaf en Zich nog onderhield met Haar kinderen, toen dezen in den auto plaats namen. Toen de wagen wegreed wuifde H. M hen nog lang na. Omstreeks tien uur kwam het Prinselijk echt paar behouden op het slot Mitterzell aan. ZIJ begaven zich terstond naar de voor de vorste lijke gasten gereserveerde vertrekken. Uit zeer betrouwbare bron verneemt het Han- delsblad thans, dat generaal Röell aan H. M. de Koningin eervol ontslag beeft verzocht met ingang van 1 Apnl aa. Pen ■osd ers. Den dal Nu de oud-gepenslonneerden aldus veilig wa ren gesteld, verklaarden de heeren BIEREMA (VB.) en JOEKES (VX>.), dat ook zij niet zou den tegenstemmen. Op aandrang van den heer DE GEER en van den heer VAN POLL (R.K die hem bijviel, beloofde Minister COLIJN echter met den sterksten nadruk, dat de verbeteringen voor de oud-gepensionneerde militairen van blijvenden aard zouden zijn. arbeiden buiten beschouwing gelaten, hen. die een gedeelte der week werkloos waren, voor een derde medegerekend)in 1931: 143 pet.; in 1932: 26.7 pet.; in 1933 27.7 pet.; in 1934: 273 pet.; in 1935: 313 pet.; in 1939 322 pet. U wilt snel van de pjjn af zijn? Ge bruik Sloan'a Niet wrijven, maar zacht betten. Sloan'z doet het werk voor U. Het zendt friach. nieuw bloed door de pijnlijke weefsels. Stijfheid en pijn verdwijnen daardoor onmiddellijk! De reeds genomen proeven hebben een zoo danig gunstig resultaat opgelcverd. dat Let vrij wel zeker mag worden geacht, dat de waterwin- plaat» te Enkhulzen tot stand komt. Daartoe heeft de directie op de genoemde terrein- en wateroppervlakte het recht van koop tot 1 Januari 1940 verzocht. Eenlge weken geleden publiceerden wij een bericht inzake de ontslagaanvrage van den lui- tenant-generaal Jhr. W Róell. commandant van het Veldleger, gouverneur der Residentie. Er werd toen gemeld, dat de generaal nog geen beslissing had genomen, maar dat het zeker was, dat hij het langste deel van zijn carrière had vervuld. 9lj «p.lh.k.ra ven I ian« een lijks etst De ioor OM Eaa e ka- rrdag. on ma wed- gends dl reeds, r, dat moois a ult ra» arbij zeer t de ende een :ndig hou den otol Lgree ngs- vllf- i als flfag letst »us- ne- eurt tre in overleg met den minister van Binnen- landsche Zaken is door den Commissaris der Koningin in Limburg, buiten het college van wethouders om. het raadslid mr. E. Janssen tot loco-burgemeester van Venlo benoemd. De burgemeester van Venlo, mr. B. M Ber ger, is met buitenlandsch verlof. Het college van wethouders bestaat momenteel, door ont slagname van den derden wethouder, uit twee personen en wel uit de heeren Verbaarschot en Meelkop. B'J K B van 2 Februari 1937 is aan dr. R. Post op zijn verzoek eervol ontslag verleend aN secretaria van het Nederlandsch Historisch In- (stituut te Rome. De heer DE GEER wist blijkbaar met groot gemak een amendement door de Regee- ring overgenomen te krijgen, waardoor beoogd wordt, dat de door de herberekening voor de lagere pensioenen verminderde korting niet langer zal duren dan tot 1 Januari 1938 dus maar 8 maanden na de tot 1 Mei geldende algemeene korting van 17 pCt. Op 53-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden de heer W. Wolthers, in leven secretaris van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De heer Wolthers was de echtgenoot van het Soc.-Dem raadslid mevr. A. Wolthers-Arnolll New York, de stad der tegenstellingen. Bnkele minsten gaans van de schitterende Broadway liggen dese armzalige, troostelooze buurten De MINISTER weersprak de bewering als zou de sociale wetgeving in Indlë een slakken gang gaan. Er is in Indlë al heel wat tot stand gekomen. To.v. de zaak Margadant meende de heer Col(jn dat men den thans ingeslagen weg moest blijven volgen, al duurt dit misschien wat lang. Het verwjjt. dat de loonsbelasting onbillijk zou werken, wees de minister af. Zelfs in den Volksraad waren daarover geen noemenswaar- dige klachten geult. i. De verlaging van de opium-regie-belastlng had niet meer misbruik van opium ten ge volge gehad. Wel is er meer gouvemements- oplum gekocht ten koste van den sluikhandel. Het denkbeeld van den heer CRAMER, om het nieuwe marinematenaal aan te wenden tot bestrijding van den sluikhandel, had 's ministers volkomen instemming. Een offer moet het voor den bewindsman wel geweest zijn, want aanvankelijk wilde hij de ge mitigeerde korting doen gelden tot 1 Januari 1940 en de vorige week bjj de algemeene be schouwingen wilde hjj nog niet verder terug gaan dan tot 1 Januari 1939. Ook het amendementDe Geer was Intus- schen niet geheel zonder bedenking: zooals de voorsteller zelf openlijk erkende, bracht het amendement het gevaar mee, dat bet herbe- rekeningsontwerp verschillende verbeteringen bevat van de over het algemeen volstrekt on voldoende pensioenen der vóór 1920 oud-ge pensionneerde militairen, en dat deze zoozeer gewenschte verbeteringen tenzij uitdrukkelijk anders bepaald werd bij beëindiging van den thans goedgekeurden termijn dus op 1 Ja nuari 1938 automatisch zouden vervallen. Dit pension staat onder leiding van Frau Toni Ott. een bekende figuur in de Oostenrljksche hotelwereld. In haar jeugd was zij een speelge noot® van den lateren Kelzer Karel I van Oos tenrijk. Samen speelden zy in het park van het paleis „Augarten" te Weenen, dat aan de moe der van den jongen aartshertog toebehoorde. In latere Jaren is dit paleis bewoond door mr. A R Zimmermann, toen hij Volkenbondscom- mlssarls was. Dat terigevntge daarvan de besparing voor de Regeerlng, op f 4 mlllloen berekend, teruggebracht werd tot twee-derden van die f 4 mlllloen, liet minister Coljjn zich welge- vallen. Wat het door den Volksraad verlangde „in- terpellatle-recht" aanbelangt: de Kamer was het in meerderheid eens met den minister, dat het interpellatierecht te nauw samenhangt met ministerieel® verantwoordelijkheid, welke in In- dlë niet bestaat, dan dat dit aan den Volksraad behoort te worden toegekend. Een amendement-Van Dok, dat zulks onder woorden bracht, werd aangenomen met 42 tegen 34 stemmen; tegen stemden de BD.AJ».. de CF., de V.D., de heer Arts (K.DF.) en vier CU nJ. de heeren De Geer, Weltkamp, Krijger en Bakker. Naar wij vernemen, zal het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van Noord-Holland in ver band met te verrichten onderzoekingen naar de bruikbaarheid van het IJsselmeerwater voor leidingwater, een proefinstallatie stichten op de buitendjjksche terreinen tusschen den vuurto ren De Ven en den Immerhornpolder bij Eet huizen, Indien de proefnemingen gunstig ctvallen, overweegt het bedrijf den aankoop dezer gron den. benevens 25 H A water van het Ijsselmeer lang.- deze gronden gelegen, teneinde met het oog op een eventueele vestiging, bescherming en cxi. verdere uitbreiding van de prise d'eau, over voldoende oppervlakte aan terrein en wa ter te kunnen beschikken. DEN HAAG, 16 Februari 1937 Zoo heeft dan toch minister Coljjn getriompheerdhet wetsontwerp in zake de herberekening der Indische pensioenen - d.w.z, tot verlenging van de korting op die pensioenen, maar dan met een geringere korting dan de tot I Mei 1937 geldende uniforme korting met I 7 pCt. is aangenomen met 5 I tegen 29 stem men. Heeft voorts de heer JOEKES zich ontfermd over de tusschen 1920 en 1925 gepenslonneerdc Indische kapiteins, voor wie de pensioenrege ling wel zeer ongunstig uitkomt. de heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.H.) brak een lans voor de onvrijwillig „afgevloeide" ambte naren. Doordat minister COLIJN een amendement »an den heer Rutgers van Rozenburg zU het dan ook in door den minister zelf gegeven be woordingen overnam, werd goedgevonden, dat de pensioenen van de op of na 1 Februari 1925 onvrijwillig ..afgevloeiden’' uit Indischen dienst 't zfj wegens inkrimping van den dienst of opheffing der betrekking niet lager wogen worden dan het bedrag, hetwelk gelijk is aan het in de laatsbekleede betrekking be reikbaar maximum-pensloen na herberekening overeenkomstig de bepalingen der herbereke- blngswet; en wat de tusschen 1920 en 1925 gepenslonneerde Indische kapiteins, die ook volgens 's ministers eigen erkenning in verge lijking met de overige officieren in hun pen- üonneering ten achter staan, aangaat: de minister verklaarde, dat hij deze aangelegen heid thans niet in de gauwte kon overzien en biet zóó maar de consequenties kon aanvaar den van het door den heer JOEKES gevraag de: deze kapiteins bulten de korting te houden, maar hij beloofde, nadat de heer SURING •R.K.) in die richting aandrang had ultgeoe- Onder groote belangstelling is Maandagmid dag. op de algemeene begraafplaats te Delfzijl, de teraardebestelling geschied van het stoffelijk overschot van den heer J. Buiskool, in leven burgemeester dezer gemeente en rjjkslnspecteur ’oor de werkverschaffing en steunverleening in provincie Groningen. De directeur van den Rljksdlenst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deel*, mede, dat In de week van 25 tot en met 30 Januari 1937 het aantal leden van Ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 532.100 (waarvan 74.300 landarbeiders). Naar wij vernemen, zal de N. V. A. Hlllen's Sigaren- en Tabaksfabriek te Delft a-g. Don derdag worden stopgezet. Met ingang van dien datum is het geheele personeel ontslagen. In December werkten er in het bedrijf nog 300 peraonien, thans 190. De drie Nederlandsche middenstandsbonden hebben zich gewend tot den minister van Sociale Zaken in verband met diens aan de gemeente besturen medegedeeld voornemen o«n de sub- sldleerlng In de kosten van extra-hulp aan werkloozen (Heeding, dekking en schoeisel), de zg steunverleening B. ook voor het dienstjaar 1937 gedeeltelijk in natura te doen geschieden. De hoofdbesturen der drie bonden verklaren van dit voornemen met groote bevreemding ken nis te hebben genomen. Z(j hopen, dat alsnog zal kunnen worden voorkomen, dat de steflnverleenlng door het de partement van Sociale Zaken steeds verder wordt geleld In een richting, die ook het klein handelsbedrijf hoe langer hoe mee .steunrljp” moet maken, en die op den. vooral op het het oogenblik in het bedrijfsleven zoo gewensch- ten, geest van vertrouwensvolle toekomstver wachting een totaal averechtachen invloed uit oefent. Op 24 Augustus 1939 wendden de midden standsbonden zich uitvoerig tot den minister tnzake de inschakeling van den handel bij de distributie van goedkoope levensmiddelen onder werkloozen. Een definitieve Inschakeling over de geheele Unie is echter nog niet tot stand gebracht. Nog minder is er sprake van een eenlgszlns redelijke kostenvergoeding voor de distributie der diverse artikelen. De middenstandsbonden verzoeken dan ook den minister met den meesten aandrang te willen bevorderen, dat een volledige inschake ling onder redelijke kostenvergoeding thans met bekwamen snoed zal worden doorgevoerd. Terwijl bfj de distributie van goedkoope le vensmiddelen het vraagstuk van inschakeling Er komt dus voor den tyd van 15 maanden een extra-ultvoerrecht van 2pCt.; het wetsont werp werd zonder hoofdeljjke stemming aange nomen. Even zoo gunstig verliep het met de Regee- ringsvoorstellen inzake de verleenlng van een flnancieele tegemoetkoming ad 35 mlllloen aan Indlë voor het treffen van bijzondere maatrege len van welvaartszorg en met dat tot instelling van een Rubberfonds. Om half negen zette het jonge paar da reis voort naar Mitterzell, dat een uur rVdens ten Westen van Zell am See ligt. Hier staat een oud kasteel, dat tegenwoordig Is ingericht als pension voor voorname bultenlandsche (asten. Sedert eenlge dagen zijn hier kamers voor de vorstelijke jonggehuwden in gereedheid ge houden. Sinds «enigen tijd is het eenlge café te Oost- mahom opgeheven, dat bl) slechte weersgesteld heden tevens de wachtgelegenheld was voor da passagiers van de veerboot voor Schiermonnik oog. ouMlat aldaar geen war*-*' *rya] bestaat. Tengevolge daarvan zijn de passagiers thans genoodzaakt onder alle weersomstandigheden buiten te wachten, soodat de behoefte aan een wachtlokaal ernstig wordt gevoeld. De A N WB, heeft aan den betrokken inge- 'nleur van den Rijkswaterstaat venocht de tot standkoming van een wachtlokaal te willen be vorderen. Verder is aan bet gemeentebestuur verzocht om verharding van een weggedeelte ter plaatse, dat bij natte weersgesteldheid onbegaanbaar ia en ernstig beswaar oplevert voor het verkeer. In die 9 jaren bedroeg de opbrengst van ter uitvoering van de invaliditeitswet verkochte rentezegels per hoofd der bevolking: in 1931: 5.09 gld In 1933: 458 guld.; in 1933: 439 gut; in 1934 4.47 gld.; In 1935 4.43 gld.; in 1939:' 4.47 gld. Het laatste cijfer zou kunnen wijzen op een verbetering in de werkgelegenheid in 1936. het geen nog niet in het werkloosheidspercentage tot uitdrukking komt. Bij 1054 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden 30 Januari 1937 in totaal 490.470 werkzoekenden Ingeschreven, onder wie 457319 mannen. Van deze werkaoekenden «aren er 465531 werkloos, onder wie 447.330 mannen, ter wijl van dezen een aantal was ondergebracht bij werkverschaffingen en bij het cultureele werk voor werklooeen. Organen van openbare arbeidsbemiddeling brachten In 1936 259361 plaatsingen tot stand, tegen 339213 In 1935. I^ heer CRAMEk (S.D.A.P.) zag zijn motie ertoe strekkende het percentage der tljdelljke cxtra-ultvoerrechten te stellen op 4 In plaats van 2 verworpen met 55 tegen 28 stemmen (die der 8DAJ>, Communisten en der heeren Arts en Duys). Oorzaak van deze geringe animo voor motie was het door den heer VAN POLL leden week reeds geconstateerde feit, dat men de Regeerlng. nu deze in dit opzicht niet toe geven wil, toch tot niets kan dwingen: er zou alleen maar een onopgelost conflict tusschen Regeerlng en Kamer kunnen blijven. Hierna ging de Kamer over tot behandeling de afdeelingen der Indische begrooting. waarby als steeds een ruime variëteit van on derwerpen ten tooneele werd gevoerd. De heer VAN POLL, die gevraagd had of het niet mogelUk zou zijn het gebied van Nieuw Guinea te reserveeren voor de christelijke mis siën, kreeg ten antwoord, dat een dergelljke maatregel zou beteekenen de afsluiting van dit gebied van verkeer met Mohammedanen. Iedere Mohammedaan is een zendeling. Men kan het Mohammedanisme niet uitsluiten. Tenslotte vond de minister ligt het niet op den weg der Regeerlng missie en zending als zoodanig te steunen. Wel kan en moet de Regeerlng op ander gebied onderwijs, gezondheidszorg, enz. hulp verleenen. wederom verrast met de aankondiging eener dreigende uitschakeling bij de verstrekking den B -steun in natura. Werd in November J.l. mededeellng gedaan van den verrichten aankoop door het Rijk van een partij dekens, thans blijken omtrent aan- koopen van diverse partijen andere goederen voorbereidende besprekingen in gang te zijn. Werd tot dusverre aan de gemeentebesturen in de besteding van de betreffende gelden een zekere vrijheid gelaten, het streven schijnt tot uiting te komen, om deze vrijheid practisch steeds meer in te krimpen door den aankoop der te verstrekken goederen door het rijk te doen geschieden. Aldus zal het Rijk zich gaan bemoeien met den aankoop van schoenen, klompen, sokken, wollen en tricot ondergoederen, werkkleedlng, luiers, lakens, sloopen en andere dusgenaamde „natuurgoederen". Een gering voordeel voor de schatkist wordt gekocht door het nadeel eener steeds verder woekerende overheidsbemoeiing, die niet nalaat op het moreel van het daardoor getroffen be drijfsleven een verlammenden invloed uit te oefenen. De middenstandsbonden verzoeken den mi nister dan ook met klem van de doorvoering dezer voornemens te willen afzien. Het Is hun bekend, dat in verschillende plaat sen in het verleden de Inschakeling van den winkelstand bij de verstrekking van steun in natura is geschied op een wijze, die den betrok ken overheidsinstanties tot volledige voldoening strekte, op een wijze, die niet alleen strekte in het belang van den winkelstand, maar evenzeer In het belang van de steunende organen en van de gesteunde personen. Gaarne stellen de drie Ned. middenstands bonden hun op dit punt verkregen ervaring ten dienste van den minister, teneinde mede te be vorderen, dat In andere plaatsen, waar daaraan behoefte bestaat, de inschakeling van den win kelstand bij ondersteuning in natura op een speciale wijze tot stand wordt gebracht. Zij verzoeken den minister daartoe de wijze van het bedrijfsleven aldus nog hangende is, van besteding der voor den B -steun beschikbare werd de winkelstand bij ‘s ministers circulaire gelden ten volle aan de gemeentebesturen te aan de gemeentebesturen dd. 4 Februari JX willen overlaten. De Rijksmiddelen hebben in de maand Januari opgebracht f30.364.218. tegen f 27.743.568. in Januari 1936 of ruim f 2.62 millioen meer. Ten opzichte van het 1 Z1 2 der raming, groot f 31.143.750. zijn de ontvangsten bijna 9 ton achter- geblaven. tend, dat hij de kwestie onder de aandacht der Indische Regeerlng zou brengen. Z<>o t<x>nde de minister zich dus ook voor de- Men verwacht, dat bet bedrijf groote voor- deelen voor de gemeente met zich zal medebren gen oa. door de vestiging van het betrokken personeel. Bovendien sullen Verscheidene tientallen grondwerkers arbeid vinden bij de voorberei dende werkzaamheden. De 25 H A water zul.en worden opgespoten met zand, terwijl daarom heen een dijk moet worden aangelegd. Voorts zal van Enkhulzen naar Hoosn een bulaleiding moeten worden gelegd, met een diameter van circa 75 cM., waaraan eveneens talrijke arbei den te werk kunnen worden gesteld. De R K Tweede Kamerleden Kampschöer en Groen hebben de volgende vragen gesteld asm den minister van Landbouw en Vtascherlj: Is het den minister bekend, dat de vierde voorschotultkeering krachtens de steunregeling voor den tuinbouw tot 71 bedrag van f 2 400 000 voor belanghebbenden een bittere teleurstelling Is geworden, daar zij hoopten een uitkeering te ontvangen, welke eenlgermate den grooten nood zou kunnen lenigen? Is de minister niet van meening, dat met een steunbedrag van 12000000 in totaal. In ver band met de zeer slechte bedrijfsresultaten, ónmogelijk kan worden volstaan? Is de minister bereid het bedrag te verhoogen? Weet de minister, dat In menig tuludersgezin gebrek Is aan kleeding. schoeisel, zelfs aan brood en is de minister Op de hoogte van het standpunt dat b v Maatschappelijk Hulpbetoon van 's-Oravenhage inneemt, welke instelling op principieel® gronden weigert aan deze categorie van menschen steun, in welken vorm ook. te verleenen. omdat de tulnbouwsteun. van regee- ringswege gegeven, bedoeid Is als steun, voldoende voor de Instandhouding van het bedrijf en ook van het gezin? Is de minister bereid. In overleg te treden met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Za ken. om een betere toepassing van de maat schappelijke hulp voor deze gezinnen te ver krijgen? MAX VAN POLL voortspruitende' onbillijkheden. Den heer JOEKES (VB.) werd tenslotte een redactiewijziging In het ontwerp toegestaan, waardoor duidelijker naar voren komt, dat de herberekening fcer pensioenen slechte In het ontwerp Is opanomm, In zooverre zy verband houdt met de ijdelljke kortipfc der pensioenen: men mocht an^grs denlzMruk krijgen, dat de herberekening ho^ïileaak was en een geheel nieuwe pensioenregeling op komst zou zijn. Minister COLIJN heeft het vanmiddag wer kelijk velen naar den zin gemaakt; zijn beloo- nln8 het met 51 tegen 29 stemmen aange nomen ontwerp; principieels tegenstanders van aantasting van ieder wettig verworven pensioen kon hij natuurlijk niet bevredigen, en zoo moest hjj dan ook os. zes katholieke tegenstemmers 'oor lief nemen. w /r et. het dbg °P de aa. Kamerver- kiezingen heeft „Het Liberale •i-’-A* Weekblad” onlangs een beroep de moeders gedaan om toch vooral den zgn. Het richtte Zooals uit de besprekingen over dit ontwerp in den loop der vorige week in de Kamer wel gebleken was, stond het er met dit ontwerp lang niet gunstig voor. Minister COLIJN heeft echter kans gezien bet met de noodlge stuurmanskunst In behou- oen haven te doen belanden, zfj het dan ook eerst, nadat hij met de noodlge coulance enkele amendementen en suggesties van de Kamer had overgenomen. Feitelijk hebben alleen nog maar zij zich tot tegenstemmen genbodzaakt geacht, die en kele jaren geleden is daarover een debat lu grooten stijl gevoerd zich principieel verzet ten tegen elke aantasting van eenmaal Inge volge wettelijke bepalingen verworven pen sioenen. De tegenstemmers waren van zeer gevarieerde origine: de Communisten, de 8-D.A.P.ers, de heeren Arte (KB.P Duys (ex-S.D.AJ’.'er) en voorts een zestal Katholieken: de heeren Aal- berse, Suring, van Koeverden, Steinmetz, Van PoU en IJsselmuiden. op de Liberale Staatspartij of Vrijheidsbond te steunen, zich tot de moeders met de vraag: „Wat kunnen moeders doen?" „In het normale, gelukkige gezin heb ben de ouder» grooten Invloed op de kinderen. In de moeilijke puberteitsja ren moge het wel eens schijnen, of de jongeren alleen vertrouwen Mellen in een geliefden leeraar of een bewonder den jeugdleider, als deze periode achter den rug is, komen ze opnieuw tot de ouders om raad en steun. Gelukkig de moeders, die dan nog voldoende soepel heid en frischheld van geest bezitten, om ook met hun volwassen zonen mee te leven, hun streven en hun levens gang te begrijpen." Aldus schreef on langs het xacht-groene weekblad. Inderdaad, dit is zeer schoon en waar, alleen diene men erbij te bedenken, dat liberale levensopvattingen nu juist niet een zeer hechte basis bieden voor een normaal en gelukkig gezinsleven en dat een blijvende soepelheid en frischheld van geest niet uit het enkel maar „hu mane" liberalisme in voldoende mate geput kan worden, maar uit een diep overtuigd en doorleefd Christendom, dat gegrondvest is op de eeuwige waarheid en de liefde in den hoogsten en edel- sten zin des woords. Is het niet meer dan merkwaardig en teekenend, dat „Het Liberale Week blad" ter versterking van zijn opwek king tot de moeders niet beter weet te doen dan te verwijzen naar de Romeln- sche Cornelia, Scipio’s dochter en moe der van de befaamde Gracchen? Twaalf kinderen heeft deze Cornelia ge had en zij heeft allen overleefd, op één dochter na. Te vergeefs heeft zij ge tracht haar zoons Tiberius en Chajus terug te houden van een voor hun tijd seer democratische politiek. Zij vonden als volkstribuun den dood, eer zij hun dwaling*" inzagen. Dit voorbeeld is al heel wonderlijk gekozen voor ’n partij .die de moeders van haar Invloed op hun kinderen wil overtuigen en op wil ko men voor de aegenlngen der democra tie. Het Liberale Weekblad moet dan ook een heel raren draal nemen om net voorbeeld van de nlet-democratlsche Cornelia en de aan hun democratische politiek ten offer gevallen Gracchen nog eenlgszlns pasklaar te maken voor zijn betoog. „Zelfs Cornelia”, aldus schrijft het blad „heeft niét kunnen tegenhouden, dat haar zoons een politieke richting volgden, die aU voor zeer verkeerd hield. Moeders geeft den strijd niet op. Zoolang er leven Is, is er hoop. Vertel uw zoons van de zegeningen der demo cratie, houdt ze voor oogen, welke kos telijke goederen ze wegwerpen, als se gS dictatuur aanvaarden. Zeker zult ge ze zien terugkeeren als uw standvastig heid en uw overtuigingskracht maar groot genoeg zijn." De standvastigheid en de overtuigings kracht van de llberaal-voorbeeldlge an- ti-democratlsche Cornelia zijn dus blijk baar niet groot genoeg gebleken. Neen, dan kunnen wij Katholieken op andere moeders ten voorbeeld wijzen, de moeders van onze heiligen, wier standvastigheid en overtuigingskracht wel groot genoeg waren om haar zoons blijvend de eenig juiste levensrlcntlng te geven, welke naar het einddoel van alle menseden voert: God. Denken wij slechts aan de H. Monica, de moeder van Augustinus, om maar één van de talloos velen te noemen, en dan zien wij wat een rotsvast geloof, een diepe godsdienstzin en een groote moederlief de vermogen uit te werken op het hart van een afgedwaald kind. De liberale moeders mogen hun blik ken vestigen op de falende Cornelia en zullen in haar voorbeeld maar weinig bemoediging kunnen vinden. De katho lieke moeders moeten hun oogen vesti gen op de H. Monica om haar na te volgen In gebed. Godsvertrouwen en moederliefde. Doen zij dat, dan zullen zij hun kinderen niet voor altijd verloren zien gaan aan de dwalingen van onzen tijd, waaronder de liberale een der minst opzichtige en geruchtmakende, maar daarom nog niet een der minst gevaarlijke Is, Naar wjj vernemen, heeft dr. H. J. Lovlnk, oud-burgemeester van Alphen aan den Rijn en sinds kort directeur der Ned. Heide Maat schappij, aan het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie doen weten, dat hjj voor de as. verkie zingen geen Kameroandidatuur meer wenacht te aanvaarden. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn Dinsdagavond om zes uur uit Weenen te Zell am See aangekomen, waar H. M. de Koningin in hotel „Excelsior" ver blijft. Het weerzien tusschen het jon ge Vorstelijke Echtpaar en zijn Ko ninklijke Moeder was zeer hartelijk. In intiemen kring gebruikten de lioo- ge gasten het souper in de kamers van H. M. de Koningin. re beide groepen nogal toeschietelijk. F**' -- - VAN POLL (Rk5. die er op gewezen had, hoe moeilijk het was per amendement in een zoo ingewikkelde materie tnaterieele wijzigingen aan te brengen, omdat de consequenties veelal niet zoo gauw te overzien zijn, toe te zeggen, dat hij zich met de Indische Regee- ring verstaan zou ten aanzien van eventueel uit de verschillen tusschen de normale en de werkelijk toegekende pensioenen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13