ONSBLAD Slaagt het roode offensief bij Madrid? I në v 1 iin I heden Een lustoord voor misdadigers De Hertog Hendrik Het weer vlot EN nieuws van Linkervleugel der witten bedreigd DE BAROMETER s 4. Japans kabinet krijgt steun FINANCIER MET EEN GROOTEN KERFSTOK KATHOLIEKEN SAMEN MET VOLKSFRONT? ENGELAND WIL ZICH ZEKER STELLEN r JOH. LAUWERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 19 FEBRUARI 1937 JAARGANG No. Tl? De rei» wordt voortgezet 10 aan Economische besprekingen Zware zandstormen in Amerikaansche staten De non-interventie Regeeringen nemen maatregelen Bandieten in Mexico verwoesten een dorp Luilekkerland midden het Kanaal in Aanvullende begrooting de Rooken en zonnebaden op het binnenplein I De slaat 1 1 MX\\\\\\\WIIII IIII////////ZZZ752 i Weer staking bij de Gen. Motors Viaduct gebombardeerd bij Perpignan Het politieke incident te Boekarest De griepepidemie in Europa De Mikado ontvangt Kard. Dougherty Ook Egypte in den Volkenbond Kruitfabriek in de lucht gevlogen Onderscheiding voor Fritz Kreisler Minister-president Blum gelooft in de mogelijkheid ervan In den sector Jarama zouden de linkschen blijven voort rukken De houding der regeering door de oppositie goedgekeurd Mam niet bewapening, doch de Europeesche vrede is het doel Engeland werd het zwaarst getroffen De beroemde violist in Grieken land geëerd Vier dagen lang was het verkeer gestremd Door de Zwitsersche autoriteiten de Fransfihe Justitie uitgeleverd Geen kabinetscrisis in Zuid-Afrika i DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN De vergadering zou in Mei worden bijeengeroepen Minister-president Goering vertoeft te Warschau. De generaal teekent het gastenboek op het slot van den Staatspresident van Polen Twee reactionnaire partijen spreken zich voor Hayasji uit „Caledonia** een record Op het Guernsey-eiland gaan gevangenen gezellig een avondje onder elkaar uit DERTIGSTE ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 PAÏCLOr 3 BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Toen de voorhoede van het nationalistische leger Malaga binnenrukte, bleek het, dat de stad op vele plaatsen was geplunderd en verwoest N00RD-H0LLANDSCH DAGBLAD SS SS ■motxt, n te 1 O O ide 04 3 d r l 4 k Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Justitie-begrootlng Stand op Vrijdag S uur v.aa.: 751.7 Vorige-stand: 75LS De raad van verdediging der hoofdstad heeft medegedeeld, dat In den loop van het gisteren door de regeeringstroepen onder- nomen offensief aan het front van de Ja rama de rechtschen werden gedwongen uit Ik aarzel niet te antwoorden: ik geloof in de mogelijkheid van samenwerking. En als het mogeljjk is, gelooven de Katholieken dan niet, dat deze samenwerking ook wcnsche- Hjk zou zijn?" 0.00 0.00 0.06 0.18 0.10 0.00 0.09 0.07 0.00 n>. ur. Febr. 3.26 3 °P >t L De „Giomale d’Italia” meldt, dat de Italiaan- sche regeering eveneens maatregelen heeft ge nomen, om te zorgen, dat niemand Italiaansch grondgebied kan verlaten om zich in Spaansche zaken te mengen. komen: sterfte woners, meeste Hr. Ms. Hertog Hendrik Is weer vlot gekomen en aal de reis voortsetten. Geen regeeringsvoorstellen te wachten tot uit breiding van den suikeraanplant In Indië. Grave Un bij r AP AP AP er AP AP AP fcr. 37. SANTIAGO. 18 Febr. (Havas) In de om geving van Antofagasta, nabij het dorp Cala- ma, is in een kruitfabriek een dynamletontplof- flng ontstaan, tengevolge waarvan zes personen werden gedood. O i r BOEKAREST, 18 Febr. (Havas). Behalve de uiterst rechtsche afgevaardigden, die trachtten de deelneming der gezanten van Dultschland en Italië te rechtvaardigen, hebben alle woord voerders der oppositie ten sterkste de houding der belde diplomaten afgekeurd, en hun in stemming betuigd met de krachtige houding der regeering ten aansien van deze kwestie. dt ge- >pende witte st. Aan- iggen. stuks K J per pond. et 3.81 2.84 4.10 154 3.10 3.21 44$ irt ren 0.00 0.00 04)0 0.00 0.00 0.00 De berichten alt Spanje spreken van een sac- ees der rooden bü Madrid, hoewel dit van recht sche zijde ontkend wordt. Sir Thomas Inskip verklaarde in het Engelscbe Lagerhuis, dal de regeering het land wil seker stellen. Een Europeesche regeling "blijft echter haar doei. LONDEN, 18 Febr. (Reuter) De vroegere inister van Marine Alexander (Labour) heeft mmiddag in het Engelsche Lagerhuis bij de ervatting der debatten over de weerbaarheids- ening gezegd, dat zün partij bereid is iedere ■edletverleening, welke nbodig is voor collec- eve veiligheid binnen het kader van den Vol- mbond te steunen, maar dat zij zich steeds d verzetten tegen iedere poging het land te orten in een herbewapening op groote schaal et nationaal-polltieke bedoelingen. TOKIO. 18 Febr. (Domei). Kardinaal Denis Dougherty, de Pause lijke Legaat op het Inter nationale Eucharistische Congres te Manilla, is hedenmorgen door den Keizer in audiëntie ont vangen. Des middags vertrok de Kardinaal naar Yokohama. Het rooken werd soms moeilijk gemaakt door het gebrek aan lucifers. Als men echter maar één lucifer had, was de situatie gered. Een der gevangenen stak een kaars aan en wandelde daarmede langs de celdeuren. Voor elk kijkgat bleef hü even staan en de gevangene kon dan zijn sigaretje aansteken. De man, die lederen dag de trappen moest schrobben, verzorgde de post. Er viel natuurlijk heel wat te correspon- deeren, vooral als men van plan was een avondje buiten de gevangenis met zijn vrienden door te brengen. Zij moesten bijvoorbeeld zor- gen, dat er een auto nabij de gevangenispoort gereed stond. Een gevangene bezat briefpapier waarop de naam van een bekend hotel gedrukt stond. Op dit papier schreef hij getuigschriften voor de collega's die hun straf hadden uitge zeten. Weer een ander bezocht geregeld den tandarts, omdat de kiezentrekker van de gevan genis zijn kiezen bü het trekken niet wilde ver- dooven D* ..Phalanges Espanoles” deelen echter mede, dat juist een rechtech offensief b(j de Jarama is gelukt. Kolonel Banen is vol gens dit bericht ,dexe rivier overgetrokken en nam strategisch belangrijke stellingen in. MADRID, 18 Febr. Havas;In den sector Jarama blijven de regeeringstroepen opruk ken. Z(j hebben een positie ingenomen, van waar uit het behaalde succes verdedigd kan worden en rukken thans op tegen den lin kervleugel van de nationalisten, het meest kwetsbare punt. TOKIO, 18 Febr. (Domei) De regeering- Hayasji heeft in den Landdag het vertrou wen gekregen van de vertegenwoordigers der Nationale Liga en de Tokohai-partty. twee reactionnaire groepen, die sich vanmiddag bü monde van hun woordvoerder voor de regeering hebben uitgesproken. In "n communiqué wordt medegedeeld, dat in de subcommissie de bespreking van de vraag stukken, welke voortvloeien uit het aanbod, dat de Portugeesche regeering heeft gedaan aan de Brltsche. werd voortgezet. Dit Portugeesche aan bod werd hedenochtend door Lord Plymouth ter kennis van de subcommissie gebracht. Inzake zekere punten van het aanbod Is opheldering verstrekt. Reuter meent verder te weten, dat men ver moedelijk de tegenwerpingen van Portugal zal ontzenuwen door een compromls-formule, welke door Portugal en Engeland te zamen zal worden uitgewerkt. bied van den Vrijstaat gebruik maken, om zich naar Spanje te begeven. Er zal streng toezicht worden uitgeoefend on de uitgifte van reis biljetten voor Spanje. Het vervoer van oorlogs tuig naar Spanje zal verboden worden. De po litie zal lederen verdachte zonder mandaat kunnen arresteeren. Zelfs degenen, die bü het Roode Kruis werkzaam zijn, moeten vergun ningen hebben om te vertrekken. Het lersche wetsontwerp betreffende de nlet- inmenging in Spanje is thans gepubliceerd. Het ontwerp stelt voor, dat beide partijen als oor logvoerenden worden erkend. Vreemdelingen mogen niet zonder wettig paspoort van het 8ë- De rol. die R. bij de Hollandsche Escompto Bank heeft gespeeld, is nog steeds weinig oyer- zlchtelijk. De curator in het faillissement van de Hollandsche Escompto Bank, mr. dr. R. W Cats, heeft zich derhalve met de Fransche autoriteiten in verbinding gesteld om na te gaan welke werkzaamheden R. voor de bank heeft verricht, en in hoeverre door hem aan zienlijke bedragen aan den faillieten boedel zijn onttrokken. Ten aanzien van de defensie-uitgaven vragen U Groot-Brittannlë te laten betalen voor zijn koloniën en onderhoorigheden, waarvoor wü verantwoordelijk zijn, en waarvan wij voor onze grondstoffen afhankelijk zijn. De Dominions zullen hun eigen schikkingen op hun eigen kosten en voor hun eigen verde diging treffen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door do N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Mot geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogor PARIJS, 18 Febr. (Havas) De door den Franschen ministerraad goedgekeurde maat regelen ten aanzien van de niet-lnmengtng in Spanje houden in. dat geen Franschman dienst mag nemen bij de gewapende macht in Spanje of in de Spaansche bezittingen, terwijl op Fransch gebied iedere werving is verboden. Be halve personen van Spaansche nationaliteit mag niemand reizen naar Spanje. Nitsjl Nitsjl Sjimboen bericht, dat Hayasjl vanmiddag Chokluro Kadono de iejdlng heeft aangeboden over de economische missie naar Engeland en de Ver. Staten. Kadono ®ou deze aanbieding aannamen. Deze economische missie zal waarschijnlijk In Maart naar Engeland vertrekken, vla de Ver. Staten en Dultschland, waar de missie Japan zal vertegenwoordigen op de conferentie van de Int. Kamer van Koophandel. NEW YORK. 18 Febr. (D N. B.) De staten Oklahoma, Texas. Kansas en Colorado zün vier dagen lang door een hevigen zandstorm geteisterd, welke het hevigst woedde in Texas, waar men letterlijk geen hand voor oogen kon zien en het geheele verkeer was gestagneerd. Tc Hugoton in Kansas veroorzaakte de storm een zware griepepidemie. De kerk :noest als zie kenhuis gebruikt worden. Wegens de groote schade, toegebracht aan de akkers en den oogst, eischen de boeren dringend hulp van de regee- ring. OENëVE, 18 Febr (Reuter) Naar vernomen wordt, neemt de Britsche regeeiing maatrege len, om de Volkenbondsvergadering te doen bij eenroepen in den loop van Mei, om te beraad slagen over het verzoek van Egypte in den Volkenbond te worden opgenomen. Evenals de regeering van Irak heeft de regee- ring van de Zwitsersche Republiek een nota gericht tot den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin zij zich uitspreekt voor het zoo spoedig mogelijk opnemen van Egypte in den Bond. verscheidene hunner stellingen, van waar zjj de vorige week getracht hadden de ver bindingen tusschen Madrid en Valencia te bedreigen, terug te trekken. LONDEN, 18 Bfbr. (Reuter) Bij de proef vluchten, ter voorbereiding van een Oceaan- vlucht, heeft de vliegboot ..Caledonia” van de Imperia! Airways alle records geslagen door de non-stop-vlucht Southampton—Alexandrtè. een tocht van 2300 mijlen, in 13 uur 35 minuten te volbrengen KAAPSTAD. 18 Febr. (Reuter). Generaal Hertzog heeft verklaard, dat, hoewel zich on langs eenlge verschillen van tneenlng in het Kabijiet hadden geopenbaard, thans alle moei lijkheden zjjn geregeld, zoodat van een kabinets crisis geenszins kan worden gesproken. Deze aanhaling van de woorden van Eden werd door de ministers met applaus begroet. Een speciale Havas-correspondent meldt: generaal Franco heeft uit Rome een tele gram gekregen, waarin ex-koning Alfonso hem geestdriftig geluk wenscht met de ver overing van Malaga. Franco heeft den ex- koning hartelijk dank gezegd. Tengevolge van een bombardement door rechtsche vliegtuigen, aldus meldt Havas, to bet viaduct b(J Perpignan, waarover de Fransch-Spaansche spoorweg loopt, ver woest. De weg is versperd en de reizigers moeten overstappen, om hun reis te kunnen voorteelten. PARIJS, 18 Febr. (Havas) Een medewerker van het weekblad van de Fransche paters Do minicanen, „Sept", heeft een onderhoud gehad met minister-president Blum, waarin deze os. zeide: „U vraagt me, of ik geloof in de mogelijkheid van samenwerking tusschen de Katholieken en de regeering van het Volksfront. Waarom zou den de denkbeelden, welke den grondslag vormen voor het Volksfront, d.w.z. geloof in de demo cratische vrijheid, sociale rechtvaardigheid en menschelüken vrede niet kunnen samengaan met het Katholieke Geloof in een mensch? Is het moeilijk uit de beide encyclieken, welke de H. Stoel met een tusschenperiode van een halve eeuw heeft gewijd aan de sociale proble men, formules, welke die van het Volksfront naderen, te trekken? De regeering heeft een aanvullende begroo ting van ongeveer 3 millioen pond sterling in gediend. Van dit bedrag Is o.m. voor de kro ningsplechtigheid 152.000 pond bestemd; voor den dienst in de Koloniën en het naburige Oosten 106.000. De laatste post heeft in het bijzonder betrekking op het onderhoud der troepen in Palestina. Men hoopt, dat Palestina het grootste deel daarvan zal terugbetalen. Baldwin deelde op een vraag van Attlee me de. dat het debat over het wetsontwerp inzake de defensie-leening in tweede lezing Donder dag 25 Februari as. zal worden gehouoen. Voorloopig Versla* der Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Azcarate, de Spaansche ambassadeur te Lon den, is naar Valencia vertrokken, om overleg te plegen met zijn regeering. ALKMAAR De „Dlario dé Navarra” te Bayonne meldt, dat te San Sebastian is aangekomen de Inspec- teur-generaal van den Itallaanschen fascio en buitengewoon commissaris van den fascio in het buitenland, Basile, die vergezeld werd door kolonel Monlti, buitengewoon commissaris van den fascio in Italië. De bladen hebben er reeds herhaaldelijk op aangedrongen, dat een onderzoek naar de toe standen in deze gevangenis worde Ingesteld. Het is echter moeilijk na te gaan, wie hier moet ingrijpen. De gevangenis werd door de Brltsche regeering voor de autoriteiten van het eiland gebouwd en daarna aan dezen overgedragen. Het schijnt dus, dat alleen het bestuur van het eiland de verantwoordelijkheid draagt voor de misstanden in dit .eldorado" voor misdadigers. ST. LOUIS. 18 Febr. (Reuter) In de carros- «enewerkplaatsen van de General Motors, waar meer dan 1500 arbeiders werkzaam zijn, is een staking met gekruiste armen uitgebroken, uit zympathie met de stakers in een andere fabriek der Gen. Motors, waar auto-onderdeelen wor den vervaardigd. ATHENE. 18 Febr. (Reuter) De beroemde violist Fritz Kreisler werd door den koning van Griekenland met het Grootkruis van de Orde van George I onderscheiden. De koning heeft Kreisler na twee concerten de versierse len der orde persoonlijk overhandigd. Verder werd- den kunstenaar een tak ge schonken van den grooten Mi)(boom, die op den Acropolis groeit. Deze boom zou Itneer dan drie duizend jaar oud zijn. Het schenken van zulk een tak beteekent de hoogste eer, welke men Ir. Griekenland bewijzen kan. PUEBLA. 18 Febr. Op grond van de wei gering hun aanvoerder aan te stellen tot bur gemeester van Naupal. heeft een bende bandie ten gisteren een overval gepleegd op het na burige dorp Amaluca. Zij doodden den burge meester van Naupal. staken de kerk van Ama luca in brand, hingen den onderwijzer op het dorpsplein op. plunderden de huizen en staken deze daarna in brand. Op het lijk van den op gehangen onderwijzer bevestigden zij een papier, waarop zij schreven: ..Gedood wegens het geven van socialistisch onderwijs”. Federale troepen zjjn uit Huauchlnango ver trokken om de bandieten te achtervolgen. Op sommige plaatsen geschiedde dit in wan orde, zoodat zjj hun wapens en munitie moesten achterlaten. Het opperbevel der linksche troe pen raamt de vorderingen der regeertngsstrijd- krachten op vijf kilometer diepte aan dit front. De tijdens dezen opmarsch der regeeringstroe pen veroverde stellingen in den sector Mara- nosa worden van groot belartg geacht in stra tegisch opzicht. De luchtstrijdkrachten der re geering wisten een overval op de hoofdstad door een eskader Junker-toestellen, beschermd door twintig jachtvliegtuigen, te verhinderen. De regeering is er van overtuigd, dat de heruitrusting der drie strijdende wapens het onontbeerlijk middel is om ons doel te verwezenlijken. Maar het is niet dit doel, waarnaar wij streven; het doel bluft onder- handelingen over een Europeesche regeling en de versterking van het gezag van den Volkenbond. WU zijn bereid deel te nemen aan dit gemeenschappelijke werk van de politieke bevrediging en oeconotnische sa menwerking." De Engelsche bladen bevatten interessante onthullingen over de toestanden, welke in de gevangenis op het Kanaaleiland Guern sey bü de kust van Normandie, jarenlang hebben geheerscht. Misdadiger*, die langen Hjd in deze gezellige gevangenis hebben doorgebracht, vertellen de volgende, bijna ongelooflijke, verhalen: Een gevangene bracht het grootste gedeelte van den dag door met zonnebaden op de bin nenplaats en rookte den geheelen dag fijne sigaren. Zondagsmiddags werd een kaartje ge legd; een gevangene, die nogal goede relaties had. wist dengenen, die hun straf hadden uitge zeten, meestal een goed baantje te bezorgen. Anderen verlieten vaak de gevangenis om er gens een borreltje te gaan drinken. Een weiger de het gevangenlsvoedsel en liet zich dagelijks door den kok van een naburig hotel een uitste kend dinertje bezorgen. Ook gebeurde het wei De operatie is te middernacht begonnen en werd in den ochtend voortgezet, Den geheelen ochtend bombardeerde de artillerie van de re geering de stellingen van de rechtschen om een tegenaanval ónmogelijk te maken. De algemeene indruk is gunstig voor de regeeringstroepen. De aanval van de regeeringstroepen op Ma- ranosa, dat den geheelen ochtend door de ar tillerie der rooden vanaf de omringende hoog ten werd gebombardeerd, zal binnenkort ten gevolge hebben, dat het dorp in niemandsland komt te liggen, aangezien de rechtschen uit het dorp vluchten. in den sector Guadalajara verbeterden de regeeringstroepen hun stellingen in de Abana des-vallel. Een aanval van de rechtschen op El Pardo werd afgeslagen. Blükens een bü het departement van De fensie ingekomen telegram is Hr. Ms. Her tog Hendrik in den nacht van 17 op 18 Februari vlot gekomen. Na het dag worden, werd gestoomd met verschillende vaarten, teneinde schroeven en roer te probeeren. Het schip bleek volko men trlllingvrü te zün, terwül de roer be we ging normaal functionneerde. De commandant rapporteerde dan ook dat het schip weer gereed is zün vaarplan te vervolgen. eens, dat er een 's avonds of 's nachts dronken thuis kwam. Weer een ander hield er een chëqueboek op na en het valt niet te verwon deren. dat hem heel wat privileges waren toe gestaan. HU was zeer gul en nam zün minder met het slük der aarde bedeelde collega's wel eens mee voor een gezellig avondje bü zün vrienden. Minister Inskip verklaarde: „Gü kunt, zoo vaak gü wilt, praten over collectieve veiligheid en over het doen samengaan der strijdkrachten, maar tenslotte zal de taak van iedere regeering, welke dezen naam waard is, moeten zün zich er tegen te ver zekeren, dat geen enkele buitenlandsche vijand het van haar zal winnen. Het Japaiwhe kabinet heeft steun gekregen van twee reactionnaire partijen. De Volken bondsvergadering sou in Mei worden büeengeroepen om te beraadslagen over de op name van Egypte in den Bond. Algemeene beschouwingen over de RUksbegroo- ting in de Eerste Kamer. De wijziging van de Hariicwet en hel web ontwerp Inzake aanwijzing van crisisproducten zün door de Tweede Kamer z. h. sL goedgekeurd. Daar voorge- 122 groote steden bedroeg de omstreeks Nieuwjaar 17 op 1000 in- te Londen 221 per 1000 inwoners-. De sterfgevallen kwamen voor bü men- schen op ouderen leeftüd. Er is reden om aan te nemen, dat een lichte griepepidemie in Zwitserland, die in hoofd zaak beperkt is gebleven tot toeristenplaatsen in de bergen en de stad Genève, veroorzaakt is door het bezoek van Engelschen. In Duitschlan<j heeft de griep in de groote steden enistig geheerscht, hoewel de ziekte niet vergeleken kan worden met de epidemie van 1918/1918. Wü vernemen, dat de financier J. R-, des tijds remisaier van de inmiddels gefailleerde Hollandsche Escompto Bank te Amsterdam, die te Lausanne op 16 deaer werd gearres teerd op verzoek van de Fransche justitie, aan de Fransche autoriteiten to uitgele verd. HU werd gezocht, omdat hü nog ren ge vangenisstraf had te ondergaan, terwül tevens nieuwe klachten wegens oplichting waren binnengekomen. Nakano zette namens de Tokohai-partü uit een. dat de gespannen toestand aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Sovjet-Rusland een aanvulling der bewapening noodlg maakt. Hü keurde de „vriendelüke dienstbaarheid" aan Engeland af, en zette uiteen, dat beweerd wordt, dat de Engelsche en Japansche belangen in China, Nederlandsch-Indië. Indlë, Zuid- Afrika en Egypte met elkander in botsing komen. Ten aanzien van de Bovjet-Unle zeide Na kano. dat de totstandkoming vjpi ren modus vivendi ten aanzien van de vKscherü. welke voor een jaar zal gelden, slechts beteekent. dat de crisis tusschen Japan en Sovjet-Rusland een jaar uitgesteld wordt. GENEVE. 17 Febr. (Reuter) Volgens de statistieken der gezondheidsafdeellng van den Volkenbond heeft de griepepidemie de grootste sterfte ten gevolge gehad in Engeland, rün ongeveer 4.000.000 griepgevallen in LONDEN, 18 Febr. (Reuter). Naar ver luidt, is de subcommissie van de niet-in- mengingscommissie na ren vergadering van twee uur uiteengegaan, zonder dat ren be slissing is genomen inzake de tegenwer pingen van Portugal tegen de contróle- voorstellen. Morgen zal een nieuwe bijeen komst worden gehouden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11