Voorthuysen treedt af H V< IBIS SHAG voor oe pijp SCHANDELIJK 1 Dobbelttiann lebber... man! DE MAAS STIJGT WEER GEDISTILLEERD-FRAUDE Instantlne ZIJN VERDIENSTEN VOOR HET B.O. MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 et Honderden hectaren onder water "»r/ Wijziging Pensioenwet Loonen in het bouwvak CONFLICT OPGELOST ZWEEFVLIEGTUIG SLAAT OM F ZUIDERZEEVISSCHERIJ DOODELIJK AUTO-ONGELUK Vrouw in een aloot geworpen Vervalt de loting? BRAND IN GLASFABRIEK Houten koepel vernield Steun cichorei VAN HET DAK GEVALLEN WOONHUIS UITGEBRAND Schorsing bij werkverschaffing HEFFING OP BOTER De J. M. van Nassau ,F. V Autobestuurder om het leven gekomen 24 Februari B.O.>dag in Nederland De wagen raakte onderateboven in een vaart De organiaatie van het buiten gewoon onderwya is zyn werk geweeat Gemiddeld uurinkomen aedert Februari 1936 met 3% pCt. gedaald Prins Bemhard licht verkouden Eenige dagen binnenahuia gebleven Voorloopig Veralag der Tweede Kamer Arbeiders bij de Centrale Werk verschaffing hervatten het werk OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE DE NIEUWE JAPANSCHE GEZANT bij neuralgie loomheid Protesten tegen het kuilverbod Burgemeester van Standdaarbuiten dient ontslag in DE VELSER SPOORBRUG HERSTELD H.M. DE KONINGIN NAAR NEDERLAND GOED HELPEND GOED SMAKEND Na een vlucht van Noordwijk naar Zandvoort x Eerst langdurig bezoek aan Ned.-Indië Kamercommiaaie ontwikkelt be zwaren tegen de voorgeatelde maatregelen planten Door een glazen dak heengeslagen bruari een ..Buitengewoon Onderwüsdag” aandacht worden besteed. Hr. Ms Jan Maurlts van Nassau Is IS Febr. is voor den tyd van 14 dagen geschorst 4 Minister Colün heeft In zijn memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Inzake de de- fensiebegrooting nog medegedeeld, dat wordt nagegaan ten einde de loting te kunnen doen vervallen of het mogelük Is het ver- eischte getal personen voor het jaarlljksch con tingent aan te wüaen uit de meest geachikten door middel van de geneeskundige keuring. stilt en voorkomt pijnen Voor de tweede maal binnen acht dagen is de doorvaart voor schepen, welke hoog boven water liggen, aan de Maasbrug te Blerick gestremd. De aanhoudende regen van de laatste dagen ia hier van de oorzaak. De laatste tien jaar is de wa terstand niet hooger geweest dan nu en nog steeds blijft de Maas wassen. Dit feit is een groot ongerief voor de tuin- en landbouwbevol king, welke in verband met den aanhoudenden regen en den hoogen waterstand geen arbeid op het land kan verrechten. Ook heeft zij veel te lijden van het welwater, dat honderden hec taren land onder water zet en de voorjaars- arbeld, zooals spitten, geheel belemmert. Te Amsterdam, de eenige gemeente ten aanzien waarvan het bureau beschikt over loongegevens van een reeks vorige jaren, blijkt het gemiddeld uurinkomen van meer derjarige bouwarbeiders sedert het topjaar 1930, met niet minder dan 32 pCt. te zijn ge daald. De koopkracht van het uurinkomen is sedert 1930 verminderd met 17 pet. De nieuwe Japansche gezant in Den Haag, de heer Kazue Koewasjlma, zal alvorens naar zijn post te vertrekken, een langdurig bezoek brengen aan Nederlandsch-IndH. De heer Koewasjlma, die op 38 Februari IA uit Tokio vertrekt, stelt zich voor ongeveer twee maanden In Indlë te vertoeven. rge- 130 te In Landbouw-Crlsls-Organisa- Zondagmorgen vroeg is een uitslaande brand uitgebroken In de smelter!) van Van Deventers Glasfabriek aan den Haagweg te Delft. De brand Is om kwart over zes ontstaan en is veroorzaakt doordat men een kraan van de olieleiding op verkeerde wijze In werking stelde. Hierdoor is de olie In brand geraakt en spoot zjj In een 'houten luchtkoker, welke zich in de nabijheid bevond. Het vuur heeft zich langs den koker een weg gebaand naar den houten koepel boven de fa briek, welke na korten tijd doorbrandde, zoodat de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer heeft evenwel het vuur spoedig met slechts een straal op de motorspult weten te bedwingen. Al wat er aan hout in de fa- Prlns Bemhard was Zondag licht verkouden, zoodat Z. K. H thuis moest blijven. De Prins was op. toen de Koningin van twee tot zes op bezoek in het kasteel was HU zat bij haar in de hall, doch na het vertrek van H. M zocht hü onmiddellUk het bed op. Op advies van den dokter zou Prins Bemhard ook heden nog binnenshuis blUven Z. K. H is een weinig heesch. Prinses Juliana soupeerde zonder haar gemaal in de eetzaal De komst van Prins Aschwin is uitgesteld tot Dinsdag, wan neer Prins Bemhard waarschünlük geheel her steld zal zijn Des avonds zal dan op bet kasteel een intiem feestje plaats vinden. Bloen- erdag aan- in hun Rookt IBIS bij voorkeur utt een IBIS-pIjp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. tb Ing- «•- ds ■stal oed do en V ler- eel. den vlot reen tal m den sul- sin- ijde gen Te Amsterdam is in „Krasnapolsky” een ge combineerde algemeene vergadering van het Centraal-Comlté van Zuiderzeevlsachers en den R- K. .Bint Petrus'-bond gehouden, die door een groot aantal vlsschers uit tal van visschers- plaatsen van de voormalige Zuiderzee werd bü- gewoond. Dr. A. van Voorthuysen, inspecteur van ’t Buitengewoon Lager Onderwijs, die per 1 Maart a.s. aftreedt Zondagmiddag heeft Ir. C. W. A Oyens van de Amsterdamsche club voor zweefvliegen, een opmerkelUke vlucht gemaakt van Noordwük naar Zandvoort met een EJB.G.-lestoestel, dat slechts gebruikt pleegt te worden voor de eerste oefe ningen van beginnelingen. De vlucht werd met wind in den rug binnen een half uur afgelegd. Bü de eerste villa’s van Zandvoort werd op het strand een vlotte landing uitgevoerd. Het lag in de bedoeling van Ir. Oyens naar NoordwUk terug te vliegen, doch bU den start maakte een der helpers een fout, tengevolge waarvan het toe stel omsloeg en ernstig werd beschadigd. De piloot bekwam geen letsel. Het toestel is per auto naar NoordwUk teruggebracht, waar het zal worden hersteld. doch overigens kon er weinig schade worden aangericht, aangezien het gebouw hoofdzakelUk uit Uzer en etemiet bestaat. Om acht uur is de brandweer ingerukt. over naar het gemeente-zlekenhuis Bergweg te Rotterdam, waar hü kort na is overleden. Het conflict bü de centrale werkverschaffing aan de spoorlUn UtrechtAmersfoort, dat Don derdagochtend ontstond, kan thans als geëin digd Worden beschouwd. De Inspecteur voor de provincie Utrecht van de centrale werkverschaffing, de burgemeester van Veenendaal, heeft n.l. de schorsing van de veertig Soester arbeiders, die j.l. Donderdag het werk zonder vergunning hadden verlaten, niet bekrachtigd, zoodat deze arbeiders heden het werk weer konden hervatten. Aan de grief van deze arbeiders, dat er niet voldoende schaftlokalen aanwezig zUn om bü het slechte weer een onderdak te vinden, zal n a V* a a -a -a Maandagochtend om 3.40 uur vertrekt de Koningin met haar gevolg met den gewonen trein, waaraan een gereserveerd rijtuig is gehaakt, uit Zell am See. om via Basel, waar sen slaapwagen gereed «laat, de reis naar Nederland te maken Zaterdagavond is de echtgenoote van den heer L. de V. te Donkerbroek (gem. Ooststel- llngwerf) aangereden door een personenauto, waarbu zjj In een langs den weg loopende sloot werd geworpen. De bestuurder iAn den auto, die onmiddellUk stopte, heeft de vrouw met be hulp van eenige toegeschoten personen uit het water gehaald en haar daarna naar huis ver voerd. ZU was bewusteloos en had ernstige ver wondingen aan het hoofd. In den afgeloopen nacht is de vrouw aan haar verwondingen bezweken. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat de provinciale Landbouw-Crisis-Organlsatles dezer dagen aan de haar bekende telers van cichorei een aanvraagformulier voor de steun regeling 1937 toezonden, deelt de Nederland- sche Akkerbouwoentrale mede, dat zT die wel voornemens zün cichorei te verbouwen, doch die op I Maart nog geen aanvraagformulier hebben ontvangen, na dien datum bü de Land- bouw-Crlsls-Organisatie waaronder zü ressor- teeren nog een aanvraagformulier kunnen ver krijgen. Men dient er echter rekening meoe te houden, da>alle aanvragen om in de steunregeling worden opgenomen, uiteriUk 15 Maart as. het bezit van de ties moeten zün, 's-Gravenhage, 20 Februari 1937. Een 30-tal werklooeen die de vorige week op de werkverschaffing aan het TwenteRijn kanaal onder Ambt-Delden wegens aftrek van Vannacht omstreeks half twee heeft aan den Kleiweg onder Overschie een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan een autobestuurder het leven heeft gekost. Het woonhuis van het gezin van den heer J. H. Bon aan den Wilgenweg 13 te Hengelo is door brand verwoest. Van den Inboedel bleef vrijwel niets gespaard, doordat de vlammen zeer snel om zich heen gre pen. De schade wordt door verzekering gedekt. Vuur dat bü het ledigen van den haard op het vloerkleed is gevallen, is waarschünlük de oor zaak van dezen brand. ookbloembollenhoudenvan vraag niet kunst mest, vraag merk VlW/l v Aanleiding tot deze vergadering was een rondschrijven, door verschillende ontvangers van Registratie en Domeinen gericht aan de kuilvisschers, woonachtig in hun ressort, waarin de nieuwe grenslijnen werden aangegeven van het gebied, waarin in den loop van 1937 met den kuij niet meer zal mogen worden gevlscht. Waar tot heden vrijwel over de geheele Zuider zee, uitgezonderd een strook van 3. respectie velijk 3 kilometer langs de kustlUn, met dit vischtuig gevlscht mocht worden, zün voor 1937 uitgestrekte gebieden hiervoor verboden ver klaard. Dit Is o. a. het geval met het meer zul- delUke deel waar de lUn vanaf 2 K M. ten oosten van de haven van Volendam rechtstreeks in de richting van Elburg is getrokken, waar door b.v. de vlsschers van Spakenburg vanuit die haven 25 K.M. zullen moeten varen voor zij op de plaats, waar met den kuil mag worden gevlscht. zijn aangekomen. Besloten werd dat de besturen der samen werkende organisaties zich met den meesten spoed tot de verschillende hierbij betrokken autoriteiten (Waterstaat, Financiën, Landbouw en VlsscherlJ) zouden wenden, om aan te drin gen op uitstel van de uitbreiding der voor den kuil verboden zóne, totdat maatregelen zouden zijn getroffen, waardoor de vlsschers van de hieruit voortvloeiende schade zouden worden' ontheven. In dit verband werd mede besloten aan den Minister en den Rljksdienst mede te Bij het afdeelingsonderzoek nopens het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van artikel 134 der Pensioenwet 1933 verklaarden vele leden der Tweede Kamer van oordeel te zijn, dat de regeering beter had gedaan indien zij. alvorens de indiening van dit wetsontwerp te overwegen, bü den Centralen Raad van Beroep in beroep was gegaan van de beslissing van den Pensioen raad, waarvan het wetsontwerp een gevolg is. Men stelde er prijs op, van de regeering te vernemen, om welke reden dit niet is geschied. Veracheidenen van deze leden drongen er bü de regeering op aan, alsnog beroep bü den Cen tralen Raad in te stellen. Ernstig bezwaar hadden verscheidene leden in het büzonder ook tegen de terugwerkende kracht, welke de regeering aan dit wetsontwerp wenscht te verleenen in dien zin, dat ook reeds verleen de, docji naar het oordeel der regeering te hoog vastgestelde pensioenen zullen worden vermin derd. Een aantal dezer leden voegden hieraan toe. dat zij niet voornemens waren, hun stem aan dit artikel te geven, zoolang niet door een uit spraak van den Centralen Raad zal zün uit gemaakt, dat de bedoelde pensioenen tot een te hoog bedrag zün toegekend. De heffing op taoter is voor de week van 31 tot en met 27 Februari, behoudens tusschen- 3 cent op hun uurloon in staking waren gegaan, (üdsche wijziging, wederom vastgesteld op I0.80 per kilogram. jte Willemstad aangekomen. is merkwaardig, dat het begin van het’einde van de ergste we reldcrisis, dat men hier en daar in het zicht meent te zien komen, ge paard gaat met een zucht tot staken. Oppervlakkig bezien zou men verwach ten, dat allen, die gedurende de cri sis hun werk konden behouden daarover zoo voldaan zouden zijn, dat zij er angst vallig voor zouden waken iets te doen, waardoor hun werkgelegenheid in ge vaar kan worden gebracht, en dat al pien, die lang werkloos zijn geweest, maar weer in het productie-proces ingescha keld werden, alles in het werk zouden stellen om niet opnieuw terUg te vallen in de ellende, waaronder zij hebben moeten zuchten. Hoe komt het nji. dat juist in dezen tijd, waarin door verschil lende, niet altijd even gezonde en natuur lijke oorzaken (devaluatie, oorlogsin dustrie, reactie op al te sterk doorgevoer de producUe-beperkingen. autarkistische bevordering van kunstmatig in het leven geroepen of in stand gehouden binnen- landsche industrieën» de werkgelegenheid eenige verruiming ondervindt en het eco nomisch wereldaspect minder somber, zij het ook nog niet rooskleurig, geworden is, hoe komt het, dat Juist nu zich een ware staklngswoede van sommige groe pen meester maakt? Vele en verschillende oorzaken zijn daarvoor aan te geven. De crisis is de ineenstorting geweest van een babelsch kapitalisme en heeft het Inzicht verscherpt, hoe babelsch dit kapitalisme eigenlijk was. Het is dus niet te verwonderen, dat zij. die door het val lend puin van dezen Babeltoren werden getroffen, vóór alles willen verhinderen, dat de wereld opnieuw een dergelijk voos bouwwerk zal gaan optrekken. Waar zij maar teekenen meenen te bespeuren van een zich herhalen van de fouten, welke zlchzeW zoo zwaar gestraft hebben, ver zetten zij zich met stakingen. Ook heeft de werkloosheid velen verbitterd en gede moraliseerd. zoodat zij bij wederinschake- llng in het productieproces zich moei lijk kunnen aanpassen en mln of meer vijandig staan tegenover werkgevers, die eens gouden bergen binnenhaalden, waarbij zij, de arbeiders, weinig of niets lieten meeprofiteeren. Zulk een stem ming bevordert natuurlijk ook de neiging tot staking. Verder hebben te ver door gevoerde bezuinigingen en loónkortingen ertoe geleid, dat er gestaakt wordt om dergelijke maatregelen gecorrigeerd te krijgen, vooral daar de kosten van het levensonderhoud zich in stijgende HjVi bewegen. Behalve om sociale, wordt er echter ook om politieke redenen ge staakt, terwijl soms de oorzaken van een staking zoowel In de sociale als in de po litieke omstandigheden te zamen moeten worden gezocht. De stakingen in Frankrijk bü het op- treden van de Volksfrontregeering had den een zwaren politleken inslag, hetgeen duidelijk uitkwam in de illegale bezet tingen van fabrieken en werkplaatsen, waartegenover Blum ca. het regeerlngs- gezag niet krachtig genoeg durfde te doen gelden. De illegale stakingsmetho- den, welke In Frankrijk zooveel succes oogstten, werden in België en de Veree- nigde Staten nagevolgd. De groote mas sale zeelieden-staking, uitgaand van San Francisco, hield evenals de staking bü de General Motors te Flint en elders ver band met het zich in gisting en In staat van omvorming bevindende vakvereenl- gingsleven in Amerika. Op den bochtigen en vrij smallen kleiweg tasschen Hillegersberg en Overschie zün reeds meerdere auto-ongelukken gebeurd en ook nu weer was de vaart, welke langs den weg loopt, oorzaak van den dood van een automobilist. Het echtpaar V. uit Voorburg Jtwam met een auto, waarin ook een tienjarig zoontje gezeten •as, uit de richting Hillegersberg. Bü een der vele bochten gleed de wagen van den weg ten gevolge van de gladheid. De bestuurder trachtte den wagen weer op den weg te brengen. Over een afstand van ongeveer 35 meter reed hü over den berm, daarna gleed de auto schuin naar beneden en kwam ondersteboven in de vaart terecht. Reeds op den berm hadden de inzittenden de portieren open gemaakt. Op het hulpgeroep kwamen onmiddellük omwonenden toegesneld Zü slaagden er vrü spoedig in de drie inzit tenden op het droge te brengen. De vrouw bleek licht gewond te zün, het zoontje was ongedeerd. Zü zün naar familie in Overschie overgebracht. De man, de 43-jarige C. V., bleek er zeer slecht aan toe te zün. Hü had waarschünlük seer veel modder binnengekregen. Men bracht hem over naar het gemeente-zlekenhuis aan den aankomst T T ad Dr. van Voorthuysen in de jaren van t~I ?ün Inspecteurschap niet meer bereikt x dan dit; zijne verdiensten zouden reeds gróót genoeg zün om hem te huldigen voor zün werk. Maar er is nog meer. Het is ook voor een groot deel zün werk geweest, dat van de zijde der wetenschap een belangstelling voor het buitengewoon onderwüs is ontstaan. Tot ’oor kort was de belangstelling uit universitaire kringen voor het vraagstuk der onvolwaardig heid in het algemeen zeer gering. Zoo kon het niet anders, of aan de vorming van het per soneel der scholen ontbrak nog zeer veel. Doch ook hierin is verandering gekomen. In 1929 zün cursussen voor voortgezette vakstudie met rijks- subsldie tot stand gekomen. Hierop is gevolgd de opening van het Paedologlsch Instituut te Amsterdam en van de Orthopaedlsche en Pae- dologische Instituten te Nijmegen. Hiermede is in zekeren zin het werk van Dr. van Voort huysen bekroond, want hiermede kreeg de be strijding der nadeelen van de onvolwaardigheid een wetenschappelüken ondergrond. Doch de aftredende inspecteur deed nog meer. Buitengewoon onderwüs zonder nazorg verliest veel van zün beteekenls. Daarom zün tijdens zün Inspecteurschap in vele plaatsen commissies voor nazorg tot stand gekomen, welke de zorg voor werkinrichtingen op zich namen. Ook het platteland had ten aanzien van dit onderwüs zün aandacht. Hü was den ïaatsten tijd bezig dit gewestelijk te organiseeren. Een aanvang is gemaakt met het oprichten van streekscholen, die bezocht kunnen worden door kinderen van een bepaald rayon. Naast dit alles had ook het llchamelük zwak ke kind zün aandacht en het stichten van ko- lonlehulzen, waar deze kinderen herstel kun nen vinden, is door hem sterk bevorderd. Dat een ambtenaar met een dergeljjke ver- dienstalüke loopbaan niet zonder meer zün post kan verlaten, zal iedereen duidelük zün. Door verschillende organisaties is hü reeds gehuldigd en op 6 Maart as. zal hem te Den Haag een grootsche huldiging geworden. Hier zal de mi nister van Onderwüs, Kunsten en Wetenschap pen spreken en tevens zal een gedenkboek ver- schünen, waarin vele prominente figuren ge tuigenis zullen afleggen nopens den verdlen- stelijken arbeid van den scheidenden inspec teur. Tevens zal te züner eer op Woensdag 24 Fe bruari een .Buitengewoon Onderwüsdag- wor den gehouden, waarop door elke school voor buitengewoon onderwüs iets büzonders zal wor den gedaan met een propagandistische strek king. Op deze wüze willen allen in Nederland, die relatie hgbben met het buitengewoon on derwüs, getuigen van hun waardeering voor Dr. A. van Voorthuysen, die rui^i zestien Jaar zün beste zorgen heeft gegeven voor onvolwaardigen en gebrekklgen. Het met succes bestrijden van den genoem den smokkelhandel onder de tegenwoordige verhoudingen is een feitelüke onmogelijkheid. Herhaakielijk is hierop reeds gewezen, waar bij steeds de meening werd te kennen gegeven, dat een verlaging van den accijns op het ge distilleerd het eenige middel is om aan het hlerbedoelde euvel paal en perk te stellen. Als de regeering wordt toegerust met de be voegdheden. welke bü het ontwerp worden ge vraagd, ligt het allereerst in haar bedoeling een regeling te treffen, welke hierop neerkomt, dat afschrijving van accijns wegens uitvoer te water in den vervolge alleen dan zal kunnen worden verkregen. Indien uit een landlngs- certificaat, af te geven door de bevoegde auto riteiten in het land van bestemming, gebleken is, dat het uitgevoerde gedistilleerd in het land, waarvoor het volgens de ladingspapieren is be stemd, aangekomen en aldaar op regelmatige wijze ten invoer aangegeven is. Tot dusver werd een eisch Van dezen aard alleen gesteld bü vaartuigen voor de kleine vaart. Het voornaamste bezwaar, dat tegen deze uitbreiding wordt gevoeld, ligt in het zeer groote risico, dat daardoor op de exporteurs zal wor den gelegd. Een tweede bezwaar is gelegen In de omstan digheid, dat exporteurs dlkwüls verzenden voor rekening van buitenlandache agenten, die, wan neer de goederen onderweg zün. de bestemming veranderen. Voorts wordt alcohol, met name spiritus, dlk wüls in een vrühaven verwerkt, zoodat hü niet als zoodanig in het land van bestemming wordt ingevoerd. De verplichtingen, welke krachtens de voor- gestelde regeling op de exporteurs zullen wor den gelegd en waartegen zoo groote bezwaren, vooral van flnancieelen aard, bestaan, zullen er ongetwijfeld toe leiden, dat de export van alcoholhoudende stoffen uit ons land aanzienlük zal verminderen. Het ligt voor de hand, dat van de onder havige regeling ook voor de scheepvaart na- deellge gevolgen worden gevreesd. Verder bestaat tn de kringen van belang hebbenden een zeer ernstige oedenklng van algemeenen aard, welke is gericht tegen de omstandigheid, dat het ontwerp zoo weinig positiefs inhoudt en aan de regeering zeer groote bevoegdheden toekent, waarvan de draag wijdte als gevolg van de gebezigde vage redactie niet is te overzien. Met betrekking tot de bedenking, dat de ex porteurs voor het verkrijgen van de vereischte landingscertificaten afhankelijk zün van ambte naren van allerlei landen, is in het midden der commissie de vraag gerezen, of het niet moge lük zou zün met het afgeven van die certifi caten de kapiteins te belasten van de schepen, waarin de goederen worden vervoerd. Dezen zullen, waar het hier veelal HJnbooten betreft, vermoedelük In den regel Nederlanders zün. oo wordt er op verschillende gron- X den, zoowel min of meer gerecht- vaardigd als volkomen onrecht vaardig-', gestaakt en elke stalling heeft altijd tot gevolg kapitaalsvernietiging en ernstige schade aan het reconvalescente bedrijfsleven. Zoo lang er slechts mate- rieele belangen op het spel worden gezet, is het stakingsverschUnsel niet zoo ern stig als wanneer er hoogere belangen in het geding komen. De ontwrichte maat schappij en de ontwrichte geesten zoeken naar een nieuwe stabiele ordening, waar in'de te lang vergeten of miskende be ginselen van rechtvaardigheid en zede lijkheid weer practisch zullen worden toegepast. Hoe ontwricht en verworden de mentaliteit hier en daar is, bewijst de staking a het krankzinnigengesticht te Ardee in Ierland, waar alle verpleegsters, 63 In getal, die 380 zieken te verzorgen hadden, in staking gingen, omdat zij hoo ger loon en betere arbeidsvoorwaarden wenschten. De 35 mannelijke verplegers sloten zich bij hun vrouwelijke collega's aan, ofschoon er een griepepidemie onder de krankzinnigen woedde, welke reeds meer <jan 100 verpleegden had aangetast. WIJ weten niet, hoe het met het loon en de arbeidsvoorwaarden van de verplegers in het krankzinnigengesticht te Ardee gesteld was, maar hoe deze ook mogen zijn geweest, in ieder geval was deze sta king onder zulke omstandigheden een schandelijk machtsmisbruik, een mis dadige chantage-manoeuvre in strijd met de meest elementaire begrippen van menschelljkheid en rechtvaardigheid, te ergerniswekkender, omdat zij, die zich aan menschlievenden arbeid wijden, zich eraan schuldig hebben gemaakt. Ter- wille van hooger loon en betere arbeids voorwaarden heeft het verplegend per soneel 380 aan loon of arbeidsvoorwaar den part noch deel hebbende onschul dige en beklagenswaardige krankzinni gen aan hun lot en ziekte overgelaten en daardoor een gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel en menschelljkheid als mede een ontstellend egoïsme aan den dag gelegd, waardoor zij allen zonder uitzondering totaal ongeschikt moeten geacht worden voor hun taak en op grond waarvan slechts één antwoord het juiste is: onverbiddelijk ontslag. brieksafdeellng aanwezig was, is weggebrand. deeien dBt, de voorstellen, in den loop van het fc. i„„. najaar van 1936 door de beide samenwerkende organisaties aan den Rljksdienst en den Minis ter gedaan voor de toeslagregeling voor 1937. onder de gewijzigde omstandigheden als beslist onvoldoende konden worden beschouwd en be langrijk verbeterd zouden dienen te worden, wilden zü voor de vlsschers aannemelijk zün- Was tot dusver steeds aangedrongen op spoe dige bekendmaking der nieuwe regeling, tharts achtte men het beter de oude regeling nog enkele weken te -laten voortbestaan, tot over den nieuw geschapen toestand en de hultuit voortvloeiende gevolgen, voldoend^ overleg zou zün gepleegd. Inmiddels zou op de vereenlglng van Zulder- zeegemeenten, op de afdeeling Zoetwatervls- scherij der Ned. Heidemaatschappij, op ver schillende Kamerleden en anderen een beroep worden gedaan om piede hulp te willen ver leenen ter verkrüging van een meer bevredi gende regeling- Nadat de velserbrug van Zaterdagavond 12 uur tot Zondagmorgen 8 uur geopend was ge weest en alle-van Amsterdam en Umulden ko mende schepen waren geposeerd, moest de brug weer gesloten worden, omdat de gebroken draaias nog niet was hersteld. Om elf uur Zondagmorgen is men met het werk gereea gekomen en kon de brug weer geregeld voor de scheepvaart geopend worden. p 1 Maart as. zal Dr. A. van Voorthuysen I I aftreden als inspecteur van het buiten- VV gewoon lager onderwijs, wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Hiermee sluit Dr. A. van Voorthuysen -een loopbaan af, die eervol is geweest voor hem zelf, maar die daarnaast misschien nog meer verdienstelijk is geweest tegenover een groot aantal kinderen in Nederland. Dat wü het te genwoordig heel normaal en vanzelfsprekend vinden, dat aan kinderen, die op een of andere manier gebrekkig zün, een speciaal onderwijs vordt gegeven, en dat zü daarna nog voort durend het object blüven van liefdevolle na zorg, is voor een groot deel te danken aan den ambtenaar, die in het begin van de volgende maand met pensioen gaat. Sinds 1 Januari 1921 neemt Dr. van Voort huysen zün functie waar. Het valt niet te ont kennen. dat ook voor dien tüd aandacht en zorg werd besteed aan het gebrekkige kind In dit verband kunnen we wijzen op het Doof- ztommen-instituut te St. Michiels-Gestel en op bet Blindeninstituut te Grave, die onder de Katholieken meer speciaal bekend zün. Beide genieten een grooten roep en iHet het minst geldt het Doofstommen-instituut, waar Mgr. Hermus zün levenswerk heeft gevonden, als een voorbeeld. Doch deze Inrichtingen werken uiteraard slechts op een speciaal terrein. Voor Dr. /an Voorthuysen was een breeder arbeidsveld be stemd. Hij trad op als eerste inspecteur voor het buitengewoon lager onderwüs en hü kreeg de taak dit te organiseeren. Hü heeft dit on derwijs in vele opzichten verbeterd; want hü ging bü zün werk uit van de stelling, dat kin deren, die een bepaald gebrek hebben, een be paald zintuig missen, niet geholpen zün als de gewone leerstof van het lager onderwüs hun bügebracht wordt op voor hen bevattelüke wüze, maar dat dit gebrek zoodanigen invloed heeft op hun geheele ontwikkeling, dat zü niet alleen behoefte hebben aan een speciale methode, maar ook aan een speciale leerstof. Men kan dit opzetten als algemeene stelling, maar In de practük komt dit hierop neer, dat elk kind be hoefte heeft aan speciale leerstof, want dat elk kind bepaalde ontwikkellngsmogelükheden heeft. Zoodat een zorgvuldig onderzoek van elk kind geboden is. Hieruit volgt, dat het intellec tualistische onderwüs moet plaats maken voor een heitpaedagoglsche behandeling. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp houdende be palingen tot beteugeling van smokkelhandel in alcoholhoudende stoffen, betreurt de vaste com missie voor belastingen het, dat naar bet oor deel der regeering opnieuw een voorziening op het gebied der beteugeling van den smokkel handel in alcoholhoudende stoffen noodig la Wederom publiceert het Centraal Bureau voor de statistiek vrü recente gegevens over de loonen, verdiend door bouwarbeiders in ons land. Het maandschrift van dit bureau bevat nX de resultaten van een in September jJ„ in samen werking met het departement van Sociale Za ken, ingesteld loononderzoek bü een groot aan tal georganiseerde of „erkende” aannemers en bouwpatroons. De gepubliceerde gegevens heb ben betrekking op ongeveer 19.000 arbeiders, werkzaam bü den burgerlüken en utiliteitsbouw en bü den wegen-, water- en spoorwegbouw. Afzonderlük vermeld zün de gegevens inzake loonen, verdiend door arbeiders bü werk ver- ruimingswerken, terwijl in hetzelfde maand schrift ook een overzicht voorkomt van loonen volgens bestekken .van werken, welke door of met stetm van het Werkfonds worden uitge voerd. Vergeleken met de resultaten van het vorige onderzoek In Februari 1936 waren in Septem ber bü den burgerlüken en utlUtcitsbcdw In, verscheidene gebieden de gemiddelde uurver- diensten gedaald, in een aantal andere gelük gebleven, en in slechts enkele streken met naar verhouding laag loonpeil eenigszlns gestegen Voor alle arbeiders te zamen vermeldt de sta tistiek een daling van het gemiddeld uurinkomen met 3i/2 pCt. Naar wü vernemen heeft jhr. A. J. F. X. Ver- heyen zün ontslag ingediend als burgemeester van de gemeente Standdaarbuiten. Zooals men I weet was Jhr. Verheyen sinds eenlgen tüd schorst. hebben wekelijks voedsel nodig, dus POKON kunstmest verkrijgb bi| de bloem- QT J fl en laadwinkels met /*1 /I II gratis ver sorg aenw L U en U ct p II De 16-jarige loodgietersknecht J. B. was op het dak van de Waalsche kerk aan de 8t. Ple- terstraat te Maastricht eenige werkzaamheden •an het verrichten, toen hü plotseling uit de dakgoot gleed. Na ongeveer elf meter gevallen te zün, kwam 1>Ü op een glazen dak terecht van een der hui zen achter de kerk. Wel werd hierdoor de val gebroken, doch de jongen bekwam natuurlük veel snüwonden, terwijl een der kaken gebroken bleek. Per auto van den GOD werd het slacht offer overgebracht naar het Ziekenhuis Cal- varlenberg te Maastricht, waar bleek dat hü °°k nog diverse inwendige kneuzingen had op- Keloopen. Vele uren moest de knaap behandeld worden om de snüwonden te hechten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5