ook WYBERT I 50 35 Hel geheim van charme Het hooge water Concentratie bij het onderwijs “I 20 et VAN 1 HOUTENS CACAO ZUIGER NAAR RUSLAND met menthol-smaak! n k Kerkelijk leven BRUNETTA T COÖRDINATIE VAN HET VERKEER VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 Thans k Ver. van Ned. Gemeenten n De meeste rivieren blijven stijgen J Onze neutraliteit ZIJN HAND AFGEKAPT Crediet aan het buitenland DE REIS VAN DEN G. G. Boter naar Indië NG LIE Dieven en heler* gestraft Audiëntie Aartsbisschop Geen audiëntie w* Het Amaterdamsche Schouwburgvraagstuk Denkbeeld der Staats commissie overgenomen Commissie voor auto-personen- vervoer geïnstalleerd De overstroomde Maas voor den Rijn aangezien Twee jeugdige inbrekers te Rotterdam gepakt Westlandsche schippers in hooger beroep Het toestel heeft zijn luchtwaardig- heidspapieren verkregen Arbeider aan verwondingen bezweken Minister Slingenberg overlegt met de betrokkenen Versch brood bij het ontbijt DUITSCHE VLIEGERS IN DEN MIST DE EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING DOOR POLITIE-AGENTEN MISHANDELD COMPLOT VAN FIETSEN DIEVEN ANTI-REV. KAMER- CANDIDATEN VERMISTE MAN DOOD GEVONDEN IE 4334 Door een oorspronkelijk Neder landsche onderneming te Antwerpen verkocht Procedurejtegen de gemeente Voorburg POLITIE DOET EEN GOEDE VANGST Bevoorrechting van het Austra lische product? DOOR EEN RESERVOIR GETROFFEN Een wetsontwerp is ingediend ter beperking van de stichting van bijzondere scholen Concertgebouw en Wagnervereeni- ging besluiten tot onderzoek Manifestatie van den volkswil gewenscht De lijst samengesteld wettelijke basis voor het toezicht Hij was van de trap gevallen Onderzoek naar De eerste Scheldemusch naar Engeland Koninklijke onderscheiding voor den directeur mr. A. Jonker I A wee» de en M.V. 334 belang DO van de v Z. H. Exc. de Bisschep van Haarlem aal de vol gende week géén audiëntie verleenen. - s we Donderdagmiddag is een Duitsch legervlieg tuig op een roggeveld te Hunsel (Limb), ter hoogte van Injerhof neergestreken. stu hef suf ZO R GIN VTnolia R VOLMAAM^H^Tr Vg d In verband met de verschillende pogingen, die in het werk gesteld worden om de oplossing van het Amsterdamsche Schouwburgvraagstuk te be vorderen, heeft een dezer dagen een gecombi neerde vergadering plaste gehad van de bestu ren van het Concertgebouw en van de Wagner- vereenlglng, ten einde overleg te plegen omtrent een eventueele samenwerking der beide instel lingen op dit gebied. Meer in het bijzonder werd daarbij de vraag onder het oog gezien, of het mogelijk zou zijn, de belangen der concertlnstelllng met die van de muziekdramatische kunst te vereenlgen, dus niet tooneel en opera, maar concert en opera in een gebouw te comblneeren. Als gevolg hiervan is eveneens de vraag besproken, of en in hoeverre de oorspronkelijke plannen van het museum theater aan dit doel dienstbaar zouden kunnen worden gemaakt. Besloten werd tot het instellen van een kleine commissie uit de belde besturen, ten einde de talrijke vragen, die zich in dit verband voordoen, nader en gemeenschappelijk te onderzoeken. Van dit besluit is mededeeling gedaan aan burge meester en wethouders van Amsterdam. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. De Alg. Ned. Bond van Arbeidtstlers in het Bakkers-, Chocolade- en Sulkerbewerklngsbe- drijf. de Ned. R. K. Bond van" Brood-, Koek-, Banketbakkers en Cacao-, Chocolade- en Sui kerbewerkers en de Ned. Centrale Bond van Christ. Arbeitf<st)ers in de Bedrijven van Voe- dings- en Genotmiddelen hebben een adres ge zonden aan den minister van Sociale Zaken, waarin zij als hun meenlng te kennen gaven, dat van het zich in de bakkerswinkels tijdig van versch ontbijtbrood voorzien een nog ster kere ontwrichting van het bedrijf te vreezen Is dan thans reeds waargenomen wordt. Er zullen nog meer zelfstandig werkende bakkers bij komen en er zal scherpe concurrentie ont staan tot aanmoediging van het des ochtends afhalen van brood in de winkels. Beschikbaarstelling van versch ontbijtbrood zal nog sterker bedrjjfsontwrlchtlng (weinig ol geen toename van het brood verbruik) en ver- grootlng van den omvang der werkloosheid on der de bakkersgezellen tengevolge hebben. De vraag ten slotte, of het van publiek be lang is. dat voor het ontbijt versch brood ver krijgbaar wordt gesteld, meenen adressanten ontkennend te moeten beantwoorden. Het over- groote deel van de broodverbrulkers de arbei ders moet te vroeg van huls. Ten slotte zou liet alleen eenige beteekenls kunnen hebben voor een zeer klein deel onzer bevolking. wel autobusdiensten eenerzijds tramlijnen anderzijds. De voorzitter der commissie, mr. W. A. Tel- ders. heeft de rede van den minister beant woord. Het dagelijksch bestuur der Vereenlging voor nationale veiligheid, bestaande uit de heeren prof. dr. J. E. de Quay, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, H. W. C E. Mathon. mr. W. C. C. van Romondt Vis en mr. W. J. R. Thorbecke, verzoekt publicatie van het volgende: Een toezicht op het verleenen van bulten- landsche credieten acht ook hij noodlg. Hij is echter van meenlng. dat direct Staatstoezicht niet gewenscht is. Het toe zicht, dat de Nederlandsche Bank de facto op dit gebied uitoefent, acht hij voorshands voldoende. Intusschen heeft hij de vraag, in hoeverre het gewenscht is aan dit laatste toezicht een wettelijke basis te verschaf fen, weder in studie doen nemen. spoorwegen en met name de spoorwegtekorten zouden dit gevaar vergrooten. Zou de regeering deswege de ontwikkeling van andere middelen van vervoer Inderdaad willen belemmeren, dan zou dit. naar spreker's overtuiging, een misken ning van haar eerste taak beduiden. Het motief voor het ingrijpen der regeering en het richtsnoer voor hare handelingen kan im mers uitsluitend worden ontleend aan het alge meen belang. Het vervoer grijpt zoo diep in heel het economisch leven in, dat het verschaffen van voldoende vervoergelegenheid een vereischte is en dat steeds naar verlaging van de kosten van het vervoer zal moeten worden gestreefd. Belemmering van den vooruitgang der tech niek zou daarmee ten eenenmale in strijd zijn Overvloed van vervoergelegenheid alleen is niet voldoende om tot duurzaam lage vracht prijzen te geraken. Lage vrachtprijzen zijn op den duur slechts houdbaar bij lage vrachtkosten. Bij een teveel aan vervoercapacitelt wordt de „dichtheid” van het vervoer te gering voor een loonend bedrijf. Donderdag is de eerste van een reeks van vijf .Bcheldemusschen” die bij de N V. Kon. Mjj. De Schelde te Vlissingen worden ge bouwd, naar Engeland getransporteerd. Twee der toestellen gaan naar de Ned. Luchtvaart School, één naar Ned.-Indië en één naar Frankrijk. De 54-jarige ongehuwde H. J. 8 die alleen woont aan het Gedempte Zukierdiep te Gro ningen, werd sedert twee dagen vermist. Bu ren. die het geval niet vertrouwden, waarschuw den de politie, die een onderzoek instelde. Zij forceerde de huisdeur en vond den man onder aan de trap liggen. De levensgeesten waren geweken. De recherche stelde vast, dat aan misdrijf niet behoefde te worden gedacht. De man moet van de trap zijn gevallen en op slag dood zijn geweest. De afmetingen bedragen: lengte 63 meter, breedte 13 meter en holte 430 meter. De con structie is voorzien van twee zandpompen en een waterpomp, welke te zamen ongeveer 3000 PK. ontwikkelen. De zuiger is het eigendom van de firma Ac kermans en van Haaren te Antwerpen, oor spronkelijk een Nederlandsche onderneming, welke te Den Haag gevestigd is geweest en die al het materieel, dat zij gebruikt, in Nederland heeft doen bouwen. De zuiger zal dienst gaan doen in de Noor delijke Ijszee. Met groote voldoening heeft ons bestuur ken nis genomen van het vrijwel eenstemmig oordeel uit de verschillende kringen hier te lande over de onmogelijkheid om te onderhandelen over het waarborgen van onze neutraliteit door Duitech- land of welke mogendheid ook. Met nadruk willen wij echter wijzen op het feit, dat ons huldig Kabinet de vergrootlng van het contingent en de verlenging der eerste oefe ning als dringend noodlg heeft verklaard om zelf de onaantastbaarheid van ons gebied te kunnen waarborgen. Dat zoo algemeen die onaantastbaarheid door ons volk als een axioma wordt beschouwd, zal ongetwijfeld Indruk in andere landen hebben gemaakt. Een duidelijke manifestatie van den volkswil om ook die onaantastbaarheid zelf te waarborgen, is echter onder de tegenwoordige omstandigheden wel hoogst gewenscht. Niet» kan daartoe beter dienen dan de bereidheid C* toonen om den door onze regeering aangewezen weg te volgen, opdat het volgend Kabinet on- verwijld tot vergrootlng van het contingent en verlenging der eerste oefening zal kunnen over gun. nieuwe minima daalt. Bovendien zijn nader omschreven de reeds in de wet voorkomende bepalingen, volgens welke van de minima dispensatie kan worden ver leend bij het stichten van nieuwe scnolen en voor het behoud van de vergoeding voor da bestaande. Vérder zijn in het ontwerp opgenomen eenige voorschriften uit de wet van 4 Augustus 1933, waarvan het practisch nut in die mate is ge bleken, dat het raadzaam werd geacht deze over te nemen. Voor het overige bestaat de Inhoud uit wij zigingen, die ten gevolge van het opnemen van bovenbedoelde bepalingen noodzakeljjk werden geacht en overgangsbepalingen, waarvan die be treffende de handhaving van bestaande rechten van reeds opgerichte scholen de belangrijkste is. Voorgesteld wordt de wet met ingang van 1 Juli 1937 in werking te doen treden. Die in wer king treding valt dan samen met den dag, waar op de wet van 4 Augustus 1933 zal ophouden te gelden. Daar het w^ter van de rivier de Lek geregeld aan het wassen blijft, zijn thans zoowel de havenkade als de uiterwaarden gedeeltelijk on- dergeloopen. De overtocht kan nog steeds per glerpont geschieden. By het afzenden van dit bericht Rijkspellschaal 4.65 -I N.A.P.; Keulen, seinde Donderdag nog 37 c M. was. Het was een militair lesvliegtuig, gemerkt D- OL.UJ., een eendekker, bemand met twee mili tairen. De marechaussee van Grathem en de militaire politie van Roermond verschenen spoedig na de landing, welke vlot geschiedde, ter plaatse. De inzittenden bleken te zijn de korporaals Kuell, die het vliegtuig bestuurde en Lechurt. Z(j wa- ren om 1030 uur 's morgens te Brunswijk opge stegen met als bestemming Düsseldorf. De vlie gers vertelden in den mist te zijn verdwaald. Na de grens te zijn gepasseerd, zagen zij het uitgestrekte watervlak der overstroomde Maas voor den Rijn aan. Gerulmen tijd cirkelden zij boven Roermond en verdwenen in de richting van de grens, doch wegens gebrek aan benzine moesten ztf te Hunsel dalen. Het vliegtuig werd in beslag genomen en de beide inzittenden zijn aan een verhoor onderworpen en naar de mare- chaussee-kazeme te Grathem overgebracht. Bij een landbouwer te Hunsel, waar een der militairen een oogenblik had vertoefd, heeft deze zich op het toilet van verschillende papie ren ontdaan, waaronder een Duitsche kaart. De achtergelaten papieren zijn in beslag genomen. De vliegers zouden naar verluidt heden met hun machine vertrekken. In verband met een bericht, volgens hetwelk de Import van Nederlandsche boter in Oost- ïndlë van 1 Maart af zou worden gecontingen- teerd ten bate van het Australische product hebben de centrale landbouw-organisatles en de F.N«Z. een telegram tot den minister van Ko loniën gericht, waarin zjj uiting geven aan nun ongerustheid over bedoeld bericht, waaruit zou blijken, dat de invoer van Nederlandsche boter in Indië zou worden gecontingenteerd, terwijl aan Australië gelegenheid zou worden gegeven, den import uit te breiden. Zjj achten het buitengewoon onbillijk, dat op deze wjjze de export uit het moederland wordt achtergesteld, terwijl de boter op de Engelsche markt zwaar moet concurreeren en de Australi sche boter op diezelfde markt ingevolge het verdrag van Ottawa een voorkeur van 15 sh. per cwt. geniet. Voorts wordt er op gewezen, dat de boter- export naar Duitschland tengevolge van de clearingregeling ook een sterken druk onder vindt van het belangrijk aandeel, dat de Indi sche producten in de clearing hebben. Dringend wordt verzocht, al het mogelijke te doen, om de voorgenomen contlngenteering en de achterstelling van het eigen product te ver hinderen. De minister van Waterstaat, jhr.’ Ir. Van Lidth de Jeude, heeft Donderdagmiddag de commis sie voor het auto-personen-vervoer geïnstal leerd. Frsal glanzand haar varlawnt aan ladara vrou> haar grootste charme an aantreMieUjMwM. Voer blondine* ii de Ideale verzorging: het geregeld wanen met Blondona. het enige haarwatmiddol l dat Kamilloflor bevat en al* U donker haar heeft i* Brunette hel aangewezen middel, dat door het preparaat Hequil donker haar prachtig glanzend houdt Neem een proef met Blondona of Brunette, de bekende Vlnoka producten I Belde zijn vrij ven alkali, wat de wHte neenlag op het haar voorkomt. Hierdoor wordt elke nabehandeling overbodig en droogt het haar vorranend >nel. De candidatenlijst der Anti-Revolutionnaire Partij is als volgt samengesteld: 1 Dr. H. Colijn; 2 Mr. J. A. de Wilde; 3 J. Scheuten; 4 J. J. C. van Dijk; 5 L. F. Duy- maer van Twist; 6 C. Smeenk; 7 J. Terpstra; 8 C. van den Heuvel; 9 W. Wagenaar; 10 H. Amelink; 11 C. van der Zaal; 12 J. Tjalma; 13 A. Zijlstra; 14 T. A. van Dijken: 15 G. A. Diepenhorst; 16 H. J. W. A. Meyerink; 17 A. B. Roosjen; 18 J. Algera. Dr. Ir. H. J. V. d. Maas van den Rijksstudie- dienst heeft de „musch" gevlogen en de lucht- waardigheidspapieren zijn verkregen. Ook de Invlieger van de Duitsche Buecker-Jungemaiui- fabrieken. de bekende vlieger Öenetz, is met de „musch" de lucht in geweest, en hoewel de leldemusch” een sporttoestel is en geen itvllegtuig. heeft de heer Benetz er vrijwel .geheele programma van stuntvlieger met es op uitgevoerd. De nieuwe „musch" bezit verschillende tech nische verbeteringen ten aanzien van het eer ste toestel van dien naam. Zoo zijn alle kabels ingebouwd: -ander landingsgestel met breeder wielbasis is geconstrueerd en het vlegtuig be schikt over grooter vleugeloppervlak. Tijdens werkzaamheden bij den aanleg van den Nieuwen Weg te Harkema-Opende, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Op een verhooging stond een waterreservoir opgesteld, dat op zeker oogenblik kantelde. Ben der arbeiders, de 27-Jange K. H werd getroffen en ernstig gewond. In het Academiwh Zieken huis te Groningen, waarheen hij was overge bracht, is de man later overleden. ingediend I» eej* wetsontwerp tot wijziging van de lager onderwijswet. De uitkomsten van haar werkzaamheden heeft de Staateconuniasie voor onderzoek van concentratie van bijzondere scholen neergelegd in een verslag, dat 6 Januari ge publiceerd is. De minister heeft zich met het bjj het verstaj gevoegde ontwerp van wet met me morie van toelichting kunnen vereenlgen. Het thans aangeboden wetsontwerp stemt dan ook met het ontwerp der Staatecom- missie overeen, behoudens enkele aanvul lingen en veranderingen van formeelen aard en eenige redactiewijzigingen. Het strekt vooreerst tot verhooging de minimum-aantallen leerlingen voor stichting van bijzondere scholen voor ge woon lager onderwijs, waarvan de kosten geheel of gedeeltelijk door de openbaae kas worden gedragen. Onder leiding van den minister van Sociale Zaken, mr. Slingenberg, Is Donderdagochtend te diens departemente een bespreking gehouden over het versch-broodvraagstuk, met name ove^ het denkbeeld van het nemen van een proef gedurende eenigen tijd met de beschikbaarstel ling des ochtends vóór 10 uur van klein brood. Aanwezig waren vertegenwoordigers van het Verbond van Ned. werkgevers, de Alg. R. K. Werkgeversvereeniging. de Chr. werkgeversver- cenlging en van de Alg., de R. K., de Chr. en de 1st. patroonsbonden in het bakkersbedrijf, zoomede de dlrecteur-generaal van den arbeid dr. ir. A. H. W Hacke en het hoofd van de afd. Arbeid van het departement van Sociale Za ken, mr. A. M. Engels. De minister heeft kennis genomen van de wenschen der verschillende vertegenwoord.gers van de werkgeversorganisaties. Hedenmorgen zal een dergelijke conferentie worden gehouden met de vertegenwoordiger» van de werknemersbonden. De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaken tegen personen, die betrokken waren bij het complot van fiet sendieven. die in den zomer van het vorig jaar tientallen rijwielen in Rotterdam hebben ge stolen. Veroordeeld zijn: H. J. C. tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht: M. C. de H. wegens heling tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht; W. M. P. wegens diefstal, tot een jaar gevangenisstraf; J. D. die op den uitkijk had gestaan, terwijl anderen rijwielen wegnamen, tot negen maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht; W. F. W. en W. A. O. wegens heling tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht; A. C. J, v. L. wegens diefstal an diefstal in vereenlging van rij wielbelastingmer- ken tot negen maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van den tijd in voor loopige hechtenis doorgebracht; J. H. H. we gens medeplichtigheid aan diefstal ver dachte had op den uitkijk gestaan tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk met drie >ar proeftijd; W. O. O. wegens heling, schuldheling tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier vóorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Betreffende het geval te Heerle (N.-Br.), waar een man zijn hand afgekapt heeft, ver nemen wij nader, dat de man zich reeds eenl- gen tijd abnormaal gedroeg. Ongetwijfeld moet hjj dan ook in dezen geestestoestand zijn daad verricht hebben. De minister van Financiën heeft thans ge antwoord op de vragen van het Eerste Kamer lid Pollema, naar aanleiding van berichten in de bladen, dat blijkbaar onderhandelingen gaande zijn omtrent een Nederlandsen crediet aan Frankrijk, waarvoor kortloopende kasbil jetten der Fransche Spoorwegen bij een Neder landsen bankconsortium zouden worden ge plaatst. Van deze berichten la kennis genomen, doch blijkens door de regeering ingewonnen inlich tingen zijn zoodanige onderhandelingen niet gaande. Ontkennend beantwoordt de minister Woorts de vraag, of hij niet van meaning is. dat de staat, voor wiens rekening en risico immers het valuta-egallsatlefonds werkt, thans, nu de Ne derlandsche Bank ten aanzien van het inter nationaal wisselverkeer vrijwel nog slechte een administratieve functie vervult, zooveel moge lijk toezicht behoort uit te oefenen op de ver- leening van bultenlandsche credieten. Voor den eischer trad op mr. E. D Gold stein. voor de gemeente Voorburg mr. W. Franc ken. De gemeente acht zich niet aansprakelijk, omdat de onrechtmatige daad zou zijn gepleegd over de grens der gemeente. Dit gaat volgens eischer niet op, omdat het hier betreft het voortzetten van de taak der agenten, om voor de rust in de gemeente Voorburg te zorgen Mr. Francken zeide. dat de gemeente Voor burg de te betalen schadevergoeding op de belastingschuldigen zou moeten verhalen. De eischer M. staat bekend als een gevaarlijk man Hij en zjjn kornuiten maakten de omgeving on veilig. Toen het gezelschap in Stompwük was aangekomen, voelde men zich veilig en is men de agenten gaan sarren en provoceeren. Bovendien heeft de gemeente niets te ma ken met feiten, die bulten de gemeente ge schieden. De rechtbank zal 25 Maart vonnis wijzen. In April 1934 hebben in de gemeente Voor burg de agenten L. en B. een café ontruimd en een gezelschap, dat zich in dat café had be vonden. tot aan de grens der gemeente bege leid Daar aangekomen aldus stelt de eischer in dit geding hebben beide agenten zekeren M. zoodanig mishandeld, dat hy 33 dagen in een ziekenhuis moest worden verpleegd en daarna nog twee maanden niet behoorlijk kon loopen, bovendien blijvend verminkt is, zoo- dat hij zijn beroep van los werkman en har monicaspeler niet meer kan uitoefenen. Indertijd heeft deze kwestie geleid tot een strafzaak. De Haagsche rechtbank heeft de po litieagenten leder tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld, waarna het gerechtshof deze straf voorwaardelijk oplegde. Thans is gepleit voor de rechtbank in de civiele procedure, die op de strafzaak is ge volgd. M. vordert hierin van de gemeente Voorburg en de beide agenten een schadever goeding van f 25.000. Bij informatie in den avond van Donderdag bleek te Zutphen het water in den loop van den dag nog weer gestegen te zijn tot 7.15 M. Bij een aanhoudenden was zal de Baaksche overlaat al spoedig gaan werken. Hiervoor is nog slechte een stijging noodlg van 35 c.M. Het feit, dat de Staat aandeelhouder is der spoorwegmaatschappijen en contractueel gehou den is tot bijpassing van het deficit dier maat schappijen, mag de vervoerpolitiek der regeering niet beheerschen. Maatstaf voor de verleenlng van een vergun ning moet allereerst zijn de behoefte aan een geregelden dienst, maar daarnaast is uiteraard ook rekening te houden met andere vervoers- belangen. Het spreekt vanzelf, dat men met volkomen dezelfde richtsnoeren te doen heeft, of de mede dinging betreft autobusdiensten onderling dan en spoor- of Voor de Haagsche rechtbank diende in Hbo- ger beroep de zaak tegen twee Westlandsche schippers. G. F. Z. en P. M. Z., die door den Dclftschen kantonrechter wegens overtreding van de Wet op de evenredige vrachtverdeeling waren veroordeeld resp. tot boeten van twee maal 30 en een maal ƒ30. Verdachten waren niet verschenen, doch de verdediger, mr. Parfumeur, zette uitvoerig de zaak uiteen. In verband met het feit, dat de Wet op de evenredige vrachtverdeeling in ieder geval per 1 Januari 1938 zal expireeren. vroeg pleiter een schuldigverklaring zonder oplegging van straf. De Officier van Justitie, mr. H. Rouffaer, eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling van G. F. Z. tot tweemaal 1 boete subs, een dag hechtenis en van P. M. Z., tot ƒ17 boete sub», een dag hechtenis. Ter gelegenheid van hef 25-jarig bestaan van de Vereenlging van Nederlandsche gemeenten zal dit jaar de algemeene vergadering dezer Ver- eeniging vandaag gehouden worden, waaronder eenige festiviteiten georganiseerd zijn, welke Ajn aangevangen met een receptie van het bestuur in hotel Wlttebrug te Den Haag. In de groote ontvangzaal gaven de talrijk bin nengekomen bloemstukken het geheel een fees- teljjken aanblik. Telegrammen met gelukwenschen waren bin nengekomen o m. van de Katholieke Nederland sche Dagbladpers, vele gemeentebesturen, vereenlglngen en bultenlandsche zustervereeni- gingen. Op de zeer druk bezochte receptie waren o m. aanwezig de minister van Binnenlandsche Za ken. mr. J. A. de Wilde, B. en W. van Den Haag, dr. F. E. Posthuma, voorzitter van Cen traal Beheer en burgemeesters en wethouders van vele Nederlandsche gemeenten. Een kort woord sprak minister De Wilde tot het bestuur van de Jubileerende Vereenlging. De Vereenlging voldeed, ondanks de vele en vaak tegenstrijdige belangen der gemeenten, uitstekend. Dit komt, zoo zeide de minister, om dat krachtige mannen aan het hoofd der ge meenten staan, die hun gezag uitoefenen niet door middel van sabel en bajonet, maar door moreel overwicht. Krachtige mannen vormen ook het bestuur en het directorium van de ver- eeniging en. spr. was dan ook zeer verheugd te kunnen mededeelen, dat het H. M. de Ko ningin behaagd Jiad den directeur der Veree nlging, mr. A. Jonker, te benoemen tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Aar. de bepaling omtrent het vereischte aan- tel leerlingen voor de stichting van bijzondere scholen^sluiten aan bepalingen betreffende de minimum-aantallen leerlingen, bjj de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs vereischt voor de jaarljjksche vergoedingen van Rijk en gemeenten, waarmede weder correspondeeren overeenkomstige bepalingen ten aanzien van de instandhouding van openbare scholen voor ge woon lager onderwijs. In deze bepalingen is vervat een regeling voor de dispensatie, welke met betrekking tot het behoud der jaarlijksche vergoedingen van bij zondere scholen en de instandhouding van open bare scholen z a 1 worden veleend voor bestaan de scholen, wier leerlingenaantal beneden de tarls, den HiernjJ bezoek fai in denT borgh her school bezocht. De Gouverneur-Generaal begaf zich later naar het gemeentehuis waar hij werd toege sproken door den loco-burgemeester. den heer Blezeveld, die hem een album met stadsbeelden aanbood. Uit het ongeveer 2500 vierkante meter groote pand 22 aan de Hendrik de Keyzerstraat te Rotterdam, waarin is ondergebracht het pak huis van de papierfirma Cohen, die haar kan toren heeft aan de Linker Rottekade. werden den laatsten tijd hoeveelheden lood, zink, koper, alsmede talrijke andere voorwerpen vermist. In totaal is er voor ongeveer duizend gulden ge stolen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat twee vroegere magazijnbedienden, de 22-jarige J. A. D. en de 22-jarige B. H. van O-, deze diefstallen hebben gepleegd. Zij zjjn aangehou den en opgesloten. De jongens hadden de ge stolen goederen verkocht aan vier in de buurt wonende mannen, tegen wie proces-verbaal ter sake van heling en medeplichtigheid is opge maakt. Eenlgen tijd geleden was er evenwel ook in gebroken b|j Van den Berg's Glashandel, die is ondergebracht in het pand naast het genoem de pakhuis. Men had destijds getracht om de brandkast te forceeren, hetgeen evenwel niet gelukt was. De jjolitie sloot de mogelijkheid niet uit, dat deze knapen ook met dit inbraakje Iets te maken zouden kunnen hebben en toen de jeugdige dieven eens nader aan den tand gevoeld werden, bekenden zij, dat zij het inder daad waren geweest, die getracht hadden de brandkast by Van den Berg te forceeren. De opbrengst van de verschillende gestolen goederen hebben de jongelingen broederlijk ge deeld. Donderdag is het tweetal naar het huis van bewaring overgebracht. Tengevolge van den was in de laatste dagen is thans de Worp geheel ondergeloopen. In tal rijke hulzen te Deventer is het water in de kelders gedrongen. In de omgeving ondervindt men ook op tal rijke plaatsen overlast van het water. Verschil lende boerderijen liggen rondom in het water, alsook enkele steenfabrieken. Door den hoogen stand van de binnenwateren ondervindt men thans ook last in Diepenveen, waar tal van zandwegen onbegaanbaar zijn en landerijen onder water staan. De oeververbinding tusschen Tie! en Wamel over de Waal is gestremd voor r|j- en voer tuigen. Voor personen-vervoer vaart de motorboot tot aan den dijk te Wamel. Naar wij vernemen is de bakken- en cutterzuiger Namur, welke in 1931 op de werf Gusto te Schiedam is gebouwd, door bemiddeling van het maritiem kantoor W. H. Mellema te Amsterdam naar Rusland verkocht De vervoerpolitiek zal dus moeten gericht zijn op een regeling van onderlinge ver houdingen, het bevorderen van samenwer king en het stellen van voorwaarden, die in het algemeen belang vereischt worden. Minister Van Lidth de Jeude wees er op, dat de regeling voor het autovervoer van personen het eerst is ter hand genomen, terwijl, naar hjj hoopte, de regeling voor het autovervoer van goederen, welke inmiddels reeds in hoofdzaak werd voorbereid, spoedig zal volgen. Het personenvervoer is weliswaar sinds de In 1936 tot stand gekomen wijziging van de Wet Openbare Vervoermiddelen grootendeels reeds aan een vergunningsstelsel onderworpen, dat in verschillende opzichten niet onbevredigend heeft gewerkt, doch in de laatste jaren zijn toch leemten en gebreken aan den dag getreden, die een voortdurende bron van moeilijkheden vorm den, zoodat een herziening der desbetreffende bepalingen noodzakelUk werd. Door het stellen van voorschriften op zlchzelve wordt de gewenschte coördinatie niet volledig verkregen; deze wordt slechts tot stand ge bracht door het beleid, dat door de regeering bjj de uitvoering dier voorschriften wordt ge voerd. Men vreest, dat de coördinatie zal ten doel hebben het eene vervoermiddel tegen het an dere te beschermen, dat dus in het belang van reeds langer bestaande trans[x>rtmiddelen de groei van nieuwe zal worden tegengegaan, zoo dat de technische vooruitgang zal worden ge remd. Vooral de band van den Staat met de BANDOENG. 25 Febr. (Aneta). De Gouver neur-Generaal verleende gisteren receptie ten huize van den resident. De belangstelling was zeer groot. De Gouverneur-Generaal en zjjn gezelschap woonden heden een zangsj^el by, ten gehoore gebracht door de Bandoengsche jeugd, en ge titeld Oranje-Indië-Nederland. Bij de aankomst van het gezelschap op het terrein van het departement van verkeer waterstaat werd de Gouverneur-Generaal ver welkomd door den waarnemend-dlrecteur van het departement, Ir. van Haeften ert den secre- heer De Lange. bracht de Gouverneur-Generaal een n de technische hoogeschool, terwijl Tusschentijd mevrouw Van Starken- bltnden-lnstituut en de van Deventer-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5