ONS BLAD 1 4 I L Del Vayo brengt een bezoek aan - de Spaansche hoofdstad Het nieuws van heden De slachtoffers van Brasschaet Een Japansch voorstel !i 1 Graziani toch ernstig gewond? DE BAROMETER Engeland wenscht antwoord Gasaanval op 7 bioscopen Het Kruisbeeld of Hitler? Inskip over de bewapening JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 1 MAART 1937 Een redevoering tot de arbeiders In zoo Pachting Een Een kieskeurige cobra De meening van Benes j maar De arbeidsconflicten in Amerika ReUetjes te Weenen Onrust Politiek incident in Iedereen staakt.... s Polen I w De H. Stoel uitgenoodigd bij de Kroningsfeesten Nog één der gewonden overleden Een nachtelijke aanval op Madrid De graaf van Covadonga geopereerd Vergeten menschen in het Noordpoolgebied Verdediging zyner hervormings plannen door Roosevelt Mgr. Schoppa in vrijheid gesteld Waarom zouden ook de Geisha’s niet meedoen? Zyn toestand ernstiger dan de vorige keeren Plotseling ontdekten de autoritei ten hun tragische fout DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 5^ tJeder land heeft tot zijn ongeluk een Franco, die het aan vreemde overheersching overgeeft” De lijkplechtigheid te Antwerpe had plaats onder enorme belangstelling „praatje bij het haardvuur” Een late hittegolf in Zuid-Amerika Incidenten te Frankenholz, waar het portret van Hitler de eereplaats kreeg Aan de manoeuvres der Engelsche vloot in de Middellandsche Zee werd ook door vliegtuigmoeder schepen deelgenomen Hy gelooft niet aan een spoedig te verwachten oorlog Een granaatscherf zou zyn longen hebben geraakt en botsingen met de politie duren voort van Ned. Nieuw-Guinea niet-aanvalspact met Nederland 1937 minder critiek dan 1936, toch zeer moeilijk Paniek en verwarring onder de duizenden bezoekers Herinnering aan de nota’s inzake nieuw Locarno Naar aanleiding der vertooning van de film Fredejricus Alleen voor haar maaltijden zou meer dan 7000 gld. noodig zyn Het oude volkslied in eere hersteld Het feest van het volksleger NOQRD-HOLLANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE JAARGANG No. 127 4 be- vliegdienst den over „Ik Indien het daartoe zou komen. Europeesche en een ZOU <4 i een w. g. Eduard Benesj De spr f de be- Naar wy vernemen is de vicaris-generaal van het bisdom Meissen, dr. Schoppa, die, zooals men weet, bij "een deviezenproces was veroor deeld, in vrijheid gesteld. Zijn straf is hem ge heel kwijtgescholden. Mgr Schoppa vertoeft op het oogenblik in Bautzen. Nadat de plechtigheid was besloten met het volkslied, werd het stoffelijk overschot van de ■even slachtoffers aan de familie overgelaten en per auto naar de woonplaatsen vervoerd. Des avonds om even na elven werd de nachtelijke rust plotseling verbroken door hevig kanongebulder. Tevens was duidelijk het geratel van mitrailleurs en het knallen van geweren hoorbaar. De strijd woedde in den sector van de Univer^lteitswljk en de Casa del Campo. De nacht was pikdonker en de regen begunstigde een uitval. Dit voorstel werd in het Lagerhuis gedaan door den afgevaardigde Hyogoro Hakoeral. Kazaje Koewasjima, die benoemd is tot ge zant in Den Haag, is uit Tokio vertrokken voor het maken van een reis door Nederlandsch- Indië. Omstreeks den lOden April wordt hij in Tokio terugverwacht, waarna hij zijn nieuwe functie zal aanvaarden. DZJIBOETI, 1 Maart (Havas) Volgens berichten uit Addis Abeba zou de gezond heidstoestand van den onderkoning, maar- schalk Grazinani, ongerustheid wekken. Er werd een ware schoolstaking afgekon- digd. De mijnwerkers, allen werkzaam in de steenkolenmijnen, werden ontslagen. Zij zullen zich voor de rechtbank moeten ver antwoorden. De ouders der stakende leer lingen werden zwaar beboet. c* O Stand op Maandag 9 uur vjn.: 74L9 Vorige stand: 73L» Engeland drong bij de regeeringen te Rome en Berlijn aan op antwoord op de nota inzake een nieuw Locarno. In voorbereiding is een regeling voor de con trole op den uitvoer van kropsla, tomaten en komkommers. Nadere mededeelingen AmsterdamRome. Memorie van antwoord betreffende het wets ontwerp tot nietigverklaring van goudclausules. O O Japansch afgevaardigde stelt voor Ned. Nieuw Guinea te pachten en een niet-aanvalspact met Nederland te sluiten. Maarschalk Graziani zou toch ernstig gewond zijn, doordat een granaatscherf zijn longen zou hebben geraakt. Ontwerp voor nieuwe veiligheidsbesluiten i den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt. i Bjj decreet van Franco is de oude Konings- marsch tot volkslied verklaard. Deze marsch, die eveneens tot April 1931 het officleele volkslied was, werd vandaag overal gespeeld onder groot enthousiasme van het publiek. Te Barcelona werd Zondag het feest van het volksleger gevierd, waaraan strijders van alle arbeiders-organisaties en afgevaardigden van de strijders aan alle fronten in Spanje deel namen. Companys hield een toespraak, waar bij hjj zjjn toehoorders deed zweren tot den dood voor de overwinning te strijden. „Belooft gij op uw eerewoord", zoo zelde hjj, „tot den dood te strijden tot het fascisme vernietigd zal zijn?", waarop van alle zijden werd geant woord: „Ja, ja”. „Dun", vervolgde Companys, ..kunt gij zeker zijn van de overwinning, nie mand zal u deze kunnen ontnemen. Leve de vrijheid”. Dit heeft een levendige ontevredenheid gewekt onder de bevolking van Franken holz, voor het mcerendeel mijnwerkers, en aanleiding gegeven tot hevige protesten. Voor het schoolgebouw werd betoogd. De ouders eischten dat het Kruisbeeld op zjjn oude plaats zou worden opgehangen en het portret van Hitler verwijderd. Op den weg naar Valencia rukten de rechtsche troepen vooruit en zy hebben thans Argenda binnen het bereik van hun geschut gebracht. FORBACH (Dept. Moselle) 27 Febr. (Ha vas). Volgens uit Saarbruecken ontvangen mededeelingen hebben zich in de industrie plaats Frankenholz (Saargebied) inciden ten voorgedaan na de beslissing van het schoolbestuur den schoolhoofden te gelasten in de klasselokaien een eereplaats in te rui men voor het portret van Hitler, terwijl tot nu toe deze eereplaats boven den lessenaar van den onderwijzer was voorbehouden aan het Kruisbeeld. Overeenkomstig deze instructies werd te Fran kenholz het Kruisbeeld overgebracht naar een zijmuur en de beeltenis van Hitler vooraan in de klassen opgehangen. dorpen Rijn water dat vele langs staat De vertegenwoordiger der regeering heeft de bevolking in een communiqué gerustgesteld en verklaard, dat de regeering niet voornemens is het Kruisbeeld te verwijderen, maar dat er ,4n de nationaal-soclalistische beweging geen plaats is voor martelaren.” organiseerde en niet georganiseerde arbeiders bij de Chevrolet en Fisher Body fabrieken der General Motors Corp. De botsingen waren ont staan in verband met het feit, dat 200 leden van de United Automobile Workers of America in staking waren gegaan uit protest tegen een naar hün meening ongerechtvaardigd ontslag van drie vakvereenlgingsleden. Bij dit ontslag zou de overweging, dat de ontslagenen georga niseerd waren, een rol hebben gespeeld. Gisteren heeft Del Vayo een groote rede voering gehouden te Madrid op een arbei- dersbetooging. Vandaag Madrid verdedigen, zoo zeide hjj o.m. in zjjn rede, is Parijs. Londen, Praag, de Noordelijke landen en iedere democratische natie in een niet te ver verwijderde toekomst verdedigen. Enorme belangstelling bij de lijkplechtigheid te Antwerpen voor de slachtoffers van Bras schaet. De roofmoord ie Den Haag; een verdachte ge arresteerd. MADRID. 1 Maart, (Havas). De minis ter van buitenlandsche zaken, Alvares Del Vayo, brengt op het oogenblik een bezoek aan Madrid. Hij heeft een onderhoud ge had met generaal Miaja. Vermoedelijk zal de minister Dinsdag naar Valencia terug- keeren. WARSCHAU, 27 Febr. (DJi.B). In de be- grootingscommisie van den Senaat is het van daag tot een Incident gekomen, toen de vroe gere minister-president, senator Kozlowski, een aanval richtte op den tegenwoordlgen vice- president van den raad van ministers, Kwla- thokowskl. Tijdens de rede van den senator verlieten de in de zaal aanwezige vertegenwoor digers der regeering Grodynskl, onder-minister van financiën, en Switalskl de vergadering, welke hierop werd geschorst. Vjjf en dertig personen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De bommen waren voorzien van uurwerken, hetgeen de ge lijktijdigheid der ontploffing verklaart. Dé di rectie der theaters heeft een mededeeling ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat er geen enkel verschil van meening met de vakvereenl- gingen bestond. De Partijraad der R. K. Staatspartij heeft het Program van Actie behandeld en vastgesteld. Zinspelende op het herbewapenlngsplan ver klaarde de minister: Onze strijdkrachten zullen nimmer gebruikt worden behalve voor de ten uitvoerlegging van“ verplichtingen, welke wy hebben aangegaan om collectief Frankrijk en België te beschermen of anderzijds Duitsch- land, Indien dit land zou worden aangevallen. Het is belangrijk, dat niemand kan zeggen, dat wjj voor iets anders herbewapenen dan om den wereldvrede te verdedigen. Een aanval van de regeeringstroepen op Ca- rahanchel Bajo werd afgeslagen. In het legerbericht uit Gijon wordt beves- tlgd, dat de Baskische regeeringstroepen de oude slachtplaats en de huizen bij het klooster van de Zusters der Aanbidding te Oviedo zouden hebben bezet. De stellingen in de wijk ^t.,. Lazarus worden versterkt. De artillerie ont plooide een groote activiteit. In den sector Esclampero duurde de aanval der regeerings troepen op de versterkingen van Latrecha voort. De vijand biedt hier heftlgen tegenstand. In de hoofdkerk werd de plechtige dienst verricht door den hoofd-aalmoezenler van het leger, geassisteerd door drie aalmoeze niers. De gebeden der stervenden werden uitgesproken door Monseigneur van Roey, Aartsbisschop van Mechelen. ritache minister van oorlog Inskip it het doel der Britsche bewapening. BUENOS AIRES. 27 Febr. Buenos Aires en Montevideo, de aan den overkant van de ri vier La Plata liggende hoofdstad van Uruguay, zijn gisteren overvallen door een late hitte golf. Terwijl de temperatuur in Buenos Aires niet hooger kwam dan 97.1 graden Fahrenheit, Ijereikte de hitte in Montevideo een peil van niet minder dan 109.4 graden. In geen van beide steden was de temperatuur dit seizoen nog zoo hoog geweest. NEW YORK, 1 Mrt. (Havas). Gister avond zjjn tegelijkertijd in zeven bioscoop theaters op Broadway, toebehoorende aan een en dezelfde directie, bommen, die stink en traangas bevatten, ontploft. Onder de duizenden toeschouwers ontstond een groote paniek en verwarring, waardoor een hon derdtal menschen gewond werd. In den sector van het Escoriaal zijn sterke afdeelingen, onder meer bestaande uit twee bataljons der z.g. Largo Caballero-infanterie en der Aida, de/ la Fuenta-infanterie en uit cskadrönat cavallerie, aangekomen ter verster king der roode strijdkrachten. Spanje overleveren aan Duitschland en Italië alleen omdat tot eiken prijs uitbrei ding van den oorlog moet worden voorko men, staat gelijk met den weg te vereffe nen voor een internationale overheersching der twee fascistische landen. «O >'o Minister-president Hayasji beloofde, dat de kwestie bestudeerd zou worden en voeg de hieraan toe, dat Japan geen territoriale ambities heeft ten aanzien van Neder- landsch Oost-Indië. Op het eiland Slblrjakoff overwinterde van 1935 tot 1938- de pelsdieren-jager Bulytschew met zijn vrouw. Behalve deze twee .personen bevond zich niemand meer op het eiland. Daar hjj dezen winter ergens anders wilde heen trekken, werd hem beloofd, dat hij in den herfst van 1936 tijdig afgehaald zou worden. Bulytschew had daar dan ook op gerekend, zoo- dat de levensmiddelenvoprraad, die werd in geslagen niet grooter werd genomen dan nood zakelijk was. terwijl hjj zelfs een gedeelte on- noodlg huisraad verbrandde. Intusschen hadden de betrokken autoriteiten aan Bulytschew. niet meer gedacht. De herfst kwam, de scheepvaart werd gestremd, de win ter, de strenge poolwinter kwamtot plot seling, heel toevallig, aan het licht kwam, dat Bulytschew en zijn vrouw totaal waren ver geten. Of zij thans nog leven? Men weet het niet. Men zal naar hen op zoek gaan en men hoopt hem en zyn vrouw nog in leven te vinden. Na gewezen-te hebben op hetgeen hij noem de. de zwakheid van de buitenlandsche politiek der Europeesche democratieën tegen de fas cistische taktiek. die beoogt, door het uitbuiten van de gruwelen van den oorlog, de macht te verkrijgen op het continent, ging Del Vayo voort: BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger WEENEN, 27 Febr. (Havas). Vanavond heeft de vertooning van de Duitsche propaganda-film Fredericus, welke den oorlog tusschen Duitsch land en Oostenrijk tot onderwerp heeft, in de arbeidersbuurt Ottakring aanleiding gegeven tot ernstig tumult. De film stelt het leger van Maria Theresia voor de Oostenrjjksche patriotten in een ver nederend daglicht. De meeste bezoekers betoog den dan ook hevig, waarop de natlonaal-socla- listen antwoordden met „Heil Hitler” en „Leve Duitschland.” De politie heeft het bioscooptheater ontruimd en de verdere vertooning van de film verboden. Verscheidene personen zijn gearresteerd. VATICAANSTAD, 27 Febr. (Havas). De Hei lige Stoel heeft van het hof van 8t. James de Uitnoodiging ontvangen zich bjj de as. Kro ningsfeesten te doen vertegenwoordigen. Ieder land heeft tot zjjn ongeluk een soort Franco of iemand anders, hetzjj mi litair of burger, die door Berlijn en Rome tegen zijn eigen land kan worden gebruikt om de poorten van zjjn volk voor vreemde overheersching te openen. Zoo -b.v. is in Tsjecho-Slowakye tegenover Benesj een Henlein, een andere Franco geplaatst. Ma drid, aldus besloot Del Vayo, heeft alle plannen verijdeld. Een weldoordachte opzet is mislukt door het verzet der stad, die geworden is tot de laatste loopgraaf der Kuropeesche vrijheid. B LONDEN. 27 Febr. (Havas). Dfe minister van coördinatie, Inskip, heeft vanmiddag In een te Fareham (Hampshire) uitgespro ken redevoering bevestigd, dat het de be doeling van Oroot-Brittannië is zijn machtsmiddelen ten dienste te stellen van de collectieve veiligheid en in geval van een niet-ultge lok ten aanval in West-Europa militair in te grijpen. ANTWERPEN, 27 Febr. Hedenmorgen heeft onder een geweldige belangstelling de Hjkplechtigheid plaats gehad der zeven adspirant reserve-offideren, die bjj de ont ploffing in het kamp van Brasschaet Don derdagmiddag j.L zijn verongelukt. Konlng Leopold, die te Stockholm vertoeft, was vertegenwoordigd door luftenant-generaal Nuyten. Scherven van een der granaten, die kort ge leden te Addis Abeba zjjn geworpen, zouden in de longen zijn binnengedrongen, waardoor de maarschalk aan traumatische longontsteking zou lijden. De verdedigingsraad van yadrid deelde Zondagmiddag mede, dat de zware artillerie van de rechtschen wederom het centrum van de hoofdstad heeft gebombardeerd. De mate- rieele schade is aanzienlijk en een aantal slachtoffers onder de burgerbevolking valt te betreuren. Praag, 20 Februari. 1936 is het meest critleke jaar geweest sedert 1914 tengevolge van het Abessinische conflict, den Spaanschen burger oorlog en ten slotte door de opzegging van het Verdrag van Versailles en het Locamo-pact. Desondanks heeft men den vrede in Europa gered. Het jaar 1937 zal minder critiek zjjn, maar toch zeer moeilijk. Ik ben er echter van overtuigd, dat de vrede zal worden gered op voorwaarde, dat de Europeesche democratieën, ondanks alles, een energieke politiek van Vol kenbond en collectieve veiligheid handhaven. - Verder merkte men in den lijkstoet op den minister van Landsverdediging, luitenant-gene- raal Denis, bjjna alle generaals van het leger, legaties van de verschillende legercorpsen, de militaire attaché's van Frankrijk en Engelan^. den het hoog, men slechts via geïmproviseerde wandelpaden huizen kan reiken Tot de aanwezigen behoorden verder de bur gemeester van Antwerpen, de voorzitters van Kamer en Senaat, Kamerleden en Senatoren, het gemeentebestuur'/delegaties van oudstrljders- vereeniglngen met hun vaandels, enz. De directie van de wereldberoemde ,JZoo" te Londen breekt zich thans het hoofd, hoe zij Het aan moet leggen, een reusachtige cobra-slang in het leven te houden. Dit kieskeurige reptiel wil niets anders meer tot zich nemen, dan een bepaald soort kleine, zwart en goudkleurige slangetjes. Van alles heeft men reeds gepro beerd. doch het eigenzinnige dier laat zich lie ver verhongeren, dan een andere prooi te ver kiezen. Nu is het verschaffen van dit slangengerecht niet alleen een moeilijke, doch ook een vrij kost bare kwestie. Elk slangetje komt zoo ongeveer op vier gulden en gemiddeld zijn er vjjf per dag noodlg. Per jaar kost de kieskeurige cobra dus alleen aan voedsel ruim 7000 gulden I Daar de directie het zeldzame dier behouden wil, is het niet te verwonderen, dat men op alle mogelijke manieren beproeft deze cobra tot andere gedachten te brengen. Tot nu toe even wel hebben alle pogingen schipbreuk geleden. HAVANA. 27 Febr. (Reuter) De graaf van Covadonga. de oudste zoon van ex-koning Alfonso, is opnieuw ziek geworden en Vrijdag in Cuba geopereerd. De verpleegster van graaf Covadonga deelde mede, dat de huidige ongesteldheid van den graaf ernstiger is dan de vorige keeren. De graaf werd te New York niet goed, en onmiddellijk begaf hl] zich naar Cuba, aangezien hjj groot vertrouwen heeft in de doctoren aldaar. De medici hebben hem onmlddelljjk geope reerd en een bloedtransfusie toegepast. De zieke is zeer zwak en een nieuwe transfusie zal noo dlg zijn. Dr Alberto Redo verklaarde, dat de operatie goed geslaagd is en hjjverwacht dat de zieke na de bloedtransfusie zal herstellen. WASHINGTON, 27 Febr. President Roosevelt heeft gisteren te kennen gegeven, dat hij zijn plannen tot hervorming van het federale Hoog gerechtshof 9 Maart as. voor het publiek zal verdedigen in een „praatje bij het haardvuur". De Senaat heeft met 76 tegen 4 stemmen het wetsontwerp-Sumners aangenomen, dat het mogelijk maakt, dat leden van het federale Hooggerechtshof op zeventig-Jarigen leeftijd aftreden met behoud van volledig salaris. De debatten over dit wetsontwerp hadden nog geen vol uur geduurd. Het Huis van Afgevaardigden had 10 Februari JJ. zijn goedkeuring reeds aan dit wetsontwerp gehecht, zoodat het thans nog slechts door Roosevelt moet worden ondertee- kend om wet te worden. De mededeeling omtrent het „praatje bjj het haardvuur" van Roosevelt, werd door den pre sident gedaan tijdens een persconferentie in antwoord op een desbetreffende vraag. De pre sident bedoelde, dat hjj dien avond om half elf uit het Witte Huis een radlo-toespraak tot het volk zou houden. TOKIO, 27 Febr. (Stefani) Ook de Geis ha’s worden modem. Een honderdtal dansmeis jes, die ontevreden waren over haar behande ling, zjjn uit haar woningen vertrokken en hebben de wijk genomen naar een tempel op den berg Skinkisan, nabij Osaka. ZIJ zeggen eerst terug te zullen keeren. wanneer zij de zekerheid hebben, de geëlschte verbeteringen zullen worden ingevoerd. Naar gemeld wordt, is nog één der ernstig gewonde adspirant-officieren, die se dert het ongeluk niet meer tot bewustzijn was gekomen, vannacht om twee uur in het hospitaal te Antwerpen overleden, waar mede het totaal aantal dooden is gestegen tot acht. Nederland was vertegenwoordigd door majoor D. A. CamerlingHelmolt en kapi tein C. L. Hollertt, van de ruiterschool te Amersfoort. TOKIO, I Maart. (Reuter). In het Japansche Lagerhuis is voorgesteld, dat Japan een met Nederland zou dien toestemming Nederlandsch Nieuw pachten. DETROIT, 27 Febr. De onderhandellngen tusschen vertegenwoordigers der General Mo tors en der Vakvereeniging, die negen dagen geduurd hebben, nadat de staking beëindigd was, zjjn gisteravond verdaagd in het vertrou wen, dat men er in zou slagen in het begin van de volgende week een definitieve overeenkomst tot stand te brengen. Uit Los Angeles wordt bericht, dat de stakers, die de groote vliegtuigfabriek van de Northrup Corp, bezet hadden, de werkplaatsen gisteren hebben ontruimd, toen de politie dreigde hen met gasbommen te zullen verdrijven. Zooals men weet, zijn de arbeiders, die de werkplaat sen van de Douglasfabrlèken bezet hielden. In derdaad door de polltie met gas verdreven. Te Jamesville (Wisconsin) heeft gisteravond de politie hier en daar moeten optreden, ten einde botsingen te onderdrukken tusschen ge- Memorie van antwoord betreffende de wijzi ging van de dienstplichtwet. PARIJS, 27 Febr. (Havas). Petit Journal publiceert een eigenhandig geschreven bood schap, die Benesj ter hand heeft gesteld aan een medewerker van dit blad. De boodschap luidt: LONDEN. 27 Febr. (Havas) De Britsche regeering heeft kortelings de regeeringen te Rome en Berlyn door bemiddeling van haar ambassadeurs in deze hoofdsteden er aan doen herinneren, dat deze beide mogendheden nog steeds niet geantwoord hebben op de Britsche memoranda van 4 en 19 November omtrent de onderhandellngen inzake een nieuw Locamo- pact. De Britsche regeering zou den wensch te kennen hebben gegeven, dat op deze twee do cumenten wordt geantwoord. Inskip critiseerde scherp de opvattingen van zekere lieden, die een oorlog spoedig verwachten en onvermijdelijk achten, geloof daar geen oogenblik aan”, zelde hO. Indien het daartoe zou komen, zou een ernstige slag worden toegebracht aan de wijsheid der Europeesche en Britsche staatslieden. niet-aanvalsverdrag -sluiten en boven verzoeken Guinea te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1