Leidersdag van den D.H.V.B district Noord-Holland BEURS VAN AMSTERDAM 1 1 t VOETBAL EN K.J.C. MARKTEN MAANDAG 1 MAART 1937 HEEMSKERK W eerbericht Dertigjarig jubileum Inzage toewijzingslijsten 1937 Een brandend vraagstuk PROVINCIAAL NIEUWS Eischen aan de leiders te stellen HARENKARSPEL De nieuwe kerk in Badhoevedorp GROOTEBROEK NOORD-SCH De ochtendvergadering HEILOO Leider» OBDAM HOOGWOUD HEER-H UGO WAARD GEMEENTERAAD HOORN ’T ZAND D.H.V.B.-uiUlagen DE SCHOENFABRIEK TE BUNSCHOTEN OFF1C1EELE CRISIS PUBLICATIE N.V. Ned. Verzekering Maatschappij ST. WILLIBRORDUS UTRECHT HEEMSKERK Spoedvergadering over een principieele kwestie Belangrijk voor ieder Katholiek! ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 Vorige Slotkoersen Heden 31 25% 15% 1ARWOUDE De organisatie van bepaalde junioren-instantie» is in voorbereiding Lipeleren; .064.25, AMSTERDAM. bekeering der even- Het Th. binnengekomen. Overleden: Petrus M. woord AFDEELING NOORD le klasse AFDEELING CENTRUM le klasse OIV 1—India 1 A B B C 1—5 AFDEELING ZUID le klasse A A maand. nominaal I F Oranje Wit 1—Voorwaarts lz DOSS 2Zeevogels 2 PFC 1St. Ignatius 1 BSM 1—Alph. Boys 1 Reserve te klasse Blauw Zwart 2Excelsior t 2 KG.; KG.; K.G.; K.G.; Het bouwen van een R. K. kerk in Badhoeve- dorp is opgedragen aan de laagste inschrijvers, de Gebr. Ransdorp te Haarlemmermeer. xien ingeschreven welige aangelegenheid liet aan anderen over ispecti ik gaarne toegezonden kool «4tte stel van B. en W. met de stem van den heer Groenland tegen, aangenomen en het verzoek van den heer Goudsbloem dus ingewilligd. Rijwielclub Woensdagavond te half acht vergadert de R. K. RiJwielclub ..St. Paulus'' in de lokaliteit van den heer Jac. Groenland. De Landbouw-Crisls-Organisatle voor Noord- Holland maakt bekend, dat de toewijeingslijsten 1937 bij onderstaand adres en cp vermelde uren ter Inzage zullen liggen: Varkens, district 15. op 4 Maart a s. van 2 tot 4 uur. ten kantore van den Kantoorhouder, den heer A. Tesselaar, Basserweg A. 74, Heerhugo- waard. Missiefilm In de groote zaal van De Jonge Prins is Vrijdag vertoond de fraaie Missiefilm der Frathers van Mill Hill, 's Middags was de schooljeugd genoodigd, 's avonds de volwassenen. 179 201 163% 79 169% 204 163% 77 169% 204 443% 23 130 11% Hoogste barometerstand: 7S8.8 te Seydla- fjard. Zon op 6.49 onder 17.39 - Licht op 18.09 Maan op - onder 739 5 Maart L. K. tien 1.752.10. Duln- Alles per HL Aan- 507% 240 173% 41% 94 128% 132% 122% 110 113% 31% 25 AJ 15% PCSK 3—WA 5 DOSS 6Purmerend 2 NEA 4—RCM 2 Santpoort 4Alliance 2 6—2 4—2 176 202 1 Maart. 1126 blauwe 507 239 172% 41% 12% SS 1% Behalve de nieuwste varkeen voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzoken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennenl 48 Ai 69 <7% 82% 5% 53% H% 319 288 222% 189% 166 265 88 4% 12% 16% 23% 1% Burgerlijke stand - de Munk, 9 maanden. 48% 69% 48% 83% 5% 53% 11% 100% 92% 99 80 Ig 100% 95% 31% 443% 23% 129% 10% 170% 93 75% 69 340% 283 321 294 229 192% 172% 272 89 5% loo Ai 917A 99 79% 100% 95% 31% -8 -e 94% 128% 135% 122*/, 111% 114% 17074 94% 75’4 71% 340 285% 1 135.00—250, Vorige Slotkoersen Heden ALKMAAR, koeien 60.00 per slachtkalveren In Uw gel offer bevelei innig Vader, vader Reserve 2e klasse HBC 3—BSM 2 Teylingen 2Geel Wit 2 Reserve 4e klasse onsen Echtgenoot, en Groot- Laagste barometerstand: 740.3 te BrusseL Verwachting; Matige tot krachUgen, Noordoostelijke tot Noordwestelüken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tjjde- Ijjke opklaringen, kans op regen, sneeuw of hagelbuien, weinig verandering tn tem peratuur. De voorzitter, de heer G. Kruyver opende te half 11 de vergadering met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot de bestuursle den van den D. H. V. B. De nieuwen districts-adviseur -den Zeereerw. heer pastoor J. v. d. Marck heet spr. welkom, de hoop uitsprekende, dat Zyneerw. lang aan het district verbonden mag blijven. Als een der punten van dezen leidersdag wil spr. naar voren brengen het gebrek aan een heidsgevoel. Deze tekortkoming moet de wereld uit. Daartoe kan een «lag als vandaag bijdragen. Niet enkel in onze eigen organisatie, maar ook op het geheele groote gebied der R. K. jeugdor ganisatie moet de eenheid versterkt, en weder- zydsche waardeering gekweekt warden. ■beden en H. Mis in wij aan geliefden Behuwd- Kerfcbericht. MAANDAG: 7 uur Lof tot opening van de maand Maart, bijzonder gewijd aan de vereering van den H. Jozef. DINSDAG7 uur Lof. WOENSDAG; 2.30 uur Lijdensmeditatie voor de schoolkinderen der 3e, 4e, 5e, 6e en 7e klasse; 7 uur Lot ter «ere DONDERDAG: 7 ui ning van liet Heilig Vi De heer H van Benthem hoojX 15 Maart den dag te herdenken, dat hy dertig jaar gemeente secretaris is te Heemskerk. c Zooals bekend, vierde de heer Van Benthem op 1 October van het vorige jaar. onder groote belangstelling zijn zilveren Jubileum als ge meenteontvanger. - Weer vooruitgang. Het gaat met onze bijna doode Zaterdagsche markt steeds excelsior. Wa ren er vorige week reeds 50 nuchtere kalveren aangevoerd, ditmaal waren er door samenwer king van overheid en particulieren niet minder dan 155, terwijl ook een behoorlijke aanvoer van varkens mocht worden geconstateerd Er heerschte een levendige drukte en een goede handel en het behoeft niet te worden gezegd, dat de stad van deze toenemende belangstelling ten zeerste profiteert. De kwijnende markt schijnt nu inderdaad over het doode punt heen te zijn. R.K. Rijwielclub Deze vereeniging verga derde in het café van den heer 8. de Boer. De aftredende leden, de heeren W. v. Duin en R. Vlaar werden herkozen. Hierna volgde bespreking van den Stillen Om gang naar Amsterdam. Deze afdeeling is in gedeeld bij groep n. Getracht zaï worden vóór het vertrek hier een Lof te kunnen bijwonen, waardoor dan in Purmerend géén Lof wordt bijgewoond. De H. Mis is te twee uur In De Posthoorn. Ook dit jaar zal weer gelegenheid worden gegeven per autobus te gaan. Het ontnuchte- ringslokaal is In hetzelfde café als vorig jaar. Uitgeloot werden de volgende nummers *ran de Vaandelleening: 22, 18, 90, 17. 29, 19, 94. 4. 89. 69. Tegen afgifte van de obligatie kón het geld geïnd worden bij den penningmeester Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de pas toor bereid is gevonden Zaterdag 7 rfaart. des avonds 1% uur, te zorgen voor een Lof ten be hoeve van de deelnemers aan den Stillen .Om gang, in welk Lof een opwekkend woord zaï worden gesproken. Vrijdagavond kwam de raad dezer gemeente onder het voorzitterschap van wethouder Krom in een spoedvergadering bijeen ter behandeling c van een verzoek van den heer A. Goudsbloem, die aan het Zuideinde van den Middenweg een hoenderbedrijf en een veehouderij gaat stichten en, hoewel zijn bedrijf buiten het tegenwoordige waterleidlngsnet ligt, aansluiting op dat net wenschte. Na een conferentie met B. en W. had de heer Goudsbloem zich bereid verklaard tot minimumafname aan water tot een bedrag van 50 per jaar gedurende tl enjaar, terwijl hij tevens garant wilde zijn voor de helft der kosten die eventueel voor rekening van de gemeente zouden komen. (Deze helft zou ongeveer 20 per Jjiar zijn). De voorzitter deelde mede, dat B. en W. met deze overeenkomst accoord konden gaan, on danks het feit, dat het hier een principieele kwestie gold Immers, men moest zich niet ver helen. dat ook uit andere deelen der gemeente, waat'ook geen waterleiding is. verzoeken als het onderhavige binnen kunnen komen. De heer Tromp meende, dat men de kwestie ook van den anderen kant moest bezien. De verzoeker in deze kwestie was kapitaalkrachtig genoeg om een garantievoorstel te doen. Maar wanneer een andere, minder kapitaalkrachtige ingezetene een dergelijk verzoek deed, hoe zou dan de houding van B. en W zijn? De voorzitter antwoordde, dat men ieder geval op zich zelf moest bekijken. Het oordeel van den raad zal telkens worden gevraagd. De heer Oudeman kon de houding van het waterleidiQgbedrijf niet bewonderen, want het gaat hier niet alleen om het perceel van den heer Goudsbloem, maar ook om de andere per- ceelen die in de nabijheid liggen en door deze aansluiting verplicht worden zich ook aan te laten sluiten. Kon het bedrijf niet alleen de kasten dragen? De voorzitter antwoordde, dat het bedrijf zich op een zakeljjk standpunt stelt. Verleent de ge meente geen medewerking, dan komt er geen aansluiting. De heer Groenland vreesde de consequenties van de inwilliging van het verzoek, terwijl wet houder KooiJ meende, dat men een bedrijf als dal van den ‘heer Goudsbloem, tegenover de lasten die het worden opgelegd, ook wel eenige lusten mag geven. De ge meen te-secretaris, de heer v. d. Ham. gaf nog eenige toelichting op het voorstel en zei dat er tusschen gemeente, provincie en wa terleidingbedrijf een overeenkomst bestaat, waarbij de eerstgenoemden zich verplichten een zeker percentage van een mogelyk nadeelig sal do op de exploitatie van een bepaald deel voor hun rekening te nemen. De kosten van den aanleg in dit geval zullen 3000 zijn, de door het bedrijf gestelde rentevoet is 9 zoodat de jaariyksche kasten ƒ270 zullen bedragen. De gemeente betaalt van dit laatste 40 en krijgt de helft daarvan van den heer Goudsbloem terug. Na nog eenige verdere discussie werd AM v**** van practischen ward werden gemaakt en door den inleider naar genoegen beantwoord. De heer Putter, voorzitter van den D. H. v B. sprak namens den bond nog enkele woorden van dank voor het organiseeren van dezen dag waaraan hij enkele goede raadgevingen verbond. Verkooping In café Schermer heeft Vrij dagavond j.l. de verkoop plaats gehad van twee perceelen weiland, geiegen aan de Kerkelaan en aan de Pade. resp. groot 2.06 70 H A en 1.54.80 H.A., toebehoorende aan den heer O. Schermer. Koopster werd mevr Prins van Wijngaarden— Zijp te Terwolde voor f 8150. „De Tuinbouw” Vorige week vergaderde de Veilingvereeniglng „De Tuinbouw". De voorzitter heeft woorden van waardeering gesproken tot het bestuurslid Ph. Buijsman, die 25 Jaar in deze functie zijn beste krachten aan de vereeniging hèqft geschonken. Het jaar 1936 werd gememoreerd als gunstig afstekende tegenover 1935; f270.000 werd meer omgezet, hetgeen aan het lange uitblijven van vorst is te danken. De totale aanvoer bedroeg: Bloemkool 10.919.000 stuks; Vr. aard. 27.576.000 K.G.; afw. kriel 300.800 K.G.; late aard. G.K.; enk. dubb. slaboonen 127.650 K.G.; kroten 618.000 worden* op aanvrai van Altijdd. Bijstand voor de zondaars In onze parochie. CONGREGATIES: Maandag 8.15 uur Vrou wencongregatie; Woensdag 7 en 8.15 uur Meis jescongregatie; Vrijdag 8.15 uur mannencon gregatie. -. BIECHTHOORENDonderdagavond van 79 bijzonder voor winkelpersoneel; Zaterdag om 11.30 uur voor de kinderen; van 49 uur voor de grooten. Kapitaal- en Volksverzekeringen Kent U het St. Willibrordus-tarief met gewaarborgden H. Uitvaartdienst Op dit tarief z||n reeds meer dan 1 0 0. 0 0 0 pers Regel deze teerge zelf en laat het 1 Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Cornells Maria z. v. Th. C. van Dommelen en M. J. C. Bwuste; Petrus Joseph z. v. J. A. Schrikx en V. M. Botman; Theodora Maria d. v. C. Buis en M A. de Haan; Johanna Maria d. v. Ki. Wever en C. Hujjberts; Albert Johan Willem z. v. J. W Benrath en W. Appel; Lena Pietemella Gerarda d. v. G. Willeboer en P van den Boomgaard; Jacob z. v. J. Broertjes en Or. W Strik; Gelske d. v. J.'de Vries en P. Kramer. Overleden: Franciscus Xaverius Veul oud 39 jaren. echtgenoot van D. M. Koopman, Ven huizen; Hendrik Hoeksma, oud 90 jaren. we duwnaar van Gr. Doggenaar; Cornells Leeuwrik, oud 71 jaren. Ondertrouwd: C. Blokker, Hoorn en C. A. Vijselaar, Grootebroek; A. van der Rol en A. Osinga. Getrouwd: W. de Vries en A. H. Nole; M. J. Spek en G. Bekebrede. pCt. van hun salaris te doen bijdragen in het om aan bestaande pensioenfonds der Vereeniging hun bij 65-jangen leeftijd of na overlijden de weduwe, een pensioen f7.per week toe te kennen. Medegedeeld werd, dat door de Strekerge- meenten een verbouwverbod 1938 te wachten staat voor Zeeuwsche Blauwen, dit in verband met de degradatie ziekte onder dit soort. Om den aardapi>elverbouw weer op peil te krjj’- gen zal het noodig zijn, alleen aardapp-len. ko mende van goedgekeurd pootgoed te gebruiken. Zeer waarschijnlijk zal ook een sproeigebod afkomen; dit als voorbehoedmiddel tegen de gevreesde aardappelziekte. Inzake de draaiüartigheid van de kool zijn na een serieus onderzoek nieuwe gezichtspun ten ontstaan. Gebleken is dat zij verband houdt met de vlucht van de galmug. Zondag werd te Alkmaar een leidersdag ge houden voor het district N.-Holland van den D. H. V. B. Van bjjna alle aangesloten vereenigingen wa ren voorzitter en secretaris naar Alkmaar ge komen. ’s Morgens te 11 uur werd in de Intieme kape! van Huize St. Augustinus een H. Mis ojigedragen door den Zeereerw. heer J. v. d. Lugt. van het Seminarie .Hageveld”. De kapel was tot in de uiterste hoeken ge vuld. Op het priesterkoor waren mede aanwezig de Zeereerw. Districts-adviseur. pastoor J. H. v. d. Marck van Zaandam en de Rector van St. Au gustinus. de Zeereerw. heer Jac. Boele. Na de H. Mis hield pastoor v. d. Marck een korte predikatie naar aanleiding van den Evan gelietekst: En Jezus dreef een duivel uit, die stom was. Een dergelijken duivel zag de Eerw. spr. ook In onze tegenwoordige wereld, die den mensch stom maakt, om God en Zijn kerk te bestrijden in het openbare leven. Men sluit God uit op de terreinen van vermaak en ontspanning. Daartegen gaat onze actie. Maar wij kunnen enkel In dezen strijd zegevieren wanneer wij dien aanvangen met Jezus. In vurige bewoordingen wekte pastoor v. d. Marck zijn hoorders op ware katholieke jeugdleiders te zijn, die aan Christus de plaats weten te geven welke Hem op ieder levensterrein toekomt. Na de H. Mis verzamelden zich de talrijke leiders in ..het Wapen van Heemskerk waar aan de bestuurstafel, met den Dlstricts-advi- seur, ook een drietal leden van het hoofdbestuur van den D. H. V. B. hadden plaats genomen. &cb<£>dbcbcbc£>cbdxbcbcb<£>ctxi3c3>d>d»&c£xi><|>cbd>4»4>&&&^ -9 -e -f -f -9 -9 -f -9 -9 -9 -9 -9 -9 van de Oommunie-uitreiken vanaf 630. De gezongen H. MIs te 730 en ’s avonds 7 uur Lof met eere- boete. ZATERDAG; 7 uur Rozenhoedje tot O, L. Vr. 11 ex. dividend R.K. Volksbond De R.K Volksbond, afd Langendiik, hield de vorige week zijn jaarver gadering in de Burg. De diverse rekeningen en jaarverslagen wer den goedgekeurd. In verband met de Romereis 1941 stelt het bestuur Voor de contributie met één cent te verhoogen. De heer J. Mul zegt, dat hier de solidariteit onder de arbeiders prachtig kan blijken. Ieder brengt dit kleine offer en in 1941 worden twee leden uitgeloot, die naar Rome mogen gaan. Een vroeger voorstel om een halven cent per lid en per week te geven uit de kas wordt aan genomen. De vakafdeellngen zullen dan even eens een halven cent betalen. Aftredende bestuursleden zijn de heeren J. Brink. Jac. Beentjes en J. Mul. terwijï er een vacature is door het bedanken van den heer J. Schuit. Gekozen worden de heeren Jac. Beentjes. J. Mul. J. Glas en C. Goudsblom. De voorzitter brengt een woord van oprech ten en warmen dank aan den heer J. Brink, die nu uit het bestuur gestemd Is. De heer Brink heeft steeds voor de volle 100 pCt. zijn bes* gedaan voor" den R.K. Volksbond. Spr. uit zijn teleurstelling over deze actie. Continental OU Shell Union OU Tidewater Robber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V. L O. O. ••••••••••••••••A Allied Interoontln. Rubb Scheepvaart Java Ch. Japan HolL-Am. HJn Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd St. Nederland Suiker H. V A. Jav. Cultnuf N. I. U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Renpmhah Spoorwegen Onion Pacific Wabash Erie Kansas CUty South South. RaUw Chic. Mllw Dollars Koninklijke 124 M. Warrants Koninklijke 605—61L Pief REKKER Echtgenoot van Wilhelmina Burger die heden, na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, vooralen van de HJÏ Sacra menten der Stervenden, in den ouderdom van 53 Jaar In den Heer la overleden. W. BEKKERBURGER en kinderen Waarland. 36 Februari 1937 De geaongen Uitvaartdienst zal plaata nebben Woensdag 3 Maart au. te 9 uur in de parochiekerk van den H. wulfram te Waarland, waarna begrafenis. 300.800 1.941.850 K.G.; augurken 179.450 slaboonen 6.855 K.G.; snij boonen 1.850 wortelen 348 750 K.G.; spruitkool 6.375 uien 1.741.000 K.G.; roode kool 1583.600 gele kool 1.183.300 K.G.; groene 8.830 K.G.; Deensche kool 53.700 K.G.; kool 873.000 K.G.; meirapen 535 350 K G. De koolsoorten stelden in pr(js teleur; zoo de augurken. Aan bloembollen werd ongeveer f 30.000 ver ve lid. Het Jaarverslag werd goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden Roosje, R. Bakker, beiden Grootebroek en J. Hemke, Andijk, werden herkozen; eveneens als lid van den Raad van Beroep Jn. Boon Sr., Bovenkarspel. Aangenomen werd een bestuursvoorstel lui dende: het thans bestaande personeel, een sa laris genietende van f 600.tot f 2000.vijf Een dure vergissing De raad dezer ge meente kwam Zaterdagavond half zes in spoed- eischende vergadering bijeen. Afwezig was wegens ziekte de heer Beemster- boer. Voorzitter: de heer H. Nollet, burgemeester; secretaris: de heer G. H. Essing. De notulen van de vorige vergadering werden aangehouden, waarna werd overgegaan tot be handeling van het eenige punt van 'de agenda, een voordracht van B. en W. tot eervol ont slag aan mej. Cath. Warner, als onderwijzeres aan de openbare school te Dlrkshorn. wegens opheffing van haar betrekking, met ingang van 1 Maart. De voorzitter gaf van dit voorstel een verkla ring. Men zou kunnen denken, waarom wordt dit voorstel zoo plotseling gedaan? Het had zeer zeker eerder gekund. n.l. op den 16en December, toen het gemiddelde aantal leerlin gen op de O. L. School over 1936 was gedaald tot 78 Toen hadden B. en W. moeten voor stellen tot het ontslag over te gaan met in gang van 1 Januari, doch B. en W. waren van meening, dat men eerst aan het einde van hdt leerjaar tot ontslag moest overgaan, en niet by het begin van het nieuwe Jaar. In den loop van deze week is men tot de ontdekking ge komen. dat een vergissing is begaan. De ge meente heeft nu een strop van twee maanden salaris van de onderwijzeres, aangezien de ge meente dit moet betalen. Daarom heeft de voorzitter deze spoedeischende vergadering be legd. De ontslagene ontvangt een wachtgeld. De heer De Vries vroeg, of het niet in het belang van het handwerkonderwijs is, dat de onderwijzeres blijft. De voorzitter antwoordde, dat het noodzake lijk zal zyn een vakonderwijzeres aan te stellen voor dit vak. De heer Doekes informeerde of het leerlin genaantal niet verbeteren zou in den loop van het komende jaar byv. De voorzitter antwoordde ontkennend, wordt eerder slechter. Nadat nog eenigen tyd in comité is verga derd. wordt tot stemming overgegaan en met 9 tegen 1 stem het voorstel van B. en W aan genomen. De voorzitter sprak eenige waardeerende woorden van dank aan het adres van de schel dende onderwijzeres. Daarna sluiting. Hierna werd gepauzeerd voor het gebruiken van den gezamenlyken maaltijd. Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Herhaalde malen is in de pers vermeld, dat de schoenfabriek te Bunschoten opgericht is met steun van gemeente en Rijk. Wat de me dewerking van het Ryk betreft, heeft deze be staan in een afloopenden trainlngstoeslag voor visschersjongens, welke in die fabriek worden opgeleid. 1 Maart. Veemarkt. 461 vette koelen: le kwal 6672 2e kwal. 5864 3e kwal. 5056 cent per kg slachtgew 85 melk- en kali koeien 180.00260 per atuk 88 vette kalveren: 2e kwal 51-66. 3e kwal. 42— 50 cent per kg. le vend gewicht. 145 nuchtere kalveren 5.009. 36 schapen 27 0031 per stuk 526 varkens: vleeech- varkens. wegende van 90110 kg. 5556. zware varkens 5455. vette varkens 5364 cent per Kg. slachtgewlcht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Slachtrunderen behoorlijke aanvoer, handel stug, prijzen stationnalr. Er zullen onge veer 30 runderen voor Deterdlng gekocht worden. Melkkoeien minder aanvoer, trage handel Vette kalveren gewone aanvoer, gedrukte handel, la gere jSrijzen Nuchtere kalveren ruime aan voer, vlugge handel, prijzen constant Varkens ruime aanvoer, stugge handel, prijzen hooger. AMSTERDAM. 1 Maart. Aardappelenmarkt Zeeuwsche bonten 2 40S 60. Idem blauwen 2.30 150. Idem Eigenh. 22.10. Idem Poters 1.60 180. Frlesche Borgers 22 25 Noord-Holl. Eigen heimers 1.902. Andljker bonten en blauwen 2 2.10. Drentscbe zandaardappel - zandaardappelen 2-803 50. voer 171000 kg BROEK OP LANGENDIJK. aardappelen: Eigenheimers blauwe ISO2 45. 1850 kg. Peen 0 90I.4O 17000 kg. Roode kool 1.40—2.40. 84000 kg. Gele kool 120—1 50, 66000 kg. Deensche witte kool 1.00. 45000 kg. Uien: Gele Uien 0.601, grove 0.601.10, Gele Drielin gen 0 60. Gele Nep 4.204.80. BODEGRAVEN. 27 Febr Eierenvelllng. 9933 st, eieren: klpeieren wit 3.704.10, bruin 44.40, eendeleren 33.80 per 100 stuks. BEVERWIJK. 27 Febr. Bolbloetnen aan T Cen trum. Oostenrijk 1519. De Wet 20 2S Oour, d' Or 1424. Tubergen 1619. Rljz Zon 1636. Dlan als20. Due de Berlin 1419. v d. Hoer 16 —24. Peach Blossom 16—22. Copland 1220. Bar- tlgon 1724. Pltt 1623. Sanders 1822. Vlet, d'Oliveira 15—20, Pierson 1217. Murillo 1418. Electra 1221. Narcissen 814. Fulgens 4C—90 cent. Anemonen 1947 cent. Alles per bosje. BOVENKARSPEL 27 Febr. .De Tuinbouw” SO baal aardappelenBonte 86 oent. Eglenh. 80 90 cent per baal. 20000 kg. Bleten 4060 oent. 22000 kg. Roode kool 1.402.80, 5200 kg. Gele kool 1.201.70. 2000 kg Deensche kool 1.30, 5600 kg. Groene kool 1.20— 1 60 per 100 kg. 1200 baal Uien: grol 3060 cent, groote 3055 cent, drie lingen 30 cent per baal 35 zak Spruiten 86—96 ct. ENKHU1ZEN. 27 Febr. Bloemenlust. Gris-de-lln 190220 Tristan 1.50170. Paula 1.601.80, Robins 1.702. Titania 1802. Trlumphator 1.80 2.90. v d. Hoef 22.30. Theeroos 1.902.20. Al bino 3.103.60. Couleur Cardinal ISO220. Mu rillo 1.60ISO, Ibis 1.40—ISO. Narcissen dubbel 1.301.50. Narcissen: Alfred 1.702, Spring Glorie:-».-: 1.701.90, Narcissen kort 11.40. Allee per 100 st. LEIDEN 27 Febr. Botermarkt. Prima fabrieks-1 boter loontr.) 1.55. prima boerenboter ISO1.60 per kg. Aanvoer 140 kg. Handel vlug. LEIDEN. Turfmarkt van 22—27 Febr. 200.000 stuks lange turven 6.008, 20.000 fabrleksturven 8.009 per 1000 stuks. 1 NOORD-SCHARWOUDE. 1 Maart. 4500 kg. UienDrielingen 60 cent. Uien -7090 oent grove Uien 1 10. 2200 kg Peen 0901.10. Idem'kleine 80 cent. 29300 kg. Roode kool 1.402, 112000 kg. D. Witte kool 100. 24700 kg. Gele kool 1201 40. Agent arbeidsbemiddeling. In de vacature van den heer Van Diepen, wlen eervol ontslag is verleend, is door den gemeenteraad tot agent der arbeidsbemiddeling benoemd E. Zeeman. Voor deze betrekking waren 21 sollicitaties De districts-secretaris de heer C M. Schrickx. hield hierna een inleiding over het onderwerp: „Leiders”. In de jaren 1930—1932 kwam een geweldige groei der R. K. voetbalbeweglng. Men groeide In drie jaar van 13 tot 57 vereenigingen. Het ideaal: in iedere parochie een eigen R. K. voetbalver- eeniging was bijna ten volle verwezeniykt. Die groei kon alleen behouden blyven als de in wendige toestanden der vereenigingen en de mentaliteit der leiders goed waren. De practyk de laatste jaren heeft dit ten goede en ten kwade bewezen. Voorzitters en secretarissen moeten stuurlie den zyn. die den goeden weg kennen en willen bevaren. Zy zyn de lichtbakens, waarop het ver- eenigingsleven veilig koerst. Zy zyn bovenal de schutsengelen der jeugdige zielen door de ouders aan hen toevertrouwd. Het is juist om de geestelijke belangen dat de R. K. jongemannen aan u worden toevertrouwd Staan overal op de verantwoordelyke posten de mannen, die daar noodzakeiyk zyn? De ka tholiciteit der leiders trekt spr. in het geheel niet in twyfel, evenmin als de gaven van hart en geest. Spr. wil het In het byzonder hebben over de technische eigenschappen, die helaas, velen nooit zullen bezitten. Wie deze gaven wel bezitten zyn de geboren leiders, de ruggegraat hunner vereenigingen. Sommigen echter bezitten de talenten wel. maar gebruiken ze niet, omdat zy eigenwijs hun eigen weg volgen. Anderen echter missen ten eenenmale de noodzakelyke capaciteiten. Zy maken, dat hun werk tenslotte bezwijkt. De eersten van de slechte soort behooren zoo spoedig mogclijk te vertrekken. Spreker geelt daar eenige sterke staaltjes van. Die van de tweede soort hebben hulp en voor lichting te vragen. Geeft dat niet, dan moeten ook zy gaan. Spr. behandelt dan een aantal punten van belang voor het vereenigingsjaar. Daar is b.v. het punt financiën Men mag geen jaar ingaan zonder een behooriyke begrootlng. Dat voorkomt veel onaangenaamheden in eigen club of met den bond. Maar men behoort zich aan die begroeting te houden Ook het contributievraagstuk is belangrijk, men moet degelijk overwegen volgens welk systeem die het best binnen Is te krygen Op halen ten huize der leden is de beste wyze. De vergoeding van reiskosten is mede zeer be langrijk. Men moet reisfondsen vormen, anders is op het platteland financiering daarvan on- mogèiyk. Goede leiders weten door loteryen. fancy- fairs, enz. nog wel extra-mlddelen voor de ver eeniging te verkrygen Lukt het ondanks alles niet, klopt dan aan by distinct of D. H. V. B.. niet om flnancieele hulp, maar om goeden raad. Ook het hondsjaar stelt zyn eischen. Het zich niet‘houden aan voorschriften en reglementen geeft een massa last en financieele stroppen. Waarom zyn er zoo dikwyis geen legitimatie bewijzen? De scheidsrechtersdeclaraties moeten gecon troleerd worden. Zorgt ook voor terrein en kleedgelegenheld. Dit laatste punt Is van het grootste belang voor de R. K. jongemannen. Wanneer de leiders de lessen uit de predikatie en de technische aanwijzingen van spreker op volgen. dan zullen de R. K. voetbalvereenlgln- gen ook werkeiyk gaan bloeien (applaus). Na deze inleiding volgde een uitgebreide en aangename gedachtenwisseling, waaraan werd deelgenomen dopr leiders uit Volendam. Lan- gendyk. Enkh®en. Wormer en het lid van het hoofdbestuur den heer Smits. Verschillende opmerkingen Maart. Veemarkt. 73 vette redeiyk. 2 vette kalveren stuk, 70 eent per kg. 300 nuchtere 4.0014, 3 magere schapen 2750, 283 vette varkens 4447 cent per kg., goed. ALKMAAR. 27 Febr N V Elerveillng voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 130.000 klpeieren; 56-58 3.90_4.10. 58-60 44.15. 60-62 4.06-4.25. 62-64 4.104.35. 64-66 425455. Voorstellen van raadsleden. De rechtsche raadsfractie heeft aan den gemeenteraad het verzoek gericht, den gemeente-ambtenaren en -werklieden met ingang van 1 April as, boven hun salaris een kindertoeslag te verleenen van f 1— per week en per kind beneden 18 jaar, te beginnen met het derde kind, en overigens ge heel in overeenstemming met de Rijksregeling te dezer zake. De heer te Lintel Heckert stelt den gemeen teraad voor, voor het bywonen van iedere com missievergadering een presentiegeld te verlee- leenen van f 1.50. Na de pauze hield de zeereerw. Heer Th. M v. d. Lugt een Inleiding over Voetbal en K J C. Spr. ving aan met de erkenning, dat In het ver leden nog wel eens wat haperde aan de samen werking tusschen de K.J.C. en de Katholieke Sportbeweglng en dat er van weerszyden reden was om mea culpa te zeggen, om vervolgens op grond van verschillende feiten en stellingen tot de conclusie Te komen, dat, hoewel de Katho lieke Jeugdbeweging als algemeen vormend werk van groptere waarde is dan de Katholieke Sportbeweglffg. deze laatste daarom nog niet minderwaardig is en wel degelijk recht heeft op waardeering en op erkenning van haar be- langrykheid. Tot de eigenlyke kern van zyn leiding ko mende, vestigde spr. de aandacht op het feit, dat hoewel er in alle geledingen van de Katho lieke organisaties een eenheid van samenwer king moet zyn. er ook evenzeer een veelzydigheid in werking en uiting moet zyn. Volgens spr. moet de samenwerking in het onderhavige geval hoofdzakeiyk tusschen sportbeweglng en K.J.C. gebaseerd zyn op samenwerking in activiteit, in leiding en op een geest van eensgezindheid. Iedere Jeugdorganisatie heeft haar eigen doel, de een heeft tot doel de algemeene godsdienstige en cultureele vorming van den jongen beneden de 17 jaar; de sportbeweglng wil den jongen sport laten beoefenen in Katholiek verband. In de meeste gevallen gaat het vkn twee kanten om denzelfden jongen en daarom is samenwer king ten zeerste noodig. Gaat de gewone Jeugd beweging zich bemoeien met de sportbeoefening in groot verband, b.v. door het organiseeren van voetbalcompetities, dan is dit absoluut verkeerd, evenals het verkeerd is, wanneer een sportver- eeniging zich zou gaan toeleggen op de alge meene cultureele en godsdienstige opvoeding van haar leden. Dit houdt natuuriyk niet in. dat de eerstgenoemde haar leden als tydverdryf geen lichaamsbeweging mag laten nemen, noch dat de laatstgenoemde door deze bepaling zich niet zou mogen bekommeren om het gees tel yk heil van de by haar aangeslotenen; integen deel Maar in de hoofdzaken moet ieder absoluut op eigen terrein biyven. Dit blyven op eigen terrein beteekent niet, dat er gezameniyk niets gedaan kan worden; ondanks verschil in doel is er tusschen de beide richtingen toch vaak een groote overeenstemming, zooals b.v. het aan drang uitoefenen op de leden, zich toch vooral aan te sluiten by vak- en standsorganisaties Juist in dezen tyd van maatschappelijken stryd zoo belangryk. Hierin kan zeer vruchtbaar wor den" samen gewerkt. Samenwerking behoeft niet te ontaarden in voortdurende vergaderin gen, terwyi het contact met de leden ook beter niet door middel van vergaderingen kan ge schieden; het natuuriyke contact van allen dag is de beste gelegenheid om den Jongens datgene by te brengen, wat ze behoeven. Samenwerking in leiding moet er ook zijn, want anders wordt al spoedig van twee kanten aan den jongen getrokken. In verband hier mede bepleitte spr. de wenscheiykheid van het instellen van bepaalde Junioren-instanties. plaatselijke, districts- en diocesane, die met vol macht van de sportbeweglng en de K.J.C. rege lend optreden en stroefheid in den gang van zaken voorkomen of opheffen. In de samenstel ling van die instanties moet elke sfeer van wan trouwen geweerd worden. Een geestelyke. advi seur en twee juniorenleiders is wel de geschik- ste combinatie waaruit een dergelyke Instantie kan bestaan. Spr. roerde ook nog even de kwaliteiten aan, waaraan een jeugdleider heeft te voldoen. De leider moet paedagogisch onderlegd zyn, vol doende ontwikkeld en beschaafd; hy moet een man zyn. die in deze opzichten iets heeft te beteekenen. Spr. was overtuigd van den yver der tegenwoordige Jeugdleiders en ook van hun goede bedoeling, maar het komt in de sportbe- weging nogal eens voor, dat de juniorenleiders meer agenten van een reisonderneming zyn dan opvoeders. Ook op dit punt kan tusschen sport organisatie en K.J.C. worden samengewerkt, o.a. door het geven van leiderscursussen, zooals reeds door de K.J.C. geschiedt. Wat de eensgezindheid van geest In de sa menwerking betreft: spr. was er van overtuigd, dat men zonder een eensgezinden geest niets zou bereiken. Is deze geest er wel en is alle concur rentiezucht afwezig, dan zal zeker zeer veel goeds worden verkregen. Natuuriyk zullen tal van kleine moeilijkheden zich voordoen, maar het voornaamste is. dat ér Iets wordt gedaan dat van belang Is voor den Jongen; gepraat is er al genoeg. Spr. deed een beroep op de vele aanwezigen, om van vandaag af in dien geest van eensgezind heid te beginnen en daden te verrichten en toch vooral breed zyn van begrip en alles-omvattend. gelijk de Goddeiyke Opvoeder, Jezus Christus breed en alles-omvattend was en is (applaus). Naar aanleiding van deze inleiding werden door verschillende aanwezigen nog een aantal vragen gesteld of opmerkingen gemaakt waar bij byna uitsluitend plaatselyke kwesties naar voren kwamen die door den Inleider en den voorzitter werden beantwoord. Door den voorzitter werd nog medegedeeld, dat de door den inleider besproken junioren instanties reeds in oprichting zyn. Over een maand zal de diocesane instantie waarschyniyk haar taak beginnen. De byeenkomst werd hierna met een van dank gesloten. Staa tsleenlngen 4% Nederland 1934 3% Ned. Oblig 3% Ned Otiig 1936 2K Cert 4 Ned Indië 1934 3% indië 1937 5H Youngl. (M-K -verkl.) Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzyde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philip* Neo. Fora industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot 0. S. Steel U. S. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Jauiióouw Alg Exploratie Redjang Lebong Petroleuin Kon. Olie Gaboe». Perlak Pendawa van den H. Josef. itir Lof en te 9 uur oefe- /Uur voor den Eersten "rUdM. VRIJDAG: Eerste Vrijdag 338 95 353 339 95 350

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2