I R.1G Staatspartij Amsterdam-Rome per vliegtuig DE WERKLOOSHEID VICKS HOESTBONBONS MAANDAG 1 MAART 1937 Nadere bijzonderheden Uitvoer van groenten SJD.A.P. en nationale feesten V reemdelingen verkeer Nietigverklaring van goudclausule» Nieuwe veiligheids besluiten De economische conferentie Reorganisatie van ’t spoorwegbedrijf MOSCOU ZONDER MASKER DOOR O. OVERSTEEG EN ex-Haarlems raadslid 1 (Langdurig applaus) Daarna werd gepauzeerd. De gaarne en deze niet in staat is om er iets met oei ADO en DV8 (Den Defentieverboden (Den f Prof. Dr. J. HUIZINGA Eere-doctor van Oxford S.D.A.P. EN COMMUNISTEN l Weer een potvisch aangerpoeld De vliegtocht van ir. De Kok R. K. Universiteit Contróle-maatregelen in voorbereid ing De regeering meent haar voorttel te moeten handhaven Partijraadtvergadering te Amtterdam Van December 1936 tot einde Januari it het aantal met 11.000 gestegen Heffing op bananen wordt verlaagd TOON EELWEDST RIJD TE UTRECHT Wij sociaal-democraten. «egt spr.. zyn repu blikeinen. maar niemand in ons land sou er aan denken, een strijd over de kwestie republiek of monarchie te ontkennen. In :n w- a- goed begrip van de juiste ver en vrijheid en gezag. itief willen en nastreven is alom V De voorzitter sprak een woord van dank tot de Program-commlssie. De vergadering werd daarna geslotwn. OVERGANGSBEPALING DER DRANKWET is be- De heer Albarda heeft het stand punt van het Partybettuur verdedigd Op het congres der SDAP heeft de heer Albarda de houding van het Partijbestuur te genover de nationale feesten verdedigd. ;n t- De Academische Senaat van de Universiteit van Oxford heeft professor doctor Johan Hui zinga, voorzitter van de afdeeling letterkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschap pen. in Nederland, benoemd tot doctor honoris causa van de Universiteit van Oxford. De minister stelt voor een verlenging van den in de overgangsbepaling genoemden ter mijn met twee jaren. 1» te. in taak chef BINNEN ENKELE DAGEN VERSCHIJNT: ar en n- rk ti et en tij n- Te Breskens is Zaterdag een potvisch aange spoeld Het dier is 18.80 meter lang en weegt naar schatting ongeveer SO ton. Onder bepaalde voorwaarden f 60.000 en zelft f 100.000 regeeringssteun Program van Actie behandeld en vattgetteld Vick* VapoRub Cr ingrediënten verwerkt in de smakelijke Samenwerking tuttehen Neder land, Duittchland en Italië De verdere programpunten werden daar na ongewijzigd aangenomen, waarna het geheele Program van Actie werd vastge steld. Het personeel behoeft geen ontslag te vreezen alt gevolg van het aanhangige wetsontwerp Het ontwerp it aanhangig gemaakt by den Hoogen Raad van Arbeid Vele leden opperden ernstig bezwaar tegen de uitzondering ten aanzien van de ter beurze van Amsterdam in de prijscourant van de Vereeni- glng voor den Effectenhandel genoteerde geld- leeningen. Na ernstige overweging meende de regeering het bewuste artikel echter te moeten hand haven. Hl) zou daarover nu liever hebben gezwegen, omdat het bekend is, dat de regeering de in trekking dier verboden in ernstige overweging heeft genomen. Dit debat noodzaakt hem ech ter tot een kort woord daarover Voor die uitsluitlngsmaatregelen draagt de Koningin niet de minste aansprakelijkheid. Veel minder nog zou men de Prinses daarvoor eenige verantwoordelijkheid kunnen toesch rij ven De verontwaardiging over het voortbestaan van het verbod is dus niet bij het Koninklijk Huls, maar bij bet kabinet aan het eenige goede adres. Van de zijde der Koningin heeft men nooit anders dan de meest correcte bejegening on dervonden. Als men S. D. A. P en N. V. V blijft uitsluiten van alle diensten bij defensie, is dat een grof onrecht, een groot en respectabel volksdeel aan gedaan. Aan dezen onhoudbaren toestand moet een einde komen. Verzoek om samenwerking voor kennisgeving aangenomen Naar wjj van bevoegde zijde vernemen, aal met ingang van 1 Maart 1937 de bfj invoer ver schuldigde monopolieheffing op versche bana nen van 3>4 cent woeden verlaagd tot 3 cent per kg- “etta. i Naar medegedeeld wordt, is in voorberei ding een regeling voor de contróle op den uitvoer van kropsla, tomaten en komkom mers. aan de hand van de Landbouw-uit- voerwet 1929, waarvan de invoering is vast- gesteld op 1 Maart 1937 en waarvan de uit voering zal worden opgedragen aan het Uitvoer-contróle- Bureau voor groenten, fruit en aardappelen te ’s Gravenhage. Omgekeerd moet men zich behoeden voor overdrijving en uitbundigheid in Omgekeerde richting. Het Partijbestuur is van meening. dat er geen behoefte bestaat aan een uitspraak, al heeft het geen enkel bezwaar tegen den inhoud van het voorstel-Leiden. Nu men in verband met de houding der partij bij de feesten van het Koninklijk Huis heeft gesproken over de ultsluitlngabepalingen bij defensie, die nog steeds voor S. D. A P. en N. V. V. gelden, wil spr. over die defensieverbo- den een woord zeggen.. Het geheele Nederlandsche volk was door de verloving van de Prinses verrast; ook het Par tijbestuur en het V. A. R. A.-bestuur. Voor de V. A. R. A. was het vaststellen van haar hou ding het meest urgent. Het bestuur heeft dat gedaan in overleg met het Partijbestuur en de leden hebben dat sedert dien bekrachtigd. Bo vendien moet men ook de V. A. R. A. zien als een Instelling, die een publieke taak te vervul len heeft en niet alleen als een omroepvereeni- ging voor partygenooten. De vijanden der beweging zouden het liefst hebben gezien, dat de partij een vijandige hou ding tegenover de feestelijkheden had aangeno men, om alle Oranje-feesten tot anti-socialis tische betooglngen te maken. De milde en eer lijke houding der beweging was een teleurstel ling voor haar vijanden. (Applaus en geroep: zeer juist.) K. -Miijnsma van Haar lemsen Tooneel in de rol Eustania: de heer K v. d. Horst in de rol Latinler, de heer H. Nak- zeil van ADO in de rol dr. William Smith. Publieksprijs: Inter Amicos (Dordrecht) met „Grompl” De K.L.M. meldt thans nadere bijzon derheden over haar samenwerking met> de Avto Linee op de lijn AmsterdamFrank fortMilaanRome. Deze luchtverbinding zal in samenwerking pet de Deutsche Luft hansa en de Italiaansche maatschappij wor den uitgevoerd. Het vorige jaar vloog men nog via Keulen, doch om een snellere ver binding tot stand te brengen, zal dezen zo mer rechtstreeks van .Amsterdam naar Frankfort worden eevloeer Aan het slot van zijn rede op het verkiezings congres der 8D.A.P, deelde de heer Vorrlnk mede, dat er wederom van de zijde der commu nistische party een aanbod tot samenwerking was binnengekomen, dat men voor kennisgeving ■ou aannemen. Het personeel behoeft, aldus de regeering. niet te vreezen voor ontslag ten gevolge van dit wetsontwerp. Ook het spoorwegpensi oenfonds ia volkomen veilig. De Zweedsche regeering heeft den heer Sahlin. raadsheer van het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken, benoemd tot gedelegeerde van Zweden voor de economische conferentie te ’s-Gravenhage De heer Sahlin zal in zijn worden bijgestaan door den afdeelings- van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, den heer Kaegloeff. Wy zyn conservatief op het stuk van onze beginselen, wy zyn vooruitstrevend wat be treft dé* soclaal-economlsche orde. Wy ayn stug en tëgeiyk vurig in het steunen van het gezag. Wy zijn democratisch in het vasthouden aan een gezonde medezeggenschap van het mondige volk en aan de vryheden van hét volkA Bovendien mag 'niet uit het oog worden verloren, dat de regeeringsmaatregelen. waardoor het binnenlandsch prijsniveau vrywel gelyk is gebleven, ten voordeele van allen en dys ook van de hypothecaire cre diteuren strekken en dat het dus onredelyk zou zUn. dat zy niettegenstaande hun uit gaven vrywel gelijk biyven hun schulden uit hoofde van hypotheek, pacht of huur met plm. 35 pCt. zouden zien stygen. Uitspraak van de jury Hei groote vliegveld Rhein Main krijgt dit jaar een byzonder intensief luchtverkeer, soodat de K. L. M.-vliegtuigen van de Rome Air Ra- pide te Frankfort goede aansluitingen krygen op de hier aankomende en vertrekkende vlieg tuigen naar alle deelen van midden-Europa. Hoewel Keulen op deze lyn niet meer wordt aangedaan, zal Amsterdam toch nog een dage- lUksche verbinding met deze stad behouden. De Italianen zullen met ingang van Maart enkele voorbereidende vluchten tusschen Am sterdam en Milaan maken, alvorens daadwer- keiyk deel te nemen aan het verkeer tusschen Nederland. Duitschland en Italië. Zij zyn er varen Alpenvliegers. Reeds geruimen tyd vlogen zy dagelijks tusschen Venetië en München. De Avio Linee heeft een luchtvloot samengesteld uit Savoia Marchetti-. Flat-, Douglas- en (één> Fokkes-vliegtuigen. Naar Amsterdam zal «ij., vliegen met Savoia Marchetti’s van het type S 73. waarmee o. a de Belgische maatschappij Sabena reeds jaren vliegt het vorige jaar nog tusschen Amsterdam—Brussel en Parijs .en Fiat G 18. Deze Flat-vliegtulgen. uiterlijk eenigszins op de Douglas gelykend, zijn uitge rust met 3 Hornet-motoren van 1000 PK. elk. welke motoren ook het K. L. M -toestel Toekan heeft. Dit zeer snelle toestel, het vorige jaar door de Avio Linee reeds in gebruik gesteld, biedt plaats aan 18 passagiers. Bijzonder erva ren piloten, zooals Pasquali en Pivetti, die in Italië een vermaardheid in het bündvliegen heb ben verworven zullen op de lijn RomeAmster dam dienst doen. zy. die in 1919 met de Hta in Amsterdam kennis maakten, zullen zich ongetwüfeld nog het keurige Italiaansche vliëgercorps herinne ren dat hier onder meer nog met een Capront driedekker demonstreerde, een corps waaraan de naam van kapt. Barzottl en de luitenants Brack Papa. Righ Borri en Mario Ferrartn verbonden waren, pioniers van de Italiaansche burgerluchtvaart. Noortche vertegenwoordigers benoemd In een nota van wyziging, stelt de regeering voor, dat in gevallen, dat nieuwe voorziening geëischt wordt en partijen niet binnen bekwa men tijd tot overeenstemming komen, daarom trent naar redelijkheid en biliykheid wordt be slist door de ministers van Financiën en van Waterstaat, doch niet dan na advies te heb ben ingewonnen van een commissie van drie deskundigen, die desverlangd partyen hoort. Uit de commissie werd de vraag gesteld, of het niet gewenscht zou zyn, aan de obllgatiehou- ders van S. 8. en H. 8. een zoodanig aanbod te doen, dat kan worden verwacht, dat de over- groote meerderheid hunner daartoe vrüwil lig toetreedt. De regeering antwoordde, dat zulk een aan bod alleen zin zou hebben, indien het nog gun stiger zou zUn dan de reeds voorgestelde con versie met verhooglng van hoofdsom. Aangezien de laatstgenoemde regeling voor de obligatie- houders volkomen billyk is, hetgeen ten over vloede uit de koersen der spoorwegobligatle» blykt, zou een nog gunstiger aanbod tot on- billyke bevoordeeling leiden. Een aantal leden meende, dat de uitdrukking „het uitoefenen van het transportbedryf, an ders dan per spoor- of tramweg’’ de natuurlij ke verhouding verbreekt tusschen het rail-, weg-, water- en luchtverkeer en vooruitloopt op de coördinatie van het verkeer. Uitvoerig werd hierop ingegaan. De regeering zette uiteen, dat het niet in de bedoeling ligt, dat het spoorwegbedryf voortaan anders dan te voren zich zal gaan toeleggen op wegvervoer bulten eenlgen samenhang met het groote geheel. Utt Medan wordt gemeld, dat de heeren de Kok en Schmidt Crans heden de terugreis zul len aanvaarden. NIJMEGEN Geslaagd voor het doctoraal examen theologie de weleerwaarde pater J. B. Meekers C.S.8. uit Gëmert, In fierheid en in gepast zelfbewustzijn gaan wy den verkiezingsstrijd in met de overtuiging dat onze eendracht ’s lands kracht blUft. Spr. besloot zyn rede met het stellen van de volgende vier punten: Op de economische conferentie te ’s-Graven hage zal Noorwegen worden vertegenwoordigd door Chrlstofer Smith, directeur-generaal van de afdeeling voor handelspolitiek van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, en Oeysteln Ravner, voorzitter van de bijzondere regeerlngs- commlssie. die belast is met de behandeling van economische kwesties. Het eenige verschil van materieelen aard is. dat volgens de in dit voorontwerp neergelegde regeling de bevoegdheid van de districtshoof den der arbeidsinspectie om else hen te steller, wordt uitgebreld. Alleen die veranderingen ta het veiligheids besluit zijn aangebracht, waarvan de practyk de noodzakelykheld heeft doen kennen, terwyi gebleken leemten werden aangevuld en de dooi de wüzigingen in' de bepalingen der wet noo- dlg geworden aanvullingen zyn aangebracht. De groote uitbreiding, welke de bewerking van voorwerpen of stoffen met den zandstraal onderging Xn de sedert gebleken groote schade- lykheid van deze werkzaamheden voor de ge zondheid der arbeiders maakten het noodig deze werkzaamheid onder te brengen in die der meest schadelyke. Sedert het veiligheidsbesluit, 1916 gemaakt werd, heeft in de techniek het verfspuiten in gang en een groote verbreiding gevonden. Zoo wel de daarby gebezigde lakken als de oplos en verdunningsmiddelen zün brandbaar, de nl- tro-celliflose-lakken zUn zelfs zeer brandbaar Om deze redenen zyn deze stoffen dus in dt bestaande regeling met betrekking tot de ben zine opgenomen. De berging van vluchtige brandbare vloei stoffen in ondergrondsche reservoirs heeft se dert het in werking treden van het veiligheids besluit 1916 een zeer grooten omvang verlcrc gen en zich als practisch en veilig doen kennen. Sedert is evenwel het gebruik van vluchtige brandbare vloeistoffen, wier bovenste vlampunt' hooger dan 5 graden C. is gelegen en welkei voornaamste vertegenwoordigers thans zyn benzol en waschbenzlne, dermate toegenomen, dat ook deze vloeistoffen voor een opslag In onverpekten toestand meer en meer In aan merking komen. Daarvoor is zeker de meest veilige, die in ondergrondsche voorraadketels De vraag, welke te dezen aanzien beantwoord moet worden, is. of men op grond van de op gedane ervaringen zal moeten blyven eischen, dat die opslag slechts kan worden toegelaten indien maatregelen zün getroffen, ter voorko ming van de vorming van een ontplofbaar mengsel van lucht en damp in de reservoirs. Dit beteekent hier onder een atmosfeer van een of ander opaettelyk aangebracht t>eschut- tend gas. dan wel onder water. De uitvoer van bovengenoemde producten zal van 1 Maart as. af alleen kunnen geschieden, indien de zendingen zyn vergezeld van een cer tificaat. waaruit biykt, dat de producten aan bepaalde elschen voldoen. Verlenging met twee jaar voorgetteld Gedelegeerden van Zweden namens de leerarenvereeniging op aan aangelegenheid commissoriaal te maken. Dr. Maller ontried dit op grond, dat de Over heidsbemoeiing niet te ver moet worden uitge strekt en dat het een groot goed is zyn eigen vrijheid te kunnen behouden en de offervaar digheid van de katholieken gaande te houden. Met het voorstel van den voorzitter om deze zaak naar de Kamerfractie te delegeeren, kon Naar het Handelsblad van welingelichte zyde verneemt, zou het de bedoeling der regeering zyn de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer indien de Kamers zich daarmede vereenigen te steunen met ’n bedrag van 50 000, op voorwaarde dat ge melde vereeniging zich op effectieve wyze reor ganiseert. De regeering zou zelfs bereid zyn, 'deze by- drage tot maximaal f 100.000 te verhoogen, indien door middel van het particulier initiatief &n geluk bedrag wordt byeengebracht. gecanoniseerd, landsch-nationaal (Applaus). Komende tot de a.s. verkiezingen merkt spr. op, dat de kiezers zich by de candidaatstelling over het algemeen een wyze zelfbeperking heb ben opgelegd, daarmee toonende een goed in licht te hebben in hun taak juist in dezen tyd. klaar en duidelyk die dageiyks het Ingediend is een wetsontwerp tot wyziging van de overgangsbepaling van de wet van den Itden Maart 1935 tot wyziging van de Drank- In de memorie van toelichting wijst de mi nister van Sociale Zaken er op, dat in de wet van 14 Maart 1935 een overgangsbepaling opgenomen, krachtens welke de bejaaling treffende den verkoop op naam en voor reke ning van den verzoeker, met betrekking tot den vergunninghouder, die by het in werking treden van die wet anderen dan sterken drank niet op zyn naam en voor zyn reining door een vervanger laat verkoopen, slechts na 1 Mei 1937 toepassing vindt. Met deze overgangsbepa ling werd beoogd aan verpachters en pachters de gelegenheid te geven hun verbintenissen zonder overhaasting te liquideeren. Men zal het volksgeheel voor oogen dienen te houden en heel in het bijzonder dienen te denken aan de minst draagkrachtigen. Is ordening van het bedrijfsleven een hei- Na de rondvraag, waarvan slechts een lid van den Partijraad gebruik maakte <yn te spre ken over de propaganda, nam de voorzitter het woord tot het houden eener red^. De Partyraad, aldus spr., heef^ zich prachtig Opgewerkt van een vergadering. >aar huishou- delyke zaken worden behandeld, tot een repre sentatief Uehaam van de party. Het Program van Actie dient niet te worden beschouwd als een opdracht aan de party, maar als de richtlynen, langs welke de pertygenoo- ten gaarne het beleid zouden willen zien ge voerd. Beveiliging van de positief christeiyke grond slagen der samenleving beteekent niet, dat wy willen, dat de Staat het Christendom zou gaan verbreiden, maar wel, dat wy wenschen. dat de Staat zich in zyn beleid richt ngar dlea christelijke grondslagen. Op dien grondslag aanvaarden wy gaarne den steun yan die eveneens daarnaar streven, terwyl wy ook gaarne steun geven aan dezul ken. Tegen de Chnstus-haters is strijd noodig geboden. In de gezinspolitiek staan we hier te lande Waar de toestand op ander gebied vaak betel is dan in het buitenland, zeker niet aan de spits. Het is te hojaen. dat wy daarin spoedig Rede mr. Goteling Wat betreft de mededeeling, dat er een groep van geldnemers is, die geld leenden met goud- clausule en daarvoor onroerende of andere goederen Jtochten. erop speculeerende,dat by devaluatie de wet de 'goudclausule zou vernie tigen en de goederen in waarde zouden sty- gen. kan worden opgemerkt, dat die speculatie, hoe jsluw" ze dan ook moge schynen, niet geslaagd mag heeten. nu de verwachte, belang- ryke waardestuging van onroerende en andere goederen is uitgebleven. Na zorgvuldige overweging meent de re geering haar voorstel tot nietigverklaring der goudclausules te moeten handhaven. Biykens een publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek was het aantal Werkloo- zen op het einde van Januari 1937 in gemeenten met 100 000 en meer inwoners 165.264, met 50.000 tot 100 000 inwoners 53 424; met 20 000 tot 50 000 inwoners 58.205 en met minder dan 20 000 inwo ners 189 349 Vergeleken met December 1936 was de styging voor deze gemeenten resp. 186, 168’ 1939 en 8.740 Het totaal aantal werkloozen was op het ein de van Januari 1937 466.242 en toonde vergele ken met December 1936 een styging van 11.033. Uit een overzicht betreffende de overeen komstige maanden van de jaren 1936 en 1935 biykt. dat de styging van het aantal werkloo zen in de groote gemeenten toen grooter. in de kleinere gemeenten daarentegen kleiner was dan in de periode December 1936Januari 1937. Opvallend is het. dat de arbeidsbeurzen eind Januari 1937 een kleine 10 000 personen min registreerden dan eind Januari 1936. de vergadering zich vereenigen. Op voorstel van den Kring Amsterdam be sloot de partyraad tot het instellen van een commissie die zal hebben te onderzoeken welke maatregelen getroffen kunnen worden ter rege ling van de verhouding van het groote en klei ne winkelbedryf. Op voorstel van den Kring Arnhem-Nymegen besloot de partyraad by de R. K. Kamerfractie aan te dringen op maatregelen tot vermindering der lasten, die op het verkeer drukken. De kring Amhem-Nümegen had bovendien vcorgesteld een onderzoek te doen Instellen n»ar mogelijkheden van werkverruiming. Een veroordeeling. zooals was voorgesteld, van bet zich voorwaardeiyk lid verklaren der party, oordeelde de partyraad overbodig. De vergadering vereenigde zich met het prae- «dvies op een voorstel-Amsterdam inzake maat regelen ter regeling van de verhouding van het groot- en kleinwjnkelbedrüf, welk prae-advies de bereidverklaring inhoudt van het PB. om In het kader van de werkzaamheden van den Raad van Studie en Documentatie de des kundige medewerking te verschaffen, welke voor het beoogde onderzoek onmisbaar zal biyken. De minister vafl' Sociale Zaken heeft bu den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een nieuw veiligheidsbesluit voor fabrieken of werkplaatsen en een nieuw electrotechnisch veiligheidsbesluit. De inhoud van laatstgenoemd vooront werp stemt nagenoegwoordeiyk overeen met dien der artikelen 35 tot en met 75 en 194 tot en met 231 van het veiligheidsbe sluit 1916. spraak gedaan en de gekend Eerste prijs: ADO en DVS (Den Haag) „De dienstknecht in het huis”. Tweede prjjs: Inter Amicos (Dordreoht) met „Grompl”. Derde prijs: Haarlemsch Tooneel (Haarlem) met ..De weg naar het geluk Prys beste uitspraak: Haag). Prys beste regie: Inter Amicos (Dordrecht). Prys beste samenspel: ADO en VDS Haag). Extra prijs beste uitspraak: Haarlemsch Too neel (Haarlem). Prys beste dilettante (hoofdrol)mevr. M. de Vletter (ADO) in de rol van Mary. Prys beste dilettant (hoofdrol)J. v. Rand- wyk (Inter Amicos) in de rol Grompl. Prys beste dilettante (byrol): mevr. J. Mo lenkamp (Inter Amicos) in de rol van Mac Laren. Prys beste dilettant (byrol): (Inter Amicos) in de rol Ruddock. Extra pry zen: mevr. N. Slebol De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer deelt in haar verslag mede, dat zy het gewenscht achtte na kennisneming van de me morie van antwoord over bovenstaand wetsont werp. omtrent enkele punten mondeling met de regeering overleg te plegen. De commissie zou het waardeeren. Indien de regeering in staat zou zyn, althans In groote ly- nen aan te geven, door welke overwegingen N. 3. zich, naar het oordeel*der regeering, zal moeten laten leiden by het niet ovememen van rechten en verplichtingen. De regeering antwoordde, dat de bedoelde be voegdheid alleen strekt om. by wyze van uit- zonderintL af te komen van exorbitante ver- plichtingën. die ingevolge verouderde contrac ten op 8 8. en M 8. en derhalve middeliyk op den belastingbetaler drukken. middagvergadering van den Partyraad der R. K. Staatsparty werd besteed aan de behandeling van het Program van Actie. Prof. v. d. Heyden voelde zich gedrongen zyn bewondering uit te spreken voor hetgeen hier is< tot stand gebracht, een werk, dat zelfs op waardeering buiten onzen kring recht heeft. Een ding echter heeft spr daarin gemist en wel de verhouding van onze jjarty tot de jeug digen. Dit vtaagStuk is buitengewoon actueel nu de jeugdigen op zoo velerlei terrein, dlkwyis ook ten kwade het initiatief nemen. De onverschilligheid waarmede wy tot vdor kort nog te maken hadden is geweken, al kan niet ontkend dat er nog veel weifeling is. Spe ciale aandacht wordt in het program van actie nagenoeg niet aan de jongeren gewüd. De. jeugd dient te begrUpen dat op haar speciale nooden de aandacht der party in het byzonder gericht is. Het verdient aanbeveling dat tot uiting komt onze wensch, dat de jongeren tydig in het productie-proces worden ingeschakeld Namens de commissie van advies, die by de samenstelling van dit program is opgetreden antwoordde Pater mr. D. Beaufort, dat de algemeene punten die in het program zyn op genomen toch uitermate geschikt zyn om de belangstelling der jongeren te trekken. Vervolgens ging de vergadering over tot tikelsgewyze behandeling van het program de daarop ingediende amendementen. In artikel 1 worden op voorstel van het P. B. de woorden ware volksjsarty veranderd in nationale volksparty. De artikelen 2, 3 en 4 worden ongewyzigd goedgekeurd. In een onderdeel van art. 4 wordt slechts een redcctioneele wyziging gebracht door in plaats van onmisbare beveiliging te le zen onmisbare voorwaarde tot beveiliging. Eenige discussie ontspon zich over een door de heeren Staal en Buskens uit Eindhoven ingediend amendement om aan punt 1 van Hoofdstuk II toe te voegen: by voortduring zal worden gestreefd naar een in verhouding zoo redelyk mdfeaiyke. bezetting van openbare amb ten door katholieken, die daarvoor geschikt zün. Aanneming van dit amendemeiw was door het P. B ontraden, een a'dvies dat ter verga dering werd ondersteund door mr. Steenberghe, namens de programcommissie. Ook de voorzitter ontried nog eens met klem de aanneming van dit amendement, dat naar ■yn meening detoneert, niet in het program thuis behoort en niet in staat is om er iets mede te bereiken Het amendement’ werd daarna Ingetrokken. By de behandeling van paragraaf 3 van Hoofdstuk II kwam in bespreking de door prof v. d. Heyden gegeven suggestie om aan dit artikel toe te voegen: tijdige inschakeling van de jeugd in den arbeid. De heer H. J. Kuiper wees erop, dat deze suggestie zal hebben in te houden de beper kende bepaling, dat de tewerkstelling zal ge schieden in evenredigheid tot de volwassenen, opdat niet gebeure wat in Twente op groote schaal valt waar te nemen Pater dr. D. Beaufort deed de volgende op lossing aan de hand door deze, toevoeging voor te stellen: Byzondere zorg voor normale op neming van jeugdigen in het arbeidsproces. Nadat de formaliteiten waren vervuld om deze toevoeging tot amendement te verheffen werd dit amendement vervolgens zonder hoof- delyke stemming aangenomen Namens de Federatie van R. K. Vrouwen bonden bepleitte mej. Romme schrapping van het onderdeel: beperking van den arbeid door vrouwen en vervanging door: betaling van ge lyk loon voor gelyken arbeid met tegemoet koming aan het behoefte-element door toe slagen. In overeenstemming met het advies der pro gram-commissie ontried spr. deze suggestie. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nietigverklaring van goud clausules in bepaalde overeenkomsten. Aan deze memorie is het volgende ontleend: De regeering Is van oordeel, dat met name by het aangaan der hypothecaire geldleenln- gen de crediteuren gewaarschuwd door de notarissen voor de mogeiykheid van vernieti ging van de goudclausule het goudWding hebben gemaakt met de gedachte: „baat het niet, dan schaadt het niet” en dat in de prac tyk geen geiykwaardlge tegenprestaties voor het aanvaarden van een goudbedlng zyn ge geven. Maar al ware het anders, dan nog kan aan de bedoeling, waarmede dergelyke presta ties zyn gedaan, in verband met de strekkiyi van het ontwerp, geen beteekenls worden toege kend. In Krasnapolsky te Amsterdam is Zater dag de achttiende vergadering van den Par- tyraad der R. K. Staatsparty gehouden, onder leiding van den party-voorzitter. Mr. C. M. J. F. Goseling. De vergadering werd bygewoond door Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer. lige zaak? Ja en neen. Zeker is dat het iets is, dat niet in het carlcaturale mag worden ge trokken. daarby de crisismaatregelen ten voor beeld stellend. Ordening is geen overwoekering van het maatschappelyk leven door den staat. Er zyn moeiiykheden in de praktyk en dezr ontkennen wy dan ook niet. De groote vraag is: wil men de richting. Er beginnen zich tel kenen te vertoonen. die er op wijzen dat men met vereende krachten aan de moeiiykheden die Hch zullen voordoen t hoofd weten te bieden. De staat zal hebben toe te zien dat de har monie tusschen het bedryfsleven en het alge meen welzyn bewaard blyve. Ideëel bezien is het een heilige zaak, maar niet katholiek gecanoniseerd, doch Neder- Daarmee hebben ze een antwoord gegeven aan hen, Nederlandsche volk hoonen. Spr. brengt hulde aan al die onbekende party- leden, hopend, dat zy zullen voortgaan zóó hun taak te vervullen. De grondwetsherziening besprekende zegt Mr. Goseling. dat het referendumkarakter eener verkiezing ingevolge grondwetswyzlging voor een groot deel verloren gaat als men deze ver kiezing laat samenvallen met de jierlodleke ver kiezingen. Spr behandelde dan in 1 kort de strekking van de op handen zynde Grondwetsherziening, daarby in het licht stellend hetgeen het aandeel der R K fractie daarin is geweest. Naar aanleiding van het vryzinnig verzet te gen een bepaald onderdeel vraagt spr. zich af of niet in de ware vryzlnnigheid de basis ont breekt voor een houding tusscyii Wat wy fidRit bekend. Dit zy gezegd tot hen die reeds infor meerden en die voort zullen gaan te informeeren ep opdringerigen, uitheemschen commandotoon. Anti-katholieke tendensen zUn van alle tyden. de eigentydsche anti-katholieke tendenz ligt by de N.8.B.. welker by uitstek nationale leden zoo ■oetjes aan beland zyn by Kersten en Llngbeek en hun spookbeeld van de Roomsche dictatuur. De voorstelling dat wy zyn een belaagd en op een hoop gedreven volksdeel, is eenzydig en niet zonder gevaar. Het staatkundige werk moge dan niet het hoogste zyn voor de katholieken is het in 1937 een onontbeerlyk middel ter bereiking van ais hooger doel. vorderen. Bjj den eisch: arbeid voor ons volk gaat het om 'het geheele economische beleid, naar bin nen en naar buiten. Voldoening over wat be reikt is of wat werd afgewend kan ten noodlottig worden. En al gaat het niet om de Regeer macht, doch om de beginselen, als het deelnemen aan de Regeering bevor- - der lijk kan zijn aan de doorvoering dezer beginselen, dan zijn*wij Bereid en in staat het IMederlandsche volk ook in dit opzicht op echt-Nederland- sche wijze te dienen. Alle openingen van pypen, toegang gevend tot de gasruimte van het reservoir, zullen van betrouwbare vlamkeerende inrichtingen voor zien moeten zyn. Deze inrichtingen moeten aan het vrije uiteinde der pup worden aangebracht, omdat proeven hebben geleerd, dat indien der- gelyke inrichtingen in buizen worden aange bracht, hare beveiligende werking verloren gaat en zy een vlam niet meer kunnen tegen- houder^ Het tweede lid van het artikel onder ging dan ook de noodige aanvulling om dit standpunt in de praktyk te kunnen doorvoe ren. Een nieuw veld van bemoeienis is door de wet geschapen, nJ. de verbiyfplaatsen, waar de ar beiders den nacht moeten doorbrengen, vooi zoover zy uit hoofde van de wijze van de be- bedryfsuitoefenlng of de plaats, waar het be- dryf wordt uitgeoefend, 's nachts in de fabriek of werkplaats verbiyven. Ten aanzien hiervan zyn eenige artikelen geformuleerd Sedert de aanvulling van het bestuit in 1929 heeft het gebruik van de zoogenaamde hooge- druk-acetyleentoestellen verderen voortgang gemaakt en rijn zy ook in landen toegelaten, welke vrbeger afwijzend hiertegenover stonden De voorwaarde van toelating is dan, dat hei toestel waarborgen van sterkte en deugdeiyk- held moet bieden, hetgeen moet blyken uiteet, bijbehoorend certificaat van beproeving. By dezen stand van zaken bestaat er geen aanleiding, dat in Nederland wordt volhard in de afwijzende houding ten aanzien van deze toestellen, welke in 1929 gemotiveerd was, al leen reeds op grond van gebrek aan gegevens Zn verband met het vierjarig bestaan van den luchtbescher mingsdienst. geven de Duitsche posterijen bovenstaanden post zegel uit De jury voor den tooneelwedstryd. uitgeschre ven door de Kon. Rederykerskamer Jan van Beers te Utrecht, in den Stadsschouwburg te Utrecht gehouden ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan dier Rederijkerskamer, heeft ult- bekroningen als volgt toe- Nadat de hoofdelyke oproeping van de stem gerechtigde leden was geschied, werd een gebed gestort voor de zielerust van mevr. A. J. M. W. JanzenHemmelder te Arnhem, in leven stem gerechtigd lid van den Partyraad voor den kring Arnhem-Nymegen. Met eenige vriendeiyke woorden verwelkom de de voorzitter Prof. J. H. Niekel, die als ad- viseerend lid is aangewezen door de gezamen lijke professoren van het Groot-Seminarie te Warmond als opvolger van Prof. J. p. Verhaar: Na eenige discussie werd de begrooting voor 1937 vastgesteld, waarna den penningmeester décharge werd verleend voor wat de rekening 1936 betreft. Naar aanleiding van een voorstel van den kring Tilburg inzake financieele geiykstelling oc onderwysgebied, meer speciaal van het Mid delbaar Onderwys, drong de heer De Haas er deze Mr. Goseling

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5