Financiën van i de Volkenbond Nederland en Begrooting goedgekeurd r Spierpijn? HET VRAAGSTUK DER UNIVERSALITEIT DE POSITIE VAN DE RIJKSFONDSEN GEEN VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD Sloan’s liniment WOENSDAG 3 MAART 1937 Wereldjamboree 1937 EERSTE KAMER Handelsovereenkomst met Turkije De zaak-Vrij man Minister Oud antwoordt Goedkoope woningen J W erkverachaffing Steunverleening Betrekkingen met België De geruchtmakende zaak Rynvaartakte De Oslo-conferentie 1 De G 1 NAAR EINDHOVEN i betrekkingen met Spanje Uit Indië komen ongeveer honderd padvinders Opening wordt door de Phohi- zendera uitgezonden Rad io-uitzend ingen naar Indië Sloan’s aanwenden! Niet wrij ven - alleen maar betten. Dat brengt onmiddellijk verlichting! Sloan's zorgt voor nieuwe cir culatie van friseb bloed door de spierweefsels, waardoor de pijn snel verdwijnt! Prijs 80 ct. - doodt pijn! V olkshuisveating Instelling van een bedryfaraad voor het bouwbedrijf wordt overwogen Perspectieven voor de Neder- landache industrie Voorloopig geen verlaging van den accyna op gediatilleerd r Druk op rentevoet Egaliaatiefonda Gevechtsvliegtuig wordt op Welschap gemonteerd Onze verhouding tot Duitachland ia thana weer goed en normaal 'een lengte van dertig heeft de Donau De I j MINISTER OUD v A A. N. FLESKENS I d Q de k 14 uur (gjn.t.). verzoek 9 w**v*«^ aan ucu viigcvruviJMv** - het comptabel beheer verkeerde, toen de iWMfa De minister zal nu ófwel van standpunt moeten veranderen en hem alsnog eervol ontslag verleenen, ófwel het oneervol ont slag moeten handhaven, maar hem dan ook een belangrijk werk moeten opdragen. Wat den heer Vrijman betreft, toen de heer Oud minister werd, vond hij een accoord- De GeerVrijman als afgedane saak. De heer Van Citters herinnerde In het bl)- londer aan den ongeordenden toestand waarin Eigenlijk was men tot opdracht van een bouw werk niet verplicht, maar men heeft hem het P.T.T.-kantoor te Vlaardlngen willen geven, een, volgens den minister, wèl belangrijk werk. De heer Vrijman stelt zich op het onjuiste standpunt, dat de nieuwe opdracht als schade vergoeding moet gelden, maar het gaat hier al leen om de rehabilitatie. Bovendien heeft de heer Vrijman voor aandeelen in de Oude Haag- sche niet slechts (volgens aanvankelijke op gave) 30.000 gerestitueerd gekregen, toen hjj Aan Eerste De Minister schaart zich aan de zijde der leden, die stelling nemen tegen de bewering van enkele anderen, dat hier te lande een stelsel matige, door de overheid niet belemmerde cam pagne ook in de pers zou warden gevoerd tegen Duitschland. Ook hjj meent te moeten opkomen tegen de aantijging dat in Nederland de handelingen van enkelen daargelaten, die dc overheid naar wet en recht behandelt van de vrijheid van meeningsulting een wijd en verbreid misbruik zou worden gemaakt als door die enkele leden wordt bedoeld. De minister is van gevoelen, dat de bouw van goedkoope woningen, in de gevallen dat daar- Er wordt thans een proef genomen in een 40-tal gemeenten om na te gaan, of het mogelua is de kleine boeren (tuinders) in werkverschaf fing op eigen bedrijf tewerk te stellen. De re sultaten van deze proef moeten worden af ge wacht, alvorens verder in deze richting iets kan worden ondernomen. De resultaten met de loon- bljslagregeling in het landbouwbedrijf zijn zoo danig geweest, dat bezwaarlijk opnieuw tot in voering ervan kan worden overgegaan. Met het oog op de loonregeling in het vrije bedrijf kan geen vrijheid worden gevonden tot algemeene toepassing van kinderbijslagen in de werkverschaffing over te gaan. De huidige steunnormen moeten, tnede gelet op de verbeteringen, die zjjn aange bracht. voldoende worden geacht om eenige verhooglng van de kosten van levensonder houd te kunnen opvangen. Deze overwe ging geldt ook ten aanzien van meer hulp als gevolg van den langen duur der crisis. thans op te wijzen, dat dit is bezien en een oplossing op t* la t a i l verwachtingen koestert, aal dan niet* meer in den weg staan Hierna kwam de heer VAN VE8SEM (NBB.). die het vandaag zonder zijn gezel moest stellen, een.... figuur slaanl et la in d la DEN HAAG. 2 Maart 1937 In een vlot tempo heeft de Eerste Kamer vanmiddag de begrooting-1937 van Finan ciën afgewerkt. In het Voorloopig Verslag en in de Memorie van Antwoord was een groote variëteit van onderwerpen aan de orde en zoo kon de Senaat ons ditmaal een zeer afwisselend program bieden. ting van de Nederlandsche contribuabelen voorzien. met dat verbreking te te Naar wy vernemen zal de opening van de conferentie der Oslo-staten door minister-presi dent dr. H. Coiyn. Donderdag om 13 uur (gn.t.) worden uitgezonden vla den zender PC.J. (31JS meter) en via den zender P.HJ, op 1688 meter om - .7 Ging het om de tegenaSeUing: machte looss of krachtige Volkenbond, de mlnteter zoo zich met overtuiging onder de voorstan den van een krachngen boem scharen. Maar, indten het wenen gaat om de te- gens telling: Volkenbond of geen Votten- bond, ten aarzelt Mj niet, om het voor ten Volkenbond op te nemen. Het Jam borer-comité deelt omtrent de uitzending van een contingent Indische padvinders naar de jamboree mede, dat het plan in het kort de uitzending van circa 70 jongens omvat in twee troepen, van In- heemschen, Chlneeschen en gemengd Euro- peeschen landaard. Bovendien zullen de toe vallig hier vertoevende jongens van ouder* die met Europeeach verlof zijn worden ver zameld in een derden troep, zoodat het ge- heele contingent zal bestaan uit drie troe pen, tezamen tellende circa 100 jongens en leiders. De samenstelling van het contingent is geschied naar verhouding van de rassen en godsdiensten die In de Nederlandsch In dische Padvinders zjjn vertegenwoordigd. Vrijman zijn daad stelde. Hjj is daarvan het slachtoffer geworden. De bouw-opdracht zal het complement moe ten zjjn van alsnog te verleenen eervol ont slag. Sterk drong deze spreker er bij den minis ter op aan, zich grootmoedig te toonen. Verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bier schijnt de Eerste Kamer wel na aan het hart te liggen. De heer TER HAAR (CH) leverde voor deze verlaging een krachtig en wèl motiveerend betoog. Nu door een interdepar tementale commissie verslag over deze materie is uitgebracht, hoopte deze spreker op een spoedige behandeling, opdat er een einde kome aan de treurige gevolgen der te hooge accijn zen: den smokkelhandel, de clandestiene fabri catie ènde depressie in het café- en res taurantbedrijf, veroorzaakt door de te hooge prijzen. Ook de vaste commissie der Tweede Kamer, belast met een onderzoek, was van meening, dat zonder verlaging bestrijding van smokkel handel en geheime fabricatie niet mogelUk is. De vermindering der baten voor het Rijk zou wel gecompenseerd worden door lagere kosten van de bestrijding der euvelen. De heeren FLESKENS (RK), KNOTTEN BELT (VB) en DE ZEEUW (SD) vielen den heer Ter Haar bij. De heer Fleskens wees nog even op den toestand der brouwerijen. De heer Knottenbelt kwam op voor de wjjnverkoopers en trouwens voor heel den handel in gedistilleerd, welke ernstige stagnatie ondervindt. De uitzending van 70 man is natuurlijk een kostbare onderneming, maar het bestuur van de Nederlandsch Indische Padvinders heeft ge meend zich de ftnancieele offers die dit vragen zal te moeten getroosten, overtuigd als het is. dat het een zaak is van zoo groot belang, dat het de moeite en de kosten ten volle waard is. Het is een saak. die zoowel van groote be- teekenis is voor het versterken van de idee der rUkseenheld en de bevordering der juiste en hechte verhoudingen tusschen de deelen van bet rijk der Nederlanden in en bulten Europa, als van Internationaal prestige. Immers, het Engelsche contingent zal behalve jongens uit Groot Brittannlë. ook jongens bevatten uit alle Britsche koloniën, van Noord tot Zuid en van Oost tot West De gekleurde rassen zullen hier bij dus flink vertegenwoordigd zjjn. Hetzelfde zal het geval zijn met de Fransche koloniën. Daarnaast worden ook contingenten verwacht van practisch alle Oostersche en gekleurde on afhankelijke volken en men aal zonder twijfel vragen: En waar is nu jullie Indië. waar men zooveel over hoort? Onze koloniën mogen dus niet afwezig zijn. Teneinde de uitzending van het contingent mogelyk te maken, heeft Indië zich reeds met kracht aan het werk gezet om fondsen te ver zamelen. want het is begrijpelijk, dat deze on derneming niet uit de gewone, bescheiden mid delen van de Nederlandsch Indische Padvinders kan worden gefinancierd. De totale kosten van deze uitzending worden op circa 22.000 geraamd, waarvan Indië, zoo- als de zaken er thans voorstaan, waarschijnlijk 15.000 zal weten te foumeeren. Voor de ont brekende som van f 7.000 doet Indië een beroep op Nederland. Teneinde de ontvangst van de jongens hier te kegelen, hun een prettigen tyd te bezorgen en de onderneming financieel mogelijk te maken voor wat Nederland betreft, heeft zich een co mité gevormd op verzoek van den voorzitter van de Nederlandsch Indische Padvinders, dr. W F. Theunlsse, die hier te lande met verlof vertoefde. Het comité doet een beroep op allen, die deze zaak willen helpen slagen, hun steun te willen geven, hetzij In den vorm van een geldelijke bijdrage, of door het voor hun rekening nemen van enkele excursies, aanvullen van uitrusting, enz. De stoomvaartmaatschappijen Nederland en Rotterdamsche Lloyd gaven reeds een belang rijke bijdrage in den vorm van een minimaal tarief voor heen- en terugreis en het comité vertrouwt, dat anderen niet zullen achter blijven. Geldelijke bijdragen kunnen worden gestort op het gironummer van de stichting Wereld- jamboree 1937, Bloemend**!-Vogelenzang, met uitdrukkelijke vermelding „bestemd voos het Indisch contingent". Het nummer is 271885, Den Haag. Wat de betrekkingen met Duitschland betreft, stelt ook de regeering er hoogen prjjs op, dat deze betrekkingen niet minder goed zijn dan die welke tusschen Neder land en andere mogendheden bestaan, en het is haar dan ook aangenaam te kunnen verklaren dat na de schaduwen, die kort geleden gedurende eenigen tijd op de ver houding tusschen Nederland en het Oostelijk buurland waren gevallen, die verhouding thans weer goed en normaal is. De regeering heeft In het vorig voorjaar, reeds eenigen tjjd vóór de gebeurtenis plaats had, die het sein werd voor het uitbreken der woelingen in Spanje, Hr. Ms. gezant aldaar gemachtigd, om, gelijk elk Jaar door de meeste daar te lande gevestigde diplomatieke vertegenwoordigingen geschiedt, de kanselarij van het gezantschap voor de zomermaanden van Madrid naar San Sebastian over te brengen. Inderdaad verblijft de titularis van dien post thans hier te lande. Wat de zorg voor de zaken van Hr.'Ms. gezant schap te Madrid betreft, is de toestand nog steeds deze, dat de vice-consul te Madrid be last is met de waarneming der zaken van het gezantschap. Het staat aan de Spaansche re- I worden gevonden aan de Nederlandsche Naar wij vernemen Ls in den afgeloopen nacht het transport per schip naar Eindhoven aan gevangen van het door de N.V. Nederlandsche Vllegtuigenfabrlek gebouwde twee-motorige ge vechtsvliegtuig d 1, dat zoo zeer de aandacht beeft getrokken op de internationale lucht- vaart ten toonstelling te Parijs. Men verwacht, dat de machine Donderdagmiddag te Eindhoven zal aankomen en Vrijdag in den hangar op het vliegveld Welschap zal zijn ondergebracht Hier na zal begonnen werden met het monteeren van bet toestel, waarmede vermoedelijk een tiental dagen gemoeid zal zijn. Aan de eerste proef vluchten met dit bijzondere Fokker-product, In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende de begrooting van Jociale Zaken voor 1937 verklaart minister Slingenberg, dat het vraagstuk van de ver- 'eellng van den beschikbaren arbeid zijn volle belangstelling heeft, gelijk om. kan lijken uit de indiening van het desbetref fende wetsontwerp. De minister kan ech ter niet do meenl onderschrijven van de leden, die verkorting van den arbeidstijd als een der voornaamste middelen beschouwden om tot een verdecllng van den arbeid over zooveel rogeiyk personen te geraken. De grootste moeilijkheid leveren de loonen op. Zoolang daaromtrent geen oplossing ver kregen Is, ilt aan verplichte werktijdverkor ting niet te denken. ’s Heeren Knottenbelt'* ontstemming werd gesust: grensonaangenaamheden werden ook wel door reizigers veroorzaakt en aan onaestheti- sche looden zegels zou ministerieele aandacht geschonken worden. Wat betreft de Ry lesfondsen: hier staat de overheid in twee kwaliteiten, als geldgever en als geldnemer met twee belangen. Er wordt gestreefd naar een normalen rentevoet als nor maal geldgeven. Raken de fondsen in nood, dan zal er op andere wijze in voorzien moeten wor den. omgeving van Straubing over Kilometer onder water gezet Onze ftnancieele deskundige, de heer FLES KENS had bezwaar tegen de wijze, waarop door de verschillende Rljks- fondsen deel genomen wordt in Staatsleeningen, nJ. tegen een zoo lage rente, dat de fondsen la ter wel eens niet zouden kunnen voldoen aan hun verplichtingen. Door dwang uit te oefenen op de Fondsbesturen zou de Regeering misbruik van bevoegdheid maken. Het staatscrediet zoowel voor den Staat als voor de Fondsen van het grootste belang zou in hooge mate geschaad worden, indien het Rijk later eens de -belangen van gepenslonneerden en verzekerden zou schaden. Er dient ook bij de Fondsen geleend te worden tegen op de vrije markt bedongen voorwaarden. Staatsleeningen mogen geen da ling van den rentevoet veroorzaken, maar moe ten dezen volgen. De heer KNOTTENBELT (VB) vindt het blijkbaar niet prettig, dat hl), thuiskomend van een vacantiereis, aan de grens zich te onder werpen heeft aan douane-formallteiten, die hem te lang duren. Het feit, dat men bij het ver trek binocles, fototoestellen, enz. alleen kan laten waarmerken als nlet-nieuw (dus als weder- Invoerbaar) met een tamelijk groot looden zegel, vond deze afgevaardigde belangrijk genoeg om er zich in den Senaat over te beklagen! Jammer voor den betrokkene voerde de heer Knottenbelt den ontslagen thesaurier-generaal nog eens ten tooneele: de minister had dezen niet mogen ontslaan zonderdankbetuiging, nu toch het ontslag bulten de ambtsvervulling om gegaan was. Het ontslag had moeten ge schieden volgens het Ambt. Regl., dat een arti kel kent, volgens hetwelk „ook op andere gron den" dan „ongeschiktheid” ontslag kan worden verleend. Door de wederinvoering met 1 Maart j.l. van het verpflchte pasvisum voor Spanjaarden, is een waarborg tegen de binnenkomst van onge- wenschte elementen In het leven geroepen. Terwijl, zooals bekend is. reeds maatregelen zyn genomen om het vertrek naar Spanje met het doel om aldaar dienst te nemen, tegen te gaan, is ook de mogelijkheid van het in het leven roepen van een verbod Inzake zoodanige dienst neming in overweging. Betreffende de werking van het Egalisatie fonds kon de Minister geen geheim verklappen. Nooit heeft hij gezegd, een depreciatie-percen- tage van ongeveer 20 te willen handhaven. Met het fonds wordt niet gespeculeerd; vreemde deviezen worden direct in goud omgezet en als de beschikbare f 300 millloen daarna óp is, vindt beleening by de Ned. Bank plaats, die daarvoor b.v. bankpapier kan verstrekken. De thesaurier-generaal was naar waarheid ontslagen wegens „ongeschiktheid" en dank betuiging zou toch al een heel vreemde figuur geweest zjjn. Ongaarne had de Minister den man ontslagen, ook al, omdat juist hij in zjjn werkzaamheden daardoor het meest gedupeerd is. Voorts zjj opgemerkt, dat door de distributie van levensmiddelen den ondersteunden een niet onbelangrijke aanvullende hulp wordt geboden. Ten einde den betrokkenen zooveel als eenlgs- zins mogelijk tt, te kunnen tegemoetkomen in de behoefte aan kleedlng. schoeisel en dekking, is een begin gemaakt met centralen Inkoop van goederen, waarvoor de beschikbare gelden zoo effectief mogelyk worden besteed en een zoo ruim mogelijke verstrekking van goederen plaats heeft. Alleen het verzekerd of nlet-veraeherd zijn ls beslissend voor het al dan niet ontvangen van een hoogere uitkeering. De minister is bereid te overwegen oC tege moetgekomen kan worden aan de naar voren gebrachte bezwaren met betrekking tot de be rekening van den steun voor gezinnen, waarin verdienende kinderen zijn en waarvan de steun niettemin wordt berekend naar het loon van het gezinshoofd alleen. HU meent echter goed te doen er 1 vraagstuk 1 groote moeilijkheden bleek te stuiten. In het algemeen zullen ondersteunden niet worden verplicht stakers te vervangen, doch in bepaalde uitzonderingsgevallen kunnen daartoe inderdaad termen aanwezig worden geacht, ann als b.v. vóór eenigen tijd by een ag. wildé sta king bet geval was. Tot viermaal toe wilde hij, hulpbehoevend van zijn papier lezende, onderwerpen bespreken, die niet in de stukken behandeld waren en telkens moest de voorzitter hem het zwijgen opleggen. Alleen zag hy kans, afschaffing der grondbe lasting te „bepleiten’'. Om' de ry der sprekers te sluiten kwam de heer POLLEMA (C.H.) zich nieuwsgierig too nen naar de gestes van het Egalisatiefonds. Zouden wy zoo vroeg hy het doel van dit fonds (de depreciatie te beheerschen) niet beter kunnen bereiken door grondstoffen (b.v. voor bewapening) in het buitenland te koopen, beter dan door aankoop van buitenlandsche deviezen? die ontijdig verkoopen moest, maar later nog eens 30.000 en nog een* 18.000 en bovendien nog 52.000 wegens verlies van het commis sariaat. We moesten er verder maar over swygen. Het geldt hier waarlyk geen Dreyfus-zaak. Na repliek werd de begrooting aonder hoofde- l|jke stemming aangenomen, waarby de heer Van Vessem (NB B.) liet aanteekenen, dat hy zich tegen verklaard had. De begrooting van het Werkloosheidssubsldle- fond* voor 1937 werd eveneens zonder hoofde- lUke stemming aangenomen, nadat de heer DE ZEEUW (SD.) het opgenomen had voor de gemeenten, die door het Ryk te weinig geholpen worden en nadat de MINISTER deze aange legenheid al maar vast naar *yn opvolger had verschoven. Ten aanzien van de betrekkingen met Italië wordt in antwoord op de gestelde vraag medegedeeld, dat Nederland de iniy- ving van Ethiopië by Italië niet heeft erkend. De handelsovereenkomst, welke de Nederland sche regeering met Turkye heeft gesloten, opent wyde perspectieven voor de Nederlandsche lindustrie. De plannen, welke den onderhandelaars by hun besprekingen over de tot stand gekomen handelsovereenkomst voor oogen hebben ge staan, betroffen den aanleg van de oor'.ogshaven Gólciik van de kolenhaven Eregil, voorts irriga- tiewerken in de vlakten van Ismlr en Adana en den bouw van eenige radio-zenders. Voor de oorlogshaven Gólciik, welke aan de baal van de zee van Marmora is gelegen, heeft de Nederlandsche Maatschappy voor Haven werken in opdracht van de Turksche Regeering een ontwerp gemaakt. In den kring van Nederlandsche influstrleelen heeft zich een GólcUk-comlté gevormd, waarby, behalve de Nederlandsche Maatschappy voor Havenwerken, betrokken waren Stork-Hengelo. Stork-Hysch, Conrad, Heemaf en De Vries en 'feobbé. Het staat nog niet vast of de Turksche Regee ring dit plan, waar een bedrag van ongeveer 16 millloen Turksche ponden mee ls gemoeid, ter stond in zyn geheel dan wel in étappes zal uit voeren. Voor welk De heer SERRARENS (RK) heeft voor den eersten keer de geruchtmakende zaak-Vryman in den Senaat ter sprake gebracht, en de heer VAN CITTERS (AR) steunde hem krachtig in zyn betoog pro den in 1923 oneervol ontslagen ryksbouwmeester, die indertyd weliswaar door een onjuiste verklaring te onderteekenen ver keerd gehandeld heeft, doch biykens com missoriale en rechteriyke uitspraak geen per- sooniyke verryking had beoogd, doch wèl het landsbelang. De heer Serrarens wees erop, dat de huidige ministers Oud en Van Schalk voorheen als Kamerlid zelf ook ervan overtuigd waren, dat hier eervol ontslag moest worden verleend en dat er rehabilitatie moest plaats hebben, door den ongelukkigen bouwmeester den bouw van een (belangryk) werk op te dragen. Alle mogelyke pogingen heeft de heer Vryman in het werk gesteld om zyn recht te krygen, nadat hy als man met ongerept verleden na slechts een administratieve on juistheid begaan te hebben 121/2 maand van zyn vryheid beroofd geweest is. Zyn er door ambtenaren geen onjuiste in lichtingen betreffende deze zaak verstrekt? Om tot een slot te kopien, is den heer Vry man als schadevergoeding f 30.000 en als wacht geld f36.000 uitgekeerd, maar er is veel meer .schade geleden en eerherstel is uitgebleven. Wel ls hem de bouw van het nieuwe P.T.T.- kantoor te Vlaardlngen aangeboden, doch dit was toch geen belangryk werk voor iemand, die voorheen voor f 8 millloen per jaar bouwde; dit aanbod is dan ook afgeslagen. De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer OUD, handelde eerst even met den NB.B- er af: aan afschaffing der grondbelasting 'n geschenkje aan de grondeigenaars kon hy, zéker in dezen tyd, niet denken. De accynzen op ge distilleerd en bier wa ren, ook volgens den Minister, te hoog, maar als de NBB, de po gingen tot verlaging daarvan stelt tegenover de nlet-verlaging van den sulker-accyns, dan zet zy het „demoliberale systeem" wel wat eenzydig te kyk: juist de Minister zelf heeft ten vorigen jare nog den sulker-accyns met 20pCt. doen verlagen. De f 7 millloen, welke de fiscus na ver-- laging der accynzen op gedistilleerd en pier zou derven, kon de Minister nu niet missen. Had men hem ruim een Jaar geleden toege staan, dit bedrag zoo ongeveer uit opcenten op de omzetbelasting te halen, dan was de verlaging er al gewéést. Nu, by het scheiden van de markt, schroomde de Minister, ten ongeriéve van zyn opvolger deze 7 mll- lloen prys te geven. op een voet te brengen, die meer in overeen stemming ls met de betrokken belangen en verhoudingen. de Memorie van Antwoord aan de Kamer in zake de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1937 ontleenen wy het volgende: Naar aanleiding van de vraag van som mige leden omtrent de bedoeling van 's mi nisters rede op 2 Juli JJ. te Genève, zegt minister De Graeff, dat hy met die rede geen andere bedoeling heeft gehad, dan die, welke daarin uitdrukkelijk is neergelegd: te wyzen op het nut van een onderzoek, in hoeverre door een opheffing van de alge meene verplichting tot deelneming aan sancties met volledige handhaving van alle overige In het Volkenbondsverdrag neergelegde beginselen de universaliteit van den Volkenbond zou kunnen worden bevorderd. aan behoefte bestaat, dient te worden bevor derd. De inspectie voor de volkshuisvesting ls terzake diligent en rapporteert waar nieuwbouw urgent ls te achten. Ten vorigen Jare heeft de minister nog opdracht verstrekt over het ge- heele land na te gaan hoe het met de behoefte aan nieuwe woningen gesteld is. De krotopruiming in verband met nieuw bouw voor de bewoners der ontruimde krotten vindt regelmatig voortgang. Krotopruiming op ruimere schaal, Ingeval gedoeld wordt b.v. op saneerlng van bepaalde stadsgedeelten, wordt bemoeilijkt door de ongunstige financleele posi tie van vele gemeenten. Met verscheidene leden meent de minister dat voor de wonlngbouwvereenigingen slecht* een aanvullende taak ls weggelegd. Tot normale woningproductie ls In de eerste plaats de particuliere bouwnyverheld ge roepen. Eerst wanneer deze in gebreke biyft is er een taak voor vereeniglngs- en overheidsbouw, die zich, in het bijzonder in dit tydsgewr-icht, zal hebben aan te trekken den bouw van woningen met lage huren en meer speciaal voor diegenen, die minderwaardige wo ningen bewonen en die veelal met een bydrage moeten worden geholpen, omdat zy de hoe wel lage kostpryshuur niet, althans nog niet, kunnen opbrengen. By dit soort woningen ls alle winstmotief uiteraard uitgesloten. De minister stemt toe, dat in vele gevallen zware overheidslasten den bouw van goedkoope woningen belemmeren. Hoewel het vaste lasten- ontwerp niet tot wet werd verheven, streeft de regeering. zooveel mogelyk, naar vermindering dier lasten. De subsidies voor de werkloozenkassen. welke in 1936 hebben gegolden, zyn ook voor 1937 gehandhaafd. Verhooglng van deze subsidies acht de minister ongewenscht. In dit zittingsjaar is een ontwerp van wet op de verzekering tegen werkloosheid niet te ver wachten. j Wat aangaat de kwestie van personen, die als lid van een werkloozenkas worden geroyeerd, omdat zy geacht worden niet meer de begin selen van hun vakbond te zyn toegedaan, zy medegedeeld, dat men byna altyd kan overgaan naar een andere werklooaenkas, waarvoor van overheidswege subsidie wordt verleend. Gaat men onmiddeliyk van de eene kas naar de an dere over, dan geldt de bepaling, dat men de eenmaal verkregen rechten behoudt. Komende tot de betrekkingen met België zegt de minister, dat de regeering aangaande de wyzlglng die zich heeft geopenbaard in de bui tenlandsche politiek van België, zich slechts kan uitspreken voorzoover die wyzlglng Neder land raakt. Dit vooropstellend zy op de dien aangaande gestelde vraag geantwoord, dat de regeering in de huidige staatkunde van België een ook voor Nederland waardevolle vergrooting ziet van de mogelykheid, dat België, Ir» geval eenlg ander land een oorlog in dit deel van Europa mocht ontketenen, gespaard zou blyven voor de vernietigingen en verschrikkingen, die aan die ramp verbonden zouden zyn. Het overleg met de Belgische regeering over de daar te lande genomen maatregelen om Nederlandsche schepen van het vervoer van graan, zand en grint op de binnenwateren uit te sluiten heeft nog niet tot een resultaat ge leld. De aandacht van den minister bljjft ech ter op deze aangelegenheid gevestigd. Ten opzichte van de betrekkingen Spanje wordt opgemerkt, van de betrekkingen met de regeering Valencia en erkenning van die welke Burgos zetelt, een stap zou zUn, die, wat enkele andere landen ook mogen doen, met de Nederlandsche gedragslyn in overeen komstige gevallen niet te vereenlgen zou zyn. By gebreke van eenige aanduiding der bla den, welke berichten zouden hebben bevat no pens radio-uitzendingen uit Duitschland naar Nederlandsch-Indlë, in de Nederlandsche taal, gericht o.a. tegen de grondslagen van ons staats bestel, is het den minister niet mogelyk te be vroeden hoe die berichten luidden. Wel kan hy mededeelen, dat kennelyk voor de Nederland sche gebledsdeelen in Azië bestemde radlo-ult- zendingen, gesteld in het Nederlandsch, sinds geruimen tyd door een Dultsch station worden uitgezonden. Zyn die uitzendingen van een wisselende mate van eenzydigheid wat ultgangs- punt en inhoud betreft niet vry te pleiten, dat 1 zy geschikt zouden zyn ons staatsbestel te 1 ondermynen is den minister niet gebleken. Niettemin hebben die uitzendingen de aandacht der regeering. 1 Met de Dultsche regeering wordt onder- l handeld over een nieuw verdrag ter voor- i komlng van dubbele belasting naar het bi komen en naar het vermogen en. tot rege- i ling van eenige andere vragen op belasting- i gebied. Zoodanige overeenkomst verkeert in een vergevorderd stadium van voorberel- i ding. In het ontwerp 1* een algemeens verUch- Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen over de Rynvaartakte zegt de minister het eveneens te betreuren, dat thans ten aanzien van de Rynvaart een toestand van onzekerheid Is geschapen, ook al is door de Duitsche regee ring de verklaring afgelegd, dat op de Dultsche waterwegen, dus ook op het Duitsche gedeelte van den Ryn de volgende regeling zal gelden; De scheepvaart ls er vry voor de vaartuigen van alle met het Duitsche ryk in vrede levende staten. Er vindt geen onderscheid plaats in de behandeling van de Dultsche en de vreemde vaartuigen. Zulks geldt ook inzake de scheep- vaartheffingen. Daarbij gaat de Dultsche regeering er van uit, dat in andere staten reciprociteit zal gelden. Het door verscheidene leden geopperde denk beeld, om in de toekomst met bepaalde landen slechts tractaten met korten werkingsduur te sluiten, kan naar 's ministers oordeel geen op lossing brengen. Naar aanleiding van het verzoek om in lichtingen omtrent den rechts-, alsook den fel- telyken toestand, welke ontstaan Is ten gevolge van de éénzydige opzegging door Duitschland van de akte van Mannheim voegt de minister aan zyn reeds in de Tweede Kamer gedane mededeellngen toe, dat hy niet heeft nagelaten aan de Dultsche regeering te doen kenbaar ma ken. dat de Nederlandsche regeering zich met de van Duitsche zyde gevolgde gedragslyn met betrekking tot verdragen, waaraan Nederland tegenover Duitschland rechten ontleent, niet kan vereenlgen en zich die rechten uitdrukkelyk voorbehoudt. Het is de vaste overtuiging van de Neder landsche regeering. dat de scheepvaart op den Ryn by uitstek gebaat is by gelykheid van recht langs zyn geheelen bevaarbaren loop en dat tot een in dit opzicht aan alle betrokkenen afdoende waarborgen gevend stelsel 1 best langs den weg eener meerzydige regeling zal worden gekomen. De betrekking tusschen de overige by de Ryn vaartakte toegetreden Staten is vooralsnog in feite onveranderd gebleven. Verwacht mag worden dat voor de scheep vaart voorloopig de toestand biyft zooals hy is. I De minister hoopt, dat eerlang gelegenheid zal - - - - ver. waarvan men in deskundige kringen groote geering om het mogelyk te maken, de Neder- I tegenwoordiging in den Balkan uitbreiding te landsch* vertegenwoordiging te Madrid weder geven. Een wettelijke regeling betreffende kinderar beid den landbouw in loondienst is in voor bereiding. De minister moet het verwyt, als zou de Re geering te zeer in gebreke zyn op het stuk van invoering van de Arbeidswet voor de verschil lende groepen van arbeiders, afwyzen. Een voor ontwerp van een werktydenbcsli.it voor jeug dige personen, werkzaam in koffiehuizen en ho tels, en een voorontwerp van een rusttydenbe sluit voor volwassen koffiehuis- en hotelperso neel zyn onlangs aan den Hoogen Raad van Arbeid o:.i advies toegezonden. Een werktyden- beslult voor kantoren verkeert in zeer vergevor- derden staat van voorbereiding; de invoering daarvan ls binnen eenige maanden tegemoet te zien. Tot dusver zyn opgericht twaalf bedryfsraden ■’.■rwacht mag worden, dat andere bedryven zullen volgen. Instelling van een bedryfsraad voor het bouwbedryr ls reeds in overweging. De minister is van oordeel, dat de be dryfsraden, allereerst als orgaan van over leg tusschen werkgevers en arbeiders., reeds belangryk werk kunnen verrichten. Uitbrei- ing van hun arbeidsterrein kan geleldelyk plaats hebben. Voor toekenning van veror denende bevoegdheid acht de minister den tytd nog niet gekomen. In beginsel is de minister gaarne bereid te voldoen het verzoek van eenge leden de spoedige tOtSUlHflKlJHiMg van een wetteiyke regeling ten aanzien van de particuliere pen sioenfondsen te bevorderen. den bouw van de kolenhaven Eregli. plan mede den aanleg van verlaad- inrichtlngen omvat en welks kosten naar ruwe schatting acht tot negen millloen Turksche pon den beloopen, interesseeren zich van Nederland sche zyde vooral de Albetam in Den Haag, de Nederlandsche Maatschappy voor Havenwer ken, Stork en Werkspoor. Dit project is nog niet definitief door de Turksche Regeering goed gekeurd. Van de zeer omvangryke irrlga tie werken, welke ten behoeve van den katoenbouw in de vlakten naby Ismlr (Smyrna) en Adana zyn ontworpen, hoopt de Nederlandsche Industrie eveneens haar deel te krygen. Voor de radiozenders heeft Philips by de Turksche Regeering projecten in gediend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13