ONS BLAD De Volkenbond is aan en 1 Besluiten van den grooten Fascistischen Raad te Rome I Het nieuwe Spanje Italië beterende hand” M s I de Het nieuws van heden Arbeiderseischen In Amerika vereenigde katholieke pers De kindermoord in Argentinië TWEE MISSIONARISSEN IN BANDIETENHANDEN DE BAROMETER Moordaanslag te Boekarest Roofoverval op een bankauto Ontploffing in kruitfabriek JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER WOENSDAG 3 MAART 1937 Militarisatie van het Eden zet de Britsche geheele volk politiek uiteen De Volkenbond Dader heeft eindelijk bekend 526 millioen dollar toegettaan Zal 7? Sneeuwverstuivingen 2’ Dinant onder water Vlootuitbrelding in de Ver. Staten De vriendschap met Berlijn krachtiger Lofrede op het werk van Mussolini De kroningsfeesten te Londen Somber uitzicht op een W est-Locarno Communistisch complot in Engeland ontdekt Duitschland» geheime schulden Ingrijpende betluiten der regiering Slachtoffert van de Chineetche benden Opzienbarende arrettatiet zouden te verwachten zijn DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN »7i 15 '67* 127, 12.- I 2.50 10 De vier groottte tfaalinduttrieën voeren de 40-urige werkweek en loontverhooging in Inzake de koloniale kwettie her haalt hy: „Wg denken er niet aan” een Kardinaal den H. Stoel vertegenwoord igen Op uitdrukkelijke wyze wordt de solidariteit met het nationalit- titche Spanje bevettigd Onze ttryd it er een voor het be houd van de chrittelyke be te having, zegt Franco In de Parytche voorttad Fontenay tout Boit werden 300.000 frt. buit gemaakt Vier dooden en vertcheidene zwaargewonden in Polen Twee milliard dollar voor bewape ning en werkverruiming De rector der univertiteit door drie ttudenten neergettoken en zwaar gewond DERTIGSTE JAARGANG No. 129 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 NOORDHOLL ANDSGH DAGBLAD t een Partjeche voorstad overval- sfl» Mussolini en 391 correspondent seint van '3 Vooru besloot da ministerraad In dU Bankauto len. Besluiten ran den grooten Faeclsttochen Baad te Rome. Chineesche bandieten hebben twee missionaris sen gevangen genomen. PARIJS, 2 Mil. (Havas) Op een stille plek nabij de Par(}sche voorstad Fontepay sous Bots hebben vijf onbekend gebleven bandie ten gistermiddag tegen de schemering een bankauto aangehouden van de „Banque po pulaire de l’Est”. De Britsche luchtvaart heeft een nieuw soort tankwagen in gebruik genomen Ongeveer 50 arrestaties werden verricht, vol gens de politie zouden de daders zich onder .de arrestanten bevinden. De rector bevindt rich nog altijd in ernstlgen toestand, tengevolge der bekomen verwondin gen. Goedgekeurd werd een wijziging van den tekst betreffende het dragen van politieke uniformen. Ook werd goedkeuring gehecht aan de stappen, die gedaan zijn door den minister voor eere- dlenst bjj het hoofd van'de orthodoxe kerk, be treffende sancties op deelneming dóór pries ters aan haatcampagnes, die de kerk maken tot een.lnstrument In den politieken strijd. Voorts werd een tweede resolutie aangeno men, die als volgt luidt: Ten slotte Is de minister vdn binnenland- sche zaken gemachtigd onmiddellijk over te gaan tot ontbinding van alle vrijmetselaars loges en alle geheime vereenlglngen, van welken aard die ook mogen zijn. wetsontwerp een nieuw artikel aan te bren gen, waarbij het aan studenten op straffe van verwijdering verboden wordt lid te zijn van een politieke partij, welke ook, of deel te nemen aan politieke betoogingen. Zbodra het contróleplan van kracht zal worden, zal men zich bezig moeten houden met de indirecte inmenging, met name het verkrijgen van den terugkeer: van vreemde lingen, die thans In Spanje strijden. In het Engelsche Lagerhuis zette Eden uitvoerig de buitenlandsche politiek der regeering uiteen. De was van den IJsel te Zutphen tot staan ge komen. 327, 96 isy, n ?6i/, 11 >0 1* De groote Raad zal 3 Maart des avonds tien uur weer bijeenkomen. LONDEN, 2 Mrt. (Keuter). De Brltoche minister van Buitenlandsche Zaken. Eden, heeft vanmiddag in het Lagerhuis het woord gevoerd tijdens de debatten over de bulten- landsche politiek. Indien dat tot stand zal kunnen worden ge bracht aldus Eden zullen wl) een nieuwen stap hebben gedaan in de richting van de ult- eindelUke regeling van den burgeroorlog. Na vele maanden van ongerustheid, begint onze houding nopens het Spaansche conflict resultaten op te leveren, en wjj zijn dan ook van plan er aan vast te houden. Eden, met een toespeling op Spanje, herin nerde er aan, dat Groot-Brittannië van het be gin af weloverwogen de politiek van nlet-ln- menging heeft gesteund, welke politiek nood zakelijk is gebleken. Sprekende over den Volkenbond zelde Eden, dat wel verre van het échec in het Abesslnische conflict te verminderen en ondanks de moei lijkheden, welke hjj heeft gehad, de Volken bond nog lang niet ten grave Is. Indien een nieuw verdrag zou kunnen wor den tot stand gebracht,* zouden wfj bereid en geneigd zijn een analoge overeenkomst met Duitschland aan te gaan. Moordaanslag op den Rector van de I’niverzi- teit te Jassy; de staat van beleg door de Rue- meensche regeering opnieuw verlengd. Een ontploffing In een kruitfabriek bij Radom kostte aan vier personen het leven, terwijl er verscheidene zwaar gewond werden. Stand op Woensdag 9 uur vjn: 7543 Vorige stand: 7483 >4 >8% 16 147, .57, >2 3 11 5 0 37* 27* 61/, 47* IX De staat van beleg en de censuur, welke zijn ingesteld na den moord op Duca zijn op nieuw voor den tijd van zes maanden ver lengd. „Na een rapport te hebben aangehoord van den minister van buitenlandsche za ken over de Italiaansche politieke activi teit na 18 November, hecht de groote Raad daaraan volledige goedkeuring en consta teert tot zijn vreugde, dat de politiek van Dultsch-Italiaansche overeenstemming zich zoodanig heeft ontwikkeld, dat zij haar toenemende realistische kracht toont. Uit IndH komen ongeveer honderd padvinders naar de wereldjamboree te Vogelenzang. Twee arbeiders bfj rioleeringswerk te Ede be dolven; een hunner verkeert in levensgevaar. O O ngstel- vsran- de de V De regeering is verder voornemens aan het parlement volmachten te vragen voor het nemen van maatregelen tot het bewaren van de orde en het onderdrukken van de agitatie der recht- sche extremisten gedurende het reces van het parlement. Tal van factoren, ojn. het Spaansche con flict, staan den «voortgang der besprekingen over nieuwe overeenkomsten voor West-Europa De mannen hielden met hun revolvers de twee begeleiders In bedwang en maakten zich van den Inhoud van den auto, die bank papier, chèques, effecten en andere waarde papieren bevatte, meester. Het totaal bedrag dezer stukken zou driehonderdduizend francs bedragen. De politie heeft orjmiddel- Hjk een uitgebreid nader onderzoek Inge steld en weigert tot nu toe alle inlichtingen. Aan het einde van de vergadering zond de Raad een groet aan onder-konlng Gra ziani en een huldebetuiging aan de Ita liaansche fascisten en arbeiders in Addis Abeba voor de houding, die zij na den aan slag hebben getoond. Deze Inspanning is niet alleen een ver- dedigingskruistocht voor de vrijheid van het vaderland, maar te^yns de geweldigste slag der moderne tijden voor de Christelijke be- sehavfng.” BUENOS AIRES, 2 Mrt. (AN.PJ. José Gan- cedo, die verdacht werd van ontvoering van en moord op den twee-jarigen Eugenio Pereyra Maandagavond eindelijk een be- degd, nadat hij gedurende honderd uur door de politie verhoord was. HU Is In de gevangenis opgesloten. Na een rapport van Mussolini te hebben aangehoord over de militaire voorbereiding der natie, hechtte de groote Raad goed keuring aan een resolutie, waarin de mee rling wordt vastgelegd, dat „iedere, selfs verwijderde eventualiteit van beperking der bewapeningen van nu af definitief is uit gesloten”. in den weg. maar nu het conflict minder aan uitbreiding onderhevig schijnt, kan er ook hier kans op succes bestaan. Wij zijn nog niet bereid te wanhopen aan de mogelijkheid de belanghebbende naties rond de tafel te veree- nigeh en dit resultaat te verwezenlijken. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger NEW YORK, 2 Maart (Reuter). De „Com mission for securities and exchange”, die de nieuwe Dulteche emissie moest registreeren en oerhalve vragen stelde aan de Duitsche regee ring, Is tot de ontdekking gekomen, dat Duitsch lands geheime schulden voor herbewapening en werkverruiming ongeveer twee milliard dollar bedragen. voor het Spaansche volk, dat met het Ita liaansche volk verbonden is door eeuwen oude banden van taal, godsdienst en ge schiedenis. Den minister van buitenland sche zaken wordt opgedragen deze reso lutie ter kennis te brengen van Franco”. „De Raad geeft uiting aan solidariteit met het nationalistische Spanje, welks over winning het einde van iedere bolsjewisti sche stuiptrekking in het Westen en het begin van een nieuw machtig tijdperk zal beteekenen van sociale rechtvaardigheid Na tien geschillen van groote beteekenls te hebben opgesomd, welke reeds door den Volkenbond zijn geregeld, sprak Eden er zijn diep leedwezen over uit, geen bemoedigend overzicht te kunnen geven van de bespre kingen over nieuwe overeenkomsten voor West-Europa. Iraola, héét kentenls afgei Overgaande tot de kwestie der koloniën seide Eden niets toe te voegen ie hebben aan het jongste antwoord van Lord Cran- borne, „dat de regeering niet onder 1 oog heeft gezien, noch onder het oog ziet eenige overdracht van koloniën”. Dit antwoord blijft de politiek der Engrlsche regeering. De begrootlng van Financiën en van het Werk- loosheidssubsidiefonds door de Eerste Kamer s. h. st. aangenomen. Het wederzljdsche karakter van het verdrag van Locarno is het Britsche volk steeds welkom geweest. Onze houding is zoo duidelijk geweest als woorden kunnen zijn. De reden, waarom Eden In zijn rede te Leamington een verschil heeft gemaakt tusschen de verplichtingen te genover Frankrijk en België en misschien te genover Duitschland, en de algemeene verplich tingen uit hoofde van het pact van den Vol kenbond Is niet, omdat de regeering zich wenscht te ontdoen van deze algemeene verplichtingen op grond van het pact, maar, omdat de mili taire verplichtingen van Groot-Brittannië krachtens het pact van geringer draagwijdte zijn en minder omljjnd zijn dan de verplich tingen voortvloeiende uit het pact van Locarno. Niets Is onlogischer, dan een dergelüke po litiek te willen voeren en er niet de noodige bewapening voor te verzorgen. Ten aanzien van het uitgesproken verlangen den Volkenbond te hervormen, zeide Eden „Laat mU in volkomen openhartigheid spreken. De verschillende gezichtspunten varieeren tus schen de gezichtspunten van hen, die niet kwaad zouden zijn, Indien men uit het hand vest alle sanctlebepalingen lichtte en de opvat tingen van hen, die militaire sanctlemaatrege- len automatisch zouden willen maken.- ROME (Agentia Fldes) 2 Maart Volgens te Rome ontvangen berichten hebben de com munisten In China Yenanfoe bezet. In het Noordelijk gedeelte van het Apostolisch Vica riaat bevinden zich nog vier Missionarissen, doch dezen zullen wel genoodzaakt zijn om zich in veiligheid te stellen. Bovengenoemde toezeggingen werden door de genoemde maatschappijen gedaan na uitvoerige besprekingen met de vertegenwoordigers der arbeiders. De Industrie werkt thans op een ba sis van 48 werkuren per week. Men acht het vrijwel zeker, dat Pater Pegoraro en Broeder Pascal, die In handen der Chlneesche bandieten gevallen zijn bij de bezetting van de Melaatschenkolonle van Mosimien, aan de grens van Thibet, zich ook te Yenanfoe bevinden; de Chris tenen der stad hebben In ieder geval twee Missionarissen gezien, doch zij mochten hen niet naderen, noch spreken. SALAMANCA, 2 Mrt (Havas). Generaal Franco heeft een groote redevoering uitge sproken bij de overhandiging door den Itallaanschen ambassadeur van zijn geloofs brieven. LONDEN, 2 Maart (DJ(3.) De Daily Mali meldt, dat de politie een communlstl- schen aanslag heeft ontdekt, waardoor het bewapenlngsprogram der regeering moest worden tegengewerkt. Er aouden opzienba rende arrestaties op komst zijn. BOEKAREST, 2 Maart. (Havas). De rector van de universiteit te Jassy, Trajan Bratou, is bjj het verlaten van het universi teitsgebouw door drie studenten neergesto ken. In ernstlgen toestand is hjj naar het ziekenhuis vervoerd. toestand vormen het communiqué, over de zitting den grooten WARSCHAU, 2 Maart (P AT.) In de kruitfabriek Pionkl, bij Radom, Is tij dens de sorteerlng brand ontstaan, die een hoeveelheid krult deed ontploffen. Er zijn 23 gewonden, van wie 20 ernstig. Vier per sonen zijn aan hun wonden bezweken. Het vuur is Inmiddels gebluscht. I De president der National Steel, E. T. Weir, heeft te Pittsburgh bekend gemaakt, dat een minimumloon van vijf dollar per dag vanaf 16 Maart zal worden ingevoerd, terwijl de uren, die boven de veertig uren per week gewerkt zullen worden, als over uren zullen worden beschouwd, en betaald zullen worden met anderhalf maal het ge wone uurloon. Heden 317, 2SX ISX Vanmorgen heeft de ministerraad een be langrijke bijeenkomst gehouden, teneinde be sluiten te nemen over maatregelen tot verster king van de orde. O.m. werd besloten tot lijdelijke sluiting van alle universltelten en Mudentenhuizen. De unl- versltelten zullen eerst worden heropend na een reorganisatie volgens de nieuwe wet op het hooger onderwijs. De raad beschouwt met voldoening de Ita- liaansch-Britsche accoorden van 2 Januari, die een nuttige opheldering beteekenen van de Britsch-Italiaansche betrekkingen ten aanzien van de Middellandsche Zee, en neemt nota van de positieve resultaten, die bereikt zijn door de Itallaansch-Turksche besprekingen. Weder om bevestigt de Raad zijn wil tot vreedzame doelmatige samenwerking met alle landen, die getoond hebben of toonen zullen te willen samenwerken met het fascistische Italië”. NEW YORK. 2 Mrt. Het feit, dat loons- verhooglngen en de veertigurige werkweek zul len worden Ingevoerd door de National en Re publican Steel Corporations. de Bethlehem Steel Company, de Indland Steel Company en de Youngstown Sheet and Tube Company, wordt hier algemeen beschouwd als een voor bode voor reorganisaties in de geheele In dustrie. ROME, 2 Mrt. (Havas). De mi litaire voorbereiding van het volk en de internationale het onderwerp van dat is uitgegeven van gisteravond van Fascistischen^ Raad. voornaamste Amerikaansche Staal de 40-urlge werkweek ea Bratou, die voorzitter Was van den Senaat tijdens het bewind van de nationale boerenpartij, waarvan hij één der invloedrijkste leden is, heeft dikwijls de aandacht op zich gevestigd door zijn vastberaden optreden ten aanzien van de onge regeldheden In de unlversttelt uitgelokt door uiterst-rechtsche elementen. Men veronderstelt dan ook dat hier sprake is van een aanslag met een politiek karakter. BRUSSEL. 2 Maart (Stefanl) Het water van de Maas heeft thans het hoogste peil van dc laatste tien jaar bereikt De kaden en bet groote plein te Dinant staan blank. De geheime politie onderzoekt op het oogen- bllk nauwkeurig verschillende gevallen van sa botage in bewapenlngsfabrieken in Midden- Engeland. BOEKAREST, 2 Mrt. (Stefanl.) In ver band met den aanslag, gisteravond gepleegd op den rector-magnlfleus der universiteit te Jassy, heeft de politie het tehuis der stu denten, die lid zijn van de Ijzeren garde, omsingeld. Nadat de studenten eenige uren tegenstand hadden geboden, drongen de agenten het tehuis binnen. Indien wfj na probeerden ons indivi dueels gesichtapunt op te leggen, zouden wij het aeer groote risico loepen den Volken bond onherstelbaar te verbrijzelen. De Volkenbond Is thans aan de beterende hand, en het is niet het oogenblik om den zieke de keuze te bieden tusschen twee gevaarlijke operaties. Het is verkieslijk hem den tijd te geven weer op krachten te komen." Besloten werd: 0 1. Een plan ten uitvoer te leggen voor de verdere ontwikkeling der gewapende macht. 2. Voor den tijd van vijf jaren de functies te verlengen, die toevertrouwd zijn aan het commissarlaat-generaal voor de oorlogsfabri- ca ties. 3. Alle actieve krachten der natie, tusschen 18 en 55 jaar, geheel te mllitarlseeren door pe riodiek oproepen van de mobtliseerbare lich ting. 4. Een maximale autarchie tot stand te bren gen ten aanzien van de militaire behoeften, die zoo noodlg moeten voorgaan aan de ci viele behoeften. 5. De Italiaansche technische wetenschap uit te noodigen mede te welken aan een snelle verwerkelijking van deze autarchie, teneinde weerstand te kunnen bieden aan een even- tueelen aanval yan landen, die rUk zijn aan geld en die gréqtere natuurlijke hulpbronnen bezitten. Na een redevoering van minister Clano over den internationalen toestand hechtte de groote Raad goedkeuring aan de volgenöe resolutie: De Republican Steel en de Youngstown Sheet and Tube hebben in Cleveland bekend gemaakt, dat het minimumloon van 52'4 dollarcent per uur verhoogd zal worden tot 63 dollarcent per uur, terwijl overuren betaald zullen worden met anderhalf maal het gewone uurloon. Ook de Bethlehem Steel Cy. heeft mededeeling gedaan van een loonsverhooglng van 10 dollarcent per uur en invoering van de veertlgurenweek. WASHINGTON. 2 Maart. (Havas) De com missie voor de credleten van het Huis van Af gevaardigden heeft de begrootlng van 526.555.428 dollar voor de Marine voor het komende belas tingjaar goedgekeurd. Deze begrootlng Is 35.870.000 minder dan de eerste raming. De Marine zal worden uitgebreid met vliegtuigen, twee luchtschepen van het nlet- stljve type, acht torpedojagers en vier onder zeeërs. Verder is voorzien In het voortgaan met den bouw van twee pantserschepen, drie vlleg- tuig-moederschepen. elf kruisers, 48 torpedo jagers en zestien onderzeeërs. Franco eindigde zijn rede als volgt: „mijn heer de ambassadeur, wilt aan uw doorluch- tlgen Vorst en uw regeeringsleider zeggen, dat het Spaansche volk de vriendenhand niet ver geten zal, die het In oogenbllkken van gevaar geboden is De Italiaansche ambassadeur zeide, dat het nieuwe Spanje de diepe sympathie heeft van het Italië, dat Mussolini en alle Italianen wil len maken tot een groote en edelmoedige na tionale democratie, waar de vrijheid van ieder is gewaarborgd door de beginselen der hiërar chie. Italië beseft, welk een groote taak Spanje thans vervult, door het land, den blnnenland- schen vrede en zijn wettige plaats In de wereld te verschaffen. „Ik behoef wel niet te zeggen aldus de ambassadeur dat de thans reeds zoo voor treffelijke betrekkingen tusschen onze beide landen, die bovendien gegrond zijn op de ge meenschappelijke Latjjnsche afstamming, ge handhaafd zullen worden.” Hierbij verheerlijkte de generaal het werk van Mussolini onder de souvereinlteit van den Koning van Italië en Keizer van Ethiopië en verklaarde, dat op het oogenblik, waarop de triomf der rechtschen zeker is, maar een deel van het gebied nog onder vreemde autoriteiten staat, de warme verklaringen van den ambas- Mdeur, waarin een vertolking gezien wordt vart de gedachte van den duce, de grootste aanspo ring vormen, die men zou kunnen wenschen. ..Het Italiaansche volk, aldus Franco, heeft on getwijfeld tengevolge van de veelvuldige affi niteiten van allerlei aard, die het met or& volk verbinden, nauwkeurig de Spaansche tragedie aangevoeld; het Italiaansche volk en zijn re geering weten welke Inspanning wjj ons ge troosten in den strijd tegen den ontbindenden materializtlschen geest, die de volkeren ver zwakt. Onze Romelnsche ons d.d. 2 Maart: Er is nog geen beslissing genomen omtrent de persoonlijkheden, die den H. Vader zul len vertegenwoordigen bij de kroning George VI van Engeland. Het is" echter niet uitgesloten, dat een |d van de missie zal zijn, Pausen BAZEL, 2 Maart (D.Ni.) De sneeuwval der laatste dagen in de* Alpen heeft geleid tot groote sneeuwverstuivingen, die het verkeer op eenige spoorwegen hebben belemmerd. Een hulptrein voor het opruimen der sneeuw is op den Bemla- spoorweg door sneeuwmasa's verrast Vier spoor wegbeambten werden onder de sneeuw bedolven, en slechts één hunner kon zich bevrijden. Op de Diavoiezza-Huette zijn 33 toeristen Inge sneeuwd. Zij beschikken slechte over weinig proviand. Men heeft voorbereidingen getroffen om hen te bevrijden. De vier industrieën voeren loonsverhooglng in. Franco hield een lofrede op Italië bfj de ont vangst van den nieowen Itallaanschen smhos Ten aanzien.van de algemeene buitenlandsche politiek herhaalde Eden vervolgens, wat hli reeds te Leamington heeft gezegd, dat de be wapening van Groot-Brittannlë, indien het ge val zich zou voordoen, zou worden gebruikt voor de verdediging van Frankrijk en België tegen eenigen niet-ultgelokten aanval, zulks in overeenstemming met de verdragen. I e Kardinaal het hoot< die een eigenhandig schrijven des aan den koning zal overhandigen. Bij de kroning van George V in 1911 werden twee prelaten afgevaardigd, die later het purper hebben ontvangen, n.l. de tegenwoordige de ken van het H. College Kardinaal Granita en - de Staatssecretaris Kardinaal Pacelli. Destijds waren er echter nog geen diplomatieke betrek kingen tusschen Engeland en dén H. Stoel. Deze werden pas aangeknoopt in het jaar 1915. Aanzienlijke beteekenls komt toe aan de nu voorgestelde wijziging in 't eedsformuller, waar bij handhaving van den protestantschen gods dienst tot Engeland bepaald blijft en dus geen betrekking heeft op de Dominions. Generaal Franco 1 I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1