ONS BLAD Bijeenkomst der Oslo-staten een r Hoe de rooden bij Oviedo échec leden Het nieuws van heden Gruwelijke moord te Vlissingen BROODRANTSOEN IN MADRID DE BAROMETER OPENINGSREDE VAN COLIJN VREESELIJKE TOONEELEN TE ADDIS ABEBA JOH. LAUWERS De eene aanval na den MOSCOU ZONDER MASKER door O. OVXRSrnGBN. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS anderen liep dood Roof de drijfveer 7 De „Rambon” te Gibraltar Te zamen zullen wij gehoord worden De schoolstrijd in Elzas-Lotharingen Belgisch socialisme is internationaal Ex-koning Alfonso bezoekt de cinema Beeluit van den raad der werkliedenparty Slagveld bezaaid met dooden Blum’a beloften braken het verzet niet Gevechten in de Uniuerri- teitawyk MEN ZAL SLECHTS 3 ONS BROOD PER DAG KUNNEN KRIJGEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De rechtachen ontketenden weer offensieven by Madrid, ter wijl zy de atad bom bardeerden PAYGLQP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS De zegening van de Gouden Roos Woenadagavond laat zyn twee oude menachen door mea- ateken vyn het leven beroofd Niet a van belang kan worden bereikt, als de grootere mogendheden onze pogingen niet steunen Miniaterieele belangatelling Geen aanhoudingjarecht voor oorlogaachepen Duizenden inboorlingen vermoord DONDERDAG 4 MAART zie de rubriek. Telefoonnumnw XXXWWWWWUII Ui 11 I =s -soda- ZOON «o 0 1 Justitiebeleid besproken in de Eerste Kamer. O O achter- Ter gelegenheid van de geboorte van den Italiaanschen troonopvolger loer den aan de armen van Addis Abeba ge schenken uitgedeeld. Oproerige elemen ten benutten deze gelegenheid om een aanslag op Graziani te plegen I Maart (Hajras). Vandaag *Un bijzonderheden bekend geworden «ver het offensief, dat Zondag JX ta den sector van Oviedo door de rooden is ondernomen. De voornaamste stoot der regeeringstroepen was gericht op den berg Naraneo, waar de recht schen krachtig genesteld vitten. Gister is de conferentie der deskundigen utt de Oslo-Staten in de Trèveszaal van het Departement van Waterstaat, te Den.. Haag begonnen Ten tweede: wU moeten er van meet af aan cp bedacht rijn dat niets van eenlg belang kan worden bereikt indien groeitere mogendhe den niet bereid zijn onze pogingen te steu nen. Ons gemeenschappelijk handelsverkeer is volstrekt geen te verwaarloozen factor, doch het handelsverkeer van elk onzer met sommige der andere landen is belangrjjker dan dat van een onzer met alle andere leden onzer groep tezamen. Zware batterijen van de rechtschen, die zijn opgesteld aan den anderen kant van den Cerro de los Angeles, hebben de volks wijk Cavaptes gebombardeerd. De schade Is aanzienlijk, terwijl er vrij veel slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen zijn. Zij vormden op deae wijss een zak, waar de regeeringstroepen in liepen. Dertig hun ner werden gedood, vijftig gewond, vele an deren gevangen genomen. to lossen, die, naar men gelooft, uit kanon nen en munitie bestond. De in verband met de Haagsche moordzaak ge arresteerde Njjmegenaar op vrije voeten gesteld. Loonsverhooging in het mijnbedrijf. Ook de derde verdachte van de brandstichting te Baihmen heeft bekend. Frater Aureitas, owd-dtrectewr van hei Blinden- InsUlnt te Grave, overleden. De belde Zweedsche Kamers hebben het re- geeringsontwerp tot het verbieden van het ver trek van Zweedsche vrijwilligers naar Spanje aangenomen. De Engelsche ministeries van Bultenlandsche Zaken, Handel en Marine zullen naast elkan der onderzoeken Instellen naar de omstandig heden, waaronder de „Llandovery Castle” bij de Spaansche kust op een mijn geloopen ié. Men gelooft, dat men den oorsprong van de mijn aan de hand van scherven zal kunnen vast stellen. Om■(rooming en aardverschuiving b(j Msisbsr (N.-L) richt ernstige sehade aan; eenigs ge wonden en vermisten. Stand ep Donderdag uur vjsa: W Vorige stand: 7SL4 ierden. iet ge- >r hs*. VATICAANSTAD. 3 Mrt. (Stefani). De zege ning van de „Gouden Roos" zal Zondag aa. geschieden en een Intiem karakter dragen. ZJI. de Paus zal de plechtigheid in Zijn werkkamer «Mtohten. Bij het bombardement van de buitenwijken van Oviedo zijn geen slachtoffers gevallen, aan gezien zij ontruimd waren. Uit Santander wordt gemeld, dat alle ver bindingen met Oviedo zijn afgesneden, doordat de regeeringstroepen San Claudio hebben ge nomen. De rechtschen hebben pogingen in het werk gesteld zich meester te maken van Vallecas, een klein dorp aan den weg naar Valencia, met het doel, dezen weg geheel af te snijden. Boven dien hebben de rechtsche troepen hun druk op Morata de Taruna verzwaard. Na een hevig geschutvuur trokken zU ten aanval tegen Mo rata, terwijl zij tevens in de richting van Valle- cas aanvielen. De strijd duurde vier uur: de regeeringstroepen boden hardnekkigen tegen stand. Omstreeks twee uur in den morgen was het slagveld bezaaid met dooden. In de stellin gen der regeeringstroepen is volgens dezen geen verandering gekomen. Het Nederlandsche sa. „Rambon”, dat uit Ceuta te Gibraltar is aangekomen, was naar verluidt, door de nationalisten aangehouden en had bevel gekregen zich naar Ceuta te begeven, waar bet gedwongen werd da lading Bjj Oviedo liep de eene roede aanval na den na deren dood. De rechterben ontketenden een of fensief bjj Madrid. De controieerende oorlogsschepen in de Spaaa- «che wateren krijgen geen aanhondingsrecht. De Belgische werkliedenpartij blijft, volgens een besluit van haar raad, een Internationaal ka rakter dragen. ichter. balda- *r pas It der n hen speljj- r jon- aarop. P den n af fuiten ngens t der iseert heeft «eken, m de f peil kt bij tolks- VOETVERZORGING MACDAUNSNSTR16 TIL 1447 4 inlich- idelin- k voor ng om t, ver- v. S, werd De Cato’s te VUsaingen kunnen tot midder nacht geopend blijven, doch het café De Keer sluis van den heer Lauwereins, dat. hoewel aan den grooten weg. toch eenzaam gelegen is. sluit steeds tusschen tien uur en half elf. Het is zeer waarschijnlijk, dat omstreeks bet sluitings uur, of kort daarna de dader of daders van het misdrijf in bet csffé zijn cekomen. De vrouw, wier lijk in bet café werd gevonden, bevond zich namelijk In nachtgewaad en men ver moedt. dat zij, toen zt) zich boven in de slaap kamer bevond, beneden in het café iets ver dachts heeft gehoord en zich toen naar bene den beeft begeven. De beide slachtoffers zijn met messteken af gemaakt. Vooral de vrouw was vreeseljjk toe getakeld. Onder leiding van commissaris A. O. F. W C. GasinJet, werd hedenochtend In het perceel met toestemming van het partijbureau. De sympathie der Belgische arbeidersklasse voor de Spaansche republikeinen zal blijven blij ken door medewerking aan de oprichting van een groot ziekenhuis te Valencia. Ik besef ten volle dat er geen groot re sultaat te verwachten valt van deze uwe eerste samenkomst. Gij zult van gedachten wisselen, gij zult eventueele mogelijkheden onderzoeken, dan zult gij naar uwé lan den terugkeeren ten einde datgene wat gij gevonden hebt te vergelijken met het oor deel van verantwoordelijke ministers en dan, zoo vertrouw ik, zult gij terugkomen om aan uw werk de laatste hand te leggen. Doch OOk dan aangenomen dat gij tot gunstige resultaten geraakt zal nog slechts het kleinste deel van uw werk zijn verricht. Het reuzenuurwerk van de St. Paul Kathedraal te Londen krijgt een groot» schoonmaak-beurt Bijgevolg komt het mij wenschelijk voor na te gaan hoe men tot het ontwerpen van zekere voorstellen zal kunnen komen waar mede wij andere mogendheden kunnen be naderen en wel in het bijzonder de groote mogendheden die genegen zijn naar onze denkbeelden te luisteren. De Int. Federatie van Journalisten heeft generaal Franco een telegram gezonden, waarin zij „energiek protesteert tegen de langdurige gevangenhouding te Malaga van den journalist Arthur Koestier, correspondent van een En- gelsch dagblad". Zijn arrestatie en gevangen houding, aldus het desbetreffende communiqué, wordt beschouwd als een ontoelaatbare aan slag op de rechten en waarborgen van ons be roep, en uit naam van vijf en dertig duizend beroepsjournallsten uit alle landen, leden van de aangesloten nationale journalistenvereenlgln- gen en medewerkers aan bladen van alle rich tingen wordt zijn onmlddeUijke invrijheidstelling geéischt. Zij mogen slechts de identiteit van elk naar Spanje varend schip vaststellen, om uit to maken of voldaan is aan de bepaling, dat deae schepen een controleur aan boord moeten heb ben. Overigens blijft de toestand ongewijzigd: Engeland blijft aansprakelijk voor de bescher ming van zijn eigen koopvaarders.. Daar voor lopige zónes zijn toegekend aan de oorlogs schepen der vier belanghebbende mogendhe den, heeft men het niet noodlg geacht te be palen. dat de schepen van verschillende landen officieren van een andere nationaliteit aan boord moeten hebben. een onderzoek ingesteld. Het is gebleken, dat het geheele huls is doorzocht en dat alle kasten, enz., zijn opengebroken. Zelfs de bedden zijn uit elkaar gehaald en de kussens opengesne den met het doel om ook daarin nog geld te vinden. Achter het buffet in het café werd op den grond geld gevonden, zoodat men aan neemt, dat de bedrijvers van den roofmoord zich moesten haasten en geld hebben 1^n vallen. De commissaris van politie heeft zich heden ochtend onmlddelliJk in verbinding gesteld met den politieschelkundlge, den heer Van Ledden Hulseboach te Amsterdam, die zich zoo spoedig mogelijk naar Vlissingen zal begeven, om ter plaatse een onderzoek in te^ stellen. Van de daden ontbreekt tot dusver elk spoor. men in hst bexit is van een brood kaart. Het rantsoeneerstelsel geldt ook voor een aantal dorpen in de na bijheid der hoofdstad. een nieuwe interpretatie der meestbegunstl- glngsclausule in handelsverdragen onder de oogen te zien, waarbij intusschen steeds in het oog moet worden gehouden dat elke overijlde handeling moet worden vei meden en dat niets tastbaars in dit opzicht kan worden gedaan zonder de volledige instemming van die lan den, waarmede wij verdragen hebben, geba seerd op de bestaande toepassing van de clausule. PARIJS, 3 Maart. (Havas) Onderhandelaars uit Hzas-Lotharingen hebben op een bijeen komst van gedachten gewisseld over de kwestie van de verlenging van den schooltoestand in de heroverde gebieden. De voorstellen, die Blum Indertijd heeft gedaan, maakten geen einde aan het ernstige verzet. Men besloot Blum een schriftelijke bevestiging te vragen, terwijl de onderhandelaars de benoeming zouden aanvaar den van een commissie, die het vraagstuk van een verlenging van den toestand onder oogen aou rien. MADRID, 3 Maart. (Havas) Het Madrileen- sche blad „Claridad" meldt, dat de regeerings troepen na belangrijke operaties, die een maand hebben geduurd. Toledo binnengedrongen zijn en daar bezit hebben genomen van een geheele wijk nabij het Alcazar, waar de rechtsche ge neraal Moscardo zich verschanst had. Deze operatie is niet slechts vanwege strate gisch belang verricht, doch om te vermijden, dat de troepen van' het garnizoen van Toledo hun kameraden te Talavera del Tajo te hulp zouden komen. De verbindingen tusschen de beide steden en verscheidene andere sectoren, aldus het blad, zijn namelijk zeer moeilijk voor de nationalisten, want rooden hebben de boofdwegen afgesneden. Ook volgens andere Havas-berichten zouden de rooden een offensief bij Toledo ontketend hebben. BRUSSEL, 3 Maart (Belga). Na een debat over de binnenlandsche politiek heeft de alge- meene raad der Belgische werkliedenpartij bijna eenstemmig een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat de parttj de Belgische afdeeling van de socialistische arbelds-lntemationale is en blijft en verwacht, dat de regeering blijft streven naar versterking der gemeenschappelijke veiligheid, die onafscheidelijk Is van de Belgi sche veiligheid. De raad heeft geconstateerd, dat geen enkel lid heeft voorgesteld het zoo genaamde nationale socialisme tegenover het democratische socialisme te stellen. Volgens het oordeel van den raad mogen mili tante socialisten op bijeenkomsten, waar nlet- IGNDEN, 3 Maart. De correspondent van de Dally Telegraph te Rome meldt aan zijn blad, dat de bezoekers Van een chic bioscooptheater te Rome Dinsdagavond ten zeerste verrast wa ren, toen rij don Alfonso, den vroegeren Konlng van Spanje, in de stalles zagen zitten in ge zelschap van rijn gemalin Victoria Eugenie. Vele jaren hebben zU gescheiden van elkander geleefd. ZV waren niet samen het gebouw binnengeko men De vroegere Koningin trad binnen in ge zelschap van haar dochter, prinses Torlonia. vóór haar huwelijk Infante Beatrice. De Hertog van Torlonia en twee vrienden waren mede aan wezig. Don Alfonso en rijn tweede dochter, infante Christiana, wachtten op hun aankomst. Het hooge geselschap bestond voorts uit don Jalms. den hertog van Segovia, de hertogin van Segovia en den prins en de prinses van Asturié. Het geheele geselschap nam op één rij plaats Don Alfonso en zijn gemalin zaten naast el kander. Na afloop van de voorstelling reed de vroe gere Koningin weg in een auto met een Britsch nummerbord. Zij is gast van Koningin Helena van Italië. Het nieuws, dat de vroegere Ko ninklijke familie in de bioscoop vertoefde, ver spreidde rich snel over Rome en maakte een diepen indruk. Men ziet er den voorbode in voor een verzoe ning In welingelichte kringen is men van meentog, dat, indien generaal Franco Madrid aou belet ten. de vroegere Konlng en zijn gemalin zullen worden uitgenoodlgd naar Spanje terug te kee- ren. De strijd In de UniveraltertswiJk is opnieuw ontbrand. Om half acht hedenavond dreunden de zware kanonnen zonder ophouden. De mi trailleurs en mortieren zijn eveneens in actie. Intusschen valt de regen in stroomen. Het is zelfs denkbaar dat gij aan het einde tan uw eerste vergadering tot het resultaat zult komen dat het wenschelijk ware een tweede vergadering reeds door afgevaardigden van andere mogendheden te doen bijwonen, wjjl immers één enkel voorstel waartoe gij kunt komen, in staat zal zijn resultaten af te werpen In overeenstemming met de beoogde doeleinden. Het zal noodlg zijn een aantal maatregelen te nemen, waarvan enkele ‘n natio naal, maar andere buiten eenlgen twijfel een Internationaal karakter*, zullen dragen. Bij sommige van die maatregelen kan eenvormig heid van methode worden verwacht, bij andere niet. Om deze reden zoudt gij het wenschelijk kunnen achten de medewerking van anderen In te roepen. De noodzakelijkheid om tot resultaten te komen is overweldigend. Er is overvloed van goederen In de wereld en desniettemin is er zooveel armoede, welke er niet behoefde te zijn. Onze individueele stem is de stem des roe penden in de woestijn. Tezamen zullen wij wel licht gehoord worden, indien wij althans in staat zullen blijken redelijke voorstellen ter "tafel te brengen, welke niet enkel en alleen beperkt behoeven te blijven tot tarieven, quota’s en dergelijke slagboomen van den handel. Er kunnen andere middelen ontdekt worden, welke de welvaart onzer volkeren en van de volke ren van andere landen, welke ten slotte bereid zullen zijn met ons samen te werken, vermo gen te verbeteren. Om op een van deze andere middelen te. wijzen, vestig ik b.v. de aandacht op de mogelijkheid van een meer geordend stelsel van export en prijsvorming dan het huidige. Ten besluite, mijne heeren, wensch ik succes In uw werk en tevens een prettig ver blijf in Den Haag. Deze eerste bijeenkomst van de vertegenwoor digers der Oslo-staten hebben o.m. bijgewoond de minister van Bultenlandsche Zaken, Jhr. mr. De Graeff, de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. Ir. Ge lissen, de minister van Landbouw en Visscherjj. mr. dr. Deckers en de minister van Waterstaat, jhr. ir. van Udth de Jeude. Om twee redenen. Ten eerste: wat wij onder elkander wen- schen te doen raakt ook anderen. De meest- begunstigingsclausule, hoe heilzaam ook in vele opzichten, is somtijds een beletsel voor het wegnemen van handelsslagboomen tusschen landen die zulks wenschen te doen, doch daar in worden verhinderd door de bestaande toe passing van deze clausule. Het kan daarom noodzakelijk voor u zijn de mogelijkheid van LONDEN, 3 Maart (Beater) Bg da voortaetting van het debat over Bolten- landsche Zaken in het Hoogerhafa heeft Lord Halifax namens de regeering gezegd, dat de oorlogsschepen, die deelnemen aan het controleplan voor Spanje, niet de be voegdheid sollen hebben schepen aan to honden of te ooderaoeken. Met ingang van 11 Maart a.s. aal het broodverbnnk in Madrid worden gerantsoeneerd. Dagelijks zal slecht» 300 gram BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar 5 f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Speamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De mijnwerkers konden niet tot de Unies der nationalisten doordringen. Na een pauze van twee uur gingen de regeeringstroepen opnieuw tot den aanval over met verscheidene pantser auto’s. Het tankafweergeschut der rechtschen deed den aanval echter spoedig teniet en de mijnwerkers konden niet verder komen dan de linies, die zij bereikt hadden tijdens hun eersten aanval. Tenslotte moesten zij terugtrekken, waarbij zij honderden dooden en talrijke ge wonden, benevens drie pantserauto's lieten. Denzelfden dag werd een aanval gericht op Oviedo door den schoolsector van Altamara heen, die gelegen is aan de grens van de bui tenwijk Buenavlsta. De rechtschen veinsden terug te trekken op het zusterklooster der Aan bidding en op San Lazaro, waarbij zij hun vleu gelstellingen vasthielden. Toen vanmorgen te ongeveer uur de melkboer al» gewoonlijk zijn waren kwam brengen aan het café van den heer J. Lauwerein», geves tigd aan den Koningsweg 47 nabjj de Keeralui» te Vlissingen, vond hjj de deur van het café open. De melk boer, die op andere ochtenden het perceel gesloten vindt, vond dit zeer vreemd en keek naar binnen. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij toen de lichamen van den bejaarden café houder en diens echtgenoote op den vloer van het café voor het buffet liggen. De man begaf zich onmiddellijk naar de politie, die hij van de ont dekking in kennis stelde. Uit het voorloopig door de politie ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes, die omstreeks 70 jaar waren. Woensdag laat in den avond zjjn vermoord. Roof moet aanleiding tot den moord zijn geweest. Woensdagochtend om 1 1 uur is de bijeenkomst van experts der Oslo- staten. welke «op uitnoodiging der Nederlandsche regeering in Den Haag wordt gehouden, in de Trèves zaal in het departement van Water staat, geopend door den minister president, dr. H. Colijn, die daarbij in de Engelsche taal een rede uit- Namens de Nederlandsche regee ring, aldus Dr. Colijn, wil ik allereerst mjjn oprechte dankbaarheid uitspre ken jegens de regeeringen van Bel gië, Luxemburg, Denemarken, Noor wegen, Zweden en Finland, dat zij op zoo hartelijke wijze gevolg heb ben gegeven aan onze uitnoodiging naar Den Haag te komen ter be spreking van de handelsbetrekkin- gen tusschen onze landen onderling en die met andere staten. socialisten spreken, slechte het woord nemen Nanr Engelsche bladen melden zijn in Frankrijk en ook elders berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat de Italianen na den aanslag op maarschalk Graziani represaille-maatrege- len hebben genomen, welke op vreeselijke wijze zijn uitgevoerd. Alle weerbare Italianen zijn drie dagen lang na den aanslag aangespoord om zooveel inboorlingen als zij maar wilden, te ver moorden. Gewapend met geweren, revolvers, bommen, messen en knotsen, die in groote hoeveelheden werden uitgedeeld, zijn groepen zwarthemden en Itallaansche arbeiders door de woonwijken van de inboorlingen geloopen, eiken man, vrouw of kind doodend, die zU tegenkwamen. Anderen, die met vlammenwerpers en blikken petroleum gewapend waren, staken de hutten in brand en schoten allen dood die trachtten te ontsnap pen. In totaal sou het aantal slachtoffers ongeveer 6000 bedragen. - NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Bij contract sterk verlaagde Voor de kleine annonces Omi voorm. Comm. Gemeenteraadslid Prijs sa et. in dsn boekhandel, desgsw. tra» na ontv. van bedrag per postw. of door de N.V. ÜITO. MW. NAUTA Velsen. PB. BU afname van 5 stuks ineens, belangrijke korting r vraagt inl. 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1