<Keta&Aaal aan den dag WEST-FRIESLAND Het Zeemonster Nagasaki van J van Marktvereeniging Avenhom en O. De zorgen Jimmy DONDERDAG 4 MAART 1937 HOORN HOOGKARSPEL ENKHUIZEN MEDEMBLIK V eiling-omzet GOORN 1 SPANBROEK WCTVERSHOOF Verkeer I gestremd HEM-VENHUIZEN HENSBROEK 1 Tegen verstopping. ■tl -110 Meer omzet, minder ontvangsten De salarissen-kwestie nog weer eens aan de orde 7 109 IJ gra- 4 ’TT kg. toestemmend. •I een en over de medemaken ‘g- en Gemeente begroeting I iO Een klap in het gezicht o. I I I Jimmy min," sei aan In ma oogeobUkJe klaar." aal hy. t MnuiiiiiiiiiiiiiuuiiinttiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiinHt» DOOR P G WODEHOUSE' n. De orkaan, die de nies van het zeemonster had teweegge bracht, was zeer ernstig geweest. Het ergste was, dat er sells schepen bij waren vergaan. Hier en daar langs de kust lagen de wrakstukken verspreid. Gelukkig maar, dat men overal de bemanning had kunnen redden. De Kaasmakers vergaderen te Hoorn >ti. 30. I- 1. 39 er Gemeenteraad De raad vergaderde Dins dagmiddag. Aanrijding de heer De Vr. uit Bennlngbroek reed met zijn motor mej. L. aan op de Wipbrug. De flets was geheel vernield. De dame kwam met den schrik vrij. De schade werd door De Vr. vergoed. Nleawe groente. Aan de Marktvereeniging ,.De Zuider-Kogge" werd de eerste spinazie van 1937 aangevoerd, welke den mooien prijs op bracht van 33 cent per kilo. WM vlot iren Zoor tvee Btw >00. rie tg. l«n L40, ten ere >u- tte 15, toon den i as- ieder ter, 'era r 8 1/70 oe- w or- mt, HO 0— m 80 10. Ok ie :h d. 18 vergadering, n.l. ook In Venhuizen een afdee- llng van het Genootschap van den Stillen Om gang te hebben. De eenige verplichting die het lidmaatschap meebrengt is een jaariyksche contributie van 35 cent. Men moet den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. De heer Schrlckx bedankte kapelaan Snel als geestelijken leider voor het vele werk, gedaan om de oprichting mogelyk te maken. Staande de vergadering gaven zich 38 leden op. waarvan 35 reeds zouden meegaan naar de H. Stede. De heer Schrlckx gaf dan de leiding De begrooting voor 1937 kwam hierna aan de orde. De heer KALDENBACH opende de algemeene beschouwingen en zei, dat de financiën van de gemeente een spoedige verbetering etechen. Dank zU het reservefonds van de gasfabnex ontkomen wij aan de flnancleeïe noodiydenu- held, maar dit reservefonds is bijna uitgeput. Spr. bepleitte het dempen van het Watertje S' 50. De heer Kok stelde voor, dan maar een tlficatie te geven. Na een uitvoerige en soms op scherpen gevoerde discussie werd op voorstel van voorzitter besloten, den boekhouder, den sistent-boekhouder en den geldbezorger 1 een gratificatie te geven van ƒ50. Het salaris van den voorzitter werd conform het bestuursvoorstel bepaald op ƒ900. De begrooting werd hierna conform goedge keurd, terwijl het wachtgeld op 4 pet. werd be paald. De totale opbrengst aan marktgelden wordt geraamd op ƒ13.500. Hierna rondvraag en sluiting. Ingekomen was bericht dat de burgemeester voor zes jaar was herbenoemd Wethouder WIT feliciteerde den vorzitter en hoopte dat voor de gemeente en ook voor het gezin van den burgemeester de zon mag door breken. De VOORZITTER dankte voor de hartelljke woorden en zegde zijn beste krachten toe. B. en W. stellen voor, om asm de politiever ordening een artikel toe te voegen betreffende het verbod van het bekladden van straten en het vervoer van materiaal Aldus besloten Daar de provincie 70 pct. van de rente der tulndersvoorschotten betaalt, werd besloten, de 30 pct. die nog rest, voor rekening der gemeente te nemen, omdat de tuinders niet bij machte zijn, deze te voldoen. Kosten f 70. De raad besloot een nieuwe schoolgeldrege- llng vast te stellen. Tevens werd thans Inge voerd het reductlestelsel, 3e kind 15 pet: 3e 30 pet.. 4e 45 pet. 5e 60 pet., terwijl vanaf het zesde kind geen schoolgeld meer behoeft te wor den betaald. De raad besloot deel te nemen aan het Borg- stelllngsfonds voor den kleinen Middenstand. Aangezien de aanvullende subsidie van f 8350 aan 't Burg. Armbestuur geen bezwaar onder vond In Haarlem noch in Den Haag werd de wijziging van de begrooting goedgekeurd. Hierna sluiting. Stille omgang Vrijdagavond te 8 uur Is de jaarvergadering In het 8t. Gomarusgebouw. Na deze vergadering zal de film H .Stede worden gedraald. zie oo, lol m- rle zou kunnen doen bezweren. Ten slotte was die i Reggie Barthng maar iemand van heel weinig geestkracht, die alles zou gelooven. I De monocle streek door het heele lokaal en i bleef rustan op Jlmmys profiel. „Goeie genade!” riep de nieuwe verschijning, Reginald Barthng was dienzelfden ochtend In i New York aangekomen, en reeds was de een zaamheid in een vreemde stad hem beginnen te drukken. Hy was slechts voor zijn pleizier i er naar toe gekomen, zyn koffer vol introdue- i ties, maar daarvan had hij nog geen gebruik 1 gemaakt. HIJ begon zich heimweelg te voelen en i hij snakte naar een kameraad. En daar voor hem aat Jimmy Crocker; een van de besten. Hy i haastte zich naar het tafeltje. ..Zeg erts. Crocker, ouwe jongen. Ik wist niet. dat JU hier waa Wanneer ben Je aangekomen?” Jimmy was den hemel in den grond van zijn hart dankbaar, dat hy het gevaar tijdig had zien I aankomen. Als hij plotseling op. die manier ware I aangevallen, sou hij zich ongetwijfeld verraden 1 hebben by het hooren noemen van zyn naam Maar nu hij bet bezoek voorzien had was hjj in staat een heelen zin tot Annie te spreken, alvorens blijk te geven dat hl) zich toegesproken meende. i .Maar.... Jimmy Crocker!" Jimmy slaagde er in. een van de meest niets zeggende blikken op den ander te werpen. Hy i keek Annie aan. Toen weer Barthng. ,Jk vrees, dat er een vergissing in het spel Is.” zei hij. .mijn naam ia Bayltes.” Bartllng kroop Ineen voor Jimmy’s vasten Hik. Al wat hy ooit gehoord of gelmwi had oase. Woensdagmiddag vergaderde dé vereenlging van oud-leerllngen der Vakschool voor Kaas makers in „De Witte Engel.” In zijn openingswoord wenschte de voorzitter, de heer Smit, Dr. Schey. die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, een spoedig herstel De rekening, sluitende op f 379 werd goedge keurd. evenals de balans, welke een winst aan gaf van f 66.43)4 en sloot op een bedrag van f 635.71. De rekening van het wed.- en weezenfonds sloot op f 137.34 De balans op f 1738.70 H met een winst van f 160.81. In het jaarverslag werden de moeilijkheden van de bedrijven In het afgeloopen jaar belicht. Het ledental en het aantal donateurs gingen in stijgende Hjn. De begrooting voor 1937, sluitende op f 354 met een post onvoorzien ad f 61.50 werd goed gekeurd. Tot afgevaardigden naar de verschillende ver gaderingen werden benoemd de heerèn Bras. De R«ys. Stammes en Van Dijk. Besloten werd half Augustus een excursie te houden naar de kaasmerken-fabriek te Leiden en een moderne zuivelfabriek In Zuld-Holland te bezoeken. Daarna werd een film vertoond van het be drijf te Sint Maartensbrug en de verwerking van de melk tot kaas vanaf den producent tot den consument. Over het middel „Collne” werden inlichtingen gevraagd, doch geen der aanwezigen had erva ring op dit gebied. Vooralsnog werd het nut ervan niet direct Ingezien. kennen als Bayliss, den Dermatoloog? Of Bayliss, den Drop-koopman?" ,Jk wou. dat u dat boek wegdeed en we onze lunch begonnen,” zei Annie. .Misschien.” zei Jimmy, „zullen mijn klein kinderen eens rondom mijn knie geschaard zijn en met hun fijne, kinderlijke stemmetjes vragen: „Vertel weer eens, hoe u elastlekkonlng bent geworden, grootvader! Wat denkt u daarvan?" „U moest zich schamen. U zit uw tijd te ver doen, terwijl u ernstig met mij moest praten of n»denken, wat if van plan bent te beginnen.” Jimmy bladerde in het‘wilde weg door het boek heen. -Ik ben Inbraken Dinsdagavond kwam een onbe kende In de woning van Mej. de wed. Koopman aan het Ged. Achterom, de vrouw lag reeds in bed, doch was nog wakker Daar zU alarm maakte achtte de Inbreker het raadzaam te verdwijnen. In den zelfden nacht is ook Inge broken bU den heer C. Langerels aan den Oos- terslngel. Vermist wordt een bedrag van f 30 De heer Langerels is Incasseerder voor de „Econoom”. Vermoedeiyk hebben de inbreker(s) gedacht hier meer geld te vinden. Opgetogen holde Drein Drentel naar Plet Prikkel, <be nog altijd op zoek was naar hulp. „Wat?" riep Piet uit. toen hy zijn reisgenoot zag, lééf, je nog?” „Ik wel,” antwoordde Drein, jsn Ik heb een man gesproken, die weet waar de aeemonatsr-nzaten te vinden zyn- Ga je mee?" Het was den dienstdoenden Inspecteur den volgenden morgen wel eenigzzlns vreemd te moede. Voer hem een haast onultwarbare ver keerschaos, waaruit een orkanlsch getoeter en gebel opsteeg en achter ham. In de half open gebroken straat, een doodsche stilte. Geen hou- weelslag werd er gehoord, geen schop werd er gehanteerd, alles leek daar uitgestorven. Met enkele korte bevelen gaf hy de leiding over aan een brigadier. Dan stapte hij, het hoofd achterover, de linkerhand aan de klewang, naar het bureau. Noch de gas- en electriclteltsbedrlj- ven, noch de waterleiding wisten iets van de grondwerkzaamheden at; bij de stadsreiniging kon men hem al evenmin Inlichtingen verschaf fen. In overftg met den commissaris werd een agent erop uitgestuurd, om de omwonenden eens te polsen; ook hier was bet resultaat nihil. De middageditie van het plaatselijk boule vardblad kwam in het politiebureau neer als een stok In een hoenderhok. Het stond er niet met zooveel woorden, maar je kon het er toch maar al te duidelijk uit’lezen: als je de straat open wilde breken, kon Je gerust je gang tfaan, de politie stond je met al haar personeel ten dienste. Dreigend klonk de stam van den commissaris, toen hij den surnumerair William Furstly be val de centrale recherche voor hem op te bellen. ..Heb je dan die krant niet gelezen? Weet jij dan niet hoe ze mijn heele verkeerscorps be lachelijk hebben gemaakt? t Ziet er naar uit. of ze ons te grazen kunnen nemen, zonder dat wij er erg In hebben. Maar dat zal ze berou wen, dat beloof ik je!" Het duizelde William Furstly voor de oogen. toen hij op doorverbinding met de centrale recherche wachtte. In een visioen zag hij een opengebroken straat, een legertje verkeersagen ten, het glundere gezicht van Joe White en den correct buigenden ober van het Grand-Hotel met een rekening van twee exquise dlnertjes. „zal Ik i in de hand, en dan komt u voorbij In uw auto en ik zal naar u opalen, en zeggen: Hiertoe hebt ge me ««bracht! Hoe zult u zich dan wel voelen?" Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad ter behandeling van de ge meente-begrooting. Het voorstel van den heer te Lintei Hekkert om aan de raadsleden voor het bijwonen van de commissievergaderingen een vergoeding te geven van 1.50 per vergade ring, werd aangenomen met 13 tegen 3 stem men. Aan Ged. Staten zal goedkeuring van deaa beslissing worden gevraagd. Hierna kwam In behandeling het verzoek van de Zangvereenlglng „Morgenrood” om een sub sidie van 150 voor het uitvoeren van een ora torium by gelegenheid van het 35-jarig bestaan der vereenlgtng. Mw. MACHIELSE achtte, gezien den ffttan- cleelen toestand van de gemeente, het verlee- nen van een subsidie wel bezwaariyk, doch zou deze willen verleenen tot het bedrag van de te betalen vermakeiykheldsbelastlng, hetwelk door mej. OVER en den heer F. GROOT werd on dersteund. De VOORZITTER wees op de slechte finan ciën, waardoor B. en W. hoewel ongaarne dit voorstel niet konden steunen. Het voorstel werd aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Aangenomen werd het voorstel Inzake radlo- dlstrlbutle. De concessie werd opnieuw aan de radlo-centrale verleend. De begrooting voor Maatschappeiyk Hulpbe toon voor 1937 kwam hierna in behandeling. De heer DRO6SAERT wees op het gevaar van den verleenden venterssteun, welke een gevaar is voor den middenstand. Wethouder PLOMPER wees er op, dat het zeer moeliyk is. geen ventvergunningen te ge ven, daar dan door de gemeente de volle steun moet worden gegeven, waardoor de begrooting met enkele tienduizenden guldens zou worden overschreden. De begrooting voor M. H. werd hierop aan genomen. JK. ,Kr Vpiksband De afdseliiw van dos R. K Volksbond hield de algemeene jaarverga dering voorgezeten door den heer J. Langen- dijk. De aftredende bestuursleden werden herko zen. eveneens werd de voorzitter als zoodanig herkozen. Wegens bedanken van den heer J. Ruiter werd tot nieuw bestuurslid gekozen de heer A. Beerepoot. Goedgekeurd werd dat de contributie voor de leden die geen lid zijn van een vakafdeellng wordt verhoogd van 7 op 10 cent. BU de rondvraag werd aangedrongen om. nu straks de werkversciiaffingsloonen weer zullen worden verlaagd en aangezien de kosten voor levensonderhoud stijgende zUn. te trachten de werkverschaffingsloonen en steunnormen met 10 pCt. te verhoogen. 35 Jimmy keek het restaurant eens rond. De zomer-uittocht uit New York sou zeker nog een paar weken uitbyven, en het lokaal was gevuld met welgedane lunchers, waarvan er geen ’n moeliykheld of een onbetaalde reke ning scheen te hebben. De degeiykheld straalde, van de gladgeschoren gezichten der heeren en weerspiegelde zich in de kleeren der vrouwen. Jimmy zuchtte. „Ja, dat denk Ik ook wel," zei hij. „Niettemin, als ik het maar voor het zeggen had, zou Ik het liefst rijk willen zyn en niets doen. Naar myn smaak is het eenige Ideale beroep, een rkan- toor binnen te gaan en je papa te vragen of hy nog een duizend pop of zoo over heeft vobr je.” Annie keek heel ernstig- „Dat vind ik niet aardig van u,” zei ze. „Ik heb nog nooit zoo Iets ondankbaars gehoord. U moet werk hebben.” „Binnenkort," zei Jimmy neerslachtig, langs den weg zitten met een blikken bus dubbelgangers ging zijn geest voorby. Hjj was totaal In de war HU bloosde. Het was alles behalve vormei Uk naar een wildvreemd heer tos te gaan, en voor te geven hem te kennen. Mis schien zag die ander hem ook nog voor een opdringerigen oplichter aan. De situatie was allervervelendst! En hy ging voort met blozen, totdat men gevoegiyk kon aannemen, dat hy tot en met zyn enkels zoo scharlaken zag als een kreeft. Hij trad achteruit, verontschuldigin gen mompelend In verwarde «innen Jimmy was niet ongevoelig voor de verwarring van den ander: hy kende Reggie en diens zin voor goede vormen te goed, om zyn schrik niet als volko men ernstig op te vatten. Maar de noodssUte- lykheld verbood hem. anders te handelen. Hoe zeer Reggie’s ziel zich ook zou mogen kwellen, en hoe slapeloos zfjn nachten ook moeten zUn, Jimmy stond gereed om de houding, die hfl thans aannam, vol te houden, al moest het den heelen zomer duren. Bovendien was een derge- lyke schok misschien ook wel goed voor Regate. Het hield de pit er in. Terwijl hy dit overdacht, keerde Mmmy zich weer tot Annie, en zag terloops, dat Bartllng zich verwyderde, om rijn geschokte zenuwen elders wat te gaan versterken. Annie staarde Jimmy met groote oogen en open mond asm. „Gek is datl” merkte Jimmy op. met een zorgeloosheid, waar hijzelf de grootste bewonde ring voor had. en tot welke hy zich eigenlijk niet in staat had geacht ..Ik -denk dat ik Iemands dubbelganger moet zijn. Wat voor een naaa.Mgndt M QOk waar?” IBM* WWMR Tengevolge ven een zittend leven lijden veel memchen aan verstopping en slechte spijsver tering. Hun levensgeluk lijdt er onder. Verhelp het euvel voordat het chronisch wordt, met Leo-Plllen, het zuiver plantaardige, zacht wer kende laxeermiddel. In doosjes vanaf 20 cent. U wilt dus beweren, dat de politie wel een heel uitgeslapen meester tegenover sich moet hebben, om tot de voor haar zeer pUnlljke conclusie te moeten komen, dat sU aan hst kortste eind trekt?" Joe White keek den tegenover hem ziftenden William Furstly. sur numerair by de politie, lachend aan. .Ben jij dan daarvan niet zoo overtuigd?" was het eenlgszlns stroeve antwoord. „Voor mU zyn politiemannen en ambtenaren één pot nat. Ik heb, als het er op aan komt, tienmaal meer respect voor een politiehond dan voor zyn baas, natuurlijk heb Ik hier alleen het beroep en niet den persoon op het oog." ,Jk heb je altyd voor een behooriyk en ont wikkeld mensch gehouden. Joe, maar Je zult het me nu toch hoop Ik niet kwalyk nemen, als Ik aan je verstandeiyke vermogens begin te twijfelen. Zulken onzin had Ik van jou niet ver wacht.” William’s oogen fonkelden, zyn beroeps eer was gekrenkt en niet zoo’n beetje ook. Dat nam hij van niemand, zelfs niet van zyn boe zemvriend. .Bewyzcn!" afgebeten kwam het uit zijn wat zenuwachtig trekkenden mond. „Wind je niet zoo op, zeg. Een politieman moet onder alle omstandigheden In de eerste plaats zich weten te beheerzehen. Bewijzen vraag je. Hoewel Ik weet, dat je niet graag een weddenschap aangaat over de motieven hier voor sullen we het nu maar niet hebben sou Ik je willen voorstellen, daar nu eens een uit zondering voor te willen maken, t Geldt je be roepseer, jö. William knikte - r“_‘ baar vergadering. Besproken werd de Stille Om gang naar Amsterdam van 6 op 7 Maart. Het Lof zal worden gehouden In Purmerend té half elf. Te Amsterdam Is de H. Mis om twee uur. zy zal worden opgedragen voor de zlelerust van t oud-hoofdbestuürslld Braas uit De Goorn. Het ontnuchteringslokaal is wederom „De BUenkorf" op de Prins Hendrikkade. De heer Stam deelde mede dat de reis door niet-leden weer kan meegemaakt worden tegen betaling van f 1.25. Opgave by Jn. Stam. Uit het verslag van den marktmeester, den heer Buisman, bleek, dat In 1936 aan de veiling 4.570.000 K.G. aardappelen werden aangevoerd. Aan slaboonen werd 443.830 K.G. aangevoerd, aan bleten 3.560 000 K.G., roode kool 898.550 K G., gele kool 2 031.800 K.G., Deensche witte kool 318.225 K.G., peen 1.550500 K.G. en 1.963.500 K.G. uien. Met Inbegrip van alle an dere producten werd In totaal aangevoerd 15 750.000 K.G., tegen 13.900.000 K.G. laf 1935. In guldens was de omzet f 340.495SS, tegen ƒ358.91128 In 1935. Op voorstel van het bestuur werd besloten het tekort van de balans, groot ƒ4486.47, af te fchryven uit het fonds voor mlnlmumpryzen, teneinde de balans éen gunstiger beeld te ge ven. Dit voorstel was gedaan op verzoek van dc geldschietende bank. Tot leden ^n\h*t bfctMtir rwer8en herkozen de heeren J. J. Bakker, K. Schouten, G. Vos én N. Smal, -dn -de-vasatsre van -den' heer K. Leeuw werd de heer P. Groot Tz. gekozen. De voorzitter huldigde den heer Leeuw, die ruim 20 jaar lang deel van het be«enur uit maakte. voor diens vele diensten, aan de ver eenlging bewezen. Aan de orde was hierna de vaststelling van de begrooting 1937. Aan Inkomsten en uitgaven werd geraamd een bedrag van 15530. Voor gesteld werd bet salaris van den voorzitter- marktleider weer te brengen op f 900. De voorzitter besprak nog eens den gang, van zaken in de vorige jaarvergadering betreffende de bestuurssalarlssen, die toen werden ver laagd. HU hekelde de actie tot verlaging scherp, omdat die alleen werd gewild om een gering voordeel, dat toch niet kwam. Die verlaging was een klap in het gezicht van bet bestuur en bracht doordat de geldschietende bank er zeer over ontstemd was het crediet van de vereenlging In gevaar. Zou de vergadering nog eens een aanval wagen op de salarissen, dan zou het bestuur heengaan, wat de ondergang van de vereenlging zou beteekenen. Spr. verwachtte iets dergelyks van deze ver gadering echter niet. De verhooglng van spr.’s salaris was echter niet van hem zelf uitgegaan, maar van de ander» bestuursleden. De heer Kok vroeg, of het salaris van den assistent-boekhouder niet weer op 1200 kan worden gebracht. De voorzitter meende, dat daartoe niet door deze vergadering kon worden besloten. „Heel trotsch." „Dan valt er niets meer te zeggen. Ik zou liever een beetje willen rondslenteren en wachten, totdat de een of andere mlllionnalr me adopteerde, maar als u er beslist op staat, dat Ik moet werken hé ober!” „Wat wilt u hebben?” vroeg Annie. .Breng me het telefoonboek even," zei Jimmy tegen den kellner. „Waarom?” vroeg Annie. .Eens zien, of Ik daar geen beroep in kan vinden.” De kellner kwam terug met een rood boek, opende het en sloeg het open op de eerste de beste letter, en vervolgens op verschil lende andere plaatsen In het boek, eveneens om steekproeven te doen. „Wat benoodlgdheden. Maar Ik vrees dat er evenmin toekomst zit In Celluloid voorhy wist nog juist te voorkomen, dat hy „James Braithwaite Crocker” zei, en rilde even voor het voorbye gevaar. „voor" I „voor Algernon Bayliss,” besloot hy zyn zin. Annie glimlachte verrukt. Het was leuk, dat zijn vader hem zoo genoemd had. zy was dien ouden man op het Paddington Station nog niet vergeten. Het was een aardige, oude man. en zy vond de jongste openbaring van den trots, dien hy voor zyn zoon gekoesterd had, werkelyk aardig ,Js dat uw naam Algernon?” „Ik kan het niet ontkennen." „Ik vind uw vader een besten Annie, zonder eenlg verband. Jimmy was maar weer gauw doorgegaan In het adresboek. .De .D.” zei hy. .Zou het nageslacht my - - - - - r als nieuwsgierigheid als hy was naar de voorsteHen van zyn vriend. ..Nou dan. om een fyn dinertje In het Grand- hotel. Vandaag <Arer een week ontmoeten wij elkaar hier weer en tk aal je zwart op wit laten lezen, hoe Ik jouw onvolprezen diendertjes te grazen heb gehad, zonder dat ze er zelf ook maar het geringste vermoeden van hadden." „Een gewaarschuwd man telt voor twee. Joel" .Bn toch kost het je een dinertje voor twee, help maar kyken. Nu, tot volgende week!" voorlooplg comité voor rijn werkzaamheden in de Jaren dat er nog geen afdeellng was Het voorlooplg bestuur werd dan als defini tief bestuur gekozen. Het bestaat uit de heeren Schrlckx. voorzitter; C. P. Botman, secretaris penningmeester; Jn v. d. Mgt. G. Blom en T Zwan. commissarissen. Mr. Schrlckx nam nu de leiding weer oo rich en bedankte voor het geschonken vertrou wen. De Omgang voor West-Frlesland wordt ge houden van 13 op 14 1 vertrek wordt een kort Lof gehouWP^p’" Dit Jaar zal te Amsterdam de H. Mis worden bygewoond In de „Krijtberg”, een kortere weg dus. De reis wordt gemaakt per extra-treln en de kosten met bus Inbegrepen bedragen per per soon f 168 Voor de niet-leden bedraagt het f 1.78 plus 25 cent Is f2 03. Vanaf Hoorn zyn de onkosten f 128. Na de vergadering werden nog lichtbeelden gegeven, met uitleg door kapelaan 8nel. wat de aanwezigen zeer op prijs stelden. R.K. Hjwielclub. Bovengenoemde veneenl- ging hield haar jaarvergadering Het jaarver slag vermeldt dat het ledental toenemend Is. Mededeelingen werden gedaan over den tocht naar den Stillen Omgang te Amsterdam op 7 Maart. Het vertrek Is bepaald op as Zater dagavond te 7 uur van de kerk. Vooraf zal in de kerk worden gebeden voor het welslagen van den geerteluken lelder bedankte het den tocht. - Om half 11 Lof in Purmerend. en om 2 uur de H. MIs In de kerk de Posthoorn, waarna omgang. Niet-leden kunnen den tocht tegen de kosten van 50 cent. zien en zag alleen een uitweg In een gewwente- lyke reorganisatieeen centraal beheer; niet de vele diensten die er nu zyn. Ons ambtena rencorps is veel te groot. Wethouder PLOMPER deelde mede, dat open bare werken en de reinigingsdienst zullen worden samengevoegd en ook by het markt wezen verdere bezuiniging in het personeel te wachten is, door het niet vervullen van open vallende plaatsen. Het secretarie-personeel is echter niet te be perken door het groote aantal crisis-maat- regelen. De restauratie van den Groote Kerk-toren wordt overwogen. In overleg met den dienst van Zuiderzee werken zal de toestand van Onder de Boompjes onder het oog worden gezien. Wethouder BOCKXMEER wees er op. dat het gebruik van het reservefonds van de gasfabriek door de regeering verplicht is. De kaasmarkt heeft volgens spr. niet veel toe komst. BU een bezoek aan de fabrieken en handelaren was spr. gebleken, dat er zoowel by producent als consument weinig animo meer is voor de markt. B. en W. hebben vergaderd met de fabrikanten, maar ook toen werd geen re sultaat bereikt. Jammer is het, dat Hoornsche kooplieden groote kwantums te Alkmaar koo- pen. wat de Hoornsche kaasmarkt geen goed doet. Spr. kon nog mededeelen, dat B. en W. bin nen zeer korten tyd een Woensdagsche markt zullen invoeren. De Zaterdagsche markt zal echter gehandhaafd biyven, vooral ook met het oog op de zaadmarkt, die niet naar Woensdag verplaatst kan worden. Gelukkig is de laatste weken de aanvoer op de Zaterdagsche markt In stygende lyn: B. en W stellen alles in het werk hier stimuleerend te werken. Over het geheel kon spr. voor het markt wezen niet pessimistisch zyn. Nadat de voorzitter nog eenige flnancleeïe toelichtingen op de begrooting had gegeven, werd de vergadering verdaagd tot hedenavond. „Tracht u zoolang bezig te houden, totdat Ik klaar ben. Geef u zelf een raadseltje op. Ver tel u zelf een grap. Peins over het leven. Nee, dat gaat niet, Ik kan myzelf niet voorstellen hy aarzelde weer.- als Importeur van waaiers, een glaasnyder, een hotel-makelaar. een insecten-verdryver. een scheepsbevrachter, een bleeker, een praalgraf- architect, een kindermeid, een kunstoogeruna- ker, een behanger, een leidekker, een bllksmld, een begrafenls-ondernemer, een veearts, een prulken-maker, een X-stralen-apparatenfabri- kant. een poeder-fabrikant of een zlnkwerker." HU sloot het boek. „Er staat my slechts één ding te doen. Ik moet van honger omkomen In de goot. Zegt u me eens, u kent New York beter dan Ik. waar Is er ergens een goéde goot?" Op dat oogenblik trad er een keurig gekleede jongeman het restaurant binnen„met glanzende schoenen en een met veel overleg gevouwen pochette. Hy nam het lokaal op door een monocle. Het was een lust om naar hem te kyken, maar Jimmy, die hem plotseling op merkte, schrok hevig en voelde zich allesbehalve prettig gestemd. Het was Iemand, dien hy heel goed kende, en die hem ook heel goed kende, 'n Meneer, dien hy nauweiyks twee weken ge leden In Londen ontmoet had In een club. Er zyn weinig dingen zeker In deze wereld, meer een er van was toch, dat, als Bartllng zoo heette de man Jimmy in het oog zou krijgen, hy ongetwyfeld op hem toe zou komen en hem aan spreken als Crocker. Jimmy bereidde zich er op voor. Bayliss te zyn tot t uiterste, een vol maakte Bayliss en niets dan Baylisa Wellicht dat een peglnente ontkenning hem het gevaar Oprichting „Stille Omgang” In het ver- eenlglngsgebouw vergaderden onder leiding van den heer Schrlckx de leden van het voor- looplg comité en een zestigtal bezoekers. De heer Schrlckx zette uiteen het doel dezer Drein Drentel had inmiddels aan den goochelaar verteld, dat hy hier In Nagasaki was om het zeemonster te vangen. „Mooi zoo, vriend,” zei de goochelaar, „dan geloof Ik wel, dat ik jullie helpen kan. Zeemonsters hebben altyd hun nedten onder den grond In druipsteengrotten. Daar zal ik jullie wel eens heenbrengen." RUwielclub. Bovengenoemde vereenlging hield haar jaarvergadering. De vice-vooczltter, de heer B. Pater memoreerde het overiyden van den voorzitter den heer G. Braas. Hy was altyd de stuwende kracht der vereenlging. Hierna herdacht de geesteiyke adviseur den overledene. Hy leidde de riJwlelclub In de goede banen, maakte dat zU beantwoordde aan het doel waar voor zy was opgericht, nJ. da bedevaartstochten te houden In goede Godsvrucht. Er werd gebe den voor zUn zlelerust. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek dat de Ommegang naar Amsterdam is van 6 op 7 Maart. Verzamelen by de kerk om 8 uur. In PunusNnd is er om half elf Lef; ir ’T'Lrt: van twee uur in Amsterdam zal worden opge dragen Voor den overleden voorzitter. Terug zal er in het Tolhuis gelegenheid zyn om Iets te gebruiken. BU de ultlotlng voor de twee gratis retralten waren de gelukkigen Th. Bontje en Jn. Hlnke, met als reserve N. Smal. Hierna had de voorziening plaats van de va cature voorzitter. Hiervoor werd gekozen de heer B. Pater. Er werd besloten, de twee va catures In het bestuur niet aan te vuMen. Degenen die de reis naar Amsterdam per auto willen maken, kunnen zlfth opgeven. moet het jongetje worden?” zei hy. HU sloeg de bladen om. „Wat zou u zeggen van een accountant?" „Kunt u dat werk doen?" •Dat zou Ik niet kunnen zeggen, alvorens het geprobeerd te hebben. Misschien ben ik daar uitstekend geschikt voor. Wat dunkt u van een sorteerder?” „Een sorteerder waarvan?" „Dat staat niet In het boek. Het merkt zoo in het vage op: .sorteerders". Ik denk dat men, eenmaal sorteerder geworden, eens gaat omzien, wat er alzoo te sorteeren valt. Men zou byv. asperges kunnen sorteeren. Laat ons nu ook eens de omelette probeeren en dan kunnen we ver der zien.” HU bladerde verder. „Onder de B’s 1* ook niets. Ik zou mUn jonge Jeugd wel kunne» wyden aan Barroom-glaaen of aan bottelaars- Woensdagiddmag hield de Coöp. Land-, tuin bouw. en marktvereeniging Avenhom en Om streken haar algemeene jaarvergadering. De vergadering werd geopend door den voor zitter, den heer J. 3. Bakker, die een overzicht gaf van den gang van zaken in het afgeloopen jaar. Dit jaar bracht volgens spr. geen omme keer ten goede; het was zelfs nog slechter ge weest dan het jaar daar voor. De oogst was goed en de omzetten liepen niet verder terug, maar de prijzen waren beneden elk peil. Gelukkig was er binnenkort een steun- uitkeerlng te wachten van 25.000. Aan de veiling werden 250 wagons aardappe len doorgedraald en. met andere producten mee, In totaal ruim 500 wagons. Snr. had echter de hoop, dat het diepste punt van de crisis voorby was. De voorzitter deelde mede, dat van den boek- hcuder-betaalmeester het verzoek was Ingeko men. hem ontslag uit rijn functie te wlllèn ver leenen. Spr. verzocht de vergadering de afwik keling van deze zaak aan het bestuur over te laten. De vergadering ging hiermede accoord. - De voorzitter deelde nog mede, dat hy dezer dagen bU de regeering nog eens’ zou aan drin gen op een beteren steun voor bleten en sla boonen. De rekening werd vastgesteld op een bedrag van 19.176.66. met een nadeellg slot van 3526.66. Aan wachtgelden was ontvangen 10.994 20 Aan salarissen werd 6613.02 uitbetaald en aan aflossing ƒ3600. De secretaris-penningmeester en de boek houder werden voor het accuraat beheer be dankt. Dof dreunden de zware met Uzer beslagen werkschoenen door de nog ochtend-stllle stra ten. Een piepende handkar, geladen met hou- weelen, werd langzaam voortgeduwd. ,Jk mag zoo’n karweitje In een drukke straat wel. In den regel zit Je half onder den grond, waar niets te beleven valt, en als je dan je hoofd nog es een keer boven de klinkers uit steek. zie je nog geen salamander." „Wat je zeg. maat! "k Mag lyden, dat ze ons daar een paar dagen bezig Bouden .Daar Is niet veel kans op. schat Ik. De baas had het er tenminste over, dat we morgen In Oost een ander karweitje moesten opknappen Al pratend was men Inmiddels de plaats van bestemming genaderd en werd de handwagen voor perceel 48 neergezet. Kort daarna dreun den zware mokerslagen, die dof van de hulzen weerkaatsten. Groote brokken asfalt werden op het trottoir opgetast, waar ze spoedig een meterlangen dam vormden, waarover een en kele nieuwsgierige voorbyganger keek naar de Uverlg voort werkende mannen. Een survell- leerend agent maakte een praatje over het weer en het vervelende van *z nachts rondjes te moe ten loopen, om dan weer weg te slenteren. Nog even besteedde hy zyn aandacht aan den In een lichte demi gekleeden heer, die hem nu zeker al driemaal gepasseerd was en biykbaar op iets of Iemand wachtte. Toen keek hy op zyn hor loge en zag dat hy weer naar het posthuis moest. Te rapporteeren viel er niets. Achter den asfaltdam spatte de zwarte aarde uiteen en vormde een steeds hoogeren berg. Met een regelmaat, die getuigde dat er beroep - menschen aan het werk waren, werden de schoppen steeds weer tn den grond gestoken, tot een oppervlakte van meer dan de halve straat-breedte en een lengte van bykans 20 M was afgebakend. Ondervond het weinige verkeer, dat aanvan kelijk passeerde, er weinig hinder van, allengs was het onmogeiyk, dat op de overbiyvende smalle strook de drukke stroom van karren, auto's en fietsen uit beide richtingen passeerde. De verkeerspolitie kwam in actie, versterkingen werden gerequlreerd om den Inmiddels tot een onafzienbare file aangegroelden verkeersstoet door smalle zystraten om te leiden. Een groot bord, waarop in duldeiyke letters „Voor alle ryverkeer gesloten" stond geschilderd, werd door een werk^ooze op den schouder getorst. Onge stoord zwoegden de grondwerkers, die zich steeds dieper Ingroeven, terwijl In da zystraten de auto's onder luid claxongeloel, tergend lang zaam. voortzeulden. „Pardon, agent, kunt u my ook zeggen, waar toe die breek- en graafparty dient,” vroeg een nog wat slaperig uitziende heer In een lichte demi. „Moet u dat my vragen?" Het antwoord was niet erg bemoedigend. .Nu ja. t kon soms wezen, dat u wist Het eenige, wat ik weet te. dat Ik met spoed ben opgeroepen om hier op deaen windhoek heen en weer te drentelen. Anders had ik nog thuis gezeten De rest van rijn klaaglied in teresseerde den vrager biykbaar niet, schouderschokkend liep hy weg. Tegen den avond werden groote borden by de straatlngangen gezet „Voor ryverkeer geslo ten" stond er op met een paar groote roode lan taarns er voor. Tof- d?TT’mi? gedeeltg ‘»an het‘GaOerde ■Boompjes* ,R K RUwtaMlab Ui B—ifi 1_|O1UE XX. aan de Pakhuissteeg. honr vArorarié»rir»cr Rpsnrnken Vervolgens dlfnde spr. een motie In namens de rechtsche fractie, om aan het gemeente- personeel een kindertoeslag te verleenen van 1.per kind, te beginnen vanaf het derde kind. De heer ZIJP bepleitte het droogleggen van de grashaven. De heer TE LINTEL HEKKRT achtte de nadeellge resultaten van den reinigingsdienst en het plantsoenwezen van te zwaren druk op de begrooting. De heer DORHOUT bepleitte reorganisatie van het havenbedryf en den vischafslag. De ontvangsten gaan jaar op jaar achteruit, zoo- dat bezuiniging dringend noodlg te. Ook de kaasmarkt eischt, dat bezuiniging aal moeten geschieden. De heer DROSSAERT had de begrooting be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3