We luisteren naar I- Aardverschuiving bij Malabar Olifant op hol geslagen - VALDA PASTILLES Hoofdpijn, Kiespijn. VAN F 11,000 BEROOFD 1 De roofmoord in ‘de residentie Ruwe schrale huid k van handen en gelaat, A schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met PUROL DONDERDAG 4 MAART 1937 1 Saam hoor igheid Plechtige Hoogmis Wereldjamboree 1937 Kerkelijk leven te De tweede verdachte is thans te Antwerpen gearresteerd FRATER AURELIUS f Getuige opgeroepen De Java vertrokken Vrijdag 5 Maart NLANDER DOODGESCHOTEN Nachtelijk drama te Soerabaja MOTORSCHIP ERODONA BENOEMINGEN Overval op postauto Den Haag Verdere verwoestingen gevreesd Keuring van export- boter Ook de derde verdachte heeft bekend Eerste arrestant wordt voor geleid Commitsie van voorbereiding ingesteld POELAU BRAS VERLIEST HET ROER Industrieel en zijn chauffeur gewond VOOR DE MISSIE VAN CURACAO CRISISAMBTENAREN AANGEVALLEN AUTOBOTS1NG ONDER M1ERLO DE BRANDSTICHTING TE BATHMEN ERKOUDHEI UK Gebruik ln goed vertrouwen stond een familie effecten en geld af De voorbereidingen voor het kamp - Rumoer om ongeschetste kalveren Bij de Paters Augustijnen Het slachtoffer gistermorgen te Haarlem begraven Twee Europeanen en acht inlan ders gewond; eenige koelies vermist Een half uur lang heeft de dikhuid in de hoofdstad groote sternatie veroorzaakt en Loi! o over- con- geschrok- het hulp uit Ban- 1 1 aan sleepboot Protector van de Svitzer-ber- heelt gesteld, tegemoet. nlnkiyke Shell. De commissaris v»n politie te Den Haag, de heer Hol. heeft den man Woensdag verhoord. Daarbij beeft de verdachte een alibi kunnen opgeven voor den n^cht van Vrijdag op Zater dag, dat door getuigen volkomen la bevestigd. Men zag hierna geen reden om den man nog langer vast te houden, zoodat ook deze arres tatie geen licht heeft geworden op den zoo ge- heimzinnlgen moord, welke In den nacht van Vrijdag op Zaterdag op den autohandelaar Hes te Den Haag la gepleegd. voor het dezelfde leiders i i 9 15 V” Mannenkoor 10.30 en doch zang. 7.05 Ver- Gram.pl. 8.20 de Mont- na- aan Op reed de op- De arrestant L., die ervan verdacht' wcu. schuldig of medeplichtig aan den moord op den garagehouder Hes te zijn, is gistermiddag voor den Officier van Justitie te Den Haag geleid. Commissaris Hol heeft verdachte gisteroch tend In het bijzijn van den subetituut-offlcler van justitie, mr. P. J. Blok, een langdurig ver hoor op het politiebureau af genomen. Besloten Is toen, hem hedenmiddag voor te leiden. Wat betreft den tweeden Se Amsterdam ge arresteerden verdachte konden geen nadere in lichtingen gegeven worden. Men deelde ons mede, dat dit spoor nog niet voldoende onderzocht is en of het tot eenlg re sultaat zal leiden, sjaat nog te bezien. Bij velen is de vraag gerezen? of L. nu geschoten heeft of dat slechts van medeplichtigheid aan den moord gesproken kan worden. De politie wenscht deze vraag op dit oogenblik nog onbeantwoord te laten Nader kan worden gemeld, dat het aantal gewonden blj' de aardverschuiving op den Malabar tien bedraagt. Ook zijn enkele koelies vermist, zoodat er een telling Is ge houden. Het radio-station is onbereikbaar, doch intact gebleven, evenals de electriache verlichting. Het aanhouden van de regens doet vree- sen, dat de woningen der Europeesche ge ëmployeerden bij het radiostation het niet zullen houden. Reeds is geneeskundige doeng gearriveerd. Blijkens mededeeling van het Nederland sche Weekblad voor zuivelbereiding en -han del, heeft zich onder voorzitterschap van den directeur-generaal van den Landbouw een werkcommlssie gevormd voor het voor bereiden van een kwallteitskeuring voor uit te voeren boter. Dezer dagen is uit de psychiatrische inrich ting Maasoord eery zekere S. .uit HiUegersi>erg, ontslagen, die reeds sedert eenige jaren verduis teringen had gepleegd ten nadeele van een fa milie aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam. De man had met deze familie begin 1935 kennis gemaakt in de Diergaarde en had zich als zeer rfjk voorgedaan. De aanvankelijk vriendschap- pelljke betrekkingen werden evenwel spoedig van anderen aard. De man wenschte ter dek king van eenige hypotheken een leenlng af te sluiten en zijn nieuwe kennissen waren wel zoo vriendelijk om een obligatie van duizend gulden om te wisselen. Dat er schot komt in de voorbereiding het a-s. Padvindersfestljn moge blijken uit volgende. De voor de voeding van de ipaxlmum 25.000 deelnemers benoodigde levensmiddelen worden betrokken van in Nederland te goeder naam en faam bekend staande groothandelaren. De aanbesteding heeft plaats middels InschrU- SOERABAJA, 3 Mrt. (Aneta). De kruiser Java is onder groote belangstelling van hier ver trokken. Vele honderden hadden zich op de kruiserkade en nabij de marine-sociëtelt Mod- derlust verzameld om het vertrek bjj te wonen. vóór zich complicaties voordoen het sterk antiseptische geneesmiddel Maar vraag naar de ECHTE VALDA J In Hollandsche doozen. Een reclame-dlifant is gistermiddag in de Ferd. Bolstraat te Amsterdam ken van een blaffendcn hond en op hol geslagen. Luid trompetterend rqnde dier door de volkrijke buurt, waar de con sternatie natuurlijk zeer groot was. Na ongêveer een half uur gelukte het den be geleider het beest tot staan te brengen. Op de binnenplaats van het bureau Stad houderskade mocht het tot kalmte komen. Maandagavond laat is te Nijmegen op verzoek van de Amsterdamsche po litie gearresteerd een Nijmeegsche han delaar in smeerolie, die ook wel eens in tweedehandsche auto’s handelt. Het verder onderzoek heeft er toe geleid, dat een pterke verdenking is ontstaan tegen den gearresteerde, dat hjj be trokken is bij den moord, te Den Haag gepleegd op den autohandelaar Hes uit Haarlem. .y" De commissaris van politie van den Justitiee- len dienst, afdeeling A, verzoekt den onbekenden jongeman, volgens getuigen 16 a 18 Jaar oud, die Vrijdagavond 26 Februari op het Spui heeft gestaan bij de door eenige personen gevoelde onderhandelingen over den verkoop van den _Cjtroën-auto, waarin dien avond de moord is gepleegd, zich ten- spoedigste te willen vervoe- ge- aan zijn bureau. Laan Copes van Catten- buren no. 13. De jongeman zou zijn rijwiel, met een pakje op den bagagedrager, uit een rijwielstalling in de omgeving gehaald hebben. AJ wat U noodlg heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mjjnhardt’s Poeder. P. stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist De heer H employé van een handels- kantoor aldaar woonachtig, werd te mid dernacht gewekt, daar een man op zijn erf gezien was. De heer H. zag, toen hij de deur opende, een inlander staan. De heer H. loste een schot In de lucht, waarop de man naderde. H. schoot daarop op hem. De man werd in het hart getroffen en gedood. Het inheemsche bestuur heeft een onderzoek In gesteld, waarna de zaak aan het parket werd overgegeven. Frater Aurelius (in de wereld Hendrikus van Dinter) is op Huize Steenwljk te Vught, in het rusthuis voor oude en ziekelijke Fraters vrij plot seling, ofschoon niet onverwacht, overleden. Hij was in zijn 63e levensjaar, het 47e van zijn kloosterleven. Vooral als directeur van het Blinden-instituut te Grave hebben duizenden In den lande, in Noord en Zuid, in Oost en West, hem leeren kennen en waardeeren; zijn onvermoeid sjou wen en trekken door het gansche land hebben zij bewonderd, vooral om het edele doel, dat hjj daarbij nastreefde en dat hij ook voor een ieer aanzienlijk deel heeft bereikt, nl. den blin den van Grave een modern ingerichte woning te bereiden. Het Is moeilijk onder woorden te brengen wat hij daarvoor heeft afgezwoegd, en zeker zegt men niet te veel, wanneer men be weert, dat hij in wezenlijken zin een deel van z}jn leven heeft geofferd en er de gezondheid van zijn lichaam aan heeft gegeven. Toen hjj Crave verliet, was hjj een geknakte man, die zijn moeizaam bestaan nog eenige ja ren heeft voortgesleept, totdat de tijd der be- loonlng gekomen was. Toen twee controleurs der Rundvee Centrale In het dorp Hedel bij den landbouwer v. d. H. een onderzoek wilden Instellen, werd hun door de boerin de toegang geweigerd, meldt de Te legraaf. De ambtenaren lieten zich evenwel niet afwijzen en ontdekten spoedig dat v. d.\ H. bezig was enkele ongeschetste kalveren achter hooi te verbergen. Toen v. d. H. zich ontdekt zag, liep hij naar bulten en begon om hulp te roepen. VermoedellJ k was dit een door de boeren af gesproken plan, want dadelijk schoten eenige boeren toe, die een zeer dreigende houding jan namen. Het werd spoedig een formeele vecht partij. De crisisambtenaar, controleur E. uit Geldérmalsen, liep een ernstige hoofdwonde op, terwijl ook de veldwachter v. d. L. eenige rake klappen kreeg. Hoewel ook de burgemeester van Hedel, de heer H. Dronkers, aanwezig was, gelukte het niet de rust te herstellen. De rjjksveldwacht uit Zaltbommel, die met het gebeurde in kennis gesteld werd, was spoe dig aanwezig. Door krachtig optreden was het tumult nu spoedig bedwongen en kon de con- tröle verder plaats vinden. Bjj verschillende boeren werden ongeschetste kalveren (dit zijn kalveren, waarvoor de boeren geen verdunning gekregen hebben) aange troffen. - - Tegen v. d. H. en de houders der ongeschetste kalveren is proces-verbaal opgemaakt Naar wij vernemen heeft ook de derde ver dachte, die aangehouden was IrT verband met de brandstichting te Bathmen. bekend daaraan medeplichtig te zijn. Na zijn bekentenis werd deze verdachte op vrije voeten gesteld. De twee anderen zijn Ingesloten In het huis van bewa ring te Roermond. zorg is besteed aan de verblijven van de op varenden, - tropen en In koude klimaten. Het schip werd overgenomen door den heer Daarop heeft hU f 350 teruggestort, terwijl hij een deel van het geleende geld betaalde met een chèque op de Amsterdamsche Bank, welke niet gedekt wa-s De menschen hadden steeds'' nog vertrouwd, dat S. het geld zou teruggeven, doch in Februari 1936 werd de man plotseling in Maasoord opgenomen. Toen hij dezer dagen ontslagen werd, achtten zij het raadzaam om de zaak in handen van de Justitie te stel len, die deze zaak thans in onderzoek heeft. Volgens by de maatschappij Nederland ont vangen berichten heeft de Poelau Bras een noodroer gemaakt. Het schip vaart op eigen kracht de»sleepboot Protector, waarmede het - «ich inmiddels reeds draadloos in verbinding IC. Zuiver, marine-superintendent van de Ko- De olifant, die zonder veieunnlng maar dat was de schuld van zyn baas reclame maakte .voor de Beurs van de Dameskroniek, welke VrUdag in, het R. A. I.-gebouw wordt geopend, had een rondwandeling door de stad gemaakt en was in de Ferd. Bolstraat op den terugweg naar het R. A. I.-gebouw. Een groot aantal nieuwsgierigen, waaronder natuurlijk veel kinderen, volgde de dikheid, die waardig en ingetogen zyn begeleider volgde. Plotseling echter werd Jumbo door een klein nijdig hondje fel aangeblaft. Hy schrok daarvan zoo hevig, dat hy zyn' decorum geheel prys gaf en luid snuivend en trompettékend op hol sloeg. Gillend stoven de menschen naar alle kanten uiteen. De olifant rende de Queliynstraat in, waar hy met zyn slurf de vensterruit van een schoenwinkel aan scherven sloe^, en zyn woede lucht gaf door de deur van een café stuk te rammen. Overal waar de gramstorige aikhuia verscheen werd het een sauve qul peut onder de ontzette voorbijgangers. Vergeefs trachtte zyn begelei der hem tot kalmte te brengen. Van de Quel- lynstraat rende de olifant de Jacob van Cam- penstraat In, om later nogmaals de Ferd. Bol straat te kruisen en wederom de Queliynstraat op te zoeken. Hier wist eindelyk de begeleider het dier na een half uur tot staan te brengen. Inmiddels was de politie er aan te pas geko men om de menschen, wier nieuwsgierigheid het maar al te vaak van hun angst en ontzag won, op een afstand te houden. Toen Jumbo Pater A. de Bruyn O, P., secretaris van Mgr Verriet, verzoekt opname van het volgende schryven Landgenooten, Dank, dank, dank aan allen die reeds hebben gegeven voor den bouw van nieuwe Godshuizen In de missie van Mgr. Verriet, waar zeer veel armen wonen, die onmogelyk kunnen bydragen in de kosten. Daartoe doe ik een beroep op U allen in ons moederland en smeek met Mgr. Verriet: Ach. helpt ons toch. Wie had kunnen denken dat er in enkele we ken circa ƒ7000.byeen zou zyn? Ik biyf vertrouwen dat het benoodigde geld byeen komt. Nog één maand en ik aanvaard myn reis naar Curacao. Mag ik Mgr. Verriet en de arme ge- loovlgen vóór myn vertrek gelukkig maken? Zegt u nu ja en geeft! Wie helpt de eerste 10.000.vol maken? God zegene onze weldoeners. H. Jozef wees onze voorspreker! Uw dankbare in Christus: Pater A. DE BRUUN O. P. Pastorie Berg en Dalsche weg 40 Nymegen. Giro 288575. BANDOENG, 3 Maart (Aneta). In de buurt van het radiostation Malabar, boven Bandoeng, heeft een atrooming plaats gevonden, waar door vermoedelijk eenige kinderen bij de aardverschuiving - een ge volg van deze overstrooming -zijn bedolven. Ongeveer vijftien woningen van koelies zijn vernield, enkele personen zijn gewond. De zware regenval en de invallende duisternis ver hinderden den omvang van het ongeluk vol doende op te nemen. De telefoonverbinding is In tact gebleven. De mogelijkheid bestaat dat de schade van grooten omvang zal blijken. Ook twee Euro peanen, nJ. de heeren Van Sloten en Varke- visser, zijn gewond. in verband met den dienst in de -1 SOERABAJA, 3 Maart (Aneta). In den afge- loopen nacht heeft zich op den weg naar 8e- pandjang (vlak by Soerabaja gelegen) een drama af gespeeld. Woensdag heeft met goed gevolg proef gestoomd een nieuw tankschip met een draagvermogen van 9100 ton, gebouwd door C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven, voor rekening van de Konlnkiyke Shell. Het schip is gebouwd volgens de plannen en Naar men zich zal herinneren, is Den Haag eenige weken geleden in opschudding gebracht door een brutalen overval op een postauto in de Pieter Bothstraat by de J. P. Coenstraat. Eenige dagen na het gebeurde wist de po litie een der beide daders, E. genaamd, te ar- resteeren De andere bleef echter wmrloopig onvindbaar. Naar wy nu vernemen, is echter Dinsdag in Antwerpen een Belg gearresteerd, tegen wien ernstige verdenking is gerezen, dat hy de twee de dader is. Aanvankelyk. weigerde E. elke inlichting om trent zyn medeplichtige. Hy beweerde den man in het geheel niet te kennen en wist ook niet, hoe hy heette. De eenige aanduiding, welke hy kon geven, was, dat zyn vriend genoemd werd: Henri, de Amerikaan. Hieruit concludeerde de politie, dat de vluchteling een oude kennis moest zyn van E., die naar reeds medege deeld weid eenigen tyd geleden uit Amerika werd gezet. Dit spoor werd verder uitgewerkt en het bleek, dat E. in 1935 in Hamburg aan land werd gezet. Uit de scheepslysten kon men nagaan, dat tegelyk met E. ook een zekere H. M. uit Amerika was gezet en dat die, na kor ten tyd in Hamburg te hebben vertoefd, van E. afscheid had genomen en naar Antwerpen was vertrokken. Eenige dagen geleden is een inspecteur van de Haagsche politie naar Antwerpen gegaan en het mocht hem Dinsdag gelukken den ge zochte in zyn woning te arresteeren. De man is van Belgische nationaliteit en is in het Ant- werpsche huis van bewaring ingesloten. Zyn portret is aan den chauffeur van den postauto getoond alsmede aan enkele andere getuigen en allen verklaarden, dat dit de man was, die dien avond in gezelschap van E. den overval pleegde. Een ander punt van belang is nog, dat onder den postauto een hoed is gevonden. M. heeft toegegeven, dat deze hoed hem toe behoord heeft. HU is 40 jaar oud en heeft 32 jaar in Amerika vertoefd. By zyn deportatie in 1935 te hy in kennis gekomen met E. Het invoeren van deze keuring is van groot belang en reeds eenige malen te hierop aan gedrongen. Eenigen tyd geleden heeft het be stuur van den bond van coöperatieve zuivelver- koopvereenlgingen een onderzoek laten instellen naar de huidige positie van de Nederlandsche boter op de Engelsche markt. Een van de zaken, die daarby besproken zyn, was de kwaliteit der geëxporteerde boter. Het groote prijsverschil op de Engelsche markt tusschen boter van Ne derlandsche herkomst en boter uit de meeste andere landen ingevoerd welk prijsverschil nadeelig was voor Nederland te voor de i commissie van beheer van het Th. van Wel- deren Rengersfonds aanleiding geweest gel den beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de vraag, In hoeverre bedoeld prijsver schil moet worden toegeschreven aan de kwali teit van de boter. Dit laatste onderzoek betrof meer speciaal de Friesche boter, maar de uit slag van het onderzoek is voor heel den Neder- landscben boterexport van belang. Hét resultaat van belde onderzoekingen was, dat het ontbreken van een kwallteitsstempel op de Nederlandsche boter tezamen met an- 1 dere factoren de oorzaak was, dat onze boter op de Engelsche markt een minder gunstige positie inneemt. Het rapport van de Friesche commissie kwam tot. de conclusie, dat de kwa liteit van de Deensche boter geschikter te, maar dat dit verschil in kwaliteit niet het groote verschil In prys kan verklaren. Het onderzoek van den bond van coöperatieve zuivelverkoop- vereenigingen wees uit, dat de Nederlandsche boter, wat reuk en smaak aangaat, niet achter- staat by de Deensche, Friesche en Skandinavl- sche boter. De consistentie van een deel der Nederlandsche boter te minder goed. Als onze boter onmiddeliyk in den handel wordt ge bracht, is de houdbaarheid goed; wordt zy ech ter in een koelhuis ongeslagen enkele maanden, dan zyn er part yen by. waarby de reuk en de smaak minder aangenaam zyn; het rapport noemt hier de woorden: vettig en spekkig. Een grondig wetenschappeiyk onderzoek naar de oorzaken van deze verschynselen te noodlg om verbetering hiervan te kunnen bereiken. Er wordt ook door enkelen boter naar Engeland gezonden, waarvan de kwaliteit minder is dan gewenscht is voor export. Dit verschynsel nu werkt nadeelig op den geheelen Nederlandschen 1 export. Om dit te voorkomen, wordt aange- 1 drongen op het instellen van een exportkeuring. Zeer belangrijk te ook, dat alleen versche 1 boter voor export In aanmerking komt. Dit te I echter niet voldoende, want vaak wordt de boter in Engeland opgeslagen in koelhuizen ge durende enkele maanden, terwyi dan later den 1 consumenten uit niets biykt. dat zy niet met versche. d"rh met koelhuisaotchebben +e 1 maken. Als grondslag voor de te houden export keuring wordt in het rapport, zooals dit voor komt in het orgaan van den Alg. Ned. Zuivel- bond, aangegeven, dat de keuring betrekking moet hebben op alle te exporteeren boter. Ver volgens aal de keuring zoodanigmoeten zyn. dat ze den export van minder goede boter zoo veel mogeiyk belet: de te beoordeelen monsters moéten- •dus zooveel mogeiyk overeenkomen met de boter, die werkeiyk uitgevoerd wordt. De beoordeellng zal moeten plaats vinden op reuk en smaak, stevigheid, duurzaamheid, verpak king en gewicht. De boter zal van een merk moeten worden voorzien, waaruit de ouderdom kan worden afgeleid. Door dit merk kan tevens worden tegengegaan, dat met onze boter in het buitenland gespeculeerd wordt. Een volgend punt voor de keuring te. dat geen boter mag worden uitgevoerd, waarvan de temperatuur een vast te stellen maximum overschrijdt, ter- wyi de mogeiykheid moet bestaan, dat aan fabrieken die voor export willen werken, - be paalde technische elschen worden gesteld. Hoewel het uitvoeren van een exportkeuring van groot belang is voor den Nederlandschen export, moet men niet meenen, dat deze hier door alleen aanzienlijk verbeterd zal kunnen worden. Naast kwaliteit zyn nog een aantal andere factoren van invloed. Maar het is in ieder géval een flinke stap in de goede rich ting. In de commissie, die de invoering der keuring zal voorbereiden hebben zitting twee vertegen woordigers van de F. N. Z., twee van de V. V. Z. M. twee van de coöperatieve exportvereeni- gingen, een van de vereeniglng van groothan delaren in boter en een van de centrale com missie voor de botercontrölestations, terwyi aan die commissie nog ambtshalve zyn toegevoegd de Rykszuivelinspecteur en de directeur van het Rykszuivelstation te Lelden. De Stoomvaart Maatschappij Nederland deelt ons mede, dat zy bericht heeft ontvangen van den gezagvoerder van de Poelau Bras, dat het schip zyn roer verloren heeft. Het schip bevindt zich op ongeveer honderd myien ten Westen van Port Said. „De sleepboot Protector van de Svltzer-ber- tfngsmaatschappy te op weg naar de Poelau Bras en kan het met ongeveer 24 uur bereiken. Voor het schip bestaat geen gevaar. __n^ - ving, waartoe verschillende leveranciers wor- den uitgenoodlgd. De inschryving voor kruidenierswaren aardappelen heeft reeds plaats gehad, terzake te nog géén beslissing genomen. De In schryving voor brood, groenten en fruit, melk en visch is nog in voorbereiding. De aflevering van de benoodigde levensmid delen heeft dagelyks door de aannemers plaats aan het Hoofdmagazyn. Kruidenierswaren en brood worden den dag vóór dien, waarop ze geconsumeerd worden, af geleverd in z. g. éénheidsverjaakking, bevatten de een hoeveelheid voor 40 man. Samengesteld te een Nederlandsch en een En- getech menu. Het Nederlandsche menu wordt verstrekt aan de Nederlandsche padvinders, het Engelsche menu aan die van Engelsche natio naliteit. De padvinders van andere landaarden mogen landsgewyze kiezen tusschen deze bei de menu’s. Het Hoofdmagazyn krygt de beschikking over een reservevoorraad middageten (geconser veerd) voor één dag, teneinde in de behoefte te kunnen voorzien, wanneer stagnatie in da verstrekking van versche levensmiddelen mocht plaats hebben. Van de 64 beschikbare winkeltjes op het marktterrein zyn er momenteel 32 verpacht aan eerste klasse firma’s, waarbij er verschillende zyn, die geheel ten dienste van de Jamboree zullen zyn. zooals: voetverzorging, schoenrepa- ratie, kapper, kleermaker en een bankgebouw. Door een Groepleider der N. P. V., die tevens Commandant te van de Reddingsbrigade te Zandvoort. is een schema opgesteld van de re geling van het zwemmen der deelnemers in zee. Door de Directie van de Amsterdamsche Wa terleiding te toestemming g^even, dat de deel nemers aan de Jamboree zich langs het pad. dat loopt van het Jamboreeterreln naar de k6st, naar het strand mogen begeven. In zee zal met boeien en vletten een gedeelte van 500 meter langs de kust worden uitgezet, waarbin nen de kampeerders mogen zwemmen. De dienst by het zwemmen zal zoo worden '*V Jngerlcht, dat niet meer dan 1500 jongens tege lyk mogen zwemmen, dus onder toezicht van deskundigen en voorzien van al het noodige te gen eventualiteiten. Gedurende de Paaschdagen worden leiders uit Zwitserland, Engeland en Hongarye op Vo gelenzang verwacht. Dezer dagen verschynt by het Hoofdkwartier ‘van de Wereld Jamboree een boekje met voor- looiiige mededeellngen, dat In een oplage van 32000 exemplaren in vier talen over de geheelc wereld zal worden verspreid onder de padvin ders, die voorloopig hebben ingeschreven. De voorbereidingen voor den bouw van het kamp vorderen gestadig. Met de eigenlyke werk zaamheden op het terrein zal in Mei een aan vang worden gemaakt. Dank zy de aangename samenwerking met de Poateryen en Telegrafie heeft men een spe- cialen postzegel gekregen die niet tegen ver hoogden prys wordt uitgegeven, maar die daar door ook meer verkocht zal worden en dus een uitgebreide reclame zal worden over de gehee- le wereld voor ons land. De zegels zullen in waarden van 12 cent, 6 cent en 1% cent worden uitgegeven, naar ’een ontwerp van Ryke Koch, zoodat voor blnnen- landsch gebruik, zoowel als voor bultenland- sche verzending (ook 1)4 en 6 cent te combl- neeren voor buitenlandsch drukwerk en brief kaarten) de zegels gebruikt kunnen worden. naar de binnenplaate van het politiebureau Stadhouderskade, offl er wat op zyn verhaal te komen. Daar verscheen ook spoedig zyn eige naar en temmer, een mannetje, nauwelyks 1.10 Meter hoog. Hy bracht een paardje mee, waar van het gezelschap den olifant heette te kal- meeren. Inderdaad kon deze, na eenigen tyd, geheel tot rust gekomen, terugkeeren naar het R. A. I.-gebouw, waar hy tydelyk te gehuisvest. Brigadier Menslnk en eenige agenten zorgden voor het escorte. In de buurt bleef het gebeurde nog lang het •nlddelpunt der opgewonden gesprekken. Naar wy vernemen is de hooggel. Pater prof. Dr. A. Wouters, verbonden aan het noviciaat der Paters Augustynen te Venlo en leeraar aan het Lyceum, benoemd tot Prior van het over eenigen tyd in te richten Convent der Paters Augustynen te Culemborg. Wanneer dit Convent ingericht is, zullen ook de Fraters naar Culemborg worden overge plaatst, daar te Venlo gebrek aan plaats ruimte is gekomen. Met het oog op het vertrek van Prof. Dr. Wouters, te de zeereerw. zeefgel. Pater Drs. C. M. Nieuwhof benoemd tot subprior van het 8t. Thomascollege te Venlo en de zeereerw. Pater Dr. van Erp tot sacrteta. Met ingang van 6 Maart heeft eveneens de zeereerw. Pater G. Spoorenberg eervol ontslag gekregen als leeraar aan bet St. Thomas-col- lege, waaraan hy tien jaren verbonden te ge weest. Pater Spoorenberg te benoemd tot leeraar aan het Lyceum 8. Trlnitatte der Paters Augustynen te Haarlem. Pater Spoorenberg is vooral in Noord-Um- burg zeer bekend ais predikant. 6 00 Laud- en tulnbouwhalfuur. De KRO-Melodlsten en sollet 7.00 Causerie „Suggestie en 7.35 Bedrijfsreportage. ANP. 8.10 tfram.pl. 8.20 orkest 9.00 „De Schlp- komleche cantate. 10.00 Gram.- •J Berichten ANP. 10.40—12.00 Voor de katholieke deelnemers aan de Jamboree zal op Zondag 1 Aug. as. om 10 uur een plechtige Hoogmis gehouden wor- den op het speciaal daarvoor gereserveerde terrein. Des middags heeft een plechtig Lof plaats ter eere van Christus Koning in den st. Bavo te Haarlem. Ook voor Zondag 8 Augustus is regeling getroffen. Buitenlandsche en troepen kunnen zich nader in verbinding stellen met Dr. A. C. Ramselaar, Willem- straat 2 Den Haag. den provincialen weg GeldropMlerlo Woensdagnacht de Helmondsche In dustrieel A. W. van Thlel In zyn auto, be stuurd door den chauffeur G. Smit. De chauf feur reed met groote snelheid en kwam van de richting Helmond. Uit tegenovergestelde rich ting naderde de vrachtauto van den Mierloschen groentenhandelaar Coolen, bestuurd door den eigenaar. Naast hem zat zekere Neerven. In volle vaart reed de auto van den heer Van Tiel den groentenauto in de flank aan. Beide vehikels vlogen naar één kant van den weg. De inzit tenden van den groentenwagen kwamen met den schrik vry. De chauffeur Smit en de heer Van Thiel werden gewond, van wie de laatste zeer ernstig. Belden zyn naar het St. Antonlus- Zlekenhuls te Helmond overgebracht Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de Helmondsche chauffeur plot seling zyn lichten dimde en in het daardoor ver minderde lichtschynsel niet goed richting kon houden, zoodat hy den vrachtauto raakte. Voorts kan nog medegedeeld worden dat zich een comité ter ontvangst en behulpzaam heid van het Indische Jamboree-contingent heeft gevormd. De inschryving voor de Jamboree bedraagt momenteel reeds ruim' 17000 deelnemers, waar van een zeer groot contingent uit Engeland, welk laatste op 30 en 31 Juli via Roosendaal en Hoek van Holland ons land zal bereiken. De opening van de Jamboree zal plaats heb ben op 31 Juli, terwyi het vertrek der laatste deelnemers op 15 Augustus is vastgesteld. Het saamhoorigheidsgevoel wordt zelden voor landgenooten zoo’n groote realiteit als in den vreemde. Soms wordt het zelfs vacantiegangers wel eens lastig en verzucht men .Jcwam ik maar minder Nederlanders tegen." Toch in ’t algemeen voelt men de behoefte als men buiten de lands grenzen is, om tot elkander te komen en elkaar te helpen. Wildvreemden komen op u af indien ze hooren dat u Nederlandsch spreekt. Het moge soms even lastig zijn, het is een uiting van saamhoorigheidsgevoel welke te waardeeren is. Wij landge nooten zijn op elkander aangewezen en behoeven elkaar. Gebruikt bij gelaatsverzorging Purol^^^ Achteraf bleek evenwel, dat de obligatie, die S. voor een certificaat in de plaats had gegeven, slechte honderd gulden waard was. De man hield evenwel zulke mooie praatjes, dat hy er ten slotte nog in ge slaagd Is om plus minus elf duizend gulden aan obligaties los te krijgen en bovendien nog zeshenderd gulden spaarbankgelden van de menschen wist te leenen. De gruwelyke moord op den heer Hes te Den Haag had gistermorgen een droevigen klank toen op de algemeene begraafplaats de Kleverlaan te Haarlem het stoffeiyk over schot van den vermoorde ter aarde werd be steld. Het was er zeer druk. Talryke personen had den zich reeds ver voor het tydstip der begra fenis opgesteld by den Ingang van de begraaf plaats en rond de groeve. Enkele politie-agen- ten bewaarden de orde, terwyi de groeve met touwen was afgezet. Het publiek was uit den aard van de zaak zeer gemengd. Moeders hadden zelfs haar zeer Jonge kinde ren meegebracht, die In hun speelsche blijheid wel een scherpe tegenstelling vormden met de ernstige stemming van de plechtigheid. Ver over het vastgestelde uur arriveerde de lykstoet aan het kerkhof. Toen de verzegelde kist in het graf was neergelaten, hield Ds. Moll van Charante een ontroerende toespraak, waarin hy wees op de zeer groote belangstelling die weliswaar voor een groot gedeelte uit nieuwsgierigheid voortkwam maar ook mede leven met de zoo zwaar beproefde familie be- teekende. wy allen willen het leven zoo gemak- kelyk als een plezier opvatten. WIJ leven in de sleur van* allen dag, tot op eens een moord als hier gebeurd is, ons terugroept tot de wer- keiykheld. Over de moordenaars wilde spr. slechts de woorden uitspreken, die Christus aan het eind van zyn leven sprak: „Vader vergeef het hun, want zjj weten niet wat zy doen.” De moordenaars wisten inderdaad niet wat zy de den. Als zy een oogenblik dezen hardwerken den, llefdêvollen vader In zyn gezin gekend hadden, dan hadden zy hun daad niet bedre ven. Ook wy weten dlkwyis niet, wat wy doen Ook wy toonen immers zoo menigmaal lief deloosheid tot den evenmensch. Hoe groot is de haat niet in dezen tyd onder hen. die ver schillen van Inzicht op politiek en godsdien stig terrein. Laten wy in de toekomst meer hulpvaardigheid en liefde aan den evenmensch bewyzen. Spr. sprak vervolgens woorden van troos' tot de weduwe en de kinderen, wijzende op den bijstand, dien God aan ieder geeft. Hy besloot met het bidden van het Onze Vader. Daarna spraken nog de beer E. Hes, een broer van den overledene namens de familie en de heer Daane, die dankte voor de be toonde belangstelling, speciaal van de aanwezige Bakenrelaties. Eenige bloemstukken dekten de baar. HII.VBRSl’M II. 301 M. (Al«emeen pro gramma. verzorgd door den KRO) 8.00—9.15 en 10 00 Gram.pl. 11.30 B(jt>el- schc causerie. 13.00 Berichten. 13.15 KRO-Melodisten m m v, solui en gram - pl 3.00 Orgelconcert. 3.00 KRO-Kameror- kest en gram.pl. 4.45 Gram.pl. 5.15 KRO- orkest. 6 30 Berichten. 7.15 Suggeatlblllteit”. 8.00 Berichten Paul Godwin’s breuk”, k pl. 10.30 Oram.pl. IlKOITWirH. 1500 M. 11.061120 Me dische causerie. 11.401150 Pianoeoll. De kapitein van de Poelau 3ras van Stoomvaart Maatschappy Nederland heeft dracht gekregen, wanneer de sleepboot by liet schip is aangekomen, naar Port Said te gaan, ontwerpen van de opdrachtgevers en speciale - HII.VEHSt M I, 1875 M. (8.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 100 VARA. 0.00 VARA. 11.0012.00 VARA) 8.00 Oram.pl. 10.20 Gram.pl. 10.40 Declama tie. 11.00 Gram.pl. 11.15 Declamatie. 11.30 en 12.00 Gram.pl. 12.15 Kovacs Lajos’ orkest. 1.00 Jan van der Heyden-herden- king. 1.20 Kovacs Lajos’ orkest en gram.- pl. 2.15 Declamatie en gram.pl. 3.15 Het AVRO-Dansorkest. 4.00 Gram.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 De Flierefluiters en solist. 5.30 Melody Circle en solist. 6.00 De Ramblers. 6.30 Politiek radio journaal. 6.50 Orgelspel. 7.00 Causerie over het Ztekenfondawczen. 7.20 Vervolg Orgelspel. 9 15 VARA-Groot-orkest, De Ramblers, Mannenkoor „G.E.W.A.” en solisten. 10.30 Berichten ANP. 11.00— 12.00 Ge var. programma (vervolg). 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC-DanAor- kest 1.35—2 20 Het Phllh. Strijktrio 4 20 BBC-Midland-orkest en solist. 5.35 Fr. Biffo*8 Blaaskwintet en solist. 6.20 Be richten. 6.45 Zangvoordracht. 7.20 Muzi kale causerie. 8.20 De „Fol-de-Rols”. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie over de Kraka- tau-uitbarstlng In 1893. 10.00 Orgelspel. 10.30 Het Busch strijkkwartet. 11.20 Het Grosvenor House dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PAKIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 12.35 Vlsclano-orkest en solist. 4.20 Pa- rijsch Saxofoonkwartet. 5.50 Zang. 6.05 Pianorecital. 6.50 Vervolg volg pianorecital. 7.20 Concert. 9.05 ..La Gazette martre”. 11.20—1.05 Orkestconcert. KEI LEN. 456 M. 8.50 Gram.pl. 11.20 Omroepklelnorkest. 1.35 Gram.pl. 3.35 Omroepkoor en solisten. 5.20 H. Donath’s orkest en solisten. 8.05 Koorconcert. 9.50 Zang. 10.2011.20 Omroeporkest. KRI KKEL. 322 en 484 M. 322 M-ï 12 20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kl?ln- orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omrosp- dansorkest. 6.20 Gram.pl. 6.50 Mandoli neconcert. 8.20 Kleinorkest. 8.40 Radlo- tooneel. 9J0 Kleinorkest. 10.3011.20 Omroe pd ansor kest 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 150 Z&ng. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gram - pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Oni- roeporkest en solist. 10.3011.20 Accor deon muziek. DEITSCHLAN’DSENDER, 1571 M. 7.30 Zang en plano. 800 Gevarieerd program ma. 9 20 Berichten. 9.40 Nieuws uit Ame rika. 9.5011.20 Het Omroep-Amuse- ments-orkest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6