ONS BLAD een ft Hoe de rooden bij Oviedo échec leden i f I I 3 s Gruwelijke moord te Vlissingen i Het nieuws van heden De BROODRANTSOEN IN MADRID DE BAROMETER F De gezondheid van den H. Vader VREESELIJKE TOONEELEN TE ADDIS ABEBA JOH. LAUWERS PAYGLOP3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER f MOSCOU ZONDER MASKER door O. OVZRSTEBGBN. voorm. Comm. Gemeenteraadslid Jf’ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 4 MAART 1937 Roof de drijfveer I 7 De Britsche weldoener den eene anderen liep dood Poolsche nationalisten gearresteerd Onder een rotsblok gekomen duizenden inboorlingen vermoord 3’ De „Rambon” te Gibraltar Zeven arbeider» in de Ver. Staten gedood Ex-koning Alfonso bezoekt de cinema Belgisch socialisme is internationaal De zegening van de Gouden Roos De schoolstrijd in Elzas-Lotharingen Een zegening der menigte op Paaschzondag wordt mogelijk geacht Blum’» beloften braken het verzet niet Gevechten in de Univerai- teitswijk Slagveld bezaaid met dooden Regeeringswjjziging in China MEN ZAL SLECHTS 3 ONS BROOD PER DAG KUNNEN KRIJGEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Spoorwegongeluk in Italië tr» Besluit van den raad der werkliedenparty Woensdagavond laat zyn twee oude menschen door mes steken van het leven beroofd F' |i I By huiszoeking wapen» gevonden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. mecL 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 B Twee personen gedood en acht gewond Lord Nuffield achenkt meer dan 100.000 pond aan N ieuw- Ze eland De rechtschen ontketenden weer offensieven by Madrid, ter- wyl zy de atad bom- o bardeerden aanval na Geen aanhoudingarecht voor oorlogsachepen DERTIGSTE JAARGANG No. 130 om op uur JmtiUebeleid besproken In de Eerste Kamer. O 5 ach ter- TbO XP De in verband met de Haagsche moordzaak ge arresteerde NtJmegenaar op vrtte voeten gesteld. Loensverhooging in het mijnbedrijf. Ook de derde verdachte van de brandstichting te Bathmen heeft bekend. Gister is de conferentie der deskundigen uit de Oslo-Staten in de Trèveszaal van het Departement van Waterstaat, te Den.. Haag begonnen Ter gelegenheid van de geboorte van den Italiaanschen troonopvolger wer den aan de armen van Addis Abeba ge schenken uitgedeeld. Oproerige elemen ten benutten deze gelegenheid om een aanslag op Graziani te plegen zy vormden op deze wyze een zak, waar de regeeringstroepen in liepen. Dertig hun ner werden gedood, vijftig gewond, vele an deren gevangen genomen. De beide Zweedsche Kamers hebben het re- geeringsontwerp tot het verbieden van het ver trek van Zweedsche vrijwilligers naar Spanje aangenomen. te lossen, die, naar men gelooft, uit kanon nen en munitie bestond. Frater Areelha, owd-dirrctear van het BHnden- liwillaat te Grave, overleden. Stand op Denderde g 1 aw an.: 7MA Vorig* stand: 751.7 Het NederTandsche »a. .Jtambon”, dat uit Ceuta te Gibraltar Is aangekomen, was naar verluidt, door de nationalisten aangehouden bevel gekregen zich naar Ceuta te waar bet gedwongen werd de lading De strijd in de Unlversitenswyk is opnieuw ontbrand. Om half acht hedenavond dreunden de zware kanonnen zonder ophouden. De mi trailleurs en mortieren zijn eveneens In actie. Intusschen valt de regen in stroomen. worden gerantsoeneerd. Dagelijks zal slechts 300 gram per hoofd worden verstrekt, mits men in het bezit is van een brood kaart. Het rantsoeneerstelsef1 geldt ook voor een aantal dorpen in de na bijheid der hoofdstad. VATICAANSTAD. 3 Mrt. (Stefani). De zege ning van de „Gouden Roos" zal Zondag as. geschieden en een Intiem karakter dragen. Z.H. de Paus zal de plechtigheid In zyn werkkamer verrichten. SJANGHAI, 3 Maart (Havas). Tsjen-Tzjien. de onderminister van Buitenlandsche ïkken en Kao-Tsoeng. chef van het Aziatisch departe ment van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en perschef van dat ministerie, zijn af getreden. Het is mogelijk, dat de eerste tot ambassadeur te Tokio wordt benoemd, als op volger van Soe-Sji-Jing. Joe-Fei-Peng wordt minister van Verkeer in de plaats van Koe- Meno-Joe. Het reuzenuurwerk van de St. Paul Kathedraal te Londen krijgt een groote schoonmaak-beurt Bjj Oviedo liep de eene roede aanval na den an deren dood. De rechtschen ontketenden een of fensief bU Madrid. De coniroleerende oorlogsschepen in de Spaan- eche wateren krijgen geen aanhoudingsrecht. UDINE. 3 Maart (Stefani) Door onbekende oorzaak is op den spoorweg UdineTarvlslo. welke sedert achttien maanden geelectriflceerd la. een locomotief op een goederentrein geloo- pen. Hierbij rijn twee personen om het leven gekomen, terwijl er vier ernstig en vier lichter werden gewond. Overztrooming en aardverschuiving by Malabar (N.-L) richt ernstige schade aan; eenige ge wonden en vermisten. De Belgische werkliedenpartij blijft, volgens een besluit van haar raad, een internationaal ka rakter dragen. De Engelsche ministeries van Buitenlandsche Zaken, Handel en Marine sullen naast elkan der onderzoeken Instellen naar de omstandig heden, waaronder de ..Llandovery Castle" bij de Spaansche kust op een mijn geloopen 1b. Men- gelooft, dat men den oorsprong van de mjjn aan de hand van scherven zal kunnen vast stellen. BURGOS, 3 Maart (Havas). Vandaag sfjn bijzonderheden bekend geworden over het offensief, dat Zondag J.L In den sector van Oviedo door de rooden Is ondernomen. De voornaamste stoot der regeeringstroepen was gericht op den berg Naranco, waar de reeht- schen krachtig genesteld zitten. t no BRUSSEL, 3 Maart (Belga). Na een debat over de binnenlandsche politiek heeft de alge- meene raad der Belgische werkliedenpartij bijna eenstemmig een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat de partij de Belgische afdeeling van de socialistische arbelds-internaUonale Is en blijft en verwacht, dat de regeerlng blijft streven naar versterking der gemeenschappelijke veiligheid, die onafscheldtlUk is van d« Belgi sche veiligheid. De raad heeft geconstateerd, dat geen enkel lid heeft voorgesteld het zoo genaamde nationale socialisme tegenover het democratische socialisme te stellen. Volgens het oordeel van den raad mogen mili tante socialisten op bijeenkomsten, waar niet- socialisten spreken, slechts het woord nemen met toestemming van het partijbureau. De sympathie der Belgische arbeidersklasse voor de Spaansche republikeinen zal blijven blij ken door medewerking aan de oprichting van een groot ziekenhuis te Valencia. LONDEN. 3 Maart. De correspondent van de Dally Telegraph te Rome meldt aan zijn blad, dat de bezoekers van een chic bioscooptheater te Rome Dinsdagavond ten zeerste verrast wa ren, toen zy don Alfonso, den vroegeren Koning van Spanje, in de stalles zagen zitten in ge zelschap van zijn gemalin Victoria Eugenie. Vele jaren hebben zij gescheiden van elkander geleefd. Zij waren niet samen het gebouw binnengeko men De vroegere Koningin trad binnen In ge zelschap van haar dochter, prinses Torlonia. vóór haar huwelijk Infante Beatrice. De Hertog van Torlonia en twee vrienden waren mede aan wezig. Don Alfonso en zijn tweede dochter, infante Christiana, wachtten op hun aankomst. Het hooge gezelschap bestond voorts uit don Jaltna, den hertog van Segovia, de hertogin van Segovia en den prins en de prinses van Asturië Het geheele gezelschap nam op één ry plaats Don Alfonso en zijn gemalin zaten naast el kander. Na afloop van de voorstelling reed de vroe gere Koningin weg in een auto met een Brltsch nummerbord. Zij is gast van Koningin Helena van Italié. Het nieuws, dat de vroegere Ko ninklijke familie tn de bioscoop vertoefde ver- spreldde zich snel over Rome en maakte een diepen indruk. Men ziet er den voorbode In voor een verzoe ning. In welingelichte kringen is men van meening. dat. Indien generaal Franco Madrid sou bezet ten, de vroegere Koning en zijn gemalin zullen worden uitgenoodigd naar Spanje terug te kee- ren. VOETVERZORGING MACDALEMENSTR16 TIL 14*7 Met ingang van 11 Maart a.s. zal het broodverbruik in Madrid Zware batterijen van de rechtschen, die zijn opgesteld aan den anderen kant van den Cerro de los Angeles, hebben de volks wijk Cavapies gebombardeerd De schade is aanzienlijk, terwijl er vrij veel slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen zijn. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar 5 12.— Voor buiten Alkmaar t t 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger franco toez giro: 138159 ZOON ta By het bombardement van de buitenwijken van Oviedo zijn geen slachtoffers gevallen, aan gezien zij ontruimd waren. Uit Santander wordt gemeld, dat alle ver bindingen met Ovledo zijn afgesneden, doordat de regeeringstroepen San Claudio hebben ge nomen. De rechtschen hebben pogingen in het werk gesteld zich meester te maken van Vallecas, een klein dorp aan den weg naar Valencia, met het doel, dezen weg geheel af te snijden. Boven dien hebben de rechtsche troepen hun druk op Morata de Taruna verzwaard. Na een hevig geschutvuur trokken zy ten aanval tegen Mo rata, terwijl zy tevens in de richting van Valle cas aanvielen. De strijd duurde vier uur: de regeeringstroepen boden hardnekkigen tegen stand. Omstreeks twee uur in den morgen was het slagveld bezaaid met dooden. In de stellin gen der regeeringstroepen is volgens dezen geen verandering gekomen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD <9 onmiddellijk van de ont- WARSCHAU, 3 Maart (D.N.B.) Volgens de regeeringsbladen heeft de politie twee na- tionaal-democraten tijdens een te Praga ge houden vergadering' gearresteerd, In verband met een schietpartij in een Zondag gehouden bijeenkomst der democratische party. Voorts heeft zij een huiszoeking verricht In het partijlokaal te Praga. De veertig aanwezige nationaal-democraten werden verbaliseera, doch slechts vyf van hen werden gearresteerd. By de huiszoeking heeft de politie revolvers, munitie, slagringen en gummiknuppels aange troffen. aan de Liturgische Oefeningen In de Sixtyn- sche kapel zal deelnemen. Wanneer Z. H. Paus Piüs XI zich niet al te zeer overwerkt, tengevolge van zyn drukke be zigheden, dan Is zyn weerstandsvermogen ruim voldoende om weer een normale levenswyze te gaan leiden. Dit is van des te meer belang, nu de vraag naar voren komt of de H. Vader zal deelnemen aan de Liturgische Oefeningen der Goede Week, die zeer veel inspanning vragen -en lichaamsbeweging eischen, die tot een mi nimum beperkt dient te, worden, aldus de „Cor- riere Padano". Ook de andere Itallaansche bladen schreven, dat de gezondheidstoestand van Paus Pius XI aanmerkelijk is verbeterd, zoodat men er fveds over spreekt, dat de H. Vader in de haaste toekomst weer by openbare plechtighe den tegenwoordig zal zyn. Men gelooft echter niet, dat de H. Vader T®eds op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag I t MADRID, 3 Maart. (Havas) Het Madrileen- sche blad „Clarldad” meldt, dat de regeerings troepen na belangrijke operaties, die een maand hebben geduurd. Toledo binnengedrongen zyn en daar bezit hebben genomen van een geheele wyk naby het Alcazar, waar de rechtsche ge neraal Moscardo zich verschanst had. Deze operatie is niet slechts vanwege strate gisch belang verricht, doch om te vermyden, dat de troepen van het garnizoen van Toledc hun kameraden te Talavera del Tajo te hulp zouden komen. De verbindingen tusschen de beide steden en verscheidene andere sectoren aldus het blad, zyn namelyk zeer moeiiyk voor de nationalisten, want de rooden hebben de hoofdwegen afgesneden. Ook volgens andere Havas-berichten zouden de rooden een offensief by Toledo ontketend hebben. s De café’s te Vlissingen kunnen tot midder nacht geopend blyven, doch het café De Keer sluis van den heer Lauwereins, dat, hoewel aan den groeten weg. toch eenzaam gelegen is, sluit steeds tusschen tien uur en half elf. Het is zeer waarschijnlijk, dat omstreeks het sluitings uur, of kort daarna de dader of daders Van het misdrijf in het café zijn gekomen. De vrouw, wier iyk in het café werd gevonden, bevond zich namelyk in nachtgewaad en men ver moedt, dat zy, toen zy zich boven in de slaap kamer bevond, beneden in het café iets ver dachts heeft gehoord en zich toen naar bene den heeft begeven. De beide slachtoffers zijn met messteken af gemaakt. Vooral de vrouw was vreeselijk toe getakeld. Onder leiding van commissaris A. O. F. W. C. Gasinjet. werd hedenochtend In het perceel een onderzoek Ingesteld. Het is gebleken, dat het geheele huis is doorzocht en dat alle kasten, enz., zyn opengebroken. Zelfs de bedden zyn uit elkaar gehaald en de kussens opengesne den met het doel om ook daarin nog geld te vinden. Achter het buffet In het café werd op den grond geld gevonden, zoodat men aan neemt, dat de bedrijvers van den roofmoord zich moesten haasten en geld hebben laten vallen. De commissaris van politie heeft zich heden ochtend onmiddeliyk in verbinding gesteld met den politiescheikundige, den heer Van Ledden Hulsebosch te Amsterdam, die zich zoo spoedig mogelijk naar Vlissingen zal begeven, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. De Int. Federatie van Journalisten heeft generaal Franco een telegram gezonden, waarin zy „energiek protesteert tegen de langdurige gevangenhouding te Malaga van den Journalist Arthur Koestier, correspondent van een En- gelsch dagblad”, zyn arrestatie en gevangen houding, aldus het desbetreffende communiqué, wordt beschouwd als een ontoelaatbare aan slag op de rechten en waarborgen van ons be roep, en uit naam van vyf en dertig duizend beroepsjournallsten uit alle landen, leden van met geweren, revolvers, bommen. de aangesloten nationale Journalistenvereenlgin- - - gen en medewerkers aan bladen van alle rich tingen wordt zyn onmiddeliyke invrijheidstelling geèischt. PARIJS. 3 Maart. (Havas) Onderhandelaars uit Elzas-Lotharingen hebben op een byeen- komst vah gedachten gewisseld over de kwest'^ van de verlenging van den schooltoestand in de heroverde gebieden. De voorstellen, die Blum indertijd heeft gedaan, maakten geen einde aan het ernstige verzet. Men besloot Blum een schrlfteiyke bevestiging te vragen, terwyi de onderhandelaars de benoeming zouden aanvaar den van een commissie, die het vraagstuk van een verlenging van den toestand onder de oogen zou zien. Comm. Prijs 60 c*. in den boekhandel, deagew na ontv. van bedrag per poetw. of door de N.V. UITO. MU. NAUTA Veleen. BU afname van 5 stuks Ineens, belangrijke korting; vraagt inl. u NEW YORK. 3 Maart. (D.NH.) Uit Polson 'Montana) wordt gemeld, dat by den bouw van een stuwdam zeven arbeiders door een neervallend rotsblok zyn gedood. Talrijke ar beiders werden gewond. zy mogen slechts de Identiteit van elk naar Spanje varend schip vaststellen, uit *e maken of voldaan is aan de bepaling, dat dezr schepen een controleur aan boord moeten heb ben. Overigens blyft de toestand ongewijzigd. Engeland blUft aansprakeiyk voor de bescher ming van zyn eigen koopvaarders.. Daar voor- looplge zónes zyn toegekend aan de oorlogs schepen der vier belanghebbende mogendhe den. beeft men het niet noodlg geacht te be palen, dat de schepen van verschillende landen officieren van een andere nationaliteit aan boord moeten hebben. De H. Vader zou ook voornemens zyn om op Eersten Paaschdag de Plechtige Hoogmis in den Sint Pieter by te wonen. Volgens het bericht in de „Oorriere della Sera" zou het aantal pelgrims, dat dit jaar met Paschen naar de H. Stad stroomt, nog veel grooter zyn dan andere jaren het geval was. .De gezondheidstoestand van Paus Pius XI wettigt thans de veronderstelling, dat de be devaarten. die in de komende maanden naar Rome trekken, weer het voorrecht zullen genie ten om door den H. Vader in audiëntie te wor den ontvangen en aan zyn Apostollschen Zegen deelachtig te worden. De mijnwerkers konden niet tot de linies der nationalisten doordringen. Na een pauze van twee uur gingen de regeeringstroepen opnieuw tot den aanval over met verscheidene pantser auto’s. Het tankafweergeschut der rechtschen deed den aanval echter spoedig teniet en de mynwerkers konden niet verder komen dan de linies, die zy bereikt hadden tydens hun eersten aanval. Tenslotte moesten zy terugtrekken, waarby zy honderden dooden en talryke ge wonden, benevens drie pantserauto’s lieten. Denzelfden dag werd een aanval gericht op Oviedo door den schoolsector van Altamara heen, die gelegen Is aan de grens van de bul- tenwyk Buenavlsta. De rechtschen veinsden terug te trekken op het zusterklooster der Aan bidding en op San Lazaro, waarby zy hun vleu gelstellingen vasthielden. Toen vanmorgen te ongeveer de melkboer als gewoonlijk zijn waren kwam brengen aan het café van den heer J. Lauwereins, geves tigd aan den Koningsweg 47 nabij de Keersluis te Vlissingen, vond hij de deur van het café open. De melk boer, die op andere ochtenden het perceel gesloten vindt, vond dit zeer vreemd en keek naar binnen. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij toen de lichamen van den bejaarden café houder en diens echtgenoote op den vloer van het café voor het buffet liggen. De man begaf zich naar de politie, die hij dekking in kennis stelde. Uit het voorloopig door de politie ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes, die omstreeks 70 jaar waren. Woensdag Iaat in den avondz-zijn vermoord. Roof moet aanleiding tot den moord zijn geweest. WELLINGTON, 4 Maart. (Reuter). Lord Nuf field, Engeland» machtigste en rykste automag- naat, brengt op het oogenbllk een bezoek aan Nieuw-Zeeland en zyn gewoonte getrouw heeft hy ook dit verst-afgelegen van alle Britsche do minions onmiddeliyk van zyn gulheid laten pro fiteered Hy schonk een som van 51.700 pond sterling (ruim 465.000 gulden), waardoor het totaal van zyn giften tydens zyn bezoek tot 110.000 pond <990.000 gulden) gestegen is. Van zyn gift van 51.700 pond moet 50.000 pond tusschen 14 Nleuw- zeelandsche steden verdeeld worden; de rest is bestemd voor een aantal kleine plaatsen aan de Westkust. Lord Nuffield heeft verzocht het geld spe ciaal te besteden voor kreupele kinderen, moe- derschapszorg en werkverschaffing aan blinden, dooven en stommen. LONDEN, 3 Maart (Rewterl BU de voortwetOng van het debat over Butten- landache Zaken in het Hoogerhnis heeft Lord Halifax namens de Tegeering gezegd, dat de oorlogsschepen, die deelnemen aan het controleplan voor Spanje, niet de be voegdheid zullen hebben sehepen aan ie houden of te onderzoeken. Naar de Engelsche bladen melden zyn in Frankryk en ook elders berichten ontvangen, waaruit biykt, dat de Italianen na den aanslag op maarschalk Graaianl represallle-maatrege- len hebben genomen, welke op vreeseiyke wyze zyn uitgevoerd. Alle weerbare Italianen zyn drie dagen lang na den aanslag aangespoord om zooveel inboorlingen als zy maar wilden, te ver moorden. Gewapend messen en knotsen, die in groote hoeveelheden werden uitgedeeld, zyn groepen zwarthemden en Itallaansche arbeiders door de woonwyken van de inboorlingen geloopen, eiken man. vrouw of kind doodend. die zy tegenkwamen. Anderen, die met vlammenwerpers en blikken petroleum gewapend waren, staken de hutten In brand en schoten allen dood die trachtten te ontsnap pen. In totaal zou het aantal slachtoffers ongeveer 6000 bedragen. ROME, 4 Maart. Heel de wereld Is ver heugd over de geruststellende berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. H. Paus Pius XI. Het is werkelyk ongeloof lijk, zooals de krachten van den H. Vader weer zyn toegenomen. Wel bestaat de mogelykheld, zoo schryft de .Fopolo d’Italia”. dat Plus XI op Paaschzondag zich per .Bede Gestato- rla” naar de Loggia der Zegeningen In den St. Pieter zal laten brengen, om vandaar uit de verzamelde menigte zyn Apostoll schen Zegen te schenken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9