ONS BLAD Fransche intriges Marokko? De Europeesche vrede lijkt -een gewapende vrede J Ki heden Het nieuws Oviedo met rust gelaten van Stoyadinowitsj over zyn politiek in Kee DE BAROMETER Politiek gevecht bij Smyrna Japans handefs- betrekkingen WETTIGE STABILISATIE VAN DEN FRANC? JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER rit Weenen zich van Rome af? Mengelberg toegejuicht VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 5 MAART 1937 V Waarde niet beneden de huidige pariteit Toledo geïsoleerd? Franco eischt een onderzoek Al- De V rij williger s-kwestie Stilzwijgen in Frankrijk GEWELDIGE LAWINE De dame, die naast haar stoel ging zitten Tegen restauratie der Habsburgers Grieksch tankschip op myn geloopen Duitsch protest te Washington Italiaansch generaal bij Malaga gewond Om de heropening der kerken Hy zou vervangen worden door generaal Baistrocchi Schuschnigg zou de restauratie plannen willen door zetten Verscheidene stakingen dreigen in Mexico uit te breken De ministerraad zou vanmorgen over een desbetreffend decreet vergaderen De Burgos-regeering protesteert tegen gevaarlijke agitatie in de grensgebieden DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Vitforio Emanuele, prins van Napels, de pas geboren troonopvolger van Italië. Aan zijn wieg de drie-jarige prinses Maria Pia TOCH SCHULDIG AAN DEN KINDERMOORD? Gunstige atmosfeer voor een over eenkomst met Ned. Oost-Indië DE KONING VAN EGYPTE TE ST. MORITZ „Wy staan geen eenzijdige opzeg ging van verdragen toe’’ waar schuwt hij Oostenrijk Veertien agenten waren noodig om haar te vervoeren vooral en de wijze werd Het roode bombardement doodde twaalfhonderd burgers, waar onder vrouwen en kinderen Het meerendeel der bemanning om het leven gekomen Jonge Amerikanen pleitten op deze wijze voor het Witte Huis te Washington voor hun eischen. Begrijpelijk, dat de verkee rspolitie er spoedig een einde aan maakte ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 G p. regel; idem op peg. één 55 g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Per kwartaal voor Alkmaar i f2.— ^KVXWWWMUII Oostenrijk 4 Stoyadinowitsj MAWJöH HOUH 1£ Op grootsche wyze werd hij te Rome gehuldigd NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE JAARGANG No. 131 ir niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiii 760 Lloyds meldt uit Palamos, dat het schip in brand vloog en onmiddellijk zonk. Vol gens dit telegram is de geheele bemanning omgekomen. BURGOS, 4 Maart. (Havas). De re- geeringstroepen hebben er, althans voor het oogenblik, van afgezien te trachten zich van Oviedo meester te maken. In de wandelgangen der Kamer verze kerden verscheidene afgevaardigden, dat de regeering voornemens zou zijn in deze bij eenkomst te besluiten tot wettige stabili satie van den franc. Fabrieksbrand te Breda. O LONDEN, 4 Maart. (Reuter) Aangezien men vreest, dat het onmogelijk zal zijn voor de waarnemers, om technische redenen, op 6 Maart, den oorspronkelijk vastgestelden datum, reeds aanwezig te zijn op de hun toegewezen posten, is het waarschijnlijk, dat hiervoor In de plaats de datum 21 Maart door de niet-inmengingscommissie morgen zal worden vastgesteld. PARIJS, 4 Maart (Havas). De „Paris Solr” meldt, dat het Grleksche tankschip „Loukia" in de Mlddellandsche Zee, nabij Rossas, op een mijn is geloopen. De lading benzine ont plofte. Onder de 24 leden der bemanning zijn talrijke dooden en gewonden gevallen. De muntwet van 1 October 1936 machtigt de regeering bij decreet over te gaan tot vast legging van de wettelijke waarde van den franc tusschen minstens 43 milligram en ten hoogste 49 milligram goud. Op t oogenblik is de franc gestabiliseerd op ongeveer 46 milligram goud. Enkele parlementsleden verzekerden zelfs, dat de Wettige stabilisatie van den franc met In gang van morgen zou kunnen worden vast ge steld op een gehalte, dat het midden houdt tus schen het huidige en het mlnimum-gehalte, dus b.v. op een basis van 44 S milligram goud. Wetsontwerp ingediend betreffende te nemen maatregelen in verband met de vijandelijk heden in Spanje. Spreker reide verder nop. dat jde Japanscne regeering er naar streeft, overeenkomsten in zake het ruilverkeer te sluiten met andere lan den. met inachtneming van de geldende ten dens in de internationale handelsbetrekkingen. I t 9 GENèVE, 4 Maart (Havas). Koning Faroek van Egypte is gisteravond met een specialer) trein hier aangekomen uit Marseille. Om vijf mi nuten voor half eén vannacht 1* hjj doorgereisd n Is van voor over- door applaus herhaaldelijk onderbroken i zal er steeds op berekend zijn zijn taak en plicht jegens het vaderland te vervullen. De Japansche onderminister van Buitenland- aebo Zaken acht de atmosfeer gunstig voor een handelsovereenkomst met Ned. Oost-Indie. PARIJS, 4 Maart. (Havas) Het bijeenroepen van den ministerraad tegen Vrijdagmorgen heeft vandaag in politieke kringen tot de meest uiteenloopende geruchten aanleiding gegeven. De deskundigen van de commissie voor de niet-lnmenglng hebben besloten aan te bevelen, dat het stelsel van toezicht ook wordt toege past op de schepen van de Mogendheden, die de overeenkomst hebben geteekend, welke naar Spanje vertrekken uit Amerlkaansche of an dere nlet-Europ^psche havens. BERLIJN, 4 Maart. (Havas) Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche ambassadeur te Washington opdracht heeft ontvangen bij de regeering van de Vereenlgde Staten te protes- teeren tegen een rede van den burgemeester van New York, La Ouardia. Volgens de Duit sche pers heeft La Guardia gezegd, dat Dultsch- land tracht den wereldvrede te vernietigen. In het kanton Wallis Zwitserland zijn 32 al penhutten onder' een geweldige lawine bedol ven. De aangerichte schade wordt geraamd op 100.000 francs. Scfrusehnicg volgens een Eagolsch blad.- vastbesloten «ijn de Oostenrijksche restaura tieplannen door te uetten. Mengelberg zijn eerste con cert van dit seizoen te Rome gegeven. Op het programma stonden vermeld: de Pasto rale van Von Beethoven, de Alcina suite van Handel Romeinsche fonteinen van Respighi en Dansen-van Ga- lantha van Kodaly. Het con cert en vooral dc Pastorale, werden een groot succes voor den hier zeer gewaar- deerden Nederlandschen di rigent, die vooral na het Andante en de Finale op^, grootsche wijze gehuldigd TOKIO, 4 Maart (AN P.) In antwoord op een interpellatie in het Japansche Huls Afgevaardigden heeft de onder-minister Buitenlandsche Zaken, Horinoetsji, een zicht gegeven van de diplomatieke onderhan- dellngen met andere landen. ISTANBOEL. 4 Maart. (Stefanl). In het dorp Tekoli bij Smyrna is een bloedig conflict ontstaan tusschen de bewoners, die in twee vijandige kampen zijn verdeeld we gens de verkiezing van een Monthar (soort van burgemeester).* Er zijn verscheidene dooden en gewonden te betreuren. Nader seint Havas uit Perpignan, dat het tankschip was geladen met Roemeensche pe troleum, bestemd voor Barcelona. De kapitein was den vorlgen avond te Port Vendres aan land gegaan, teneinde bij de havenautoriteiten inlichtingen in te winnen aangaande het mij nenveld langs de Spaansche kust. Naar vernomen wordt zouden bewoners van de Spaansche kust twee lijken en verscheidene gewonden aan land hebben gebracht. Verondersteld wordt, dat de overige leden dfr bemanning verdronken zijn. was een dergelijk geval heel wat rampspoediger. Zij ging ook per ongeluk naast haar stoel zit ten, maar deze dame woog niet minder dan 270 pond! Behalve dat mevrouw Foy erg geschrokken' was, had ze haar dijbeen bezeerd en kon door hgar corpulentie niet meer overeind komen. Bu ren waarschuwden een dokter, die de gewonde de eerste hulp verleende. Inmiddels was de echtgenoot van mevrouw Foy thuisgekomen en met vereende krachten werd geprobeerd me vrouw in den intusschen voorgereden zieken auto te dragen. Toen dit niet lukte, werd de hulp van de politie ingeroepen. Er verschenen weldra twee pootige politieagenten, maar ook met deze 'hulp slaagde men er niet in mevrouw Foy in den zleken-auto te krijgen. Het eind van het liedje was, dat er ten slotte veertien politie mannen aan te pas kwamen, alvorens de pa tiënte goed en wel in den ziekenauto was ge werkt De Burgos-regeering protesteert tegen ver meende Fransche intriges aan de Fransch— Spaansche grenzen in Marokkb. De regeeringstroepen laten thans Oviedo met rust. In Toledo «ouden de reehtechen geïsoleerd zijn. Oostenrijk breekt met Mussolini. Dit ver bazingwekkende gebaar geeft het einde aan van de nauwe overeenstemming tusschen Oostenrijk en Italië, welke In het voorjaar van 1933 ontstond. De regeering van Joego-Slavlë heeft met zeer groote en oprechte vreugde het gentlemen’s agreement tusschen Italië en Groot-Brittannië begroet. De betrekkingen met de groote Europeesche Mogendheden hebben zich in een volkomen vriendschappelijken geest ontwikkeld. Tusschen Joego-Slavië en het Duitsche Rijk bestaat thans geen geschil. Met Italië, aldus de minister-president, ont wikkelen zich onze betrekkingen meer en meer. Het schijnt, dat de horizont op de Adriatlsche Zee is opgeklaard, en dat er veelbeteekenende voorboden zijn voor hartelijke betrekkingen tus schen Italië en Joego-Slavlë. De Kleine Entente dient nog vandaag de wet tige en vitale belangen barer leden en in de eerste plaats de idee van den algemeenen vrede zelf. In den Balkan bestaat eenzelfde toestand, die BELGRADO, 4 Maart. (Havas) De Joe- go-Slavische minister-president Stoyadino witsj heeft in het parlement een rede over de buitenlandsche politiek gehouden, die door een stampvolle kamer werd aange hoord. PrinMlijk jacht zal „Piet Hein" heeten. Nadatde Justitiebegrooting «.ha. waa aange nomen, is de Eerste Kamer met Binnenland- ache Zaken begonnen. De regeering van Franco heeft den mo gendheden gevraagd een internationale commissie in te stellen, welke de gegrond heid van deze nota zal bestudeeren. Verder vra^pt de regeering-Franco aan de niet- inmengingscommissle een einde te maken intriges. Aangaande de handelsbetrekkingen met Nederlandsch-Indië verklaarde hij. dat door de totstandkoming der schoepvaartovereen- komsten tusschen Japan on Nederiandseh- Oost-Indië een gunstige atmosfeer is ge schapen voor de sluiting van Mn handels overeenkomst. Binnenkort zou hij naar Italië terugkeeren en benoemd worden tot divisie-generaal. Hij zou onmiddellijk vervangen worden door generaal graaf Baistrocchi. die onderstaatssecretaris van oorlog is geweest tijdens den oorlog in Abes- sinië. In het begin van dit jaar is de politieke horizon iets lichter geworden, hoewel men niet mag verzwijgen, dat de bestaande toe- Atahd niet is zooals men hem zou wen- schen. De vrede in Europa Ujkt-zeer veel op een gewapenden vrede. Het wetsontwerp tot regeling der «fekenvenor- ging is nader gewyrigd. Landbouweraknecht te Groede doodgeaehotea door een landbouwer met wien h(j een veete had. Het agentschap Havas kon daarentegen in den loop van den avond nader preciseeren. dat de wettige stabilisatie, zóó deze morgen, naar men vrjj algemeen in financieels krin gen schijnt te gelooven, tot stand zou moeten komen, niet beneden de tegenwoordige pa riteit van den franc zou geschieden. Hetzelfde agentschap was verder gemach tigd med4 te deelen, dat de regeering geen vervanging van Labeyrie als gouverneur van de Fransche Bank beoogde. Verder schijnt het'nlet, dat de beoogde maar regelen eenj speciaal bijeenroepen van het par lement tegen as. Zaterdag met zich behoeven te sleepen. Deze bijeenroeping zou volgens een hardnekkig gerucht in de wandelgangen der beide huizen noodig zijn met het oog op een wettelijke bekrachtiging dezer maatregelen. Daarentegen is het niet ónmogelijk te ach ten, dat de ministerraad besluit tot het Instellen van een commissie van technische raadgevers, die in nauw contact met den minister van fi nanciën de ontwikkeling van den financieelen toestand zou volgen. Op het ministerie van financiën werd he denavond verklaard, dat de morgen te houden ministerraad zich zal bezig houden met den fi nancieelen toestand en de maatregelen nemen, die hij noodig acht, doch Been enkele buiten gewone maatregel behoeft verwacht te worden. In de diplomatenloge hadden de vertegen woordigers van vele landen plaats genomen, De regeering was voltallig aanwezig. Stogadlnowitsj gaf allereerst de algemeene lijnen der buitenlandsche politiek aan. Joego slavië streeft in eerste plaats naar hand having van den internationalen vrede en naar het behoud der bestaande Joego-Slavische grenzen. Het wil versterking van de internatio nale solidariteit en daadwerkelijke toepassing van het beginsel van algemeene veiligheid. De samenwerking tot handhaving^ van den vrede wordt op Ideale wijze verwezenlijkt in het kader van den Volkenbond. In het eerste en tweede geval blijft onze houding bijgevolg onveranderd: Wjj zullen geen eenzijdige opzegging van verdragen toestaan, en ten aanzien van de restauratie der Habsburgers is de houding der Koninklijke regeering vastberaden ne gatief, zooals «ij dat steeds was. (Enthou siaste algeheele instemming). Iedereen is wel eens per ongeluk naast zjjn stoel gaan zitten. Men maakt een vreeselijk be- lacheljjk figuur, maar overigens loopt zoolets gewoonlijk, op een tijdelijk pijnlijk gevoel na, Zonder ernstige gevolgen af. Voor een Inwoonster van Brooklyn (V, S.) De betrekkingen met Hongarije en Albanië zijn goed, die met de Poolsche Republiek ont wikkelen zich steeds In den geest van gemeen schappelijk goed begrip en hartelijke sympa thie. Ons leger, aldus besloot Stoyadinowitsj zjjn zijn LONDEN, 4 Maart (Havas) Volgens hier ontvangen berichten, zou de brigade generaal Roata. die aan het hoofd stond van de Italiaansche troepen, die in Spanje strijden, gewond zjjn tijdens den strijd om Malaga. Intusschen meldt Havas uit Weenen, dat de reis van Schuschnlgg naar Rome waar schijnlijk eind Maart zal geschieden. De voorgenomen reis naar Boedapest zal later ondernomen worden. In officleele Fransche kringen bewaart men een absoluut stilzwijgen over de nota van de Junta XA13 Burgos aan de - onderteekenaars van het verdrag van Algeciras. In politieke kringen is de nota sceptisch ontvangen. Men is hier van oordeel, dat de houding van Frankrijk herhaalde malen dui delijk uiteen Is gezet en men herinnert ayi de verklaringen van 11 Januari, gewisseld schen RUkskanseller Hitler en den Franschen^ ambassadeur te Berlijn. Francois Poncet. In welingelichte Brltsche kringen verklaart men niets te weten van een nota van de Junta van Burgos aan de onderteekenaars van het verdrag van Algeciras. In parlementaire kringen is men van mee nin g, dat indien een dergelijke démarche gedaan zou worden, zij niet ontvankelijk zou worden geacht. De Mogendheden hebben de regeering van Burgos niet erkend en alleen de regeering van Valencia kan dergelijke protesten indienen. VALENCIA, 4 Maart. (Havas) Na den mi nisterraad, welke vandaag te Valencia is gehouden, heeft de regeering medegedeeld, dat zij er voor is, dat alle buitenlanders, die aan beide zijden aan den burgeroorlog deelnemen, het land weder verlaten. Zij verklaart zich bereid mede te werken tot de verwezenlijking van dit denkbeeld, zoodra de onmisbare wederkeerigheld verzekerd zal, zijn. De controle op Spanje zou eerst 21 Maart ia werking treden. In zjjn rede over de buitenlandsche politiek liet Stoyadinowitsj waarschuwingen hooren aan het adres van Oostenrijk. Omtrent den strijd ten Zuiden van het Ma- drileensche front zjjn berichten ontvangen, die er melding van maken, dat de nationalisten in Toledo zouden zjjn geïsoleerd. De oorzaak van dit opzienbarenda feit zou volgens dteze berichten hierin gelegen zjjn, dat vliegtuigen der rechtschen bjj vergissing een rechtsche afdeeling, die den laatsten bergpas welke nog open was, verdedigde, onder mitrailleurvuur namen en vernietigden. Duizend Canadeezen hebben een deel van hun bloed beschikbaar gesteld voor een bloedtrans fusiedienst te Madrid, die onder leiding van dr. Norman Bethune uit Montreal staat. Het Ca- nadecsche bloed wordt in speciale verpakking naar Spanje overgebracht. meer en meer het karakter van stabiliteit en een definitieve regeling aanneemt. MAR DEL PLATA. 4 Maart. (ANP.) De veeknecht José Ganoedo. die eerst bekend en daarna ontkend had schuldig te zjjn aan de ontvoering en moord op het tweejarig zoontje van een rijken veefokker, heeft thans toegege ven de misdaad inderdaad te hebben gepleegd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Voor buiten Alkmaar 4 f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Zjj ondernemen geen massale aanvallen meer op de stad, en stellen zich tevreden met over vallen, teneinde de kleine operaties, die de rechtschen aan dit front ondernemen, ter ver betering van hun stellingen, te belemmeren. Het bombardement van Oviedo wordt nog slechts met tusschenpoozen voortgezet. De stad heeft verschrikkelijk geleden onder het geschutvuur der regeerlngstroepen. De toren der kathedraal is weggeschoten ter hoog te van het schip der kerk. Het ziekenhuis is zwaar gehavend. Het aantal gewonde en gedoode burgers in den loop der laatste acht dagen wordt ge- raamd op duizend tot twaalfhonderd, van wie de helft vrouwen en kinderen zjjn. Aan het front van Madrid heerscht rust. LONDEN, 4 Maart (Havas) De Daily Herald meldt, dat de Oostenrijksche bondskan selier, Schuschnlgg, zjjn reis naar Rome, die in den loop van de volgende -week geschieden zou, afgelast heeft. Het blad schrijft dan verder: Meer nog, en dit' is gevaarlijk, Schusch nlgg schijnt besloten te zjjn voort te gaan met zjjn plannen tot restauratie der Mabs- burgers, i ondanks de waarschuwingen van Berlijn Zn Rome. LONDElï, 4 Maart. (AK.P.) De „Daily He rald", dlelmeldt, dat Schuschnlgg sijn reis naar Rome afgelast heeft, vertelt verder, dat de Oos- tenvijksche Bondskanselier in het geheim reeds stappen heeft ondernomen bjj de Tsjecho-Slo- waaksche regeering, in de hoop, dat deze niet alleen haar verzet tegen de restauratie der Habsburgers zal opgeven, maar die zelfs zal steunen. Schuschnlgg koestert volgens het Engelsche blad bovendien de hoop, dat Praag hém ter zijde zal staan In zjjn pogingen, de goedkeuring van Engeland en Frankrijk voor de restauraWe en de bescherming dezer Mogendheden tegen een Duitsche tusschenkomst te verkrijgen. MEXICO, 4 Maart (Havas) Te Orizaba hebben de studenten zich aangesloten bjj de beweging ten gunste van de heropening der kerken en vermeerdering van het aantal pries ters. Zij dreigen in staking te gaan, wanneer hun ouders geen voldoening krijgen. In Vera Cruz en Orizaba duurt de staking der onderwijzers voort. Verscheidene andere stakingen dreigen uit te breken. Over de verhouding met de Oostenrijksche Republiek, zeide Stoyadinowitsj: „Wjj streven er naar, dat onze betrekkingen correct blijven en niet zullen worden vertioebeld. hoewel de Oostenrijksche regeering het noodig heeft ge oordeeld verleden jaar de militaire clausule van het vredesverdrag van St. Germain eenzijdig op te zeggen, een feit, waarvan wij maar niet enkel acte konden nemen, evenmin als de andere staten der Kleine Entente. Hoewel zekere Oostenrijksche kringen vol harden bij propaganda voor den terugkeer der Habsburgers, hopen wij toch, dat de verant woordelijke personen in Oostenrijk niets in dit opzicht zullen doen, wat ernstige provocaties in Mldden-Europa zou kunnen uitlokken. Teneinde nadruk te leggen op de breuk, doen de regeeringsbladen van Weenen een aanval op ge» bewapeningspolitiek van Italië. SALAMANCA. 4 Maart (Havas) Ra^io-Salamanca heeft een nota van de regeering van generaal Franco gepubliceerd, gericht tot de Mogend heden. welke het verdrag van geciras hebben onderteekend, waar in wordt gewezen op zekere intriges in de grensgebieden van de Fran- sche en Spaansche protectoraten van Marokko, met het doel ordever storingen, *e verwekken in Spaansch Marokko. De Fransche autoriteiten, zouden aldus, on der voorwendsel de orde te herstellen en het overslaan van het gevaar naar Fransch- Marokko te voorkomen, de Spaansche zóne binnen willen rukken: pp deze wijze zouden alle van kracht zijnde Internationale verdragen worden ge schonden, waardoor een gevaarlijke toestand in het leven zou worden geroepen voor den vrede in Europa. aqpt de regeering-Franco aan de nlet- acin ëAe 3 f 3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11