Justitie afgehandeld Jan van Prinselijk jacht zal Piet Hein der Heyden vóór drie honderd jaar geboren beroemd Kunstenaar EN UITVINDER Ir. Dijt over het Plan-Deterding CATARRH wordt gewoonlijk gebaat door de dampen van Lang gewenst - Gemakkelyk vervuld TOSCANINI REPETEERT WEER MINISTER VAN SCHAIK J ANTWOORDT BRUNETTA VRIJDAG 5 MAART 1937 EERSTE KAMER Bona- en mala-fide N.S.B.-ers Minitter van Schaik/ Dat it gelogen! B POOTAARDAPPELENSTEUN JUBILEUM J. T. KERKHOVEN Donderdag ving het trant port Onhoudbare critiek Taxegedeelte conaumptiemelk Provincie Drenthe niet bereikbaar Wegverbetering aanbesteed R.K. HANDELSHOOGESCHOOL Geen prettie VICKS Bespreking van experts der Oslo-landen G. de Vriet Lenttch Jr. te Amtterdam-Noord met den bouw belatt Vertchillen in partituur leidden tot getpannen oogenblikken De „kippenpot” en de pluimvee houderij Dr. Hirtchfeld tot voorzitter gekozen Reactie op noodlottige rettrictie-politiek TINBAGGERMOLEN NAAR BANKA Wijzigingen in de bepalingen Alt rechtert onttlagen konden worden, zouden er geen N. S. B.-rechtert meer zyn Generale brandmeetter der ttad Grondlegger moderne brandblussgxhing Meer dan zettig jaar woonde en werkte hy in het 17e eeuwtche Amtterdam Binnenlandtche Zaken VX-4.4 0131A Den Haag, 4 Maart 1937 'i aan V Va po A uh Sterk keurde de bewindsman de houding van rechters-NSB'ers af; waren zy niet on- afzetbaar. dan zou ook voor hen het NSB- •idmaatschan verboden zijn. Van katholieke kerkelijke weerkorpsen was den Minister niets bekend; natuurlijk was hier sprake van een zuiver kerkeljjke orga nisatie tot bescherming van de kerk en haar omgeving. den was itapelloop e belang- iets, dulden. De MINISTER VAN JUSTITIE. de heer VAN SCHAIK ving zijn antwoord-rede aan met een woord van dank voor de genoten waardeering De heer J. T. Kerkhoven, onder-directeur van de Rutten’s Bierbrouwerij „de Zwarte Ruiter" N V. te Rotterdam (Rutten’s Cafetaria's. Bufe- taria's, Heck’s Lunchrooms, enz.) herdenkt op Zaterdag 6 Maart as. den dag waarop hij voor 25 jaar bij voornoemde Vennootschap in dienst trad. De verwezenlijking van het plan is thans in een tweede stadium gekomen. Het eerste sta dium was het opaetten van een ontwerp. Wanneer de Regeering blijft beweren, dat werklooeenzorg allereerst gemeente-zorg is en toch de heele regeling in handen houdt, zal dit het einde der gemeente-autonomie beteekenen en zullen gemeenten tot Staats- districten worden. De heer LOHMAN <CH) besprak nog eens de vlagkwestie, ofschoon er na het Koninklijk Besluit van 27 Februari eigenlijk geen kwestie meer is. Waarom had men de beide vlaggen niet in vrijheid naast elkaar kunnen laten wapperen, totdat min of meer van self een van beide de hegemonie sou hebben behaald? Handhaving van het gezag moest ook te genover de N. S. B. geschieden. Strijd mag alleen met geestelijke wapenen gevoerd wor den, maar N. S. B.-ers wenschen soms het vuistrecht uit te oefenen. Met voorbedach ten rade terroriseeren ijj en sturen zfj ver gaderingen in de war. zal het mogelijk worden uiterst langzaam met het jacht te varen terwijl de maximum snel heid ongeveer 23 K.M. bedraagt. De beide ge- ruischlooze en trillingvrije dieselmotoren, die het schip zullen voortstuwen, zijn in aanbouw te Hengelo bij Stork. Nederlandsche Zulvelcentrale, 7 Maart lm. 13 Maart 1937 consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 6 25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. Overmelk regeeringsminlmumprijs 5.20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 250 cent. In weinig Eerste-Kamer-parlementairen stijl snauwde de heer MOLTMAKER (S. D.) den onthutsten N. S. B.-er toe „Dat is gelogen!” wat de stijlvolle voorzitter niet kon De bouw van het motorjacht, dat als onderdeel van het nationaal huwelijks geschenk aan Prinses Juliana en Prins Berhard zal worden aangeboden vor dert goed. Ingevolge den wensch van Prins en Prinses zal het schip „Piet Hein” heeten. Nog dezen zomer komt het gereed. Voor den leek is het verwonderlijk te zien, hoe het mogeljjk is zonder de verschillende samenstellende deelen aan elkander te passen uitsluitend uit de teekening, de vormen zoo te geven en gaten zoo te ponsen, dat naderhand alles zal passen. De waterdichte schotten zijn in bewerking, onderdeden van het roer liggen gereed en de dekbeplating wordt gereed ge maakt. alsof morgen reeds het houten dek er op bevestigd zou moeten worden. Over ruim twee weken aal de kiel worden gelegd. Als de In het Maart-nummer van „Amstelodamum” wijst een nakomeling van Jan van der Heyden, mr. A. C. van Eek, er op, hoe Van der Hey den, ofschoon in Gorcum geboren, bjj uitstek Amsterdammer is geweest. Van zijn 75 levens jaren bracht hij er 62 in onze stad door. Jan van der Heyden was de derde zoon van den oliemolenaar Jan Gorisze en Neeltje Jans Munster. Van der Heyden's grootouders van vaders kant waren lieden van middelen en eenig aan zien. Van die middelen was echter weinig over, toen de oliemolenaar Jan Gorisze, het zevende kind trouwens van zijn ouders, in 1651 te Am sterdam stierf. In zijn Gorcumsche zaken schijnt hU onfortuinljjk te zijn geweest. Hij liet zijn vrouw met zeven onmondige kinderen, en een op komst, achter. De oudste zoon Gorls was toen 18 jaren oud en vermoedelijk bij een familielid, die te Amsterdam een spiegelzaak had. in de leer. Hoe dit ook' zij, vjjf jaren later, in 1656, vinden we Jan van der Heyden, dan ook omstreeks 18 jaren oud, als spiegel- en lijs tenmaker met zijn broer Goris, zijn moeder en zijn zuster Magdaleentje op den Dam. De Dam heeft een grooten invloed op Van der Heyden gehad. In 1652 had hy het oude Stadhuis zien verbranden; op de prent in het Brandspulten- Heden heeft de Eerste Kamer de begroo- ting-1937 van Justitie afgebandeld en een aanvang gemaakt met de begrooting-1937 van Binnenlandsche Zaken. Waat U wal, dat hal taganwoordig niet maar nodig is. dat Uw haar ar glansloos an onverzorgd uHziat Hat komt ar maar op aan, om da oudarwatsa haar- wasmathodan vaarwel ta zeggen. Blondona voor blond haar en Brunatta voor donker haar zijn boter dan al wat U haalt gebruikt. Beide zijn vrij van alkali, wat de witte neerslag op hot haar voorkomt. Hierdoor wordt elke nabehandeling overbodig en droogt het haar verrassend snel. Alleen Blondona bevat KamilloMor, het middel voor het wassen van blond haar, terwijl Brunette Hequil bevat, dat donker haar een prachtige diepe glans geelt. Tenslotte is de bouw opgedragen aan de Amsterdamsche Scheepswerf van den heer O. de Vries Lentsch Jr. te Amsterdam- Noord, die meestal voor buitenlandsche rekening een groote serie van motor jachten van ongeveer hetzelfde type heeft gebouwd. De heer de Vries Lentsch heeft het werk ter hand genomen en hij en zijn staf van geoefende arbeiders kwijten zich thans met toewijding en ijver van hun taak. Het z.g. „Tarweschandaal” scheen ook den minister „te zwaar ingezien”; hij heeft nu ffiög °*n nadere inlichtingen verzocht. Vandaag is het 300 ’jaar geleden, dat een bekende Amsterdamsche uitvinder en kunstenaar het levenslicht aanschouw de. Zooals bekend wordt te dezer gelegen heid een tentoonstelling van zijn werk ge opend in. het Amsterdamsch Historisch Mu seum (Waaggebouw). Jan van der Heyden is in Amsterdam en ook daarbuiten vooral populair gebleven door de uitvinding van de moderne slangbrandspult' Een onzer beide brandweerbooten is naar hem ge noemd. En nu de zaak van het afzien van appèl op zoo korten termijn: in het algemeen behoort zulks niet te geschieden buiten den raadsman om; waarom daarvan thans afgeweken werd, Is den minister niet opgehelderd. Volgens de resultaten van het onderzoek zou noch de grif fier, noch een andere ambtenaar eenige pressie uitgeoefend hebben. Ook de directeur van het huis van bewaring weet niet, onder welke omstandigheden de Jon gelui tot hun opvatting gekomen zijn; geen der bewakers heeft Invloed uitgeoefend; na afloop der zitting hebben de jongens wellicht zelf in gezien. dat er bjj hooger beroep niets te winnen was; misschien hebben zij zelf gedacht aan ver mindering van straf'en amnestie. Tot slot stelde de minister nog in uitzicht dat wellicht eenmaal de Rijksveldwacht en de marechaussee in een hoogere eenheid zouden opgaan, maar dan met behoud van ieders eigen elementen. Bij de replieken merkte de heer MENDELS (SD) nog op, dat er in leder geval geen inlich tingen gevraagd waren aan de drie jongens zelf en dezer ouders. Hoe zouden deze menschel) „technische” kennis hebben van al dan niet ■iet. De heer Mendels wenschte alsnog ibtseedig afgenomen verhoor. De Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst te Wagenlngen deelt ons het volgende mede: Evenals vorige jaren zal ook nu het z.g. poter- fonds een vergoeding worden verleend voor de eventueel overgebleven partijen goedgekeur de pootaardappelen. In de regeling, waaromtrent spoedig nadere mededeelingen zullen worden gedaan, zullen vermoedelijk enkele wijzigingen worden aange bracht, betrekking hebbend op de sorteering der partijen, die voor inventarisatie in aanmerking komen. De partijen moeten kennelijk bestemd zijn voor den pootgoedhandel en moeten dus een voorloopige sorteering hebben ondergaan. Zoo zullen b.v. partijen binnenlandsche con- sumptierassen. klasse b. en c. gesorteerd moeten zjjn op circa 28-45 mm. vierkantsmaat of tus- schenmaten. Zonder hoofdeljjke stemming met aantee- kening tegen der NSB, werd de Justitle-be- grooting aangenomen. „technts prevent! een afpl De MINIS 1 EK zou het niet bedenkelijk vin den, als er alleen maar een wenk gegeven was en geen ongeoorloofde pressie was uitgeoefend Om voor Nederland nog te redden wat er van zijn exportpositie nog te redden viel, heeft dr, Deterding ingegrepen. De bedoeling is. de restrictie der landbouwproductie in ons land op te heffen. Geschiedt dit niet, dan zal Nederland straks, wanneer de conjunctuur zich hersteld heeft, niet meer genoeg voorraad hebben om aan de vraag naar landbouwproducten te vol doen en verliezen wij onze positie als expor teurs. Ir. Dijt schetste ten slotte nog de voordeelen die het plan Deterding reeds thans voor den Nederlandschen landbouw gehad heeft, met na me de stijging der prijzen van eieren en boter op de uigelsche markt. Ook verdedigde spr. zich nog tegen enkele verwijten, tegen hem in gébracht. o.a. wat betreft den aankoop van eie ren buiten het centraal exporthureau óm. Tot besluit wees hy nog op de beteekenis van het plan-Deterding als vermaan aan de geheele wereld om niet ten behoeve van geldschulden ’t economisch leven stil te leggen en den arbeid te verlammen. De minder goede zaakwaarnemer!) had ook s Minister’s sympathie niet. Officieel toege laten praktizjjns zouden in de oogen van het publiek ’n soort semi-advokaten worden, wat ook niet gewenscht is. Meer heil zag. de Minis ter in een vergroot uitsluitjngsrecht voor kan tonrechters. Het .droit de réponse" kon ook thans weet* geen genade vinden in ’s Ministers oogen. De naturalisatie moest niet vergemakkelijkt worden. Donderdag is de tinbaggermolen Kantoeng, welke gebouwd is bij de werf Gusto van de fa. A. F. Smulders te Schiedam, voor rekening van het departement van Koloniën, van Schiedam naar Banka vertrokken. De tinmolen heeft een lengte van 67.30 meter, een breedte van 20 meter met een diepgang van 3.80 meter. Het vaartuig is in buitengewoon korten tijd gebouwd, hetgeen zyn oorzaak vond in het feit, dat voor het transport naar Indië rekening moet worden gehouden met de moes son-condities in den Indischen Oceaan. Het is n.l. noodzakelijk den Indischen Oceaan ►over te steken tijdens de wisseling van de moes sons. wanneer redelijkerwijze op betrekkelijk kalm weer kan worden gerekend. Hiervoor is het noodlg. dat het transport niet later dan begin Mei te Aden aankomt. De Kantoeng wordt gesleept door de sleep- booten Humber en Schelde van L. Smit Co.’s Internationalen Sleepdienst, terwijl het trans port onder leiding staat van kapitein B. t Hart, van de Humber. Op de Schelde is kapitein J. Kalkman met het commando belast. Het ligt in de bedoeling, dat de sleepbooten afwisselend kolen laden, zoodat het vaartuig, behoudens Port Said, geen havens behoeft aan te doen, daar het door zijn omvang bezwaarlijk is, om veilig in de havens op de route te meren. Onder normale omstandigheden rekent men met een gemiddelden voortgang van het trans port van ongeveer 31J i 4 mijl per uur, terwijl met de geheele reis circa 3 i 3maand gemoeid zal zijn. Het vaartuig zelf wordt door vier runners bemand. Nog tijdens dezen zittingsduur zal in werking treden de bepaling, dat de hooger-beroep-ter- mün voor verdachte en Openbaar Ministerie gelijk zal zijn, en de volgende maand zal bil de Kamer kunnen inkomen een ontwerp tof herziening van het Kinderrecht, waardoor bezit van onder voogdijgestelde kinderen, zoo noodig. deskundiger beheerd zal worden. Zoo spoedig mogelijk zal een wetsontwerp verschijnen tot wettelijke regeling van aansprakelijkheid voor autoschade. De Minister geloofde niet, dat verkeersdelicten te licht bestraft worden. Invoering van de administratieve rechtspraak was afgestuit op de kosten: een raming van 100.000 was aan den lagen kant. - deelde het onvoldoende afwijzen door den mi nister van het toenemend streven naar cen tralisatie. zoowel door de A.R. als de R.K Staatsleer. Nauwelijks Is Toscanini in ons land aange komen, nauwelijks heeft hij een aanvang ge maakt met de repetities, of er dreigen moei lijkheden, onaangenaamheden. Oppervlakkig beschouwd, zou men dat niet zeggen, want een lichte ongesteldheid, tengevol ge waarvan een uitvoering vier dagen moet worden uitgesteld, moet men niet ernstiger aan slaan dan een geringe verkoudheid, een matige vermoeidheid of iets dergelijks. Maar een lichte ongesteldheid kan ook nog wat anders beteekenen, iets dat lijkt op de reden van de bekende diplomatieke afwezig heid. Het vermoeden rijst, dat een dergelijk geval zich met Toscanini heeft voorgedaan. Groote mannen bezitten meestal sterk umpulsieve tem peramenten. waarvan de uitingen zich dikwijls op onaangename wijze doen voelen. Wanneer wij weten, dat Toscanini Maandag een begin gemaakt heeft met de repetities voor Donderdag, dat de eerste repetitie verliep als voltrok zich een wonder, dan dienen wij nog even te zien, wat een lid van het Residentie orkest aan een collega schrijft omtrent het ver der verloop der oefeningen: staalconstructie gereed is. zullen met het aan brengen der motoren, het monteeren van alle machinerieën, het aanbrengen der betimmerin gen, der vele leidingen voor het electrisch licht voor het water en honderden details meer, nog verscheidene maanden verstrijken. Reeds thans geniet het schip in den lande ix>pulariteit zooals degeen, naar wien het wlerd genoemd. Talloos zijn de schenkingen, zoowel van particuliere zijde, als van fabrikanten, die ten behoeve var het schip of Inventaris worden gegeven. In den loop van den zomer zal het jacht ge reed zijn en het zijn reizen door de Nederland sche waterwegen, zoowel de oude Zuiderzee, de rivieren en haar breede mondingen, als de schilderachtige binnenwateren en kanalen van alle provincies met uitzondering alleen van Drente kunnen aanvangen. Gaarne kou hij het door den heer Van Sasse van Ysselt gewenschte instituut voor bewaring van gewoonte- en beroepsmisdadi gers in werking stellen, maar’t zou zoo veel geld kosten. De Minister was al blij, er in geslaagd te zijn, de jeugdgevangenis in Zutphen ingevoerd te krijgen. In 1938 zou getracht worden, de gelden te vinden voor het bewarings-lnstituut. In 1690 verschijnt zijn beroemd Brandspui- tenboek. De fabricage van de slangbrandspui ten, zoo schrijft Mr. van Eek, het ambt van generalen brandmeester en van opzichter der stadslantarens namen den schilder na zyn veertigste jaar zeer in beslag, maar niettemin behield hij tijd voor zijn kunst. Vele buiten ons land geschilderde stadsgezichten getuigen van reizen, die een zuiver commercieel doel hadden. Aan het zorgzame geduld, waarmede ze geschilderd zijn, zou mefl echter niet ver moeden dat de maker een voor zijn tijd groot fabrikant, ’n scherp koopman, een belangrijke functionaris in het bedrijvige Amsterdam was. Geen stuk daarentegen van zijn technisch werk, geen schets of uitgewerkte teekening, geen brandpenning, geen merkplaat op een brand spuit, of men kan er aan zien dat de ontwerper een kunstenaar was. De juiste datum van zijn meest befaamde uitvinding die van de slangbrandspuiten is 1672. In 1677 kreeg men voor 25 jaar octrooi op de uitvinding. De nieuwe brandspuiten ver hielpen het euvel bij het oude materiaal, dat, zoomin als de brandemmers, voldoende water kon bevatten, terwijl dat water bovendien niet kon worden gebracht ter plaatse, waar het verelscht werd. Met van der Heyden’s uitvin ding kon men op open water werken via een uitgelegde waterslang. De rijen mannen, die brandemmers doorgaven, behoorden tot het ver leden. Bovendien waren de nieuwe spuiten makke lijk vervoerbaar. Zuig- en perspomp zorgden voor een constanten straal en de brandslang kon naar elke gewenschte plaats worden uit gelegd. om zoo den vuurhaard snel en afdoende te bestrijden. Van der Heyden’s zoon Jan heeft in 1698 het systeem geperfectlonneerd door toe passing van slangbrandspuiten met dubbele werking, waarbij een waterbak in de spuit overbodig was geworden. De uitvinding van Jan van der Heyden heeft den grondslag ge legd voor de moderne ontwikkeling van het blusschingswerk. Ir Dijt wees er in den aanvang van zijn rede op. hoe de pessimistische voorspellingen van den ouden econoom Malthus niet in vervulling zijn gegaan. Met de toeneming der bevolking heeft de toeneming van de productie, van koopkracht en van 't inkomen gelijken tred ge houden. Maar wel begonnen zich in den tyd. waarin het productiestelsel zich zoo fenomenaal ontwikkelde, conjuctuurgolven af te teeke- nen. De schommelingen van den conjuctuurin- dex worden steeds grooter Met de productie ontwikkelde zich het ruilverkeer en de crediet- verleenlng. en dit bevorderde evenzeer de prys- schommellngen. De ondernemer loopt daar mede. naast zijn traditloneele risico's. een nieuw risico, de mogelijkheid van prijsdaling Zijner producten. Aan de hand van grafieken toonde Ir. Dijt aan. dat in onze samenleving, waarin vaste inkomens als rente en Aloon een groot deel van ’t nationale inkomen voor zich opelschen, het conjunctuur-risico nog veel groo ter is voor den ondernemer dan vroeger, toen loonen zoowel als rente-lnkomens minder be- teekenden. Na aangetoond te hebben dat internationale schulden in hoofdzaak slechts in goederen be taald kunnen worden, schetste spr. de funeste gevolgen, die een daling der goederenprijzen moest, hebben voor het betalingsverkeer. Bij de groote prijsdaling van de jongste crisis liep dit verkeer geheel vast. De credlteurstaten moesten in het belang van hun eigen produ centen betaling in goederen weigeren en voor betaling In goud was er geen goud genoeg op de wereld. Speciaal wijdde spr daarbij aandacht aan de positie van Dultschland. Dit land la door den oorlog van crediteurstaat tot debiteur- staat geworden, heeft echter tot en met 1928 méér ingevoerd dan uitgevoerd, waardoor zijn schuld aan het buitenland nog verder toenam. Toen dat betalingsverkeer eenmaal vast liep, moest Dultschland zijn invoer wel rigoureus be perken en dit ging voor een groot deel ten koste van den Nederlandschen uitvoer. Neder land reageerde daarop door zijn productie te beperken, maar het gevolg daarvan was. dat het aandeel van Nederland in den Duitschen in voer steeds geringer werd, ook toen de daling van dien totaal-invoer reeds tot staan was ge komen en het aandeel van andere staten, De nemarken b.v., weer langzaam toenam. „Vind je niet, dat de verhouding van Maandagmorgen tot den Dinsdagmorgen als die van een Inleidende beschieting tot een handgemeen? Heb je niet een moment gedacht aan de mo gelijkheid, dat je nabestaanden van Je aanwe zigheid beroofd hadden kunnen worden, als die Tannhauser-partituur op je, ongetwijfeld, eer biedwaardig hoofd was gekomen in plaats van op den grond? Heb je niet, evenals ik, van tijd tot tijd het klapime angstzweet van Je voor hoofd geveegd en je afgevraagd: „Wanneer zal de slag vallen?" Heb je niet duidelijk gehoord, dat de lessenaar van den meester kreunde on der de vele en heftige striemen die door a» partituur va* „La mer” heen op hem neerdaal den? Was het je ook niet duidelijk, dat hier bijkans honderd mannen en twee vrouwen voch ten voor het behoud van hun leven? Dat vin gers over kleppen en snaren dwaalden, gedreven door een gevoel van grooten angst voor wat volgen zou? Heb je niet den adem van velen met horten en stooten door rietjes en mondstuk ken hooren gaan?” Welke zijn nu de feiten! Nadat het Dinsdagmorgen tot ernstige span ningen was gekomen, heeft de dirigent Woens dagmorgen onder dezelfde eenigszins pijnlijke omstandigheden de repetitie hervat. Hcrhaaldelük heeft de dirigent afgeklopt en over laten spelen, waarbij hjj nogal heftige woor den en gebaren gebruikte, met den dirigeerstok zwaaide en sloeg enzTenslotte is hij, Joen voortdurend dezelfde fouten werden gespeeld, vertoornd weggeloopen, om zich op zjjn hotelka mer terug te trekken. Latér is, gebleken, dat de partituur van Tosca nini verschilde van die van eenige orkestleden; het betrof hier de Bacchanale uit Tannhauser. Woensdagavond weigerde Toscanini de gene rale repetitie in het gebouw voor K. eh W. te den-Haag te leiden, doch Donderdagmorgen heeft hjj zijn arbeid hervat. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan besteed het aanbrengen van een deklaag van teersteenslag of een ander gelijkwaardig mate riaal op de fundeering van de rijbaan, een dek laag van koud-asphalt op de fundeering van het rijwielpad en een tegelbestratlng op het voetpad, in de aarden baan van den provincialen weg Diemerbrug-Weesp-Hilversum. in de ge meenten Weesperkarspel en Weesp. Laagste InschrUfster N. V. v. h. Gebr. Hogen- birk's Wegenbouwbedrijf Laren IN5J voor /7854L Veer de NederL Maatschappij veer Ntjverheft en Handel te Amsterdam heeft gistermiddag Ir. M. D. Dtjt aan een lunchvergadering in Krasna- polsky gesproken over het Flan-Deterding. Onder de leden bestond voor dese voor dracht een groote belangstelling. De gebeurtenissen te Broek-op-Langendijk Varen niet van zoo simplistischen aard; de ***k droeg een ernstig karakter. Alvorens de Minister van Justitie aan het woord kon komen tot verdediging van het door hem gevoerde beleid, had de Kamer nog twee sprekers te beluisteren. Eerste spreker was de heer JANSSEN DE LIM- PENS (R. K.), die zjjn grooten afkeer van de als beroep uitgeoefende zaakwaarnemer^ uit sprak; er moest vond hij ’n wettelijke rege ling getroffen worden om het publiek te be schermen tegen de practijken van zoovele on bekwame. oneerlijke en onbetrouwbare zaak waarnemers, die optreden onder allerlei be roepsnamen. Vervolgens betrad de heer VAN VESSEM (N. S. B.) het podium om grootendeels onver staanbaar een rede af te stamelen. Volgens de zen spreker was de N. S. B. een voorbeeld van orde en tucht; tegen haar leden behoeft het gezag derhalve niet gehandhaafd te worden. De veel te talrijke Pinda-Chlneesjes moesten weer naar hun vaderland terug keeren. Het anti-naziblad „Der deutsche Weg”, hier te lan de gedrukt, moest meer in de gaten gehouden worden, evenals de Internationale Transportfe- deratie. die zich zou schuldig maken aan wa- penvervoer ten gunste van de roode Spaansche regeering. o Overgegaan werd tot ..Binnenlandsche Zaken”, waarbij de heer HERMANS (SD) natuurlijk zijn klachten over aantasting der gemeentelijke autonomie weer niet bedwingen kon. Wethouder KROPMAN (RK) van Amsterdam bracht den minister hulde, daar deze voor de gemeenten vele moeilijkheden hielp oplossen maar hij becritiseerde het feit, dat de bewinds man in toenemende mate de gemeenten by uit voering van wetten passeerde, en hy veroor- boek. die dezen brand voorstelt, beeldt hy zyn moeder en zich zelf, als 14-jarigen jongen, af, beiden wyzende op de brandspuiten, die twin tig jaren later door hem uitgevonden zouden worden. Van uit de spiegelzaak op den Dam. vermoedelyk aan den kant van het Rokin, heeft hy den bouw van het nieuwe stadhuis, in al zyn glorie, kunnen volgen. Hy heeft Van Cam pen’s bouwwerk vele malen afgebeeld; wellicht heeft het hem zyn liefde voor de architectuur gegeven, die later in al zyn werk aan den dag komt. Van der Heyden had alle qualiteiten om een groot bouwmeester te worden; hy heeft zich aan de defensieve taak gewyd en daarin een naam gevestigd zooals die aan weinig bouwmeesters beschoren is! Van lijsten en spiegels naar kunst was maar een kleine stap. Toen Jan van der Heyden op 24-jarlgen leeftijd trouwde met Sara ter Hiel, noemde hy zich schilder, wy behoeven er ech ter niet aan te twyfelen, dat de lysten-fabrl- cage eensdeels Van der Heyden's artistieke ambities geprikkeld heeft, maar aan den an deren kant den jongen man met zyn byzon- deren technischen aanleg ontwikkeld had tot een knutselaar, die van vele markten zoo goed thuis was als de beste vakman. Zeven Jaren later vestigde hy zich als tech nicus een naam en een vast jaariyksch inko men van 2000.door een nieuwe ollebran- dende straatlantaarn te construeeren en de geheele Amsterdamsche straatverlichting zoo danig te reorganlseeren, dat deze stad in dit opzicht alle steden der wereld ver vooruit was. „Van der Heyden heeft er veel eers mede in gelegd”, zegt Wagenaar Daarnaast bleef hy de schilder, die op ’een levenswerk van drie tot vier honderd doeken kan wyzen. Hiervan zul len er straks, op de tentoonstelling, een twin tigtal te zien zyn. In dit verband komen wy nog even terug op de critiek, welke in watersportkringen werd uitgeoefend, als zou het jacht met den gepro- Jecteerden diepgang van 1.54 Meter tal van havens langs de oude Zuiderzeekust en in Friesland niet kunnen bereiken. Hiertegen kwam reeds onmiddeliyk een onzer abonné's op. de scheepsbouwer H. de Vries uit Landsmeer, die uit eigen ervaring het tegendeel verzekerde. Trouwens ook de offlcieele gegevens omtrent de diepte van geulen en havens in de Zuiderzee wyzen uit, dat het passeeren en aandoen met het Prinselyk jacht mogelyk moet zijn. Wel licht zal alleen het kolkwater een bezwaar kun nen vormen. Een goed jachtschipper.AAn boord zal hier zijn taak echter kennen. Ongetwyfeld ziet Nederland den en eerste vaart van het jacht met grj> stelling tegemoet. Op 9 Maart 1937 zal de negende herdenking plaats vinden van den Dies Natalis der R. K. Handelshoogeachool. Om 10.10 zal de plechtige H. Mis worden op gedragen door den Zeereerwaarden Heer J. Ver hoeven, Curator, in de 8t. Jozefkerk. Heuvel. Om 4 uur zal de Rector-Magnificus. Mr. E. O. J. Gimbrère een rede uitspreken in het Audi torium van het Conservatorium der R. K Leergangen, Bozscheweg 438. Nu heeft de heer Van Vessem opgemerkt, dat in de N. 8. B. allerlei personen uit andere partyen komen, die nog opgevoed moeten wor den. Zoo zyn er dus niet alleen bona-fide, maar ook mala-fide N. S. B.-ers. De Minister zou gaarne weten, wélke groep de mala-fide is. Er is over geklaagd, dat deelnemers aan de Dageraads-vergadering-verstoring te Utrecht niet lang genoeg vastgehouden zyn door de Politie, de heer Mendels kon nu zien, hoe voorzichtig men hier met preventief optreedt! Aan „Der deutsche Weg” behoefde de minis ter geen byzondere aandacht te wyden en van duizenden Plnda-Chineezen was geen sprake meer; hun aantal is nu al ver beneden de dui zend gedaald. Om de kwestie tusschen Buma en Omroepen te regelen, heeft de minister in 1934 een arbl- trage-commissie ingesteld; en over 1934 is men ook tot een accoord gekomen, maar voor 1935 en 1936 is dit niet gelukt; het Buma had een strafklacht kunnen Indienen, alsook uitvoering van muziekwerken kunnen verbieden, maar geen van beide is geschied. Voorts zegde de minister toe: uitbreiding van het aantal substltuut-plaatsen en herclasslfi- eatie der kantongerechten; overwogen zou wor den. of de benoeming van rechters-commis- Sarissen op andere wyze, b.v. door den minister dient te geschieden. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den Minister van Landbouw en Visschery eefi aantal vragen gesteld over den z.g. „kip penpot". Acht de minister het juist, wordt ojn. ge vraagd. de bedragen, welke benoodigd zyn als voorschotten voor de financiering van den ex port naar Dultschland te beschouwen als be dragen. waarmede de .kippenpot" werd ver minderd of is de minister van meening, dat deze bedragen. zU het vertraagd, terugkomen, zoodat zy tenslotte toch weder in den ..kippen pot” vloeien, waardoor slechts van tydelyke vermindering zou kunnen worden gesproken? Staat de minister nog steeds op het stand punt. dat de .kippenpot” geheel aan de plulm- veehoudery ten goede behoort te komen? VOO» Alli VttKOUOHtOtH Woensdagmiddag werden de besprekingen tusschen de deskundigen van de Oslo-staten in net ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voortgezet. In deze byeenkomst werd de leider van de Nederlandsche delegatie, dr. H. M. Hlrschfeld, als voorzitter gekozen. Verder werd besloten tot instelling van een bureau, waarin iedere delegatie een lid sou aanwyzen. Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht van de taak, waarvoor de deskundigen zich ge plaatst zagen en stelde een aantal punten aan de orde, welke onder de oogen gezien en bestu deerd moeten worden, voordat tot het formu- leeren van bepaalde gedragslynen kan worden overgegaan. De Nederlandsche regeering zal Vrijdagavond in Hotel des Indes den vertegenwoordigers der Oslo-landen een diner aanbieden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15