IBIS SHAG de voor Openbaar lichaam IJsselmeerpolders I Man vermoord te Hoofddorp Dobbelmann lekker... man! Eerste nacht van den Omgang Chauffeur zwaar gewond OVERLEG REGEERING EN KAMERCOMMISSIE VESTIGINGSWET VOOR HET KLEINBEDRIJF MAANDAG 8 MAART 1937 I Dorpsplannen Bestuurder op slag gedood Eenige personen zwaar gewond Vyf personen gewond Mgr. Stam bij den Paus Staatsbedrijf Clearingkoersen In den geest van de Diesel-treinen Het slot-protocol opgesteld Invoer van suiker I Opheffing der contingenteering DE MOORD TE VLISSINGEN In het water gewaaid Tragisch ongeluk te Spakenburg Vrachtauto op onbewaakten HET PRINSELIJK JACHT overweg gegrepen BOERDERIJ AFGEBRAND JONGEMAN VERDRONKEN Foto’s, die niet terugkomen Kostwinner voor dertien kinderen Heffing op boter Vrachtauto in botsing met autobus Auto tweemaal onder den trein Verbetering derde-klas materieel Hevige autobotsing te Oegstgeest Handelsoverleg met Zuid-Slavië het oude gerucht weg Dinsdag begrafenis der slachtoffers SCHELDEMUSCH BIJ VAL VERNIELD INBRAAK IN KLEEDING- MAGAZIJN Nijverheidsraad vóór verlaging van bieraccijns Mgr. Huibers onder de duizenden Het oude beeld en i' langs den historischen door het hart van Amsterdam ■Plaquette wan Piet Hein wordt aangeboden Oudste zoon van zyn huishoudster bracht hem in drift eenige dolksteken toe Dader met een flinken buit verdwenen heiende. fiiavden hebben wekelijks voedsel nodig, dut POKON kunstmest verkrijgb. bij de bloem- AF 1 A en ia adwinkels met njl gratis versorg.aanw. LUen lU ct. p II Uitgifte van gronden Gezondheid van den H. Vader zeer goed Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Aan de stichting van kleine be drijven wordt voldoende aan dacht geschonken o VOOR DE PIUR deze zenden vóór en achter hem. i Rotneinsche correspondent bericht i O zou van den f Zaterdagavond zijn op den Rijksstraatweg te Oegstgeest twee auto’s met hevige kracht op elkaar Ingereden, waarbij vijf personen gewond werden. De voorbereidingen tot de Engelsche kronings feesten geschieden al le volgens protocolair voorschrift. Zoo wordt bijv. de kroningsmantel der koningin, waarvoor ongeveer 10.5 M. zijde noodig is, vervaardigd naar een honderden fo ren oude geheime me thode op een middel- eeuwsch weefgetouw Aan het verslag der commissie van rappor- .eurs over het wetsontwerp tot Instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wieringermeer en nader aan te wijzen ingepol derde of in te polderen gedeelten van t Ijssel meer, met betrekking tot het door de commissie gepleegde mondeling overleg .niet de regeering. ontleenen wfj het volgende:,. Voor bouw van kerken zjjn in de dorpen eveneens ruime terreinen berlijkbaar ge steld, waarvoor slechts een lage canon, nJ. 1 cent per vierkanten meter, wordt gevraagd. Naar wjj vernemen zullen de contlngen- teeringen van ruw- en van witsuiker binnen korten tijd worden opgeheven. Onder de passagiers ontstond een paniek, daar men elk oogenbllk vreesde, dat de auto in het water zou storten en doordat enkele inzittenden ernstig waren gewond. Vooral zij, die vlak ach ter den bestuurder zaten, welke door een tus- schenrult Is gescheiden van de passagiersruimte, waren er het ergste aan toe. Den vijf gewonden werd ter plaatse de eer ste hulp verleend, waarna zjj naar het Acade misch ziekenhuis te Lelden zijn vervoerd. Na hier behandeld te zijn, zjjn zij naar hun woon plaatsen teruggekeerd, waar zjj zich verder on der behandeling van den huisarts moesten stel len. Een kraanwagen heeft de resten van de ver nielde auto's weggesleept. Zaterdagmiddag om drie uur heeft zich te Hoofddorp een drama afgespeeld, waarvan de 45- jarige P. van Damme het slachtoffer Is geworden. zoo gunstig mogeljjke financieele resultaten op exploitatie als gemengd bedrijf is aangewezen. Zooals men weet, zjjn de Nederl. Spoorwegen er geleidelijk toe overgegaan ook het derde-klas materieel te verbeteren. In verschillende oude derde-klasrijtuigen treft men reeds met leer be dekte zittingen aan. Het ligt thans in de bedoeling de derde-klas rijtuigen van het electrische materieel in te richten zooals de derde-klas afdeellngen van de Diesel-tractie. Van deze verbetering zullen het eerst de reizigers op de lijn AmsterdamRot terdam profiteeren. Het bericht, dat ingevolge den wensch van Prinses Juliana en Prins Bernhard het prinse lijk jacht den naam zal voeren van Piet Hein, heeft bjj inwoners van Oud Delfshaven het plan doen opkamen een plaquette te laten vervaar digen met den beeldenaar van dezen grooten Delfshavenaar, teneinde deze aan te bieden aan het Algemeen comité van het nationaal huwe lijksgeschenk ter plaatsing in het jacht. De wrakstukken van den auto zijn in den loop van den middag verwijderd. Het politie-onderaoek ter plaatse werd geleid door den chef van het bureau Overtoom, hoofd- inspecteur W. F. H. Glasius. de geheele boerderij afbrandde. Het vee kon bijtijds uit de stallen gehaald worden. De oorzaak van den brand is *n schoorsteen brandje, waardoor de vonken op het rieten dak vleien, dat vlam vatte. De schade, die aanrtznltfk ta, wordt door ver zekering gedekt. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pIjp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Naar de Missiebisschop ons mededeelde heeft hij den H. Vader in zéér goeden ge zondheidstoestand aangetroffen. Ook het ulterlftk van den Paus, die in een fauteuil gezeten was, getuigde van zijn goed her stel. De H. Vader verklaarde zich zeer wel e gevoelen. De pijnen zjjn geheel geweken. De Paus schreef dit herstel, dat de meeste verwachtingen overtreft, ook met dank baarheid toe aan het gebed der geloovigen onder wie in het bijzonder die in Neder land. gens beschikbaar, zelf. Van de vijf inzittenden In den auto van ir. VL H. werden er vier gewond, ter wijl van den anderen auto mevrouw D„ die haar echtgenoot vergezelde, het neusbeen brak. Om ook aan het kleine bedrijf een {Maats in te ruimen wordt zooveel mogelijk elk de zer kleine kavels van een boerderij voor zien, terwijl ook op de grootere verkaveling elk perceel een afzonderlijk bedrijf zal uit maken. De heffing op boter is voor de week van 7 tot en met 13 Maart, behoudens tusschentijd- rche wijziging, wederom vastgesteld op 80 cents De gewonden werden bij de boerderij binnen gedragen, waar dokter Quartel uit Ter Aar hun de eerste hulp verleende. Hierna werden zij naar hun woningen vervoerd. De beide chauffeurs zjjn er zonder letsel af gekomen. De zwaar beschadigde autobus is later weggesleept. Uit de richting Amsterdam naderde met een snelheid van naar schatting zestig kilometer de auto van ir. K. VI. H. op het oogenbllk, dat een vóór hem rijdende vrachtauto een zijweg links wilde Inslaan. De vrachtautobestuurder had daartoe zijn richtingaanwijzer uitgestoken, doch de heer VI. H„ die hier geen zijweg verwachtte, zag den richtingwijzer blijkbaar niet en wilde den wagen links passeeren. Doordat de vracht wagen den weg in sloeg, werd de auto van den heer VI. H. naar links gedrongen. Uit de tegenovergestelde richting kwam in- tusschen de auto van den heer O. D. aan. De vrachtauto ging achter den wagen om, doch de heer VI. H. zag zich plotseling tegenover den uit Den Haag komenden auto geplaatst. Een botsing viel niet meer te vermijden. Met een hevigen slag vlogen beide wagens op elkaar in, waarbij zij vrijwel geheel werden vernield Zaterdagmiddag brak brand uit in de boer derij van den heer Snijders aan den Amster- damschen straatweg tusschen Muiden en Naar- den. De brand greep zeer snel om zich heen, mgrootlng zijn opg«öndêtT aTA de .Superbe" zoodat de brandweer niet kon verhinderen, dat Gevraagd werd, ot bij de voorgenomen rege ling van de uitgifte van gronden gedacht Is aan het beschikbaar stellen van gronden aan de toekomstige burgerlijke en kerkelijke ge meenten, teneinde haar in de gelegenheid te stellen haar taak naar behooren te verrichten. Bij haar antwoord wees de regeering er op. dat de dorpskernen in de Wieringermeer ruim zijn opgezet. Binnen de dorpsplannen is een flink sportveld ontworpen, terwijl voldoende ter reinen beschikbaar zjjn voor uitbreiding van de bebouwing gedurende een reeks van jaren. Voor het geval in de verre toekomst deze terreinen onvoldoende mochten blijken, kunnen aanslul- tende terreinen zonder eenig bezwaar in de dorpsplannen worden opgenomen. Evenzoo zal het steeds mogelijk blijven aan de burgerlijke gemeente de beschikking over voldoenden grond te geven, om haar in staat te stellen haar taak naar behooren te verrichten. Uit den aard der zaak zal met de toekomstige burgerlijke ge meente een regeling moeten worden getroffen ten aanzien van de overdracht in eigendom, beheer en onderhoud van verschillende werken. In hoeverre daaromtrent in een of anderen vorm een financieele tegemoetkoming zal moe ten worden verleend, zal eerst kunnen worden overzien, wanneer de toestanden en verhoudin gen. in de Wieringermeer zich eenigermate zul len hebben geconsolideerd, waarvan thans nog geen sprake is. Voorshands zal het Zuiderzee- fonds terzijde staan om nadeelige saldi van het gemeentelijk bestuur op te vangen. Van Damme, die van vrouw en kinderen ge scheiden leefde, had een huishoudster met zes kinderen in huls. De vorige week vertrok het zevental, doch Zaterdag keerde de vrouw met haar kinderen terug. De achttienjarige oudste zoon was het hiermede heelemaal niet eens en trachtte zjjn moeder te overreden niet opnieuw haar Intrek bij van D. te nemen. Van D. be dreigde daarop den jongeman, die in drift ont stak, een dolk greep en van D. eenige steken toebracht, waarvan er een de long raakte. De gestokene vluchtte bij buren binnen, die de politie terstond waarschuwden. De jeugdige dader, die gunstig bekend stond, liet zich zonder verzet naar het bureau leiden. Van Damme is naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overledén. De bestuurder van den vrachtwagen merkte bjj het passeeren van de brug over den Krom men Aar, dat uit tegenovergestelde richting de autobus van de NAL„ welke den dienst on derhoudt tusschen NieuwkoopAlphen a. d. Rijn en Lelden, naderde. Hij haalde zooveel mogelijk rechts uit, maar doo- de gladheid van den weg weigerde net stuur, waardoor de wagen nog meer naar links gleed en vlak langs den autobus schoof, hetgeen tot gevolg had. dat een haak van den vrachtauto door den zijwand van den bus drong. Deze botsing was oorzaak, dat de autobus tegen een grooten steenen hoekpaal van de brug reed. Door den hevigen schok werden de passagiers vijftien in getal op en over el kaar geslingerd. De ruiten braken en de auto bus zelf kwam over den rand van den Krom men Aar te hangen, doch bleef gelukkig op het droge. Op den onbewaakten spoorwegovergang bij den Amstelveenscheweg aan de Koenen kade te Amsterdam is Zaterdag te kwart over tien een vrachtauto door een trein ge grepen. De vrachtauto werd over een af stand van honderd meter meegesleurd, van de inzittenden werden de chauffeur levens gevaarlijk en diens knecht licht gewond. s» De auto, die van Aalsmeer kwam, een Ford- vrachtwagen, welke niet geladen was, behoort aan de meelfabriek malerij .Boerenbelang", te Ouder-Amstel. Tijdens een vrjj hevige sneeuw bui reed de wagen, die bestuurd werd door den 31-jarigen Griffioen, terwijl naast hem de 22- jarige knecht Rietveld was gezeten, over de Koenenkade, een dwars door het land, loopenden smallen weg. Ofschoon het uitzicht ter hoogte van den overweg goed is, is het zeer wel moge lijk dat de voorruit van de cabine met natte sneeuw bedekt is geweest, waardoor een onbe lemmerd gezicht op den weg bemoeilijkt zou zijn geweest. onderzoek thans richtingen gaat De slachtoffers worden Dinsdag ter aarde be steld. De lijken zijn naar het lijkenhuis overge bracht, waar morgen de sectie zal worden ver richt Nu de lichamen zijn verwijderd, wordt op het oogenbllk op de plaats van het misdrijf opnieuw een onderzoek Ingesteld. De bijeenkomst der NederlandschZuid- Slavische handelsvertegenwoordigers te Bel grado heeft een gunstig resultaat gehad. Het slotprotocol is geteekend. Het is ge baseerd op het principe van het evenwicht. De modaliteiten zijn nader omschreven. Door de commissie werd de vraag gesteld, of bij de bepaling van de grootte van de bedrijven de nadruk zal worden gelegd op de behoefte in Nederland aan kleine zelfstandige bedrijven, dan wel op de grootbedrijven. De regeering antwoordde, dat bU de indee- 11 ng van de cultuurgronden in den Wleringer- meerpolder in landbouwbedrijven uit den aard der zaak rekening moet worden gehouden met de bestaande verkaveling. De normale verka veling bestaat uit perceelen van ongeveer 20 tot ongeveer 25 HA. Daarnaast wordt in het Zuid westelijk deel van de Wieringermeer over een belangrijke oppervlakte een verkaveling met grootere perceelen aangetroffen, varieerende van ongeveer 30 tot ongeveer 70 H.A., terwijl hier en daar langs de wegen perceelen van ongeveeg7S tot ongeveer 14 HA. voorkomen. Nadat deze aanrijding was geschied, na derde de sneltrein uit Roosendaal naar Breda, terwijl de auto nog op de rails lag. De trein reed over den reeds zwaar gehavenden auto heen, waardoor deze volkomen vernield werd. Aanvankelijk kostte het moeite, de Iden titeit van het slachtoffer vast te stellen, eerst eenlgen tijd later had men daaromtrent zeker heid. Het onderzoek ter plaatse werd geleld door de maréchaussee van Princenhage. Ook het parket arriveerde spoedig. ookbloembollen houden van vraag niet kunstmest, vraag merk VX Gevraagd werd, of, nu de regeering van de oprichting van een aaneengesloten grootbedrijf afziet, met een Staatsexploitatie van veel min der dan 3.000 HA. kan worden volstaan. Teneinde van de Staatsexploitatie, aldus de regeering, zooveel mogelijk profijt te trekken, is het noodig daarvoor een behoorlijk oppervlak ter beschikking te hebben,zoodat het niet ge- wenscht geacht wordt met veel minder dan 3.000 H A. te volstaan. Als bijkomstige overweging heeft hierbij get golden, dat een oppervlakte van ongeveer 3.000 HA. het mogelijk maakt den bedrjjfslnventarls van de Landbouw-Cultuurmaatschappij in de Wieringermeer ’n nuttige bestemming te geven. De regeering verklaarde nog, dat het geens zins In haar voornemen ligt, de Instelling van een corps agrarische Rijksambtenaren met vaste aanstelling, salaris en pensioen te bevorderen. Gevraagd werd, of er geen beswaren te vree- zen zijn van de bepaling van art. 14, dat als voorzitter van de bestuurscommissie ook op treedt de directeur. De regeering antwoordde, dat het leggen van het directeur-voorzittersohap in ééz» hand voor- .m deeleri heeft, omdat juist in het tijdperk, ge- durende hetwelk het openbaar lichaam is In geschakeld. vele en velerlei aanrakingspunten tusschen Rijks- en waterschapszorg eenerzijds en gemeentelijke zorg anderzijds zullen bestaat en gegronde verwachting bestaat, dat tegen stelling van belangen zonder groote moeilijk heden kan worden opgelost. De 27-jarige heer A. de Rooy, uit Aar- landerveen, werd dwars door deze ruit en door de opengeschoten deur van de brug in de kromme Aar geslingerd. Hjj kon echter spoedig op het droge worden gebracht en bleek geen noeménswaardlg letsel te hebben opgeloopen. Bedenkelijker was de toestand van de 17-jarige mejuffrouw G. Brunt uit Nleuwveen, die door glasscherven ernstig aan het gelaat en den hals werd gewond; zjj heeft bovendien een zenuwschok opgeloopen, waardoor zij voorloopig niet kon worden vervoerd. Een vrjj ernstige hoofdwonde had voorts de 13-jarige A. van der Knijff uit Aarlander- veen, en ook de heer B. Heins uit Ter Aar was door glasscherven aan het gelaat ge wond. Verschillende andere passagiers be kwamen ontvellingen. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over het om werp van wet, houdende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht ot kleine nij verheid zal worden uitgeoefend, ontleenen wij het volgende: De minister vermag niet in te zien, waarom, na de productie en het vervoer, de distributie niet ook eén onderwerp van zorg voor de rijks overheid zou mogen zijn. Integendeel, hij acht het zjjn plicht, ook aan dit onderdeel van het economische leven zijn aandacht te wijden niet slechts wegens de belangen der honderdduizen den gezinnen die rechtstreeks bij de distributie betrokken zijn, maar ook met het oog op de groote beteekenis van een goed georganiseerd en rationeel dlstributie-apparaat, voor het prijspeil In het binnenland en het concurrentie vermogen met het buitenland. J Te Spakenburg is de 25-jarige arts H. uit Am sterdam op tragische wijze om het leven geko men. De heer H. die sinds enkele dagen de practjjk waarnam van een der plaatselijke doktoren die kort geleden een operatie heeft ondergaan, had omstreeks half negen Zondagochtend zijn wo ning verlaten om per fiets een aantal patiënten te bezoeken. Toen hij na eenige uren niet terug keerde ontstond groote ongerustheid. Onder lei ding van dokter Warmolts en de politie ging men op onderzoek uit en zocht men den omtrek af. In verband met de veelvuldige klachten, die de Commissaris van Politie te Tilburg ontvangt over het niet terugontvangen van foto's, die ter Zaterdagavond om ongeveer zes uur is de 22- jarige expediteur J. Creemers, bij het schcoon- maken van zjjn vrachtauto aan de loskade der Roer te Roermond vermoedeljjk door ultglijden te water geraakt en verdronken. Pas later op den avond werd hij vermist- Zondagmorgen om tien uur heeft men na ge- ruimen tijd dreggen het lijk opgehaald, cree mers was de oudste zoon en kostwinner wn een gemn van dertien kinderen. schoon de machinist onmiddellijk na de botsing tegenstoom gegeven en krachtig geremd had. over een afstand van honderd meter werd meegesleurd, waarna hij, volkomen vernield, in omgekeerde richting terzijde van de spoorbaan liggen bleef. De regeering zeide op een nadere vraag der commissie, dat ter beoordeeling van de beteeke nis der kleine bedrijven tegenover die der groote bedrijven niet alleen de oppervlakte, voor belde soorten bedrijven beschikbaar gesteld, als maat staf mag gelden, doch tevens en stellig niet in mindere mate het aantal dier bedrijven. In dit verband verdient aandacht, dat tot heden 156 bedrijven verpacht zijn, waarvan niet minder dan 48, zijnde ruim 30 pet., ter grootte van ma ximum 26 H.A.. In totaal een oppervlakte van ongeveer 850 HA. beslaande. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat ih de eerste jaren reeds 65 ontglnnings- boerderijen werden gebouwd, welke, In verband met den opzet, voor exploitatie van mlddelgroote bedrijven zijn aangewezen, waarbij het klein bedrijf niet in aanmerking kwam. In dit licht beschouwd meende de regeering te mogen hand haven, dat aan de stichting Tan kleine bedrijven voldoende aandacht wordt geschonken. Aangeteekend zij, dat tot heden nog slechts ruim een derde deel van de totale beschikbare oppervlakte is verpacht, voornamelijk de lich tere en de zwaardere gronden omvattend, zoo dat nog een belangrijke oppervlakte, geschikt voor gemengd bedrijf, beschikbaar blijft. De er varing heeft geleerd, dat het kleinbedrijf voor Het vee werd gered Dat althans nofnisch leven het zg. I verdienen, verdient overigens bijzondere aandacht, dat be langhebbenden zelf allerminst unaniem voor het behoefte-element geporteerd zijn. In antwoord op 'n desbetreffende opmerking antwoordt de minister dat hem inderdaad een branchegewjjze regeling voor den geest staat. Te Alphen a. d. Rijn is tengevolge van de gladheid van den weg op den West- Kanaalweg een vrachtauto tegen een autobus gebotst, waardoor verschillende Inzittenden van den bus verwondingen be kwamen. De Nijverheidsraad heeft door het zenden van een telegram aan den minister van Finan ciën uiting gegeven aan zijn groote bezorgdheid over diens uitlatingen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal betreffende verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd. Er is op ge wezen. dat de toestand der betrokken bedrij ven uiterst zorglijk'is en dat langer uitstel van accijnsverlaging catastrophale gevolgen zal heb ben. met ultelndelijk groot nadeel voor de schat kist. Mede met het oog op het zomerseizoen wordt een spoedige gunstige beslissing wen- schelijk geacht De raad heeft den minister gevraagd, deze aangelegenheid mondeling te mogen toelichten. Het vliegtuig Scheldemusch is bij Gravesend heergestort tijdens een proefvlucht van den pi loot .Doing. Het vliegtuig werd volkomen ver nield, de piloot kreeg slechts enkele lichte kwetsuren. en „Regina". herinnert hij belanghebbenden aan »ön reeds vroeger gepubliceerde mededeelingen •lat daartoe zijnerzijds geen tusschenkomst kan Worden verleend, omdat de „Superbe" en „Re tina” met te Tilburg doch te Baerle Hertog (B.) këvestlgd zijn. Klachten kunnen gericht worden aan "“«meester van Baerle Hertog (BJ. Zaterdagnacht is in het perceel Groote Marktstraat 37 te Den Haag, waar sinds de vorige week een kleedingmagazijn van den heer M. uit Delft is .gevestigd, ingebroken. De dader moet zich aan de achterzijde van het huls in het winkelperceel is 's nachts niemand aanwe zig toegang hebben verschaft langs de zich daar bevindende steeg en door het oplichten van een kelderrooster. Eenmaal binnen zijnde, zag de nachtelijke Indringer gemakkelijk kans, uit het magazijn te halen wat van zijn gading was: 56 heerencostuums, 10 regenjassen en 4 regenmantels waren zijn buit. De inbraak werd eerst Zaterdagochtend te negen uur ontdekt, toen de winkelbediende het magazijn binnenkwam. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een ijverig onderzoek heeft Ingesteld, dat echter tot op Zaterdag avond nog geen positief resultaat had opge leverd. Ook voor begraafplaatsen zijn buiten de dor pen flinke terreinen gereserveerd. In de onmiddellijke omgeving van de dorpen is terrein beschikbaar voor landarbeldersper- ceelen. Voor welke branches een regeling het eerst in overweging zal worden genomen, hangt geheel van het initiatief van belang hebbenden zelf af. Dat de minister overl ook gaarne de bedrjjfsraden. waar zal raadplegen, spreekt van- De Paus informeerde met belangstelling naar het levén in Nederland zoowel als naar het Missiegebied en gaf Mgr. Stam zjjn besten ze gen mede voor het oude en het nieuwe vader land van den Apostollsch-Vicaris. De eerste nacht van den Stillen Omgang heeft weer duizenden uit den lande in zwij gende pelgrimage naar de Mirakelstad ge bracht. Extra treinen en bussen voerden in den laten middag en in den avond van dichtbij en van ver de ommegangers «an, die zich door de nat-koude sneeuwjacht van heel den dag niet lieten afschrikken Gelukkig voor hen, werd het late uur mild; de sneeuwval hield op, de koude nam af, de lichten stierven en alleen de vensters der wachtende kerken gloeiden en glans den. In den nacht gingen 25 tot 30.000 man nen den historischen weg door het hart Var, heinde en ver kwamen zij weer. Van Groningen zoowel als van Middelburg en Vlls- slngen, van Zierikzee, uit het Brabantsche en uit Twente. Een groote groep vertegenwoor digde Klazirmveen, welke voor den omgang het Lof bijwoorfle in de St. Nlcolaaskerk. Zoo deden het ook de Groningers en Zeeuwen. Be wondering verdiende de Rijwielbond, welke on danks het slechte weer nog met honderden kwam pelgrimeeren. Zooals wjj reeds mededeel den nam ook Z. H. Exc. Mgr. Huibers, na den nacht in het Bagfjnhof te hebben doorgebracht. *8 morgens in alle vroegte aan den omgang deel en las omstreeks zes uur in de Bagijnhofs- kerk de H. Mis. Of het aanbeveling verdient, in het be lang van den middenstand van overheids wege maatregelen tegen het grootwinkel bedrijf te nemen, is op zichzelf een belang rijk vraagstuk, dat te gelegener tijd in overweging kan worden genomen. Een inwoner van Spakenburg heeft om streeks het middaguur op den Zeedijk ten zuiden van de haven de vreeselijke ontdek king gedaan, dat het lichaam van den ver miste onder aan den djjk in het water lag, terwijl het rijwiel zich nog op het droge be vond. Hij heeft den drenkeling onmiddellijk op den kant getrokken, doch de levensgees ten bleken te zijn geweken. Het HJk van het slachtoffer is daarop naar de begraafplaats vervoerd, waar het is opgebaard. De politie volgt op het oogenbllk een spoor in de zaak van den roofmoord te Vllssingen, dat eenige hoop geeft, doch nog verschillende hia ten vertoont. Het beroep op het publiek heeft een stroom van aanwijzingen tengevolge gehad, zoodat het zeer uitgebreid is en in vele Op den onbewaakten overweg Beek Princenhage, ter plaate Liesbosch. is de zoon van den bierbrouwer Noren, uit Princen hage, met zijn auto door den sneltrein, die te 10.17 uur van Breda naar Roosendaal was vertrokken, gegrepen. De auto werd over een afstand van honderd meter mee- gesleurd. de heer Noren werd op den berm van den weg geslingerd, waar hij zwaar verminkt bleef liggen. Hfj moet op slag dood zijn geweest. Hoe het zij, de vrachtauto bereikte den over weg gelijktijdig met het van Aalsmeer in vrij snelle vaart naderende locaal treint je. De bum per van de locomotief trof den vrachtauto in de flank, hetgeen een klap veroorzaakte, die tot ver in den omtrek hoorbaar was. De auto raakte met'het voorste*gedeelte aan den bum per vaat mat het gevolg, dat de wagen, of- per kilogram. Men vermoedt, dat de heer H. door den har den wind van zjjn fiets is gewaaid, tegen de steenen glooiing is geslagen, welke een hoogte heeft van anderhalven meter en vervolgens in het water is terecht gekomen. Aangezien het ter plaatse slechts ongeveer zestig centimeter diep is, neemt men aan. dat de heer H. door den val bewusteloos is geraakt en daarna in het wa ter Is gestikt. uomt mvixenooer oe H. Mis gelezen voor het bestuur van het Genootschap van den Stillen Omgang en de ruim 40 orde-commlssa- rissen. die na afloop van voorzitter Elzenburg de laatste instructies ontvingen. Onder hen bevonden zich voor het eerst de Amsterdam- sche Katholieke Zeeverkenners. Tusschen één en half twee, toen café's en uitgaansgelegen- heden hun deuren hadden gesloten en de laat ste bezoekers huns weegs gingen, vormden zich de donkere groepen van Katholieke mannen, die zwijgend en Ingetogen den historischen weg gingen. Waarlangs eens het H. Sacrament van Mirakel werd gedragen met luister en praal door het Mlddeleeuwschp Amsterdam. Onze ons: Mgr. Nicolaas Stam, Apost Vic. van Kisumu in Centraal Afrika is Zaterdag door Z. H. den Paus in particuliere audlënti- ontvangen. Mgr. Stam werd om kwart vóór twaalf bij den Hei ligen Vader toegelaten en heeft zich ruim een kwartier met Z. H. onderhouden. De chauffeur was op een afstand van on geveer zestig meter van de plaats der bot sing uit de cabine geslingerd, waar hij, ba dend in zijn bloed, naast de rails bleef lig gen. De knecht zat in de cabine tusschen de wrakstukken bekneld. Onmiddellijk was er van omwonenden hulp ter plaatse, ook de O. O. eh O. D. verscheen kort na de me left ng van het on geluk. Griffioen bleek een hersenschud ding en ernstige Inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Hij werd in zorgwek- kenden toestand naar het Wilhelminagast- huls vervoerd. De knecht, die tusschen de wrakstukken moest worden uitgezaagd, bleek als door een wonder slechts een won de aan het been te hebben opgeloopen; hjj was echter door het gebeurde zoo over stuur, dat ook hij naar het Wllhelmina- gasthuis vervoerd moest worden. van het oude Amsterdam. In hun midden ging, door slechts weinigen herkend. Haar lems blsschop. één in stil gebed met de dul- Zoo verstreken de uren met het eendere beeld der donkere, schier eindelooze gelederen, het vertrouwde geluid der gescandeerde passen over het vochtige plaveisel, ononderbroken tot de schemering van den nieuwen dag. Na den omgang vulden zich de kerken, waar de glans der brandende kaarsen, het stralend licht der lampen de biddenden welkom heette bU God. In het gastvrije Maagdenhuis op het Spui werd, der traditie getrouw, na middernacht door Prof. Molkenboer de H. Mis gelezen -- - Genootschap van voor dezen sector van het ecu- een regeling op grondslag van behoefte-element de voorkeur moet de minister ontkennen. Het Koersen voor stortingen op 8 Maart tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 73.50, Lires f 9.61, Peseta’s f 12.05, Turksche Ponden f 1.45H.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15