ONS BLAD Rechtsche aanval op Madrid steeds dreigender I s I Bomaanslagen in Frankrijk Oslo-conferentie geëindigd z - Het nieuws van heden maakt indruk De controle over Spanje Hongersnood in West-China Te DEMONSTRATIE VOOR HABSBURG JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 3 Optimistische stemming in het eindrapport DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 8 MAART 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. 133 in Hongarije” o o De Fransche defensie- leening Helsche machine in Spaansch consulaat Troepenconcentratie Bombardementen door de rechtschen Gebruiken de rooden A gifgas? De wol uit melk i'; Von Ribbentrop weer naar Londen De gebeurtenissen in Hongarije De schoolstrijd in den Elzas Staking in de haven van Bordeaux Drieduizend personen van honger omgekomen Achttien millioen menechen in gevaar Dthedag op audiëntie bij George VI Dingdag a.». wordt het wets- ontwerp ingediend Sanctie» tegen uifertt rechtech zouden moeilijk zijn Schepelingen eitchen veertigurig< werkweek De Engelsche vloot in Gibraltar DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De aanslag te Addis Abeba „Een» zal de dag komen,” zegt Steiner te Weenen Aanslagen nemen vooral in Jerusalem toe Ontploffing in trein aan de Spaan sche gren» tijden» de controle Brand in een Japansch restaurant Gestapo neemt *n rond schrijven in beslag Moeilijkheden met de Duitsche betaling Acht personen kwamen in de vlammen om De rooden zouden de laatste dagen steeds meer dum-dum- kogels gebruiken Een schrijven van den bisschop van Straatsburg ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel,- idem op peg. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De ongeregeldheden in Palestina 5 O» NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD «t. UM Slotzitting van de Oslo-conferrnlie te Den Haa*. m 26 I 19 LI a. Cl l l X3 l. A. Ir. de Kok en Schmidt Crane in het vader land tern*. ar u> Stand *p Maandag 18 nar tjs: 754J Vorige stand: Ttt.4 en dr. In den nacht van gisteren hebben vlieg tuigen der nationalisten verscheidene plaat-* sen gebombardeerd, onder meer Aranjuez, San Fernando, Alcala de Henares, Tarancos en Villanueva del Pardillo. Hoewel men nog niet over nauwkeurige cijfers beschikt, zou het aantal slachtoffers groot zijn. de het In politieke kringen wordt thans als vast staand aangenomen, dat Daranyl deze week de portefeuille van Binnenlandsche Zaken aan een nieuwen minister zal geven, die ook het ver trouwen van de oppositie geniet. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de vestigingswet voor het kleinbedrijf. 174 iOT ir- ÜR as n Ie W 0 TOKIO. 8 Maart (DUB.) In den afgeloopen nacht is brand uitgebroken in een restaurant in de hoofdstraat van Tokio. Zeven kellnerinncn en een kok kwamen in de vlammen om. - Te Weenen werd een groote demonstratie ge houden voor het herstel der Habsburgers. WASHINGTON, 8 Maart (Havas). Hull heen ontkent, dat de Italianen 160 Abessinièrs zou den hebben gedood, die zij in de legatie der Vereenigde Staten te Addis Abeba zouden heb ben gevangen genomen. Huil gaf toe, dat na den aanslag op Graziani orders werden gegeven en dat de 'gezant der ontboden om inheemschen. die de Amerikaan- sche legatie waren binnengevlucht, er uit te Vereenigde Staten Itallaansche troepen heeft verwijderen. Deze operatie geschiedde evenwel zonder bloedvergieten. ROME. 6 Mrt. (Stefanl) Maandag zullen voor bet eerst Lanital-weefsels voor het publiek ver- kiijgbaar worden gesteld, dl. een soort synthe tische woi, vervaardigd uit melk. Uit linksche bron wordt gemeld, dat twee be wapende treilers, varende onder de vlag der Baskische regeering, aan de kust den recht schen kruiser „Canarla" hebben ontmoet, welke een handelsvaartulg escorteerde naar de haven van Pasajes by San Sebastian. Na een hevig Springer wint den voorwedstrijd om het wereld kampioenschap dammen. Aerta—Debruycker segericren in de New-York- sehe Zesdaagsche. '•a X K m- boo •1- 30- 'd n it n k d an n, Fe 31 n. BT, MO 50 tl- SJANGHAI, 8 Maart IAU.P.) Volgens hier ontvangen berichten zijn vier perso nen gedood en tientallen andere gewond tijdens z.g. „rystrelletjes" in West-China. waar, naar verluidt, ruim achttien millioen menschen gevaar zouden loopen den hon gerdood te sterven. gevecht, waaraan de kustbatterifen deelnamen, slaagden de twee treilers er in zich meester te maken van het door den kruiser geëscorteerde vaartuig. Een der treilers hield het gevecht uren vol, terwijl de andere den bult naar de haven bracht. Men veronderstelt, dat de „Canaria” door een bom getroffen Is, te oordeelen naar den rook, welke op de brug van den kruiser bemerkbaar was, toen hij gedwongen was ver der zeewaarts te gaan. Na bestudeering van de maatregelen, welke in elk der landen, tengevolge van de crisis zijn genomen, hebben de experts in een eindrap port, dat zjj aan hunne respectievelijke regee- ringen voor zullen leggen, de gevolgen, welke zullen kunnen gegeven worden aan het initia tief van dr. Colijn, ter verruiming van het in ternationaal handelsverkeer, onder het oog ge zien. In dit rapport namen de experts, zonder de bestaande moeilijkheden te onderschatten, ze kere aanstonds te verwezenlijken mogelijkheden tot uitbreiding van het handelsverkeer in het kader van een plurilaterale overeenkomst en van aanvullende bilaterale regelingen, in be schouwing. Het rapport der experts ziet voorts nog op het oog het nut van het aanbrengen van en kele modificaties van practischen aard in den tekst der Oslo-conventie, zoomede van het be- studeeren van zekere bijzondere punten nopens het handelsverkeer van de gezamenlijke landen van de Oslo-groep. Het program van actie, dat door de experts in hun bijeenkomst is uitgewerkt, ware te on derwerpen aan een conferentie van gedelegeer den van de‘respectieve regeeringen. Aan het slot van hun rapport hebben de ex perts nadruk gelegd op het groote nut der her vatting van contact tusschen gedelegeerden van de landen der Oslo-groep en zij bevelen hun nen regeeringen aan, dit contact ook voor de toekomst te verzekeren. Ik heb gedurende de laatste vier Jaar her haaldelijk een bezoek aan Spanje gebracht. Ik heb geregeld kunnen constateeren, dat in de regeerlngsorganen een voortdurende verslechtering intrad en in April 1936 ben ik zelf ooggetuige geweest van de brand stichting in de historische kerk van Niebla, een der honderden gebouwen, die bewust en onder het oog der autoriteiten verwoest werden. BERLIJN, 5 Maart (Reuter). In pro- testar.tsch-kerkeKjke kringen wordt verklaard, dat de Gestapo beslag heeft gelegd op afdruk ken van een rondschrijven aan de leden der Evangelische Oppositie, waarin het verklezings- decreet een nieuwe aanslag op de kerk en den bjjbel genoemd wordt, waarbij gepoogd wordt de Evangelische kerk te onderwerpen aan de nat.-socialistische wereldbeschouwing. Het Fransche sa. „Malgache” is in de straat van Gibraltar gepraaid door een bewapenden treller. Daar het Fransche vaartuig bedreigd werd tot zinken gebracht te worden, moest het zich naar Ceuta begeven, waar het echter kort daarop weder werd vrijgelaten. van In een Arabier ver- Verder heeft een voorbijganger aan den oever van de rivier een bus gevonden, gevuld met bus kruit en voorzien van een ontsteek-lnrichtlng. De politie stelt een onderzoek in. Gibraltar waarin hy die TERZIJDE: Dezer dageji kreeg generaal Franco bezoek van zijn echtgenoote en dochter. BOVEN: De Italiaansche gezant bij de nationalistische regeering in Spanje overhandigde zijn geloofsbrieven. De gezant, Santalupo, neemt de toe juichingen van de menigte in ontvangst Verslag der Kamercommissie Inzake overleg met Regeering over het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor de Usselmeer- polders. Benoemingen de Paters Minderbroeders. De contingenteerlng van suiker wordt binnen kort opgeheven. Hevige autobotalng te Oegstgeest, vijf gewonden. Kerkinbraken In en ons Spaarndam. JERUSALEM, 8 Maart (A. N. P.) Na vyf maanden betrekkeiyke rust is sedert begin Januari de spanning weer geleidelyk toegeno men. In Jerusalem. Haifa en de vyf provlncie- dlstricten zyn sedert Donderdag talryke aan slagen gepleegd. De Incidenten te Jerusalem zyn toegenomen. Zaterdag is verscheidene malen op Arabieren geschoten, waardoor een van hen werd gedood en een kind gewond. In de Jodenwijk werden twee Arabieren aangevallen door de menigte. Te Calffa zyn vier Arabieren ernstig gewond door het ontydig ontploffen van een bom, welke zy bezig waren te vervaardigen. De Zondag is kalm verloopen. Een poging tot demonstreeren van de havenarbeiders Haifa kon snel onderdrukt worden. voorstad van Jerusalem is een moord. Het verbod om zich des avonds op straat te bevinden, is weder Ingetrokken. PERPIGNAN, 8 Maart (Havas). Terwijl de reizigers van den trein van drie uur vijf tig onderworpen werden aan het speciale douane-ondersoek in het Fransche grenssta tion Cerbère, deed zich een hevige ontplof fing voor in een wagon, die totaal vernield werd. Aangezien men meende de ontplof fing te moeten toeschrjjven aan een helsche machine, ging de politie over tot het instel len van een onderzoek en constateerde daar bij, dat een verdacht reiziger, die Zaterdag te Port Bou was opgevallen, verdwenen was. De Hongaarsche afgevaardigde Makray. een der leiders der Hongaarsche legitimisten, heeft verklaard, dat de restauratie der Habeburgers in Hongarye zou moeten beginnen. Duitachland zou dan niet kunnen protesteeren en de restau ratie in Ooetenryk zou kunnen volgen. In Hon garije is de restauratie een regceringszaak Makray gelooft, dat de principieels houding der Kleine Entente niet zoo ongunstig is als men opftsrvlakkig zou denken. Zn het leger-museum te München is het eerste lucht-afweerkanon tentoon gesteld, dat thans reeds geheel verouderd u AVILA, 8 Maart. (Havas) By de laatste ge vechten voor Madrid zouden de regeeringstroe- nen gebruik hebben gemaakt van gifgassen, v.c ?.c evenwel weinig uitwerking zouden hebben gehad. In den sector van Jarama schynen de recht schen hun troepen samen te trekken by Morata de Tajuna. Van de ochtenduren af heeft de artillerie der regeerlngstroepen de troepenbe wegingen bestookt, totdat de rechtsche bat terijen het vuur begonnen te beantwoorden. Twaalf driemotorige vliegtuigen der nationa listen, gevolgd door verscheidene escadrilles jachtvliegtuigen, vlogen vanochtend boven het front van Jarama, waar zy bommen wierpen op de linies der regeerlngstroepen. Het schynt dat deze dit bombardement goed hebben door staan. PEKING. 8 Maart In de maanden Janu ari en Februari zyn in de provincie Setsjoean in West-China drieduizend personen den hon gerdood gestorven. De nationale commissie voor steun aan hongerlydende streken heeft dit ontstellende feit in een heden gepubliceerd rap port aan het licht gebracht De hongersnood In Setsjoean. aldus het rapport, is de ergste ge weest van de laatste tien jaar. Naar gemeld wordt, zouden de regeerlngs troepen In den sector Madrid de laatste dagen overvloedig gebruik gemaakt hebben van ontplofbare kogels voor geweren en mitrailleuses, z.g. dum-dum kogels, welke, zooals bekend, onnoodlg pyniyke verwon dingen veroorzaken. PARIJS, 8 Maart (Havas) De Fransche minister van Financiën. Vincent Aurlol tal Dinsdag a.s. het wetsontwerp Inzake de nieuwe defensieleenlng Indienen by de bureaux van Kamer en Senaat, met het verzoek het ont werp onmiddeliyk in behandeling te nemen Het ontwerp zal dan ter behandeling worden gegeven aan de betreffende commissie, die zoo snel mogeiyk rapport zal uitbrengen. Men ver wacht. dat de bespreking vlot zal verloopen en dat de Senaat reeds Dinsdag tegen den avond het ontwerp »»1 kunnen bespreken. In West-China vielen dooden en gewonden bij relletjes die uitbraken door een dreigenden hongersnood. Steeds dreigender wordt een nieuw rechtsch of fensief by Madrid. BOEDAPEST, 8 Maart (Havas). Het gerucht dat Heteny, de adjunct-chef van de Hongaar sche politieke politie, gedwongen zou zyn af te treden, wordt tegengesproken. In Hongaarsche politieke kringen vraagt men zich af, welke sancties genomen zullen worden tegen de partijen van uiterst rechtsch. Zelfs vraagt men zich af of sancties genomen zullen worden, daar het zeer moeiiyk zal zyn de or ganisatoren te vervolgen. In een vergadering te Gyor verklaarde oud- mlnister-presldent Friedrich, van de Christen- geunifleerde party, dat het thans tyd Is om in te grijpen. Kanunnik Ernst, van dezelfde party, verklaarde dat Hongarye niets te wachten heeft van een groote mogendheid, welke het steeds voor haar eigen politiek zal gebruiken. Hon garye mag geen Inmenging in zyn binnenland sche aangelegenheden dulden. De leer der com munisten verwerpt de kanunnik, doch hy wan trouwt eveneens het programma van de anti communisten, die trachten de wereld onder een even twyfelachtige hegemonie te brengen. WEENEN. 8 Maart (Havas) Onder auspi ciën van de legltlmistische liga van Oosten- ryksche soldaten is Zondagochtend een groote monarchistische demonstratie gehouden. Op de eere-tribune van het Renz-clrcus. waar de demonstratie werd gehouden, hadden twee leden van de regeering plaats genomen, n 1 vice- kanselier Hulgerth en onderstaatssecretaris Roth. De voorzitter van de liga. Steiner, zeide: ..In dien het Vaderlandsche Front de uitdrukking van den wil van het volk Is. dan zal eens de dag komen, waarop dit front het signaal zal geven voor den terugkeer der Habsburgers." De vergadering juichte lulde den naan.' „Otto von Habsburg'' toe. 5 I STRAATSBURG, 6 Maart. „Waarom moeten de kleine kinderen uit den Elzas een jaar lan ger de lagere school bezoeken dan hun kame raadjes uit het overige gedeelte van Frankryk?’' De Bisschop van Straatsburg. Mgr. dr. Char les Ruch, publiceert in het jongste nummer van zyn Kerkelyk Weekblad „Bulletin Sccle- siastlque” bovenstaande vraag en schryft naar aanleiding daarvan o.m.: Gebleken is, dat er In den Elzas op de 1000 inwoners slechts 7 analfabeten zyn, terwyi dit cyfer voor het overige gedeelte van Frankryk 52 bedraagt. Reeds 50 Jaar lang verlaten millloenen kleine Fransche kinderen de byzondere Katholieke School op denzelfden leeftyd als de leerlingen der neutrale staatsscholen, doch de katholieke kinderen, die de byzondere school besoeken, ontvangen tydens schooltyd ook nog Gods dienstonderricht en nooit heeft men ergens In Frankryk het verlangen te kennen gegeven, dat men voor deze kinderen den leerplicht met een jaar zon verlengen; nooit heeft men ook kun nen bewyzen, dat zy minder goed onderwezen waren dan hün kameraadjes uit de neutrale in richtingen van onderwys. Zelfs voor het geval, dat vanwege den tyd, die voor het onderricht in den godsdienst en in de Dultsche taal besteed moet worden, een kleine Elzgsser met 14 jaar niet even goed vol ledig gevormd zou kunnen zyn, als zyn kameraad uit de overige departementen, wat echter abso luut niet bewezen is, zal men toch minstens moeten toegeven, dat hy zich op het oogenbllk, waarop hy de school verlaat, op dien leeftya zich In een dusdanige verhouding bevindt, die boven de positie van het kind uit het overige gedeelte van Frankryk ver uitsteekt, en dat hy meer bekwaam is voor zyn verder leven, daar hy twee talen beheerscht, terwyi het bovendien onmogelyk is. dat de bekendheid met gods dienstwetenschap en de zedenleer van het Evan gelie niet beschouwd zal worden als een zekere trap van beschaving, zelfs niet door degenen die over de waarde daarvan van meenlng ver schillen. LONDEN. 6 Maart (Stefani) De Dultsche ambassadeur te Londen. Von Ribbentrop, zal Maandag weer in de Engelsche hoofdstad te rug keer en. waar hy Dinsdag door Konlng George VI ontvangen zal worden. BORDEAUX, 6 Maart. (Havas) Daar de be sprekingen tusschen de vertegenwoordigers van de reeders en de schepelingen zyn mislukt, heb ben de laatsten ‘n vergadering gehouden, waarin besloten is. dat alle schepen van de openbare havendiensten zullen deelnemen aan een sta king, en dat de bemanningen aan boord van de vaartuigen zonder verbinding met het land, zullen blijven. Een dryvend dok is tot zinken gebracht Geen enkel Fransch of bultenlandsch •raartuig kan meer de rivier op- of afvaren, daar ook alle loodsdlensten staken. Volgens een verklaring van den secretaris der vakbonden van de schepelingen zal deze actie zoolang du ren. als de veertlgurige werkweek in de haven nog niet zal worden toegepast BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330. Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar s t f2.— Voor buiten Alkmaar J b f 2,50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad r- Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De Anglicaansche Bisschop van heeft een memorandum opgesteld, protest aanteekent tegen de verklaring, door de delegatie der Anglicaansche geesteiyk- held, welke een reis door Spanje maakte, is gepubliceerd. ,Jk moet daartegen protesteeren." zoo verklaart de Anglicaansche hoogwaardig- heidsbekieeder, „dat uw bericht als een bewys betreffende de gepleegde gruwelen een absoluut onvoldoende getuigenis is. MADRID. 6 Maart (Havai). De troepen-concentraties der nationalis ten, waarvan met hardnekkigheid melding wordt gemaakt, doen ge- looven, dat zij binnenkort een nieu wen aanval op Madrid zullen ont ketenen. Het schynt, dat de aanval zeer hevig zal zyn. In een trein aan de FranschSpaansche grens ontplofte een bom. die een wagon vernielde. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. In het Spaansche consulaat te Perpignan werd eveneens een bom ontdekt. Het Nederlandse he elftal wint te Amsterdam met 2—1 van Zwitserland. Volgens een publicatie van de Engelsche com munistische party zyn honderd leden van het Britsche batalllon der internationale brigade by den stryd om de verbinding tusschen Madrid en Valencia gesneuveld. Driehonderd andere En- gelschen werden gewond. Zondag j.l. heeft generaal Quelpo de Llano de gouden kroon van de H. Maagd van Macarena, die door de Broederschap van O. L. Vrouw der Goede Hope aan de regeering van Franco was afgestaan, voor het geval dat de Staat het goud wilde gebruiken voor de Nationale in- schryving, aan het bestuur der Broederschap teruggegeven. Generaal Queipo de Llano, die eereburger is van Sevilla, wilde deze gift niet aanvaarden en heeft -de kroon ongeschonden gelaten. Na een korte toespraak, waarin de generaal er op wees, dat het aan de hulp van Maria te danken was, dat de Nationalisten zege vierend oprukken, overhandigde hy de kroon aan Kardinaal Hundaln, die haar onder lulde toejuichingen der menigte weer op hoofd van het hoogvereerde beeld drukte. De man is Zondagmorgen te Perpignan in ar rest gesteld. Hy verklaarde Jean Salles te hee- ten en uit Toulouse afkomstig te zyn. Hy gaf als leeftyd dertig jaar op. Een speciale commissaris zal hem ondervra gen. a Na de ontploffing van een bom in een spoor wegwagen te Cerbère is een bom ontdekt in de tuinen van het Spaansche consulaat te Per pignan. Het moordtuig is niet ontploft. LONDEN, 6 Maart (DNB). De Engelse... Mlddellandsche Zee- en de thuisvloot zyn heden Gibraltar blnnengeloopen. na gemeenschappe lijk oefeningen in den AUantischen Oceaan te hebben gehouden. In totaal liggen thans te Gibraltar ruim tach tig oorlogsschepen met 20.000 man aan boord. LONDEN. 8 Maart (Reuter). De kwes tie van de betaling van het Dultsche aandeel in de kosten van uitvoering van het contröleplan over Spanje, zynde zestien pro cent, is nog steeds niet geregeld. Duitschland is tot dusver slechts bereid gebleken, een klein deel in buitenlandsche deviezen en (de rest in Marken te betalen. Dit brengt het geheele plan in gevaar, daar Engeland slechts wil betalen, indien ool^ de vier andere groote mogendheden een zelfde percentage betalen, en Frankryk, Italië en Rusland reeds eerder een soortgeiyke houding hebben aangenomen. De Dultsche ge delegeerde zal thans zyn regeering om nieuwe instructies vragen. Wat de contröle ter zee betreft, heeft Portugal zyn bezwaren tegen het gebruik van Lissabon en Madeira door Russische schepen voor bet inschepen der waarnemers laten varen. Na de bijeenkomst werd een optocht gevormd, welke onder het roepen van „leve Habsburg" door de straten trok. Een twwalftal natlonaal-soclalisten. die ge tracht hadden de vergadering In het Renz- circus te hinderen door het werpen van stink bommen, werden gegrepen en aan de politie overgeleverd. zonder dat hun opeet had kunnen slagen. De experts van de landen der Oslo-groep, te weten België, Dene marken, Finland, Luxemburg, Neder land, Noorwegen en Zweden, die te *s Gravenhage op uitnoodiging der Nederlandsche regeering waren bij eengekomen, hebben Zaterdag hun werkzaamheden, welke in een geest van goede verstandhouding vriendschap, onder leiding van Hirschfeld, dirécteur-generaal van Handel en Nijverheid, zijn gevoerd, beëindigd. n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1