ONS BLAD De toestand te steeds hachelijker Aardbeving te San Francisco Schip in nood in de Golf van Biscaye DIJJERS Het nieuws van heden DE BAROMETER Het contróle-plan geaccepteerd De wreedheden te Addis Abeba PA USELIJKE DELEGAA T ■TERUG NAAR MEXICO? TIJDENS DE VASTENDAGEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 9 MAART 1937 EN Vele kinderen komen om van den honger Groote schade aan vele gebouwen aangericht Vs Herriot is ernstig ziek w; IS P De SLECHT NIEUWS VAN DE ZON De Italiaansche Kamer feliciteert den Koning iracfrtat het ergste te voorkomen r yvt\\\\\\wuiiiiui/i///////A^g n 9 Vier torpedojagers ter hulp uitgevaren Nieuw hevig offensief tegen de stad ingezet Meerdere bommen te Perpignan gevonden Een priester vermoord te Santa Isabel Weer 80.000 stakers de auto-industrie Het Oostenrijksche legitimisten-program De „fakir van Ipi” maakt Britsch-Indië onrustig Een moordaanslag in California De kosten-kwestie moet echter nog worden geregeld Velen vluchtten ijlings uit de stad, beangst voor een ramp als in 1906 Een Britsch stoomschip zond nabjj de Spaansche kust dringende s.oa.-seinen uit Een eiland voor de misdadigers der V.S.? De procureur-generaal licht gewond Zelfs de soldaten aan het front krygen lang niet iederen dag »- warm voedsel DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN SPECIALE MAGERE DINERS ea GESOIGNEERDE DAGSCHOTELS I voetverzorging asx 22. H; 31, 30. Lord Cranbome vreest, dat inder daad zeer wreede represailles zyn toegepast De Obelisk van Aksoem wordt in groote stukken naar Rome overgebracht ten krijtrots bl) Le Havre, die naar de zee glijdt, sleept in zijn val verscheidens villa’s mee, terwijl hjj andere bedreigt. 150 arbeiders NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE JAARGANG No. 134 Franc taco richt San groote wordt O O waar het als een zegestuk zal worden opgericht en hervatten het normale leven. In o 'e de Me jaarbeurs te Utrecht De bekende schrijver, dichter en ood-boogleeraar prol. dr. Albert Verwey overleden. Stand «p Dtnadac M «r vja. IttJ Vorig» stand TSAJt nde de tle- Thans wordt geseind, dat de Jezuïeten pater Pedro Maldonado in Santa Isabel bij- Chihuahua door een bende gewapende man nen werd overvallen en vermoord. 32, 6. 19, 38. Bt m Naar verluidt heeft Duitschland thans aan geboden 10.000 pond te betalen in buitenland- sche deviesen, van de 143.000 pond, welke zijn aandeel zijn. bij deze aanvallen gemaakt hebben, werd nog niet bekend gegeven. SAN FRANCISCO, 8 Mrt. (D. N. B.) De stad San Francisco werd Maandagochtend vroeg door een aardbeving geteisterd, welke, naar de politie mededeelde, de hevigste Is sinds die van 18 April 1906. De aardschokken duurden twee k drie se conden. Zjj hebben groote schade aangericht aan de woonhuizen en winkelzaken. Voor zoover bekend zijn geen gewonden te betreuren. Het autoverkeer op de brug van San Fran cisco naar Oakland was spoedig na de aard beving zeer druk, daar velen ijlings ue stad ver lieten. uit vrees, dat zich een ramp zou her halen als in 1906 de stad heeft getroffen. Nadere berichten over de ware reden waar om het schip noodseinen heeft uitgezonden zijn alsnog niet bekend geworden. Nog werd vernomen, dat het schip reeds gezonken zou zijn; ook passagiers zouden zich aan boord bevonden hebben. 33; Ö8, 14. -23; Ö9, 22. ■27 14. tl rd sn Ml lie et ik In officieele kringen wordt verklaard, dat In het document, waarin het contróle-ontwerp uiteen wordt gezet, geen sprake is van de po litieke verhoudingen, welke bestaan tussclieu de regeeringen, die het niet-inmengingsverdrag hebben onderteekend. PERPIGNAN, 8 Maart (Havaa). -Wederom is een bom gevonden, gelijk aan die, welke in de rivierbedding van de Tet is aangetroflen en bestaande uit een met kruit gevulde en van DONDEN. 8 Mrt. (Reuter). In het Lagerhuis verklaarde lord Cranbome in antwoord op een vraag, dat, hoewel' het moeilijk is nauwkeurige inlichtingen te verkrijgen, het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft vernomen, dat na den aanslag op maarschalk Graziani ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad in Addis Abeba, waarbij de Italiaansche soldaten strenge represailles hebben genomen, welke eindigden met een groot aantal dooden en groote mate- rieele schade. Wat betreft de Britsche onderdanen en de personen onder Britsche bescherming, deelde de onderstaatssecretaris mede, dat zjj, die geduren de de ongeregeldheden gearresteerd waren, door bemiddeling van den dienstdoenden Britschen consul, thans allen in vrijheid zijn gesteld. Geen enkele Engelschman is om het leven gekomen. ;emeld, dat de Chrysler Corporation ge- heeft te erkennen, dat de bond van arbeiders in de automobiel-lndustrie het eenlg orgaan is, dat namens de arbeiders kan onder handelen en derhalve heeft de bond een sta king afgekondlgd in de fabrieken van Chrysler, Hudson en Chevrolet te Detroit, waar in to taal 89.000 man werken. NKWYORX, 8 Mrt. (Stefanl.) De sterrenkun digen te Pasadena in Callfomië hebben waar genomen, dat op de zon de hevigste uitbarsting sinds 1900 zich heeft voorgedaan. Dg zonne vlekken worden grooter en nemen snel in aan tal toe 1- In n menkort tot eer ?r provincie Cor en zijn namellj) zij hadden ont Puerto Llano er Vandaag geopend. Arbeidsbemiddeling voor den NoordoostelUken polder. 19; c39, 35. op T2, 46. 15; 17, 54. Bx in en ui nu o- en en BUITENHOF TEL. 117275* DEN HAAG Langzamerhand nam het gevecht in he- Msbeéd st, Velke vorderiagpn de troepen •ed- nen en- rd ld er, de te at en Ue >P MtU •eld. >en- r U ier’s niet zien het af- Uke Ier •s fitte i te Uk- i en niae hij ml.: NEW YORK. 8 Mrt. (Reuter.) Uit Detroit wordt ge welgerd WASHINGTON, 8 Mrt. In Congreskringen wordt gesproken over de mogelijkheid van het ingereedheid brengen van een afgelegen eiland, dat dienst sou kunnen doen als strafkolonie voor misdadigers, die tot langdurige straffen veroordeeld zijn. Dezen zouden dan met hun gezinnen daarheen kunnen worden overgebracht en als pioniers het land kunnen ontginnen. Men verwacht hiervan, zoowel voor de veroordeelden als voor de gemeenschap gunstiger resultaten dan van langdurige opsluiting. Eerst had het schip verbinding met het pe- troleum-tankschip Tamaha uit Hongkong en later met het Fransche schip Pierre Dreyfus uit Saint Nazaire. Op het oogenblik. seint Havas, bevinden zich talrijke schepen in de nabijheid van het vaar tuig, dat nog steeds brandt. Volgens mededee- lingen van de bemanning van trellers uit Ara- chon. die zich in de nabijheid van het bran dende schip bevinden, zou het S.OB.-seln uit gezonden zijn door het Britsche schip Ab». Dit schip zou kanonvuur gehoord hebben en het brandende schip gezien hebben en daarom het signaal hebben uitgeselnd. Het brandende schip zou echter geen Britsch schip Zijn, zooals men eerst veronderstelde, doch een gecamoufleerd Spaansch schip, dat door een ander Spaansch schip in brand geschoten zou zijn. Mgr. Ruiz dementeerde de mededeeling die in de neutrale pers is verspreid als zou de jongste ontwikkeling der dingen de ineenstor ting van de anti-godsdienstige actie in Mexico beteekenen. In verschillende Bondsstaten blijven de aan vallen tegen de Katholieke Kerk voortduren. Een van de merkwaardigste feiten van den burgeroorlog te, dat ondanks de hooge finan cieel® kosten, het leven in het door de na tionalisten bezette gedeelte van Spanje niet duurder is geworden. BORDEAUX. 8 Mrt. (Havas). Nader wordt nog gemeld, dat het in nood verkee- rende schip in het Engelsch seinde en steeds onderteekende met Adda. Er staat een groot aantal vrachtauto's gereed om de levensmiddelen naar Madrid te brengen, zoodra de nationalisten de stad binnenrukken. Zijn zuster die hem te hulp wilde komen werd ernstig mishandeld en bloedig verwond. Deze moord heeft in Santa Isabel groote op schudding teweeggebracht. Aan de protestmeeting die aldaar in verband met dezen moord werd gehouden werd door 15.000 katholieken deelgenomen. Lord Cranbome antwoordde niet op do vraag, of de regeering voornemens was stappen te doen bij de Italiaansche autoriteiten tegen deze schending van de internationale gebruiken. Nieuw hevig offensief op Madrid ingeset; de toestand in de Spaansche hoofdstad steeds hachelijker bfj gebrek aan levensmiddelen. Het schip zou den naam Ada dragen en nog vóór de hulp, waarom dringende 8. O. 8.- seinen waren uitgezonden, aanwezig kon zijn, zou het vaartuig reeds gezonken zijn. Opmerkelijk is, dat allen zonder uitzondering dezelfde geschiedenis vertellen: te Madrid heerscht een steeds ernstiger toenemend ge brek aan levensmiddelen. De meest tragische verhalen komen van bur gers, die er in geslaagd zjjn uit Madrid te vluchten. De ontberingen van de soldaten zijn minder groot, want ze krijgen het beste van de geringe voedingsmiddelen, die nog beschik baar zjjn. Deserteurs van de militie dselen me de, dat ze vaak acht en veertig uur geen ander voedsel kregen dan rijst, zwart brood en al en toe sardines. LYON, 8 Maart (Havas). Herriot ia lijdend» aan. een acute bronchitis. Hij heeft hoog» koorts. De vrijheid en onafhankelijkheid van Oos tenrijk moeten volkomen geëerbiedigd worden Het program bevestigt het chrlstelijk-sociale karakter van den staat en acht het onontbeer lijk de jeugd vaderlandlievende ideeën in te prenten en het elimineert iederen invloed, welke de jeugd zou kunnen verwijderen van de staatsidee van Dollfuss. Tot voor kort kregen de soldaten een da- geljjksch rantsoen van paardenvleesch en groentensoep. Maar dit Is thans een zeld zaamheid en er gaan dagen voorbij, zonder dat zij warm voedsel krijgen. De grootste moeilijkheid voor de burgerlijke bevolking is het tekort aan melk voor kinderen, van wie er velen van honger sterven. Verder werd gevraagd, of ooggetuigen van deze represailles niet hebben gemeld, dat deze met een onbeschrijflijke wreedheid wer den uitgevoerd en of deze wreedheid niet de ergste was in Afrika sedert de Congo- wreedheden. Lord Cranbome antwoordde hierop: „Ik weet, dat dergelijke rapporten bestaan en tot mijn spijt moet ik zeggen, dat onze inlichtingen gedeeltelijk overeen schijnen te komen met deze rapporten.** LOS ANGELES, 8 Mrt. De Pauseljjke Delegaat voor Mexico, Mgr. Leopold Ruiz y Flores, heeft aan den correspondent van den Katholieken Persdienst verklaard: De katholieken zullen zonder acht te slaan op de politieke gezindheid der partijen met lederen stap tevreden zijn, die onder nomen wordt voor het harstal van den vre de en de godsdienstvrijheid. Het controleplan door de non-interventie- commissie geaccepteerd; de kosten-kwestie nog niet opgelost. de artillerie der in onafgebroken LOS ANOELES. 8 Mrt. (D. N. B.) In den nacht op Maandag is een aanslag gepleegd op den procureur-generaal van Callfomië, Fitts, die slechts licht gewond werd. Men meent, dat deze aanslag in verband staat met de jongste staking in de Douglas vliegtuig fabrieken Fitts was de eerste procureur-gene raal in de Vereenigde Staten, die krachtig op trad tegen de „sit-down"-stakerz. Hij heeft driehonderd stakers laten arrestee - ren onder beschuldiging van samenzwering. Wat mijn terugkeer naar Mexico betreft, moet ik, alvorens een besluit te nemen, eerst de am- nestiebepalingen kennen, om mijn uitzonderlijk geval te kunnen beoordeelen, want ik ben niet als samenzweerder veroordeeld maar als Ver tegenwoordiger van den Paus, die volgens de opvattingen van de Mexicaansche regeering een buitenlandsch Souverein is.” Tenslotte berichtte Havas, dat het betrok ken schip niet onder vuur zou genomen zijn door een oorlogsbodem, doch dat het in de Golf van Biscaye in brand zou zijn geraakt. Vier Britsche torpedojagers, de „Echo”, .Eclipse”, „Encounter” en .Escapade” zijn ter hulp uitgevaren, terwijl ook van Fransche zij de hulp werd gezonden. Memorie van antwoord In zake het verbindend of niet verbindend verklaren van ooileSUeve arbeidsovereenkomsten. HACDALENENSTRI6 TIL 2dAT Achter het front is er weinig, dat er op wijst, dat er een oorlog gaapde Is. De boeren keeren onmiddellijk naar de veroverde dorpen terug Men verwacht, dat het X grooten slag In het Noorden dova zal komen. De rechts: den opmarsch begonnen, dit worpen, naar men gelooft, ai de mijnen van Almaden te bereiken. Volgens Lloyds hebben de Fransche autoritei- ten aan Fransche scHPpen instructie gegevei veertig mjjl buiten de Spaansche kusten te blij ven met het oog op het gevaar der drijvend: mjjnen. x ROME, 8 Maart. (Havas) Hedenmiddag vier uur is de Kamer bijeengekomen. Mussolini deel de mede, dat Prins Victor Emmanuel geboren was en dat de Korlng bereid was een delegatie van de Kamer, welke hem zou komen geluk- wenschen. te ontvangen. Alle Kamerleden vroe gen zich naar het Quirinaal te mogen begeven en besloten werd de vergadering tot morgen te verdagen. De Kamerleden begaven zich in op tocht naar het Koninklijk paleis. Ter gelegenheid van het overhandigen van de Oouden Roos, welke Z. H. de Paus heeft toegekend aan de Koningin van Italië, zal de Apostolische Nuntius bjj het Quirinaal, Mgr. Borgongini Duca. twee pontificale brieven voor lezen één gericht tot den Koning en Keizer, de ander gericht tot de Koningin en Keizerin. Dit zullen de eerste Pauselijke stukken zijn, waarin officieel den Koning van Italië de titel van Keizer van Ethiopië zal worden gegeven. Weliswaar heeft Z. H. de Paus ook in zijn ge lukwensen ter gelegenheid van de geboorte van prins Victor Emmanuel den Koning ook Keizer genoemd, doch deze gelukwensch was geen of ficieel stuk van den Heiligen StoeL dntsteekinrichting voorziene militaire vel^flesch De politie heeft de helsche machine verwijderd. Voor de rijfde maal is een bom ontdekt, thans in het wagentje van een voddenkoopman, van wien bekend was, dat hij met de zaak der Spaansche regeering sympathiseerde. De koopman waarschuwde de autoriteiten, die de helsche machine, welke van een uurwerk was voorzien, in het water onschadelijk maakten. NEW DELHI, 8 Mrt (Reuter.) Aan de Noord- Westelijke grens van Britsch-Indië Is het nog steeds onrustig en thans wordt gemeld, dat E»klr van Ipi” de kampioen voor den Islam. Zijn actie hervat heeft De oqrzaak van den twist is nog altijd het Hlndoe-melsje, dat vol gens haar geloofsgenooten ontvoerd en met ge weld tot den Mohammedaanschen godsdienst „bekeerd” te. Men vreest, dat de Britsche auto riteiten tot krachtige maatregelen zullen moe ten overgaan. In den loop van den Zondagnacht heeft het geschut der rechtschen de hoofdstad gebom bardeerd. De wijk Rastro in het bijzonder te getroffen. Shrapnells hebben verscheidene ge wonden gemaakt. De organisatie van dit hulpwerk ligt bijna geheel in handen van vrouwen uit aristocra tische families. Bovendien breien de vrouwen wollen kleeren voor de kinderen. Vele natio nalistische officieren hebben bloedverwanten, vrouwen, moeders, zusters of kinderen te Ma drid, die ZÜ spoedig hopen weer te zien. Maar de hulp zal aan allen worden verleend, die in nood verkeeren, tot welke partij zjj ook be- hooren. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De les van Malaga, waar bjj de verovering bleek, dat er een tekort bestond aan alle soor ten levensmiddelen, heeft de nationalistische autoriteiten er toe gebracht, groote hoeveelhe den levensmiddelen achter het front te ac- cumuleeren tot leniging van den nood der be volking. Er is reeds 20.000 ton voedingsmiddelen, grootendeels gecondenseerde melk, voor de kin deren in paaarva gehouden, verder 31.000 liter levertraan, eveneens voor de kinderen, groote (hoeveelheden kofti« welke vrij in de cantinas kal worden uitgereikt aan de bevolking, als mede groote hoeveelheden brood, meel, aard appelen, versche groenten en steenkool. Uit de verhalen van deserteurs, die in steeds grooter aantal naar de rechtschen overloopen. blijkt duide lijk hoe hachelijk de toestand in Madrid is. De Britsche admiraliteit ontving een tele gram van den torpedojager Echo, dat con tact verkregen was met den Spaanschen kruiser Canarias, welke verklaarde, dat het geheimzinnige schip, dat Adda en later Aba genoemd werd, een Spaansch schip is, dat den naam Marcantabrico draagt. De be manning was aan boord van de Canarias. Er wordt in het tetegram verondersteld, dat het vaartuig gezonken te. LONDEN, 8 Mrt. (Reuter). Naar verno men wordt, heeft de subcommissie van de nlet-lnmenglngscommissie hedenochtend de laatste twistpunten afgehandeld. Na de vergadering van de subcommissie is da commissie van ntet-inmenging bijeenge komen. Het ontwerp tot contróls te land en ter zeer van de grenzen van Spanje te door de commissie aangenomen, alleen de kwestie van de bijdrage van Duitschland in de kosten is nog niet geregeld. Om elf uur bereidden de rechtschen met ge schutvuur een nieuwen aanval voor, waarna hun infanterie geleidelijk opdrong naar de Unies der regeeringstroepen. Nadat een korte pauze was ingetreden, werd ***1 nog heviger aanval dan de vorige ingezet, wederom op hetzelfde punt. Tijdens dezen aanval was Regeeringstroepen eveneens actie Uit Madrid meldt Havas: rechtschen hebben vanmorgen een nieuw lievig offensief tegen Madrid ingezet. Zij zjjn een grooten aanval in den sector Guadalajara begonnen. Later werd gemeld, dat hier geen sprake kan zfjn van het stoomschip Ada, doch van de pakketboot Aba van dezelfde maatschap pij, welke een geregelden dienst onderhoudt tusschen Liverpool en de Westkust van Afrika. Aardbeving te schade aan. WEENEN, 8 Maart (Stefanl). Het nieuwe program der legitimisten vermeldt het rood-wlt-rood als de kleuren van het nieu we Oostenrijk. Het wijst leder privilege aan eenlge klasse van de hand, legt allen burgers dezelfde plichten op en verleent hun dezelfde rechten en is tegen lederen rassen- en klassenstrijd. IX3NDEN, 8 Maart. (Havas). Officieel wordt bevestigd, dat zich thans te Burgos de secreta- ris-generaal van de Engelsche ambassade te Hendaye, Pack, en de heer Fraser van de Board of Trade bevinden. Men legt er der nadruk op, dat dit contact tusschen de Engel sche overheid en de regeering van Franco geer erkenning van Franco beteekent. Officieele kringen achten het noodzakelijk tei plaatse kwesties te bespreken betreffende den handel tusschen Engeland en Spanje, vooral sedert het opschorten van de compensatiekas Pater Pablo de Santiago, van de orde der Claretanen heeft 133 dagen lang zijn priester lijke bediening uitgeoefend in het roode Astu- rië. Thans, nu hjj zich in veiligheid heeft kun nen Stellen, heeft hij enkele bijzonderheden medegedeeld over zjjn lotgevallen onder de roode terreur. lederen dag droeg hij de H. Mis op en werkte dag en nacht voor de geloovlgen van zijn zwaar beproefde provincie. Hij vermomde zich op verschillende manieren Nu eens bezocht hij zijn geloovlgen als mijn werker, dan weer als boer of als schaapsherder. Pater Pablo is in de stad Gijon getuige ge weest van honderden executies, zoowel van lee- ken als van geestelijken. Naar hij mededeelde, werden kelken en cibories in de herbergen als gewone wijnkroezen gebruikt. Verontrustende mededeelingen kwa men uit Londen, dat Maandag in den namiddag een passagiersschip van de Elder Dempster line zou zijn gebombardeerd door een oorlogs schip van onbekende nationaliteit in de Golf van Biscaye. Generaal Mlaja, de verdediger van Madrid, bevestigde aan de Journalisten: „De nationalis ten hebben vanmorgen een groot offensief in den sector Giladalajara Ingezet.” Nader wordt over dit nieuwe offensief uit Madrid medegedeeld; Vanochtend vroeg hebben de troepen der rechtschen, die sedert eenige dagen waren sa mengetrokken, een algemeenen aanval op den weg naar Aragon tugenover de stellingen der regeeringstroepen te La to ba en Abanades ge opend. Na een hevig voorbereidend geschutvuur brachten de rechtschen alle oorlogstuig, waarover zij beschikken, zware en lichte tanks enz. in het vuur. Het antl-tankge- schut der regeeringstroepen kwam on mid- dellijk in actie. Negen driemotorige bom bardementsvliegtuigen, beschermd door es cadrilles Jagers, wierpen talrijke bommen op de llnlën der regeeringstoepen en trachtten zelfs door te dringen tot Alcala de Henares. Batterijen afweergeschut en Jachtvliegtuigen der regeering hebben daartegen een hevig gevecht ontketend

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1