STAD S BEURS VAN AMSTERDAM f Sport en spel Wisselkoersen Voorbeurs Wandelsport WINTERS TERUGKEER SCHERMER DAMMEN BURGERLIJKE STAND BILJARTEN UIT DEN OMTREK WIELRENNEi Inzage toewijzingslijsten 1937 AKERSLOOT marktnieuw Hoofdagent vrijgesproken s. s Beursthermometer VOETBAL Aanbesteding rasterwerk BERGEN Geslaagd Wit-Gele Kruis HEILOO Port Arthur Een vogel van vreemde; pluimage WERELDKAMPIOENSCHAP BANDSTOOTEN VOOR HET BEHOUD VAN DE KAASMARKT OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE HET WEDSTRIJDPROGRAMMA DER R.K.F. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Blijft het water in Noord-Holland brak? 21 Organigeeren van curguggen voor gpelleiderg WOENSDAG 10 MAART '1937 Het werkprogram 1937 der R.K.F. WOENSDAG 1O MAART 1937 HET SCHEVENINGSCHE CRITERIUM 1017. De Duitgch-gprehende Poolgche gcharengliep en het mygterie van de zwarte beurt Het gulle kinderhart. Leerlingen van een Haagsche fröbelklasse lieten de sneeuwpop meegenieten van hun jleschje schoolmelk soa; 76*/, 50*/, ?2Ai 6 54^ H% De ■4fc T- ieder onder den indruk te bren- R. K. F.-elftal te den omtrent 8. 9 Mrt. 10 Mrt. machine- DB NEVENRAAD VERGADERT Annexatie afgewezen Fo- zlet 8 8 4 0 Overleden: Maria Christina Jansen, 82 jaar, geh. met Petrus Adrianus Fransen. 28 26 21 21 gezegd, partijen 290 2 88 2.73 2.28 en per 44.85 1-82»/. 39.85 46.05 44.85 1.82% 9.65 337% 305 277’', 197% 187 beden 8.93 73.45 8.35% 337% 305% 277% 197% 187% heden 8.92% 73.45 8.31% 30.82 41.70 21 27 23 33% 25% 17% 1017s 907. 99 777, 1017* 95% 31 39.85 46.02% 44.85 182% 9.65 Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MU- Industrieën Onliever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips Ned. Ford Indnstr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot D. 8. Steel O. 8. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon Olie uaboee Per lak Pendawa nominaal 1 s ex. divider** Continental OU SheU Union OU Tidewater Rubber A’dam Rubber Rapdar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Sllau Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo R. York cable Rome Praag Madrid 644 49 709.— 720.— 727.50 750 780.— 760 790.50 825.— 875 1000 I Zaterdagen van 25 zetten Voor het examen stenografie en schrijven op 8 Maart te Amsterdam gehouden, slaagde voor kantoorstenograaf mej. Willy Hel ling te Heiloo. Vorige Slotkoersen Heder ~c~, zal het wielereriteriu Scheveningen zou worden g Het Amsterdamsch Gerechtshof heeft In hon ger beroep de strafzaak behandeld tegen den oud-hoofdagent van politie A. W. te Alkmaar, die door de Rechtbank aldaar van een overtre ding van art. 247 was vrijgesproken. Het hof hoorde in deze zaak een groot aantal getuigen. De procureur-generaal vorderde twee maanden voorwaardelijk, doch na het pleidooi van mr. J. A. E. Buiskool deed het hof onmid- deliyk uitspraak en sprak verdachte vrij, waar mede het vonnis der rechtbank werd bevestigd. De hoofdagent is door den burgemeester van Alkmaar oneervol ontslagen, van welk ontslag deze in beroep is gekomen by het ambtenaren gerecht. Dit beroep wordt Donderdag 11 Maart behandeld. Gedurende de maand Februari 1937 werden door de wijkverpleegster 33 patiënten bezocht, met totaal 388 bezoeken. Hiervan waren 264 be zoeken by leden van het AA.ZA, 112 bezoeken by leden van bet Wit-Gele Kruis en 12 bezoe ken by stadspatiënten. De wykkraamverpleegster legde 150 bezoeken af by 12 patiënten en verleende tweemaal as sistentie by den dokter. In het volgend programma van City-theater draalt de film Port Arthur (regie Nicolas Far kas*. Wij geven hiervan de volgende persbeoor- deelingen. Utrechtsch Nieuwsblad: Een film van indrukwekkende spanning, een aaneenschakeling van boeiende talereelen, mees ter lijk vertolkt door spelers van naam. Port Arthur brengt den bioscoopbezoeker een episode uit den grooten Russlsch-Japanschen oorlog van 1904. Deze mededeeling zou by velen den indruk kunnen wekken, dat Port Arthur een oorlogs film is, doch niets is minder waar. Inderdaad, men krijgt veel opnamen te zien van het oortogsterrein, maar toch geen op- Inschryvlng voor het leveren in Maart 1937 voor Gem. Dinsdagavond vergaderde de commissie uit de ingezetenen, de zg. Nevenraad. om te be raadslagen over het uit te brengen advies in zake de door Alkmaar aanhangig gemaakte annexatie van het Noordelijk deel der gemeen te. Voorzitter was burgemeester Jhr. W. reest. Behalve de heer Schrooder, die wegens ziekte afwezig was, was de commissie voltallig. Naar wij vernemen, dat 5 Juni as. te C-— houden, niet doorgaan, der Vor slotk 8.92»/, 73.45 8.34 30.83 41.70 ha aJg.gem. #.27 ^.07 3.57 2.96 90 99% 77»/, 1017. 95% 31 Oemeenteleen.prijshoudend Ned. Staat steen..prijshoudend Youngleeningprijshoudend Philipsluier Unileverluier Akuzwak Koninklijke«wak H. V. Avast Amsterd. Rubber. prijshoudend Tabakprijshoudend Amer. waarden.rast na het was de eerste De Landbouw-Crlsis-Organlsatie voor Noord- Holland maakt bekend, dat de toewyzingslUsten varkens 1937 by onderstaand adres en op vermelde uren ter Inzage zullen liggen: District 4, op Dinsdag 16 Maart 1937 van 9 tot 11 uur te Schagerbrug in het Raadhuis. en dat die grenswijziging niet behoort plaats te hebben. Het voorgestelde advies werd zonder hoofde- lyke stemming vastgesteld. De heer A. MIDDELHOF dankte den burge meester en allen, die aan de totstandkoming van dit advies hadden bygedragen. De voorzitter dankte de commissie voor haaf goede werk en hoopte, dat dit advies moge by* dragen tot afwyaen van de annexatie en tot nog grooteren bloei van Heiloo. Hierna werd de byeenkomst gesloten Jaarvergadering L.T.B. Voor de leden van den L.T.B. zal op Vrijdag 12 dezer een jaar vergadering worden gehouden in café Kaan dorp, te Schermer, aanvang 730 n.m. Tevens zal dan de inspecteur van den KR O de heer H. P. Bronk, aanwezig zyn om ëenlge misverstanden, die in den loop der tijden om trent den Katholieken Radio Omroep ontstaan zyn, op te helderen. Ier, P. J, van Dartelen. J. H. Vos, B. Dukel, W. Rustenburg. A. de Graag. O. J. Lochten- berg, A. K. W. Damme, N. Oohen, A. Ligt- hart, J Kalden en C. SuiJk nog steeds rechten Sta» tsleeningen 4% Nederland 1934 3% Ned. Oblig. 3% Ned. Oblig 1936 2K Cen 4 «Ned Indië 1934 3% Indië 1937 5K Youngl. (MJL-v«rkl.) Banken Amsterd. Auto te water Maandagmorgen omstreeks vijf uur is een personenauto, kamende uit de richting Bergen, nabij de Antonlushoeve aan den Bergerweg in de links van dezen weg loopende sloot terechtgekomen. In dezen auto bevonden zich zes jongens, die van het gemaskerd bal in café Hllbrand huiswaarts keerden. Persooniyke ongelukken deden zich niet voor. De auto Is in den loop van den ochtend weer op het droge gebracht. Eind April: R. K. F. NoordR. K. F. Zuid Begin Mei: Oefenwedstryd voorlooplg Fede- ratle-elftal. Half Mel: R. K. F. elftalJugendkraft Wlen 30 Mei: Elftal Vlaamsche Katholieke Sport federatie—R. K. F.-elftal. Half Juni: Oefenwedstryd waarschynlyk in Twente. 27 Juni te Weenen: Jugendkraft WlenR.K F.-elftal. Verdere data en plaatsen zullen nog nader worden vastgesteld. De Nederlandache vereenlging tegen water-, bodem- en luchtverontrelnlging hield Dinsdag te Alkmaar een vergadering, waarin het zoutge halte van het boezem- en polderwater van Noord-Holland besproken werd, en de wensche- lykheld en mogelijkheid van verbeteringen in den toestand werden nagegaan. Mevr. dr. N. L. Wibaut-Isebree Moens gaf een overzicht van den tcgenwoordlgen toestand en van de omstandigheden, die het zoutgehalte van het water in Noord-Holland beïnvloeden. Ir. J. P. Mazure, van den dienst der Zuider zeewerken, besprak de hoedanigheden en het peil van het IJselmeerwater, zooals het thans is en zooals het in de toekomst is te verwachten. De heer O. Rietsema deed mededeellngen om trent het standpunt der consulenten voor den land- en tulnbouwvoorllchtingsdlenst ten aan kien van het zoutgehalte van het boezem- en polderwater Prof. dr. N. H. Swellengrebel zette het verband van de malaria en het brakke polderwater uit een. De heer J. van Oldenborgh. directeur van het provinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Hol land, besprak de belangen der driukwaterwln- Parochle-avond Maandagavond is In Café Verduln wederom een Parochie-avond gehou den, waarin de bekende sociale spreker Pater Henrlcus, CapucUn. optrad. Spr. werd Ingeleid door den Pastoor der parochie. Spr. begint met een inleidend woord, waarin met groote trekken wordt uitgedrukt, dat het leven van voor den wereldoorlog heeft afge daan. De geschiedenis die zich thans ontwik kelt, zal zijn voor of tegen Moskou, het com munisme. wy katholieken, zoo vervolgt spr., hebben krachtens onze geboorte een taak te vervullen. Wy moeten naast onze toewydlng voor het huisgezin en het strijden voor ons da- geUJksch bestaan leekenapostolaat verrichten, in den rulmsten zin van het woord, wy moeten daarby blyven vertrouwen op God. Het is, zoo vervolgt spr., een tyd van gedrelg en gelonk. Er heerscht tegenwoordig een aparte geest. De hedendaagsche tyd gaat mank aan een verdoemiyke oppervlakkigheid. Men vraagt tegenwoordig sensatie. Geweldige critiek wordt tegenwoordig uitgeoefend. Critiek is gezond. Zwart behoeft niet wit genoemd te worden. Men is wel katholiek. Maar nu de vijf bisschoppen gewaarschuwd hebben tegen de NSB, nu gaat men er tegen in. Men voelt daaruit geen gevaar. Dat is geen ware katholiek zyn zooals God dat van ons verlangt. Men is hierdoor katholiek in naam en niet met hart en nieren. Als voor beelden van gedrelg noemt spreker de verschrik- keiyke zedeloosheid, kerkvervolging, ergernis, vereenzaming van katholieken, de hedendaag sche opvoeding, de hedendaagsche grootmach ten, zooals de film, radio, moderne kunst enz. Tegen al deze dingen moeten wij actie voeren, wy katholieken moeten opbouwen, niet afbre ken. Wij moeten ons ontwikkelen. Kennis van het geloof aanwerven. Bekende brochures lezen, maar dan goed lezen. We moeten offervaardig zijn. Als het er op aankomt moeten we ons leven kunnen geven, wy moeten by elkander blyven. Niet uit elkaar gaan. Spr. geeft in kor te trekken weer, de groote Encycliek Quadra- gesimo Anno. Deze moet in het teeken van onzen tijd staan. namen, welke de verschrikking van den oorlog in beeld brengen. In hoofdzaak gaat het hier om de liefdesgeschiedenis van een kleine Ja- pansche en een Russisch officier, die kort voor het uitbreken van den oorlog in het huweiyk zyn getreden. Adolf Wohlbrück ontplooit in dit meester werk zyn talenten op grootsche wyze. Karin Hardt geeft spel te zien dat in al zijn soberheid onafgebroken aangrijpend is. Meerdere sterren dragen door hun voortref felijk spel by aan de volmaaktheid van de film, doch het spel van eerst genoemden Is reeds ge noeg om een 1 gen. De Telegraaf: Dit is een film, die zoo vele goede kwaliteiten combineert, dat men haar als een van de boei endste van het loopend seizoen kan beschou wen. Port Arthur, het verhaal van een tragische liefde, geplaatst tegen een enerveerenden ach tergrond van oorlog en splonnage, en bezien met het oog van dien voortreffeiyken camera-man, die naar den naam van Nicolas Farkas luistert. Het is gisteren een sneeuwdag geweest, als wy in jaren niet hebben meegemaakt. Van 9 tot 6 uur dwarrelden onafgebroken de witte vlokken door de lucht, voortgejaagd door een feilen Noord-Ooster. Wee dengene. die tegen dezen storm moest in worstelen, men raakte verblind door de fel-striemende sneeuw-krlstal- len en moest zich nu en dan eens even omkeeren om op adem te komen. Zelfs de autobezitters hadden het nu minder prettig. In geen tyd zat de voorruit dik onder de sneeuw en wie geen verw.'irmden ruitenwisscher had. was nog lang niet best at. In de stieten en op de fileinen hoopte intus- schen de witte massa zich maar op. Vooral waar de wind vry spel had, ontstonden minia tuur sneeuwbergen van ’n halven meter hoogte. Toch kon het verkeer, zy het met eenige moeite, doorgaan. Maar de platgetreden sneeuw werd leeiyk glad en daarom trok Gemeentewer ken er op uit met den zandauto, die een breed bruin spoor strooide op den witten weg. Dat verbrak wel wat de poëtische sfeer maar was in ieder geval veiliger. Trouwens, wie van de zeldzame schoonheid van sneeuwlandschappen wilde genieten, kon in de plantsoenen en vooral in den Hout en het Heilooërbosch terecht. De werkelyk sprookjes achtige pracht, zoo onverwacht nog gekomen, maakte op de weinige echte liefhebbers een onvergeteiyken indruk. Intusschen. hoe mooi ook in het landschap. In de stad geeft het geval maar overlast, dien men gaarne kwyt wil, voor ’t nog erger wordt, d wz. vóór ’t gaat dooien. Allerwegen waren dan ook vanmorgen bezem en schop in actie. Heele legers werkloozen liepen langs de hulzen om hun diensten aan te bieden. De gemeenterelniglng zat natuuriyk óók niet stil. Extra ploegen werkvolk zijn aangenomen en met spoed is men begonnen ten minste de hoofdstraten van den overlast te bevryden. Zoodat spoedig van al het mooie en al het onaangename óók van dezen laten winter enkel maar de herinnering zal overgebleven zyn. van 500 M. lengte laag rasterwerk Plantsoenen was als volgt: J. Groot. Alkmaar H. v. d. Linden, Alkmaar, <1. P. J. Besteman, Alkmaar T. Wolzak Zn, Alkmaar H. IJspeert F. H. Bruin Zn., 8t. Panera. Techn. Bur. Scholtens, Alkmaar, N. J. Hoebe, Heilo. G. P. Hemels, Alkmaar, P. Haarman, Alkmaar, W. Smorenberg, Alkmaar, Het werk is gegund aan den laagsten in- schryver. Lefevre (België) 6. Sweering (Ned.) 7. Kandaloft (Egypte) Boflll (Spanje) ten vereenlging, voor aoover zy in een twee wedstryden om het kampioenschap van Nederland, waaraan ry hebben deelgenomen, ten minste 40 pet. der te behalen punten heb- by verkregen, mits deze wedstryden behooren tot de laatste vier die gehouden zUn." Dit zegt het reglement en deze bepaling was het eerst van toepassing op den wedstrtjd om het kampioenschap van Nederland 1933. Er blijkt nu uit, dat de meesters R. C. Kel- Men schrift ons: De Alkmaarsche W.S.V. de Kaaskoppen or ganiseert haar derden Paaschmarsch (afstand 35 K.M.) en een Jeugdmarsch (25 K.Mop 29 Maart 1937. tweeden Paaschdag. De prijzen zyn geëtaleerd by den heer Hartland, Ged. Nieuwe- sloot. Ook Is men begonnen met de training voor de Vierdaagsche, waar zij wederom Alkmaar za] vertegenwoordigen. De training begint met een afstand van 5 K.M. wekelyks. met een opvoe ring van 5 K M., zoodat aan het einde der training een afstand bereikt is van 60 KM. Er wordt in de marschen geloopen met een ge middelde van 5% tot 6 K M per uur. Een der- geiyke training Is aan te raden voor ieder wan delaar. die deel wil nemen aan de Vierdaagsche afstandsmarschen, want onvoldoende training kan zeer nadeelige gevolgen voor den wande laar hebben. Met goede training kan ieder, die een goede gezondheid geniet en die zich door een dokter heeft laten keuren, de Vler- daagsche ultloopen. be schouwing van L.(ieve) over het as. kampioen schap van Nederland naar aanleiding van het vorige Slotkoersen Heden 31»/. 24% 15% Na opening en voorlezing der notulen was aan de orde het ontwerp-advies. De conclusies van dit uitvoerig stuk waren de volgende: By het Comité van Actie tot behoud van de Kaasmarkt zyn heden de volgende giften ont vangen Jac. Met. automoblelbedryf 10.—; V.V.V. Amersfoort f 1.G. v. Slingerland 2.fa. J. Spruyt f 10.C. Adolf 2.Mr. van Sons- beek 1.mej. G. Nierop 1.Van der Meulen’s Boekhandel 2.50; Studio Actief 1. mevr. wed. ds. Bakker-Melchior 2.50: fa. A. Dam en Co. 2.50; Mr. C. H. de G. 2.50 Totaal 33.—. In het geheel is thans ontvangen 2182.75. In de dezer dagen te Utrecht gehouden be stuursvergadering der Federatie van R. K. Voet balbonden in Nederland de eerste byeen komst, welke onder leiding stond van den nieuwen voorzitter. Ir. Hopster uit Rotterdam werd in de plaats van Dr. Brooljmans, die als afgevaardigde voor den Bredaschen Bond had bedankt ,de heer D. Bouwmeester uit Breda, als bestuurslid geïnstalleerd. De heer D. Kruyver, vice-voorzltter der R.K.F., had zyn plaats als dusdanig ter beschikking gesteld. In zyn plaats werd de heer A. H. Kockelmans uit Lutterade tot vlce-voorzitter gekosen. Inzake het schryven van den Utrechtschen Bond over het geval I.V.C.B.-Twentsche clubs werd geen beslissing genomen. De belde bonden hebben toegezegd deze kwestie In onderling overleg te sullen oplossen. De voorzitter bracht rapport uit ov#r de be spreking met de gereorganiseerde Vlaamsche Katholieke Sportfederatie. Ook met Engeland en Ierland is de R.K.F. in contact getreden. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het werkprogram 1937 der R.KF, door den heer Kruyver ontworpen. Besloten werd om. op den vooravond van de jaarvergadering der Federatie een leldecsavond te houden. Het werkprogram voorziet ook in de reeds lang gevoelde behoefte, het opkweeken van eigen spelleiders. De eerste cursus, die als proef zal gelden wordt te Amsterdam Ingericht voor de districten Haarlem, Noord-Holland en Am sterdam van het diocees Haarlem en Gooi- en Eemland en Utrecht van het Aartsbisdom Ook werd besloten tot vorming van een tral- nersfonds. Tenslotte werden mededeellngen gedaan over de registratie van clubnamen, waarvan tot nu toe slechts van een tweetal bonden gegevens werden ontvangen. De spelregelcommissie Is voorts ongeveer ge reed met een algeheele herziening van het be staande spelregelboekje. Dat, gelet op het prae-advles van B. en W. en gehoord de besprekingen, de commissie als haar oordeel uitspreekt, dat grenswijziging tusschen Heiloo en Alkmaar geen enkele reden van bestaan heeft; dat deze grenswijziging de belangen van Hei loo In ernstige mate zou schaden; dat zy ook in stryd is met het algemeen be lang; 1. Davin (Frankrijk) 2. Toledano (Ffankryk) Reicher (Oostenryk) Peecti (Dultschland) Vor slotk 8.,»27. 73.45 8.35 30’83% 30.84 41.70 41.70 Geboren: Hendricus Bernardus, zoon van Pie ter Huybers en Anna Gerarda Elisabeth Ligt- hart; Jantje, dochter van Cornells van Harten en Anna Gertrud Leufgen. GetrouwdPetrus van Wanrooy en Geertruida Descendre. Adriaan Watertor en Maria Anna van de Pol. 39.85 39.85 46.02',j 46.05 44.85 1.82% WARMENHUUZEN, 9 Maart. Groentenvei- ling. Uien: Gele Uien 7080 cent, grove Uien 0901.20, Drielingen 60 oent. Roode kool 1.40 2.30, Gele kool 120—170, Deensche Witte kool 100 65 aanvoerders, handel stug. WARMENHUIZEN, 10 Maart Groentenvel- ling. Roode kool 1.401.80, Deensche Witte kool 11.10. 11 aanvoerders, handel matig. nlng by ontzilting van het IJselmeer en van het boezem- en polderwater. Daarna gaf de heer C. Thomese, hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat, een overzicht van de technische middelen tot ver mindering van het zoutgehalte. In zyn slotwoord sprak de voorzitter, de heer W. F. Veldhuyzen, de hoop uit, dat de gehouden besprekingen er toe zullen bydragen. om de samenwerking tot stand te doen komen, die tusschen belanghebbenden en de overheidsorga nen noodig 13. om tot verbetering van den toe stand te geraken. Het gesprokene zal in druk verschynen. en is Door uitstel en gesloten-deuren-affaires werd verkrygbaar by het secretariaat van de vereenl- de openbare baliekluif van de Alkmaarsche ging, Valckenierstraat 2, Amsterdam Centrum. rechtbank Dinsdag zóó mager, dat er maar één geval te beschryven overbleef; en ook dit eene geval zou men vanwege'zyn objectieve onbe- langrykheid kunnen laten voor wat het ware het niet, dat wat vreemde accenten het van de gewone sleurzaakjes deden onderschei den. Stel u voor; een klein mannetje in een grijs achtig. schier afgedragen colbertpakje. Het bruingele haar op het bolronde hoofdje over schaduwde een in elkaar gedrongen gezichtje en onder het merkwaardige neusje spichtte een woest rood-bruin kneveltje naar voren. Voor wie oppervlakkig keek, scheen het een ietwat achteriyk ventje, maar de scherpe opmerker zag de pientere oogjes onder de pikkerige wenk brauwen glinsteren; het mannetje was niet zoo dotp als het er uit zag. Het sj>rak de eerste tien woorden in gebroken Nederlandsch, maar al spoëdig braken de sluizen zyner welsprekend heid open en in rad Dultsch gaf hy allerlei inlichtingen en verweerde hy zich tegen de te gen hem ingebrachte beschuldiging: diefstal van een zwarte ventersbeurs mét 22.35 inhoud uit een jas, die in een woning te Mlddellie hing. Het begin was al vreemd. De president, by hooge uitzondering Mr. Holsteyn, vroeg naar (s mannetjes naam. Jan Sroda was de naam en in ieder ander geval zou dat voldoende zfjn ge weest. Maar nu vroeg de president, of verdachte het wel zeker wist. Hy wist het zeker. Toen kwam de kwestie van den geboortedatum en de geboorteplaats. Er bestond twijfel over het feit, of Jan Sroda op 10 dan wel op 12 Apnl 1888 was geboren, maar tenslStte werd 12 April als de juiste datum aanvaard, terwfjl als plaats van geboorte de landstreek in Duitschland na bij de Umburgsche grens in de buurt van Maastricht werd vastgesteld. Verder kon de be paling niet gaan. Als vaderland werd na weinig overweging Polen aangenomen. Na dit zonderlinge geharrewar en voorlezen van de dagvaarding, getuige de 16-jarige bakkersknecht Cornells Vennik uit Mlddellie. Hy was op 19 December van het vorige jaar voor zyn baas Jan Groot te Mlddellie aan het venten geweest, waarby hy in totaal ƒ22.35 had ontvangen. By zyn moeder thuis gekomen om even te eten, had hy zyn jas in de gang gehangen, het geld, dat in een zwarte ventersbeurs zat, in de jas latend. Toen hy een poosje later zyn jas weer aantrok, was het geld met de beurs verdwenen. Het vermoe den viel op den armen Jan sroda, die als scha rensliep juist in het dorp was en zich in de nabybeid van de woning ophield. Verdachte sprak het met een stortvloed van woorden tegen, dat hy aan de voor- of achter deur van huize Vennik was geweest en toen de president hem vroeg of hy in huis was geweest, kwam er eén krachtig .Jleln" uit. Het tienjarig broertje van den bakkersknecht kwam heel parmantig voor het getuigenhekje. Het wist zich na drie maanden nog nauwkeurig te herinneren, dat de scharensliep de achter deur van het huis was binnengegaan. De heer W. A. Vink, timmerman, en zjjn knecht P. Wagenmakers hadden den Pooi voor bij de werkplaats zien gaan, terwijl hy uit de richting van het huis van Vennik kwam. Bin nen hun gezichtskring stond hjj stil, haalde een zwarte beurs voor den dag en telde het geld na, dat er in zat. President tot getuige Wagenmakers: Was het deze man? Wagenmakers: Ja, absoluut; alleen is hy een beetje knapper geworden. Toen men om deze opmerking, die ten op zichte van verdachte's voorkomen zeer grappig was, harteiyk lachte, zei getuige ooiyk: „Je moet toch de waarheid zeggen, niet?" „Natuurlijk.” zei de president. Verdachte had ook voor dat geld-natellen een verklaring. Hij had zijn eigen beurs, die ook pik zwart was, voor den dag gehaald en er geld, dat hij los in den zak had, in gedaan. Dat was dus precies andersom. De Officier, Mr. Hymans, het was een heel andere rechtbank dezen keer vond verdachte *n vogel van vreemde pluimage, maar een vogel, die niet tot de beschermde soorten behoorde en een gevaar was voor de Nederlandsche samen leving De officier vond de getuigenverklaringen duideiyk en voldoende, zoodat het bewys van verdachte’s schuld was geleverd. De eisch was 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Dr. R L. M Bromberg, was verbaasd, dat <1® getuigen zich nog zoo nauw keurig verschillende byzonderheden konden herinneren, terwyi zy op de waarneming daar van niet voorbereid waren. HU geloofde onvoor waardelijk aan hun strikte eeriykheid, maar uit de psychologie was het bekend, dat zelfs in het waarnemen geoefende personen zelden een juiste reconstructie konden geven van hetgeen zy zagen. Pleiter achtte daarom de getuigen verklaringen, die toch al zwak waren, niet over tuigend. Bovendien was zijn cliënt geen recidi vist; hij had vroeger wel eens gesmokkeld met sigarettenpapier, maar de laatste zes jaar had hy geen aanraking met de justitie gehad, ter wijl hy zich nimmer aan een vermogensdelict had schuldig gemaakt. Bovendien stond het absoluut niet vast, dat de beurs met het Bdd nog in den jaszak was, toen getuige Vennik thuis kwam. Pleiter vroeg de rechtbank met dit alles rekening te houden en refereerde zich overigens aan het oordeel van het rechtscollege. De uitspraak werd bepaald op 16 Maart. Van de zyde der Exploltatie-maatschap; Scheveningen vernemen wij, dat dc»e maai- schappU het niet verantwoord achtte den wee strijd te laten doorgaan vanwege de hooge koe ten eraan verbonden. ,n Het is haar niet mogeiyk gebleken zich teger i, de kosten te dekken, zooals verleden jaar h*-’ geval was. Dlndag zyn te Montargis de laatste partijen gespeeld in het tournool om het wereldkam pioenschap bandstooten. Onze landgenoot Sweering won van Oostenrijker Reicher. Verder was de nederlaag van den titelhouder Davln tegen den Dultscher Pesch een verras sing. Niettemin bezette Davyj^ met 10- pun ten de eerste plaats, maar toen zUn land- genoot Toledano weer rtu» den Dvfltschéi' ‘wo kwam ook deze met 10 punten de ItonQf eer opelschen. Sweering zelf was over zijn prestaties niet ontevreden. Met een beetje meer geluk had hy ongetwijfeld een hoogere plaats In het eind klassement bezet, maar zooals reeds - het minder goede spel In de eerste had zulks verhinderd. De eindstand van het tournool luidde: pnt. 10 10 8 8 Het wedstrydprogramma der"’tl. K. F. er voor dit jaar als volgt uit: 11 April te Breda Finale Missiewedstryden R K. V. B. Breda—R. K. V. B. Aartsbisdom Utrecht. Naar wU vernemen, hebben voor de Neder landsche kampioenschappen de volgende meesters Ingeschreven: W. Rustenburg, B. Dukel. C. SuUk en A. Ligthart (IJmulden). J. H. Vos. C. J. Lochtenberg, Amsterdam, J. Kal den, Den Haag, A. de Graag. Heusden, terwijl de titelhouder, R. C. Keiler, zUn beslissing nog in beraad heeft gehouden. Aan het tournool nemen voorts deel de hee- ren J. Metz. kampioen van Amsterdam, Ph. J. Ham, kampioen van het Rotterdamsche dis trict en de kampioen van het Oosteiyk dis trict. BU verhindering van een der spelers, die hebben Ingeschreven, komen alsnog in aan merking de hoogst-aangekomenen in de meesterwedstrijden t. w. de heeren B. J. Voa, Bussum, A. M. Olsen, Rotterdam, H. de Boer. IJmuden, terwyi tot deze groep eveneens de heer F. Raman, Amsterdam, behoort. Het tournool wordt zooals gewooniyk Amsterdam gespeeld en vangt aan op 17 April as. Er wordt gespeeld op - - Zondagen met een tempo Uur. „Het Damspel” van 4 Maart bevat een tot deelname bezitten, terwUl die voor de meesters W. C. J. Polman en D. H. MÖIlen- kamp verloren zUn gegaan door onvoldoend» deelname. De meester N. Oohen moet dit jaar deelnemen om z’n rechten te behouden, ter wijl A. K. W. Domme, die dit jaar niet in schreef, volgend jaar zal dienen deel te ne men om aanspraken op verdere medespelen den te kunnen doen gelden. Het komt er dus op neer, dat de groep „rechthebbende meesters” met Inbegrip van den nieuwen meester is geslonken tot elf spelers in totaal, de buitenlandsche meester hierby niet in aanmerking genomen. Amsterdam, 10 Maart 1937. berichten omtrent de verdere ontwikke ling van den economischen en bedryfstoestand in de Vereen. Staten luiden nog steeds zeer gunstig. De voortdurende vraag naar grond stoffen voor oorlogsdoeleinden, als Uzer. staaf, koper, enz. hebben sensationeele prysstyglngen ten gevolge. Vooral te Londen ontwikkelde zich de laatste weken levendige vraag. hetgeen uiteraard invloed uitoefent op alle andere me- taalmarkten. Gisteren was de verhooglng van den koperprijs te,New York tot 16!4 algemeen, nadat tevoren enkele producenten tot dezen prys waren overgegaan. Hiermede was de hoog ste prys bereikt sedert 1930. Tot tweemaal toe werd de staalschrootprUs met 0.25 dollar tot 22.50 dollar per ton verhoogd, hetgeen de hoog ste prys is sedert 1923. Men verwacht nog ver dere prysstyglngen, ook voor petroleum, waar voor eveneens de vraag toeneemt Wallstreet reageerde gisteren op een en an der vrU sterk, maar toch hield men rekening met de Jongste staking te Detroit en andere ar- beidsmoeliykheden. Men ging daarom nu en dan tot winstneming over, waardoor de markt per saldo wel vast, maar wat verdeeld sloot In het telefonisch verkeer ten onzent ging men eveneens wat voorzichtig te werk en was de stemming voor Amerikaansche shares licht verdeeld. Steels bewogen zich J4 boven gis teren op 92%93 en Bethl. Steel monteerde k tot 7777%. Anaconda Copper bleef op 50 50% onveranderd, terwyi Republic Steel een verdere verbetering boekte van tot 32%. Voorts waren oilshares vaster. Shell Union kon verbeteren tot 25% en Tidewater trok van 15 13/16 tot 15%16 aan. Intercont. Rubber onderging een reactie van tot 6%. Toonaangevende locale aandeelen hadden een prUshoudenden ondertoon. KoninklUke Olie be woog zich op het vorig slot. n.l. op 435. H.V.A. kon 1% verbeteren tot 432. Philipslampen liepen circa terug tot 333. A’dam Rubber bleef op 337 onveranderd. Unilever verkeerde op 171 172 in hetzelfde geval. Aku was vaster, circa 1 beter op 7676% nominaal. De handel bleef overal zeer beperkt. In het valuta-verkeer handhaafde de frank zich op het vorig slot 8.358.36. Het aannemen van de Fransche defensieleening door de Kamer was derhalve niet van stimuleerenden invloed. bepaalde in het wedstrijdreglement de bevoegdheid tot deelname. w L „To4 deelname aan den wodstrijd zUn be* I voegd «U. die den titel van „meester" voeren I en. lid zijn van een by den N. D. B. aangeslo- I ten vereenleing. voor zoover zU in een der 6.37% 6.37% 6.37% 6 37% 174 210 97 7% 174% 210 164 87% 173 206 531 253% 183»/. 109% 135% 131% 136% 122 123 164 85 171% 205 170»/, 93% 74% 64'/, 332% 285 II V 431% 26»A 13* 12 103 6% 302 340% 117 355 P n 435% 26 133»/. 12% 106% 4*/* 14% 18% 2'*/* 2A. z v z 535% 260% 191% 50% 171»/» 93% 75% 64% 333% 282% 105 4% 14% 18% 27 2% 301 341?/. 116% 50»/. 77% 6»/. 54 11% V. L O. O Allied i Intercontln Rubb. Scheepvaart Java Ch. Japan Holl.-Am LUn J34 Kon Ned Stoomb. *33 Scheepvaart-Unie '""A» Rotterd. Lloyd 8t. Nederland 122% Suiker Jav. Cultuur N L 8. U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senemboh Spoorwegen Union Pacific Wabash Ene Kansas City South South. Rallw Chic. Müw

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10