0 Drie visschers verdronken I de tekst In verschillende toonaarden pleegt te worden uitgegalmd zonder ook maar één syllabe verder te komen dan de in deze vier woordjes samengevatte constateering. Iedereen weet, dat kinde ren vaak met een instinctieve poging tot autosuggestie of ter misleiding van zichzelf en hun omgeving met nadruk verzekeren heelemaal niet bang te zijn, juist wanneer de angst hun spijsverte ring op noodlottige wijze dreigt te ver snellen. Bouwbedrijvigheid „Nieuwe Karseboom” WIJ ZIJN NIET BANG” Het werkfonds in De verongelukte Kantoeng /UcNÉME een weldood •^»or Uw huid ROUW IN VOLENDAM „BROADWAY” OP HET REMBRANDTPLEIN WOENSDAG 10 MAART 1937 Katholieke Verkenner* ONEERLIJKE MEDEDINGING Drie verdachten aangehouden Clearingkoersen Apothekersassistente 20a Wat men er hoopt te bTengen D*. Lingbeek over onze vlag Half April opent het nieuwe amusements paleis Echtpaar Lauwereins ter aarde besteld Bloembollenhandelaar staat terecht Nog geen beslissing inzake een nieuwen molen Behandeling wordt op Donderdag 1 April voortgezet MIJDRECHTSCHE MILLIOENEN-AFFAIRE DIEFSTAL IN KLEEDING- MAGAZIJN DROEVE PLECHTIGHEID TE VLISSINGEN BRUTAAL STAALTJE VAN INSLUIPING EN DIEFSTAL GENERAAL TONNET BEGRAVEN De Spoorwegen en de sneeuwval Geen dreigende steen des aan stoots mag in het midden van ons volk geworpen worden Reddingswerk was zeer moeilijk De auto met vyf inzittenden kan telde tusschen Hoorn en Volen- dam in het water jyVADER, HOE WEET U NU OF TABAK RUP IS HEEL EENVOUDIG JONGEN RUPE TABAK HEEFT IMMERS een Ster op het pm. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS.. v «r Moeilijkheden in de leiding NIEMEÜE Ri VAN 5 TOT1$ O. R HMF OM en Droeve mededeeling in in de 5T 1- t op 1 3 0 :d om hun nieuwen spek- :nligen en waren op den d t. Deze blijft, zooals reeds eerder werd bericht, ongewijzigd gewaarborgd. het «.g. somen- sneeuw- UTRECHT. Geslaagd: mej. N. M. H Room. Vlissingen. en de dames M. J. H Rijcken, Heer len. sa M. Zilverschoon. Rotterdam. edereen lueele n h rt n is it Ie d n !T *t *r ft el in sn ii er et •n A Amstel- weinig krijgt van beteekenis gedeelte van op dezen win- was, n U d n >r le ie N) Bt n d ‘U 11 a te >n lu 11 ;n te lt e, te ld er m tl) 1e te is n. el in ef n, I- ls >P r’i r- k. st Naar men ons van andere zijde dienaan gaande mededeelde, zal deze wisseling in de leiding der Katholieke Verkenners van geenerlei invloed zijn op de deelneming der Katholieke Verkenners aan de jamboree. Nagenoeg geen vertraging ondervonden Verslag over het vierde kwartaal van 1936 Mej. W. Beets uit Schardam had even te en vrees- voren den wagen op den djjk zien rijden toen zij hem plotseling zag verdwijnen, de zij een ongeluk. Hoewel zij daarvan geen zekerheid had, ging zij hulp halen bij de in de. nabijheid gelegen coöperatieve zuivelfabriek Concordia. Vandaar gingen onmiddellijk zes man met Dinsdagmiddag heeft op de Noorder begraaf plaats te Vlissingen onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het echtpaar Lauwereins, dat Woensdagavond 3 Maart op zoo gruwelijke wijze om het leven is gebracht. De begraafplaats lag onder een dik sneeuw kleed bedolven en ook gedurende de ontroeren de plechtigheid woel een straffe sneeuwstorm. Aan de geopende groeve werd het woord ge voerd door da. C. F. Nolte, die in een uitvoerige toespraak schetste welk een ontzetting en ver slagenheid deze moord te Vlissingen had ge wekt. Onder de vele aanwezigen, die waren gekomen om het vermoorde echtpaar de laatste eer te bewijzen, bevond zich ander meer de commlsaa- riz van politie. Zondag 14 Februari j.L was een gedenk waardige dag voor Pater Buys, den eenigen pastoor op' het eiland Bali. Op dien dag werd in tegenwoordigheid van de Nederlanders, die aan ’t Eucharistisch Congres te Manilla hadden deelgenomen en op de terugreis een b&tèek brachten aan het prachtige eiland, het eerste kerkje plechtig ingewijd De Haagsche politie heeft den 32-jarigen M. P., den 41-Jarlgen J. H. A. en den 30-jarlgen C. Th. K. aangehouden, onder verdenking van te hebben Ingebroken in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een kleedlngmagazijn aan de Groote Marktstraat te Den Haag. Zij zijn het perceel binnengekomen door een rooster, dat zich in een poort achter het per ceel bevond, op te lichten, waarna zij een luik van het kelderraam wisten te verwijderen. Ont vreemd werd tot een bedrag van f 1500 aan kleeding. De goederen werden per auto vervoerd. Behoudens O. Th. K., zijn de beide anderen meerdere malen met de politie in aanraking ge weest Bij M. P. zijn 43 heerenooetuums en 3 regen jassen in beslag genomen. In verband met moeilijkheden, die gerezen zijn in <fe leiding van de Katholieke Verkenners is aan den majoor P. P. W van Leeuwen op zijn verzoek door het Hoogw. Episcopaat eervol ontslag verleend als voorzitter-hoofdkwartier- commissaris der Katholieke Verkenners onder dankzegging voor de vele diensten aan de Ka tholieke Verkenners bewezen, terwijl ook de be stuursleden E. Lameurs, Mr. A. Feus en Dr. L. Berger zijn afgetreden, onder dankbetuiging van het Hoogw. Episcopaat voor de vele dien sten bewezen aan de Kath. Verkenners. De benoeming van een waarnemend hoofd- kw artier-commissaris is dezer dagen te ver wachten. Dinsdagmiddag is op de algemeene begraaf plaats te Vorden onder zeer groote belangstel ling, zoowel uit militaire kringen als uit die der burgerbevolking, het stoffelijk overschot ter aar de besteld van oud-generaal J. C. C. Tonnet. Volgens oud gebruik werd de kist op een boe renwagen geplaatst. Op den bok was gezeten de Pachter van de boerderij bij t Hoetink. Onder de dragers bevond zich ook de 1--- Boeylnk. L - r Dit wordt een plastische weergave van Ame- rlkaansche motieven; een gedeelte van de zaak vormt een Mexicaansch terras, een ander ge deelte toont motieven van Coney-Island. Al deze décors worden voorzien van verschil lende trucs. De zaal zal in allerlei kleuren in direct worden verlicht; verder wordt gebruik gemaakt van een goede geluidsinstallatie en een modern ventilatie-systeem. Het ligt in de bedoeling der exploitanten in Broadway groote orkesten te brengen, inter nationale attracties, balletten enz. De impre sario van den K.R.O., de heer Frans Mlkkenie zal hierbij advies verleenen. De zaal zal ruimte bieden aan 900 tot 1000 personen in de week en ’s Zondags aan 1200 personen. Half April hoopt men tot opening te kunnen overgaan. •s-GRA VENHAGE. Koersen voor stortingen op 10 Maart 1937 tegen verplichtingen luiden de in: ■Relcbsmarken 73.43, lires 9.81, pesetas 12.06. van Rembrandtplein dat den laatsten exploitaties Zoowel aan het banale volksliedje als aan dien kinderlijken bravour hebben wij weer moeten denken, toen wij in de Duit sche pers de cqmirtentaren lazen ter ge legenheid van de herdenking van de mi litaire herbezetting van het Rijnland, thans een jaar geleden. De Duitsche pers geeft nu onomwonden toe, dat die herbezetting een geweldig waagstuk was met enorme risico's maar voegt daar aan toe, dat de Duitsche politiek die zware proef glansrijk kon doorstaan, omlat de door den Führer gescha pen nationale eenheid succes waar borgde. Hoe sterk de politieke eensge zindheid der Duitschers op internationaal politiek gebied, wanneer het om de ver sterking van de machtspositie van het Derde Rijk en de afbraak van Versailles gaat, ook moge zijn, het is niet juist, dat daarin alleen de reden gezocht moet worden voor het ongestraft blijven der door Duitschland „met enorm risico” gewaagde verdragsopzeggingen en schendingen. Zijn de Duitschers nu al weer vergeten, dat Engeland zich buiten gewoon veel moeite heeft moeten geven om het vertoornde en verontwaardigde Frankrijk ervan af te houden de remlll- tarisatie van het Rijnland te beantwoor den met een opmarsch naar het Roerge bied? Frankrijk vond voor dit plan geen steun, noch bij Engeland, noch bij Bel gië, noch bij Italië en aan de houding van deze drie landen is het minstens evenzeer als aan de nationale eenheid van Duitschland te danken geweest, dat er geen represailles tegen het eigen machtige Duitschland werden genomen, represailles, waaruit een voor t militair nog niet „op peil zijnde” Duitschland 'n heillooze wereldoorlog zou hebben kun nen voortkomen. Dat de Duitsche pers bij deze herdenking echter met geen woord gewag wenscht te maken van de houding van Engeland In de onrustba rende dagen na de remilitarisatie van het Rijnland is niet verwonderlijk. De verhouding tusschen Engeland er\wi Dultschland-is op 't oogenblik allerminst gunstig te noemen. <wi Na een gepleegd overleg tusschen de betrokken Instanties in Nederland en Indiè is gebleken, dat bij de leiding van het Bankatin- bedrijf het volle vertrouwen bestaat, dat ge durende het jaar 1937 en het jaar 1938 de volle toegewezen productie van het Banka-tin- bedrijf, ook na dit ongeluk met de „Kantoeng” kan worden opgeleverd. Het spreekt vanzelf, dat speciale maatregelen in dit geval moeten worden getroffen, met de voorbereiding waar van de leiding van het bedrijf reeds is begon nen. Zoo zal de productie verder voorlooplg moeten geschieden met kleinere werktuigen en door handenarbeid. Dit laatste brengt de noodzakelijkheid mede, de immigratie van werklieden uit China op te voeren, waarvoor men reeds bezig is. maatre gelen te treffen. Verder zullen de mijnen, wel ke in de afgeloopen jaren werden verlaten als gevolg van de doorgevoerde mechaniseering doch die daarom hog niet uitgeput waren, we derom worden bewerkt. Ook in de Kantoeng- vallei, dat gedeelte van het ertsgebied. dat be stemd was om bewerkt te worden door middel van den nieuwen molen, zal men met kleinere werktuigen aan den arbeid gaan. Het volle ver trouwen bestaat, dat deze maatregelen spoedig zullen zijn geëffectueerd. Inzake immigratie van Chineesche koelies verwacht men geen bezwa ren. De andere inzittenden waren P. Veer man en de chauffeur J. Veerman. Toen na het ongeluk omwonenden ter plaatse kwamen was er van den wagen niets meer te zién. Na veel moeite wisten de chauffeur en P. Veerman op het droge te komen. De drie andere inzittenden kon den echter niet meer gered worden en ver dronken op jammerlijke wijze. Het ongeluk is gebeurd nabij een brug, welker oprit in een bocht ligt. Veel sneeuw lag daar niet, doch omdat de auto een groote snelheid had zijn de achterwielen weggegleden, met het gevolg, dat de auto van een hoogte van ongeveer tien meter achteruit in de diepe ringvaart kantelde. Het is ongetwijfeld een feit, dat de smaak van het publiek zich den laatsten tijd sterk heeft gewijzigd. Hieraan wil de directie van de N.V. Handel- en Exploitatie Maatsahapptj Memphis H met de inrichting en exploitatie van Broadway tegemoet komen. De keuze viel het gebouw „De nieuwe Karseboom". Alleen was de toestand van dit gebouw van dien aard, dat zonder groote moeilijkheden de ideeën niet waren uit te voeren. Een dezer moeilijkheden vormden de vele kolommen, welke zonder regelmaat in dit ge bouw waren geplaatst. Architect A. Hamaker heeft in zijn ontwerp hiervoor een oplossing ge vonden. 15 stuks der oude kolommen worden gesloopt, in welker plaats 5 nieuwe kolommen op regelmatige wijze worden aangebracht. Het geheele werk is opgedragen aan de Amsterdam- sche aannemersfirma A. A. Anthonlssen, die haar omvangrijke opdracht in Amerikaansch tempo ten uitvoer brengt Het karakter van de zaak wordt aan den naam „Broadway" aangepast, niet alleen door Unwhouwer I tempo en rhythme van de attracties, welke wor- den gedacht, doch ook door bet geeheele décor. Voor de Haagsche rechtbank stond terecht de 84-jarige bloembollenhandelaar J. J. 8. te Rijs wijk. die zich te verantwoorden had wegens on eerlijke mededinging. Verdachte had als eenvoudig bollenhandelaar briefhoofden laten drukken met het opschrift „glolre d' Hollande, grandes cultures d'olgnons de fleur pour exportation”. Zijn bedoeling was, naar hij op de terechtzit ting verklaarde, propaganda te maken voor Nederland In het buitenland, juist zooals Jhr. van Kamebeek dat op het oogenblik in Zuld- Amerlka doet. Tot zijn verdediging haalde ver dachte voorts nog eenige bekende persoonlijkhe den en instellingen aan, die zich, naar zijn mee- nlng, aan oneerlijke concurrentie hadden schul dig gemaakt, doch de president, mr. KUhn ver zocht hem zich tot zijn eigen zaak te bepalen. Veel had verdachte hierover niet te zeggen, alleen, dat het niet zijn bedoeling was geweest anderen te benadeelen. De Officier van Justitie, Mr. Cohen Tervaert, achtte het ten laste gelegde bewezen en elschte f 100 boete subs, vijftig dagen hechtenis. Uitspraak 23 Maart. De Kantoeng is, naar uit Londen gemeld wordt, gestrand op een mijl uit de kust van Cornwall bjj Polperfo. Omtrent de gevolgen van het ongeluk met den tlnbaggermolen „Kantoeng" kan het volgende uit zeer bevoegde bron wor den gemeld: Dinsdagmiddag om ongeveer drie uur is een auto, waarin vijf Volen- damsche huisvaders waren gezeten, langs den weg van Hoorn naar Vo lendam nabjj Beets in de ringvaart gereden. Drie der inzittenden zijn om het leven gekomen. De slacht offers waren de gebroeders J. en J. de Boer en C. Tol. e Duitsche herbewapening heeft 1 de andere mogendheden genoopt het voldongen feit te aanvaarden, aldus schrijft de Duitsche pers met vol doening, daarmee te kennen gevend, dat door Duitschlands bewapeningspolitiek het slagen van de voldongen-feiten-ex- perimenten bij voorbaat werd verzekerd. De bewapening van Duitschland wordt door haar dus beschouwd als een uiting van niet meer aan te tasten kracht. Op deze constateering volgt dan met zon derlinge logica de stelling, dat een poli tiek, die alleen op bewapening steunt, steeds een teeken van zwakheid is. Vol gens de geïnspireerde Duitsche pers be wijst Duitschland door zijn bewapenings politiek zijn kracht, terwijl Engeland, Frankrijk en de andere mogendheden, die haar bewapening met instemming van vrijwel alle partijen, dus met bijna volkomen nationale eenheid opvoeren, daardoor slechts even zoovele bewijzen van zwakte zouden leveren, omdat zij niet T geval van binnen- en buitenland- sche veiligheid zouden hebben, hetwelk Duitschland beweert te bezitten. Maar indien Duitschland met zoo’n sterk ge voel van binnen- en buitenlandse!» vei ligheid bezield is, waarom werd de nood zakelijkheid der Duitsche herbewape ning door de Duitsche regeerlng dan steeds gemotiveerd met een beroep op de bedreiging van Duitschlands veilig heid? Waarom windt Duitschland zich dan stelselmatig op over de defensieve verdragen, welke Sovjet-Rusland met Frankrijk en Tsjecho-Slowaklje sloot? Waarom roept het dan steeds maar weer, dat de Russische wolf komt, en poogt het andere mogendheden mee al arm te laten schreeuwen? Waarom is Duitschland dan zoo be zorgd over de enorme bewapenlngsmaat- regelen, welke Oroot-Brittannië neemt? Neen, een politiek, die uitsluitend op be wapening steunt, is overal meer een uiting van angst dan van zwakheid of kracht, terwijl zulk een potttlek den alge- meenen angst eerder opjaagt dan doet afnemen. Alle groote mogendheden rennen elkan der na in den bewapeningswedloop en al le verzekeren daarbij uitsluitend den vre de te willen dienen. Alle zingen luidkeels „Wij zijn niet bang”, maar in werkelijk heid zijn alle voor elkander bevreesd. Dit geldt evenzeer voor Eitgeland, Frank rijk, Sovjet-Rusland en Italië als voor Duitschland. Blaffende honden bijten niet, maar honden, die bang zijn, bijten soms enkel uit angst, dat zij aangeval len zullen worden. De angst voor elkan der is doorgaans een grooter gevaar voor den vrede dan de overmoed van enkelen. Dinsdag heeft ';>rand gewoed in de boerderij van den landbouwer A. Schouten aan den Meerweg te Breezand. Het vuur is ontstaan, doordat een van de kinderen van den landbouwer met lucifers speelde in de naast de boerderij gelegen schuur. Vonken zijn op het daar opgeslagen hooi over geslagen, waardoor weldra de schuur in lichter laaie stond. De vlammen deelden zich korten tijd later mede aan de boerderij, welke geheel een prooi der vlammen werd. Ook de schuur brandde uit. Het vee kon In veiligheid worden gebracht, de inboedel daarentegen werd door het vuur verteerd. De brandweer kon tegen het vuur niets uit richten. De schade wordt door verzekering ge dekt. Inzake de bestelling van een nieuwen tlnbaggermolen is nog geen beslissing ge nomen, daar nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld of van het wrak nog iets te redden valt. Wel kan gezegd wor den (zooals wij reeds meldden), dat de bergingsmogelijkheden gering moeten worden geacht. Zoodra vaststaat dat de Kantoeng geheel verloren is, zullen maatregelen wor den genomen inzake herbouw. Naar wij vernemen zal het gerechtshof te Amsterdam Donderdag 1 April «a de behande ling van de Mjjdrechtsche nüllioenenzaak voort zetten. De kweeker J. B. uit Mijdrecht speelt in deze omvangrijke strafzaak de hoofdrol. Hij maakt aanspraken op de door mevrouw van Wieringen nagelaten mlllioenen. Hij legde ten bewijze van zjjn rechten stukken over, die later in een straf proces valsch werden verklaard, de rechtbank veroordeeld^ hem tot twee en een half jaar ge vangenisstraf. een straf, die door het hof tot vier jaar werd verhoogd. Terwijl hij zijn straf onderging deed hij door zijn raadslieden mr. Venhuizen en mr. Ten Bokkel, uit Haarlem, een nieuw stuk <in de civiele procedure overleggen. Uit dat nieuwe stuk, onderteekend met den naam van mevr, van Wieringen, zou blijken, dat hl) recht had op landerijen ter waarde Mn drie ton. De geschiedenis herhaalde zich, wederom be twistte de tegenpartij de echtheid en ten twee den male maakte 't OM. 'n strafprocedure te gen den Mijdrechtenaar aanhangig. Conform den elsch veroordeelde de rechtbank den man wegens gebruik maken van een valsch geschrift tot twee jaar gevangenisstraf. In October j.l. diende deze tweede zaak te gen B. voor het hof. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor gelastte dit college een onderzoek naar verd.'s geestver mogens De deskundigen achtten hem toereke ningsvatbaar. Voor deze voortgezette behandeling zijn we derom eenige getuigen gedagvaard. Nader wordt ons nog gemeld, dat pastoor Aanstoots het droeve gebeuren aan de vrouwen der verongelukten heeft medegedeeld. Begrijpe lijk was geheel Volendam onder den indruk. De slachtoffers waren allen gehuwd. Jb. de Boer is vader van 5 kinderen^efl-Sr"heer Tol van 3 kinderen. De verongelukten hadden een bezoek gebracht aan Bolswai bak (botter) te bezii terugweg. Verschenen is het tiende driemaandelljkache verslag van het Werkfonds loopende van 16 September tot en met 15 December 1936. Uit de opgaaf blijkt, dat op 15 December 1936 reeds in totaal 101 plannen zijn uitgevoerd en voor de eerste of tweede maal opgeleverd. Het hiervoor geblokkeerde bedrag bedroeg in totaal f 8.743.376.06. Van dit bedrag werd, volgens de bij het Bureau binnengekomen loonlijsten, op de bouw plaats vertoond f 1.624.033,13. Deze werken heb ben arbeid geleverd, voor zoover het uit de loonlijsten mogelijk was dit te berekenen, voor 87.208 manweken. Op 15 December 1936 waren nog 138 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoering. Het bedreig, dat voor deze 138 plannen werd geblokkeerd, bedroeg in totaal f33.588.134.63. Van 35 plannen waren een of meer bestek ken door het Werkfonds goedgekeurd. In totaal Is voor deze plannen vastgelegd eei) bedrag van f 2 903 043. Op het einde van deze verslagperiode waren in totaal door de Mlnisterieele Commissie goed gekeurd 4» plannen, welke in gfheele of ge deeltelijke werkverschaffing gullen worden uit gevoerd. Uit het Werkfonds zullen worden gefinan cierd de bijkomende kosten. Voor al deze plan nen geraamd op een totaal bedrag van f 8 431.020.84. Van deze 49 plannen worden er 29 geheel In werkverschaffing uitgevoerd, terwijl 20 plan nen gedeeltelijk in Werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. In totaal worden 24 plannen voor een ge deelte uit het Werkfonds gefinancierd. Voor al deze plannen te zamen bedraagt de totale raming f 13.653.104. Voor grondaankoop ten behoeve vaq Rijks werken werd de goedkeuring van de Mlniste rieele Commissie verkregen tot een bedrag van f 786.167.65. Deze grondaankoop betrof 8 plannen. Ten behoeve van werken van andere publiek rechtelijke organen werd de goedkeuring voor grondaankoop verkregen tot een bedrag van f531334. Hier betrof het 30 plannen. In deze verslagperiode werd één plan, val lende onder dé rubriek Jeugdwerkloosheid goed gekeurd. waarbij aan het departement van So ciale Zaken een bijdrage voor het jeugdwerk In 1937 werd toegekend ten bedrage van f 1.000.000. Ten behoeve van elf Rijkswaterstaatswerken werd in totaal een bedrag van f 166.016,75 toe gestaan voor aankoop van betonartikelen cn klinkers, terwijl ten behoeve van vier werken van andere publiekrechtelijke organen een be drag’ van f31.776 voor aankoop van genoemde artikelen werd toegestaan. een wagen naar de plaats waar men dacht, dat de auto verongelukt was, Onmiddellijk werd met het reddingswerk be gonnen. De visschers Veerman werden intus- schen medegenomen naar de woning van mej. Beets waar zij van droge kleeren werden voor zien en waar zjj met warme dranken weer eenigszins op hun verhaal werden gebracht. Het reddingswerk was zeer moeilijk en het duurde ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van den auto van de zuivelfabriek Concordia In geslaagd was den wagen tegen den berm op te trekken. Ook toen kostte het nog veel moeite de drie inzittenden uit het voertuig te halen. De slachtoffers zaten nl. alle drie op de achterbank van den auto, waarop ook nog drie zakken kurk geladen waren. Toen de visschers na eenigen tijd uit het voertuig waren getrokken, konden de inmid- aels gearriveerde artsen, de heeren J. A Groen man en J. Reurink uit Oosthuizen, slechte den dood constateeren. Ook de burgemeester van Beets en Ouden- dijk, de heer D. Stam, de rijkspolitie van Ouden dijk, en de gemeenteveldwachter van Beets wa ren toen ter plaatse gekomen, om aan het red dingswerk deel te nemen. De drie slachtoffers, die bleken te zijn de 51-jarige C. Tol en de ongeveer 40-jarige ge- <’e,Boer werden op een wagen naar het lijkenhuisje In Beets gebracht. Later in den middag werden de lijken door den officier vjn justitie te Alkmaar vrijgege ven voor het vervoer naar Volendam. De visschers Veerman zijn, nadat zij van den grootsten schrik waren bekomen, per auto naar Volendam gebracht. Het ongeval heeft ta dit stille Noord-Holland, waar het vooral terschen dag zeer eenzaam en verlaten groote consternatie verwekt Ondanks het feit, dat het aanhoudend sneeuwde, kwamen langzamerhand van tal het on^^ nieuwi*ierisen naar de plek van Het spreekt vanzelf, dat men voor vervan ging zoo spoedig mogelijk zal zorg dragen in dien alle factoren vaststaan, waarbij in ay>- merking moet worden genomen, dat werkteé1-' kenlngen en berekeningen nog alle aanwezig zijn en dit tijdvorderend deel van den arbeid dus niet meer behoeft te worden verricht. Het valt aan te nemen, dat de kosten hooger wor den dan die van de .Kantoeng" met het oog op de sterk gestegen metaalprijzen. Wij her inneren er hierbij aan, dat de „Kantoeng” in acht maanden tijds is opgeleverd. Juist het feit dat deze merkwaardige prestatle-snelle bouw door uitstekende samenwerking tus schen werf en het technisch bureau van Ko loniën is geleverd, maakt dit ongeluk, waar door het resultaat van dien ijver vermoede lijk is vernietigd, zoo teleurstellend, al blijft dan op dit moment de omstandigheid vaststaan, dat door omzetting en aanpassing van andere productiemiddelen de resultaten van het Bang- ka-Unbedrijf geen verandering van beteekems zullen ondekgaan. Hierbij is vermoedelijk wel een kleine ver- hooging van productiekosten te verwachten, doch deze speelt bij de tegenwoordige hooge tinprijzen geen rol van beteekenis. kent het weinig Intellec- en vaak eindeloos herhaalde liedje:, ,Wij zijn niet bang", waarvan tekst Dat de heeren inbrekers en dieven den laatsten tijd steeds driester en brutaler optreden, heeft Maandagavond in het late avonduur een be woonster, die voor het venster zat van haar woning aan de Lindengracht te Am sterdam, kunnen waarnemen. Aan de overzijde, waar een pakhuis staat, dat in gebruik is bij een firma in damesgoederen, hield Maandagavond laat, omstreeks twaalf uur, een luxe-auto stil. Er sprongen drie mannen uit. Terwijl een op den uitkijk ging staan, klommen de anderen door een openstaand tuimelraam het pakhuis binnen. Plotseling zag de juffrouw, dat er door het tuimelraam een aantal goederen naar bulten werden geworpen. Deze werden door den man, die op den uitkijk stond, ceer snel in een auto gegooid. Kort daarop kwamen de twee man nen, die naar binnen waren geklommen, weer door het tuimelraam naar buiten. Het drietal sprong in den wagen en reed weg. Daar het te duister was kon de juffrouw het •utonummer niet waarnemen. ZIJ begaf zich echter dadelijk naar het posthuis Westerstraat en vertelde den wachtcommandant, wat zij ge zien had. Deze stelde het bureau Mamlxstraat van een en ander in kennis. Een onderzoek werd ingesteld en de eigenaar van de zaak, die in de St. Antoniebreestraat woont, werd gewaar schuwd. Geconstateerd kon worden, dat er ge stolen zün 25 damesmantels," 30 japonnen en ten aantal ondergoederen. Tot op lieden heeft men nog geen enkel spoor kunnen vinden. De Nieuwe Karseboom te Amster dam, het vermakelijkheidsgebouw op den hoek van Rembrandtplein en straat, dat den laatsten tijd gelukkige exploitaties beleefde, half April as. een bestemming, welke voor Amsterdam iets geheel nieuws mag heeten. In het geheel verbouwde interieur wordt ge vestigd het amusementspaleis Broadway, dat in zijn opvatting, naar men ons mede deelde, eenlg zal zijn op het heele continent. De sleepbooten Humber en Schelde zijn de nabijheid voor arceer gegaan. Zij wachten op Instructies uit Amsterdam. Het zal moeilijk zijn den sleepkabel aan de Kantoeng te bevestigen, doch zoo noodig zul len duikers daartoe hun medewerking verlee nen en den kabel onder water vastmaken. Het is niet bekend, hoe de situatie van Kantoeng thans is. Britsche havens hebben het verbod uitgevaar digd, de Kantoeng er onderstboven binnen te sleepen, aangezien men vreest, dat de bagger molen de havenmondingen zou kunnen versper ren. Men verwacht, dat de baggermolen In het Kanaal zal kunnen worden hersteld in zijn normalen stand. De treinenloop heeft Dinsdag ondanks den hevigen sneeuwval nagenoeg ongestoord voortgang kunnen vinden. Op het Centraal-Station te Amsterdam kwamen de treinen regelmatig binnen. Slechte enkele hadden door het vastraken der wissels een paar minuten oponthoud. Ook de bulten- landsche treinen hadden zoo goed als geen vertraging. Den geheelen dag was men op beide emplacementen met man en macht aan het werk om rails en wissels sneeuwvrij te houden. Dit was vooral op het Oostelijke eiland lang geen gemakkelijke taak, aangezien wind en sneeuw aan deze zijde den meesten vat op de sporen hadden. Zij moesten dan ook voortdurend met pekel woeden besprenkeld Ook te Utrecht functlonneerde het treinver keer normaal. Men had hier eveneens met een groote ploeg den strijd tegen de sneeuw aangebonden. Verder vernamen wij. dat ook op middennet, waar de meeste treinen komen, niet de minste last van den val werd ondervonden. Voor zoover viel na te gaan hebben zich ook in andere deelen het land geen opstoppingen van voorgedaan. Het Tweede Kamerlid ds. Lingbeek heeft den minister van Binnenlandsche Zaken de volgen de vragen gesteld: Al moge de oude Oranje-blanje-bleu vlag, waaronder, volgens het nog altoos zichtbare onwraakbare getuigenis van onze oude zee- en rivizischilders, als Ludolf Bakhuysen, Jan van Goijén, Abraham Storck, Willem v. d. Velde e. a., onze Vaderen bij den zegen des Allerhoog- sten onsterfeljjken roem voor het Vaderland hebben weggedragen, in latere jaren veeltijds «ij i vervangen door het rood, wit en blauw, acht de minister dat laatstgenoemde een afdoende leden om thans de eerstgenoemde vlag, alsof er voor ons ook maar één smet aan kleefde of alsof zij om een andere reden verwerpelijk ware geworden, ter zijde te leggen? Gevoelt de minister niet, dat door zulk een maatregel dat deel van ons volk, waarvan niet alleen de leus van den mond, maar ook de keus van het hart was, is en, hoe meer zich daar tegen verzet, des te meer ook zal blijven: „Oran je boven!” in het diepst van zijn gevoelens zou worden gekwetst en, aangezien de officieele verwerping van het Oranje voor hen nu het rood ten eenenmale onaannemelijk zou maken, ook zou worden verhinderd om voortaan aan zijn heiligste gevoelens door vlagvertoon uiting te geven? Zou de overweging van de beide voorgaande vragen den minister niet alsnog aanleiding kunnen geven om, teneinde te voorkomen dat een dreigende steen des aanstoots in het mid den van ons volk werd geworpen, het daartoe te lelden, dat öf onze aloude en bij zoovelen geliefde Prinsevlag weer als Nederlands vlag in eere werd hersteld, öf dat, op zijn allerminst. Met gebruik van Oranje of rood facultatief werd werklaard?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13