Het verhoor van verdachten ONGEFRANKEERDE GODLOOSHEID 11 Instantlne Hulpmuseum op de Hoge Veluwe goïïd"heipend goed smakend Rassenschande’ te Berlijn FRANCO LEVEREN? MOGEN ZIJ ZWIJGEN HERLADING VAN TRITON GEËISCHT WERKLOOZE TEXTIEL ARBEIDERS DONDERDAG 11 MAART 1937 of ZUIDERZEEFONDS Meisje bij aanrijding gedood RESERVE-OFFIC1ER-VLIEGER Arbeider kort daarop overleden TWEEDE KAMER Jhr. v. d. Wijck licht gewond Vandaag valt de beslissing De ongerustheid duurt voort De bouwkosten zullen ongeveer f 110.000 bedragen Betere verdeeling van arbeid Auto-ongeluk by de handelsmissie in Brazilië Nederland vertegenwoordigd in V olkenbondscommissie Boetepredicaties van Critiek op het ingediende wetsontwerp WORDT DE KANfpENG VERNIETIGD? NEDERLANDSCHE ZEELUI VEROORDEELD DE MOORDAANSLAG TE HOOFDDORP BESCHERMING VAN DE JEUGD Over het Nederlandsche motor schip Baltic Bij het Nederlandsch-Indische leger Het slachtoffer maakt het iets beter AUTO BLEEF OP DE RAILS STILSTAAN UIT H1JSCHKRAAN GEVALLEN 4 x Zegelrecht voor verzekering van zeeschepen Krachtig protest van de Neder landsche regeering te Ceuta Te Almelo is overeenstemming bereikt over hun te werk stelling Geheel door een trein vernield, doch de inzittenden gered 'Juridisch debat over de ornng het formeel vastleggen van het zwijgrecht behouden moet blyven Zij weigerden naar Alicante te varen u zelf tegen dl liooftl- kies- xrnuw- Pit* Rumoerige huldiging van een negerbohser in het Sportpalast Verlaging van het IJaelmeerpeil (Van onzen Berlljnschen correspondent) DEN HAAG. 10 Maart 1937. herhaalde in zijn Mr. J. H. N. van Schalk veelal juist Geneesheer, genees van van 9 Maart. het dat slilf en voorkomt pijnen? Naar wjj gistermorgen vernamen is in den toestand van den heer D., waarop Zaterdag avond te Hoofddorp een moordaanslag werd gepleegd, een lichte verbetering ingetreden. dat dit De sportredacties der Berlljnsche kranten zijn vertoornd. Hun verontwaardiging kent bfjna geen grenzen, want de anders aoo rustige en ordentelijke burgers der Dultsche hoofd stad hebben gezondigd. En nu moge het wel meer voorkomen, dat sportredacties een ernstig beroep moeten doen op het meer ge matigde deel van het. sportieve publiek, wat te Berlijn gebeurd is, gaat te vèr. Daar helpt geen vermaan meer en zijn de hard ste verwijten volkomen op hun plaats. In de vergadering van Woensdag werd een plan besproken, om niet alleen jeug dige werklooee textielarbeiders, doch ook de ouderen op groote schaal weder in de fa brieken, waar momenteel weer veel meer bedrijvigheid heerscht, te werk te stellen. Het ligt hierbij in de bedoeling, dat de regeering den eersten tijd een subsidie ver strekt, terwijl ook de gemeente flnancleele medewerking zou moeten verleenen. Bijzonderheden over de wijze, waarop de weder te werk stelling zou moeten geschie den, konden nog niet worden bekend ge maakt. Wel kon worden medegedeeld, dat er volledige overeenstemming tusschen de partijen is bereikt. Het Handelsblad bericht, dat deskundigen ge adviseerd hebben het wrak van de „Kantoeng" te vernietigen. Woensdagavond is op den onbewaakten over weg te Waterhuizen, onder de gemeente Haren, een truck met aanhangwagen door een trein, welke om 21.53 uur van Groningen naar Win schoten vertrekt, aangereden en totaal vernield. De auto was midden op den overweg plotse ling blijven stilstaan doordat de motor afsloeg. De twee inzittenden, de chauffeur P. Bennlnk en zfjn broer, belden uit Groningen, zagen den trein naderen en sprongen net op tijd uit de cabine. Benige seconden later reed de trein op het voertuig in. De trein stopte onmlddellUk na het gebeurde en had geruimen tijd vertraging. Da overblijfselen van den vrachtwagen, welke op weg was naar Sappemeer, zijn weggesleept Het motorscheepje „Baltic”, thuisbehoorende in Groningen, waaromtrent men in ongerust heid verkeert, is op 24 Februari om 14.45 uur van Vlissingen naar Stroud (bij Londen) ver trokken. Het scheepje kwam van Zaandam en was geladen met steenen. De bemanning, die op 25 Februari roor den waterschout te Vlissingen werd gemonsterd, be staat uit den kapitein O. de Ruyter, 39 jaar, en afkomstig uit Aiblasserdamdiens vrouw O. de Ruyter—Hoogvliet, oud 29 jaar; den 38- jarlgen stuurman J. Nieman uit Groningen, den 22-jarigen matroos C. Geisterfer uit Amster dam en den 14-jarlgen kok B. J. Höfele uit Rotterdam. van het gedwongen oponthoud in de haven Wat voor nri mededreltng Kwam uit Spanje weer vandaag? Houdt men daar graag vonder reden Nederlandsche schepen aan? Wordt daar *t internationale Recht ter zee gewoon verkracht. Worden onze handelsschepen Als van smokk’laars opgebracht? Is men ginder soms vergeten, Houdt men er geen rekening mee Dat ook vroeger Spanje wel eens Neerland heeft ontmoet, ter zee? Is dat Spanje goed bekomen? Kent men ‘t lied niet van Piet Hein? Of moet er een compensatie Voor de Zilvervloot soms zijn? Neerland, stuur je oorlogsschepen, Laat eens merken, hoe je bent, Want de generaals daar ginder Zijn door and’ren erg verwend. Wy.'neutrale Nederlanders, Wij ver groot en graag 't debiet, Maar in dubieuze zaken Franco leveren doen wij niet! HERMAN KRAMER Op het wetsontwerp tot wijziging der zegelwet heeft de bijzondere commissie der Tweede Ka mer tot voorbereiding van dit wetsontwerp een amendement Ingediend, dat bedoelt het zegel recht voor de verzekering van zeeschepen, dat gesteld is op ƒ0.15 per mille, terug te brengen op ƒ0.0» per mille. Tot gistermiddag half een waren te Vlissingen nog steeds geen berichten omtrent het Neder landsche motorvaartuig „Baltic” ontvangen. Het scheepje, dat 24 Februari van Vlissingen naar Londen en Shoreham, komende van Zaandam, is vertrokken, onderhield een wekeljjkschen dienst op Engeland. Het had dus al zes dagen geleden teruggekeerd moeten zijn. Van onzen gezant in Rio de Janeiro is een telegram ontvangen, dat met'een auto, waarin eenige leden der Nederlandsche handelsmissie in Brazilië waren gezeten, in de omgeving van Rio de Janeiro een ongeluk Is gebeurd. In dezen auto zaten de heeren Lamping, directeur der bandelsaccoorden, Leignes Bakhoven, lid der missie en jhr. v. d. Wijck, secretaris der missie De belde eerstgenoemde heeren kwamen er zonder kwetsuren af. De heer van der Wijck liep eenige schrammen en bullen op. Tusschen de Kröller—Müller Stichting en de Stichting Nationaal Park, De Hoge Veluwe, is een overeenkomst gesloten om trent den bouw van een hulp-museum op De Hoge Veluwe. De bouwkosten daarvan zullen ongeveer 110.000 bedragen. „Mijn protest zal krachtig zeide onze gezant te Tanger Tot vertegenwoordiger van Nederland in de raadgevende commissie voor sociale zaken van <ten Volkenbond (de gereorganiseerde raadge vende commissie voor de bescherming van de kinderen en de jeugd) is aangewezen: mr. H. de Ble, vice-president van de arrondissements rechtbank te Rotterdam, voorzitter van den Ne- derlandschen bond tot kinderbescherming. En de sportiiers vraagt zich af, of zooiets mo gelijk is in het vierde jaar der nationaal-socia listische aera. En zij vraagt maatregelen. Maat regelen van de Regeering. Van de politie. Van de organisatoren. Het zal er wel op uitdraaien, dat binnen de Dultsche grenzen de Dultsche vuistvechters hun arische gulden alleen maar door arische knuis ten mogen laten bewerken. Is de verdachte tot antwoorden verplicht? Volgens positief recht natuurlijk niet. Maar ie hij daartoe sedelljk verplicht? Spr. ontkende zulks, nog afgezien van het feit, dat er gewetensbezwaren kunnen zijn (ambtsgeh<*|m, belasting van derden, enz.). Moraal-theologen en -phllosophen, wier richting den minister niet geheel vreemd ie, staan op bet standpunt, dat een verdachte niet verplicht Is, zijn misdaad te bekennen. Na volbrenging van zijn taak te Ceuta zal de heer Oerth van Wijk zich naar Tetoean begeven en omstreeks zes uur des avonds een onderhoud hebben met den hoogen commis saris van Spaansch Marokko en ook met de ze autoriteit de onderhavige kwestie grondig bespreken. De gezant heeft zich reeds tele fonisch met den hoogen commissaris in ver binding gesteld en de desbetreffende afspraak gemaakt. Vanmiddag heeft de Tweede Kamer zich verdiept in juridische en moralisti sche heschonwingen over de vraag, of ait ons wetboek van strafvordering al dan niet drie volzinnen van artikel 29 moeten ver dwenen, waarin bepaald is, dat een ver dachte b(j een verhoor voor een rechter of ambtenaar niet tot antwoorden ver plicht h, dat den verdachte «alk» réór het verhoor medegedeeld moet worden en dat van een en ander in het proces-verbaal melding moet worden gemaakt Aan de memorie van antwoord in zake de begrootlng van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1937 aan de Eerste Kamer is het volgende ontleend: De verhouding van de chemische ocstanddee- len, tijdens het verzoetlngsproces In het water aangetroffen, komt overeen met hetgeen dien aangaande moest worden verwacht op grond van de samenstelling van het water, met welks afvloeiing naar het IJsetmeer rekening ia ge houden. De voorgenomen verlaging van het huidige peil van het IJselmeer van 0.13 M. N.A. P. zal eerst kunnen worden uitgevoerd, nadat een aantal werken tot voorziening in de belangen van de militaire inundatlën zal zijn gemcakt Omtrent deze werken is nog overleg met het departement van Defensie gaande, hetwelk naar verwacht mag worden, weldra tot overeenstem ming zal leiden. Daarna zal spoedig met uit voering van de noodige werken, waaronder een nieuwe spulsluis te Umuiden, kunnen worden begonnen. De minister is van meenlng, dat geen vol doende aanleiding bestaat tot het uiten van beduehtzaamheld over de werkzaamheid van de stichting .Joodache Arbeid'* in de Wierln- gertneer. De Nederlandsche gezant te Tanger, de heer F. Gerth van Wijk, sou zich, zoo deelde hij aan de Telegraaf mede, hedenochtend naar Ceuta begeven en zich onmiddellijk op de hoogte stellen van de omstandigheden, waar onder de aanhouding van de beide Nederland sche schepen is geschied. Hiertoe zou hij al lereerst een onderhoud hebben met den kapi tein van de „Triton”, den heer J. van der Veer. Vervolgens zou hU zich tot de betrokken instanties wenden en daar vrijgave van de „Triton” en de in beslag genomen lading elschen en tevens herlading van deze goederen. Ook zou hij krachtens zijn uit Den Haag ont vangen order tegen de aanhouding van de „Serooskerk” en van enkele uren van dit schip van Ceuta protesteeren. BI) het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer over het wetsontwerp: ttjdelljke bepalin gen. strekkende tot het bereiken van een be tere verdeeling van den beschikbaren arbeid, gaven verscheidene leden uiting aan bedenkin gen van meer of minder ernstlgen aard. De hoeveelheid arbeid, die verdeeld kan wor den. is voortdurend aan schommelingen onder hevig Reeds daarom achtten deze leden het niet mogeltjk, regelingen omtrent getalsverhou dingen aan den zich steeds wijzigenden fettelij ken toestand te doen aanpaasen. Het voorschrijven van bepaalde getalsverhou dingen kan het voortbestaan van ondernemin gen in gevaar brengen. Er is trouwens allerminst gebleken, dat de volwassen fabrieksbevolking op groote schaal daor jeugdigen wordt vervangen. Voorts meenden de hier aan het woord zijn de leden de practlache uitvoerbaarheid der voorgestelde maatregelen ernstig in twijfel te moeten trekken, omdat niemand van te voren kan vaststellen tot welke nieuwe Werkmetho den de steeds "'voortschrijdende techniek zal voeren. Andere leden wezen er verder op, dat een groot deel van'de vrouwen, werkzaam in fabrie ken en werkplaatsen, arbeid verricht, waar voor zU geschikter zijn dan mannen. Tegenover deze groepen van leden stonden er velen, die zich met de strekking van het wetsontwerp konden vereenigen. Konden vele leden zich hetzij geheel, hetzij in hoofdzaak vereenigen met den materieelen inhoud van het wetsontwerp tegen den vorm der te nemen maatregelen hadden verscheldenen hunner ernstig bezwaar. Het ontwerp wil be drijf'sverhoudingen regelen en doet dat volgens het oude recept van delegatie van bevoegdhe den aan den minister en aan de districtshoof den der arbeidAispectie. Met andere woorden: er wordt hier wederom een typisch centralis tische zuiver ambteiljke staatsbemoeiing voor gesteld. De hier aan het woord zijnde leden waren door dezen gang van zaken ernstig te leurgesteld. Huns inziens behoort het nemen van maatregelen Inzake verdeeling van den beschikbaren arbeid zooveel mogelijk te geschie den door de bedrljfsgenooten self. De M-jarige voorman J. de Hoog is Woens dagmiddag op he^, terrein van de staalindustrie aan den Keilewég' te Rotterdam, doordat een staaldraad afknapte, met een bak. waarin hij gezeten was. uit een hjjschkraan gevallen, waar door hij met het hoofd tegen den grond sloeg. Met een zware hersenschudding en zeer erns tige inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar bet ziekenhuis aan den Coolslngel over gebracht. Bij aankomst bleek de man reeds te zijn overleden. Voor een 25-tal reaerve-officieren der infan terie. artillerie, genie of de militaire admini stratie van de Koninklijke landmacht (geen reserveofficleren-vliegers of waarnemers) niet ouder dan 25 jaar, ongehuwd en in het bezit van een einddiploma H BS 5-j. cursus, of daar mede gelijk te stellen diploma, bestaat de mo gelijkheid dit Jaar voor landsrekening naar Ne- derlandsch-Indië te worden uitgezonden, ten einde aldaar in den hier te lande verkregen rang een verbintenis aan te gaan ter opleiding tot reserve-offlcler-vlleger met kort dienstver band bij het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger. 'Vrije overtocht In de tweede klasse. Tege moetkoming voor uitrusting 1000. Na behoor lijke volbrenging der verbintenis wordt een gra tificatie van 5000 uitgekeerd, terwijl onder be paalde voorwaarden de kosten van de terugreis naar Nederland eveneens voor rekening van den Lande komen. Sollicitaties vóór 24 Maart as. in te dienen bij de afdeeling C. van het commissariaat voor Indische zaken b|j het departement van Kolo niën. Woensdagmiddag ongeveer vier uur is een ernstige aanrijding gebeurd te Amersfoort waar van de 22-jarige mej. J. M. L. het slachtoffer is geworden. Zl) kwam uit de van Campenstraat en wilde per fiets den Leusderweg oprijden, hoewel zij echter eerst een auto voorrang wilde verleenen. Al remmende kwam zjj echter te vallen en kwam daarbij onder den auto terecht. Het meisje werd op slag gedood. Na langdurige re- en dupliek werden de stemmingen bepaald op morgen. Een man uit Bocholt, W. D. P. D„ die een Wlnterswljkschen koopman een geschrift de N.S.N.A.P. had laten verspreiden, waarin de politie van deze plaats van oneerlijkheid werd beticht, stond wegens uitlokking van dit mis drijf voor den politierechter te Zutphen terecht Ter zitting bleek, dat de verdachte wegens ver duistering van de partijkas uit zijn partij va5 gezet en de rechter maakte daarom korte met ten met hem. De man werd conform den elsch tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. zijn”, zoo tijdens dit telefonisch gesprek. „En ik zal de Neder landsche belangen op energieke wijze be hartigen.” •w -w y anneer de communistische partij hier te lande programmatisch van kleur verschiet als een ca- meleon, dat de tint van zijn omgeving aanneemt, en verzekert, dat zij de de mocratie, het gezin, de gewetens- en godsdienstvrijheid wil verdedigen, dan volgt zij slechts de lessen van den pro fessoraten kameraad Dlmltrof, die te Moskou het Komlntern|>arool uitgaf met alle antl-dlctatoriaal, antl-fasclstlsch en anti-naUonaal-socialistiach gezinde par tijen zooveel mogelijk samen te gaan om met die partijen het „fascisme'* te overwinnen en daarna des te gemakke lijker de bolsjewistische wereldrevolutie en de Moscovitische dictatuur van het proletariaat in de verschillende landen te kunnen voorbereiden. De schljnhel-, Uge verkiezingspraatjes van de Neder landsche communisten vallen geheel in de lijn van de nieuwe grondwet in Sovjet-Rusland, die quasi-democratisch van terminologie in werkelijkheid niets verandert aan de breidelloos» willekeur van de Sovjetlsten en hun despotischen leider Stalin. Deze quasi-democratische grondwet, die ondanks de terreur-pro- cessen vrijheid van godsdienst en mee- nlngsuiting heet te garandeeren, dient er alleen toe den burgerlijken mogend heden, waarmee de Sovjet-Unle ter ver sterking van haar internationale posi tie wil samenwerken, zand in de oogen te strooien. Niet de godsdienst maar de godloosheid geniet in Sovjet-Rusland vrijheid. Onlangs heeft de Centrale Raad van den Bond der Godloosen den Raad van Volkscommissarissen om vrij stelling van porto verzocht voor het verkeer der verschillende godloozen-or- ganisatles onderling en voor de post- zendlngen van de godloozen uit het bui tenland naar Sovjet-Rusland. De Raad van Volkscommissarissen heeft op dit verzoek goedgunstig beschikt ,4n ver band met de groote cultureel-politleke beteekenis der godlooeen-beweging” en zich zelfs bereid verklaard het strafport te betalen voor ongefrankeerde post stukken uit het buitenland, voor zoover deze voor de godloozen-organlsaties be stemd zijn. De godloozen-organlsaties kunnen in Rusland dus voortaan hun propaganda-materlaal ongefrankeerd als dienststukken verzenden en versprei den, terwijl ontelbare Russische kerken zijn afgebroken of gesloten, de viering van kerkelijke feestdagen bele’mmerd en de godsdienst officieel gedisquallfi- ceerd wordt als opium voor het volk. Ziedaar, hoe niettegenstaande de nieuwe papieren grondwet het met de vrijheid van godsdienst in het Sovjet- paradjjs gesteld Is. De communisten in Nederland mo gen voor de verklezingsgelegenheid vertellen wat zij willen, hun geestelijk vaderland brandmerkt met daden hun leusen tot leugens. De boom des communistischen ver- derfs moet worden omgehakt en zijn wortels moeten worden uitgegraven, op dat de boom des godsdlenstigen levens onbedreigd zal kunnen bloeien en vruchtdragen. Energiek wees de minister zoowel amendement der vaste commissie als van den heer Donker c s. af. Dat der vaste commissie zou leiden tot ongelijkmatige rechtsbedeellng en dat van den heer Donker c.s. sou allerlei ingewikkelde pro blemen aan de orde doen komen. Berlijn toch deed niets meer of minder dan de nationale waardigheid te grabbel gooien zoo staat het letterlijk in de sport rubrieken van de bladen der „Reichshauptstadt” door een soort collectieve „Rassenschande" te plegen! De sportjournalisten zijn het er over eens, dat hier van booger hand ingegrepen dient te worden en sommigen schijnen er zelfs voor te voelen, dat alsnog* tegen de ergste belhamels met krachtige hand worde opgetreden. De feiten? In het bekende „Sportpalast” was een boks avond georganiseerd, zooals dit In het boksen- mInnende Berlijn vrijwel wekelijks gebeurt. De clou van den avond was een ontmoeting tus schen den Duitschen kampioen Gustav Eder en den „Belg" All Baker. AU Baker is een mulat, die een Belgisch pas poort bezit en zich daardoor verplicht acht, de Belgische kleuren te verdedigen, zooals inder tijd de „Nederlander” All Brouwer, een neger, die in Curacao de Nederlandsche nationaliteit verworven had, ons land een uitstekenden naam bezorgde onder de naties, waaruit kampioenen in de .jioble art of selfdefence" voortkomen. Het gevecht Eder Baker voldeed aan aUe verwachtingen, dat wil zeggen: er werd braaf geslagen en aan de sensatie, waar driekwart van het publiek eerder voor komt dan voor de sport, ontbrak het niet. Eder begon overdon derend, wierp zijn niet te onderschatten tegen stander reeds binnen enkele seconden tegen de planken, sloeg hem kort daarop nog eens neer en had hem aan het einde van de tweede ronde volkomen „groggy". Toen beging Eder echter een fout. HU pro beerde een spelletje te spelen van kat en muis, maakte het zich gemakkelUk en wachtte rustig op de gelegenheid om Baker den knockout toe te brengen. Deze tactiek mislukte doordat All Baker be duidend minder „Schlagwirkung" ondervond dan Gustav Eder dacht, de mulat herstelde zich vol komen en het einde van het Ued was. dat er een volkomen murw geslagen Dultsche kam pioen in de touwen hing, terwijl All Baker „zoo frisch als een hoentje" in het midden van den ring stond, toen voor het laatst de gong ging. En toen gebeurde het: De jury verklaarde Eder tot winnaar! Uit de jxïlemieken wij hebben zelf den wedstrijd niet gezien blijkt, dat deze beslis sing vermoedelijk wel juist was. Eder had in het begin zoo veel winstpunten verzameld, dat Baker hem niet meer evenaren kon. ook al scheelde zulks niet veel. Doch het BerlUnsche publiek, dat er trotsch op kan zijn, in geen enkel opzicht door chau vinisme geplaagd te worden, oordeelde anders. Het begon met een oorverdoovend fluitconcert en toen dat op de jury geen Indruk scheen te maken, bestormde het den ring, waar het den onthutsten mulat op de schouders nam, jubelend en juichend de zaal ronddroeg «a als triomfator vierde. SpUtlg hebben sommigen geconstateerd, dat vele der aanwezige-«gouwen aan deze huldiging van een mulat, een ,4!?!ll81UM!|kn" kleurling, geestdriftig deelnamen. Over dit project is overleg gepleegd met de bouwvak -organisaties, die geen bezwaar y te gen bleken te hebben, dat de uitvoering in werkverschaffing sal geschieden. De regeering heeft haar medewerking ten opzichte van de flnancleele regeling toegezegd. De uitvoering zal uitsluitend door Amhemsche werklooze vak lieden geschieden. Ook de gemeente Arnhem heeft een bijdrage in de kosten toegezegd. Zoo spoedig mogelijk zal met de uitvoering van het werk een aanvang worden gemaakt. De zes Nederlandsche zeelieden, alsmede hun twee Britsche collega's, die zich, zooals reeds gemeld, voor den politierechter te Gibraltar heb ben moeten verantwoorden, omdat zjj geweigerd hadden naar Alicante te vertrekken, zjjn ieder ♦eroordeeld tot een boete van twee pond ster ling, plus 2 shillings 2 pence boete. Bovendien *Ün zjj ontslagen. Zou de bepaling nu al vóór haar koperen ju bileum uit de wet moeten verdwijnen? Juist onder de huidige omstandigheden is dit voorstel niet bezonken genoeg. Het voorstel be- teekent een terugtreden, da( deze spreker niet toe juichen kan. In ons Kerkeltjk Recht is bepaald, dat men tegenover den rechter de waarheid bekennen moet, tenzij het delict door den verhoorde zelf begaan is. Hierna kwam de heer DONKER (8. D. A. P.) het mede van liberale en vrijs.-dem. zijde on- derteekende amendement tot wijziging van de derde en vierde volzinnen verdedigen. De heer SCHWARTZ (A. R.) stelde zich vol komen op het standpunt der Regeering en de heer COOPS (V. B.) verdedigde uitvoerig de meenlng der vaste commissie van privaat- en strafrecht sloot zich dus bjj den heer Oo- scllng aan. Minister VAN SCHAIK herhaalde in >Un antwoord de argumenten, welke hij in de stuk ken had aangevoerd vóór zijn voorstel. Indertijd was een versterking van de rechtspositie der verdachten noodtg geoordeeld, maar later was het zwijgrecht als een distel tusschen de bloemen blijven staan. De overheid heeft het recht en den plicht, te po gen klaarheid te brengen in straf zaken, en zij mag niet toelaten, verdachten recht en deaen plicht der overheid frusteeren, de overheid in de wielen rijden. De voornaamste gegevens zijn van de verdachten zelf afkomstig. a an de vruchten zal men den boom ZX kennen, zoo leert de Evangelische parabel. Welnu, het communiame is een boom, die overal waar hij tot vol len wasdom komt, tot in de kern bedor ven vruchten heeft voortgebracht. Zijn takken trachten het uitzicht op den he mel en God te verduisteren en torsen de lijken van martelaren, zijn roode bloe sems druipen niet van honing, maar van bloed, zijn wortels ondergraven de aarde. Aan zijn voet liggen de sche dels en beenderen gestapeld van slacht offers Geblakerde heiligenbeelden, ge broken crucifixen, vernield kerkraad en bet puin van geschonden en verwoeste Godshuizen vormen de teelaarde, waar in hij gedijt. De vruchten van het com munisme in Sovjet-Rusland, Mexico, Spanje kenmerken het als een boom des verderfs, die met wortel en tak uitge roeid dient te worden. De politieke tui niers, die stekken van dezen boom hier te lande hebben uitgezet, dlsschen won derverhalen op over de paradijselijke vruchtbaarheid, welke daarvan verwacht mag worden, maar hun woorden zijn als de leugentaal van de slang, die het eer ste menschenpaar ten verderve voerde door het te verleiden tot het eten van de door God verboden vrucht. Gelooft niet, dat het communisme in ons geeste lijk, cultureel, historisch en psycholo gisch klimaat geheel anders zal uit groeien dan in de landen, welke het reeds geheel of grootendeels heeft over woekerd. Een knotwilg wordt geen mi- mosastrulk, ook al plant men hem van de Purrner over naar de Riviera. Het communisme is behalve een politieke en economische en sociale leer, ook een we reld- en levensbeschouwing, welke over al ulteindelUk tot dezelfde practijken en gevolgen zal leiden. Te Almelo is Woensdagmiddag een belang rijke textielconferentie gehouden, waaraan hebben deelgenomen het bestuur van de Alme- losche Fabrikanten Vereeniging, de hoofdbestu ren en plaatselijke besturen van vier textielar- beldersorganisaties en een vertegenwoordiger van het departement van Sociale Zaken. Deze heeft reeds eerder met den burgemees ter van Almelo en den wethouder van sociale zaken dier gemeente besprekingen gevoerd be treffende herscholing en weder te werk stelling van werklooze textielarbeiders. Opmerkelijk was, dat héél de vaste commissie voor privaat- en strafrecht het met den mi nister oneens was, dat de tweede volzin van art. 29 (formeele vastlegging van het zwijg recht) moest verdwijnen en een amendement voorstelde tot behoud daarvan. Een tweede amendement van de heeren Donker (8. D.),, Boon (V. B.) en mevrouw Bakker—Nort (V. D.) wilde nog iets verder gaan en de derde en vierde volzinnen vervangen zien door een ge- wljzigden tekst, volgens welken den verdachte wordt meegedeeld, „dat hij als verdachte wordt gehoord, dat al hetgeen hy antwoordt als be wijsmiddel tegen hem zal kunnen worden ge bezigd en tevens, dat zijn antwoorden ook te zijnen voordeele kunnen strekken." Om formeele redenen werden geen alge- meene beschouwingen gehouden en zoo kwam direct het „Eenlg artikel" met de daarop in gediende amendementen aan de orde. De heer QO6ELING (R. K.), die met zijn partijgenoot Kortenhorst en met de heeren Boon (V. B.), Terpstra (A. R Donker (8. D. A. P.) en met de dames BakkerNort (V. D.) en Katz (C. H.) deel uitmaakt van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht zoo als men ziet zjjn in deze commissie alle groote partijen vertegenwoordigd en stond dus eigen lijk reeds tevoren de uitslag vast begon met onderscheid te maken tusschen den rechtsregel, volgens welken de verdachte niet tot antwoor den verplicht is en de overige formeele voor schriften betreffende mededeeling aan verdach te en vermelding in het proces-verbaal. In den rechtsregel lag het zwaartepunt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5