ONS BLAD en r Het recntscne leger rukt naar De Serooskerk opgebracht weer vrijgelaten op de Spaansche hoofdstad f I I Het nieuws van heden Onzeregeering protesteert Duitsch kabinet bijeen 10* MILLIARD FRANCS MAG FRANKRIJK LEENEN ij HET NIEUWE LOCARNO- PLAN DE KERKVERVOLGING IN FRANKRIJK VERSTERKT MEXICO MAROKKO DE BAROMETER c Oproep van Mgr. Buchberger OOK DIT SCHIP NAAR CEUTA Baldwin tot lord verheven? De controle op de non-interventie JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS l Strafrecht en veiligheid beaproken Franco-vloot en naar Ceuta. Bijna 33.000 man nabij Guadalajara De non-interventie Vrymetaelary zit niet atil Een opmerkelijke verklaring 'I bij hun leest ANCkWWUUltllmillll/11/W^ Geladen met atukgoederen, waa het achip op weg naar Ooat-Azië Geen reden tot aanhouding Namens wie spreekt ex-admiraal Foerster? De Kamer aanvaardt het weta- ontwerp met 474 tegen 39 itemmen Een van de stellingen der roode troepen bij Madrid werd na een hevig gevecht door de nation alisten genomen Een terugtrekken op Madrid verwacht De actie te Danzig tegen de katholieken Brand aan boord van Deensch schip Een verbod der party wordt verwacht Veerboot omgeslagen bij Tientsin DONDERDAG 11 MAART 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. 136 Een lading nitraat brengt gevaar van exploaiea Linkache troepen gedea- organiaeerd? Nederlander genoemd ala voor zitter voor *t contróle-bureaa te Londen De roode verdedigingaraad van Madrid geeft officieel de verliezen toe Repreaaillea Gemotoriaeerde veldartillerie naar Taza DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN advertentieprijzen» Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 mDd toeatand ia hoogat ernatig” Men verwacht de benoeming na zyn aftreden De schoenmakers weer Naar wij vernemen, i« het Nederiandsche vrachtschip Serooskerk, van de Vereenig de Nederiandsche Scheep vaartmaatschappij te *s Gra- venhage, Woensdagmiddag in de Spaansche wateren aange houden door een schip van de opgebracht Brengt Von Ribbentrop eindelyk het Duitache antwoord naar Londen 'iV i i NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD voor Het strijdtooneel rond de Spaansche hoofdstad bruikbaar regeering van Valencia heeft boord is w<. Michael Bisschop van Regensburg. ook voor de scheepvaart Stand op Donderdag M nr VJU.: 74M Veria, stand: 749A De Serooskerk ia do Spaanwhe wateren aaa- gehoaden, doch later weer vrücetatea. Ondanks het venei der Katholieken duurt de kerkvervolging In Mexico voort. De Bisschop van Regensburg Mgr. Dr. Ml- ëKael Buchberger richt een oproep tot de ge- loovigen om bijzondere bidstonden te houden op Palmzondag en Goeden Vrijdag. Daar de toe stand hoogst ernstig Is, draagt de Bisschop de geestelijkheid op aan deze bidstonden een in drukwekkend en plechtig karakter te geven. De Madrileeensche verdedigingsraad, die thans de successen der rechtschen toegeeft, heeft medegedeeld, dat de aanval, die door de troepen bij Guadalajara is ingezet, met groote hevigheid voortduurt. Tegenover deze meerderheid in getalsterkte en technische middelen, moesten de regee- ringstroepen terrein prijsgeven. Tevens verwacht men, dat Ramsay Mac Donald zijn functie van lord-president van den Raad zal neerleggen. Vermoedeljjk zal hjj geen titel krijgen en dus de Schotsche univeraltelten blijven vertegenwoordigen in het Lagerhuis. Pretest der Nederiandsche regeering tegen da inbeslagneming van de Triton. Overeenkomst tnaachen KrollerMüller Stich ting en De Hoge Velawe in sake den bo.w van een hulpmuseum op de Hoge Veluwe. Debat in de Tweede Kamer over het zwijgrecht van verdachten. Voor de eerste functie zou de naam van een Nederlander genoemd worden PARIJS, 19 Maart (Havaa) In tegen stelling met de verwachtingen in de wan delgangen, heeft de senaatscommissie van financiën besloten in den tekst van artikel 1 van het aan de orde zijnde wetsontwerp te bepalen, dat het bedrag der weerbaarheids- leening de U% milliard niet mag te boven gaan. De rechtschen hebben overigens In alle sec toren van het Madrlleensche front een groote bedrijvigheid getoond. Hoewel het weer slecht is, heeft de recht- sche luchtmacht alle verbindingslijnen der re- geeringstroepen bestookt. Z(j had het vooral op de kruispunten bij Alcala de Henares en Gua dalajara gemunt. De hoofdweg naar Aragon LONDEN, 10 Maart. (Havas.) In Engel- sche kringen verwacht men, dat minister president Stanley Baldwin einde Mei of begin Juni zijn functie zal neerleggen. Ver moedelijk wordt hij dan tot graaf verheven en krijgt zitting in het Hoogerhuis. van da* Het Duitsche kabinet heeft in ijjn vergadering da. de invoering van een nieuw strafrecht be sproken. Nlet-officlëel verluidt, dat minister Baldwin ongeveer 26 Mei as. zal aftreden. Men neemt als vanzelfsprekend aan, dat Neville Chamber- lain hem als eerste minister zal opvolgen. WARSCHAU. 10 Mrt. (Havas) BV verscheidene aanhangers van de Katholieke centrumpartij te Danzig is hiitozorking ver richt en men verwacht, dat binnenkort deze partij verboden zal worden. Te Almelo is overeenstemming bereikt tasarhen betrokken part Ven ten aanzien van de towork- slelling van werkloos* textielybeiders. O isb na Ambtenaren van het Ministerie van Finan ciën hebben onlangs een Priesterseminarie, dat was ondergebracht in een gebouw naast de kerk van Tlalpam, opgeheven. Tot de ambtenaren, die aan dezen overval deelnamen, behoorde ook de bekende commu nistenleider German List Arzubide, die op het Ministerie van Onderwijs werkzaam is. Er is geen motlveering van deze inbeslagname ge geven. Het rechtsche leger rukt op naar de Spaansche hoofdatad; een terugtrekken der llnksche troe pen op Madrid verwacht. Men verwacht, dat de Britache minister-presi dent tot graaf zal worden verheven na sUn aftreden omstreeks einde Met SIGUENZA, 10 Maart (Havas). Een bijzon dere correspondent van Havas bij het leger van Franco deelt mee, dat hedenochtend de op- marsch van de rechtsche troepen werd gehin derd door slecht weer. De Franse he defensie-leening mag een bedrag van Njj milliard francs niet te boven gaan. LORENZO MARQUESZ. 10 Mrt. (Reuter.) De vroegere bevelhebber van de Duitsche vloot, ad miraal Foerster, heeft verklaard, dat het zijns inziens noodzakelijk is voor de redding van Europa, dat Duitschland en Engeland in con tact treden. Foerster verwierp het denkbeeld, dat Duitschland teruggave van zijn koloniën noodig heeft voor het overschot van zijn be volking. Duitschland wenscht deel te nemen aan de ontwikkeling van de wereld. Er is geen sprake van, dat Duitschland zijn koloniën met geweld wil hernemen, doch de Volkenbond is niet in staat deze kwestie te regelen. Morgenavond om 7.20 (Amst. tijd) zal presi dent Lebrun door de radio een oproep tot het land richten om de defensleleening te steunen. De nachtzitting van den Senaat zal vermoe delijk een bloote formaliteit zijn, daar de Ka mer den tekst van den Senaat heeft goedge keurd. LONDEN, 10 Maart (AN P.) De Berljjnsche correspondent van de .Dally Telegraph'* meldt, dat de Duitsche ambassadeur Von Ribbentrop, die vandaag te Londen aankomt, het Duitsche antwoord op de Britache nota van IS Novem ber, die voorstellen voor het sluiten van een Westelijk verdrag bevatte, overbrengen zal. Het schijnt, dat de houding, dóór Duitschland aangenomen tegenover den Belgischen wensch, dat de bestaande, voorlooplge Locarno-over- eenkomst door een duurzame regeling vervangen zou worden, onveranderd is. Duitschland is be reid tot het sluiten van een nieuw Locamo- verdrag. doch het wil dat in geen geval onder de auspiciën van den Volkenbond geplaatst zien. Overigens gelooft men, dat het tijd winnen aan Duitsehe zijde zal worden geweten aan het Fransch-Russlsch verdrag, dat Duitschland het liefst geheel zou zien verdwijnen. Men begrijpt te Berlijn, dat Frankrijk niet gemakkelijk tot een stap van zoo groote beteekenls kan over gaan, doch men Is van meenlng. dat het aan Frankrijk staat, met nieuwe voorstellen te ko men. De correspondent van de .Dally Telegraph*' vermoedt, dat Duitschland op zjjn minst zal verlangen, dat de clausule van het verdrag, die voorziet in een automatischen wederzjjdschen bijstand, wordt vernietigd. De Senaat heeft met 258 tegen één stem het wetsontwerp aangenomen, waarbij de regeering wordt gemachtigd een leening uit te geven ^voor de nationale verdediging. Tte voren had de Senaat met 207 tegen 62 stemmen een amendement van de minderheid verworpen, dat den gisteren door Louis Marin in de Kamer aangeboden tekst bevatte en ten doel had de waarborgen, dat de leening slechts voor de nationale verdediging zal worden aan gewend, te versterken. „Bij die gelegenheden moet vurig en met aan drang gebeden worden om vrede, om den vrede Gods, den vrede des harten, godsdienstvrede en den wereldvrede. De menschheid kan niet door een zee van bloed van een nieuwen, nog veel verschrikkelijker wereldoorlog waden, zónder dat de gevolgen voor deze wereldramp gruwelijk /en onherstelbaar zijn. Ook de strijd tegen den godsdienst in ons vaderland neemt, voortdurend in heftigheid toe en neemt de afmetingen aan van een groote volksramp.” Nader meldt Havas: De brand aan boord van de Laila la ten slotte bedwongen, nadat zich een dertigtal ontploffingen had voorgedaan, waardoor twee drijvende brandspuiten in de haven in brand geraakten. Da lading van het schip is verloren gegaan. De Loge van het Groot-Oosten van Mexico heeft aan de Regeering een verzoek ge richt om de aartsbisschoppen Mgr. Paacaal Dlas y Barieto en Mgr. Francisco Or oseis y Jimenes tot „Staatsvijanden" te ver klaren. De Eerste Kamer heeft aangenomen de be groeting van handel, nijverheid en scheepvaart en het ontwerp-vestigingswet voor het klein bedrijf. PARIJS, 10 Maart. (D. N. B.). Naar heden bekend werd, zullen verscheidene gemotoriseer de eenheden der Fransche veldartillerie, welke tot dusver hun standplaats in Ntmes hadden, naar Fransch Marokko verplaatst worden. Zij zullen hun standplaats krijgen in de buurt van Taza. 60 K.M. van de grens van Spaansch Ma rokko. Kort, geleden zijn de effectieven In Fransch Marokko reeds aanmerkelijk versterkt BERLIJN. 10 Maart. (D.NB.) Het Duitsche kabinet heeft zich in zijn bijeenkomst van Dinsdag bezig gehouden met het door den rjjks- minister van Justitie Guertner Ingediende ont werp Inzake een Duitsch wetboek van straf recht De beraadslagingen over dit onderwerp sullen in de volgende kabinetsbjjeenkomsten worden voortgezet. Afgehandeld werden *t wetsontwerp tnxake de verlenging van den ambtsduur der gemeente lijke autonome bestuurslichamen en een wets ontwerp insake de beveiliging der rijksgrenzen en „overweldigingsmaatregelen”. waarbij de rljksminister van Blnnenlandsche Zaken wordt gemachtigd in door hem te bepalen gebie den. in het bijzonder aan de rijksgrenzen, alle maatregelen te treffen, welke voor een werk zame beveiliging der rijksgrenzen en van het rijksgebied verelscht zijn. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De rljksminister van Blnnenlandsche Zaken werd voorts gemachtigd legen onderdanen van een vreemden staat en tegen hun vermogens represaillemaatregelen te treffen, voorzoover deze staat tegen onderdanen van het Duitsche Rijk of hun vermogens maatregelen treft, welke volgens Duitsch recht tegen de onderdanen van dezen staat of hun vermogen niet kunnen wor den getroffen. MEXIOO-CITY, 10 Maart. Ondanks het krachtig verzet der Katholieken, die in ver schillende districten niettegenstaande het verbod der regeering de kerken toch geopend hebben, woedt de vervolging nog steeds voort. TONDEN*, 10 MTt. (Havas). Men meent te weten, dat de nlet-lnmengings-commlssie Vrij dag bijeen zal komen voor het benoemen van een voorzitter voor het contróle-bureau te Londen en verschillende functionarissen voor secondaire posten, waarvan de instelling U voorzien in het j.l. Maandag aangenomen plan. Generaal Mlaja is naar het front vertrok ken. In zijn plaats heeft kolonel Rojo, chef van den genenden staf, den journalisten de gebrui kelijke mededeellngen gedaan. TIENTSIN. 10 Mrt. (Havaa) Een pont, die de verbinding onderhoudt tusschen Tientsin en Tangkoe is hedenmorgen omgeslagen als gevolg van de zuiging, ontstaan door het passeeren van een stoomboot. Veertig personen, mannen vrouwen en kinderen, verdronken. WARSCHAU, 10 Mrt. (PAT) 15000 thuiswerkende schoenmakers, die in staking waren gegaan, zullen als gevolg van de inmen ging van den minister voor openbaar welzijn, het werk hervatten. De loonen zullen met 7 pet. worden verhoogd, terwijl een collectief Arbeidscontract is gesloten. VOETVERZORGING macdalenenstr ie til In het Amtsblatt van- 4 Maart publiceert de- ■elfde bisschop de volgende verklaring: ,Jn den Vastenbrief, die op den eersten Zon dag van de Vasten werd voorgelezen komt de volgende passage voor: „De leidinggevende bla den der Hitler-jeugd schrijven: De kloosters, waarin wjj horden der levensontkenning zien, en die daardoor een gevaar vormen voor het be houd der zedelijkheid van het Duitsche volk, moeten verdwijnen.” Er is beweerd, dat deze zin „verzonnen” zou zijn. Ik vestig er echter de aandacht op, dat deze zin te vinden is in het .Leidersblad der H. J. Uitgave D. J. Juli 1836, blz. 31 bovenaan." Het behoeft geen betoog, dat alle citaten In een Herderlijk Schrijven gecontroleerd worden of ze juist zijn. De bewering, dat Herderlijke Brieven leugens bevatten, Is zelf leugenachtig en tevens een beleediging die Ik afwijs.” f PARUS, 10 Mrt. (Havas). De Kamer heeft met 474 tegen 39 stemmen, zonder voorafgaand debat, den door den Senaat goedgekeurden tekst aangenomen van het wetsontwerp, waarbij machtiging verleend wordt tot het uitgeven van de weerbaar- heidsleening. Het ontwerp is hiermede definitief aan genomen. De stellingen der regeerlngstroepen zijn tot vijfmaal toe aangevallen door zeer sterke af- deelingen, gesteund door een machtig ge schut, en vele bombardements- en jachtvlieg tuigen. De nieuwe regeering zal tijdig genoeg samen gesteld worden om zich bü de opening van de nieuwe zitting van het parlement op 31 Mei voor te stellen. Het is mogelijk, dat de Imperiale conferen tie, waarvan de datum nog niet Is vastgesteld, geopend zal worden door Baldwin, terwijl Ne ville Chamberlain de verdere vergaderingen zal prealdeefen. kerk, die door een Franco naar Ceuta De rechtschen vinden thans tegenover zich nog slechts gedesorganiseerde soldaten, die allen voor eigen rekening strijden. Dit bedrag is in overeenstemming met de behoeften van de landsverdediging. Het zal in dien vorm naar de Kamer worden terugge zonden. de in Spanje strijdende vrijwilligers oogen heeft gezien, ,Ja” geantwoord. Kolonel Lunn, die door de nlet-inmengings- commlssle benoemd is tot leider der Fransch- Spaansche grenscontróle, vertrok heden naar Londen, om de leiding op zich te nemen. Ko lonel Lunn, die bevelvoerder is van het twee de Deensche regiment artillerie, geldt als des kundige in grenskwesties. Hij heeft deel uit gemaakt van de commissie tot vaststelling van de grens tusschen Duitschland en Denemarken en van de commissie voor de grensregeling tusschen Syrië en Turkije. Eden heeft In het Lagerhuis in antwoord op de vraag, of de niet-inmengingscommissle Inzake Spanje de kwestie der terugroeping van strijdende vrijwilligers onder en de zijwegen naar Guadalajara, Cuenca. Al cala de Henares en Cacedos hebben zeer te lij den gehad en zijn moeilijk bruikbaar ge worden. van en dezen Bij de betreffende reederü is nader bericht ingekomen, dat de Seroos- oorlogsschip van was opgebracht. Woensdagnamiddag vrijgelaten is. Het schip heeft>de reis naar Genua voortgez^. Omtrent deze aanhouding vernemen wij dat de directie van de Vereenigde Nederiandsche Scheepvaart Mij. Woensdagmiddag omstreeks half zes een draadloos telegram van den kapi tein heeft ontvangen waarin deze meedeelde, dat een Spaansch schip hem Woensdagmiddag order had gegeven te volgen naar Ceuta. Dit telegram was afgezonden om 2.10 namiddag. Onmlddellljk zijn de departementen van Buitenlandsche Zaken en van Defensie met het gebeurde Ih kennis gesteld. De Serooskerk, een schip van bruto 6611 ton, was eenige dagen geleden uit Rotterdam ver trokken met bestemming naar Oost-Azlë. Het Schip was op weg naar Genua. Het was afge laden met stukgoederen en naar men ons mee deelde was er, wat betreft de lading, geen en kele reden om tot aanhouding over te gaan. De jlirectie verwachtte dan ook elk oogenblik een mededeeling van den kapitein van het schip, dat hjj zijn reis kon vervolgen. Die me dedeeling is dan ook niet lang uitgebleven, zoo- ■Is uit het nadere bericht gebleken is. De regeering van Valencia heeft een nieuwe aanklacht aangaande directe in menging van zekere vreemde mogendhe den ten gunste van de nationalisten ge publiceerd. welke langs dlplomatleken weg officieel zal worden medegedeeld aan alle regeertngen-onderteekenaars der nlet-ln- mengingsovereenkomst. Onze regeering heeft den Nederland- schen gezant te Tanger, onder wien Marokko ressorteert, opdracht gegeven, bjj de autoriteiten te Ceuta te protes- teeren tegen de inbeslagneming de Triton der K. N. S. M. autoriteiten "mede te deelen, dat eventueele daaruit voortvloeiende schade zü de verantwoording dragen. Een draadloos bericht is opgevangen het Fransche vrachtschip Djebel Antar, gebombardeerd is door een vliegtuig. Er is eenige materleele schade aan aangericht. Het draadlooze bericht maakt ech ter geen melding van persoonlijke ongelukken Het schip bevond zich bulten de Spaansche kust ter hoogte van Barcelona BOSTON, 10 Maart (Havaa) Aan boord van het Deensche schip Laila. dat gisteren met een lading nitraat uit Chili in de haven van Boston is aangekomen, is brand uitgebroken. Alle drijvende pompen van de havenbrandweer begaven zich naar het schip, doch daar groot gevaar voor ontploffing bestaat, zijn zij terug getrokken. Het schip levert thans gevaar op. De troepen kannen zich, naar men veron derstelt, slechts aan omsingeling onttrekken door terug te trekken op Madrid, welks val aanleiding sou kannen geven tot de hevigste straatgevechten. SIGUENZAj 10 Mrt. (Havas). De rechtschen betonden zich gisteravond ter sterkte van 32.400 man op 20 K.M. van Gfiadalajara. De stelselmatige en machtige op- marsch der aanvallende kolonnes wordt voortgezet. Het schijnt, dat de tegenstanders dezen opmarsch niet tot staan kunnen brengen. 15.000 a 20.000 man troepen der internatio nale brigade loopen gevaar te wor den omsingeld. Pinto l ludmi' Linral. Spoorra^ «fRibas de Jerame Fumcorrol Bsroja» -talua J 3 >-• u» /.r*,-- -4(<.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9