van Het nietig verklaren goudclausules H GEGRONDE VERWIJTEN? i Vergiftiging door kolendamp I Kerkelijk lenen rBRUNETTA MINISTER OUD ZETTE ZICH SCHRAP GEEN BERICHT VAN DE TRITON I Verborgen Schoonheid... II ctfetxaMe, p aangename VRIJDAG 12 MAART 1937 TWEEDE KAMER Drie der inzittenden gewond Wijziging der Zegelwet Verdachten Katholiek Jeugdwerk De Kruisvaart voor de microfoon V eiligheidsmaatregel KATH. ACTIE „VOOR GOD” De oorzaak NOOD DER KLEINE BOEREN per- verwckt geen kramp. KATHOLIEKE ONDERWIJZERS HR. MS. GELDERLAND Weer in actieven dienst LICHT IN EEN MOORDZAAK? Gebed voor de Missiën In de week van 9 tot 17 Mei Apothekers-assistent 1 Van rechtsvervolging ontslagen Droeve plechtigheid te Volendam mogen blijven zwijgen Handelingen van Westland sche schippers niet strafbaar Toen gaf de heer De Geer zich gewonnen en de minister won het pleit Slachtoffers van het auto-ongeval ten grave gedragen JAN KIEPURA TE AMSTERDAM Hevige autobotsing bij de Hakkelaar Minister Deckers stelt zich soon lijk op de hoogte Het vermoeden bestaat, dat de kapitein niet mag telegrafeeren Drie mannen nauwelijks dood ontsnapt Hoe Prinses Juliana en Prins Bernhard in zijn hotel kwamen Arrestatie na veertien jaar Oplage der „vliegende bladen” één millioen Vergadering van het Verbonds bestuur aan don R G E N VÖLMAAKT^HA A R V E R ZÓ DEN HAAG, 11 Maart 1937 de uit Kamer over de schippers werden van rechtsvervolging de Telegraaf die al eerste plaats DO R I Donderdagnacht werd de 40-Jarige van drieën sonen belegglngswijze practük i het Donderdagnacht heeft zich op den Rijks weg. even voorbij de Hakkelaar (gem. Kul den), een hevige autobotsing voorgedaan, waar bij drie personen verwondingen opliepen en een zoodanige materleele schade werd veroorzaakt, dat de belde wagens geen dienst meer konden doen. Donderdag bracht de minister van Landbouw en VisBcherU, mr. dr. L. N. Deckers, vergezeld van zijn secretaris Ir. L. A. H. Beters, een be zoek aan een aantal boerenbedrijven in de pro- e Groninger Opeinde, itgenoote zjjn oorzaak de politiek wilde gaan, maar Kiepura zelde daar niets voor te voelen, omdat zingen gemakkeljjker en prettiger is en omdat bovendien een poli tieke carrière zoo kort duurt en zoo weinig gage oplevert. De uren die hem nog scheiden van het qm<- cert wilde hij doorbrengen met repetities en met bezoeken van alles wat bezienswaard is in Am sterdam. IN& VM47-O33IA Ruim veertien jaar geleden is de alleenwo nende oude heer Modderman, wonende te Drachtstercompagnle vermoord. Ondanks ijverig sporen gelukte het de politie niet de(n) dader(s) te vinden. Thans Is oven,-bracht naar Gronin gen zekere H wonende Uitlatingen van diens e> geworden, aldus een bericht in Het Volk, dat de politie meende H te moeten arresteeren. Het gerucht gaat, dat H. reeds bekend zou hebben. dering is een Integreerend deel van het ontwerp en bij verwerping daarvan zou de Regeerlng moeten overwegen, of het ont werp wel te handhaven zou zijn. Reeds ongeveer een week geleden heeft directie van de Stoomvaart -Maatschappij Ne derland aan haar gezagvoerders instructie ge geven, op het traject Algiers—Genua en ko mende van Marseille dertig mijl beoosten de Balearen te varen ten* einde het mjjnengebled in de Spaansche wateren op velllgen afstand te ontwijken. De maatregel, welke overeenkomstig de be slissing van de regeerlng is genomen, dat Ne derlandsche koopvaardijschepen, welke zich in dc buurt van de Spaansche wateren bevinden, draadloos of anderszins de hulp van een Neder landsen oorlogschip kunnen inroepen, als zij zich in moeilijkheden bevinden, of geconvoceerd wenschen te worden, zal 17 Maart van kracht worden, wanneer de Hertog Hendrik zich al daar bevinden zal. Na deze krasse bestrijding gaf de heer De -waarna aan- De Haagsche rechtbank, in hooger beroep uit spraak doende in de zaak tegen twee Westland- sche schippers G. F. Z. en P. M. Z., die door den Delftschen kantonrechter wegens overtreding van de wet op de evenredige vrachtverdeellng <het aannemen van vrachten zonder vergun ning van de te Rotterdam zetelende bevrach- >lngscommlssie) waren veroordeeld resp. tot boe ten van tweemaal f 30 en eenmaal f 30, ver nietigde de vonnissen van den kantonrechter en verklaarde de begane handelingen niet straf baar. et staat de Nederlandsche pers even als de Dultsche vrij de feiten en verschijnselen van den dag te beoor- of te veroordeelen. onverschillig ---i voor- beoordeellng ot veroordee- Minister OUD weigerde tegemoet te ko men aan ’s heeren De Geer's wensch, dat er géén uitzondering gemaakt zou wor den voor obligaties. Daardoor zou het beurscrediet geschokt worden. De uitzon- Het eerste nummer onzer „vliegende bla den” getiteld „Godof niets” is tot nu toe (nog steeds komen bestellingen binnen) gra tis verspreid huis aan huis, In een oplage van ruim 993 000 exemplaren. De verspreiding over de Bisdommen was aldus: Aartsbisdom Utrecht: 205.951; Bisdom Haar lem: 576.410; Bisdom Den Bosch: 79.907; Bis dom Breda: 36.237; Bisdom Roermond: 98.952. In Rotterdam was de verspreiding het grootst, n.l. 142.000; dan volgt Amsterdam met 114.000; den Haag met 70.000; verder Utrecht 32.000; Haarlem 23.000; Schiedam 18.000; Nij megen 12 500; 7500; De drie slachtoffers uit Volendam, die nabij Schardam zijn verongelukt, zijn Donderdag ten grave gedragen. Onder enorme belangstelling van vrijwel ge heel Volendam werden de slachtoffers op drie baren, gedragen door vlsscherq, gevolgd door talrijke familieleden, geflankeerd door Kol- pingsljjfwacht en K.J.C.. voorafgegaan door pastoor Aanstoots, met misdienaars met kruis en kaarsen, naar de parochiekerk overgebracht. De wel honderd meter lange stoet trok door een dichte rij van menschen over de besneeuw de straten. In de parochiekerk werd een plech tige Requiemmis opgedragen door den Z. E. Heer pastoor, geassisteerd door de W. E. Hee ren Wlllemse en Buijs. Het gemeentebestuur, onder wie burgemeester Kolfschoten, toonde zijn deelneming, alsmede de heer Storms als vertegenwoordiger van den Rijksdienst ter uit voering der Zuiderzeesteunwet. Na de Requiemmis werden de drie Hjkklsterf in een gemeenschappelijk graf neergelaten, op het R.K. kerkhof achter de parochiekerk. De pastoor, geassisteerd door beide kapelaans, ver richtte de absoute. Ondanks de grootste inspanning gelukte het de New Yorksche politie niet brutale juweelendiefstallen tot opheldering te brengen. Tot een werklooze zich meldde, die bovenstaande collectie, die een fabel achtige waarde heeft, bij zich had. Door een vergissing van een postbode, was hem een postpakket gebracht, waarvan de schitterende inhoud den man in de grootste verwarring had gebracht. Hij was daarom aanstonds naar het politiebureau gegaan, waar men spoedig daarna den dader achter slot en grendel zette Op Zondag 14 Maart as. zal voor de KRO- mlcrofoon van 1 uur tot 1.20 uur een lezing worden gehouden door dra W. Snltker, over ,JDe papieren van de Kruisvaart", waarin ver schillende bijzonderheden betreffende dezen nieuwen vorm van Katholiek jeugdwerk onder jongens behandeld zullen Worden, naar aanlei ding van de jongste uitgaven dor Kruisvaart. BANDOENG. 11 Maart (Aneta). Naar de .Koerier" verneemt, keurde het Nederlandsch Episcopaat het voorstel goed om In Nederland gedurende een week een gebed-offer te houden voor de koloniale missiën in alle kerken in Ne derland. Deze gebeden zullen worden verricht van 9 tot 17 Mei, Geer zich, nolens volens gewonnen, het artikel betreffende de obligaties werd genomen zonder hoofdelijke stemming. Daar het Kamer-quorium niet meer aanwe zig was, zal later gestemd worden over een amendementDonker (betaling In het bulten land) en over het wetsontwerp relf. UTRECHT. Geslaagd: de dames D. S. van Otnme. Wsmsveld A. C. C. Kuhfus, Anutfer- dam; M, W. A. Heukeaboven, Goes. Bij K B. is bepaald, dat Hr. Ms. pantaerdek- schip „Gelderland”, thans in dienst opgelegd te Willemsoord, op 18 Maart 1937 voor den actleven dienst beschikbaar is gesteld. Met genoemden datum is het bevel over dien bodem opgedragen aam den kapiteln-lultenant ter zee P. B. M van Straelen. Jn hotel .Jïoord-Brabant" te Utrecht kwam dezer dagen het Verbondsbestuur van het Ka tholieke Onderwijzers Verbond In Nederland In vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer Willem Wlltschut. Het jaarverslag over 1936 werd goedgekeurd, evenals de tekening en verantwoording over dat jaar. Het rapport van de Commissie ter be- studeering van de vraagstukken rondom het hoofdakte-examen werd uitvoerig besproken. De Commissie kreeg echter tevens de nieuwe taak, de geheele opleiding der onderwijzers in studie te nemen en met voorstellen dienaangaande te komen. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het tuchtrecht van den onderwijzer met het resultaat, dat aan de Regeerlng zal worden verzocht verschillende maatregelen tot regeling van het tuchtrecht te willen vaststellen. Getracht zal worden te komen tot een uni forme akte van benoeming voor alle katholieke scholen in Nederland, zoodat daarin os. de af- vloeilngsnormen voor de leerkrachten en het buitengewoon verlof eenstemmig geregeld zullen zijn Een voorstel om te ijveren, dat de bezitters »>n de hoofdakte vrijgesteld zullen worden van het paedagogisch gedeelte van de examens voor middelbare akten, werd teruggenomen tot na der onderzoek, aangezien bleek, dat voor de middelbare akten andere eischen voor het pae- dagcgisch gedeelte gesteld worden dan voor het hoofdakte-examen. Van de Triton der K.N.S.M., welke met een lading sinaasappelen op weg naar Ne derland, door een gewapenden treiler van Franco’s strijdmacht is aangehouden en naar Ceuta is opgebracht, is tot dusver geen enkel bericht ontvangen. Het vermoe den bestaat, dat men den kapitein verbo den heeft, te telegrafeeren. Misschien zal, als het schip gelost is, de kapitein gelegenheid krijgen, zich met de reederjj in verbinding te stellen over den stand van zaken. Vwte vrouwen zouden bijzonder bekoorlijk zijn als zij niet zulk dof en glansloos heer kodden. Zij kennen de moderne, volmaakte haarverzor- 9in9 nog niet met Blondona en Brunette. Zij weten nog niet, dat Blondona bet beroemde J(amilloflor bevat; en dat Brunetta door het speciale preparaat Hequil, het volmaakte was middel Is voor donker haar Eén enkele proef met Blondona of Brunettaen U behoort tot de grote schare van enthousiaste verbruiksters. Ook zult U bemerken, dat na gebruik het drogen van bet haar verrassend snel gaat, hetgeen met een verwarmde badhanddoek nog bespoedigd wordt. Gistermorgen is de vermaarde Poolsche zan ger en filmacteur Jan Kiepura te Amsterdam aangekomen, waar hij Zaterdag een concert zal geven. Er waren bij het Centraal Station vele be wonderaars en bewonderaarsters die den zanger bij zijn verschijnen luid toejuichten en die zich rond hem verdrongen om een handteekening machtig te worden. De motorpolitie maakte echter ruim baan en zoo gelukte het’ Kiepura jpgehlnderd naar het Amstel-Hotel te komen. Later in den morgen heeft Jan Kiepura de vertegenwoordigers van de verschillende dag bladen in zijn hotel ontvangen en zich onder worpen aan de gebruikelijke kruisverhooren, die nu eenmaal het gevolg zijn van een bezoek van een beroemdheid aan een stad waar kranten verschijnen. Natuurlijk had de zanger een goede reis ge had en was hij blij in Nederland te kunnen op treden. Geen filmster die iets anders zou zeggen bij zijn aankomst. Maar Kiepura had er een bijzondere reden voor, zooals hij vertelde, want Nederland was hem extra sympathiek geworden door het verblijf van Prinses Juliana en Prins Bernhard in zijn hotel „Patria” te Krynica. Hoe dat eigenlijk gegaan was, vroeg men hem. Heel geheimzinnig, lachte Kiepura. Er kwam een heer bij hem, die dringend een interview wenschte en deze heer hjj noemde zich di recteur van een Nederlandsche persorganisatie vroeg of Kiepura wel wist dat binnen enkele weken iedereen van zijn hotel zou spreken. De zanger zei dat hem dit bijzonder aangenaam zou zjjn, maar dat hij volkomen onkundig was van deze wetenschap. En toen deelde de vreem deling hem mede dat de Nederlandsche Kroon prinses met haar echtgenoot de wittebroods weken in .Patria” zou doorbrengen. Er mocht echter niets van uitlekken. Jan Kiepura geloofde er niet veel van en vergat de heele geschiedenis al gauw. HU ging op tournee en hoorde niets meer van het geval, totdat hjj in Brussel zijnde, eensklaps in de kranten las van het koninklijk bezoek aan Krynica. Hij is toen spoedig naar Polen gereisd en heeft daar kennis gemaakt met zjjn hooge gasten. Het was mijn debuut als hotel-eigenaar. verzekerde de zanger-fllmacteur. Voor dien heb ik me er nooit mee bemoeid. Ik heb alleen het hotel laten bouwen en laten in richten, zooals ik, als eeuwige reiziger, het ideaal vond. Allerliefste menschen uw prinses en prins, vond Kiepura. Iedereen in Polen die ze heeft gezien, hield van ze. Eenvoudig, vriéndelijk en vroolijk. Een concert in Krynica, zooals men in de kranten heeft geschreven, heeft nooit plaats gevonden. Wel heeft Kiepura voor het prin selijk paar gezongen, maar dat was tijdens een bol-masqué toen men, in een vroolijke stem ming, om een lied vroeg. In Nederland zou Kiepura echter een concert geven in aanwezigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard, doch niet vóór September of October, omdat er intusschen twee nieuwe films zullen worden opgenomen In beide films treden zoowel Jan Kiepura als zijn echtgenoote Marta Eggerth op. De eerste wordt gemaakt in Berlijn onder regie van den Tsjech Anton en zal als titel dragen ..Sensatie". De tweede is een ver filming van Puccini's „Boheme" en wordt op genomen onder leiding van Geza von Bolvary. In het Concertgebouw zal Kiepura Zaterdag avond aria’s zingen uit Alda, Tosca en Rlgo- letto en verder enkele schlagers uit Europeesche films. Of hij ook na afloop van het concert op straat zal zingen in zijn auto, zooals hij in an dere buttenlandsche steden heeft gedaan, vroeg een nieuwsgierig collega. En Kiepura. die het hoogst vermakelijk vond, zei dat hij dat zou doen wanneer de zang-llefhebbers dat pertinent van hem elschten Maar hij achtte de Neder landers daar te rustig voor. Er was ook nog Iemand die wilde weten of de Poolsche vanger in navolging van Paderewski in De stappen, -die de Nederlandsche gezant te Tanger. de heer F. Gerth van Wijk, in opdracht van de Nederlandsche regeerlng, bij de autoriteiten te Ceuta in verband met de aanhouding van de „Triton” der K. N. S. M. heeft gedaan, hebben ten deele suc ces gehad. n de „Völkische Beobachter" maakt een correspondent uit Rotterdam, schrijvend over verkiezingsmethoden in Holland, de Nederlandsche partijpers het verwijt, dat zij niet slechts de autoritaire staatsgedachte in het eigen land, maar ook in het buitenland bestrijdt, en wel op een de grens van het ge oorloofde ver overschrijdende wijze. „Tijdens den oorlog tegen Abessinié heeft Italië zijn portie daarvan gekregen, en wat het na- burlge Dultschland betreft, het is maar be ter over de aanvallen, waaraan dat land in Nederland tot nu toe was blootgesteld te zwijgen” aldus meent de correspondent van de „Völkische Beobachter". Reeds bjj den laatsten verkiezingsstrijd, n.l. dien voor de Provinciale Staten, heeft de Ne derlandsche part ij-pers, volgens dezen schrij ver, Dultschland op een volkomen ontoelaat bare manier in de binnenlandsche politieke debatten betrokken en hij acht de waar schijnlijkheid. dat dit in de huidige ver- klezingscampagne wederom zal geschieden, groot. In het belang van de goede betrek kingen, die voor beide landen een waar devol goed geacht moeten worden, meent hij er op te moeten wijzen, dat een verkie zingsstrijd een binnenlandsche politieke aangelegenheid is en steeds als zoodanig behandeld moet worden, en hjj voegt daar aan de bedreiging toe. dat. wanneer een buurstaat op onbehoorlijke wijze in zulk een strud wordt gesleept, de mogelijkheid be staat, dat deze buurstaat daarop krachtig zal reageeren. Zijn deze verwijten gegrond? De corres pondent van het onder patronage van Hitler staande orgaan richt ze tot de geheele Ne derlandsche politieke partjjpers zonder on derscheid, en dat is zeker niet juist. De communistische en soclaal-democratlsche partij-pers in Nederland betrekken Duitech- land even direct en vaak even niet onbe denkeljjk in den verkiezingsstrijd als de na- tionaal-sociallstische, die het Derde Rijk als een navolgenswaardig voorbeeld aan ons land en zijn kiezers tracht te suggereeren. De houding van de eerste is het gevolg van die der laatste en omgekeerd. Hier valt slechts een begrijpelijke wisselwerking te constateeren tusschen inleider en debater, die om beurten van rol verwisselen. Da christelijke en de katholieke partij-pers be paalt zich doorgaans uitsluitend tot het be strijden van de totalitaire staatsgedachte in het algemeen en de practjjken, waartoe da verwezenlijking van die gedachte in andere landen hééft geleid. Daarin steekt niets on behoorlijks. Gedachten, die om een of an dere principieele reden verwerpelijk worden geacht, mogen in ons vrije land gelukkig nog vrijelijk bestreden worden, ook al heb ben sommige landen die gedachten als ba sis van hun staatsbestel aanvaard. Duitsch- land zelf doet trouwens hetzelfde, en in nog veel sterkere mate. Hoe vaag heeft de officieel gedirigeerde en geïnspireerde pers van het Derde Rjjk zich niet smalend uit gelaten over de democratie en over de bin nenlandsche politieke verhoudingen in lan den als Frankrijk en Spanje? Heeft Dultsch land met Italië en Japon zelfs niet een anti communistisch front gevormd met het of- flcieele doel de communistische ideologie te bestrijden? Dultschland heeft steeds ver klaard, dat dit geen inmenging in de bin nenlandsche politieke aangelegenheden van Sovjet-Rusland beteekende, maar dan mag1 de „Völkische Beobachter” hetgeen in de’* Nederlandsche pers geschreven wordt tegen'** de ook m ons land inheemsch geworden na- tlonaal-soclallstlsche ideologie evenmin als een onduldbare inmenging in de Duitsche binnenlandsche politieke aangelegenheden beschouwen. Indien er een verwijt over on geoorloofde inmenging in de binnenland sche politieke aangelegenheden van een land door andere landen moet worden gemaakt hebben Oostenrijk, Abessinié en Spanje meer recht van spreken dan Dultschland of Italië I ven 10, jo «n M tabfotton^ Ondanks het vrij gevorderde uur ving de Kamer hierna nog aan met behandeling van de wijziging der Zegelwet. De heer 8CHILTHUIS voor het rechtstreeksche voorgestelde tegemoetkoming zegelrecht ook doen gelden rechtstreekschen dporvoer. De blzondere commissie wenschte het zegelrecht voor de verzekering van zeeschepen te verlagen en de heer WEN- DEXAAR (V. B.) stelde bij amendement voor de reductie van het zegelrecht, welke wordt verleend bij conversie van pandbrieven, ook te vcrleenen bU conversie van zgepandbrieven waarvoor deze tot dusverre niet gold. Minster OUD was toeschietelijk. HU nam de amendementen van den heer Schijthuis en van de blzondere commissie, als welker woord voerder haar voorzitter Mr. Teullngs optrad, over, evenals het amendement van den heer Wendelaar. Van de richting Amsterdam kwam vannacht ongeveer 1 uur de heer H. J„ wonende te Blari cum. in zijn auto aaruijden, toen nabij de Hakkelaar de heer C. v. H., wonend te Am sterdam, met zjjn auto van de richting Bussum naderde. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak aanvankelijk reden de beide automo bilisten rechts van den weg is de heer J. met zjjn wagen in volle vaart tegen dien van den heer v. H. opgereden, met het gevolg, dat de wagens bijna vernield werden. Door den schok van de botsing werd de heer N. H. wonende te Amsterdam, die in den wagen van den heer v. H. zat, over den bestuurder heen geslingerd, waarna hU door het open springende portier met een smak op den weg terechtkwam. Ook de bestuurder, de heer v. H rolde den wagen uit en werd aan het gelaat en het linkerbeen gewond. De heer N H. bekwam een hoofdwonde en klaagde over zware hoofd- pUn. Nog bevond zich in den auto van den heer v. H. de heer B. D., eveneens wonende te Am sterdam. die met een schok tegen de voorruit aankwam. Daar de heer D. een bril droeg, werd deze oorzaak, dat ook hU verwondingen in het gelaat bekwam. De heer H. J. liep geen verwondingen op. De rijksveldwachter van Mpiden, die op den RUks- weg surveilleerde» maakte tegen den heer J. proces verbaal op. De gewonde personen wer den voorloopig in een café aan den Rijksweg verbonden. (V. D.) wilde eer transito- verkeer op het stuk van voor een niet- deelen of te veroordeelen. waar deze feiten en verschijnselen zich doen. Zulk een I - ling mag niet a priori op één'lii’n* worden gesteld met ontoelaatbare inmenging in an dermans aangelegenheden. Zijn zulke be- oordeellngen of veroordeelingen niet naar den zin of den smaak van een bepaalden staat dan kan de pers van dien staat daar tegen polemiseeren. Indien de Dultsche pers deze vrUheid wel voor zichzelf zou willen opeischen, maar niet aan anderen zou wil- ten toekennen, zou zU bluk geven van on redelijkheid en inconsequentheid. Wanneer de katholieke pers evenals de Duitsche. zij het ook op andere gronden, haar veront waardiging uitspreekt over de weergalooze gruwelen, welke in het roode Spanje wor- den bedreven, doet zij dan essentieel iets anders dan wanneer zjj blijk geeft van haar «fkeuring over wat er ten aanzien van de Katholieke Kerk en haar hoogwaardigheids- bekleeders en geloovigen in Dultschland ge schiedt? Wanneer zij uit zulke gebeurtenis sen waarschuwende en vermanende lessen trekt voor ons eigen inheemsche staatkun dige en openbare leven, dan mag dat mis schien onaangenaam zijn voor de betrok ken landen en regeeringen. maar dan heb ben die tenden en regeeringen dat op de aan zichzelve te wijten. De tijden, waarin de pers van heel de wereld en alle landen deze vrijheid en bevoegdheid zouden worden ontnomen, zijn gelukkig nog ver en de pers kan niet beter doen dan alle krachten Inspannen om de komst van zulke tijden te verijdelen. vincie Gelderland, om zich persoonlijk van de moeilijke omstandigheden, waarin deze bedrijf jes verkeeren. op de hoogte te stellen. De mi nister werd rondgeleid door den tendbouwbe- driJfsconsulent voor Gelderland en Utrecht, ir. N. H. H. Addens. In den voormiddag werd een ontginningsbe- drijfje op de Veluwc bezocht, terwijl de mi nister des namiddags een viertal bedrijfjes in het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal in oogenschouw nam. In den avond keerde de minister naar "s Ora venhage terug. De politie heeft direct een nauwgezet on derzoek ingesteld. Aanvankelijk dacht men dat de vaten na trium-waterglas, waarvan er zich 38 tusschen dc lading van het motorschip bevonden, ge lekt hadden. Spoedig evenwel bleek, dat deze stoffen onmogelijk dampen konden ontwikke len. Men is toen in andere richting gaan zoe ken en toen is komen vast te staan, dat er zich in het vooronder een kachel bevond. Voor de opvarenden zich ter ruste begaven hebben zij deze kachel gevuld met eierkolen en cokes en het is deze kachel geweest, die de schadelijke dampen heeft ontwikkeld. Het betreft hier dus een gewone kolendamp vergiftiging. De Tweede Kamer heeft door aanne ming van het desbetreffende amendement der vaste commissie voor Privaat- en Strafrecht hedenmiddag uitgemaakt, dat verdachten bjj verhooren voor rechter of ambtenaar het recht zuilen blijven be zitten NIET te antwoorden. AUeen zal de verhoerende rechter of ambtenaar niet meer verplicht zijn, den verdachte op zijn recht te Wijzen en vervalt natuurlijk ook automa tisch de verplichting tot vermelding van een en ander in het proces-verbaal. omstreeks half vier varensgezel L. Bakker. die als nachtwaker ter plaatse surveilleert, op de Maaskade te Rotterdam gewaar schuwd, dat t aan boord van de Estafette 12 niet pluis was. Een Ingesteld onderzoek x wees uit, dat drie mannen, die aan boord van het schip sliepen, schadelijke kolen dampen hadden Ingeademd. De toestand van een der opvarenden was van dien aard, dat hij in het ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging is opgenomen. De 25-jarige J. Kort uit Helnenoord. schip persknecht aan boord van het aan de Utrechtsche Estafette Maatschappij toebehoo- rende motorvrachtschip Estafette 12, dat aan de Maaskade O. Z. tegenover pand 53 gemeerd lag, was wakker geworden. Hjj had last van hoofdpijnen en voelde zich ook verder onpret tig. De jongeman waarschuwde direct zijn broer, den 21-jarigen O. Kort, die voor zijn plezier aan boord vertoefde, en den 40-jarlgen kapitein van het schip, J. van Loveren, uit Utrecht, die eveneens in het vooronder slie pen. Het bleek toen, dat de jonge Kort er nog slechter aan toe was dan zijn broer. De kapi tein en de oudste jóngen hebben den bijna bewusteloozen G. Kort naar boven gebracht, waarop J. Kort den nachtwaker van het ge beurde in kennis stelde. Deze heeft zich onmlddellUk naar het poli tiebureau aan de Nassaukade begeven, waarop ook de geneeskundige dienst gewaarschuwd werd. Het drietal, dat er nogal slecht aan toe was. is toen’ naar het ziekenhuis asm den Coolslngel vervoerd waar men de mannen aan een onderzoek heeft onderworpen. Men achtte hun toestand evenwel niet van dien aard, dat opneming noodzakelijk was, waarom zij weer naar boord terugkeerden. Dan had de Kamer te oordeelen over het wetsontwerp, waarin werd voorgesteld goudclau sules. voorkomende in binnenlandsche overeen komsten van geldleenlng of van vestiging van altijddurende renten, van verhuring of ver pachtingen of ter vestiging van een zakelijk recht op onroerend goed overeenkomsten, welke zijn aangegaan vóór het intreden der de valuatie nietig te verklaren. Goudclausules in obligatie-leeningen wilde de Regeerlng wél van kracht doen blijven. De heer DONKEk (S.D.A.P.) zou gaarne uit het ontwerp gelicht zien de bepaling, dat de nietigverklaring alleen geldt, voorzoover op den aevaluatle-dag de nakoming der betaal-ver- plichting slechts binnen het Koninkrijk rechts geldig kon plaats hebben (stel u voor, dat twee Zeeuwsche boeren in precies gelijke omstandig heden heel verschillende pachtsommen zouden moeten betalen, omdat de eene eigenaar aan déze en de andere eigenaar aan géne zijde der grens woont!). De heer DE GEE31 (C.H.) had tegen de hoofd-^ strekking van het Ontwerp wel geen beau- daar zekere crediteuren toch geen meevajfc behoefden te krijgen door middel van een rechtvaardige benadeeling van debiteuren en de goudclausules toch steeds bedoeld hebben, zich’ te vrijwaren tegen schade. Een zwarte plek in -het ontwerp was 1.1. de onttrekking van goudclausules in obligatie-lee- nlngen aan de werking dezer vernietigingswet Zoodoende werd een bepaalde gediscrimineerd, maar in de practjjk zouden goud-geclausuleerde obligaties het nieuwste snufje worden. Spr. verzocht dan ook de uit zonderingsbepaling te doen verdwijnen. De heer BONGAERTS (R. K.) stond vrij sceptisch tegenover het ontwerp, dat hjj tot op zekere hoogte een slag in de lucht noemde. Is er^ eigen lijk wel noodzttak om de goudclausule aan te tasten, nu toch de levensonderhoudskos- ten maar weinig ge stegen zijn? Overi gens was hij het eens met den heer De Geer en bovendien wenschte hjj het mo- geljjk te zien ge maakt, dat ook goud clausules van ni 26 September 1936 nie tig verklaard zouden kunnen worden. De A. R.-fractie was ten aanzien van het ontwerp verdeeld. Dat bleek uit een mededee- ling van den heer VAN DUKEN (A. R.): vele zijner fractieleden vreesden van verwer ping dezer voorstellen schade voor de maat schappij; hij echter niet. Minister VAN SCHAIK, die al aanstonds mededeelde dat hij gekant was tegen wijziging in het ontwerp, besprak allereerst de aange voerde principieele bezwaren. De hier bedoel de overeenkomsten kunnen echter niet be schouwd worden als door twee vrije partijen gesloten. De Overheid moést hier wel ingrij pen met het oog op onrechtmatigheden, ont staan door een regeeringsdaadhet toestem men in devaluatie. De uitzondering voor schulden, die in het buitenland moeten worden betaald, behoorde behouden te blijven. De buitenlandscbe credi teur zou schade lijden door betaling in ge deprecieerde guldens. i 16.000; Eindhoven 13.500; Leiden: Arnhem 9.500; Zwolle 9000; Gouda 's Bosch 5000; Tilburg: 5000; Dordrecht 5000; Leeuwarden 5000; Groningen 4000; Roo sendaal: 3500; Delft: 3000; Helmond: 2000; Hoorn: 1000; Mijnstreek 50000; Twente: 16.000; de Zaanstreek 9500. Het tweede nummer, getiteld; „God, Gezin, Gemeenschap", is thans ter perse. Het heeft wat langer dan aanvankelijk in de bedoeling lag, op zich laten wachten, daar voortdurend nog nabestellingen van het eerste nummer moesten worden verzorgd. Met de verzending van dit tweede nummer, dat een oplage heeft van één millioen exemplaren, is thans een aanvang gemaakt. Aan de Telegraaf wordt bericht, dat het schip over enkele dagen doör de nationalisten zal worden vrijgegeven. Het is onzen gezant evenwel niet gelukt, de gezaghebbende instanties te Ceuta er toe te brengen, bevel te geven ook het beslag op de lading op te heffen en de kisten met sinaasap pelen. die intusschen gelost zjjn, weer in te laden. Aangezien evenwel de toestand van geen verbeterde en alle drie per- tegen half tien Donderdagmorgen nog even slecht waren de hoofdpijnen hadden niet afgenomen en ook braken kwam nog veelvuldig voor is de ge neeskundige dienst andermaal gewaar schuwd. waarop men het drietal weer naar het ziekenhuis heeft vervoerd. Andermaal zjjn de opvarenden toen onderzocht, doch de kapitein en de oudste Kort konden weer naar hun schip terugkeeren. De 21- jarige Kort is evehwel opgenomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15