Het Zeemonster van Nagasaki I i venaal can den daq van De zorgen Jimmy VRIJDAG 12 MAART 1937 Ten aanzien van den kinderaftrek Doodelijk ^chot Jaarvergadering te Utrecht Boternoteering k VOETBAL Modern katholiek jeugdwerk De postwisselverval- sching België-Nederland te Antwerpen Jager heeft een ongeluk niet zyn geweer Roulette-tafel in de rechtzaal opgesteld PROF. DR. ALBERT VERWEY BEGRAVEN SPEELHUISHOUDER STAAT TERECHT VEILINGS VEREENIGINGEN UIT DEN N. T. R. Voorkoming dubbele belasting Hoofddader vlucht uit Parjjsch ziekenhuis Beslissing over het groote «plan it veertien dagen aangehouden Beginselverklaring van De Kruisvaart Vele kunstenaars en geleerden om de groeve v De tunnelbouw te Rotterdam De dappere vaandrig I Deensche boternoteering Hy geleidde baar tot aan de denr on 151 152 B kleine moeten se worden ontbeerd, ten aanzien van haar doel van bloemen was de plech- TWAALFDE HOOFDSTUK DOOR P. G WODEHOUSE geen (Wordt vervolgd). A - r~ 1 den zich naar ----- kele personen met het spel bezig vond. Haar bezoek geschiedde op last. Verdachte zeide, dat er een bridgeclub geves tigd was geweest, vóór hy daar kwam.'HU heeft een nieuwe uitgave der Kruisvaart in gege- urterst doelmatig ingedeelde leschouwingen over de chris- let gezinsverband en de vrije Nederland - gaan be- heloas een .Wat rgd.w al dia awnachan ge vaarlijk vadUaag", dacM a Immeri vanmiddag achter het «tuur. (Hoe zegt mee dat ook weer vaw dtee ■phnter,dtoa balk en ewoog?...) bekend staat als een simulant van de ertnta soort, is er In geslaagd Franschen politiemannen en medici te suggereeren dat hy aan verlai q mlng leed. Deswege werd hy dan ook in een ziekenhuis opgenomen, waar hy zyn rol zoo goed volhield, dat hy ten laatste naar de afdeellng ougenees- lUken werd overgebracht. Hierop schijnt de V. gewacht te hebben, want in deze afdeellng zal het toezicht uiteraard minder streng geweest zijn. VermoedelUk Is hjj daarbij ook dichter bij den beganen grond beland, hetgeen de ontvluch- tingsmogeiykheid moest vergemakkelijken. Over, een drie meter hoogen muur is hij ver dwenen. Zal de Fransche justitie, indien hij nu wordt gegrepen, nog zijn uitlevering weigeren, zooals zjj het met het oog op den ziektetoestand van dien armen Hollander tot nu toe heeft gedaan? houden. Hij volsta ken van zijn hart belangstelling. Met het strooiel tlgheid geëindigd. meneer dat veel zoogeer h van de gemeentepolitie ver ft te elf uur aan het perceel M en in gezelschap van een heer te zijn toège^ten,. zonder contröle. Zjj kon- ■n begeven, waar getuigq en- Toen de ochtend aanbrak riep Plet Prikkel opeens „Land! en ja hoor, ze vlogen langzaam naar een groot eiland. Gelukkig begon de ballon langzaam te daten en toen de avond kwam zaten ae rustig op het eiland hun potje te koken. „Het te allemaal jouw schuld," verweet Drein en ae zouden zoowaar nog ruzie hebben gekregen, ate htm toestand niet zoo ernstig was geweest. De ballon voerde de belde vrienden over de zee en se bleven zoo een dag en een nacht hangen. be commlssienoteerlng voor de Nederland sche boter te vastgesteld óp 60 cent per Kg. terug keeren.” „Nooit!” ,U zei, dat a alles beloven apu." .Allee, behalve dat” „Dan spreken we er verder niet over." Jimmy dacht na. „Dat is erg vervelend." .Doet er niet toe. Ik wil niet, dat het anders gebeurt." v „Mogelijk, maar ik blijf protesteeren.” Annie ging zitten. .Nou. eigenlijk, meneer Bayliss, vind Ik u Deze gedachte maakt hem razend. Met ver dubbelden moed vecht hij tegen zijn belagers, langzaam maar onfeilbaar zeker schuifelt hij achteruit, naar den rand van een diepe kloof, waardoor het water van de Ybbs kolkt. Nog één stap, dan een sprong.... een kreet. Vaandel en vaandrig storten In de peillooze diepte. Ge helmde koppen gluren over den rand en tal- looze paren oogen staren in dien duizelingwek- kenden afgrond, waarin een eerlijk soldatenhart meende zijn reglmentsvlag voor vreemde han den te moeten vrijwaren. Vanmorgen werd te Someren de 74-jarige jager O. Wijnen stervende in zijn kamer aangetroffen met een schotwond in het hoofd. De ongelukkige, die zich blijkbaar op jacht wilde begeven, zooals dat lederen dag zijn gewoonte was, heeft waarschijnlijk een ongeluk gehad met zijn geweer, waarbij hij Is getroffen. Geestelijke hulp kon nog ;wor- den verleend, waarna de dood spoedig in trad. bericht, dat md de con- vervalschte Uit Parijs komt het verbluffende de Amsterdammer A. de V., hijgen^ sul wegens het verstrekken van passen, die de hoofdschuldige is In de postwis- selvervalsching, welke zeer onlangs voor de Rechtbank Itf behandeld, uit een ziekenhuis Is ontsnapt. De man, die bij de Amsterdamscbe politie Ik stond een groot bord, waarop iemand geschreven „onbewoond eiland*. Br lagen nog allerlei voorwerpen, die waarschijnlijk waren achtergel^en door een vroegeren schip breukeling. Ben muts van bont,,An parasol, een papegaai met standaard, een jachthond en^pi^olen. In den avond van 28 October deed de Haag- sche politie een inval in een perceel aan de Ballstraat te ’s-Gravenhage, waar men een groepje bezoekers aantrof, die bezig waren met een soort roulettespel. Tegen den exploitant, den 44^ jarigen E. C. R„ werd proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van art. 254 bis Wetb. van Strafrecht (het «even van gelegen heid tot hazardspel) hetgeen leidde tot de justi tieels vervolging* welke gister voor de Haagsche rechtbank werd berecht. Een aantal bezoekers van het speelhuis was als getuigen gedagvaard. In de rechtzaal was als corpus delicti de groote, in beslag genomen, roulette-tafel met toebehooren opgesteld. De eerste getuige Verklaarde, dat de bezoe kers werden toegelaten zonder legitimatie. De leiding berustte bij verdachte R., die in den re gel ook als croupier optrad; verder was er een geldwisselaar. De tweede getuige gaf overeen komstige inlichtingen. Een ambtenarc klaarde dien av< te hgbben aangt Onder zeer groote belangstelling is Donder dagochtend op de algemeene begraafplaats te NoordwUk aan Zee het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den bekenden schrijver en dichter prof. dr. Albert «Verwey, emeritus- hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde aan de universiteit te Lelden. Een groote kring van kunstenaars, geleerden en vrienden van den ontslapene was op dezen regenachtigen dag in Noordwijk samengekomen om den ontslapene, die. overeenkomstig zijn wensch, begraven werd in het dorpje aan de Noordzee, waar hjj zoovele jaren had geleefd, de laatste eer te bewijzen. Onder de aanwezigen waren os. prof. dr. J. v. d. Hoeve, rector-magnlflcus en prof. J. A. J. Barge, secretaris van den Senaat van de Leid- ache universiteit. Zeer vele hoogleeraren der Leldsche universiteit waren tegenwoordig. On der hen zagen wij prof. dr. Huizinga, prof. dr. Van Ejjck en prof. Knappert; voorts prof. dr. N. R. Roland Holst uit Amsterdam, prof. De Vooys uit Utrecht en vele andere bekende per soonlijkheden uit de wetenschappelijke en kun stenaarswereld. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen was vertegenwoordigd door den heer P. Visser, chef van de afdeellng Kunsten en Wetenschappen van zjjn departement. Deputaties van studentenvereenigingen va ren tegenwoordig. o.a. van de R. K. Studenten- vereeniglng ..St. Augustinus.” Verder hadden nog om. van hun belangstelling blijk gegeven de burgemeester van Noordwijk, de heer J. B. V. M. J. van de Mortel en Anton van Duin kerken namens de redactie van „De Gids." Enkele minuten over één kwam de stoet op de begraafplaats aan. Aan (te groeve heeft de zoon. dr. J. Verwey. medegedeeld, dat mevrouw Verwey gemeend beeft in den geest van haar overleden man te handelen door te verzoeken geen toespraken te nd dan ook met het ultspre- dljken dank voor de betoonde nadering tusschen deze groep van staten nu al grijpbaar is geworden. Ook de resultaten van de depreciatie van den gulden zijn tot nu toe voor den tuinbouw maar heel sober geweest. Voortgaande w|jst spr. op een uiterst be langrijke zaak, die haar oplossing beeft ge kregen, zooals de verplichte ultvoercontröle op de tuinbouwproducten. Na Jarenlangen strijd is bereikt, dat de toepassing van de landbouw- uitvoerwet bjj export van tulnbouwgewassen nu wettelük voorgeschreven is. Men heeft de crisismaatregelen alleen kun nen aanvaarden en het bedrijfsleven heeft de ze alleen kunnen dragen, omdat der tijden nood daartoe, dwong. Er moet worden gewaakt, dat de scheppen de kracht, het maatschappelijk leven niet door een albestlerenden staat wordt opgezo gen. Wjj kunnen en wij willen niet leven on der een ziellooze bureaucratie, die zooveel ver stikt, wat verdient te bloeien. Niet, dat wjj op dit oogenblik maatregelen al aan kant kunnen De meerderheid van den raad was van oor deel, dat, afgezien van de kwestie ot deze maat schappij recht of onrecht was gedaan, de raad en de burgerij volkomen op de hoogte dienden te zijn van al hetgeen er gebeurd is. Wethouder Brautlgam had tijdens de discussie gelegenheid gehad mede te deelen dat aan de gunning van den tunnel niets meer kon worden veranderd. De combinatie van aannemers, met wie een contract op 2 Februari is aangegaan voor het maken van een tunnel, zal onder alle omstan digheden een tunnel moeten maken, welk pro ject ook gekozen wordt. Over veertien dagen zal nu de beslissing val len of de groote tunnel zal worden uitgevoerd. beslist, meld ik my bjj het kantoor van meneer Pett. Dat is uitgemaakt" Annie zweeg. „U vroeg me op kunt herinneren," De officieele Deensche boternoteering is Don derdag vastgesteld op 226 kronen <90 cent) per K.G. Ingediend te een wetsontwerp tot wijziging van artikel 90 der wet op de Inkomstenbelas ting 1914. Aan de toelichting is het volgende ontleend: Zooals de minister in de memorie van ant woord op het voorlooplg verslag betreffende het 7de hoofdstuk b der rijksbegrootau voor het dienstjaar 1937 mededeelt, beeft nfl de vraag, of voldoende gronden aanwezig zjjn tot wijzi ging van de In artikel 99 der wet op de in komstenbelasting 1914 neergelegde regeling ter voorkoming van dubbele belasting ten aanzien van den kinderaftrek, in studie genomen. Het resultaat daarvan is, dat hij die vraag bevestigend beantwoordt. beiacheUjk! Er kan De raad van Rotterdrf^ heeft met 31 tegen 20 stemmen besloten het voorstel van B. en W. om te besluiten tot uitvoering van bet groote tunnelplan onder 0e Nieuwe Maas te Rotterdam in de plaats van het project waartoe besloten was, aan te houden tot de volgende vergadering. B. en W. zul len dan prae-advles uitbrengen op de adres sen van de Hollandsche Beton Mij. in Den Haag, welke niet in aanmerking is.gekomen voor uitvoering van welken tunnel dan ook. De bedoelde regeling komt hierop neer, dat voor de hier te lande wonende 'personen de Nederlandsche belasting wordt berekend over het geheele inkomen, verminderd met het be drag van den kinderaftrek en dat daarvan wordt afgetrokken de belasting, die de belas tingplichtige hier te lande verschuldigd zou zjjn, indien zijn Inkomen alleen bestond uit het gedeelte van zijn Inkomen, dat in Neder- landsch-Indië, Suriname of Curacao wordt verworven en aldaar belastbaar is. Ook voor de berekening van laatstbedoelde belasting wordt het in Nederlandsch-Indië, Suriname of Cura cao verworven inkomen met het bedrag van den kinderaftrek verminderd. De wijze van berekening, neergelegd in bo vengenoemd artikel 99, is overgenomen in de beschikking van den minister van Financiën van 17 April 1928. houdende voorschriften ter voorkoming van dubbele belasting, indien een Inkomen of een gedeelte van een inkomen zoo wel in Nederlandss in een vreemden staat door directe belastlngm van den Staat wordt ge troffen. Bjj de toepassing van deze beschikking zjjn door belastingplichtigen bezwaren geult tegen het in mindering brengen van den kin deraftrek op het elders verworven gedeelte van het inkomen. Naar de meening van den minis ter is er wel reden aan deze bezwaren tegemoet te komen, omdat veelal en zoo ook in Ne derland, in Nederlandsch-Indië. in Suriname en in Curacao aan uitwonenden geen aftrek wegens minderjarigen pleegt te worden toege kend, zoodat, indien hier te lande bij de be rekening van de reductie voor dubbele be lasting die kinderaftrek wél in mindering wordt gebracht, een ongelijkheid bestaat. Die ongelijkheid zal zjjn weggenomen, indien de reductie wegens dubbele belasting uitsluitend volgens artikel 37 der wet op de inkomstenbe lasting 1914 wordt berekend. De minister stelt dan ook voor, artikel 99 in dien zin te wijzigen. heid tot hazardspel werd gegeven. Spr. eischte twee maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring van de in beslag genomen speeltafel. De verdediger, mr. Parfumeur, zei, geen ge legenheid te hebben gehad in den korten tijd van voorbereiding om aan te toonen, dat rou lette geen hazardspel is en dat van winst ma ken bjj het onderhavige spel nagenoeg geen sprake was. Dit neemt niet weg, dat er een vaste club van roulettespelers in Den Haag bestaat, die nu eens hier, dan weer daar hun spel spelen. Maar deze verdachte, die uitslui tend als croupier optrad, is niet de bron van het kwaad. Volgens pleiter zal vrijspraak moe ten Volgen. De rechtbank zal 25 Maart uitspraak doen. dadlgheld. De officier van justitie, mr.-RÓuffaer, hield een zeer kort requisitoir. Naar de meening van spr. was voldoende bewezen, dat hier gelegen- Zooals is medegedeeld, had het bestuur van den Kon. Belgischen Voetbalbond de mogelijk heid onder het oog gezien, den landenwedstrijd BelgiëNederland 4 April as. niet te Antwer pen, doch te Brussel te doen houden, in verband met het feit, dat de werkzaamheden aan de toegangswegen naar het stadion te Antwerpen niet °P tlfd gereed zouden kunnen komen. Indien men echter de ontmoeting alsnog aan Brussel zou geven, zouden de moeilijkheden in verband met de kaartenuitgifte, welke reeds ge rot men tijd aan den gang is. zeer groot worden. Het bestuur van den K. B. V. B. heeft danr ook Donderdag besloten de ontmoeting te Ant werpen te laten doorgaan. Als alleen de toe stand van de toegangswegen naar het Antwerp- sche stadion van beslissenden Invloed ware ge weest, dan zou de bond zeker niet Antwerpen, doch Brussel gekozen hebben. De tijd tot 4 April is te kort, om de ingrijpende veranderingen met betrekking tot de kaartenuitgifte in orde te kunnen brengen. bergruggen worden gemarcheerd, den eenen op, den anderen af, om door een smalle kloof Neu haus te kunnen bereiken. Zal hjj nog komen, de dag van morgen? Gehuld in een grauw, dicht wolkenpak. dat sneeuwstormen verbergt, wekt hij inderdaad de manschappen uit hun muurvasten slaap. Patrouilles hebben den heuvelrug verkend en komen terug Tnet de weinig bemoedigende tij ding, dat de nauwe bergpas haast onbegaan baar is door het vele Ijs, dat er in is samen gepakt. Elke stap zal verdubbelde energie ver gen. En dan de Kanonnen, die moeten ook be- houden blijven en dus ook over de hoogten worden gevoerd. Voor elk kanon, dat in Neuhaus wordt binnengesleept, belooft de commandant twintig gulden te zullen uitreiken. Wït is twin tig gulden, wat is geld? Een hap brood heeft veel meer waarde I Maar toch besluit men het geschut mee te sleuren. De paarden kan men bij dit moeiiyk karwei niet gebruiken; die wor den uitgespannen. De manschappen zelf binden de touwen om en. dan gaat het langzaam, heel langzaam, voetje voor voetje, op den heuveltop aan, Neuhaus tegemoet. Met inspanning van alle krachten is de hoogte ternauwernood voor de helft beklommen, als, geheel onverwacht, een hagel van geweerpa tronen op hen los spettert. In een oogwenk teekenen zich in de maagdeiyk-blanke sneeuw bloedroode plekken, hier en daar, en overal. Be- schermd. door het nachteiyk duister, hebben de Franschen de helling aan de ’’Noordzijde be klommen en de komst van het Deutschmeister- regiment daar rustig afgewacht. De uitwerking hunner salvo’s is verbijsterendin weinige minuten is het aantal strydbare man nen gedecimeerd. De kanonnen worden in den steek gelaten. Wat deert hun die twintig gulden? Met de blanke wapens in de vuist wordt, onder moord dadig geweervuur de hoogte bestormd. Voor aan. omgeven door de élite van het corps, wap pert het reglmentsvaandel, boven alles uit en doet de mannen het uiterste van zichzelf ver gen. Maar er is geen houden aan. De overmacht is veel te groot. Opnieuw klinkt het commando: „Terug, terug!” Een ren om lyfsbehoud begint, hoevelen hebben de eindstreep bereikt? Vaandrig Förster kan zyn wapenbroeders niet meer bereiken. Tien, twintig Franschen snyden hem den terugweg af. In hun oogen brandt het vreugdevuur, omdat zy zich m» van het beroemde regimeptsvaandel meester kun nen maken. Met zyn linkerhand den vlagge- stok krampachtig omspannend, hanteert de Jeugdige vaandrig in zyn rechter op meester lijke wyze zyn sabel, zyn hersenen werken koortsachtig snel en doen hem beseffen, dat hy het onderspit zal moeten delven. En de vlag de boot, als u het zich nog zei Jimmy, „of ik avontuur- iyk was aangelegd. Welnu, Jk wil een proef af leggen. U hebt ook hoog opgegeven van Ame rika, als een land van avonturen. Ik zie, dat u geiyk hebt gehad.” Annie dacht een oogenblik na. „Als ik verklaar, my niet langer tegen die dwaasheid te verzetten, meneer Bayliss, wilt u me dan nog een ding beloven?" „Wat u maar hebben wilt?" „Welnu, op de eerste plaats wil ik niet hebben, dat u zich met de uitvoering van al die gevaariyke plannen belast, die ik met Jerry eerst had gesmeed. Maar ik zie een betere manier, waarop u my helpen kunt. Ik heb u al verteld, dat tante Nesta alles voor Jimmy Crocker zou willen doen, als hy in New York mocht komen. Nu moet u me beloven, alles in het werk te stellen om Jerry te dc^n f Amer lr<UR*An my voor Jimmy Crocker had gehouden, er toen op zinspeelde, boe bedriegiyk ik wel op Jimmy Crocker moest lyken, T zelfs, dat ik maar by uw oom naar binnen hoefde te loopen en me voor Jimmy Crocker uit te geven, om direct zonder aarzelen op de meest harteiyke wyze welkom geheeten te worden? Dat ben ik nu van plan te doen. Dan, als ik er eenmaal in huis ben, ben ik ge heel tot uw orders voor het plan. U kunt zoo volledig over me beschikken, als eerst over Jerry Mitchell." „Maar - - maar. „Maar," zei Jimmy, ,,zou ik niet kunnen doen, wat Jerry kan? Meer nog. Jerry zou ongetwy- feld de zaak op een gegeven moment bedorven hebben. Daarvoor ken ik hem te goed. Een heel aardige man, maar wanneer het aankomt op intellect en tegenwoordigheid van geest, dan is hy vanaf zyn hals dood. Het is tenslotte nog een meevallertje, dat hy er niet aan mee hoeft te doen. Ik mag hem heel graag, maar zyn schedel is van Ivoor. Die onderneming verelscht tact, gevoel, initiatief, gewiekstheid, geest en verve.” Hy hield even op. ,Jk ben de man," zoo besloot hy. ,Maar het is sprake van zyn.” .Absoluut Ik moet wel buitengewoon veel op Jimmy Crocker lyken, anders zou die meneer in het restaurant my niet voor hem hebben aangezien. Laat alles maar aan my over. Ik weet er wel weg mee.” ,^a maar, ik denk er met aan. om....” .Om negen uur, morgenochtend,” aei Jteamy Toen Jimmy 's anderendaags 's morgens om half tien by het kantoor van meneer Pett in de Plne-straat aankwam zyn vaste voor nemen, om vroeg genoeg op te staan, teneinde er om negen uur te kunnen zyn, was niet doorgegaan toen hy er dus aankwam, be vond hy zich in verren staat van voorbereiding op de ontmoeting. Hy had zich op heel wat voorbereid, door o.a. een paar keurige schotels te verorberen in een duur hotel, in plaats van het penslonontbyt, waarmee hy zyn inneriy- ken mensch den laatsten tyd herhaaldelyk een affront had aangedaan. Verder was zyn pak netjes geperst, zyn schoenen blonken schit terend en zyn kin was spiegelglad geschoren. Al die dingen mèt den prachtigen ochtend ver hoogden nog zyn optimisme. Er was iets, dat hem scheen te vermanen, zich toch nergens ongerust over te maken en dat alles in orde zou komen. Hy was de laatste om te ontken nen, dat zyn positie wel een beetje gecom pliceerd was geworden en hy had papier en potlood moeten gebruiken om juist uit te mik ken, waar hy nu eigeniyk stond. Maar wat be- teekende dat? Ben beetje moeliykheden in het leven zyn uitstekend voor de hersens. Jimmy overhandigde zyn kaartje met aoo*n geniaal gebaar, dat liet jongmensch van zün stuk ge- reeseiyk was er gevochten by Austerlitz. Vol enthousiasme hadden de Oosten rijkers den strijd aangébonden tegen de enorme legermacht, die de gevreesde Napoleon in het veld had gebracht- In het moorddadige gevecht, dat dikwyis ging van man tegen man op de blanke wapenen, was de enthousiaste stemming allengs veranderd in een van ver bitterden haat. Zelfs den meest gewonen soldaat was het duideiyk, dat tegen de Franzosen met hun onweerstaanbare" cavallerle-afdeelingen. die als een alles vernielende en vernietigende lawi ne op de linies aanstormden, niet zoo heel lang meer stand gehouden kon worden. Het bevel „terug”, hoe vreeseiyk het een rechtgeaard sol daat ook in de ooren moge klinken, zou een ver ademing zyn en verlossing beteekenen uit deze baariyke hel. Fel schetteren in ongeziene verten helle trompetten. Een adembenemende stilte hangt over de linies; iedereen heeft de signalen ge hoord, maar ze met duldelyk kunnen onder scheiden. Is het een aanvalscommando voor de Franschen, om met het onweerstaanbare en thousiasme van een zekere overwinning den vyand den genadestoot te geven? Of zullen de Oostenryksche troepen retireeren om, wie weet waar, hun gehavende regimenten tot een nieu we legermacht te formeeren. ten einde nog een maal den aanval tq weerstaan, die hun vader land aan den rand van déh afgrond dreigt te brengen? Spoorslags nadert een ruiter. Het paard snuift uit wyde neusgaten breede, dichte wolken, die yspegels vormen aan zyn kopstel. De flanken trillen nog zenuwachtig, als zyn berijder al is afgestapt en in de commandotent is verdwe nen. Niet lang duurt de conferentie tusschen de hooge officieren, er valt met veel te bespre ken. Het besluit is genomen: het Oostenryksche leger retireert. Op het Deutschmeister-regiment rust de verantwoordelyke taak, den aftocht te dekken. Vla Lunz en Marlazell wil men trach ten zich in Sankt Pölten met het Russische leger te vereenlgen. Een zware opdracht is het. Het uiterste zal van alle manschappen worden gevergd, om zich de opdringende Franschen van het lyf te houden. x „Terug, terug!" van mond tot mond gaat het commando, dat men al verwachtte, maar dat toch nog ontroering verwekt. Een yzig-koude Novemberwind giert over de velden, striemt de mannen langs de tintelende ooren en werpt een fyne sneeuwjacht in hun verwaarloosde, uitge hongerde en afgebeulde gezichten. Jachtend, zonder zich een oogenblik rust te gunnen, steeds klaar om zich te wenden en den Franschen kamp te geven, wordt na urenlange marschen Lunz bereikt Volkomen uitgeput van ver moeienis en ellende, laten zy zich, op dezelfde plek waar „rust" gecommandeerd is, neervallen. Het deert hun met, dat de sneeuw er duimen- hoog ligt opgewaald! Slapen willen ze, slapen! Slechts enkelen, waaronder vaandrig Förster, nemen het besluit eerst te trachten wat eetex dan voor de Franschen? baars te vinden. Brood moeten ze hebben, eten. Straat in, straat uit sjokken de mannen voort, overal vragen ze als bedelaars om wat eten, Förster biedt zyn gouden horloge aan in ruil voor twee sneden brood, maar mets is er te krygen. Den broekriem nog maar wat nauwer aanhalen ën langer hongeren, tot het wit van de oogen rood wordt! .Mórgen misschien, in Neuhaus,” dat is de eenige troost, dien men hun heeft kunnen geven. Dan zoeken ook zy een rustplaatsje voor hun doodelyk-vermoeide lichamen. Morgenll Morgen moet over stelle een kraan. Ik voel me werkeiyk erg verplicht" „Heelemaal met" „Ogden zal er zelf zoo reuzen veel genot van hebben, met waar?" „Onvergeiykeiyk." „Wat ons nu nog bezig houdt, is alleen maar, alles goed in scène te zetten. Dit byvoorbeeld. Ze zullen u vragen, wanneer u in New York bent aangekomen. Hoe zult u een verklaring vinden voor het feit, dat u met eerder bent gekomen?” „Daar heb ik ook al over gedacht Er komt morgen weer een boot aan, de Coronla, geloof ik. Ik zag het boven, in de krant Ik zal het nog eens naslaan, maar ik kan dan zeggen, dat ik met dat schip ben aangekomen." „Dat kan, ja. Het is wel gelukkig, dat u en oom Peter elkaar niet ontmoet hebben op de Atlantic." „En nu over het gedrag, als ik het huis bin nen kom? Hoe moet dat zyn. Zou ik uitgelaten moeten doen of erg triest? Een verloren zoon is natuuriyk heel wat anders dan een verloren neef. Wat denkt u. dat een lang weggebleven en reddeloos verloren gewaande neef zou moe ten doen?” „Zoo'n neef met de mentaliteit van Jimmy Crocker, en met zooveel op zyn geweten als die, zou het huls moeten binnen krulpen met een witte vlag in zyn handen." Er klonk een bel in de gang. „Souper!" zei Jimmy. „Dan moet ik gaan.” ,Ja, ik ontmoet u nog wei.” Toen wist ik in een oogenblik. wat er gebeurd was. Ik kon den man maar met overtuigen, dat het geen opzet van me geweest was. Het speet me, die betrekking kwyt te raken, want ik voelde me er als een goudvisch. Maar van baantjes-verllezen gesproken, dat doet me aan Jerry Mitchell denken." „Och, laat Jerry Mitchel! nu maar even bul- ten beschouwing .Jntegendeel, laat ons zyn geval bezien en nauwkeurig overwegen, welke nieuwe gezichts punten het voor ons opent. Jerry Mitchell heeft me allqp verteld!" „Hoe bedoelt u?" „Omtrent Ogden. Het plan. Het complot. De heele onderneming.” Annie kon met direct antwoorden. ,Jk voel vreeseiyk veel voor het plannetje. Zelfs zooveel, dat ik u voorstel om Jerry’s plaats in te nemen.” Jk begryp u met.” „Herinnert u zich, dat u, dien dag, toen we BMnen lunchten en nadat die merkwaardige, alle crisis zetten. Dit gaat helaas nog niet. Maar wy zullen 0en dag zegenen, waarop *y deze verderfelijke staatszorg kunnen missen verderfeiyk, om dat zy bet moreel van den land- en tuinbouw ernstig In gevaar brengt, den vleugelslag van de persooniyke energie verlamt en het vrije maatschappeiyke leven dten nekslag geeft. Spr. wil echter met worden misverstaan. Wy zyn de regeerlng dankbaar voor wat zy voor den tuinbouw deed en de wyze waarop dat is geschied. De crisismaatregelen waren noodzakeiyk en daarom moeten ze worden aanvaard. Naast den flnancleelen steun, die nog niet kan worden ontbeerd, is er maatregel, die voor de verbetering van de po sitie van den tuinbouw van groote beteekenls is: de teeltbeperking. Spr. bedoelt het telen van tulnbouwgewas sen In landbouwbedryven, terwyi de teelt van landbouwgewassen in die bedrijven toch zeer goed 'hnogeiyk en zelfs loonend is, terwyi ter zelfder tyd de tuinbouw op den mesthoop wordt gedreven. -Dat is economisch ontoelaatbaar. Daaraan moet een einde komen.’De noodzake- lykheid dwingt hier tot krachtig Ingrijpen. Ten aanzien van onzen export en onze exportmoeiiykheden, speciaal ten opzichte van DuTtschland, heeft spr. reeds vroeger uit eengezet, wat de wensch en behoeften betref fende dit vraagstuk zyn. Er Is helaas nog mets veranderd en mets verbeterd. Met den wensch dat het den schen tuinbouw voorspoedig moge sloot spr. zyn toegejuichte rede. De jaarverslagen kwamen vervolgens In be handeling. t By de verkiezing van een voorzitter werd de tegenwoordige titularis, de heer T. V. Valstar herkozen. Hierna kwamen een aantal agendapunten van huishoudeiyken aard aan de orde, die na discussie werden afgedaan. haar na van af de stoep voor het huls. Hy haalde toen diep adem en dacht hardop by zichzelf, toen hy weer het huis binnen ging om zich te versterken met bet souper. In de Handelsbeurs te Utrecht Is de alge meene jaarvergadering gehouden der veree- nlging Groep Velllngsvereenlgingen uit den N.TJt., onder leiding van den heer F. V. Val star. Deze was van oordeel, dat de tuinbouw nog geen stof tot juichen heeft. Toch mag, meende spr., niet onvermeld biyven de geringe verbetering van de veillngomzetten in 1936. De totale omzet onzer veilingen vertoont over het afgeloopen Jaar eenige styging. Nadat die omzet In 1935 was gedaald tot beneden 54 mlllioen gulden, zien wy voor 1936 een ver- hooglng van een kleine vier mlllioen. Als deze opleving blyft aanhouden en zich nog verder kan uitbreiden, zal zy op den afzet van tuinbouwproducten oen g vloed gaan uitoefenen, al zal dR de verloren welvaart met terug kunnen ge ven. Daarvoor zyn de handelsbelemmeringen te groot. Op een spoedig herstel der ver scheurde handelsbetrekklngen kan nauweiyks worden gehoopt. Het samenroepen eener Oslo-conferentle beteekent nog met, dat de economische toe- gunstlgen in- den tuinbouw daar o.a. de speeltafel overgenomen, hoewel hy geen geld had. Met de financleele aangelegen heden bemoeide hy zich met, doch hy fungeerde voor de nieuwe club sinds een tiental dagen als croupier. De huur van de kamers had hy ■Jn opdracht" aangegaan. De president achtte dit „dom". Verd. vertelde verder, dat hy als erbupier een deel van de overigens zeer geringe winst zou krygen. Hy 'werd jnlster Brown” genoemd. Ook de bezoekers werden met Engelsche namen aangesproken, zooals mr. Smith, mr. Pete? enz. Pres.: Werd bet spel dus in de’Engelsche sfeer gespeeld? Verdachte: Neen, in Fransche sfeer. De president toonde den verd. een draaischyf. Verd.^zel. dat dit voorwerp met tot den In ventaris behoorde. Het w»s vermoedeiyk het eigendom van een der bezoekèra Er gebeurt aldus verd. zooveel op dit gebied in Den Haag. Pres.: Waarmee hebt u de speeltafel enz be taald? Verd.: Met geld. Pres.; Van wien? Verd.: Van een ander. Omtrent de toelating der spelers verklaarde verd. nog, dat deze slechts geschiedde voor be kenden en eventueele introducées? Men stelde dezen dan voor op d« gebruikeiyke wyze met „aangenomen". Nog vertelde verd., dat gespeeld werd met z 8. .peentjes en fiches. Het was z.L het eeriyk- ste spel van de wereld. Pres.: Eigeiïlyk was het een soort van llef- Dezer dagen verscheen van de Beginselverklaring het Bisdom Haarlem, volgens de nieuwste gege vens betreffende dit jeugdwerk samengesteld. Het In een frisch-blauwen omslag gestoken boekje noodlgt als vanzelf tot lezen. Ook zy, die tot dusverre nog met in nader contact met dezen modernen vorm van katholiek jeugdwerk kwamen, kunnen hier alles vinden, wat hun belangstelling in dit opzicht gaande maakt Speciaal met het oog op verschillende actie punten in de naaste toekomst, zooals deze thans door de Kruisvaart wordert voorbereid, kan men zich mede door deze meuwe uitgave naar alle zyden orlënteeren en program.—- Men vindt In TW werkje essentieele. teiyke opvoeding, 1 jeugdvorming. In aansluiting daarop volgt een uiteenzetting over ridder-ldeaal, meeleven met de Kerk, vaderlandsliefde en gemeenschapszin d®- Kruisvaart. Jkgrder bevat dit handig overzicht van haar en pxactyk nog een samenvatting van de actueele middelen, de kenmerken en gebruiken, de lelderstaak en den godsdlenstlgen achter grond van haar actie. Het boekje is verkrijgbaar aan het Centraal Bureau van de Kruisvaart te 's-Gravenhage. bracht werd en zelfs zyn hap kauwgom door slikte. „Geef dat eens aan den baas, jongeman!" zei hy. De jongen verdween sprakeloos. Van waar hy stond, buiten het hek, dat de bezoekers van de werkers aan den anderen kant scheidde, had Jimmy het uitzicht op de bezig uitziende jongelui, met groote papieren versterkingen om zich heen gestapeld, diep ver zonken in bezigheden, die veel papier schenen te vereischen. Jimmy bekeek de zwoegers met een goedmoedigen, vriendelyken blik. Al die be- dryvlgheid gaf hem een gelukkig gevoel Hy hield er van, dat dit allemaal om hem been gebeurde. De kantoorjongen kwam terug. .Dien kant uit, alstublieft." De eerbiedigheid van den jongen was blijk baar gestegen. De manier, waarop meneer Pett den naam begroet had van den bezoeker, had hem geïmponeerd. Het was werkeiyk merk waardig, hoe de financier, een nul In zyn eigen huls, op iedereen Indruk wist te maken op zijn bureau. De aankondiging, dat meneer James Crocker meneer Pett verlangde te spreken, had dezen laatste toegeklonken als een mirakel. Er was sinds hun terugkeer uit Engeland geen dag voorbygegaan. zonder dat mevrouw Pett in weeklagen uitbrak over het mislukken van hun poging om van den Jongeman een kerel te maken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19