van II Het nietig verklaren goudclausules GEGRONDE VERWIJTEN? Vergiftiging door kolendamp StefaacMe, aangename laxeermiddel. 'BRUNETTA MINISTER OUD ZETTE ZICH SCHRAP GEEN BERICHT VAN DE TRITON H i Verborgen Schoonheid V VRIJDAG 12 MAART 1937 Drie der inzittenden gewond Wijziging der Zegelwet Katholiek Jeugdwerk De Kruisvaart voor de microfoon KATH. ACTIE „VOOR GOD” De oorzaak NOOD DER KLEINE BOEREN per- KATHOLIEKE ONDERWIJZERS HR. MS. GELDERLAND Weer in actie ven dienst LICHT IN EEN MOORDZAAK? Kerkelijk leven Gebed voor de Missiën In de week van 9 tot 17 Mei Apothekers-assi stent Van rechtsvervolging ontslagen Droeve plechtigheid te Volendam Hevige autobotsing bij de Hakkelaar Drie mannen nauwelijks dood ontsnapt Handelingen van W estlandsche •chippers niet strafbaar Oplage der „vliegende bladen” één millioen Toen gaf de heer De Geer zich gewonnen en de minister won het pleit Hoe Prinses Juliana en Prins Bernhard in zyn hotel kwamen Slachtoffers van het auto-ongeval ten grave gedragen Minister Deckers stelt zich soonlijk op de hoogte JAN KIEPURA TE AMSTERDAM Mnol ia PRODUCT TWEEDE KAMER H verwekt geen kramfL, Bij apotheker* en drogisten In vergekklngen «an 10, JO on 40 tet>leltonA Het vermoeden bestaat, dat de kapitein niet mag telegrafeeren Veilig heidsmaatregel Verdachten mogen blijven zwijgen Arrestatie na veertien jaar Vergadering van het Verbonds- bestuur aan den o. RGEN VOLMAAKTE DEN HAAG, 11 Maart 1937 eer de de suc- lr. M. C. Bongaerts de Telegraaf die al eerste plaats DONKER MAAR j Donderdagnacht werd de 40-jarige lerde uur ving de iet behandeling van de politiek wilde gaan, maar Kiepura reide daar niets voor te voelen, omdat zingen gemakkelijker en prettiger is en omdat bovendien een poli tieke carrière zoo kort duurt en zoo weinig gage oplevert. De uren die hem nog scheiden van het con cert wilde hy doorbrengen met repetities en met bezoeken van alles wat bezienswaard Is in Am sterdam. BANDOENG, 11 Maart (Aneta). Naar Os ..Keener” verneemt, keurde het Nederlandsch Episcopaat het voorstel goed om in Nederland gedurende een week een gebed-offer te houden voor de koloniale missiën in alle kerken in Ne derland. Deae gebeden «uilen worden verricht van S tot 17 Mei. t voor wordt ook Donderdag bracht de minister van Landbouw en Vlsschery, mr. dr. L. N. Deckers, verj,ez“ld van zijn secretaris ir. L. A. H. Peters, een be zoek aan een aantal boerenbedrijven in de pro- Donderdagnacht heeft zich op den Rijks weg, even 'voorbij de Hakkelaar igem. Mui- den). een hevige autobotsing voorgedaan, waar bij drie personen verwondingen opliepen en een zoodanige materieele schade werd veroorzaakt, dat de beide wagens geen dienst meer konden doen. ING VMV-0»tA Ruim veertien jaar geleden is de alleenwo nende oude heer Modderman, wonende te Drachtstercompagnie vermoord. Ondanks Ijverig sporen gelukte het de politie niet de( n) dader(s) te vinden. Thans is overgebracht naar Gronin gen zekere H., wonende te Groninger Opeinde. 'Uitlatingen van diens echtgenoot* zfln oorzaak geworden, aldus een bericht in Het Volk, dat de politie meende H. te moeten arresteervn. Het gerucht gaat, dat H. reeds bekend zou hebben. dering is een integreerend deel van het ontwerp en bU verwerping daarvan zou de Regeering moeten overwegen, óf het ont werp wel te handhaven zou zijn. De stappen, die de Nederlandsche gezant te Tanger. de heer F. Gerth van Wijk, in opdracht van de Nederlandsche regeering. bij de autoriteiten te Ceuta in verband met de aanhouding van de „Triton" der K. N. 8. M. heeft gedaan, hebb^fr ten deele ces gehad. Reeds ongeveer een week geleden heeft directie van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland aan haar gezagvoerders instructie ge geven, op het traject AlgiersGenua en ko mende van Marseille dertig mijl beoosten de Balearen te varen ten einde het mjjnengebled in de Spaansche wateren op veillgen afstand te ontwijken. De maatregel, welke overeenkomstig de b^’ sllsslng van de regeering is genomen, dat Ne derlandsche koopvaardijschepen, welke zich in de buurt van de Spaansche wateren bevinden, draadloos of anderszins de hulp van een Neder landsch 'oorlogschip kunnen inroepen, als zy zich in moeilijkheden bevinden, of geconvoyeerd wenschen te worden, zal 17 Maart van kracht worden, wanneer de Hertog Hendrik zich al daar bevinden zal. Minister OUD weigerde tegemoet te ko men aan ’s heeren De Geer’s wensch, dat er géén uitzondering gemaakt zou wor den voor obligaties. Daardoor zou het beurscrediet geschokt worden. De uitzon- De Haagsche rechtbank, in hooger beroep uit spraak doende in de zaak tegen twee Wesüand- sche schippers G. F. Z. en P. M. z, die door den Delftschen kantonrechter wegens overtreding van de wet op de evenredige vrachtverdeling (het aannemen van vrachten zonder vergun ning van de te Rotterdam zetelende bevrach- tingscommlssle) waren veroordeeld resp. tot boe ten van tweemaal f 30 en eenmaal f 30, ver nietigde de vonnissen van den kantonrechter en verklaarde de begane handelingen niet straf baar. Beide schippers werden van rechtsvervolging ontslagen. Op Zondag 14 Maart a.s. zal voor de KR.O.- microfoon van 1 uur tot 1.30 uur een lezing worden gehouden door drs. W. Snitker, over „De papieren van de Kruisvaart", waarin ver schillende bijzonderheden betreffende dezen nieuwen vorm van Katholiek Jeugdwerk onder jongens behandeld zullen worden, naar aanlei ding van de jongste uitgaven der Kruisvaart. Van de Triton der K.N.S.M, welke met een lading sinaasappelen op weg naar Ne derland. door een gewapenden treller van Franco's strijdmacht is aangehouden en naar Ceuta is opgebracht, is tot dusver geen enkel bericht ontvangen. Het vermoe den bestaat, dat men den kapitein verbo den heeft, te telegrafeeren. - Misschien zal, als het schip gelost is. de kapitein gelegenheid krijgen, zich met de reedery in verbinding te stellen over den stand van zaken. Natuurlijk had de zanger een goede reis ge had en was hij blij in Nederland te kunnen op treden. Geen filmster die iets anders zou zeggen by zyn aankomst. Maar Kiepura had er een byzondere reden voor, zooals hfj vertelde, want Nederland was hem extra sympathiek geworden door het verbiyf van Prinses Juliana en Prins Bernhard in zyn hotel „Patria" te Krynlca. Hoe dat eigenlyk gegaan was, vroeg men hem. Heel geheknzinnig, lachte Kiepura. Er kwam een heer by hem, die dringend een interview wenschte en deze heer hy noemde zich di recteur van een Nederlandsche persorganisatie vroeg of Kiepura wel wist dat binnen enkele weken iedereen van zyn hotel zou spreken. De zanger zei dat hem dit byzonder aangenaam zou zyn, maar dat hy volkomen onkundig was van deze wetenschap. En toen deelde de vreem deling hem mede dat de Nederlandsche Kroon prinses met haar echtgenoot de wittebroods weken in „Patria”. zou doorbrengen. Er mocht echter niets van uitlekken. Jan Kiepura geloofde er niet veel van en vergat de heele geschiedenis al gauw. Hy ging op tournee en hoorde niets meer van het geval, totdat hy in Brussel zynde, eensklaps in de kranten las van het koninklyk bezoek aan Krynica. Hy is toen spoedig naar Polen gereisd en heeft daar kennis gemaakt met zyn hooge gasten. Het was myn debuut als hotel-eigenaar, verzekerde de zanger-fllmacteur. Voor dien heb ik me er nooit mee bemoeid. Ik heb alleen het hotel laten bouwen en laten in richten, zooals ik, als eeuwige reiziger, het Ideaal vond. Allerliefste menschen uw prinses en prins, vond Kiepura. Iedereen in Polen die ze heeft gezien, hield van ze. Eenvoudig, vriendeiyk en vrooiyk. Een concert in Krynlca, zooals men in de kranten heeft geschreden, heeft nooit plaats gevonden. Wel heeft Kiepura voor het prln- seiyk paar gezongen, maar dat was tydens een bal-masqué toen men, in een vrooiyke stem ming, om een lied vroeg-, In Nederland zou Kiepura echter een concert geven in aanwezigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard, doch niet vóór September of October, omdat er intusschen twee nieuwe films zullen worden opgenomen. In beide films treden zoowel Jan Kiepura als zyn echtgenoote Marta Eggerth op. De eerste wordt gemaakt in Beriyn onder regie van den Tsjech Anton en zal als titel dragen „Sensatie”. De tweede is een ver filming van Puccini’s „Boheme" en wordt op genomen onder leiding van Geza von Bolvary. In het Concertgebouw zal Kiepura Zaterdag avond aria’s zingen uit Aida, Tosca en Rigo- letto en verder enkele schlagers uit Europeesche films. Of hy ook na afloop van het concert op straat zal zingen in zyn auto, zooals hy in an dere bultenlandsche steden heeft gedaan, vroeg een nieuwsgierig collega. En Kiepura, die het hoogst vermakeiyk vond, zei dat hy dat zou doen wanneer de zang-llefhebbers dat pertinent van hem eischten. Maar hy achtte de Neder landers daar te rustig voor. Er was ook nog iemand die wilde weten of de Poolsche zanger in navolging van Paderewski in vincle Gelderland, om zich persooniyk van de moeliyke omstandigheden, waarin deze bedrijf jes verkeeren. op de hoogte te stellen. De mi nister werd rondgeleld door den landbouwbe- dryfsconsulent voor Gelderland en Utrecht, ir. N. H. H. Addens. In den voormiddag werd een ontglnningsbe- drüfje op de Veluwe bezocht, terwyi de mi nister des namiddags een viertal bedrijfjes in het Ryk van Nymegen en het Land van Maas en Waal in oogenschouw nam. In den avond keerde de minister naar 1 Gra venhage terug. By K B. is bepaald, dat Hr. Ma pantserdek- schip „Gelderland thans in dienst opgelegd te Willemsoord, op 18 Maart 1937 voor den acLieven dienst beschikbaar is gesteld. Met genoemden datum is het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapiteln-luitenant ter see P. B. M van Straelen. UTRECHT. Geslaagd: de dames D. 8. van Omme, Wamsveld; A. C. C. Kuhfus, Amster dam; M, W. A. Keukenhoven, Goes. Ondanks de grootste inspanning gelukte het de New Yorksche politie niet brutale juweelendief stallen tot opheldering te brengen. Tot een werklooze zich meldde, die bovenstaande collectie, die een fabelachtige waarde heeft, bij zich had. Door een vergissing van een postbode, was hem een postpakket gebracht, waarvan de schitterende inhoud den man in de grootste verwarring had gebracht. Hij was daarom aanstonds naar het politiebureau gegaan, waar men spoedig daarna den dader achter, slot en grendel zette In hotel „Noord-Brabant” te Utrecht kwam dezer dagen het Verbondsbestuur van het Ka tholieke Onderwyzers Verbond in Nederland in vergadering byeen onder voorzitterschap van den heer Willem Wiltschut. Het jaarverslag over 1936 werd goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording over dat jaar. Het rapport van de Commissie ter be- studeerlng van de vraagstukken rondom het hoof dak te-examen werd uitvoerig besproken. De Commissie kreeg echter tevens de nieuwe taak, de geheele opleiding der onderwyzers in studie te nemen en met voorstellen dienaangaande te komen. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het tuchtrecht van den onderwyzer met het resultaat, dat aan de Regeering zal worden verzocht verschillende maatregelen tot regeling ?an het tuchtrecht te willen vaststellen. Getracht zal worden te komen tot een uni forme akte van benoeming voor alle katholieke scholen In Nederland, zoodat daarin os. de af- vloeilngsnormen voor de leerkrachten en het buitengewoon verlof eenstemmig geregeld zullen «Dn Een voorstel om te yveren, dat de bezitters van de hoofdakte vrijgesteld zullen worden van het paedagogisch gedeelte van de examens voor middelbare akten, werd teruggenomen tot na der onderzoek, aangezien bleek, dat voor de middelbare akten andere eischen voor het pae- dagcglsch gedeelte gesteld worden dan voor het hoof dak te-examen. Vela vrouwen zouden bijzonder bekoorlijk zijn ah zij niet zulk dof en glanslost heer bedden. Zij kennende moderne, volmaakte haarverzor- ging nog niet met Blondone en Brunette. Zij weten nog niet, dat Blondona het beroemde Kamilloflor bevat; en dat Brunette door het speciale preperaat Hequil, het volmaakte was middel is voor donker haar. Eén enkele proef met Blopdona of Brunette en U behoort tot de grote schare van enthousiaste verbruiksters. Ook zult U bemerken, dat na gebruik het drogen van het haar verrassend snel gaat, hetgeen met een verwarmde badhanddoek nog bespoedigd wordt. Gistermorgen is de vermaarde Poolsche zan ger en filmacteur Jan Kiepura te Amsterdam aangekomen, waar hij Zaterdag een concert zal geven. Er waren by het Centraal Station vele be wonderaars en bewonderaarsters die den zanger by zyn verschynen luid toejuichten en die zich rond hem verdrongen om een handteekening machtig te worden. De motorpolitie maakte echter ruim baan en zoo gelukte het kiepura ongehinderd naar het Amstel-Hotel te komen. Later in den morgen heeft Jan Kiepura de vertegenwoordigers van de verschillende dag bladen in zyn hotel ontvangen en zich onder worpen aan de gebrulkeiyke kruisverhooren, die nu eenmaal bet gevolg zyn van een bezoek van een beroemdheid aan een stad waar kranten verschynen. n de „Völkische Beobachter" maakt een correspondent uit Rotterdam, schrijvend over verkiezingsmethoden in Holland, de omstreeks half vier varensgezel L. Bakker. die als nachtwaker ter plaatse surveilleert, op de Maaskade te Rotterdam gewaar schuwd. dat ’t aan boord van de Estafette 12 niet pluis was. Een Ingesteld onderzoek wees uit, dat drie mannen, die aan boord van het schip sliepen, schadelyke kolen dampen hadden ingeademd. De toestand van een der opvarenden was van dien aard, dat hy in het ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging is opgenomen. De 25-jarige J. Kort uit Helnenoord, schip persknecht aan boord van het aan de Utrechtsche Estafette Maatschappü toebehoo- rende motorvrachtschlp Estafette 12, dat aan de Maaskade O. Z. tegenover pand 53 gemeerd lag, was w.akker geworden. Hy had last van hoofdpynen en voelde zich ook verder onpret tig. De jongeman waarschuwde direct zyn broer, den 21-jarigen G. Kort, die voor zyn plezier aan boord vertoefde, en den 40-jarigen kapitein van het schip, J. van Loveren, uit Utrecht, die eveneens in het vooronder slie pen. Het bleek toen, dat de jonge Kort er nog slechter aan toe was dan zyn broer. De kapi tein en de oudste jongen hebben den byna bewusteloozen G. Kort naar boven gebracht, waarop J. Kort den nachtwaker van het ge beurde in kennis stelde. Deze heeft zich onmiddeliyk naar het poli tiebureau aan de Nassaukade begeven, waarop ook de geneeskundige dienst gewaarschuwd werd. Het drietal, dat er nogal slecht aan toe was. is toen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd waar men de mannen aan een onderzoek heeft onderworpen. Men achtte hun toestand evenwel niet van dien aard, dat opneming noodzakelyk was, waarom zy weer naar boord terugkeerden. I over verxiezmgsmewiuoei» Nederlandsche partypers het verwyt, dat zy niet slechts de autoritaire staatsgedachte in het eigen land, maar ook in het buitenland bestrydt, en wel op een de grens van het ge oorloofde ver overschrydende wyze. „Tijdens den oorlog tegen Abessinlë heeft Italië zyn portie daarvan gekregen, en wat het na burige Dultschland betreft, het is maar be ter over de aanvallen, waaraan dat land in Nederland tot nu toe was blootgesteld te xwygen” aldus meent de correspondent van de „Völkische Beobachter”. Reeds btf den laatsten verkiezingsstryd. nJ. dien voor de Provinciale Staten, heeft de Ne derlandsche party-pers, volgens dezen schry- ver, Dultschland op een volkomen ontoelaat bare manier in de blnnenlandsche politieke debatten betrokken en hy acht de waar- schyniykheid. dat dit in de huidige ver kiezingscampagne wederom zal geschieden, groot. In het belang van de goede betrek kingen. die voor belde landen een waar devol goed geacht moeten worden, meent hy er op te moeten wyzen, dat een verkie zingsstryd een blnnenlandsche politieke aangelegenheid is en steeds als zoodanig behandeld moet worden, en hy voegt daar aan de bedreiging toe. dat. wanneer een buurstaat op onbehooriyke wyze in zulk een stryd wordt gesleept,* de mogelykheid be staat. dat deze buurstaat daarop krachtig zal reageeren. zyn deze verwyten gegrond? De corres pondent van het onder patronage van Hitler staande orgaan richt ze tot de geheele Ne derlandsche politieke partypers zonder on derscheid. en dat is zeker niet juist. De communistische en sociaal-democratische party-pers in Nederland betrekken Dultsch land even direct en vaak even niet cnbe- denkeiyk in den verkiezingsstryd als de na tionaal-socialistische, die het Derde Ryk als een navolgenswaardig voorbeeld aan ons land en zyn kiezers tracht te suggereeren. De houding van de eerste is het gevolg van die der laatste en omgekeerd. Hier valt slechts een begrypelyke wisselwerking te constateeren tusschen inleider en debater, die om beurten van rol verwisselen. De christeiyke en de katholieke party-pers be paalt zich doorgaans uitsluitend tot het be strijden van de totalitaire staatsgedachte in het algemeen en de practyken, waartoe de verwezeniyklng van die gedachte in andere landen heeft geleld. Daarin steekt niets on- behooriyks. Gedachten, die om een of an dere principteele reden verwerpeiyk worden geacht, mogen in ons vrye land gelukkig nog vryeiyk bestreden worden, ook al heb ben sommige landen die gedachten als ba sis van hun staatsbestel aanvaard. Dultsch land zelf doet trouwens hetzelfde, en in nog veel sterkere mate. Hoe vaak heeft de officieel gedirigeerde en geïnspireerde pers van het Derde Ryk zich niet smalend uit gelaten over de democratie en over de bin- nenlandsche politieke verhoudingen in lan den als Frankrijk en Spanje? Heeft Dultsch land met Italië en Japan zelfs niet een anti communistisch front gevormd met het of- ficieele doel de communistische ideologie ta bestrijden? Dultschland heeft steeds ver klaard. dat dit geen Inmenging in de bin- nenlandsche politieke aangelegenheden van Sovjet-Rusland beteakende. maar, dan mag de „Völkische Beobachter" hetgeen in de Z Nederlandsche pers geschreven wordt tegen t de ook in ons land inheemsch geworden na- tionaal-soclaUstlscha ideologie evenmin als een onduldbare Inmenging in de Duitsche blnnenlandsche politieke aangelegenheden beschouwen. Indien er'een verwyt over on geoorloofde Inmenging in de blnnenland sche politieke aangelegenheden van een land door andere landen moet worden gemaakt hebben Oostenrijk, Abessinlë en Spanje meer recht van spreken dan Dultschland of Italië. Van de richting Amsterdam kwam vannacht ongeveer 1 uur de heer H. J., wonende te Blari cum, in zyn auto aamyden, toen naby de Hakkelaar de heer C. v. H., wonend te Am sterdam, met zyn auto van de richting Bussum naderde. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak aanvankclyk reden de belde automo bilisten rechts van den weg is de heer J. met zyn wagen in volle vaart tegen dien van den heer v. H. opgereden, met het gevolg, dat de wagens byna vernield werden. Door den schok van de botsing werd de heer N. H. wonende te Amsterdam, die in den wagen van den heer v. H. zat, over den bestuurder heen geslingerd,- waarna hy door het open springende portier met een smak op den weg terechtkwam. Ook de bestuurder, de heer v. H., rolde den wagen uit en werd aan het gelaat en het linkerbeen gewond. De heer N. H. bekwam een hoofdwonde en klaagde over zware hoofd- pyn. Nog bevond zich in den auto van den heer v. H. de heer B. D., eveneens wonendë te Am sterdam. die met een schok tegen de voorruit aankwam. Daar de heer D. een bril droeg, werd deze oorzaak, dat ook hy verwondingen in het gelaat bekwam. De heer H. J. liep geen verwondingen op. De rijksveldwachter van Mulden, die op den Ryks- weg surveilleerde, maakte tegen den heer J. proces-verbaal op. De gewonde personen wer den voorloopig in een café aan den Ryksweg verbonden. Ondanks het vry gevmdi Kamer hierna nog aan mei de wyziging der Zegelwet. De heer 8CHILTHUI8 (V. D.) wilde transito-verkeer op het stuk van voor een niet- Aangezien evenwel de toestand van geen van drieën verbeterde en alle drie per sonen tegen half tien Donderdagmorgen nog even slecht waren de hoofdpynen hadden niet afgenomen en ook braken kwam nog veelvuldig voor is de ge neeskundige dienst andermaal gewaar schuwd, waarop men het drietal weer naar het ziekenhuis heeft vervoerd. Andermaal zyn de opvarenden toen onderzocht, doch de kapitein en de oudste Kort konden weer naar hun schip terugkeeren. De 21- jarige Kort is evenwel opgenomen. De Tweede Kamer heeft door aanne ming van het desbetreffende amendement der vaste commissie voor Frivaat- en Strafrecht hedenmiddag uitgemaakt, dat verdachten by verhoeren voor rechter of ambtenaar het recht zullen blijven be zitten NIET te antwoorden. Alleen zal de verhoerende rechter of ambtenaar niet meer verplicht zjjn, den verdachte op zyn recht te wijzen en vervalt natuurlijk ook automa tisch de verplichting tot vermelding van een en ander in het proces-verbaal. voor het rechtstreeksche voorgestelde tegemoetkoming zegelrecht ook doen gelden rechtstreekschen doorvoer. De blzondere commissie uit de Kamer wenschte het zegelrecht voor de verzekering van zeeschepen te verlagen en de heer WEN- DELAAR (V. B.) stelde by amendement de reductie van het zegelrecht, gvelke i verleend by conversie van pandbrieven, te verleenen by conversie van zeepandbrieven waarvoor deze tot dusverre niet gold. Minster OUD was toeschieteluk. Hy nam de amendementen van den heer Schllthuis en van de blzondere commissie, als welker woord voerder haar voorzitter Mr. Teulings optrad, over, evenals het amendement van den heer Wendelaar. Aan de Telegraaf wordt bericht, dat het schip over enkele dagen dodr de nationalisten zal worden vrygegeven. Het is onzen gezant evenwel niet gelukt, dc gezaghebbende Instanties te Ceuta er toe te brengen, bevel te geven ook het beslag op de lading op te heffen en de kisten met sinaasap pelen. die intusschen gelost zyn, weer in te laden. Zoodoende werd een bepaalde gediscrimineerd, maar In de practyk zouden goud-geclausuleerde obligaties het nieuwste snufje worden. Spr. verzocht dan ook de uit zonderingsbepaling te doen verdwynen. De heer BONGAERTS (R. K.) stond vrij sceptisch tegenover het ontwerp, dat hy tot op zekere hoogte een slag in de lucht noemde. Is er eigen lyk wel noodzaak om de goudclausule aan te tasten, nu toch de levensonderhoudskos- ten maar weinig ge stegen zijn? Overi gens was hy het eens met den heer De Geer en bovendien wenschte hy het mo- gelyk te zien ge maakt, dat ook goud clausules van nk 26 September 1936 nie tig verklaard zouden kunnen worden. De A. R.-fractie was ten aanzien van het ontwerp verdeeld. Dat bleek uit een mededee- llng van den heer VAN DIJKEN (A. R.): vele zyner fractieleden vreesden van verwer ping dezer voorstellen schade voor de maat schappij; hy echter niet. Minister VAN SCHAIK, die al aanstonds mededeelde dat hy gekant was tegen wyziging in het ontwerp, besprak allereerst de aange voerde principieele bezwaren. De hier bedoel de overeenkomsten kunnen echter niet be schouwd worden als door twee vrye partijen gesloten. De Overheid moést hier wel ingrij pen met het oog op onrechtmatigheden, ont staan door een regeerlngsdaadhet toestem men in devaluatie. De uitzondering voor schulden, die in het buitenland moeten worden betaald, behoorde behouden te biyven. De bultenlandsche credi teur zou schade lyden door betaling in ge deprecieerde guldens. De politie heeft direct een nauwgezet on derzoek ingesteld. Aanvankelyk dacht men dat de vaten na- trjurh-waterglas. waarvan er zich 38 tusschen de \lading van het motorschip bevonden, ge lekt! hadden. Spoedig evenwel bleek, dat deze stoffen onmogeiyk dampen konden ontwikke len. Men is toen in andere richting gaan zoe ken en toen is komen vast te staan, dat er zich in het vooronder een kachel bevond. Voor de opvarenden zich ter ruste begaven hebben zy deze kachel gevuld met eierkolen en cokes en het is deze kachel geweest, die de schadelyke dampen heeft ontwikkeld. Het betreft hier dus een gewone kolendamp vergiftiging. Het eerste nummer onzer „vliegende bla den" getiteld „Godof niets” is tot nu toe (nog steeds komen bestellingen binnen) gra tis verspreid huis aan huis, in een oplage van ruim 993.000 exemplaren. De verspreiding over de Bisdommen was aldus: Aartsbisdom Utrecht: 205.951; Bisdom Haar lem: 576.410; Bisdom Den Bosch: 79.907; Bis dom Breda: 36.237; Bisdom Roermond: 98.952. In Rotterdam was de verspreiding het grootst, nJ. 142.000; dan volgt Amsterdam met 114.000; den Haag met 70.000; verder Utrecht 32.000; Haarlem 23.000; Schiedam 18.000; Ny megen 16.000; Eindhoven 13.500; Leiden: 12.500; Arnhem 9.500; Zwolle 9000; Gouda 7500; ’s Bosch 5000; Tilburg: 5000; Dordrecht 5000; Leeuwarden 5000; Groningen 4000; Roo sendaal: 3500; Delft: 3000; Helmond: 20001 Hoorn: 1000; Mynstreek 50000; Twente: 16.000; de Zaanstreek 9500. Het tweede nummer, getiteld: „God, Gezin, Gemeenschap”, is thans ter perse. Het heeft wat langer dan aanvankelyk in de bedoeling lag, op zich laten wachten, daar voortdurend nog nabestellingen van het eerste nummer moesten worden verzorgd. Met de verzending van dit tweede nummer, dat een oplage heeft van één millioen exemplaren, is thans een aanvang gemaakt. De drie slachtoffers uit Volendam, die naby Schardam zyn verongelukt, zyn Donderdag ten grave gedragen. Onder enorme belangstelling van vrijwel ge heel Volendam werden de slachtoffers op drie baren, gedragen door visschers, gevolgd door talrijke familieleden, geflankeerd door Kol- plngsiyfwacht en K.J.C., voorafgegaan door pastoor Aanstoots, met misdienaars met kruis en kaarsen, naar de parochiekerk overgebracht. De wel honderd meter lange stoet trok door een dichte rij van menschen over de besneeuw de straten. In de parochiekerk werd een plech tige Requiemmis opgedragen door den Z. E. Heer pastoor, geassisteerd door de W. E. Hee ren Wlllemse en Bulls. Het gemeentebestuur, onder wie burgemeester Kolfschoten, toonde zyn deelneming, alsmede de heer Storms als vertegenwoordiger van den Ruksdlenat ter uit voering der Zulderzeesteunwet. L Na de Requiemmis werden de drie lykkisten in een gemeenschappeiyk graf neergelaten, op bet R-K. kerkhof achter de parochiekerk. De pastoor, geassisteerd door beide kapelaans, ver richtte de abaoute. Na deze krasse bestriding gaf de heer Dé Geer zich, nolens volens gewonnen, waarna het artikel betreffende de obligaties werd aan genomen zonder hoofdelyke stemming. Daar het Kamer-quorium niet meer aanwe zig was, zal later gestemd worden over een amendement—Donker (betaling in het bulten land) en over het wetsontwerp zelf. Dan had de Kamer te oordeelen over het wetsontwerp, waarin werd voorgesteld goudclau sules, voorkomende in blnnenlandsche overeen komsten van geldleenlng of van vestiging van altyddurende renten, van verhuring of ver pachtingen of ter vestiging van een zakelyk recht op onroerend goed overeenkomsten, welke zyn aangegaan vóór het Intreden der de valuatie nietig te verklaren. Goudclausules in obligatie-leeningen wilde de Regeering wèl van kracht doen blyven. De heer DONKER (S.D.A.P.) zou gaarne uit het ontwerp gelicht zien de bepaling, dat de nietigverklaring alleen geldt, voorzoover op den devaluatle-dag de nakoming der betaalver plichting slechts binnen het Koninkryk rechts geldig kon plaats hebben (stel u voor, dat twee Zeeuwsche boeren in precies gelyke omstandig heden heel verschillende pachtsommen zouden moeten betalen, omdat de eene eigenaar aan déze en de andere eigenaar aan géne zyde der grens woont!). De heer DE GEER (C.H.) had tegen de hoofd strekking van het ontwerp wel geen bezwaar, daar zekere crediteuren toch geen meevallertje behoefden te krygen door middel van een on rechtvaardige benadeeling van debiteuren en de goudclausules toch steeds bedoeld hebben, zich te vry waren tegen schade. Een zwarte plek in het ontwerp was iüi. de onttrekking van goudclausules in obllgatlsUee- ningen aan de werking dezer vemietlgingwwet. beleggingswyze practyk het et staat de Nederlandsche pers even als de Duitsche vry de feiten en verschynselen van den dag te beoor- deelen ot te veroordeelen. onverschillig waar deze feiten en verschynselen zich voor doen. Zulk een beoordeeling of veroordee- llng mag niet a priori op één lyn worden gesteld met ontoelaatbare Inmenging in an dermans aangelegenheden. Zyn zulke be- oordeelingen of veroordeellngen niet naar den zin of den smaak van een bepaalden staat dan kan de pers van dien staat daar tegen polemiseeren. Indien de Duitsche pers deze vryheid wel voor zichzelf zou willen opelschen, maar niet aan anderen zou wil len toekennen, zou zy blyk geven van on- redeiykheid en inconsequentheid. Wanneer de katholieke pers evenals de Duitsche. zy het ook op andere gronden, haar veront waardiging uitspreekt over de weergalooee gruwelen, welke in het roode Spanje wor den bedreven, doet zy dan essentieel iets anders dan wanneer zy blyk geeft van haar over wat er ten aanzien van de JSa/, olleke Kerk en haar h°o8waardighelds- k 8eloovl«en ‘n Dultschland ge schiedt? Wanneer zy uit zulke gebeurtenis sen waarschuwende en vermanende lessen trekt voor ons eigen inheemsche staatkun dige en openbare leven, dan mag dat mis schien onaangenaam zyn voor de betrok ken landen en regeeringen, maar dan heb ben die landen en regeeringen dat op de aan zichselve te wyten. De tyden waarin de pers van heel de wereld en alle landen deze vryheid en bevoegdheid zouden worden ontnomen, zyn gelukkig nog ver en de pers kan niet beter doen dan alle krachten inspannen om de komst van zulke tyden te verijdelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5