1 We. luisteren naar PU rol' verza cht- g n ee st Doos 30 «n 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. de orde Voor hengelaars Meester-houwer doodgedrukt Sociale Zaken aan HET WEER OP ZONDAG VICKS Ruwe huid BRONCHITIS VRIJDAG 12 MAART 1937 Jeugdwerkloosheid naar voren Aan den dood ontsnapt Arbeidsbemiddeling Betere vischstand (Ingezonden Mededeeltng) Zaterdag, 13 Maart .if Tegen een pier gevaren Vyf tienhonderd pond karper uitgezet in het Booze Meertje Bij deze begrooting brachten de Kamerleden vele wenschen Auto op onbewaakten overweg gegrepen Aan eigen onvoorzichtigheid te wijten NAAR PRINS BERNHARD GENOEMD De lente zal zich nog laten wachten ONZE NIEUWE GEZANT TE BERLIJN WERD BIJNA DOL VAN DE HOOFDPIJN Clearingkoersen ASSURADEUR „HIELP” GEDETINEERDEN middel bij - - Zijn geloofsbrieven aan den Fuehrer overhandigd Drie woningen afgebrand 1 Nog meer Naar achturendag voor kantoorpersoneel EERSTE KAMER Taxegedeelte consumptiemelk SURSEANCE VERLEEND AAN DE N.V. H1LLEN Ned. landarbeiders naar Duitschland •n|Kou op do bprst Maar nu heeft hij zich zelf in arrest „geholpen” Varkensgehakt in blik Katholieke jeugdhuizen en kampen ’v t Voelt zich nu weer jong en fit Ook voor de z.g. stille armen beschikbaar gesteld Nederland aan- DEN HAAG. 11 Maart 1937 V VapoRub BROEK IN WATERLAND 11 Maart De uitvoering van dit kampwerk werd door toen be- heil; zou i •r Minister Slingenberg de >1 t u V El,.- L -I •4 8LINGENBERG. ziet Woensdagavond te in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaugiijn UI te Heerlen een doodelyk ongeluk gebeurd. heid Met op be- werkloos- :erden veilig gesteld te dringend hoogere sub- Werkt direct op 2 manieren tegelijk. Koersen voor stortingen op 13 Maart 1937 te gen verplichtingen, luidende In: Reichsmarken 73.50. Lires 9.61, Peseta’s 13.05. ■iders at zen, die <3- 8- 0- e- 8- 0- lh 8- 8- 8- 0- 0- van f IJ ten op 0« ih 0- be gaan deed- Heer, wij m „Kemper- het Nationale g£n. Spr. drong er op aan, dat door de* organen der arbeidsbemiddeling en de gemeentebesturen en wie hier ook aan kan medewerken, zal wor den getracht deze bemiddeling te doen slagen. Alleen wanneer de thermometer dicht bij nul staat zal het sneeuwen. Wij kunnen ditmaal niet precies aangeven hoe het weer aan het einde der week zal zijn Er zijn intusschen aan wijzingen, dat wjj vooralsnog maar niet op veel zachter lenteweer moeten rekenen en dat het weer voorloopig abnormaal en koud zal blijven. Ook nu zal de lente zich nog laten -wachten. Schrale lippen i Gesprongen handen I Veel grooter is de kans, dat de algemeène weerstoestand over Europa geen groote ver anderingen vóór het etnde der week zal on dergaan. Dit heeft dan tengevolge, dat de abnormaal lage temperatuur nog zal aan houden. Uit den aard der zaak zal het niet meer komen tot vorst van eenlge beteekenls, in het ongunstigste geval tot een heel klein beetje nachtvorst. Overigens zal het weer vochtig, zwaar bewolkt en telkens geneigd tot neerslag blijven en of de neerslag sneeuw of regen zal zijn, zal van de" tem peratuur afhangen. De kantoorbedienden zullen zich binnen kort waarschijnlijk kunnen verheugen over toekenning van den aeht-urendag. •s Ministers slot' voor heden (morgen zet Z. Exc. zijn rede voort) was, dat naar ’s minis ters oordeel de woningbouw allereerst aan den particulier moest worden overgelaten. De Staat heeft hier een beperkte taak. De 29-jarige meester-houwer Fr. pyis was, in strijd met de voorschriften, op een ophaal- kooi gaan staan, Waarmede tevens een plank werd vervoerd. Tijdens het transport moet de plank met de schachtbetimmering in aanraking zijn gekomen en daardoor gebroken zjja met het gevolg, dat P. door de stukken van plank tegen de schachtbetimmering werd ge drukt. Hjj werd doodelijk gewond. J Het slachtoffer tig in Heerlen. (Mo de In Wahlwiller-Wlttem, zijn drie woningen, bewoond door de families D. J. en B„ tot den grond afgebrand. Het vee en een gedeelte der meubelen konden gered worden, - -tvr was ongehuwd en woonach- Twee jaar geleden was het hier in de con treien van Broek in Waterland nog weinig gedaan voor de sport-hengelaars. Hun be- roeps-collega's voerden onbeperkt hun scep ter, of beter hun hengel, over deze rijke vlschwateren. Wie voor zijn plezier kwam, vond den. man, die de vergunningen moest uitreiken niet thuis of net aan tafel; aller lei moeilijkheden werden hem in den weg gelegd. Neen, een pretje was het niet. Maar nu! Het rijk van de beroepshengelaars is voorbij. Dat wil zeggen: zij kunnen rustig dóórgaan hun brood te verdienen met de pallngvisscherV, maar een bepaald deel van het jaar moeten zij het veld, of zoo men wil het water ruimen voor de sport. Broek in Waterland wil de sport-hengelaars naar zich toe trekken en biedt hun daartoe de volle gelegenheid hun hengelaarsharten op te halen. Men probeert het nu met groote visschen. Deze kunnen onmiddellijk kuit schieten en dus aanstonds bijdragen tot verbetering van den vischstand ook voor de toekomst. Men hoeft niet zoo lang te wachten op de teling. En zij kunnen straks, als het seizoen begint meteen een aardigen buit voor de hengelaars vormen. Veertig onder hen krijgen nog een bijzondere aantrekkelijkheid: zij worden met een loodje voorzien en wie, onder me- dedeeling waar hij het dier ophaalde, een dergelijken vlsch aan het gemeentehuis brengt, krijgt een premie van een rjjksdaal- der. Daar haalt hy dus meteen het groot ste deel van zijn hengelrechten uit. Een belangrijke stap is daartoe gezet Donderdagmiddag de burgemeester van Broek, de heer Peereboom 1500 pond karper uitzette in het Booze Meertje. Dat is een heele plechtigheid geworden. Een groot aantal belangstellenden uit de gemeen te en uit Amsterdam de politie en de rech terlijke macht waren vertegenwoordigd, zij heb ben beide het hunne bijgedragen tot het uit roeien van het stroopeyswezen in deze wateren verzamelden zich tegen twee uur In het ge meentehuis, waar de burgervader, bezorgd voor den vischstand van zijn gemeente, een breed voerige uiteenzetting gaf van de maatregelen, die men verleden Jaar heeft getroffen en daar mee die, waarmee thans een aan vang wordt ge maakt. vergeleek. Verleden Jaar heeft men een tienduizend edel- karpers uitgezet in de Broeksche wateren. De resultaten waren echter teleurstellend. Van de gevangen karpers behoorden slechts 5 pCt. tot het uitgezette edele soort. Verbetering, verede ling had men dus niet bereikt. Konden de klei ne beestjes niet aarden in dit water? Zochten zij diepere regionen? Of waardeerden de vijan den van den karper hun noblesse evenzeer als de hengelaars, werden zij bij voorkeur opgege ten? Men heeft het niet kunnen achterhalen en dus besloten dit jaar een anderen weg te vol gen. Terwijl de verwachtingen voor de weersge steldheid een week geleden al vrij pessimistisch waren, heeft de uitkomst bewezen, dat zij eigen lijk nog niet pessimistisch genoeg waren. Zoo viel de verwachte sneeuw niet alleen in het Noordoosten van ons land, maar over hét ge- heele land en het sneeuwde niet weinig, maar bijzonder veel en dikwijls. Er is dus wel reden om even na te gaan waarom het weer zooveel ongunstiger is ge weest dan verwacht werd. De oorzaak hiervan Is in hoofdzaak deze, dat zich over de Noordelijke helft van Europa een gebied van hoogen luchtdruk handhaafde, ter wijl over de Zuidelijke helft van ons werelddeel de luchtdrukking laag bleef en vooral over het Zuidwestelijk gedeelte. Dit had tengevolge, dat het middelste gedeelte van Europa vrij sterke Oostelijke winden had, die koude lucht uit het Oosten aanvoerden en de vorst uit dat gebied in geringe mate naar ons land overbrachten. Laten wij er dadelijk bj) zeggen, dat die toestand voor de maand Maart geheel en al abnormaal is. Wy moeten in die maand Noordwestelijke winden hebben, die weliswaar ook koud weer brengen, maar slechts kortdurende regen- of hagelbuien. Er valt dan niet zoo n groot Pak sneeuw en het weer Is zonniger. Aan dezen buitengewonen weerstoestand (wie herinnert zich zooveel en zoo dikwijls sneeuw in Maart?) ligt natuurlijk een bijzondere oorzaak ten grondslag. Welke deze oorzaak ook moge zijn, wjj moeten aannemen, dat zjj zeker nog een poosje zal doorwerken. Onder deze omstandigheden is het buitenge woon moeilijk de naaste meteorologische ’toe komst te voorzien. Er kan van alles met het weer gebeuren, d.wz. dat wjj niet verwonderd moeten zyn als b.v. de temperatuur plotseling veel milder wordt, hoewel de kans hierop voor alsnog niet groot is. Nederlandsche Zulvelcentrale, 14 Maart t'm. 20 Maart 1937 consumptiemelk regeeringscpn- tract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel verhoógd met premie of verminderd mét afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsminimumprijs 5,20 cent. Afdracht bij levering In consumptie van an- dere dan taxêmrik 2,50 cent, jr Het Nederlandsche stoomschip Jeannette te by den ingang van de rivier de Bann (lersche kust), tegen een pier gevaren en bekwam zware schade. Het schip werd by Nqyille aan den grond gezet. - 7- f t *•-/ 1 ’«tt d - .k.-Z f.: V. “r y o De Haagsche rechtbank heeft gister voor dent tijd van zes maanden definitief surseance van betaling verleend aan de N. V. A. Hlllen’s siga ren- en tabaksfabriek te Delft. - Aalmoezenier Bannenberg, secretaris der Nat R. K. commissie voor jeugdwerkloozenzorg. schryft ons: Wanneer werd dit kampwerk in begonnen? Nadat in 1932 door een enkele Jeugdvereeni- ging met kampwerk begonnen was. werd in 1933 dit soort werk door verschillende Jeugd- en sociale organisaties aangepakt. Onder de katholieken werd dit kampwerk bevorderd en gesteund door de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg. die in 1932 werd opgericht en door het R K Werklie denverbond in Nederland, dat jaariyks het kaqipwerk steunde met ruim f 30.000. In deze eerste drie Jaren van 19331935 wer den zeven Internaten, jeugdhuizen, ter beschik king gesteld van de jonge werkloozen en wel door de Jonge Werkman in het Aartsbisdom het jeugdhuis te De Steeg; dóór den Diocesanen Jeugdraad In het Bisdom Den Bosch het jeugd huis ..Gerra” te Haaren; door de K.J.V.-Cen trale In het Bisdom Breda het Jeugdhuis te Ginneken; door de St. Josephgezellenvereeniglng in het Bisdom Haarlem het jeugdhuis ,.De Lle- baard te Baarn; door den R.K. Dekanalen Jeugdraad het Jeugdhuis .De Bocht” te Golrlei door de K.J.V. in het Bisdom Breda voor meisjes „Bouvigne" te Ginneken; door de Jonge Werk man In het Bisdom Roermond het Jeugdhuis ,Jn X Groenewold” te Venlo. In deze hulzen, file voor dit werk nog steeds beschikbaar zyn. werden opgenomen: in 1933 2305 deelnemars met 13850 mankampdagen; in 1934 2053 deelnemers met 23912 mankampdagen; in 1935 2400 deelnemers met 43360 mankamp dagen; in 1936 2793 deelnemers met 32900 man kampdagen. In 1934—1935 kwam een aanzienlijke wijziging in dezen opzet der werkkampen eenerzyds door het plan Westhoff, anderzyds. doordat de mi nister van Sociale Zaken de Landelijke Com missie omzette in de Rykscommissie van Advies, .inzake het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid en zelf de administratie en subsldleering ter hand nam. In een op 21 en 22 Juni 1934 op Woudschoten te Zeist gehouden conferentie van het bestuur der Stichting Centrale voor Werkloozenzorg. werd door den heer Ir. J. Th. Westhoff, inspec teur der Rijkswerkverschaffing te Zwolle, een voordracht over werkverschaffing aan jeugdige werkloozen gehouden, waarin de noodzakelijk heid werd betoogd van oprichting van werk- verschaffingskampen op grootere schaal. De heer Westhoff stelde zich de mogelijkheid voor, in navolging van de Rykswerkverechaf- fing, groote werkkampen voor Jeugdige werk- loozen op te richten en gaf daartoe een minu tieus plan, gebaseerd op huisvesting in barak ken voor 96 jonge werkloozen, waarbij een Als de minister wat meer overtuigd was van de wenschelijkheld eener meer radicale werk- loosheldbestryding, zou zyn sterke overtuiging hem wel verder stuwen in de goede richting. Groot zyn de moeilijkheden, erkende spr., maar de Regeering kon veel ten goede werken door samenwerking tusschen bedrijven en arbeiders stuwend te steunen en zelfs waar noodig dwingend op te treden. Voor hel bouwbedrijf venschte deze spreker een bedrjjfsraad en, in het belang ook van dit noodiydend bedrijf, bevordering van den bouw van goedkoope woningen en opruiming van krotten, waaraan oook al weer zedeljjke belan gen verbonden zyn. Voorts hebben de werkloozenkassen om de rechten hunner v< kunnen houden sidles noodig. Intusschen bestaat er ten zeerste behoefte aan een wetteiyke regeling van de werkloos- heldsvefzekefing Spr. klaagde er ook over, dat te veel werken in werkverschaffing worden ult- gevoerd, die daardoor aan het normale bedrijf onttrokken werden. Gaarne zou hy het particu liere bedryf in werkloosheldswerken Ingescha keld zien. Ten slotte deed hy een goed woordje voor verleenlng van klnderbyslag aan tewerk gestelde werkloozen. 'Als een kou vastzit, is een krachtige behande ling noodig, om ernstig gevaar te voorkomen. Neem een laxeermiddel en een heet voetbad. Ga naar bed Maak dan de huid van keel en borst door opleggen van heete, natte hand doeken goed rood. Masseer dan flink met Vicks VapoRub. Daarna nog een dikke laag op keel en borst «neren en met warm flanel bedekken. Dezx-uitwendige behandeling is vooral by kinderverkoudheden aan te bevelen, omdat ze de maag der kinderen niet van streek brengt, zooals by ovemjaVg gebruik van 1 n w e n d 1 g.e medicünetf yaak het geval is. De echte Vicks U' uitsluitend by Apothekers en Drogisten verkrljgbefar Groote pot (dubbele hoeveelheid) tydeiyk 90 ct. Op den huweiyksdag van het Prinseiyk Paar werd in het gezin van v. d. Z. te Oploo een zoon geboren, het dertiende kind, wlen men den naam Bemhard gaf. Van deze geboorte werd de Koninkiyke Familie in kennis gesteld. Dezer dagen deed, zoo vertelt de Telegraaf, H. M. de Koningin aan het gezin een flinke gift ter hand stellen, die begrypeiykerwyae met vreugde werd ontvangen, de regeering niet zelf ter hand genomen, doch toevertrouwd aan vier centrales, vertegenwoor digend de richting der vereenigingen. die zich tot nu toe met dit werk bezig hielden. Deze vier centrales zijn: de Katholieke (Na tionale R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozen- aorg); de Protestantse!: ChristeHJke (Centrale voor Werkloozenzorg)de Socialistische deme Centrale voor Werkloozenzorg) en Neutrale (Federatie voor Werkloozenzorg). In 1935, ook begonnen met deze zji- lange kampen, heeft de Kathollere Centrale op het oogenblik zes groote kampen te weten: ,,Ons Werkkamp” te Rumpen, voor het Bisdom Roer mond, egalisatie van terreinen der Btaatsmy- nen; het werkkamp .Daast” 6e Oostelbeers, voor het Bisdom ’s-Hertogenboech, onderhoud van een landgoed; het werkkamp berg” te Schaarsbergen by Arnhem, voor Aartblsdom, onderhoud van het Ook de heer ANDRIESSEN (R.K.) pleitte in een belangwekkende rede voor arbeids tijdverkorting. Niet, dat die verkorting de werkloosheid doen verdwynen, maar be perking daarvan zal toch zeker het gevolg kunnen zyn. Niet alleen stoffel yke, maar vooral ook geesteiyke belangen staan hier op het spel. Terwijl de Tweede Kamer zich verdiepte in het voor en tegen, het wel en wee van goudclausulea, waasby wel bleek, dat zelfs good niet altijd gond blijft, maalde de par lementaire molen ,^an den overkant” van het Binnenhof langzaam maar zeker en vooral langzaam! door, om de Rijksbe grooting 1937 ditmaal het Hoofdstuk van Sociale Zaken verder te verwerken. kan nog meer bij!" Soms zijn oogenblikken in het leven, dat alles als een wervelwind op ons aan~ stormtdat de ongevallen als een sneeuwjacht op ons toejageri. Het lijkt oj God onze weerkracht beproeven wil Tegenslag op tegenslag treft ons. „Er kan nog meer bij!" zucht de volks mond dan. In het mooie tooneelspel .Jfoach op de wateren" klaagt de fel gestriemde, van allen verlaten, door ramp na ramp getroffen oude man tot zijn God: „Heer ik ben uw dienaar en alles wil ik dragen, maar geef me slechts een teeken dat Ge bij mij zijt!" En God zendt hem den regenboog teeken Zijner ontferming en ons als hij menschen, zeer, maar wat niet dat hy er dacht op houdt. Indien de economi sche omstandigheden Veranderen, zal hy wetteiyk Ingrypen misschien niet versmaden. Oprichting van bedryfsraden zal de minister zooveel mogeiyk stlmuleeren, zoo noodig met dwang. ^Q^derdomsultkeerlngen aan nlet-verzekerde 65-jarlgen zou een dure geschiedenis worden. Niet minder dan 100.000 van dergeiyke be hoeftige ouden van dagen leven er in ons land en leder Jaar wordt dit aantal met 25.000 ver meerderd; op 1 Januari 1938 zou een ultkee- rlng 12 mlllloen kosten en op 1 Januari 199... f 15 mlllloen. De minister zou deze moeliyke zaak In de aandacht der volgende Regeering willen aanbevelen! A In Februari 1936 werd zekere J. A. de P.. Uit Prlncenhage. in het huls van bewaring te Breda opgesloten, verdacht van een door hem gepleegd misdrijf. Van deze omstandigheid maakte de 49-jarige assuradeur P. E., uit Ginneken, gebruik om zich te vervoegen by de vrouw van eerstgenoem de met de mcdedeellng, dat hy kans zag haar man reeds den volgenden dag in vryheid gesteld te krijgen. Hy vroeg daarvoor een bedrag van f 28.60. welk bedrag hy volgens zyn beweren voor des morgens 10 uur by de rechtbank moest hebben gedeponeerd. Inderdaad had de assuradeur geluk, want in den namiddag werd De P. werkelijk In vrijheid gesteld, doch zooals eerst later bleek geheel buiten toedoen van den assuradeur. Deze vervoegde zich echter wederom ten huize van De P. waar hy triomfanteiyk binnenstapte met den uitroep: „Wel, hoe heb ik hem dat ge leverd?” Het eind van het liedje was, dat de vrouw van De P. gelukkig, dat haar man weer vrij was aan den assuradeur nu f 46 ter hand stelde. By andere families trachtte hy hetzelfde spel letje te spelen. Van verschillende personen ontving hy daar voor wederom bedragen, maar nu bleef het ge luk achterwege, zoodat ook zyn invloed geen ge wicht in de schaal legde. De gearresteerden ble ven in arrest, het bedrog kwam uit en Donder dag stond de assuradeur, die inmiddels was ge arresteerd en zelf in het huis van bewaring was opgesloten, voor de Bredasche rechtbank terecht. Na een uitvoerig getuigenverhoor, waarbij was komen vast te staan, dat verdachte zich op ge raffineerde wyze in de gunst van vele slacht offers had weten te dringen en zoodoende mis bruik had weten te maken van den toestand, waarin vele vrouwen van gedetineerden ver keerden, om haar geld af te persen, requlreerde de Officier van Justitie tegen verdachte een ge vangenisstraf van twee jaren met? aftrek der preventieve hechtenis. De verdedigster, mej. mr. H. C. J. Verboom, uit Bergen-op-Zoom, meende, dat het wettig en overtuigend bewys niet geleverd was en vroeg vrijspraak. Uitspraak 22 Maart. HILVERSUM I. U7S M. VARA-ultaen- ding) 8.00 Gnun.pl. 1020 VARA- Oroot-orkeet (gr.pl.) en gramofoonmuz. 12.001.48 Qram.pl. 3 00 Hlmpraatje. 3.15 Gevar. programma (gr.pl.). 3.00 Gram.pl. 3.16 Schaakpraatje. 330 Het Nieuwe Boedapeetor Strijkkwartet. 4 30 Oram.pl. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Or gelspel m. m. v. soliste. 630 ..Filmland”. 7.00 Terschelllngsche uitzending. 8.00 Herb SOS-ber., Nleuwsber. ANP. VARA- Varla. 8.15 Accordeonmuzlek. 830 VARA- Groot-orkeat m. m. v. solisten. 9.00 De clamatie. 9.15 Vervolg concert. 9.50 Toe spraak. 10.00 Berichten,ANP. 10.06 Ver volg concert. 11.00 Berichten. 11.06 Or gelspel 11.2013.00 De Rambler». HILVERSUM II, 301 M. (KRO-ultzendlng) 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 1130 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 13.15 KRO-Orkeet en gram.pl. 3.00 Voor de Jeugd. 320 De KRO-Melodlsten. 3.00 Kln- deruur. 4.00 Vervolg KRO-Melodlsten. 4.45 Gram.pl. 5.06 Vervolg KRO-Melodls ten. 5.30 Bsperantonleuws. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 8.15 Gram.pl. 6.30 Journ. weekoverzicht. 6 45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 735 Actueele Aetherflltaen. 8.00 Berichten ANP. Mede- deellngen. 8.10 Overpeinzing met muzlk. omlijsting. 830 Russisch orkest .Blawa” m. m. v. solist. 9.10 Gram.pl. 10.00 Decla matie en concert. 1030 Berichten ANP. 10.40 Fllmpraatje. 10.5513.00 Gram.pl. DROITWICH. 1500 M. 1106 .Listening to mualc". causerie. 1120 Orgelspel. 11.50 Het Pbllbarmonlc-Btrijkkwartet. 12.50 Oram.pl. 120 Het Commodore Grand-ork. 320 Qram.pl. Gram.: 620 Het duurde lang, tot de minister van Sociale Zaken, de heer SLINGENBERG, aan het woord kwam. In verkorting van arbeldstyd windsman geen een wétteiyk ingrypen de rationalisatie nog in de hand wer ken en mede door te groote lasten drijven de nog vergrooten. vrywlllige ar beidsduur beperking bleek tot op heden nog niets te bereiken, wegneemt, zyn aan gevestigd De heer DANZ (S.D.) meende 's ministers aandacht er op te moeten vestigen, dat alleen verkorting van den arbeldstyd meer afdoende vermindering der biyvende werkloosheid zal kunnen brengen en de Regeering diende met wetteiyke maatregelen tot verkorting te komen. In versaste cadetjes had deze spreker geen trek, nu daardoor het verbod van bakkersnacht- arbpid in gevaar zou komen. De liberale héér GELDERMAN had tegen de aangeprezen arbeidstyd-verkortlng (de 40- urige werkweek) juist ernstige bezwaren. Er moet rekening gehouden worden met de be- dryfsultkomsten en met de mln of meer hooge eischen van ons levensniveau. De Fuehrer en rykskAiseller heeft Donder dag der nieuwen Nederlandschen gezant te Beriyn, mr. C. Ridder van Rappard, ontvan gen, die zyn geloofsbrieven overhandigde. De gezant bracht verder de persooniyke wen- schen van H. M. de Koningin voor het hoofd van het Duitsche Ryk en het Dultsche volk over en wees vervolgens op de noodzakeiyk- heid, de bestaande vriendschappeiyke betrek kingen tusschen de belde buurstaten Duitsch land en Nederland op alle gebied uit te brei den, in het byzonder wat betreft de economi sche samenwerking. De Fuehrer dankte voor de persooniyke wenschen van H. M. rpe Koningin. Hy wensch- te haar en het Nederlandsche volk eveneens het beste en verklaarde verder, dat het Duit sche volk, niettegenstaande de overal bestaan de moeliykheden op economisch gebied, steeds tracht zich niet te isoleeren, doch in rust en wederzydsch vertrouwen de uitwisseling van goederen met andere landen te ontwikkelen. Juist in dit opzicht te Nederland geroepen een van de voornaamste plaatsen in te ne men in de Duttóche handelsbetrekklngen met het buitenland. zL 3.10 Sportreportzge. 4.55 535 Jack Harris en zyn Band, tenten. 635 Sportnieuws. 6.50 Welsch intenneno. 7.06 Stafmuzlek v. d. Marine. 730 Radiojournaal. 820 Variété programma. 0.30 BerRbten. 9.40 Relais uit Amerika. 10.10 BBC-Theater-orkest m. m v. solist. 1130 'Henry Hall's hour. 1150 Berichten. 12 90—1320) Henry Hall's Music Makers en eól laten. 7 RADIO PARIS, 1648 M. 820 en 1320 Qram.pl. 125 Zang. 150 en 320 Gram.pl. 5.50 Pascal-Dansorksst. 820 Pianorecital. 9.06 Omroeporkest en solisten. 1120 13.50 Boulllon-danaorkest. - KEULEN, 456 M. 830 Gram.pl. 1120 Landes-sympbonle-orkest Saarpfalz. 135 Gnun.pl. 320 Omroepklelnorkest en so listen. 5.25 Omroepkwlntet. 620 Zang en orgel. 730 VTooiyk programma. 10.00 1120 Omroepdanaorkeet en solisten. BRU88EL, 322 en 484 M. 322 M.: 1320 Gram.pl. 13.50 Kleinorkest. 130 Salonor- keet. 130 Oram.pl. 323 A. Felleman's or kest. 3.06 Zang. 320 A. Felleman's orkest. 420. 5.06 en 5.30 Oram.pl. 535 Omroep orkest. 620 Gram.pl. 7.06 Pianorecital. 820 Cabaret. 9.30 Gram pl. 9.35 Klein- orkest. 1030 Gram.pl. 1120 Zie Hilver sum I. 13.00_1220 Gram.pl. 484 M.: 13.20 Gram.pl. 13.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gram.pl. 323 Zang- voordracht. 3.50 ..Parsifal”, opera (gr.pl.). 420 Omroeporkest en solist. 535 Kamer muziek. 635 en 7.45 Gram.pl. 820 Klein-' orkest. 920 Salonorkest. 10.30 BBC-Thsa- ter-orkset. 11201320 Gram.pl. DEUT8CHLAND8ENDER, 1571 M. 730 Gevar. programma ult Hlldeahelm. 920 Berichten. 9.50 Kwlntet-ooncert. 1020 13 15 Rob Oaden's dansorksst en solis ten. F \1 V De heer M. A. L. keerde, na eenige jaren in de tropen geweest te zyn, terug, lydende aan voortdurende hoofdpyn en constipatie. Na het gebruik van Kruschen Salts schreef hy ons 03. het volgende: „Ik leed voortdurend aan hoofdpljn. die my byna dol maakte en voelde my ellendig. Ik be gon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10. 12 dagen hielden myn hoofdpynen op en voelde ik mij weer jong en fit.” Hoofdpynen ontstaan bijna altyd doordat het organisme verontreinigd is door opgehoopte afvalstoffen. De kleine dageiyksche dosis ..Kru schen Saits” zorgt er voor, dat gy deze afval stoffen «rijt raakt en deze zich niet meer kun nen vormen, waardoor ge voor goed van Uw pynen verlost zult zyn en U bovendien ener gieker en krachtiger zult voelen. Een Kruschen kuur maakt U Jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en erkende drogisten i <140, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Hand. My. A'dam voorkomt. park de Hooge Veluwe; het werkkamp „O. L. Vrouw ter Duinen” te Ossendrecht, voor het Bisdom Breda, bouwen van een huis en eguli- seeren van terrein voor het jeugdwerk; het dienstbodenkamp voor werklooze meisjes te Ginneken, op „Bouvigne"; het werkkamp te Egmond voor het Bisdom Haarlem, waar de terreinen der voormalige abdij worden onder zocht, terwyi ook de provincie een werkobject aanbiedt. Daarenboven is nog een lang werk kamp in voorbereiding in Noord-Brabant. Donderdag kwamen de agenten van de ar beidsbemiddeling uit het district Nymegen by- een onder voorzitterschap van den directeur Jhr. v. d. Maesen de Sombreff in hotel Des Pays Bas te Nymegen. Deze memoreerde in zijn openingswoord, dat de bemiddellngspogihgen in 1935'36 niet’ veel uitgehaald hebben. De pogingen om menschen geplaatst te krijgen o. a. in den Wierlngermeer- polder gelukten niet. Op landbouwgebied is evenzeer weinig be- reikt. Het aantal ingeschreven landarbeiders was op 1 Januari jj. 1700 in het district. Vervolgens sprak de heer J. H. Melse, vak kundig ambtenaar by den Ryksdlenst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling over Arbeidsbemiddeling in den landbouw in binnen- en buitenland. Spr. ging na de oorzaken welke kunnen wor den genoemd, waarom personeel voor de mel kerij in Duitschland wordt gevraagd. Daarby werd gewezen op het feit, dat voor den oorlóg zeer veel melkers-geziryïén en ongehuwde melk knechten, komende uit Nederland voornameiyk uit Friesland, in de Rytiprovlncie werkzaam wa ren en een goed bestaan vondérn Deze trek heeft tydefis -en na den oorlog' ge durende enkele jaren zoo goed als stil gestaan. Daarna echter en vooral ft het afgeloopen jaar, is de vraiag naar deze krachten zeer toegeno men, zoo zelfs dat vaak niet aan allé aanvragen, kon worden voldaan. De loonen bedragen voor ongehuwde meekers in aan vang 40 tot 60-Mk. per maand, plus kost en inwoning, terwyi een. hooger loon voor zeer bekwame krachten vaak voorkomt. Voor melkasgezlnnen. wgar uiteraard minstens 2 of meer goede melkers aarfwezlg moeten zyn, wordt het loon bepaald naar den leeftyd en de bekwaamheid der gezinsletfep- Een en ander wórdt voor de'plaatsing vastfce- steld. z Het voornaamste doel van dezg bespreking was eep uiteenzetting te geven over de bemid- .- deling Van seizoenarbeiders, welke in hetfiaan- itaande voorjaar mogeiy k zal zyn en dia il^, een onbepaald aantal worden gevraagd. Omstreeks April van dit Jaar zullen voorloo pig ongeveer 500 landarbeiders kunnen worden, geplaatsf in Rheinland en Westphajqn^ Tiet .werk zal duren tot omstreeks November óf De cember. De bedoeling is ditmaal, by wijze van proef, enkele tientallen z. g. voorarl ploegbazen voor plaatsing aan te elk voor zich zullen medewerken aan de TOkf tning van ploegen arbeiders van 4 tot 12 man uit eigen omgeving. Op deze wüze worden meer .homogene werkploegen gevormd <en staat de arSeidec by bet aanvaarden, van werk in het buitenland niet geheel in een «vreemde Omge ving en. is nitft geheel op zich „%elf aangeww- zen. y:: De loonen zullen bedraden, naar den huldi gen koers van de Mark gerekend, plus minus f 2.p. dag met koat en inwoning, terwyi de voor^rbelder Iets meer'zgl verdienen. dere regeling wordt nog ontworpen en vastjft- steld. Er kan gerekend worden op eon dagloon ,7§. Van belang is hét niet teveel te. let- de'dagloonen, maar op het accoordloon. De ervaring heeft geteerd, dat geplaatste ar beiders in accoordloon met zeer goede Ipofien naar huls zyn gegaan, fee bedoeling is echter, dat zooveel mogelyk in accoord zal woriten ge- werkt, waardoor- de^joonen belangryk hooger zullen worden. In sommigo gev&Uen is het mqgeiyk, dat da voorarbelder, indien hy ge huwd is, zyn vroi)w»meêbrengt. Voor een be- hooriyke huisvesting zal dan worden zorggedra- Een groot aantal houten bakken met de kar pers, die straks worden uitgezet, staan opge steld op een platte schuit. Zoo nét zfjn de die ren op de vrye markt gekocht. Een tweede schuit met Broek-in-Waterlan- ders volgt de visch-boot. En een motorbootje met de genoodigden komt achteraan. Plechtig wordt het eerste exemplaar van een loodje voorzien door den burgemeester in eigen persoon en dan begint het festyn. De eene platte bak na den anderen wordt leegge schud in het water, waar de visschen kan jers zyn er al by spartelend ópademen en als de bliksem maken dat ze weg komen Voor één keer hebben zy hun vrijheid herkre gen. In totaal zullen vierduizend pond karpers en baars op deze wyze worden uitgezet. Dus hengelaars, daar valt iet* óp te halen In Broek in Waterland! Donderdagavond elf uur is op den onbe waakten overweg ongeveer driehonderd meter van den Leyenschenweg te De Bilt een Vrachtauto door een sneltrein gegre pen. De auto werd een eind meegesleurd en geheel vernield. De bestuurder W. G. van E. uit Utrecht, kwam met den schrik vry en liegeslechts enkele schaafwonden OP. Dr. Brouwer uit De Bilt verleende de eerste hulp, waarna Van E. per taxi naar Utrecht werd vervoerd. De vrachtauto kwam uit de richting Soester- berg. De bestuurder bemerkte, dat hy den ver keerden weg genomen had. Hy was den overweg reeds gepasseerd. Hierop keerde hy terug en Juist op den overweg weigerde plotseling de mo tor en alle pogingen om den wagen weer van de spoorlijn te krijgen mislukten. De auto werd door den sneltrein gegrepen. Door de botsing reed de wagen in een sloot. Het treinverkeer ondervond drie kwartier ver traging. 96 jonge werkloozen. waarbü kamp acht weken zou duren. Dit plan, zy het ook eenlgszins gewijzigd werd aanvaard door de regeering en daarop werd hare subsidie van 75 pCt. der begroote kosten gebaseerd. De minister van Sociale Zaken heeft *an de gemeentebesturen een circulaire gezonden be treffende de distributie van. varkensgehakt in blik. De minister deelt in dit rondschrijven mede, "dat van verschillende zyden aangedrongen is op de beschikbaarstelling van gehakt ui blik ook voor de zgn. stille armen, die op geenertel' wyze steun van rijk?- of gemeentewege ont vangen en die evenmin zijn aan te merken als ondersteunden volgens de Armenwet. By den minister bestaan daartegen geen be zwaren. Derhalve kan dit product aan bedoelde personen tegen den geldenden prys worden ver strekt en wel op denaelfden voet als het geval is ten aanzien van de ondersteund^ of tewerk gestelde werkloozen en armlastigen. De distributie behoort echter ook voor deze categorie van personen van het gemeentebe stuur uit te gaan. Daarby zulleq de noodige gegevens omtrent zgn. stille armen op de beste wijze door bemid deling van kerkelijke en particuliere instellin gen van weldadigheid en c.q. den Armenraad kunnen worden verkregen. Een nauwkeurig onderzoek der gevallen, waarin op deze wyze hulp In natura sou, kunnen woqten versteekt, Is noodzakeiyk al vorens door het gemeentebestuur een beslissing terzake wordt genomen. De minister deelt ten slotte nog mede, dat de voor dit doel benoodlgde blikken/aan de ge meenten tegen den prijs van. 031 per bus zul len worden geleverd. en alles wil ik dragen, maar geef En God zendt hem Zijner ontferming lof te. Zoo zal het' ook wanneer we doen „We zijn maar sla ons niet te willen Uw dienaars zijn tot den dood indien Gij maar bij ons zijt!" En God zal bij ons zijn. We hebben Zijn be lofte. HU geeft kracht naar kruis vol gens de oude spreekwijze.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6