De basis van het offensief Guadalajara verbreed ONS BLAD Amerika’» protest te Berlijn Berlijn wijst een journalist uit Duitsch vliegtuig verongelukt Het antwoord op de Britsche nota GODSDIENSTIG LEVEN IN Het nieuw» van heden DUITSCHLAND JEUGDORGANISATIES IN DUITSCHLAND JOH. LAUWERS PAYGLOP3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER De contróle op de non-intervèntie *VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 13 MAART 1937 sr HE Een strijdfront van ongeveer SO K.M. hun benoeming Nervositeit te Brussel HET VROUWENKIESRECHT a. Linksche aanvalstaktiek in de Üniversiteitswijk Een hoogst gevaarlijk postpakketje Nieuw onderdeel van het defensieprobleem Kerken zijn des Zondags stampvol De vulkaan Asama werkt Italiaansche campagne tegen Engeland DE FRANSCHE KAMER EN DE PRIJSOPDRIJVING Engeland wenscht een V olkenbondszitting ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Mj contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De staking te Parijs opgeheven VOOR SUIKERZIEKEN VOLLEDIGE VOEDING Beiden aanvaardden DERTIGSTE JAARGANG No. 138 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD i Het Oostenrifksche leger heeft de beschikking gekregen over nieuwe kleine gevecht- wagens, die slechts met een zware mitrailleur zijn uitgerust O talrijk en beschikten Uit Wat overlooperi vertelden r grens. en .1 u X er aan toe, dat Engeland De ambassadeur richt zich tot Von Neurath Kantoorhouder bü de posterijen te Woubruggu wegens verduistering van «00 gearresteerd. meen den Represaille tegen de verklaringen in het Lagerhuis De heeren Van Duim en Olivier zijn voor nemens, Maandagavond naar Londen te ver trekken. Ondanks alle anti-clericale actie toonen de katholieken zich voorbeeldig DIT NUMMER fe EST A AT UIT 12 BLADZIJDEN Deze dagelüksche aanvallen schijnen er op te wijzen, dat de leiding er vooral naar streeft den Indruk te wekken, dat de ver dediging van Madrid nog steeds actief is. Zij kan echter geen Invloed uitoefenen op het offensief, dat door Franco is ontke tend. De Weensche politie is er thans toe overgegaan de ruiters voor aanrijdingen te vrijwaren door aan de steigbeugels een rood lichtje te bevestigen aakt ik. Vlrginio Oayda schrijft in de officieuze Gior- nale d'Italia. dat Italië zal medewerken aan iedere poging, welke beo< de naties te verzekeren. In grooten getale zijn regeertngstroepen uit Madrid en Chinchon gehaald om den aanvallers den weg ten Koorden van Gua dalajara te versperren. In de nieuwe grondwet van Ecuador ia het kiesrecht voor vrouwen geschrapt. Ir. A. eraar ilogle In het Noordelijk gedeelte hebben de troe pen een beweging naar het Zuiden van Torjja uitgevoerd met het doel tusschen de recht sche colonnes door te dringen, welke langs den weg van Aragon en door het dal van de Tajuna afdalen. Deae manoeuvre werd echter spoedig ontdekt. Bij deze gelegenheid leden de rooden zware verliezen; zü hebben zich geheel teruggetrokken op de versterkingen van Gua dalajara. BERLIJN, 13 Maart (D. N. B.) Het gewo ne postvliegtuig van de Deutsche Lufthansa, dat op weg was van Duitsehland naar Zjjld- Amenka, heeft vanochtend wegens den dik ken grondnevel niet de luchthaven van Bat hurst kunnen bereiken. Daitschland en Italië overhandigden In onder ling overleg een memorandum op de Britsche nota van November jj. De rechtschen verbreeden het aanvalsfront b<J Guadalajara tot M KM.; de rooden trekken sieh geheel op de versterkingen van Guadala jara terug- Duitsehland dwingt opnieuw een buitrnlsndsrh journalist bet land te verlaten. Een Duitsch postvliegtuig op weg naar ZuM- Amerika b(j Bathurst verongelukt. zegd, e di- s be- >pro- irige met i b(j ma nar lijke rge- Het slechte weer heeft Iedere beweging in den sector van de Jarama ónmogelijk gemaakt. Er is alleen geschutvuur gewis seld sienlijke verliezen te hebben geleden trokken de regeertngstroepen terug. PARIJS, 12 Mrt. (Havas). De Kamer heeft in eerste lezing het wetsontwerp aangaande ongerechtvaardigde prijsopdrijving aangenomen met 381 tegen 187 «temmen. De Eerste Kamer heeft de begroeting van So ciale Zaken aangenomen en Is daarna begon nen met de bespreking van die van Buiten landsche Zaken. Hll- urs- >dat sen. eede Bri- ma- nor- len m- «■r ■nlel- laakt Prijs, rardt !»ed.- i ln- van it op zich kan m- tie VOETVERZORGING MACDALBNKNSTR I* TIL M4T De rooden trekken zich geheel op de versterkingen van Guadalajara terug Lloyd George over de noodzaak van levensmiddelenvoorraad GENèVE, 12 Maart. (Havas). De Britsche re geering heeft het secretartaat-generaal van den Volkenbond een nota doen toekomen, waarin bijeenroeping wordt voorgesteld van een buiten gewone sitting van de Volkenbondavergadering ten tjjde van de eerstvolgende sitting van den Volkenbondsraad, ongeveer 35 Mei a_s. Het doei der zitting zou zün de toelating van Egypte tot den Volkenbond te behandelen. Het posttoestel op weg naar Zuid- Amerika bjj Bathurst vernield LONDEN. 13 Maart. (A-N-P.i De Rotneinsche correspondent van de „Daily Telegraph** meldt, dat het Italiaansche ministerie van Pers en Propaganda begonnen Is met het nemen van represaillemaatregelen tegen de besprekingen in het Lagerhuis over de Italiaansche wreedheden in Abessinlë. Zoo meldde een radiostation in verschillende talen, dat Britsche vliegtuigen inboorlingen te Al Giaber bü Aden met gifgas hebben gebom bardeerd. omdat de belastingen niet betaald werden. Ook zijn seer overdreven verhalen over de moeilijkheden aan de Noordwestelijke grens van Brltsch-Indlë door den omroep verspreid. Deze passage Is uit het officleele persverslag weggelaten, omdat een tenuitvoerlegging van deze aangekondlgde politiek door de Katholie ken als een nieuwe breuk op het Concordaat met den H. Stoel zal worden beschouwd. den vrede tusschen camo nummer één heeft de bewijzen van zijn nut geleverd, maar men moet terugkomen tot de internationale omstandigheden van 1925, indien men een tweede Locarno op de been zou willen brengen. Dit zou, naar het schijnt, de beteekenls zijn geweest van het Italiaansche antwoord op de Britsche nota van 17 November aangaande een Rün-pact Gayda verklaart, dat het Fransch-Russisch pact onvereenigbaar is met de totstandbren ging van een nieuw Locarno en dat de tegen woordige bedoelingen van Frankrijk en Enge land slechts de mogelijkheden van een inter nationale overeenkomst, welke verwezenlijkt sou moeten worden op eenvoudige, concrete en duidelijke basis, in den weg staan. Ter behandeling van toelating van Egypte tot den Bond u De algemeene opstelling achter het front, - de sterkste in de as van strekt zich uit aan den voet van de Sierra, vanaf de vallei van den Rlo He nries ten Zuiden van Cogolludo tot aan den Rlo Tajuna bij den weg van Aragon, dat wil ■eggen over een breedte van ongeveer 50 KM. Duitsehland en Italië overhandig den in overleg een memorandum Als Glutenbrood, -Beschuit. -Meel. -Havervlokken. -Biscuits. Suikerarme melk. Room. jams, etc Vraag» prosp. aan „NUTRICIA” - ZOETERMEER In alleplaatsen ve 1 ege n woord i gd Confessioneele groepen worden niet erkend ‘5^ LONDEN. 12 Maart (ANP) Volgens den Berljjnschen correspondent van de .Daily Telegraph” heeft Baldur von Schlrach, de Rijksjeugdlelder, in een rede te Hamburg gezegd, dat voortaan geen confessioneele jeugdorganisaties, Roomsch-Katholiek of Evangelisch, kunnen worden toegelaten. „Ik verklaar plechtig aldus zeide hij dat ik dergeiyke organisaties zal erkennen, noch dulden. De 17de buitenlandse he corres pondent sinds de Nazi's de macht hebben Te Etterbeek roept men Degrelle „naar Berlijn!” toe Lloyd George drong er op aan, dat de regee ring. dit vraagstuk met spoed zou bestudeeren vóór het te laat is. Ondanks alle anticlericale agitatie die van de zijde der Nationaal-Socialistische autoriteiten wordt ontketend Is het gods dienstig leven in het Derde Rijk speciaal in München nog voorbeeldig. Zondags zijn de kerken stampvoL De zes H.H. Missen, die in het Centraal Station vanaf 3 uur morgens tot 18 uur worden gecelebreerd, worden ge regeld door ongeveer 2MÜ reizigers en3sport- liefhebbers bjjgewoond. BERLIJN, 12 Maart (Reuter) Bersmo- lar, een onderdaan der Vereenlgde Staten, die als correspondent werkzaam was aan het Joodsch telegraaf agentschap, heeft zoojuist bevel gekregen Duitsehland binnen drie dagen te verlaten. Hij is de zeven tiende buitenlandsche journalist, die open lijk uit het land wordt gezet sinds de na- tlonaal-soclalisten aan het bewind zijn gekomen. Ook de Abessinische kwestie in behandeling? Wanneer echter een Abessinische delegatie naar Genève mocht worden gezonden, zou de kwestie van het blijven van Abesslnië in den Volkenbond en de tegenwoordigheid van Italië onder dezelfde omstandigheden als In Septem ber J.l. gesteld worden. In leder geval zal op de buitengewone zitting een rechter in het Per manente Hof voor internationale Justitie geko zen worden. Schout-bij-nacht J. S. C. Olivier, door de Non-interventie-commCssie benoemd tot chef van de contróle ter zee De Beiersche minister van onderwijs heeft aan de navolgende Orden en Congregaties de bevoegdheid tot het geven van onderwijs en het Instandhouden van inrichtingen van on derwijs ontnomen: de paters Augustijnen, de PalotUnen. en de Marlsten. Deze Orden en Congregaties standen aan het hoofd van een kweekschool voor onder wijzers, een school voor Uitgebreid Lager On derwijs, een Stedelijk Gymnasium, zes Lagere en twee Middelbare schqlen. SIGUENZA. 12 Mrt. (Havas). De napwe basis van het rechtsche offensief op Guadalajara is aanzien lik verbreed. De gepens. Vlce-Admlraal M. H. van Duim werd geboren in, 1879. In 1900 werd hü adel borst eerste klasse, in 1903 luitenant ter zee tweede klasse, in 1914 eerste klasse en in 1924 werd hij tot kapltein-luitenant ter zee en in 1929 tot kapitein ter zee bevorderd. In het begin van 1933 werd hij tijdelijk belast met het bevel over Hr. Ms. Java in Nederlandsch- Indlë. In hetzelfde jaar nog werd hem de be trekking opgedragen van commandant van de zeemacht en hoofd van het departement van marine in Nederlandsch-Indle. In 1935 werd de beer Van Duim benoemd tot Vlce-Admlraal. Op 24 December 1935 werd hij van zijn hooge functie in Indlë ontheven. 1 Juni 1936 werd hem op zijn verzoek ter zake van langdurtgen dienst eervol ontslag verleend uit den zee dienst. Vice-Admiraal Van Duim is om. ridder in De regeertngstroepen hebben getracht een aanval te doen in de Üniversiteitswijk, waarbij zij eét» nieuwe tactiek toepasten en terzelfder- tijd van twee kanten het «lekenhuis Clinlco aanvielen. Evenals gisteren aan de Jarama ging artillerie-voorbereiding aan den aanval vooraf. Zü lieten twee mijnen tot ontploffing komen, die geen schade aanrichtten en kwa men toen uit hun loopgraven. Zjj konden ech ter niet bij het ziekenhuis komen, daar de le gioensoldaten .handgranaten wierpen. Na aan- TOK|p, 13 Maart (Domei) De berg Asama, een werkende vulkaan bij Karoelaawa, heeft vanmiddag donkere rookwolken uitgestoo- ten. De asch kwam in de omliggende gebieden terecht, waar zü schade heeft aangericht aan de te velde staande gewassen. Vlee-admiraal Van Dwte en Bcbont-MJ- nacht Olivier beneewd In Aé leMing van de controle op de non-interventie; de benoemin gen aanvaard. Hedenochtend zijn aan het front in Guada lajara vijf manschappen van de guardia civil van de regeering overgeloopen naar de recht- schen. Zü verklaarden dat de opmarsch van de rechtsche troepen in Guadalajara den ver- dedlgingsraad van Madrid groote zorgen baart. Sommige leden van den raad willen tegen stand bieden tot het uiterste, anderen voelen meer voor een strateglschen terugtocht, in dien hiervoor nog tijd is. Verder verklaas^Mt-kü, dat de verdedigings linie van de regeeringstroepen in Guadarrama nog slechts een licht „gordün** van milltfe- mannen is. Gisteren is het materieel terugge trokken en hetgeen niet vervoerd kon worden, werd vernietigd. De overloopers zeiden ten slotte. dat ten Noofden en Noord*-Westen van Madrid nog alleen de internationale brigaden liggen. de orde van den Nederlandschen Leeuw, offi cier in de orde van Oranje-Nassau en drager oa. van het eereteeken voor 35-Jarigen dienst als officier. Hem is voorts verleend de verguld zilveren medaille van het Nederlandse!» Olym pisch comité. Hü is bovendien Commandeur tweede klasse in de Zwaardorde van Zweden en Commandeur tweeda klasse in de Danne- brogsorde van Denemarken. De gepens. Schout-bü-nacht J. 8. C. OH vier werd geboren in 1886. In 1905 werd hü adel borst eerste klasse en In 1907 luitenant ter zee tweede klasse. In 1917 werd de heer Olivier be vorderd tot luitenant ter zee eerste klasse, in 1928 tot kapltein-luitenant ter zee en in 1933 tot kapitein ter zee. Hü werd o.m. van 1 No vember 1933 tot 1935 geplaatst aan boord van H M.’s Java en belast met het bevel over het eskader in Nederlandsch-Indië. In 1935 volgde rün benoeming tot 8chout-bü-nacht. Op 1 October 1936 werd hem op zijn ver zoek wegens langdurtgen dienst eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Schout-bij-nacht Olivier is officier in de orde van Oranje-Nassau en draagt het eere teeken voor 30-jartgen dienst als officier, zoo mede de herinneringsmedallle der troonsbestij ging van Z. M. Konlng Haakon VU van Noor wegen. BERLIJN 12 Maart (D. N. B.) De rüksml- nister van buitenlandsche zaken, baron Von Neurath, heeft vandaag den Britschen am bassadeur te Berlijn, Sir Eric Phipps een memorandum overhandigd over de kwestie van het sluiten van een nieuw pact voor West-Europa. Tal van andere buitenlandsche correspon denten hebben het land eigener beweging ver laten ten einde *n bevel tot uitzetting te voor komen. De inhoud was IS K.G. dynamiet HAVANA, 13 Mrt. (Havas.) Op het postkan toor heeft men een pakje ontdekt, dat 15 K.O. dynamiet bevatte. Men meent, dat deze zending bestemd was voor een der militaire autoriteiten. De naam van den „geadresseerde” wordt evenwel niet bekend gemaakt. Overigens heeft de politie geprobeerd de saak geheim te houden. Dit memorandum zet het standpunt der rijks- regeering uiteen nopens de voorstellen der an dere bü deze aangelegenheid betrokken regee- ringén, als vervolg op de tot nu toe gevoerds gedachtenwisseling. Dit is geschied In overleg met de Italiaan sche regeering, welke ook harerzijds de Brit sche regeering vandaag een memorandum heeft overhandigd aangaande een Pact voor het Westen. BRUSSEL. 13 Mrt. (Havas). De opening der verkiezingscampagne, waarin minister-presi dent Van Zeeland en de rexlstische leider De grelle tegenover elkaar staan, wordt geken merkt door een zekere zenuwachtgheld in de openbare meenlng. Voor de krantenkiosken worden luidruchtige besprekingen en «debatten gehouden, terwül een rexlstische büuenkomst te Etterbeek aanleiding tot betoogingen heeft gegeven. De iuto van Degrelle werd omringd door menschen. die .Kaar Berlijn” riepen. Politie en bereden gendarmerie moesten tus- schenbeide komen. welks punt voor Torija ligt ■telling der regeeringstroepen den aanval Het toestel werd vernield. Men vreest, dat Se uit vier personen bestaande bemanning dm het leven is gekomen. Büna de geheele post kon geborgen worden. De poststukken zullen met de gewone postvliegboot naar Zuid-Amerika wor den overgebracht. Het ongeluk voor Engeland en de andere democratieën is, dat de regeering In handen is geweest van mannen, waarbü Lloyd Geor ge ook zichzelf rekende, die hun tüd heb ben besteed met het bestudeeren van de omstandigheden van vóór den oorlog en zich nooit volkomen hebben aangepast bü den door den oorlog geschapen toestand, terwül de moderne dictatoren dat wel hebben gedaan. Vice-Admiraal Van Duim en Schout-bü- nacht Olivier hebben beiden hun benoeming aanvaard. PARIJS, 13 Mrt. (Havas). Nadat tusschen de directie en het personeel van de Société In- dustrielle de Thelephones overeenstemming was bereikt, hebben de 300 arbeiders, die se dert gistermorgen de fabriek te Clichy bezet hadden, de gebouwen ’s avonds zonder Inciden ten ontruimd. gegaan tot het opnieuw groepeeren. Het kanonvuur op de stad Madrid zelf houdt aan. Vanmiddag vielen twee granaten van groot kaliber op het centrum van de stad, waardoor aanzienlijke schade werd veroor zaakt. Het geschutvuur werd voortgezet. Ten zuiden van Madrid was het heden rusti ger dan de afgeloopen dagen. Alleen aan de Jarama zün de regeerings- jroepen overgegaan tot een aanval tusschen den spoorweg en den Pingarronheuvel. Uit Madrid kwamen nog de volgende me- dedeelingen: In den sector van Las Rozas wordt nog steeds een hevig kanonvuur gehoord. De activiteit van de rechtschen schünt hier toe te nemen. Ook de regeeringstroepen laten zich niet on betuigd en concentraties van de rechtschen zün door granaten getroffen. De regeeringstroepen zün zeer waakzaam, want de nationalisten richten hun aanvallen ook op de stellingen van de regeeringstroepen bü Pardo en de meer verwüderde stellingen bü Fuencarral ten Noorden van Madrid. In het Noorden van Guadalajara hebben de rechtschen een nieuw hevig offensief ontke tend, doch niet zoo hevig als gisteren, de aan vallers waren minder over minder materieel. In geheel Guadalajara wordt aan weerszü- den een druk gebruik gemaakt van de artil lerie en de luchtmacht der rechtschen heeft de stellingen van de regeeringstroepen gebom bardeerd. In het begin van den middag was nog geen wüzlglng getreden in de frontlün. Het schünt, dat de troepen van Franco vandaag zün over- op dat front gedurende den wereldoorlog büna verslagen was. Het land Is ob dit gebied minder voorbereid dan In 1914. Gebrek aan levensmiddelen heeft Duitsehland, Oostenrijk. Bulgarije en Rusland overwonnen en zonder zün zeeverbindingen zou Engeland het geen 18 maanden hebben uitge houden. Na afhandeling van gondciaasule-ontwerp en wü*iging Zegelwet Is de Tweede Kamer be gonnen met de behandeling van het voorstel tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf. BERLIJN, 13 Mrt. (Reuter.) De ambas sadeur der Vereenlgde Staten te Berlün, Dodd, heeft vandaag een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche za ken, waar hü opmerkingen heeft gemaakt over de In de Duitsche pers tegen de Ver eenlgde Staten gerichte aanvallen. BUREAUX: HOE 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 13 Maart. (Reuter). In het La gerhuis heeft Lloyd George verklaard, dat Engeland, hoewel het groote uitgaven voor de bewapening doet, het belangrükste front, dat van de levensmlddelenvoortbrenglng. ver waarloost. LONDEN, 12 Mrt. (Havas). De niet-inmengingscommissie heeft in haar bijeenkomst van vanmiddag den Nederlandschen vice-admiraal. M. H. van Duim, benoemd tot alge- chef van het contróle-bureau. Nederlandschen Schout-bij- nacht J. S. C. Olivier tot chef van de contróle ter zee en den Deen- schen kolonel Lunn tot chef van de contróle aan de’ Fransch-Spaansche Buitengewone godsdienstige plechtigheden en betoogingen, zooals o.m. de reeks predicatles, die door Prof. Dr. Hermann Muckermann ge houden werden, trekken nog steeds een gewel digen stroom van menschen. De Herderlüke Brie ven, die büna lederen Zondag van den kansel worden voorgelezen worden aandachtig be luisterd en om de exemplaren van Kerkelüke Weekbladen, waarin deze brieven der Bisschop pen staan opgenomen wordt letterlük gevochten. Een verweerschrift tegen Ludendorff, dat dooi het Aartsbisschoppelijk Ordinariaat werd uitge geven werd in enkele maanden tüd in een op lage van 150.000 exemplaren verkocht Ook de deelname aan de gesloten retraites is veel talrüker dan vroeger. De felle strüd, die door de Nationaal-Soclallsten tegen de H. Schrift ontketend is, heeft tot gevolg gehad, dat er ook veel meer belangstelling is gegroeid voor ernstige bübelstudle, zoodat alleen reeds in München per week 35 Bübel-uurtjes worden gegeven. Daar ook deze bijeenkomsten onder het verbod van vergadering vallen, is men vaak ge noodzaakt om in onverwarmde locallteiten samen te komen. Desondanks worden deze wetenschappelijke vergaderingen door duizen den menschen bezocht De bübél uitga ven zelf bereiken een enorme oplage: de Rösch-edltle steeg tot 460.000 exem plaren. terwül van de Stuttgarter-Keppler- Bübel in een half jaar 100.000 exemplaren wer den verkocht, waardoor de oplage het cüfer 300.000 heeft bereikt Alleen voor de jeugd, die absoluut godsdienst loos, ja zelfs godloos wordt opgevoed is men bevreesd, dat zü op den duur het geloof zal verliezen. De vernietiging der Kath. school Twee Nederlanders benoemd in de leiding van het contróle-bureau

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15