STAD EUWS F 1 Geen flauwe, weeë smaak, maar heerlijk vol aroma! ALCMARIA-VICTRIXI M. V. C. I -Giffen VIOS I - H.S.V. I ZATERDAG 13 MAART 1937 DE ALKMAARSCHE KEGELBOND OFFICIEELE MEDEDEELINGEN De proef op de som BIOSCOPEN MARIA STUART Bioscoop Harmonie MODESHOW BIJ LIENESCH Indrukken van een man GEM. RADIODISTRIBUTIE Ir Ee DENKT OM DE BONNEN! PORT-ARTHUR City-theater Mode-tentoonstelling bij V. D. Zilveren jubileum Tegen verstopping Dammen VIRGINIA CONGREGATIE VAN H. FAMILIE AFDEELING DER NAT. NIEUW- GUINEA VEREENIGING OPGERICHT KLEEDING- EN DEKK1NG- COMITÉ ONZE ALKMAARSCHE VER EENIGINGEN IN ACTIE ?DE KNEPPELBRUG AFGESLOTEN Beroep op de besturen van alle katholieke instellingen, cor poraties en vereeniging- gen te Alkmaar Voorboden van de lente. De dubbele sneeuwklokjes en crocussen in bloei bij een boerderij in de omgeving van Alkmaar fkjdag- Schouw over de wegen Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst! Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie „De Graal” s aanwezig 18 Febr Nationale ZOO eens Zondag 14 Maart Maandag 15 Maart te (De er- Clubhafai: Owde Gracht 288 van actie ontving de volgende comité CHIEF WHIP CIGARETTES De directeur der Gemeentewerken van Alk maar maakt bekend, dat de Kneppelbrug tegen over de Nassaulaan van Maandag 15 Maart aa. af tot nadere aankondiging voor alle verkeer zal rijn afgesloten. Hilversum I Hilversum II 8.00—8.20; 850—10.00; Wy behoeven hier feltelyk niets meer aan toe te voegen. De practyk wijst inderdaad telkens weer uit, dat een onafhankelijk middenstands- bedrijf voor de geheels gemeenschap het meest nuttig is1 Dat het publiek dit niet zoo duidelijk schijnt te merken, ligt aan het feit dat de een zijdigheid der filiaalbedrijven binnen het kader der vrije bedrijven niet zoo opvalt. met lichtbeelden aeffer O. P. over jaar bestaan van den AKJ3., reeds verschil lende prijzen zjjn toegezegd, oa. door de Gem. Alkmaar, den burgemeester van Alkmaar en den Nederl. Kegelbond, Hierna sluiting. Lijn 1 Hm 2 Lijn 3 Keulen Keulen Zondag 14 Maart herdenkt mejuffrouw B. v. Veen den dag dat zij voor 25 jaar in dienst trad by Mevr, de Wed. P. Buren, Overdiepad, Gisteravond had de Alkrn. Damclub W. D. O. bezoek van de Damclub D. O. 8. St. Pancras. De totale uitslag is als volgt: W. D. O.—IX O. B. 1»—25. Ze den vond in 1 nieti is, Ir zood sek nut vat erg gr» wel die Voc tred in zien waai belai in di defix grad Zeev nog het I nood vero De alle slist te w ook De mak hier met dere 2—A lieze De 1 trek De trun dia wint Indi tegei onge scha flnit om i ld. servi aam zulle tege: Wore den 11 MS slaf ove: der niet de den hee: ZWI Zondag as. 2.30 uur, te Warmenhuizen Kampioenswedstrijd ZONDAG A.S. 2 UUR (KNVB.-BEKERWEDSTRIJD) Tribune 40 cte. Ie en 2e Rang 25 ets. V Ouc For om pra» iuss len. cluk han zou< wor len brei reec nati rich buit op 1 R waa. ten sten van haai V.V. geve verr ook In Con veld zulle deltf xljn L«o-Pill«n e«n zacht an zakar werkend laxeermiddel uft zuiver plantaardige bestand- deelen. Ook bij regelmatig gebruik volkomen onschadelijk. In doosjes vanaf 20 cent. De schrijver gaat dan verder in op de kwes tie van den veranderenden smaak van den rooker die zelden z’n leven lang by één fabri kaat blijft maar, hetzy ter afwisseling, dus ty- deiyk, hetzy voorgoed, van het eene fabrikaat naar het andere overstapt. Verandering van spijs doet nu eenmaal eten. Steeds meer wordt de aandacht gevraagd voor de voeten. Uit een in dit blad voorkomende ad vertentie wordt gemeld, dat de heer Godyn. be kend als voetkundige, wederom een lezing met lichtbeelden zal houden. Dit is heel interessant Heden zal de groote jaariyksche Modeten- toonstelllng by V. D. weder aanvangen. Wetende dat deze expositie zich steeds in de belangstelling van het publiek mag verheugen, hebben wy Vrijdag reeds een kykje genomen, teneinde een indruk van dit komende mode- festjjn te kunnen krijgen. Op de eerste etage, waar deze tentoonstelling gehouden wordt, was men nog druk doende de laatste hand te leggen aan de schitterende bloe- mendécoratie welke het geheel een zeer vroolyk aanzien geeft. Maar het is niet alleen deze bloemenpracht welke een bezoek aan deze tentoonstelling reeds meer dan waard maakt. Ook de tientallen stands met de allerlaatste modesnufjes verdienen zeker dubbel en dwars de aandacht. De groote attractie van dit modefeest is wel de corsettenshow welke as. Dinsdag en Woens dag gehouden zal worden en waarvoor begry- peiyker wys zeer veel belangstelling bestaat. Men zal daarom goed doen voor deze interes sante show tydig een plaatsje te reserveeren. B. en W. van Alkmaar brengen ter openbare kennis, dat de, overeenkomstig artikel 10 van bet „Wegenreglement Noord hólland te hou den schouw over de wegen zal plaats hebben op 30 Maart 1937. Alkmaar, 12 Maart 1937. Burgemeester en Wethouders voornoetnd. F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester A KOELMA, Secretaris k iaen van t ƒ- ort geleden wezen wy onder het opschrift „Tusschenschakels" op het door somml- gen zoo hoog geprezen „van fabriek tot verbrulker-systeem” en merkten daarby op, dat in dit systeem inderdaad gezonde elementen schuilen, doch uitsluitend Indien inderdaad van een rechtstreeksche levering van producent tot consument sprake is, gelijk bij voorbeeld gebeurt by den bakker, die bet door hem zelf gebakken broodje rechtstreeks afle vert aan de juffrouw die het opeet. Zoodra ech ter de kring van gebruikers te groot wordt (en vaak moet die kring uitgebreid worden om de productie van bepaalde artikelen eenlgszins ren dabel te maken) dan zijn tusschenschakels noodzakeiyk. zelfstandig eon bonden meest Nu de competitie voor de Alkmaarsche ver eenigingen ten einde is, behalve dan voor Alk maar, dat degradatie-wedstry den moet spelen, komen de beker-wedstryden in aanmerking. De eerste ronde voor den KN VB -beker brengt reeds aanstonds Alcmarta en de Alk maarsche Boys In actie. 1 Alcmarta krijgt bezoek van MFC. uit Me dembllk. Onze stadgenoot» zyn T aan hun eer verplicht de Medemblikkers te .kloppen te meer daar de Alcmarianen zoo goed als volledig uitkomen. Alleen speelt de Grand spil en Ger- ritse rechtsbinnen, terwijl Rootring op zyn oude plaats als rechtshalf weer van de party zal zyn. De Alkmaarsche Boys krijgen bezoek van Be- verwyk. een oude bekende uit de competitie. Naar onze meening kunnen de Boys den Bever weker» wel baas biyven. al zal er vanzelfspre kend voor gewerkt moeten worden. ZONDAG 14 Maart: Leldstersdag voor het Graalwachtdlstrict Alkmaar. Na de Hoogmis contributie betalen. 12.15 Club van het Ma- tigheldsapostolaat ’s Middags om vier uur wordt de film „Christus" voor de Graalleden gegeven in het KJ.C.-gebouw Vamebroek. Kaarten zyn tot uiterlyk Zaterdagavond aan het clubhuis te krijgen: 15 cents voor meisjes boven 15 jaar en 10 cents voor meisjes beneden 15 JaarJ 's Avonds na de meditaties, ongeveer kwart over acht, is er repetitie voor den dans van de Operettte. MAANDAG 15 Maart: Reidansclub kwart over acht Wlegenclub half negen. Cirkelavond 8t. Dominicus (handenarb.) kwart over acht. Turnen in de turnzaal voor de bondswedstrij den. DINSDAG 16 Maart: Operette half acht. WOENSDAG 17 Maart; Zang van den heer Kuiper half negen. Turnen (Kr.klnderen) 5 tot 8 uur. Turnen (Stormwind, klein) tot 7 uur. Turnen (Stormwind, groot) 8.30 tot 950 uur. Dadenclub „De Zingende To rens" 8 uur. DONDERDAG 18 Maart: Operetteclub kwart over acht. Missieactieclub. Tooneelclub Cirkelavond St, Laurentlus half negen. Leid- •tersvergaderlng kwart over negen. VRIJDAG 19 Maart: Lei door den weleerw. pater J. Het giften: J. K. ƒ250; Autowacht Hofplein ƒ1.—; Dr H. 5.00; Vryw. Alkmaarsche Brandweer 5.00; O. E. S. ƒ250; Mr. J. Krabbe ƒ350. Samen ƒ1850. In totaal ontvangen ƒ232225. We zouden dit een film van groot formaat willen noemen, omdat er niet veel rolprenten zyn, waarin de spanning van het begin onaf gebroken tot het einde toe de toeschouwers biyft boeien. De tragische conflicten volgen elkaar snel op tot het wel zeer ongelukkige einde. Deze film behandelt een episode uit den Rus- sisch-Japanschen oorlog van 1904. Even voor den oorlog is een Russisch officier, Boris, ge huwd met een Japansche, Joeki. De broer van Joeki is over dit huwelyk allerminst te spreken, maar ziet als Japansch spion er voordeel uit te trekken. Door middel van zijn zuster tracht hy de Russische legerplannen aan de weet te komen. De jonge vrouw leeft in hevlgen tweestrijd met de gevoelens eenerzyds voor haar man en anderzyds voor haar broeder. Wanneer haar broer, Iva Moera, eindelek wordt gearresteerd, verraadt hy zyn zuster Boris heeft opdracht met zyn torpedoboot door de Japansche vloot te breken. Op heimè- lyke wyze weet zyn vrouw aan boord te komen. Boris wil echter van geen verzoening meer weten. Intusschen worden zy door het Japansche eskader omsingeld, een doorbraak is verder onmogeiyk. Het is met de soldateneer niet in' overeenstemming het schip over te geven. Men besluit dus het schip te laten zinken. Wanneer de golven de commandohut binnen- stroomen, worden de’ echtgenooten versoend, maar vinden echter met de geheele bemanning den dood In de golven. Dit drama met een achtergrond van oorlogs- tafereelen en zeegevechten, maakt ongetwyfeld een zeer sterken indruk. Adolf Wohlbrück en Karin Hardt vervullen de hoof drollen. Van het voorprogramma zy genoemd het ac- tueele bultenlandsche en blnnenlandsche jour naal en tevens een zangfilm, die uitstekende momenten heeft. ,J)e vrye winkelier, dus de man van het zelf standige middenstandsbedryf houdt natuuriyk rekening met dezen belangryken factor, hy houdt er deswege een ruke sorteering merken cn fabrikaten op na. Maar de firma HUlen had geen andere merken dan die van Hlllen zelf; wie er binnen ging kon geen ander pro duct koopen. Dit is de reden geweest, dat deze winkels allengs hun cliënten verloren. Intus schen had de firma door haar systeem van eigen, verkoop het overige slgarenbedryf van zich vervreemd, zoodat een overschakeling van eigen winkels naar ahdere (vrye) bedryven niet doen- lyk was. Het filialenstelsel was mis- lukt!" En dan voegt de schryver er a^m toef „zy die van meening zyn, dat het een maat- schappeiyk belang is dat de zelfstandige klein handel niet wordt verdrongen dort- onzelf standige filiaalhouders, vinden in dit geval hun standpunt ook commercieel beves- tigdl” In verband met de buitengewone toename Van het ledental der Congregatie van de H. FamUie, doet de Directeur een dringend "beroep op de besturen van alle R. K. instellingen, cor poraties en vereenigingen te Alkmaar, om op de Maandagavonden geen vergaderingen, by- eenkomsten, uitvoeringen, e.d., te houden, op dat alle Katholieke mannen in de gelegen heid zyn de wekeiyksche bUeenkomsten- van de Congregatie by te wonen. Ten overvloede wordt er aan herinnerd, dat deze Congregatie voor de Katholieke Mannen van de St. Dominicus- en St. Joeefparochie wordt gehouden in de 8t. Dominlcuskerk, tel kenmale Maandagavond te kwart over acht, on der leiding van den Directeur, Pater fl. Schaef fer OP. Deze avonden zyn van groot belang voor het huisgezin en sterken de katholieke mannen in dezen tyd van Godloosheid. Er begint weer een nieuwe reeks van onder werpen. waarvoor groote belangstelling bestaat. Laat geen enkele katholieke man dralen, maar zich als lid opgeven by den Directeur of by dgn Secretaris, den heer Chr. v. d. Idsert, Clarissenbuurt of by één der Propagandisten. Meldt U met spoed aan!! Maar veronderstel eens, dat in een bepaalde plaats de verkoop van sommige artikelen prao- tisch in handen was van enkele fihaalzaken, dan .zou het publiek al heel gauw merken, dat zyn vrye keus en wat erger is zyn verge- lykingsmogeiykheid ernstig besnoeid werden, het zou o zoo gauw terug verlangen naar het vrye middenstandsbedryf dat thans vaak al ta zeer en om pietluttige redenen miskend wordt. Maar er is nog een ander aspect aah de zaak. In het citaat werd gewag gemaakt van het feit, dat Hlllen door zyn systeem het ove rige, vrye bedryf van zich vervreemdde. Dat is natuuriyk aeer begrypelyk in die omstandigheid, en de vraag kan gesteld worden, of het alge meen welzyn er mee gebaat zou zyn, indien steeds meer producenten de door deskundigen geleide tusschenschakels die correctief kun nen optreden van zich zouden vervreemden om zich vla eigen instanties tot een niet des kundig publiek te wenden. De vraag dient zeker ontkennend beantwoord te worden. Als tus- schenschakel heeft het vrye middenstandsbe dryf zijn functloneele beteekenis naar twee kanten. te ztjn van de aangekondlgde modeshow. Wil men meteen maar onzen totaal-indruk? Och’, wat is er toch veel schoons onder de zon. Wat zyn wy mannen toch elgeniyk stakkerds met ons eeuwig eenvormig zwart, grijs of bruin, vergeleken by de dames, die een keus kunnen doen uit honderden modellen en tinten, de een nog fraaier dan de ander. Wat een feest van kleur en Ujn, al die aponnen en mantels, com plets, bolero’s, swaggers en fingertips. De twee uren, welke wy in de fraaie salons van Llenesch mochten doorbrengen, brachten een onafgebro ken reeks van de fynste creaties, van ’t streng geiynde linnen of wollen sportpakje tot den droom van zyde.en kant by de avondcostuums. Men mag van een man niet verwachten, dat hy deze vooraars- en zomerweelde tot In details beschrijft. Is het al niet een prestatie, wan neer hy vermeldt, dat de meest gedragen kleu ren In het komende seizoen zullen zyn: mais- geel, ree-bruln en marine-blauw? Wanneer hy opmerkt, dat dit jaar de mantels en mantel- costuums weer meer getailleerd zyn en dat de rok zoowel als de mouw aan den klokvorm her innert? En dan dit nog: met de gameering wordt vrij algemeen de strenge eenvoud betracht. Dikwyis is het niet meer dan een kleurig kraagje of dito ceintuur, die het doen moeten. En zy doen het inderdaad uitstekend! Alleen by de avondcos tuums heeft de fantasie meer vry spel. Wat de stoffen betreft, we zagen héél veel e.bruik gemaakt van wollen kant. Voor zomer- avondjaponnen is organdi en voque, terwyi by de gekleede avondcostuums zulveqa zijde en zyden georgette, dlkwyis als met pastelverf ge kleurd, in de mode zyn. Als een aardige nouveauté vermelden wy nog "b regenmantel van fluweel, echter met gununi- voering waterdicht gemaakt. Behoeft het nog gezegd, dat al dit schoons door een schare mannequins gracieuzelyk werd voorgebracht? Voor de firma Llenesch is deze modeshow een groot succes geworden, want zy bewees dat het sprookje: „We kunnen in de stad niet terecht, er is geen keus genoeg en daarom moeten we het buiten de stad zoeken", voorgoed heeft af gedaan. Er was voor deze show zóóveel belangstelling, dat zoowel t middags als 's avonds tintellen danjA teleurgesteld moesten worden. Gezien de belar^stelling die de op j.l. gehouden lezing over Nleuw-Gulnea trok, behoeft het niet te verwonderen, dat ook te Alkmaar, evenals In zoovele plaatsen, een on- deraldeelin.g van de Nationale Nieuw-Guinea Vereen, opgericht is. Het bestuur te Alkmaar is als volgt gevormd: de heer C. ,H. Blees, voorzitter (Roemer Vls- scherstraat 8); mevr. M. E. van Rossem. pen ning meesteressede heer N. J. Hofman, secre taris (Kerkplein 9). wy kunnen nog berichten, dat een interes sante lezlhg begin April gehouden zal worden Wyien de „Schoolmeester" heeft ontroerend Juist gedicht: „Een leeuw is iemand Die bang Is voor niemand" Wanneer de brave rymelaar het geslacht der krantenschryvers even goed gekend had als dat der woudkonlngen. zou hy ongetwyfeld den volke hebben verkondigd; „Een journalist is zoo iets Die uit den weg gaat voor niets" Branden, moorden, ongelukken, hy stapt er onvervaard op los. Toscanini „verslaan", een Rembrandt-tentoonstelllng beschryven, fllmcri- tiek leveren, hy draalt er zyn hand niet voor om. Politiek, economie, staathuishoudkunde. ”t zyn alle terreinen, die hy zonder eenige vrees betreedt. Maar zijn hart klopt eenige tempt sneller, wanneer hy ambtshalve het heiligdom van de vrouw, den modesalon, binngaatDaar staat hy onwenniger, schuchterder, dan de bekende kat in het vreemde pakhuis. Dan doet hy maar het véiligste net als een diplomaat, die naar ’n Volkenbondszittlng gaat, zich te omringen met een breede schaar advi seuses in de hoop, zóó ten minste nog iets van zyn figuur te redden. Aldus ..gewapend" zyn wy dan ook avond naar de alom bekende magazyi Llenesch in de Langestraat getogen, prig getuige Lyn 1 Hilversum I 1 Lijn 2 Hilversum II Lyn 3 Keulen 8.00—8.20; Parijs Radio 8.20—850; Keulen 85010.00; Hamburg 10.001130; Kalundborg 1120—12.20; Brussel VI. 12.20-1420; Keulen 14.20—15.05; Parijs Radio 15.05—1520; D. Sender 1520-^1620; Parijs R. 1620—17.20; Keulen 1720—1906; Parys Radio 19.06—19.48; D. Sender 19.4820.20; Rome en Milaan 20.20 21.20; Rennes en Straatsburg 21.202250; Boedapest 22.2023.25; Kalundborg 23.2524.00. Lyn 4 Brussel VI. 8.00—920; Diversen 930—10.35; 11.50—1250; 1335—1630; 1650—17.20: 17.35—1830; 18.40—19.10; 20.20—2050; 21 40—2155; 8 30—9 05; 950—1230; Brussel Fr. 1450—1730; Parijs R. 1720—19.05; Londen. Heg. 19.05—20.15; Beriyn 20.15—2120; Parys P.T.T. 21.20—2150; Beriyn 2150—24.00. Lyn 4 Brussel VI. 8.30—1130; Parijs R 1120-13.10; Droltwich 13.1016.20; Lond. Reg. 162016.40; Droitwlch 16.40—1720; Lond. Reg. 1720—1740: Droitwich 17.4021.05; Straatsburg 21.0521.25; Boedapest 2125—2155; Droitwich 2155—23.00; Brussel Fr. 23.0024.00. Lyn 5 Diversen. ue kerkeiyke plechtigheden in de Goede Week. Gezien het Interessant onderwerp worden de leden zooveel tnogeiyk verzocht aanwezig te zyn. Charitatieve naaiclub (St. Jozef parochie) half acht. ZATERDAG 20 Maart contributie betalen van 6.30 tot 9.30 uur. Om drie uur leidsterscursus Graalwacht Alkmaar. Men schrijft ons: Het Alkmaarsch Kleeding- en Dekking-comi- té hield dezer dagen zyn eerste jaarvergade ring Door den voorz., den secr. en de admini stratrice werd verslag uitgebracht over 1936 en het zou u, lezers, te veel .vermoeien u met aller lei cyfers aan te toonen, welk een belangrijk werk door allen, die by het comité zjjn aange sloten, werd verricht. Zegt hét u niet voldoende als hier even gememoreerd wordt, dat 1361 aan vragen werden behandeld, dat. om slechts één artikel te noemen, 573 paar nieuwe schoenen werden verstrekt? Klinkt liet u niet ongeloof- iyk in de ooren als hier vermeldt wordt, dat ondanks een opbrengst van ruim 1500 aan bydragen en gecollecteerde gelden, voor ruim ƒ3800 by Alkmaarsche Middenstandeis aan nieuwe goederen werd aangekocht? Het geheim hiervan schuilt in de zakenpolitiek. die het be stuur toepast en vooral in de medewerking van allen, die ons Comité een goed hart toedragen. De schoonmaaktijd is genaderd en elke huis vrouw beyvert zich weer om van de overbodige kleeding en schoeisel, van beddegoed of meubi lair een zending voor ons te maken, wflke gra tis by u aan huis wordt afgehaald als u daarvan kennis geeft aan een der volgende adressen: A. Bergsma, Westerweg 56, Tel. 2019; het Bu reau V. d. Armenraad, Langestraat, Tel. 3894, S. E Leuw, Hofdykstr. 10. Tel. 2264' Voor het eerste vereenigingsjaar kunnen de bereikte resultaten als zeer bevredigend worden beschouwd: alleen het aantal particulieren, die als donateurs ons werk steunen, kon heusch belangrijk grooter zyn. Voor velen uwer zyn er geen bezwaren om ons als donateur met mini mum 1 per Jaar te verbiyden en als 500 uwer eens by de vele vereenigingen waarvan zy lid zyn ook het soo onmisbare Kleeding- en Dek king-comité inschakelen, wordt hierdoor een belangrijke zorg der financleele commissie ver licht. Wenscht u inlichtingen omtrent onze werk- wyze, wend u tot een der bovenstaande adres sen. Verlicht onzen arbeid en draagt allen een steentje by om de nooden van armen en vaak buiten hun schuld ultgestootenen te helpen verzachten. Nu het juist 350 jaren geleden is dat de onge lukkige koningin van Schotland, Maria Stuart, A den dood vond op het schavot, is over haar tra gisch leven een film in omloop gekomen. Het is alsof men de ry van kunsten, die zich met haar figuur hebben bezig gehouden, precies na drie en een 'halve eeuw heeft willen completeeren met de jongste aller kunsten, de film. Het heeft hier weinig zin, de levensgeschie denis van deze byzondere historische figuur nog eens te gaan vertellen, want weinig ge schiedenissen zijn het menschdom zoo by ge bleven als die van Maria Stuart. De film geeft een groot aantal van de voornaamste episoden uit haar leven weer; haar aankomst op Schot- schen grond, haar troonsbestyglng, haar strijd tegen de Lords, haar politiek huweHJk met Damleyt den erfgenaam van den Engelschen troon, diens dood, welke ten onrechte op reke ning van Marla Stuart werd geschoven. Maria’s huwelyk met Bothwell, den dapperen lord en den eenigste wien zij haar liefde schonk, en tenslotte haar ondergang en heldhaftlgen dood. De maker van deze, film Is de bekende en vaardige regisseur John Ford. Beziet men deze jongste en wellicht kostbaarste film van hem, dan denkt men toch onwillekeurig met eenlgen weemoed terug aan zyn vorige films, die zoo uitstekend waren gecomponeerd en uitmuntten door een byzondere strakheid, waarin men van het begin af in een spannende vaart werd mee gevoerd naar een cltmaZ „Maria Stuart’’ is te veel een film geworden van in beeld gebrachte, belangrijke afzonderiykheden, die de film ver brokkelen en belemmeren te worden tot een rhythmisch stroomend geheel. Het is Jammer, omdat de stof die historisch vry juist verteld wordt een gave verfilming alleszins verdient. Wellicht dat Ford als Amerikaan te vreemd stond tegenover een dergeiyk gecompliceerd en historisch gegeven. Niettemin: hy is er toch in geslaagd een film te maken, die meer dan vele andere „histori sche'' films recht heeft van bestaan. De film is waardig gebleven, doet aan de figuur van Maria Stuart, een vrouw met vele goede eigen schappen en enkele zwakheden, maar met een nobele ziel, allé recht wedervaren en is in meer dan een opzicht Indrukwekkend. Het zuiverste deel is wel het einde, wanneer Maria Stuart, dapper en vol vertrouwen op God, het schavot bestygt. wyze, waarop hier de camera ge voerd woedt en de beelden zyn gerangschikt, doet de meesterhand herkennen. Tot slot mag gewag worden gemaakt van degenen, die de twee voornaamste personen uit beelden. Het zyn Kathrine Hepbum en Fre- dric March, die, hoewel soms tameiyk aan zich zelf overgelaten, een waariyk uitstekende ver tolking geven van Maria Stuart en Bothwell. Vooral Katharine Hepbufti toont zich ook in deze film een te waardeergn filmmedium. In de Unie hield de Alkmaarsche Kegelbond gisteravond zyn 30e jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Diepen, opende de niet druk bezochte vergadering met een woord van welkom. Na voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd, bracht de secretaris het jaarver slag uit. Uit dit jaarverslag memoreeren wy. dat het ledental is vooruit gegaan, evenals dat der clubs. Bedroeg het aantal clubs jJbr 1 Ja nuari 1936 in totaal 21 met 325 leden, per 1 Januari 1937 was dit 24 clubs en 250 leden. Deze vermeerdering is bet gevolg van het toetreden van de club Alles Otn te Velsen en de oprich ting van de nieuwe clubs te Bergen: de Negen Jagers en De Rus. Het bestuur vergaderde het afgeloopen jakr 9 maal en de besprekingen werden steeds op de meest prettige wyze gevoerd. Aan t slot wydde de secretaris verdiende woorden van waardeering aan t werk van den voorzitter, die 30 jaar de belangen van den bond heeft behartigd, de laatste 15 Jaar als voorzitter, op een wyae die aller waardeering verdient Niets was hem te veel waar ‘t het be lang van den bond gold. De secretaris besloot met den wensch, dat de bond zfjn voorzitter nog lang mocht behouden. De voorzitter dankte den secretaris voor zyn uitgebreid verslag. Spr was ervan oveitufgd. dat de secretaris het afgeloopen jaar veel werk heeft verricht. Het secretariaat is by den heer Oostinga in uitstekende handen en spr. hoopte, dat t nog lang zoo mocht bUJven. Daarna werd het jaarverslag van den tren- ningmeester uitgebracht. Uit 1 financieel overzicht stippen wy aan. dat de totale ontvangsten bedroegen 3359.03 en de totale uitgaven 3213.77, alzoo een batig saldo aanwyaende van 146 26. Vermelden We nog, dat de jubileumwedstryd „Alcmaria Victrix" en ,J> Burg" het Vorige jaar gehouden, een batig saldo van ƒ4.80 bracht De openingswedstrijden op de banen van „De Rustende Jager" te Bergen brachten een batig saldo van 153.63. De onlangs ge houden koppelwedstryd daarentegen gaf een nadeellg saldo van 18.87 aan. De balans per 31 DecenAer 1936 gaf een heel wat gunstiger beeld dan dje van ’t vorige Jaar; die per 31 Dec. 1935 wees een tekort aan van ƒ28.44, terwijl die per 31 Dec 1936 sloot met een voordeelig saldo van 119.56. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd onder dankzegging. Tot leden van de kascommissie 1937 werdes benoemd de heeren T. Bonsema en P. A. de Lange. By de hierna gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren G. OAs- tinga en D. M. Postma herkozen. In de plaats van den heer G. W Nordemann werd gekozen de heer C. v. d. Cappelle te Scha gen. Het voorstel van de Kegelclub „Gooi geen poedels” te Schagen. om naast het lid van de keuze-commissie te Schagen nog twee leden te benoemen, vond bestrijding van den heer Bon sema, die het oorspronkeiyke besluit verdedig de: drie leden uit Alkmaar en twee leden uit Schagen. Daartoe werd besloten. De vergadering hechtte de goedkeuring aan het voorstel van het bestuur om In de vacature van de technische commissie van den Ned. Ke gelbond den heer M. dimming randidp»* len. Tevens het voorstel te doen deze commissie uit te breiden, zoodat in leder district een Md van de techn. commissie zal zyn. Vanzelfspre kend is het, dat, wanneer dit laatste voorstel wordt aangenomen, het de bedoeling is, dat de heer Jimmlnk dan candidaat zal zyn voor het district Noord-Holland. By de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat er plannen by t bestuur bestaan om als sluiting, dus als slot-apotheose, van t 30- Jarig bestaan te organiseeren een .wedstryd, waaraan verbonden ’t persoonlyk kampioen schap, over 11 of 12 banen en wel 3 banen in De Unie, Alkmaar, 3 banen in Bergen, 3 banen in Schagen, 2 banen in Central. Alkmaar, en 1 by den heer A. de Wit, Alkmaar. Het "bestuur zou het voorshands reeds zeer op prüa stellen, wanneer veel kegelaars aan dezen z.g. rondgang zouden deelnemen. Over 9 banen, die in Alkmaar (De Unie), Schagen en Bergen, heeft t bestuur reeds de beschikking gekregen en men hoopte ook de toezegging der andere banen te verkrijgen. In September wordt ’t eerste lustrum van de banen te Schagen herdacht. Het voornemen be staat dan te Schagen een concours te organi seeren. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat voor ’t concours, ter gelegenheid van 't dertig Wy wezen er toen op, dat het middenstandsbedryf, geleld door niet aan bepaalde fabrikanten ge- persoon, In leder opzicht de beste, betrouwbare en maatschappeiyk meest nuttige schakel vormt. Met nadruk vestigden wy er toen de aandacht op, dat die zooge-> n a a m d rechtstreeks aan particulieren leve rende fabrieken en grootbedrijven in werkelijk heid deze tusschenschakels niet opheffen, ge lijk in hun reclametaal vaak beweerd wordt. Het eenige wat zy doen, is die schakels aan zich trekken. Inplaats van zelfstandige instan ties worden het van de fabriek afhankeiyka instellingen, wier nuttig effect voor de maat- schappy veel en veel geringer is dan dat van de vrije middenstandszaak, welke uit honderden fabrikaten de beste kan verzamelen om zo den klanten onder eigen verantwoordelijkheid aan te bieden, wy wezen er tenslotte op, dat leder uit ervaring kan constateeren. hoe do prys van kwalitéltsartikelen In den vrijen han del In doorsnee nergens hooger ligt dan in de fillaalbedryven, terwyi het sortiment in laatst genoemde bedryven altyd beduidend kleiner is. Nu is het ongetwyfeld Interessant eens na te gaan hoe ons inzicht telkens weer in de prac- tyk bevestigd wordt. Zoo lazen wy dezer dagen In de pers dat de bekende sigarenfabrieken van Hlllen te Delft werden opgeheven en ,.De Nieu we Eeuw" teekent in zyn commercieele rubriek daarby oa. aan: „onder de oorzaken van den ondergang van dit groote bedryf wordt ge noemd het stelsel van eigen winkels dat door deze firma zoo ver mogelijk werd uit gebouwd. Oppervlakkig beschouwd zou je zeg gen dat een concentratie van productie en dis tributie in één hand aan de onderneming ten goede moest komen. En toch is in dit geval het tegendeel gebleken". VI. 8.00—920; Diversen 920—10.35; Droitwich 10251150; Lond. Reg. Droitwich 1250—13 35; Lond. Reg. Droitwich 1620—1650; Lond. Reg. Brussel VI. 1720—17.35; Droitwich Milaan 1820—18 40^ Brussel Fr. Droitwich 19.1020.20; Brussel Fr. Dro'twich 20.5021.40; Praag Droitwich 2155^-24.00. Lijn 5 Diversen. Brussel Fr. 9.06—950; Brussel VI. 1220—14.35; Men meldt ons uit de Bouwvakken: Per 1 Maart is het Landeiyk Collectief Ar beidscontract voor de bouwvakken weder voor een jaar verlengd. Een tweede contract voor weten- en spoorwegbouw is ook tot stand ge komen, op vrijwel dezelfde hePallnc:en De overeenkomst geeft o.m. aan, dat de pa troons aan hun arbeiders wekeHjks een vacan- tiebon moeten geven, welke bon dient om in gewisseld worden voor loonderving voor kend Christelyke feest- en vacantledagen. Nu hebben de patroons de verplichting weke- lyks hun arbeiders een bon te verstrekken, welke zy kunnen koopen by hun respectieve lijke organisaties. De arbeiders hebben de verplichting weke lijks een bon te elschen en in een daartoe be stemd bonnenboekje te plakken, en dit af te laten stempelen. De werklooze arbeider moet wekelijks van zyn organisatie een werkloozenstempel verlan gen. De ongeorganiseerden moeten dit stempel by de steunregeling vragen. De patroons mogen geen arbeiders in dienst nemen wier bonnenboekje niet geregeld is by- gehouden. Dus arbeiders denkt om je bon, ook by ongeorganiseerde patroons. Zonder bon geen werk by een nieuwen patroon. DE COMMISSIE TOT NALEVING VAN HET CONTRACT.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16