SUCCESS WAT EEN het van H PIJN! Naar reorganisatie spoorwegbedrijf 4 UERKS ONTDEKKING... Passio Christi I W'?a au DE MINISTER REEDS AAN HET WOORD 4 F ZATERDAG 13 MAART 1937 VAN WEEK TOT WEEK TWEEDE KAMER Het spoorwegbedrijf wetsontwerp gegeven Andere wetsontwerpen aangenomen verduisterd f 400 Contingent eer ing JONGEN ERNSTIG GEWOND Onder vrachtauto geraakt Rangeerder loopt brandwonden op 1 Verwijdering biedt moeilijkheden De dubbele moord te V lissingen 500.belooning uitgeloofd De actie der kleine boeren DOOR AUTO DOODGEREDEN Benoeming bij de N. S. OFF1CIEELE CRISIS PUBLICATIE Steun aan den tuinbouw De Kantoeng zit aan den grond Vergaderzaal te Herpen gesloten uit vrees voor ordeverstoring ONEERLIJKE BRIEVEN BESTELLER RANGEERDER DOOD GEDRUKT VLAM IN HET GEZICHT GESLAGEN I J i I A Kantoorhouder by de P.T.T. in arrest gesteld DE IDEALE ZEEP VOOR EEN GEVOELIGE EN TEERE HUIDI /n vlot tempo hebben verscheidene leden hun oordeel over het Nederland controleert mm* Verhooging van het bedrag van f 12 millioen voor 1936 hoeft niet in overweging te worden genomen van Den Haag. 13 Maart 1937. H. J. van Braambeek kon i vonder er A. D. ALLHN MET PLANTAARDIGE OlltN BEREID-BEVAT GEEN KLEURMIDDELEN 8 Het wrak van den tinbaggennolen Kan toeng rit thana, naar Reuter uit Londen meldt, aan den grond in ongeveer twaalf voet water. De autoriteiten zien rich thans geplaatst voor het moeilijke vraagstuk, hoe de molen verwijderd moet worden. De minister is van oordeel, dat het bedrag van 12.000.000 voor 1936 toereikend zal rijn om het doel der steunregeling te verwezen lijken. loodst een verhooging van het bedrag niet in overweging behoeft te worden ge nomen. Het wetsontwerp self kwam hoofdelijke stemming door Vrijdagavond laat «at het wrak van de Kan toeng nog steeds aan den grond op opgeveer één mijl ten westen van Fowey-Harbour. Het ligt op het oogenblik op den rand van een rots, doch Indien het weer slechter wordt, zou het opnieuw op drift kunnen geraken. De berging- experts hebben nog niet besloten wat met bet wrak moet gebeuren. Groot was de vreugde van de Duitsche kolonie te Parijs, toen het paviljoen voor de wereldtentoonstelling onder de kap was ten grondslag liggende beginsel wordt verleend In den vorm van een toeslag te lagen prijs der voornaamste tuln- Naar aanleiding van een der gewoonlijk dood onschuldige contingenteeringswetjes het ging thans oa. heel smakelijk over den Invoer van veekoeken ontspon zich een debat, tevens cenigsrins over de contlngenteering in het al gemeen. De heeren Schilthuls (VB.) en Bakker (CJL» vonden, dat liet nu maar afgeloopen moest zijn met belemmering van den veekoeken-lnvoer. Dé heer KORTENHORST (RJC.) maande tot voorzichtigheid Als veehouders voor veekoeken te hooge prijzen moeten betalen, dan dient er anderszins compensatie te worden gegeven, maar van de contlngenteering self behoeft niet afgre slen te worden. De minister heeft een handelspolitiek wapen arsenaal noodig en Intusschen moeten wij ons kruit droog houden. On het oogenblik. nu aller wegen nog onzekerheid heerscht en geen stabi lisatie bestaat. Is het allerminst opportuun, tot afbraak van ons stelsel over te gaan. Wil men méér uit het buitenland betrekken, dan kan dit geschieden door middel van extra- toe wijzingen. Minister GELI8SEN was het hiermede na tuurlijk roerend eens en in het complex van maatregelen kon hij ook de veekoeken-contin- genteering niet missen. Het was een hoogst belangrijk ontwerp, dat hierna aan de orde kwam. De spoorweg-tekorten mochten aoo beeft de Regeering geredeneerd niet tot in eeuwig heid voortduren. De teruggang van bet bedrijf was heel verklaarbaar: de crisis, de concurrentie roowel te land als te water en de overkapltalisa- tie van het bedrijf. De Kamer zou groot vertrouwen moeten stellen in de Regeering, want bet was voor de Kamer moeilijk de zoo vage materie geheel te beoordeelen. De 44-jarige spoorwegarbeider J. K. van was Vrijdag bezig met rangeerwerkzaamheden op het emplacement van het Hollandsche Spoor station te Den Haag. toen, terwijl hi) een wa gon opduwde, achter hem een andere spoor wagon naderde, welken hü te laat bemerkte. Tusschen de buffers werd de ongelukkige zoo danig gewond, dat hij kort daarna lp bet Roo ds Kruis Ziekenhuis is overleden. ging van Heeft men Nederland weer noodig. Zit de zaak weer grondig vast, Heeft men weer eenmoeilijk baantje Kn is Leiden weer in last? Heeft men weer zijn hand gestoken In een pijnlijk wespennest. Vindt men nu weer Nederlanders Veel geschikter dan de rest? Heeft men Oostenrijk onthouden, Danzig, en nog pas de Saar, Dacht men: wacht, die Nederlanders Spelen zoo iets wel weer klaart Moeten er weer mannen komen, Flinke kerels-van-stavast. Die de zaakjes op gaan knappen Met den bezem in den mast? Is de opdracht weer zoo moeilijk Dat men zich tot Neerland wendt. Waar men kan organiseeren. Waar men tucht en orde kent? Naar wtj vernemen, is, in de plaats van den stationschef le klasse K. Schippers te Ede. die 15 April den dienst der Spoorwegen op verzoek zal verlaten, benoemd de heer O. Kamphuis, thans stationschef te Krommenle-A. De heer K. begon zijn chefsloopbaan te Zalt-Bommel. ging daarna naar Nieuwer-Schans en vervol gens naar Krommenie. Een gedwongen conversie tot 3 pct.-lee- nlngen achtte deze spreker wel aannemelijk. Ntdit nog de heer JOEKES (V. D.) de oorzaken der spoorweg-moeilijkheden had na gegaan en de heer VAN DUK (A. R) ook zjjn vrees ten aanzien van te groote volmachten had uitgesproken, kwam de Minister aan het woord, die echter na alvast een exposé van de feiten gegeven te hebben en na gewezen te hebben op reeds verbeterde bedrjjfsultkom- sten zijn rede afbrak om haar is Dinsdag te vervolgen. Het is den minister bekend, dat in bepaal de streken des lands tuindersgezlnnen in moei lijke levensomstandigheden verkeeren. De re geering tracht ook aan de bestrijding van deze moeilijkheden mede te werken. Overeenkomstig het aan het landbouwcrisis- beleld steun op den bouwproducten. Het amendement-De GeerDonker, beoogen- de de goudclausule-vernietiging ook te doen gelden voor In het buitenland te betalen schul den. werd verworpen met 53 tegen 27 stemmen. Voor groene erwten van de laagste VI*—» en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak ge denatureerd bedraagt de steunvergoedlng f 1. per 100 kg. De steunvergoedlng voor veldboonen. welks blijkens de dateering van bet gedorschbriefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastge steld op f 1,75 per 100 kg. Op het sportwegemplacement te Assen heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. De ran geerder Abbing smeerde een zg. sik. hetgeen steeds gebeurt nadat dit voertuig zijn werk zaamheden heeft verricht. Plotseling schoot een vlam uit den motor omhoog, juist óp het oogen blik, dat A. over de machine stond gebogen. De man kreeg de vlam in het gelaat en be kwam ernstige brandwonden. Ook zijn kleeren vatten vlam. deze konden evenwel spoedig wor den gedoofd. Het slachtoffer is naar het Wilhelmina-zle- kenhuls te Assen vervoerd. Hoewel dit'ongeval zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, bleek later, dat de man bet gezichtsvermogen waarschijnlijk toch sal kunnen behouden. Het gouddausule-wetsontwerp zelf won het zonder hoofdelijke stemming met alleen „tegen’’-aanteekenlng van de heeren Coops (VB.) en Van Dijken (AR.), die prlncl- pieele tegenstanders gebleken waren. De directie van L. Smit en Co.’s Internatio nalen Sleepdienst deelt om mede, dat waar schijnlijk eerst begin volgende week een be slissing aal worden genomen over de vraag wat er sal gebeuren met bet wrak. Vrijdagmiddag omstreeks half twee is*in de Maasstraat te Den Haag een 7-jarige Jon gen. A. van K., wonende in de Hekkelaan, on der een vrachtauto geraakt, bestuurd door A. van L., uit Zoeterwoude. Het jeugdige alachtoffer, dat behalve een schedelfractuur en een beenbreuk, ook ern stige inwendige kneuzingen had bekomen, werd in zorgwekkenden toestand door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuldwal vervoerd. Het schijnt, dat de jongen achter aan den auto was gaan hangen en bü het achterult- rjjden onder de wielen is gekomen. De Nederlandse!» Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoedlng voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatu reerd In het tijdvak van 3 Maart 1937 tot en met 13 Maart 1937 i 1,50 per 100 kg. ml be- dragen. Vrijdagavond omstreeks half negen is op den Rijnsburgerweg de 54-jarige gehuwde amanuen sis. de heer L. D. Kouw. die. op weg naar Lel den. per rijwiel van den Warmonderweg te Oegstgeest, kwam, aangereden door een auto, bestuurd door den heer A. H. de V.. uit Haar lem. HU werd zoodanig gesrond, dat hü tijdens het vervoer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden is overleden. Verbetering moet na komen van samen voeging der te llquldeeren 8. 8. sa H. U. 8. M. In een nieuwe vennootschap «De Nederiandsche Spoorwegen* met een aan delenkapitaal van 19 millioen. Neerland, moet ge niet erkennen Dat ‘t onnoodig is, verkeerd Dat men hier liefst de manieren Uit den vreemde importeert? Orde, tucht en discipline Hebben wij hier heusch genoeg. Dat wordt nu toch weer bewezen. Daar men ons juist dddrvoor vroeg! Geen Beweging is hier noodig Voor de nationale eer, Als onkreukbaarheid geëischt wordt Vraagt men Neerland, tèlkens weer! Tegen VTüdagavoeM was in de gemeente Herpen een vergadering aangekondigd van de christelijke organisatie van kleine zelfstandi gen. waar de voorzitter, de beer A. Bouwman uit Pulflyk. en de heer M. T. C. van Roos malen uit Huiseüng het woord zouden voeren. D» burgemeester van Herpen, de heer H. W. C. V. van der SÜP. heeft echter uit vrees voor orde-verstoring het café, waar de bijeen zou worden gehouden, op grond van de desbe treffende artikelen der gemeentewet doen slui ten. Hoewel er zeer veel menschen op de been waren, la het niet ongeregeldheden geko men. De beer Bouwman heeft voor het café een korte toespraak gehouden, waarna men kalm is uiteen gegaan. De burgemeester beeft met een kleine politie macht, bestaande uit gemeente- en rijkspolitie en marechaussee, de orde-maatregelen geleid. Kinderen, met hun teere <n gevoelige huid, hebben een zeep noodig die zuiver en zacht is. die niet irriteert en geen gevaar oplevert voor puistjes en ontstekingen. Palmolive is een zuiver plant aardige zeep, welke bovendien geen kunstmatige kleurmiddelen bevat. Palmolive is dus óók voor kinderen de aangewezen zeep, want zij heeft een verzachtende invloed dank zij de groote hoeveelheid olijfolie die erin wordt verwerkt. Olijfolie dringt op lichaamstemperatuur tot in de kleinste poriën door en reinigt deze grondig, zonder de minste irritatie. Juist hierom bevelen huidartsen Palmolive, de olijfolie-zeep. speciaal voor kinderen aan. Haar donzig schuim reinigt en versterkt de huid. En om dezelfde redenen is Palmolive de zeep voor vrouwen, die de frissche teint der jeugd willen behouden of herwinnen. Een amendement-Donker, dat de bedoeling had in de herziene Zegelwet vrijstelling van zegelrecht vast te leggen voor conversie van provuiciale en gemeentelijke leenlngen, evenmin een meerderheid krijgen; het werd ver worpen met 55 tegen 25 stemmen In een buitengewoon politieblad looft de officier van justitiete Middelburg een beloo ning uit van ten hoogste f 500.voor die(n) gene(n), die zoodanige aanwijzingen kan (kun nen) geven omtrent den roofmoord op J. F. K Lauwereyns en diens echtgenoote M. J. van der Staal, gepleegd te Vlisslngen in het door hen gehouden café aan de Keersluis aldaar in den avond of nacht van 3 op 4 Maart 1937, welke leiden tot ontdekking en veroordeeling van de daders. In het belang van de openbare veiligheid wordt een beroep gedaan op ieder, die eenige aanwijzingen in dezen kan geven. Inlichtingen te zenden aan den commissaris van politie te Vlisslngen. steunregeling te omstandigheden van tuinder te corrigeeren. Dientengevolge moet in gevallen, waarin aan persoonlijken steun behoefte bestaat, naar andere middelen worden uitgezien. Te dezen opzichte zijn echter de bemoeiingen der regeering aan bepaalde, betrekkelijk nau we grenzen gebonden, mede met het oog op de aan een dusdanige bijzondere steunverleenlng verbonden consequenties. Niettemin streeft de regeering er naar, met de haar ten dienste staande middelen te doen wat mogelijk Is. De minister wijst In dit verband op de proeven, welke thans door zijn ambtgenoot van Sociale Zaken in enkele gemeenten worden genomen met het te werk stellen van zg. kleine tuinders in het eigen bedrijf. De minister heeft tot zijn ambtgenoot van Binnenlandse!» Zaken het verzoek gericht, de gemeentebesturen te wijzen op het feit, dat de steunverleenliMI uit het Landbouwcrisisfonds aan den tuinbouw als tak van volksbestaan de mogelijkheid niet ultslult, dat in bepaalde ge vallen een aanvulling der gezinsinkomsten noo dig kan zijn. Het is evenwel niet in overeenstemming met dit beginsel om door middel van deze trachten de financieels den Indlvidueelen De minister varf Landbouw en Vlsscherij heeft geantwoord 'op vragen van de heeren Kampschöer en Groen betreffende verhooging van het steunbedrag voor den tuinbouw en het verleenen van steun aan tuinders De minister heeft niet den indruk, dat de vierde voorschot-uitkeering op den steun toe slag aan tuinbouwproducten over 1936 bij be langhebbenden in het algemeen een bittere te leurstelling Zou hebben verwekt. HU herinnert eraan, dat voor 1935 het steun bedrag is gebracht op 12.000.000. Ten behoeve van den tuinbouw werd ook voor 1936 ƒ13.000.000 uitgetrokken. De omzet der veilingen bedroeg in 1936 ruim 61.600.000 tegenover 56900.000 in 1035. Van deze stijging komt 1.600.000 voor rekening van het fruit, aoodat andere tulnbouwgewassen in het afgeloopen jaar totaal ruim ƒ3.000.000 meer hebben opgebracht dan in 1935. Hoewel bij de definitieve vaststelling van den toeslag ten aanzien vm enkele producten nog ‘n correctie zal moeten worden toegepast, komt het den minister voor, dat met de voor 1936 getroffen steunregeling voor den tuinbouw als bedrijfstak een resultaat kan worden verkregen, dat bü de uitkomsten van» 1935 niet ongunstig afsteekt. Op vermoeden van fraude en valschheld In geschrifte heeft de Inspecteur van P. T. T. te Den Haag aan het postkantoor te Woubrugge een onderzoek Ingesteld, hetgeen tot gevolg had dat de Inspecteur bij den burgemeester dier gemeente aangifte deed wegens knoeien met gestorte belastinggelden, premies van den Raad van Arbeid en spaargelden. OnmlddellUk werd onder leiding van den burgemeester door de politie een uitgebreid onderzoek Ingesteld, waarbij bleek, dat ver schillende belastingbetalers de dupe waren ge worden. daar het door hen gestorte bedrag niet door den kantoorhouder was verrekend. Evenzoo was dit geschied met premiegelden van den Raad van Arbeid en spaargelden. Terzake verduistering werd de kantoorhou der A. W. B. In verzekerde bewaring gesteld. HU legde bü het verhoor door den burgemees ter een volledige bekentenis af. Het verduister de bedrag beloopt tot nu toe 400. Het onderzoek duurt voort. Dezer dagen heeft de directeur van het post kantoor te Amersfoort een brievenbesteller bui ten dienst gesteld, die rich eenlg geld, dat hU bad moeten afdragen, heeft toegeëigend. De man was belast met de bezorging van een btfl- tenlandsch pakje, waarop invoerrechten be taald moesten worden. Het geld heeft hü wei geïncasseerd, doch niet afgedragen. De direc teur heeft een klacht bü de Justitie Ingediend. De betrokkene is door den commissaris van politie gehoord en heeft een volledige bekente nis afgelegd. et rijn aangrijpende bladzijden uit haar levensboek, waarop Zuster Angeles Sorasu verhaalt, hoe zU het LUden van haar geliefden Heiland overwoog. In haar ge spannen meditatie volgt ze Jesus, die Zich met zün teerlingen naar Jerusalem begeeft cm er te lüden en te sterven. .JJank zü een zekere goddelüke kennis, die mü omtrent dit deel van het evangelieverhaal werd ingestort aoo verhaalt zü In alten een voud zag ik Jesus In een zeer schocne ge daante van Nazareth naar Jericho gaan en vandaar naai Jerusalem. HU teek een wonder bare zon, als bet uur van zonsondergang na dert, Zün straten verspreidend met goedheid et» majestueuze mededeelzaamheid. Ik droog bin nen tot het heiligdom van Zün hart, dat meer dan ooit klopte van liefde en van het verlan gen om de pielen te redden. Diep was echter de droefheid des harten, omdat deze UefdevoUe goedheid zoo verstooten werd. Een der rieten, die deze waldaad verstieten, was de mUne, een zondige ziel, die Jesus beminde tot aan Zün lüden. De verzuchtingen v^n Jesus’ hart wek ten een diepe ontroering bü de Heilige Maagd Mfria en bü de apostelen. Talrijke sondaars voelden zich verlicht en ontvlamd door de' laatste stralen, die deze Goddelüke aoo deed schünen. ZU ontwaakten uit den diepen slaap van de zonde en gaven-hun bedorven levens- wüze op teneinde den Heer te volgen als Zün leerlingen. Vereenigd met de Heilige Maagd beschouwde ik de laatste handelingen van Jesus en ik schreide met haar over de verblindheid van de Joden en van de heeie wereld. In mün ziel voekie Ik de kilheid en de onverschilligheid dergenen, die Jesus tijdens Zün sterfelük teven zagen en Hem rustig Heten vertrekken zonder eenige moeite te doen om Hem te weerhouden, als ware HU niet meer geweest dan een dood gewoon rnensch gelük teder ander. Onder de zorgen, die op dat oogenblik Jezus in beslag namen, begreep ik dat de ergernis, veroorzaakt door Zün lüden en dood, een der hevigste was. Alle gelegenheden zag Ik Hem aangrijpen om aan Zün Apostelen liefde in te prenten jegens het Kruis. Het pünigde Hem te zien, dat zü in deze droevige uren met hun gedachten zoover verwijderd waren van Hem. In dien tüd (het was in het jaar 1399) wijdde ik dagelüks twee of drie uren aan de meditatie over het heilig Lüden en Ik begeleidde dit In wendig gebed door lichamelüke boetedoenin gen. Soms strekte 1A mü languit uit op het groote houten kruis, dat In ons klooster aan wezig was en waarmede wü in de Goede Week een Calvarieberg maakten. Een diepe verbijs tering maakte zich meester van mün ziel, als Ik het lüden van den Godmensch beschouwde en zag, hoe HU verworpen werd door de men- schen, die HU zocht om ben deelachtig te ma ken aan Zün zaligheid. Hoorde ik de klooster lingen lachen of praten tijdens den Passletüd, dan werd Ik hierdoor geërgerd en bedroefd, want ik verlangde dat iedereen betaelfde aou voeten als ik. Het licht van den dag en het vereng der vogels kwetsten mü- Ik onderwierp mü aan inwendige en aan uitwendige peniten ties. Wanneer een vroolüke gedachte door mün geest ging, verjoeg ik die onmiddellük. Jesus, die mü wilde doen deel hebben aan Zün lijden en die mün gemoed wilde verzadi gen met Zün smarten, vond er dagelüks meer behagen In, zich te laten gelden In mün ziel, als vader, als moeder, als bruidegom, als broe der, als eeuwige geliefde eischte HU mün me delijden, mün liefde en mün dankbaarheid. Bezwaard door Hem zoo hevig te zien lüden, vroeg ik aan de eeuwige goedheid van God den Vader, die Hem aan den dood overteverde cm onze verlossing, mü de vruchten te doen sma ken van de uiterste liefde, waarmede Jesus dit offer op zich nam. Eens toonde de abdis mü een schilderij, voorstellende een heilige In die pe meditatie voor het beeld van Maria. Deze schilderij hing in het koor. Het wtes nog in ■het oude Jesus-Maria-klooster. (In 1399 werd Zuster Angeles nX overgeplaatst naar een nieuw klooster in Valladolid). De overste aside mü: Waaraan zou dte heilige denken» Als bet werkelük Bint Bonaventura ia, aooals men meent, dan vermoed ik, dat hü te- aamen met de Heilige Maagd nadenkt over bet officie, dat hü te barer eere heeft geechreveri zoo antwoordde ik. Neen, reide de Moeder-Overste, hü denkt, dat Maria hem niet bemint en nu bidt hü: ■«Ach, indten Gü. Maria, mü beminnen wildet, ■ooals ik U bemin De ongelukkige! rei ik op mün beurt wat moet hü diep lüden, als hü aoo iets zeggen kan tot ons aller heilige Moeder, dte ons alten aonder uitsondering aoo vurig liefheeft! Korten tüd daarna werd ik begunstigd met •en büzondere kennis betreffende de Heilige Maagd. Ik zag Onze Lieve Vrouw in mün na bijheid m een omgeving van licht, dat heel hoog en heel schitterend was en mü deed den ken aan den hemel. Zü verscheen mü ala de Moeder Gods, de Heerscheres van hemel en ■orde. Met mün verstand zag of begreep haar ala hoogverheven, <xxult<>rekelük hei lig. voor engelen en menschen niet te door gronden. Ik kon echter geen enkele Harer vol maaktheden in het büzonder onderscheiden, en ook geen barer voorrechten. Ik zag alleen haar schoonheid en soevereine majesteit. Omtrent deae majesteit kreeg ik slechts een vaag besef wegens de geweldige helderheid van het licht, waarin ze zich openbaarde aan mün ziel en den goddelüken schemer, die haar om hulde...,’ ioo nadert de twintigste eeuw, en Zuster Angeles verhaalt boe ze den nacht tusschen 31 December 1899 en 1 Januari 1900 doorbracht in gebed om deae komende eeuw toe te wüden aan Jesus. „Indten ik ooit ondervond, dat bet de Heilige Geest is, die in ons bidt, met on- ultputtelüken rijkdom van verzuchtingen, dan was het in dien nacht. Niet ik formuleerde bet gebed, maar God zelf vormde in mün ge moed de smeekbede, welke ik tot hem richtte." In dit begenadigde teven blüft de innige verhouding van de ziel met den lüdenden Verlosser een der steunkrachten van de gees- telüke verheffing. Telken jare opnieuw, als de Passletüd aanbreekt, greep de meditatie het Lüden deae kloosterzuster diep aan. Haar levensboek getuigt er herhaaldelük van. En telkens weer overweegt zü het Lüden des Hee ren in gezelschap van Zün Moeder. „Een god delüke invloed hechtte mü aan den Menschge- worden en Lüdenden Jesus. Twee of drie we ken achtereen, soms zelfs vier weken, leefde ik geheel met Jesus, afgetrokken van alle schep selen en ook van mürelf.' In haar gemoed vereenrelfde ze zich met de smarten van den Verlosser en dit greep haar aoo diep aan, dat zü alle belangstelling voor bet uitwendige verloor. Haar eigen lüden ver dwijnt geheel uit haar aandacht. Ze lüdt nog slechts met den Goddelüken Bruidegom samen. Deze toestand van buitengewone overgave zui vert haar tot een uitverkorene. Toch wijken de beproevingen niet en haar heilig teven blüft een bestaan van gedurige worsteling om' bet allerhoogste. Het teven van Zuster Angeles Sorasu, door haaraelv^ verhaald, is geheel en al een gees telijk teven. Behalve da dood van haar vader en iets later van haar broer, komen er büna geen gebeurtenissen in voor, die uitwendig waar neembaar zün. Alles voltrekt zich binnen het gemoedsleven en het zteleleven van deae buitengewoon begaafde vrouw. Ze vertoont niet, als andere mystieken, In haar lichaam de zichtbare teekenen van haar medeleven met het lüden en de smarten van Christus, maar haar binnenste wordt er geheel door vervormd tot onaardsche verhoudingen. Naast de werken der groote mystieken heeft haar levensverhaal slechte de waarde van een belangwekkend do cument. Het is geen diepgaande uiteenzetting over de mystieke teer. Maar omdat het in zün slmpelen, bevattelüken stüL aonder opsmuk, zoo duidelük toont, wat de genade uitwerkt in de ziel, is dit boek voor een breeden lezerskring van belang. Speciaal de diepe beteekenis van de Lijdensmeditatie voor de zlelsloutering wordt erin aangetoond en daarom is dit merkwaardige boek aoo geschikt om te worden gelezen in den Heiligen Vastentijd. Wü neipen er geen af scheid van zonder de hoop uit te spreken, dat het ook in onze teal worde vertaald liefst uit het Spaansch, de taal, waarvan de schrijfster zich bediende, opdat veten hier te lande in de gelegenheid zouden zün, kennis te nemen van den volledigen tekst, waarvan in deae ar tikelen slechte enkele karakteristieke stukken werden aangehaald. Alvorens de Tweede Kamer zich met hart en ziel kon gaan wüden aan het veel uit- pluis-gelegenheld biedende wetsontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf, moes ten nog eenige gisteren onafgedaan gebleven amendementjes op hun bestemming gede poneerd worden en kregen wü nog een niet oninteressant contlngenteeringsdebatje te aanhooren. De heer VAN BRAAMBEEK (8. D. A. P.) zag gaarne een lid van den Personeelraad of van de Vakvereeni- In den Raad Commissarissen opgenomen. Hü vond, dat er veel te weinig afgeschreven was an dat het bedrüf met dit ontwerp niet op een gezonde flnan- ciekte basis zou ko men. Nog wel 60 jaar lang zal er jaarlüks f 9 millioen In het Pensioenfonds gestort moeten worden. Bo vendien zal de tech nische bedrüfsreor- ganlsatie ook heel vrat gaan kosten. De heer DÜYMAER VAN TWIST (A. R.) vreesde, dat de Spoorwegen zich ook op anr der transportbedrijf zouden werpen (scheep vaart. luchtverkeer, enz.). Het zou funest zün, als de spoorwegen zoodoende zouden onder bieden. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C. H.) had crltiek <jp de kanaten-poUtiek, welke nadeellg was voor de Spoorwegen, en vroeg, of de Dieseltrelnen vóór de aanschaffing wel voldoende „ultgeprobeerd” worden en welke kapltaals-ultgaven ermee gemoeid zün. De heer BONGAERTB (R. K.) toonde waar- deertng voor de poging tot oplossing van deze moellUke materie. Echter was hü van meenlng, dat de Regeering zich ten aanzien van over neming van contracten met andere maat- schappüen te groote volmachten verleend wil zien. Zou de Regeering voorts niet een openlngs- balans willen overleggen? UW PALMOMVt ZEER GCMUIKT. MAMS! DIE IS HEERLIJK ZACHT; JE HUK) WORDT NET FLUWEEL I K ZAL Ml GOED WASSCHEH HOOR MOES HUID IS WERKELÜK ZOO ZACHT ÉN ZOO FRISCHI WAT HEB JE GEDAAN TER WIJL IK OP REIS WAS? WAT IS ER MET ONZE LENi GEBEURD I DAT HAAR EN DIE TEINT NET EEN PERZIK I •ew It roti GEWEEST TEZWUl O» «EIS WAS VANAVOND KOMT TANTE GONOA HU» ZO«G OAT JE E« NETJES LKTZMTI

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 7