Nieuwe aanval op het goud der Lutine L 1 z als in hoogmoed, die Gode gelijk waande te zijn. Pijnlijk ten val is gekomen. De Katholieke Kerk, door Christus ingesteld, heeft nimmer opgehouden de menschheid de noodzakelijk heid van een terugkeer naar God voor te houden, maar bulten en helaas ook binnen haar muren hebben velen niet naar haar ge luisterd. De verhouding tusschen het boven natuurlijke en het natuurlijke, tusschen bet goddelijke en het menscheljjke, tusschen geestelijke en stoffelijke waarden is ver stoord en dient hersteld. Alleen wanneer dit geschiedt, zal er een nieuwe en betere Ujd worden geboren. De wijze en ervaren Kardinaal-aartsbisschop van Parijs. ZAn. Mgr. Verdien heeft ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest een herderlyk schrijven gericht tot de geloovigen. waarin hjj olijk geeft de grootheid van onzen tijd en van de plichten en de taak, welke de Katholieken daarin te vervullen hebben, ten volle te ver staan. „Op den drempel des ouderdoms ge komen", aldus schryft de grijze prelaat, „beleven Wij gebeurtenissen, die een ware economische en sociale revolutie beteekenen. Dergelljke veranderingen, die zeker met smart gepaard gaan, kunnen de zielen, die in God gelooven en weten, dat verbeterin gen op welk gebied ook op deze aarde nim- mer tot stand komen zonder schokken en zonder offers, niet verontrusten. Zuchten en weeklage n dient nergens toe. De plicht van ons allen is te werken, ons te vereenigen met alle zielen van goeden wAl, cm ons land een glorierijke toekomst te bereiden." G Arm te midden van geld koope avond- retours NIET ZUCHTEN EN WEEKLAGEN 1 Kerkelijk leven F BECKERS FAALDE, ZAL VAN WIENEN SLAGEN! BEPERKING STICHTING VAN SCHOLEN Voor f 25.000 waarde in huis De Stille Omgang R.K. Staatspartij Duiktoren had reeds succes KAMERVERKIEZINGEN De moordzaak Hes K.L.M. vliegt in de West De Triton op terugreis TREINDIEFSTAL Kiepura vatte kou V arkenaprij zen Bak in Noordzeekanaal gelicht i. HET PHOHI-JUB1LEUM E W erkwyze van den toren Concentratie moet bezuiniging brengen HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. 25Z zwaarder dan de meeste andere. en Zyn duik- en bergingsmaatschappy kreeg thana van Lloyds de concessie OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE DE WESTMINSTER TE VLIS- S1NGEN BINNENGESLEEPT Weer maakten duizenden den tocht BROEDER ANTONIUS BOCXE O.P. t bij hoofd pij ii migraine Met het ingediende wetsontwerp kan de Tweede Kamer zich algemeen vereenigen Oud vrouwtje te Schiebroek in onbeschryfelyken toestand overleden a treinen op de groote steden Parys vertrokken voor consult Candidatenlyst vyor de Kies kringen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam Correspondentie voor Hr. Ms. Hertog Hendrik Wie vervoerde den man met den lap Voor het oog? Britsche toestemming voor het vliegen op Trinidad en Barbados - r neer artikel 19 aldus werd verstaan, dat een school alleen dan een school in den zin van dit artikel kan zijn, wanneer zij de eenige openbare lagere school in een gemeente is. Een zoodanige Interpretatie moet uitgesloten zijn. In een uitgestrekte gemeente kan artikel 19 op verschillende plaatsen een openbare school eischen. Verder behoort dit artikel zoo gelezen te worden, dat het de gemeentebestu ren verplicht te zorgen voor tijdige oprichting van scholen in nieuwe wijken, indien moet wor den aangenomen, dat voor een vol, tal kinderen van bewoners eener r openbaar onderwijs zal worden ré In de tweede plaats vestigden/ er de aandacht Hy is naar MAANDAG 15 MAART 1937 weg zuigen. (Speciale berichtgeving) 100 - 40 - 45 - 35 -35 Oj naar dat laatstgenoemde het zand terwijl het hier weg geperst wordt, en de wand van den toren tevens verhindert, dat het op de oude plaats wordt teruggezogen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat voor de varkens boven het zoutersgewicht, welke m de week van 15 tot 30 Maart zullen worden afgenomen, de prijzen en voorwaarden onver anderd zijn gebleven. --45 - 45 - 40 stilt en voorkoi.it pijnen Behouden moet blijven de toestand, dat de onderscheidene overheidsorganen de vraag, of ergens een openbare school noodig is, beant woorden naar hun eigen inzicht, onafhanke lijk van eenigen voor het bijzonder onderwijs geldende norm. Zoo zou het onderhavige ont werp voor deae leden onaannemelijk lijn, wan- lts gaven deze leden als :ennen, dat de toepassing irgestelde wettelijke bepa- ht zal moeten zijn op het van een zoo groot moge- In den ouderdom van 79 jaren overleed te Huisscn de Eerw. Broeder Antonius Bocxe, ge boren te Langeraar. Bijna vijf en veertig jaren bekleedde hij Bonder onderbreking den post van koster-organlst. Ook was hem de verzorging van het klooster toevertrouwd. Jaarlijks bezocht hij de weldoeners van huis en kerk, om vooral in natura de benoodigde giften in te zamelen. Zoo was hij wijd in de Betuwe bekend en weet iedereen van het vele goede, dat hij in zijn zeer verdienstelijk leven heeft gedaan. Kiepura heeft Vrijdag op Schiphol bij de begroeting van Jack Hylton kou gevat. Hoewel de zanger nog gepoogd heeft Zaterdag in staat te zijn te zingen heeft de geneesheer het beter geoordeeld, dat hjj niet optreedt. Dit concert zal thans worden gegeven, nadat Kiepura in Den Haag zal zijn opgetreden, het geen niet eerder zal zijn dan na de terugkomst van H. K. H. Prinses Juliana. Zaterdagochtend is Kiepura naar Parijn ver trokken, om zijn geneesheer prof. Wlkarski, die hem gewoonlijk behandeld, te oonsulteeren. elden of nooit is in den loop der we reldhistorie deze kern zóó voor ieder een zichtbaar bloot komen te liggen dezen tijd, waarin de menscheltfke Naar wij vernemen, zfjn de Nederland- sche Spoorwegen voornemens over het ge- heele net goedkoope bijzondere dagretonrz verkrijgbaar te stellen, geldig voor treinen na 18 uur en bovendien op de lijn Amster damRotterdam tusschen bepaalde stations des morgens en des middags in eenige an dere treinen. Inklaring af t/m 31 Dec 1937: f -.50 - 25 - 25 -55 -.60 -.60 -.45 - 55 - 70 -.70 - 60 - 60 tjpend aan- deuwe wijk rlangd. deze leden op, dat bjj de concentratie ’-•d gevolge van y Marchant in molen zijn op- >Ujven bestaan, waren de thans dat meer een Bjj de centrale recherche te Rotterdam Is een chauffeur gekomen met d< mededeeling. dat hij op den avond van den dag, waarop in Den Haag de Haarlemmer Hes in een auto werd vermoord, aan den Abraham van Stolkweg. te Rotterdam, toen hjj een paar uur. voordat de moord werd gepleegd, met zijn vrachtauto in de richting Den Haag reed, aan den kant van den weg een man heeft zien staan, die een zwarten lan voor het oog droeg en voor het overige ook wel voldeed aan het signalement dat de Haagsche politie van den verdachte heeft verspreid. Deze man vroeg hem mee te mogen rijden, wat hjj echter weigerde. De commissaris van den dienst, bureau Doel- water te Rotterdam, verzoekt hun, die eventueel dezen man hebben meegenomen naar Den Haag of die hem hebben zien staan of die op eeniger* lei andere wijze inlichtingen zouden kunnen geven.' zich ten spoedigste op zijn bureau te vervoegen. De prijs dezer bijzondere dagretours zal be langrijk lager zyn dan die van de gewone dag retours en slechts iets hooger dan de normale enkele reis-prijs. Tevens bestaat het voornemen, om de veer tien dagen bjj wijze van proef goedkoope extra- treinen naar het Westen van het land in te leggen, tegen een tarief, niet hooger dan dat der bijzondere dagretours en over afstanden van ten minste 100 kilometer. beze maatregelen zijn aan den minister van Waterstaat ter goedkeuring voorgelegd. Barbados is het meest oostelljk gelegen eiland van de bovenwindsche Antillen en een belang rijk punt voor de scheepvaart op Midden- en Naar medegedeeld wordt, zal de Katholiek Democratische Partij bij de verkiezingen uit komen met vier groepen van canAdaten. waar bij de bovenste drie op alle lijsten dezelfde zul len zijn. Volgens het gehouden referendum is de volg orde dier candidaten aldus: 1. Mr. P, M. Arts, 2. C. D. Wesseling, 3. mr. A. P. C. Peters. De Van Wienen-duiktoren, welken meer voorspoed beschoren moge zijn dan dien van Beckers De K.L.M heeft thans de officieele toe stemming verkregen van het Britsche gou vernement tot het openen van vaste lucht lijnen op de Bovenwindsche Antillen-ellan- den Trinidad en Barbados. Verwacht kan worden, dat de KiUd., be- Nederlandsche op deze beide daartoe van het openbaar onderwijs tei het roncMbhrijven van minister 1933 verschillende openbare geheven, welke zouden zijn wanneer toen in acht genome) voorgestelde bepalingen. Zij betreurden. w jkhoien nlet teerlingen naar •i naar het bijzonder I. Desniettemin moet plaats hebben, voor leming van de bij dit ipallngen. thans zou- De nieuwe bergingspoging zal worden on dernomen met den door ir. Van Wlenen uitgevonden duiktoren, welke, zooals be kend. reeds in den loop van het vorig jaar bij het herstellingswerk aan den zinker in den bodem van het Noordzeekanaal. zijn groote doelmatigheid bjj onderwater-werk heeft bewezen. De onderneming is in han den van zeer ervaren bergingsingenieurs en deskundigen van naam, terwijl de uit voering zal staan onder persoonlijke lei ding van ir. Van Wlenen. Zuid-Amerika, die Barbados grootendeels als eerste aanloopplaats gebruikt. De K LM. hoopt dan ook, hier post en passagiers op te vangen, aie den grooten transatlantischen tocht per schip willen maken, doch bij het bereiken van den overkant van den Oceaan zoo spoedig mo gelijk op bun bestemming willen zijn. De nieuwe luchtlijn der KLM. zal vermoede- Hjk eenige malen per week gevlogen worden van Curacao via La Ouaira. de haven van de Venexolaansche hoofdstad Caracas, naar Trini dad en Baibados. De Pan-American Airways onderhouden met vliegboote neen dienst van Miami via Haiti, Puerto Rico en Trinidad naar het Zuiden naar Para in Brazilië Barbados ligt ten Noord-Oos- ten van deze route geheel buiten het internatio nale luchtverkeer, zoodat de K.L.M. met haar dienst tusschen Barbados en Trinidad boven dien aansluiting zal geven op het belangrijke luchtnet der Pan-American Airways. Tm behoeve van den nieuwen dienst der K.L.M.. die van groote beteekenis is voor het luchtverkeer van Midden-Amerika en de Noord kust van Zuid-Amerika zal op Barbados een nieuw en van de noodige outillage voorzien vliegveld worden aangelegd. Een bewoonster van de Van Hoytemastraat te ’s Gravenhage deed aangifte van diefstal van een bontmantel ter waarde van ongeveer f 800. gepleegd in den trein op het traject Parys— s Gravenhage. Naar wjj vernemen, zal de Phohl 30 Maart as. van 12.0615.20 uur op de golflengten 16.88 en 19,71 M. een jubileumprogramma uitzenden. Na de opening met vroolljke marschmuziek door de Philips Harmonie, begint het officieele gedeelte met een korte toespraak door dr. A. F. Philips over Momenten van spanning Hierna zal dr. J. C. Koningsberger, oud-minister van Koloniën, een herinneringswoord spreken. Ver volgens volgen aansluitingen met de studio's om. met die van den K.R.O., waar pater J. Dito zal spreken, gevolgd door een kort K.R.Ó.-pro gramma. Ook Amerika zal niet achter blijven. De Co lumbia Broadcasting System en de National Broadcasting Corporation zenden een jubileum programma voor de Phohl uit, <jat de Phohl op nieuw ultsendt naar Indië. Eenige dagen geleden werd de politie te Schiebroek in kennis gesteld van geruchten, die er liepen over een alleenwonend 70-jarig vrouw tje, waarmede iets niet in orde zou zijn. De politie ging eens kijken, doch toen het vrouwtje zelf achter een gordijntje zich liet zien, heeft ze de bewoonster verder ongemoeid gelaten. Twee dagen later deelden buren het vrouw tje woont—in de Vondelstraat te Schiebroek mede, dat er uit de woning een ondraaglijke stank kwam. Weer verscheen de politie voor de deur, doch nu werd geen gehoor.gegeven en bij pogingen om de deur te openen bleek die ge barricadeerd Aan de achterzijde van de woning verschafte zU zich daarop toegang Men vond het vrouwtje te midden van een onbeschrtjtellj- ken rommel in de achterkamer in een kist lig gen. Ze was ernstig ziek, zoodat dr. Albronda overbrenging naar een ziekenhuis gelastte. Daar is ze een half uur na aankomst reeds over leden Behalve de Lutine heeft ir. Van Wlenen nog meerdere objecten op het oog. Zoo heeft hij reeds de rechten verkregen tot het bergen van de goudladlng der wrak ken op den bodem van de Tafelbaai in Z.- Afrika. Verder staan op het program de wrakken van de Spaansche zilvervloot in de baai van Vlgo en het wrak van de Duke of Florence in de baal van Tabemay in Schotland. Overal wachten mlllioenen en millioenen op den mensch die hen weet te bereiken. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot maatschappij te Amsterdam ontving bericht van haar agenten te Gibraltar dat het «-». Triton Zaterdagochtend onderweg naar Amsterdam Gibraltar passeerde. In de Zaterdagmiddag te Den Haag ge houden vergadering van afgevaardigden der RiJkskieskringen Amsterdam. Den Haag en Rotterdam is het politiek advies voor de candidatenlyst voor de Tweede Kamerver kiezingen vastgesteld als volgt: 1. mr. C. M. J. F. Goseling. Amsterdam; 2. Ch. J. I. M. Welter, Den Haag; 3. W. Steinmetz. Am sterdam; 4. mr. F. J. H. Bach, Voorburg; 5. Dr. P. v. Maarseveen. Utrecht; 6. mej. dr. J. Hlllen. Amsterdam; 7. Ir. C. F. M. Duyzings, Den Haag; 8. H. V. d. Bruie, Rotterdam. t Aan het voorloopig Tweede Kamer over werp tot wijziging van Zoo zal dan op Terschelling de oude Lu tine- bedrijvigheid herleven. Weer zullen om de stamtafel van Nap „goudmannen" bijeen zit ten, wachtende op den gunstlgen Oostenwind. Weer zal een toren in triomf zeewaarts wor den gesleept, weer zal het werken en zwoe gen beginnen op de schepen, boven en in het blinkende water,» waaronder, diep in het zand, het groote raadsel zijn ontknooplng wacht. Beckers faalde. Zijn toren weerstond jaren lang de felle branding tot de Westerstorm hem voor altijd in de golven deed verdwijnen. Thans: een nieuwe naam, een andere toren. Zal het Van Wlenen gelukken de Lutine haar geheimzlnnigen schat te ontrukken? Het pu bliek, gedesillusionneerd, twijfelt en waeht af. Nader vernemen wij dat het Engelsche stoom schip Westminster Zaterdagmorgen te ruim half elf op de reede van Vllsslngen is binnenge sleept. Zooals gemeld, was het schip Vrijdagavond in het Noordzeekanaal bij Amsterdam in aanvaring geweest met een zandbak. Toen had men niets van een lek gemerkt. Nabij het lichtschip Schouwenbank bemerkte men echter, dat het voorschip water maakte, zoodat hulp gevraagd werd. De sleepbooten Goliath uit Antwerpen en Maas van L. Smit en Co.) Internationalen sleepdienst te Rotterdam, hebben het schip bin nengesleept. De Westminster ligt met het voor schip diep in het water, terwijl de schroef ge deeltelijk boven water uitsteekt. De beide sleepbooten zullen het whip Antwerpen aleepen. houdens goedkeuring der Regeering, vaste diensten eilanden zal instellen zoodra zjj over het benoodigde materiaal beschikt. Dit zal het geval zjjn wanneer de beide Lcck- heed-vliegtuigen zullen zijr. afgeieverd, die van de drie door de K.L.M. aangekochte Lockheeds voor West-Indlé bestemd zijn. Het schijnt, dat deze aflevering in den loep van den zomer of tegen het najaar tege moet kan worden gezien. volledig herstel van deze mogelijk is, doordat de 1 andere openbare school onderwijs zijn overgegaa herstel van deze scholei zoover zjj, met inachtne: ontwerp voorgestelde t>e\ den kunnen bestaan. 7 In de derde plaat* hun meening te Xer van de hier raprge lingen niet g doen verdwjj: lijk aantal bijzondere en openbare scholen, doch dat bestaande scholen alleen dan zul len moeten worden opgeheven, wanneer dit voeren concentratie, welke wer kelijk zal brengen. In de woning deed de politie merkwaardige ontdekkingen: overal in doosjes, taschjes, kisten vond se gouden en lilveren manten, vervotgeno gouden sieraden en spaarbank boekjes met f 10.006 er op ingeschreven. In totaal werd voor een waarde van ongeveer 25.000 gevonden. Het vrouwtje, dat altijd seer eenzelvig had geleefd en naar men meende in armoedige omstandigheden ver- keerde, bleek slechts een paar verre ver wanten te hebben, die zich haar slechts nau welijks herinnerden. ting van ontleend: Met de strekking van dit wetsont werp kon men zich, behoudens op merkingen van hoofdzakelijk techni- schen aard, algemeen vereenigen. Intusschen wilden vele leden niet na laten er de aandacht op te vestigen, dat voor de beoordeeling van dit ontwerp van groote beteekenis is de interpretatie van art. 19. De werking is als volgt: Boven het te on derzoeken of te bearbeiden terrein laat men den toren in het water zakken. Gelijktijdig wordt samengeperste lucht in den toren ge blazen en wel 1/10 atm. voor eiken meter; dat men zakt, zoodat een overdruk ontstaat welke verhindert dat het water door den open on derkant in den toren dringt. Wanneer nu de onderste rand van den toren op de zand- of sliblaag, welke het te bergen object bedekt, is aangekomen, graaft de toren zich in de eerste plaats al door zijn eigen gewicht en scherpen rand voor een gedeelte in den bo dem in. Dit graafwerk wordt mede In de hand ge werkt door een zeer vernuftig sproelsysteem. Zoowel door de bovengenoemde geperforeerde randen alsook door een stervormig en horizon taal spuitende sproeier, geheel onder in den toren, wordt onder hoogen druk water ge perst. Deze krachtige waterstralen welke aan alle kanten naar buiten spuiten, woelen den bodem los en drijven de- als het ware tot mlllioenen fijne deeltjes verstoven grond bul ten den toren om naar de oppervlakte, waar door het gevaarte gelegenheid krijgt, steeds verder weg te zakken, totdat men op de ver langde plaats is aangekomen. Met behulp van Kn beweegbare slang wordt tenslotte het beetje water dat toch nog in den toren is ge drongen, weggeperst, zoodat men op een ge heel drogen bodem kan staan, en daar alle werkzaamheden kan verrichten op dezelfde wyze als dit op den beganen grond geschiedt. Uit deze beschrijving blijkt, dat het groote verschil tusschen dit toestel en de tot nu toe gebruikte zand-dulklnrichtingen daarin bestaat, Nu Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik de haven van Bordeaux niet zal aandoen, ver valt de voorgenomen verzending naar die plaats op 21 dezer van correspondentie voor de op varenden van dit schip. Correspondentie voor dit schip, welke thans wordt ter post bezorgd zal voorloopig naar Den Helder worden gezonden. Wij vernemen namelijk uit betrouwbar? bron, dat nog dit jaar de pogingen tot het bergen van de goudladlng der Lutine het fregat, dat in den Franschen tijd bjj Ter schelling verging zullen worden hernieuwa. Lloyds te Londen heeft thans de concessie verleend aan Van Wienen’s duik- en bergings- maatschappij te Amsterdam. De Van Wienen-duiktoren is geheel van zwaar plaatijzer vervaardigd en weegt onge veer 20 ton. Door middel van loodballast kan men dit gewicht desgewenscht aanmerkelijk vergrooten. De toren bestaat uit drie deelen: bovenaan de sluiskamer, in het midden de schacht en beneden de zg. werkkamer. Het geheel heeft een lengte van ongeveer 16% M. De geheele toren kan door middel van takels aan een drijvenden of vasten bok of kraan wor den opgehangen. Achter de sluiskamer bevindt zich de ■g. torenkamer. Deze laatste staat in on- middellijke verbinding met de schacht, waar in men zoowel door middel van een ladder als van een lift kan afdalen, en welke een doorsnede heeft van 0.85 Meter. In de werk kamer zijn electrisch licht en 'n telefoonverbin ding aanwezig, terwijl hier ook lucht- en wa- terleidlngsbulzen uitmonden. Aan den buiten kant van de werkkamer bevinden zich op een onderllngen afstand van een meter, twee ge perforeerde randen. De werkkamer heeft geen bodem, maar is voorzien van een paar op klapbare kleine voetsteunen, waarop men ge noeg ruimte heeft om te staan. van deze leden waren van oor- van concentratie van bijzondere scholen, welke dit wetsontwerp beoogt, in de practfjk weinig zal blijken. Wel vreesden zij verder nadeel voor het openbaar onderwijs, vooral in dorpen. De bak, die Vrijdag bjj de Hembrug is ge zonken en een belemmering vormde voor de scheepvaart, is Zaterdag door bokken gelicht. verslag der het wetsont- de lager on- derwyswet (beperking van de stich- scholen) is het volgende ■K y beleven heden ten dage moeilijke, maar groote tijden, tijden, die her- inneren aan en overeenkomst ver- toonen met de groote moeitevolle overganga- perioden in de wereldgeschiedenis zooals in de dagen, toen het Christendom opbloeide temidden van de gedegenereerde antieke be schaving van Hellas en Rome, toen de Mid- deleeuwsche maatschappij in verval geraak te en de Renaissance aanlichtte als een luisterrijke, zin en geest begoochelende da geraad. De economische en sociale crisis van onzen tjjd is een gevolg van de geestelijke crisis, die daaraan is voorafgegaan. De mis kenning van de bovennatuurlijke orde in de natuurlijke, het den mensch tot eigen god en rechter Verklarend individualisme, het libe ralisme. materialisme en mammonisme met zijn reacties van socialisme en communisme, het rationalisme en het daaruit voortsprui- dend atheïsme, hebben het geestelijk drijf zand gevormd, waarop de babeltoren van een vermetele welvaart was opgetrokken. Met God «serd de plicht tot naastenliefde en rechtvaardigheid verloochend, de tegenstel lingen in het door zijn ongeregelde begeerten bezeten menschdom spitsten zich toe, totdat een reeks van catastrophes zich als een wraakgericht over de wereld voltrok. Deze catastrophes hebben bjj de ontkerstende menschheid vaak reacties gewekt, welke niet van bezinning, maar van een zucht tot sys- tematiseenng van de geestelijke verbijstering getuigden. Tegen het hyper-lndlviduallsme van nog niet gehumaniseerd orthodox-libe- ralen huize, tegen de in blinde partijzucht ontaarde democratie van steeds talrljkerê en kleinere belangengroepen, welke te egoïsttsch waren om nog een open oog te hebben voor de belangen van de gemeenschap, waarvan zij deel uitmaakten, tegen de destructieve elementen, die den stoffelyken en geestelijken chaos van de ontredderde wereld meenden te kunnen benutten voor de verwezenlijking van het bolsjewistisch ideaal eener wereld revolutie. werden massa’s georganiseerd tot een monddood gemaakte, gedweeë kudde, die willoos moet volgen de willekeur van haar leider. In plaats van de tot losbandigheid ontaarde individueele vrijheid werd hier en daar het gemeenschapsideaal gesteld op een Wijze, welke een volslagen miskenning be- teekende van den menschelyken vrijen wih De massa, het volk, de staat, de gemeen schap werden tot evenzoovele Molochs ge maakt, waaraan alle individuen zich met plichtmatige vreugde dienden te slachtoffe ren op last van het eenige zich alle Vrijheden voorbehoudende individu van een dictato- rlalen machthebber. Dat zulke remedies vaak erger dan de kwaal bleken te zijn, kon niet uitblijven, omdat God en de door Hem ge wilde orde slechts met den mond werden erkend en in de practljk op een allerindivi dueelste wijze door de oppermachtige heer- schers werden geïnterpreteerd. De God slechts belijdende, maar niet belevende mensch zal het aanschijn der aarde niet duurzaam en deugdelijk kunnen hernieu wen. Bij zulk een geweldigen arbeid en taak behoeft zelfs de mensch van het edelst ge waande ras de onontbeerlijke hulp van den H. Geest. De kern van het geestelijk en stoffelijk wereldherstel ligt besloten in de vraag: Vóór of tegen God. Niet voor of tegen een god, dien de mensch zichzelf heeft ge schapen, maar vóór of tegen den eenig-waren Dne-éénen God. den Schepper en heerscher van Hemel en Aarde. Dat dit de kern ia van het gansche veelzijdige wereldprobleem komt duidelijk tot uiting in den strijd vóór of te gen God. die openlijk en met hartstochte- lljke verbittering vTOrdt gevoerd. Het Is met den Stillen Omgang zóó geworden, dat men zich eigenlijk alleen af behoeft te vra gen: hoe was het weer en hoe hebben de Om- megangers zich daaronder gehouden? Want ze komen toch! We hebben ze wel zien trekken, terwijl het zoovele graden vroor, terwijl een snerpende wind een tocht als deze voor menschen zonder hoo- gere bezieling als een dwaas, gedoe zou lijken En toch komen ze. Zoo zijn ze ook dezen tweeden nacht weer gekomen, van alle streken vandaan, van allen rang en stand, van eiken 'leeftijd en ze zijn, ondanks alle verschil «Jwi in gedachte den ouden, bekenden, voor de jonlsten nieuwen gang, ge gaan, waarlangs zooveel gebeden opstijgen vóór het welzijn van heel onsXolk. voor dat der heele wereld. Het weer, dat er in den loop van den Zater dag heel behoorttjk hatf uttgezien, werd naar gelang de avond naderde slechter. Omstreeks zessen was het een plasbul van je welste. maar daarna veegde een weldadige wind de lucht en de straten schoon en tegen den tijd, dat de Omgang ging beginnen was het weer zoo schoon als men het zich maar wenschen kon Dat het wat frisch gebleven was, kunnen de deelnemers, die daarvan eenigen hinder moch ten hebben ondervonden, alleen maar op het jaargetijde afschuiven. Het is niet wel doenlijk precies te vertellen, waarvandaan al de duizenden weer gekomen waren, nog minder om te zeggen hoe zé in de oude Mirakelstad aankwamen, sinds de auto bussen een groot deel van het vervoer voor hun rekening genomen hebben en deze op tamelijk willekeurige plaatsen hun passagiers brengen waar zy wenschen te zijn. Noord-Holland leverde op dezen tweeden Om- megangsnacht een groot aantal deelnemers; het Gooi en Brabant waren eveneens met een groot aantal deelnemers vertegenwoordigd. Brabant leverde zijn boe langer hoe grooter wordend contingent en ook Limburg was weer met een behoorlijke bezetting vertegenwoordigd. We meldden reeds, dat Mgr. de Jong en Mgr Lemmens den bedetocht, die hoe langer hoe meer een nationale bedetocht wordt, hebben medegemaakt. Bjj deze hoogwaardigheidsbekleeders. wier deelnemen aan dezen bedetocht daaraan ook de inmiddels lang verworven kerkelijke goedkeuring en aanmoediging bevestigt, voegde zich nog Z H. Exc. Mgr. G. Cobben SCJ, apostolisch vi caris van Finland, die In de St. Annakerk, bjj de Amsterdammers beter bekend als ..De Pool", omstreeks vier uur in den nacht de H. Mis las bU zijn Congregatie-genooten, die al sinds jaren met zooveel vrucht het parochiewerk daar waar nemen. van 15 Mrt van 1 Mel van 1 Sept af t/m 30 af t/m 31 April 1937: Aug. 1937: voor hjnkoeken voor soyaschroot 7 voor aoyakoeken'- voor grondnoot- koaken voor grondnoot- achllfers voor grond noot- meel voor cocoakoeken voor Ned. Oost-Ind. cocoakoeken voor alle andere niet genoemde soorten vee koeken <al dan niet verwerkt met bijproduc ten en/of af vallen Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8 b. onder 1 o, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zjjn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage In verbinding te stellen. Enkele weken geleden werd bij Terschelling de „toren van Beckers" in een der jongste Westerstormen weggevaagd van de plek, waar diep onder zee en zand het fel begeer de goud van de Lutine wacht op den ▼ernuftigsfte. Eenmaal nog viel op Beckers' naam de gloed der vlam men van zijn brandende moutfa- briek te Gennep tot thans een nieu we goldrush met andere leiders de herinnering aan al die sensatie doet vervagen en de aandacht vraagt voor een volgenden belager van de LtUine en haar goud: ir. W. van Wienen met zijn befaamden duik toren. Tenslotte herinnert de Kardinaal aan de woorden van den H. Vader, die zich geluk kig prees getuige en in zekere mate deelge noot te zijn bij „deze ongeëvenaarde crisis in de geschiedenis" en de overtuiging uit sprak.-dat de Kerk er schooner dan ooit uit te voorschijn zal komen, mits wij geep mid delmatige karakters toonen. De huidige kentering zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied kan een genadenrijke, louterende vuurproef worden, ook voor ons Katholieken, wier Kerk van Christus zelve de voorbehoudlooae toezegging heeft ontvan gen, dat de poorten der hel haar ntmnwr zullen overweldigen. af t/m 30 f - .50 -.30 -.30 - 40 De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend Het gedeelte van het prijsverschil per K.G. voor den Invoer van veekoeken (In den zin van art. 1. lid 1, onder 11 o, van het Crisis- Akkerbouwbeslult 1934) als bedoeld In artikel 8 b. onder 2 o, van de Crisis-Akkerbouwbeschlk- king 1934 I, is als volgt vastgesteld: V Inklaring Inklaring af t/n> 31 K- f - 50 --30 - 30

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17