ONS BLAD I Maria van Roemenië Het zwaar ziek De bezetting „van Guadalajara''fl te verwachten heden nieuws van Treinontsporing in Frankrijk De bevolking verlaat reeds de stad NIEUWE BISSCHOP VAN MEXICO BENOEMD Storm raast over Frankrijk UIT MANILLA TE ROME TERUGGEKEERD DE BAROMETER Wat Van Zeeland zijn plicht acht DE MIJNRAMP TE LOGAN Berlijn en Moskou JOH. LAUWERS rAYCtor 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Vijf Vicariaten in Oost-Afrika Sen veroverd blik tot Slachtoffers te betreuren Brand aan boord van Engelsch schip In Charles Marie Widori* De Fransche leening Duitsche perschef uitgeweken Duitsch postvliegtuig neergestort Er is sprake van een vergiftiging Alle ingesloten mijnwerkers omgekomen Sinds Mei 1936 vaceerende zetel thans weer bezet Aan het front van de Jarama versterken de rechtschen het veroverde terrein Conferentie inzake de capitulaties uitgesteld Egypte eind Mei lid van den Volkenbond? Vierkoppige bemanning omgekomen overeenstemming met de Ita liaansche districten >S: Aan het front van Guadelajara rukken de nationalisten snel op. dorpje tusschen Madrid en Maranosa DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Mrt. :au vat- Irto- bur. l Koning Carol voortdurend aan het ziekbed van de Koningin-Moeder „Rusland kan eiken aanval weerstaan” Een boom viel op de rails, zoodat de machinist niet stoppen kon Ernest Hanfstaengl zou naar Amerika zyn gevlucht Er bestaat nog steeds een vriendschapsverdrag Daladier spoort aan tot inschrij ving op het tweede gedeelte Mgr. Heylen vertelt over het suc ces en de vruchten van het Int. Euch. Congres Vooral aan de kust werd groote schade aangericht Nieuwe protesten van de linksche regeering België staat voor een ondubbel zinnige keuze Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Per kwartaal voor Alkmaar s f2.— Doelde ambassadeur Maisky op de nieuwe Maginot-linie aan de grenzen? r'. y Zn verschalende streken van Kngeland lag de sneeuw bijna 2 M. hoog. Dagenlang was het verkeer, vooral op het platteland. voUcomen ontwricht zal het iut- I1M ou- 116 O O van Naar verluidt, wordt in de nota echter geen meer ge- ad. veroorzaakt, doordat een t. >r n r. i i 1 de ize is ROME, 15 Maart. Mgr. Luis Martinez, tltulalr-aartsbisschop van Mistla en coad jutor van den Aartsbisschop van Morelia, is benoemd tot Aartsbisschop van Mexico- stad. Deze zetel was reeds vanaf Mei 1936. toen de aartsbisschop van Mexico, Mgr. Pas cual Diaz, is overleden, vacant. VATICAANSTAD, 13 Mrt. Onze Ro- melnsche correspondent seint ons; Gisterenavond zyn te Rome de deelne mers teruggekomen van het Eucharistisch Congres te Manilla, onder wie zich ook be vonden Mgr. J. o. Smit en Mgr. Heylen. 13.10 l »er- 1064 De rechtsche troepen hebben hun tactiek van gisteren voortgezet en hun sector opnieuw uitgebreid. De colonne, die langs de rivier Henares op trekt, wist ondanks het modderige terrein tus schen 9 en 6 uur vier dorpen en drie heuvel toppen te bezetten, waarbij een vooruitgang werd bereikt van acht K. M. in de diepte en zes in de breedte. De „Osservatore" voegt hieraan toe, dat thans wel eens herinnerd mag worden aan enkele be palingen van dit nog geldend vriendschapsver drag. In de inleiding wordt o. m. gezegd: „dat de beide regeeringen niet alleen bezield zijn van het streven om den vrede te bevorderen, maar dat zy ook overtuigd zijn, dat het belang van het Duitsche volk en van de volken in de Sovjet- het spoorwegongeluk te volgens de laatste be- De bezetting van Guadalajara wordt verwacht; de bevolking verlaat reeds de stad; protesten van Valencia by den Volkenbond. Voorloopig versla* der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot beperking van stichting van scholen. Politiek advies voor de candidatenlüst der B-K. Staatsparty bij de Tweede Kamerverkiezingen voor de kieskringen Amsterdam, Den Haag, Bot terdam samengesteld. Engelsch stoomschip, dat nabij Schouwenbank in nood was, Is te VHssingen binnengesleept. De Ned. Spoorwegen zullen over het geheeie net goedkoope avondretours verkrijgbaar stellen. Mn lad. Mgr. Heylen zou te Rome verslag uitbrengen over het Congres, inplaats van den Karddraal- Legaat, Mgr. Dougherty, die niet naar Rome is gereisd, doch rechtstreeks is doorgegaan naar Amerika. Naar wij van Mgr. Heylen vernamen, is het Eucharistisch Congres een groot succes gewor den, vooral dank zij den grondigen voorbereidin gen, waarvoor gedurende een geheel jaar mis sie- en particuliere congressen in alle deelen van de Phillppynen waren gehouden. De H. Vader zelf, aldus Mgr. Heylen. had voor het Congres de missie-gedachte op den voorgrond geplaatst, omdat in de Phillppjjnen een groot gebrek bestaat aan priesters. Oud vrouwtje, dat te Schlebroek in onbeschrjji-' lyken toestand werd gevonden en kort daarop overleed, bleek voor een waarde van 25 090 in hute te hebben. Z. H. Exc. Mgr. Martinez is coadjutor van aartsbisschop Ruiz y Flores, Apostolisch Dele- gaat van Mexico, die sinds 1933 in de Ver. Staten in ballingschap vertoeft en die met den sterken arm over de grens werd gezet De nieuwe aartsbisschop is 56 jaar oud en geboren In het Aartsbisdom Michoacan. Hy werd in 1904 priester gewijd en werd twee jaar later benoemd tot Conrector van het Seminarie van Morelia. In 1923 volgde zyn benoeming tot tltu- lalr-bisschop van Anemurio en coadjutor van Morelia. Drie jaar geleden werd Mgr. Martinez tot tltulalr-aartsbisschop verheven. Onderhoud met den kapitein van de sleepboot ..De Schelde" over het vergaan van de Kan teen*. iie- 1117 U 7 5 «en SE 7oe >782 art. UW, 1 5 590. ‘m- 130 Op de tweede pianta op de «ecUe-ser- «aderinceB neer w«el aandacht hiwtaiud aan het rodsdienstonderwtjs, dat in de Philip pine n veel te wenschen overiaat. LA ROCHELLE. 15 Maart. (Havas). De hevige stormen, welke aan de Fransche kust woeden, hebben de dyken van het eiland Ré op vyf plaatsen vernield. Het zeewater is het eiland binnengedrongen en sloeg enkele huizen weg. er rs* 50. 15. 115 „Iemand”, aldus Van Zeeland, ,Js voorne mens de kalmte, waarin het land zich ver heugt, en waaraan het behoefte heeft, te ver storen om het doeltreffende en gelukkige op treden van een regeerlng van nationale een heid en vernieuwing te belemmeren en onze staatsinstellingen aan te vallen. Iemand haakt er naar by ons een regiem van geweld in te stellen, dat in stryd is met al onze tradities." LONDEN. 13 Mrt. In een rede, welke de am bassadeur der Sovjet-Unle te Londen heeft uit gesproken op het „nationaal congres voor vrede en vriendschap met de Sovjet-Unle", seide hy om.: ura 41- DH. 10 er- jê- 107 De minister-president verklaart den kie zers de gelegenheid te hebben willen geven op ondubbelzinnige wyze hun keuze te doen tusschen het eerbiedwaardige regiem van alle groote nationale tradities en de slaafsch aan het buitenland ontleende me thodes. De locomotief, de kolenwagen, een bagage wagen en een passagiersrytulg liepen uit de rails. Hanfstaengl, aoo wordt gezegd, heeft zyn bu- vertrok- dle met dat hy De K.L.M. heeft officieel toestemming ge£*égen tet het openen van vaste luchtlünen op Trini dad en Barbadok. SAN FRANCISCO, 15 Maart. (Reuter). Een radiogram, dat is opgevangen van de Silver Larch meldt, dat men den brand aan boord van het schip heeft kunnen bedwingen. De- Amerlkaansche kruiser Louisville heeft de Silver Larch bereikt en de acht passagiers, van wie vier vrouwen, aan boord genomen. De uit veertig koppen bestaande bemanning van de Sliver Larch Is aan boord gebleven; de Louisville en vier torpedobootjagers blyven In de nabyheld, om zoo noodlg hulp te bieden. bel zee. 1953 tes- 31, 147 De Nat--M>ciaUsUsche perschef Ernest Hauf- staengel sou naar Amerika zijn uKgeweken. Storm veroorzaakt een treinontsporing in 0oot- FrankrUk; reeds verscheidene dooden en wonden geborgen. De,nota zegt, dat dit het resumé Is der ver klaringen, welke verscheidene Italiaansche of ficieren en soldaten, die onlangs krygsgevan- gen zyn gemaakt, hebben afgelegd. BRUSSEL, 13 Mrt. (Havas). Minister president Van Zeeland publiceert een „be roep op alle goede burgers”, waarin hy er aan herinnert, dat hy zich steeds buiten de partyen houdt en besloten heeft zich voor de op 11 April te houden tusschen- tydsche verkiezing candidaat te laten stel len, omdat hy het zyn plicht acht. BOEKAREST, 15 Maart. (Reuter). Ko ningin Maria van Roemenie Is ernstig ziek. Zy beeft een aanval van influenza gehad, die thans naar de ingewanden is ovérge- slagen. Koning Carol heeft den geheelen morgen aan het ziekbed vertoefd. HaAr familieleden zijn gewaarschuwd. Reeds 48 uur heerscht in geheel Frank rijk stormweer, dat gepaard gaat met on- ophoudeiyken regen. Uit alle deelen des lands komen berichten over ongelukken, waarby verscheidene personen om het le ven zyn gekomen. Auto’s zyn door den wind omvergeworpen, talryke schepen, voomameiyk visschersbooten, verkeeren in nood. Overal woed schade aan gericht. GENéVE, 13 Maart. (Havas). Do conferentie, welke op verzoek van Egypte op 13 April as. byeen zou komen, teneinde de Egyptische ca pitulaties te bespreken. Is uitgesteld tot 14 April, om technische redenen. Na deze conferentie zal Egypte den Bond ver zoeken als lid te worden opgenomen. Do con- SIGUENZA, 13 Mrt. (Havasj. Een tien tal bataillons, deel uitmakende van de in ternationale brigades, neemt thans deel aan den strijd, die In de streek van Torya en Guadalajara woedt. BERLIJN, 13 Maart (ANT.) Er doen hier geruchten de ronde over een vlucht van den buitenlandschen perschef van de nationaal-soclalistlsche party. Ernest Hanf staengl, welke geruchten voorloopig niet gecontroleerd kunnen worden, al heeten zy van betrouwbare zijde te komen. Unie een samenwerking eischt, die gegrondvest is op een hecht vertrouwen.” o In art. 1 van het verdrag verplichten belde partyen zich tot neutraliteit, voor het geval een der beide landen in een conflict betrokken zou worden. In art. 3 verplichten beide verdragsluitende partyen zich nooit deel te nemen aan een economische of financieele boycot, die tegen een van belde gericht zou zyn. In art. 4 wordt de duur van het pact bepaald op telkens 5 jaar. en zoo is het contract ook door de machthebbers in het Derde Ryk uit- drukkeiyk hernieuwd en bevestigd. Twee andere Italiaansche divisies moe ten nog aankomen, en, aldus wordt aan de nota toegevoegd, het opperbevel stelt zich voor Madrid te bezetten op hetzelfde tyd- stlp als de Itallaansch-Dultsche vloten Barcelona en Valencia zullen aanvallen onder het voorwendsel de kust te survell- leeren. voorstel gedaan. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft op het foreign office een uitvoerige nota over handigd, welke gelyk is aan die, welke Del Vayo aan den Volkenbond heeft toegezondeu. De nota verklaart met name, dat vier Ita liaansche divisies deelnemen aan het offen sief aan het front te Guadalajara en dat de aanvallende strijdkrachten gecompleteerd wor den door twee speciale Dultsch-Italiaansche brigades. ROME, 15 Maart. (D. N. B.) Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat bet College van Kardinalen onder presidium ▼an Z. H. den Paus besloten heeft Ooot- Afrika te verdeeten in vjjf ApnzfoMothe Vicariaten, die overeenstemmen met de door dé Italiaansche autoriteiten Ingestel de districten. Het ongeluk is groote olm door den storm was ontworteld en op de rail* geworpen. Men kon den boom niet spoedig genoeg verwyderen, en de machinist schynt in den storm de knalslgnalen, welke door een baanwachter op de rails waren ge legd, niet te hebben gehodkd. Met een snelheid van 80 K.M. reed de trein op den boom en sloeg om. Zeven coupé’s van den eersten wagen werden geheel vernield. Het onderzoek, dat wordt ingesteld, heeft tot dusver nog geen enkele aanwyzlng opgele verd met betrekking tot de schuldvraag. Wel is gebleken, dat van de zes knalpatronen, die op de rails zyn gelegd, er slechts vier ont ploft zyn. De machinist van den trein verklaarde ty- dens het verhoor, dat hy slechts twee knal- pé tronen heeft gehoord op 150 meter voor de plaats, waar het spoor versperd was. Hy rem de daarop uit alle macht, doch kon een ramp niet meer voorkomen. SAN FRANCISCO, 13 Mrt. (Reuter). Het motorschip Fyian Is uitgevaren om het Engel- sche sa. Silverlarch hulp te bieden. Aan boord van de Silverlarch, die 5000 ton meet, is Don derdag brand uitgebroken en men is er niet in geslaagd het vuur te bedwingen. Het bran dende schip zou zich op 300 myi ten Noord oosten bevinden van Honoloeloe. Er zyn ook een aantal passagiers aan boord. „Ik kan thans met volle verantwoordeiyk- held voor elk woord verklaren, dat wy thans sterk genoeg zyn. om eiken aanval op ons gebied van eenige buitenlandsche mogend heid of van eenige alliantie te weerstaan dat kunnen wy alléén doen. Ruslands beide grenzen in het Oosten in het Westen zyn nagenoeg nneentewthoar gemaakt." PARIJS. 15 Maart. (Havas). In een Zondag avond gehouden radiorede heeft de Fransche Minister van Landsverdediging, Daladier, het Fransche volk opgewekt om op het tweede ge deelte van de defenaleleening met dezelfde animo in te schrijven als op het eerste. Van het totaal bedrag der leening, groot 10.500 millloen francs, zal 36 pet worden besteed voor de luchtmacht, 38 pet voor de Marine-en 46 pet voor het landleger. Het eenige doel van de leening. aldus Dala dier. is de onafhankeiykheid en de vryheid van ons vaderland te verdedigen, een beslissende Maisky wees ook op het gevaar der leerstel ling van „de y ze ren vuist” en noemde de toe nadering tusschen Duitschland en Japan een militaire alliantie tegen de Sovjet-Unie. Europa moet kiezen tusschen versterking van den Vol kenbond en collectieven tegenstand der vreed zame landen aan een aanval of trachten den aanvaller te ontmoedigen. LOGAN (West Virginia). 13 Maart (A.N.P.) De reddingsploegen, die zich een weg baanden door de met gas gevulde en ingestorte myngan- gen van de Hutchinson Coal Cy hebben moeten constateeren, dat al de mynwerkers, die tenge volge van de myngasontploffing in de myn waren ingesloten, om het leven zyn gekomen. ABONNEMENTSPRIJS: Voor guiten Alkmaar t f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger protesteeren interventie in MADRID, 13 Maart (Havas). In een of ficieel communiqué wordt verklaard, dat de uit vier personen bestaande bemanning van het Duitsche postvliegtuig, dat den dienst tusschen Duitschland en Zuld-Amerika onderhield. en dat in Afrika, in de nabyheld der Gambia- rivler is neergestort, als omgekomen moet worden beschouwd. De „Osservatore Romano” vestigt de aan dacht op een artikel, dat senator Berenger pu bliceert in de „Tribune des Nations” over het bestaande vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland. Dit verdrag werd niet alleen op 26 April 1926 gesloten tus schen Stresemann en den Russlschen gezant Kretlnsky, maar op 24 Januari 1931 en op 5 Mei 1933, dus toen Hitler reeds aan de macht was, Is dit vriendschapsverdrag nog vernieuwd. Te Saint Georges, op het eiland Oleron. is eveneens de dyk doorgebroken, waardoor n ulX- gestrekt gebied overstroomd werd. De zeedyk van het eiland Noirmoutier is beschadigd; enkele honderden hectaren land werden weggeslagen. De bewoners mqpsten vluchten. De storm neemt nog in kracht toe, en men verwacht een nieuwe vloedgolf. PARIJS, 13 Maart. (Havas) De beroemde organist en componist Charles Marie Wldor, de secretaris der Académie des Beaux Arts.” welk ambt hy sedert 1914 bekleed heeft, is gister avond In zyn woning te Parijs, na een lang durige ziekte, op 82-jarigen leeftyd overleden. Bezoekers van het Congres konden op som mige plaatsen een vrijwel volledig gebrek aan priesters zien, waardoor een priester vele plaat sen slechts eenmaal per jaar kan bezoeken, hetgeen natuuriyk onwetendheid op gods dienstig gebied ten gevolge heeft. Het Congres in zyn geheel was zeer Indruk wekkend. De groote plechtigheden, vooral de nachteiyke plechtigheid, waarby niet minder dan 200.000 menschen allen met een flikkerende kaars in de hand, tegenwoordig waren, waren wonderschoon. Mgr. Heylen zal dezer dagen door den H. Vader ontvangen worden, waarna hy Woensdag zal vertrekken. De slag, die gisteren geleverd Is In den loop van den middag, aan belde kanten van den weg van Aragon, is buitengewoon hevig ge weest. De rechtsche legers onder bevel van Moscardo, rukten op In drie colonnes. De mld- dencolonne trok op In de onmlddeliyke naby held van den weg, de rechtsche langs de Rlo Henares en de linker in de vallei van de Tajuna Peau gesloten en is uit Duitschland ken. Voorts verluidt, dat personen, Hanfstaengl bevriend zyn, gelooven naar de Vereenigde Staten is uitgeweken. In verband met deze geruchten wyst men er op, dat de positie van Hanfstaengl sedert den laatsten partydag te Neurenberg op losse schroeven was komen te staan. Deze frontuttbreidtng op rechts mogelyk maken, de drie colonnes, welke voor Madrid staan, op één lyn te bren gen. d w z. een giftlging, die ontstaat door een alcalolde. welke zich vormt in tot ontbinding komende organische stoffen. PARIJS, 15 Maart. (D. N. B.) Het aan tal dooden by Bourges bedraagt richten dertien. Tot hoofd van deze Vicariaten zal een spe ciale Pauselyke legaat worden benoemd. Tol nu toe werd de organisatie van de Katholieke Kerk in dit gebied geleid door den Pauseiy- ken Legaat voor Egypte. Een colonne tanks heeft een heuvel van Torya overmeesterd en moest zich teweer stellen tegen hevige reacties der regee- ringstroepen, die gesteund werden door sterke effectieven der internationale bri gades. BOURGES, 13 Mrt. (Havas). Hedenmiddag 0m 13.10 uur is op ongeveer dertig K.M. van Bourges, op dé lyn BourgesMontluqon de sneltrein uit Montdore ontspoord by het plaatsje Corquoy. De luchtstrydkrachten hebben meld, dat de bevolking van Guada lajara uit de stad trekt. Van oogen- oogenblik kan de bezetting van Guadalajara verwacht worden, of, hetgeen practisch op hetzelfde zou neerkomen, het voorbijtrekken van de stad langs den weg, die tusschen Guadalajara en Cuenca loopt. Tot aoover het telegram van Reuter. Het N. v. d. Dag ontleent echter aan de Daily Tele graph. dat men vermoedt, dat de- Koningin aan vergiftiging iy<it. Hofmaarschalk Udarenoe zou nameiyk aan dezelfde verschijnselen lijden. Het schynt zelfs, dat men een putsch vreest; spe ciale politiemaatregelen zyn getroffen; troepen worden gereed gehouden; eer. scherpe censuur Is Ingesteld en de ministerraad is bijeengeko men. De Konlngin-wcduwe van Joego-SlaviC, de dochter van Koningin Maria, is. ondanks de ziekte van Koning Peter van Joego-Slavië. naar Boekarest gegaan. Volgens het A. N. P. zouden zich In het ziek teverloop van de Koningin verechynselen hebben voorgedaan, die zouden kunnen wyzen op een ptomalnevergiftlglng. d.wz. een ver- dle ontstaat door De autoriteiten van Valencia hebben een nota gericht tot den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin zy tegen „de Italiaansche 1 Spanje”. Met uitzondering van eenig geweervuur heerscht betrekkelyke kalmte aan het front van de Jarama. De rechtschen zyn thans bezig het veroverde terrein te versterken. In den sector van Chlnchon meldt de luchtvaart tal ryke troepenbewegingen en convoolen achter het front te hebben waargenomen. De lucht strijdkrachten hebben zonder ophouden alle concentraties der tegenstanders gebombardeerd op den weg van Aragon ten Zuid-Westen van Guadalajara, ten Oosten van Madrid en ten Oosten van de Jarama, teneinde de troepen bewegingen der loyalen te belemmeren. Aan den anderen kant hebben de piloten gecon stateerd, dat de convoolen, die langs de wegen de hoofdstad verlaten schaarsch worden. De regeeringsluchtmacht Is byna niet opgetreden. Het Coi<Tea zal vooral in dit opzicht tweevoudige vrucht bezitten: op de eerste plaats heeft het Congres een groot nut ge had voor de verbreiding van het veelvuldig eomnnmteeeren. terwijl »*t practtjk is gebleken, dat dit de veelvuldige priezter- zoepingen zeer bevordert. voorwaarde wereldvrede. Daladier versterking zooals DERTIGSTE JAARGANG No. 139 duren, zdMgt men kan verwachten, dat Egypte In de tweede helft van Mei lid zal worden van den Bond. Italië heeft medegedeeld, dat het vertegen woordigd zal zyn in de conferentie inzake de capitulaties; Duitschland heeft nog niet geant woord op de uitnoodiging van de Egyptische regeering. BUREAUX: HOE 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 l betoogde daarop de noodzaak van der Noordelyke en Jura-grenren de Oosteiyke grens reeds versterkt is. teneinde de invasiewegen te versperren. Het Fransche vakverbond (G.G.T.) hgeft be sloten. dat op de nationale leening zal worden ingeschreven tot een bedrag van 250.000 francs.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1