1 Het Zeemonster Nagasaki van JCctuetfiaal van den daq hoopen; mijn oudste broer deed de vreeseiyke ontdekking, dat zijn 20 francstuk een valsch geldstuk was en spoedig bleek, dat dit ook het geval was met dat van ons belden, andere broers. DE MIJNRAMP TE LOGAN Berlijn en Moskou l>e zorgen van Jimmy UIT MANILLA TE ROME TERUGGEKEERD Wat Van Zeeland zijn plicht acht I i. MAANDAG 15 MAART 1937 >P Charles Marie Widori* Korte berichten ii Egypte eind Mei lid van den Volkenbond? De hertog van Windsor gaat schrijven Vierkoppige bemanning omgekomen Alle ingesloten mijnwerkers omgekomen België staat voor een ondubbel zinnige keuze Er bestaat nog steeds een vriendschapsverdrag i Wat doet U met valsch geld „Rusland kan eiken aanval weerstaan” Duitsch postvliegtuig neergestort Duitsche perschef uitgeweken Mgr. Heylen vertelt over het suc ces en de vruchten van het Int. Each. Congres Conferentie inzake de capitulaties uitgesteld wow M0fi i ÜM ander en my een t- a 1 r Jimmy zag zijn 34 blik?" (Wordt vervoigd). den land een staart ver- lichaam, voorzien van vin* legde zich ter ru&te. „HET MtllllHintHHUIMllllUlllllllllllllilllllllllilltlllllHIIItl'IIIH'inimilllMII DOOR P. G WODEHOUSE Hat gleed de see in en trok Piet Prikkel en Drein prentel met razende vaan met ried voort. Beiden klampten zich angstig aan de schubben van het ondier vaat. Plotseling ging er een hevige rilling door het monster en do beide avonturier» werden met geweldige kracht de lucht ingeallngerd. VATICAANSTAD, 13 Mrt. Ome Ro meinse he correspondent seint ons; Gisterenavond zjjn te Rome da deelne mers teruggekomen van het Eucharistisch Congres te Manilla, onder wie zich ook be vonden Mgr. J. O. Smit en Mgr. Heylen. er ilt >U In et Bt Bt ld 1 1 l 1 a iedereen een moment, waarop tusschen wat prettig is Mei 1933, dus toen Hitler reeds aan de macht was, is dit vriendschapsverdrag nog vernieuwd. it. Daartegenover had hij moeite toegekend. en =h in k e II Het Congres zal vooral In dit opzicht tweevoudige vrucht bezitten: op de eerste plasje heeft het Congres een groot nut ge had voor de verbreiding van het veelvuldig oommuniceerea, terwijl uit de practUk ia gebleken, dat dit de veelvuldige priester roepingen ueer bevordert. Op de tweede plaats is op de eeotte-ver- gaderingen seer v*el aandacht besteed aan het godsdienstonderwijs, dat kn de Philip- ptinen veel te wenachen overlaat. menscheiyk! Ik denk niet» dat we veel bUson- ders van je kunnen maken, nu je hier bent, dat niet; maar ik ben toch maar vrat blij, dat je er bent, Jimmy 1’ „Prachtig, oom Peter!" zei Jimmy. .Dat mag ik hooren. U bent tie fijnste zakenman, dien ik ooit heb ■optmoet."- in de Je te de vertrok- dle met dat hy sn d. :n et ir. 1- (<*- iet Ik» x>r ver al tar ras ird ite ml eb el- Id- 'P- n- ste U- ins lar ers alt >al )t- en 0). en ng ut en de ie- LONDEN, 13 Mrt. In een rede, welke de am bassadeur der Sovjet-Unle te Londen heeft uit gesproken op het „nationaal congres voor vrede en vriendschap met de Sovjet-Unle*, zeide hij ojn.: De Académie des Sciences Morales et Poli tique» te Parijs.heeft eenstemmig den Belgi schen schrijver Maurice Maeterlinck tot buiten- lanttech-Ud gekoeen. In Linz en omgeving moet de politie weer actiever optreden wegens politieke agitatie, m de stad Llnx zijn 56 nattanaal-aodaUaten ge arresteerd. onder beschuldiging van heimeiyke propaganda. Ernest Hanfstaengl zou naar Amerika zyn gevlucht Plotseling echter zagen ze over schijnen en een geweldig glibberig nen en een grooten visschenstaart ZEEMONSTER VAN NAGASAKI, riepen belden uit «én mond. Nu begrepen Be wat bet bordje „pas op, gevaarlijk” beteekende. De „Osservatore" voegt hieraan toe, dat thans wel eens herinnerd mag worden aan enkele be palingen van dit nog geldend vriendschapsver drag. In de Inleiding wordt o. m. gezegd: „dat de beide regeeringen niet alleen bezield zijn van bet streven om den vrede te bevorderen, maar dat zjj ook overtuigd zijn, dat het belang van bet Duitsch» volk en van de volken in de Sovjet unie een .samenwerking elscht, die gegrondvest is op een hecht vertrouwen.” In art. 1 van het verdrag verplichten beide partijen zich tot neutraliteit, voor het geval een der belde landen in een conflict betrokken sou worden. In art. 3 verplichten beide verdragsluitende In de Fransche Staatscourant wordt bet d. - creet gepubliceerd betreffende de nationalisatie van een deel der Schneiderfabrieken. die oor logsmateriaal vervaardigen. De inbezitneming van de fabrieken door de oorlogsadministratle- dienaten Bal geschieden op een datum, dis door den minister van oorlog zal worden vastgesteld. LONDEN, 13 Mrt. De Daily Express meldt, dat de hertog van Windsor bezig is materiaal te verzamelen voor het -schrijven van een auto biographic, welke de periode 19001930 zal be handelen. De autobiographic zal in twee dee- len verschijnen en geen strijdvragen behande len, noch een politiek karakter dragen. voorne- ver- ver- BtUletjee kropen beiden om een kloof been en kropen over den staart van het monster. Ze begrepen dat dit erg gevaarlijk was, maar .dit was een prachtige gelegenheid. Het monster scheen echter iets te bemerken, want eensklaps kwam er be weging in bet logge gevaarte. BRUSSEL, 13 Mrt. (Havas). Minister president Van Zeeland publiceert een „be roep op alle goede burgers", Waarin hy er aan herinnert, dat hij zich steeds bulten de partijen houdt en besloten heeft rich voor de op 11 April te houden tusschen- tjjdsche verkiezing candldaat te laten stel len, omdat hy het zijn plicht acht. GKN4VE, 13 Maart. (Hbvaa). Ds conferwnUs welke op verzoek van Egypte op 12 April aa. bijeen sou komen, teneinde de Egyptische ca pitulaties te bespreken, is uitgesteld tot 14 April, om technische redenen. Na deze conferentie zal Egypte den Bond ver zoeken als lid te warden opgenomen. De oou- (erentie van Montreux zal ongeveer een maand duren, zoodat men kan verwachten, dat Egypte In de tweede helft van Mei lid zal worden van den Bond. Italit heeft medegedeeld, dat het vertegen woordigd aal zijn in de conferentie Inzake de capitulaties; Duitschland heeft nog niet geant woord op de ultnoodlgtng van de Egyptische regeertng. Hanfstaengl, zoo wordt gezegd, heeft zijn bu reau gesloten en is uit Duitschland ken. Voorts verluidt, dat personen, Hanfstaengl bevriend zijn, gelooven naar de Vereenlgde Staten is uitgeweken. In verband met deze geruchten wijst men er op, dat de positie van Hanfstaengl sedert den laatsten partijdag te Neurenberg op loss» schroeven was komen te staan. BERLIJN, 13 Maart (ANP.) Er doen hier geruchten de ronde over een vlucht van den buitenlandschen perschef van de nationaal-sociallstlsche partij, Ernest Hanf staengl, welke geruchten voorloopig niet gecontroleerd kunnen worden, al heeten zy van betrouwbare zijde te komen. MADRID, 13 Maart (Havas). In een of ficieel communique wondt verklaard, dat de uit vier personen bestaande bemanning van het partijen zich nooit deel te nomen aan een economische of financieels boycot, die tegen een van belde gericht zou zijn. In art. 4 wordt de duur van het pact bepaald op telkens 5 Jaar, en zoo Is het contract ook door de machthebbers In bet Derde Rijk uit drukkelijk hernieuwd en bevestigd. DERTIENDE HOOFDSTUK Meneer Pett en Jimmy Crocker verlieten den ondergrondschen spoorweg by de Zes-en Negentigste straat en gingen te voet In de richting van het huls. Als iedereen, die het voor den eersten keer zag. schrok ook Jimmy van het zonderlinge gebouw, maar hy herstelde zich spoedig en volgde zijn oom de stoep op nakr de voordeur. „Je tante zal wel In den salon zijn, denk ik.’ zei meneer Pett en deed de deuren open. Jimmy keek met welgevallen om zich heen, toen hij binnenging. Het huls mocht van buiten ook al afschuweiyk zijn, het Interieur was on miskenbaar vemorpd door de beate vaklieden van New York. I „Men zou erg gelukkig in soo’n huls kunnen lijn, wanneer men zijn dagen maar niet be hoefde te bederven met werken," zei Jimmy. „Zeg zoolets maar niet tegen je tante,” merkte meneer Pett op, die van Jimmy’s woorden ge schrokken waa ,ZU denkt, dat je nu eens een rustig menscp zult gaan worden.’ „O, maar dat is ook zoo. Ik hoop, dat Ik de eerste twintig jaar weelderig by u aal kunnen doorbrengen. Ia dit de kamer?" Iedere automoWM kaa e dodelijk verte II se, hoeveel Momeéer per uur zijn wegen heelt, meer slecht» weinigen weten, hoeveel meier se wel neodlg hebben oei Met Maisky wees ook op het gevaar der leerstel ling van „de Ijzeren vuist" en noemde de toe nadering tusschen Duitschland en Japan een militaire alliantie tegen de Sovjet-Unle. Europa moet kiezen tusschen versterking van den Vol kenbond en collectieven tegenstand der vreed zame landen aan een aanval of trachten den aanvaller te ontmoedigen. Meneer Pett antwoordde daar erg gereser veerd op. Hjj hield niet van dien Uchtrinnlgen praat over zijn geheiligd kantoorwerk. Hij vond, dat Jimmy zijn nieuwe leven niet in den juteten geest tegemoet trad. Er hadden al heel wat Jonge menschen met hem over het werk op zijn kantoor gepraat maar zóó had het nog niet één gedaan. .4 e staat op een belangrijk punt in je car rière," zei hl), ,4e zult lederen dag gelegen heid hebben, om omhoog te komen.” „Ja, om seven uur ’s morgen», denk Ik?’ „Lichtzinnigheid,” begon meneer Pett „Mag ik nog geen grapje maken.” zei Jimmy, „stelt u zich eens voor, wat dit alles moet be ttekenen voor een jongeman, die een afschuw heeft van werken. Wees vriéndelijk voor me. Waarschuw uw ondergeschikten, dat ze in den beginne een prettlgen toon tegen me aan slaan. Het te mogeiyk, dat het iets veel en veel beters te, dan ik ooit gedaan heb, maar verlang hlet van me,.dat ik het met vreugde verricht! Voor u te het allemaal gemakkelijk. U bent l Jk kan thans met volle verantwoordelijk heid voor elk woord verklaren, dat wjj thans sterk genoeg zijn, om eiken aanval op ons gebied van eenige buitenlandsche mogend heid of van eenige alliantie te weerstaan en dat kunnen wjj alléén doen. Rusland» belde grenzen in hét Oosten en in bet Westen zijn nagenoeg onaantastbaar gemaakt.” De bedoeling van grootvader bleek ons eerst later, toert wij in de eerstvolgende vacantle weer bjj hem logeerden. Wij hadden niet den moed te vragen, waarom hy ons een valsch geldstuk gegeven had, maar grootvader vroeg er ons zelf naar: „Van Antoine weet Ik. wat hjj met het geldstuk deed, maar jelui, wat deden jelui er mee?” Antoine dat was mijn oudste broer bleek het geldstuk te hebben teriiggestuurd. In sen brief had hij grootvader geschreven, dat deze hem een ander, een echt, moest sturen. „Want,” meende hij; „U heeft my doen denken, dat ik 20 francs bezat daar Ik niet ge loof, dat u mij valsch geld wilt geven, móet ik In geen geval ge dupeerd worden. U moet dus het PARUS, 13 Maart. (Havas) De beroemde organist en componist Charles Marie Wldor, de secretaris der Académie des Beaux Arts,” welk ambt hj) sedert 1914 bekleed heeft, te gister avond in zijn woning te Parijs, na een lang durige ziekte, op 82-jarlgen leeftijd overleden. „Iemand”, aldus Van Zeeland, mens de kalmte, waarin het land zich heugt, en waaraan het behoefte heeft, te storen om het doeltreffende en gelukkige op treden van een regeering van nationale een heid en vernieuwing te belemmeren en onze staatsinstellingen aan te vallen. Iemand haakt er naar by ons een regiem van geweld In te stellen, dat in strijd te met al onze tradities.” De minister-president verklaart den kie zers de gelegenheid te hebben willen geven op qndubbelzlnnlge wijze hun keuze te doen tusschen het eerbiedwaardige regiem van alle groote nationale tradities en de slaafsch aan het buitenland ontleende me thodes. Bezoekers van het Congres konden op som mige plaatsen een vrijwel volledig gebrek aan priesters zien, waardoor een priester vele plaat sen slechts eenmaal per Jaar kan bezoeken, hetgeen natuurlijk onwetendheid op gods dienstig gebied ten gevolge heeft. Het Congres in zijn geheel was zeer indruk wekkend. De groote plechtigheden, vooral de nachteiyke plechtigheid, waarbij niet minder dan 200.000 menschen allen aiet een flikkerende kaars in de hand, tegenwoordig waren, waren wonderschoon. Mgr. Heylen zal dezer dagen door den H. Vader ontvangen worden, waarna hy Woensdag zal vertrekken. 20 francstuk terugnemen sturen.” Mün andere broer, Charles, die twee Jaar ouder Is dan Ik, had de keukenmeid In ver trouwen genomen, die het bereidwillig voor hem had uitgegeven als echf - - - haar 5 francs voor de i Wat mijzelf betreft, ik moest bekennen, dat ik het geldstuk In zijn doosje had bewaard, dat ik me nog dikwijls er over heen boog en dan gaarne dacht, dat het echt was. Ik stelde my mijn luchtkasteelen nog als mogelijk voor en ik genoot van de bekoring, dat het zóó mooi was nagemaakt, dat je ‘t haast niet zag. Grootvader zei daarop tot ons: .Kijk eens. Ik heb jelui rfiet opzet dat valsch geld als echt gestuurd om te weten, wat Je er mee doen sou, zoodra je ontdekte dat het valsch waa Om een goeden kijk te krijgen op Jelui karakter en om te weten, wat Jelui In het leven kunnen be- teekenen, nam ik juist deze proef. Voor de bei de oudsten ben ik niet bang: Antoine redt en praat zich er wel uit; Charles te sluw, hy vecht zich gemakkeljjk door het leven heen. Maar Jtj en daarbij wees grootvader op mij over jou heb Ik zorgen. Jij bent een droomer, JU be rust In den schoonen schijn, jij wilt de werke- lykheld niet zien. Jy kunt overal terechtkomen en nergens; ik geloof niet, dat je kunstzinnig genoeg bent om artist te worden en wanneer het leven je grijpt, te er met Jou van alles mo- geiyk. Ik moet het beste voor je hopen!” ,Jri grootvader heeft goed gezien; zyn stel ling: me wat je doet met valsch geld en Ik zal je zeggen, wat je bent of kunt en wordt,’ te uitgekomen. Mijn broer Antoine werd advo caat en heeft een buitengewoon drukke prak tijk; mijn broer Charles is eigenaar van een geweldig groote handelsmaatschappy, welke alle mogelijke artikelen inkoopt en weer verkoopt. Zij zijn belden rijk geworden en hun naarn is tot in het buitenland bekend. U riet dus....’ .Maar uzell,” onderbrak de nieuwe kennis met levendige belangstelling, „u vertelt toch immers ook, wat u te geworden?” „Och, jawel.” sqide Tripoquet gemoedeiyk glimlachend, ,Jk bleef heel mijn leven in de wereld van den schijn en ik heb er mUn bestaan gevonden. Ik ben namelyk tandtechnlker en ik vond een geheel nieuw procédé voor een vol maakt echt, schijnend valsch gebit, dat ik u ten zeerste kan aanbevelen, gezien den toestand van uw echte tanden.” hier de oaas. o kunt gaan en komen zooate u wilt Als u een honkbal-wedstrjd wilt gadeslaan, wel dan gaat u, Het eenige wat u te doen hebt, te bericht achter te laten op uw kantoor, dat u meneer die en die op een bepaalden tijd abso luut moet spreken. Ik daarentegen zal me In een hoop papier hebben te werpen en mag alleen boven komen, als het gevaar voor verstik kingsdood te groot wordt.” Mogeljk had alleen het noemen van zijn ge liefkoosd spel meneer Pett weerhouden, om uiting te geven aan het kregelige gevoel, dat by hem opkwam. .Het verbaast me,” zei hy, „dat je toch nog gevoelens hier naar toe bent ge- Meneer Pett had den haak van de telefoon genomen en sprak. ,4e tante zegt, dat we maar dadeiyk moeten komen.” ,Jk ben gereed. En het is voor u meteen een goed motief om de werkzaamheden maar te beëindigen. Ik wed. dat u blij bent, dat Ik geko men ben! Wacht er een auto of gaan we met de ondergrondsche?” „Ik denk, dat het gauwer gaat met de ondergrondsche. Je tante te zeer verrast, dat Je hier bent, en het doet haar heel veel pleizler.” ,4a. Ik maak vandaag Iedereen gelukkig, dat zie ik al aankorfen.” Meneer Pett keek hem onderzoekend aan. totdat Jimmy dien blik opving. „U piekert ergens over, oom Peter, en Ik weet niet waarover. Wat beteekent die blikt’ ,Jk dacht juist ergens, aan!" Jimmy," zei zyn nee’f. ,H*. wat zeg je?’ „Zet u het woord Jimmy achter u opmerkin gen. Dan voel Ik me meer hulseiyk en kom misschien over myn verlegenheid heen." Meneer Pett grinnikte. „Verlegenheid! Als ik jouw zenuwen had...." Hy brak zyn zin af met een zucht en keek Jimmy met ingenomenheid aan. ,Jk dacht er aan, dat je een beste kerel bent. Tenminste dat ben Je niet, maar je verschilt toch soo van die bende.... van.... van.... dl» bende thuis." „Wat voor een bende?” „Kijk eens, je tante te litterair aangelegd, zooate je weet. En nu beeft se het huls volge stapt met dichters en sulke dingen, jy bent Mgr. Heylen zou te Rome verslag uitbrengen over het Congres, Inplaats van den Kardthaal- Legaat, Mgr. Dougherty, die niet naar Rome te gereisd, doch rechtstreeks is doorgegaan naar Amerika. Naar wy van Mgr. Heylen vernamen, te bet Eucharistisch Congres een groot succes gewor den, vooral dank zy den grondlgen voorbereidin gen. waarvoor gedurende een geheel jaar mis sie- en particuliere congressen In alle deelen van de Phillppynen waren gehouden. De H. Vader zelf, aldus Mgr. Heylen, had voor het Congres de missie-gedachte op den voorgrond geplaatst, omdat in de Phillppynen een groot gebrek bestaat aan priesters. „Kunnen we geen compromis aangaan?" ,Hoe bedoel je dat?’ „Wel, hebt u niet het een of ander aardige baantje, zoolets als secretaris, bedoel ik, dat u me geven kunt? Ik geloof, dat Ik een uit stekend secretaris zou zyn.’ ,MUn secretarissen werken." „O, Ik begrijp u. Dat geeft dus ook al niets.” Meneer Pett wreef nadenkend over zyn kin. ,4e brengt me In verlegenheid, dat te de zui vere waarheid." .Jutet, altyd de waarheid zeggen," zei Jimmy goedkeurend. „Ik zou wel eens willen weten, wat ik met je moet aanvangen. Maar, komaan, laten we eerst maar eens naar huls gaan, dan kun je daar tante Nesta goedendag zeggen en dan kunnen we er naderhand nog wel eens over praten. Ten slotte te de' hoofdzaak, dat we Je beletten, allerlei gekke dingen uit te halen.” „U zegt het nogal hard, maar het te zonder twyiei juist." ,4e woont natuurlyk by on», dat begrijp Je zeker wel?” „Ik ben daar zeer dankbaar voor. Dat be vordert ongetwijfeld de goede verstandhouding. ,Jk moet ook ‘nog eens met Nesta over je praten. Misschien kun je voor haar wel het een of andq- doen. Waarom ga Je eigenlijk niet meer aan de krant?” „Ik geloof niet, dat myn oude krant me nog erg harteiyk zou verwelkomen. Voor hen ben Ik nu niet meer dan een nieuwsobject gewor den" LOGAN (West Virginia), 13 Maart (A.NJ».) De reddingsploegen, die zich eep weg haz nden door de met gas gevulde en Ingestorte mijngan gen van de Hutchinson Coal Oy. hebben moeten constateeren, dat al de mynwerkers, die tenge volge van de myngasontplofflng m de myn waren Ingesloten, om het leven zyn gekomen. met zulke komen.” .Plicht!" »ei Jimmy. .Plicht! Kr komt in het leven van hy te kiezen heeft en wat goed te!” „En bovendien, zal je in Londen de grond wel wat te warm onder de voeten geworden zyn, na dat geval met Lord Percy Whipple,” ver onderstelde meneer Pett. „Uw uitleg te minder romantisch dan de mijne, maar, het te waar, ook daar te wel iets van aan.” „Is het je ontgaan, jongeman, dat ik een risico onderneem, met Iemand als jou op myn bureau werk te geven?" „Och, daar hoeft u niet bang voor te zyn. Het kleine beetje werk, dat ik zal doen, aal heusch zooveel verschil niet maken.” ,Jk zou je eigeniyk met evenveel pleister terug naar IvUtuu Ourva.“ De „Osservatore Romano” vestigt de aan dacht op een artikel, dat senator Berenger pu bliceert in de „Tribune des Nations*’ over het bestaande vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Bovjet-Rusland. Dit verdrag werd niet alleen op 26 April 1926 gesloten tus schen Stresemann en den Russlschen gezant Kretinaky, maar op 24 Januari 1931 en op 6 Meneer opand» de deur van <ten salon, klein harig voorwerp viel uit »en mandje, bleef midden in de kamer liggen en begon te keffen. Dit was AIda, mevrouw Pett's keeshondje. Meneer Pett, het beast koeltjes negeerend hy mocht het niet erg liet Jimmy binnen .Hier te Jimmy Crocker, Neeta." een knappe vrouw van middel baren leeftyd en die zoo sterk op zyn stief moeder leek, dat hy voor een oogenbllk zelfbeheerschlng verloor en stamelde. „Hoe hoe maakt u het?" Dit gedrag maakte op mevrouw Pett een gunstigen Indruk. Zy schreef die verwarring toe aan de voortdurende verwijten, die Jimmy wel moesten kwellen. „Ik was erg verrast, toen Je oom ml) op belde,” zei ze. .Jk had er geen flauw vermoe den van. dat je sou zyn overgekomen. Bet doet me pleister je te zien." .Donk u." ,Dit te je neef Ogden." Jimmy bemerkte nu ook nog een dikken Jon gen, die op een sofa lag. Hy was niet opgestaan, toen Jimmy binnentrad en ook nu stond hy nog niet op. Hy legd» selfs niet eens het boek neer, waarin hy las. .Donjour," zei hy. Jimmy trad op de sofa toe en keek op den Jongen neer. Zyn oogenbllk van verwarring was nu al weer over en de reactie kwam ook nu weer sich. als gewooniyk, openbaren in een op gewektheid, die noodlottige gevolgen kon hebben. Duitsche postvliegtuig, dat den dienst tusschen Duitschland en Zuld-Amerlka onderhield, en dat in Afrika, in de nabyheld der Gambla- rivler te neergestort, als omgekomen moet worden beschouwd. ripoquet, vrygezel op gevorderden leeftyd, was naar de besneeuwde bergen getogen om er de wintersport te genieten. Voor zichtig en behoudend van aard, had hy daar toe de beoefening gekoeen van dat onderdeel, wat mede van het grootste belang te voor net welslagen van sportieve gebeurtenissen en den naam „belangstelling” draagt. Tripoquet bleef door deze methode ook .Jlt” en had er zeker niet minder verstand van de sport door en recht tot een oordeel dan iedere andere hotelgast. Hy bezocht alle meest verschillende wedstryden en daar hy een aangename kerel was in den om gang, die bovendien op volmaakte wyze wist voor te wenden, dat hy lederen amateur, die tot hem sprak, als deskundige en soo noodlg als een buitengewone kracht in «yn tak van sport beschouwde, zag men hem gaarne en was hy altyd door vrienden omringd. Op een avond zat Tripoquet in het restau rant van zyn hotel en luisterde half geïnteres seerd naar de dansmuziek en naar de gesprek ken van zyn mede-gasten. Terwyi de ontspan ning door anderen zóó actief werd betracht, dat het hun byna een inspanning werd, zag Tripoquet deze wereld van schyn met zyn on verstoorbare kalmte en evenwichtige berusting glimlachend aan en wist zich aldus meer dan iemand van de „acteurs” te amuseeren. Aan het tafeltje by Tripoquet zaten een dame en heer, nieuwe gasten, waarmede hy In den namiddag tydens de bobslee-wedstrijden had kennis gemaakt. Er waren M en toe eenige op merkingen en men zat genoegiyk, als oude vrienden, by elkander. Langzaam ontstond een geregeld gesprek en men besprak de behandeling van vreemdelin gen in het algemeen. „Zelfs ben ik niet ontkomen aan een proef neming om my valsch geld in de handen te stoppen," klaagde de nieuwe kennis. „Och,” meende Tripoquet zachtaardig, „als het niet te duur wordt.... men te op reis en men kan het gevoeglijk by de onkosten no- tedten.” .Maar ik beschouw het als iets gemeens, iemand te bedriegen met iets, wat hy niet be- oordeelen kan,” hield de nieuwe kennis vol. .Alles te betrekkeiyk in deae wereld van schyn,” filosofeerde Tripoquet, ,jen valsch geld leent zich tot merkwaardige proeven. Ik zou u daar een typisch staaltje van kunnen ver tellen." ,Dat klinkt interessant en ik ben er nieuws gierig naar," antwoordde de kennis. „Goed,” zeide Tripoquet. ,Het te een voorval uit myn jeugd, dat my steeds te bijgebleven. Ik heb twee broers en ik herinner my met hen de heeriykste vacantles te hebben doorgebracht by onzen grootvader, die buiten woonde. Groot vader was onze groote vriend, hy kon zóó prachtig vertellen en hy liet ons steeds alle mogelijke vrijheid, wanneer we by hem logeer den. Bovendien kregen we leder Jaar met Kerst mis een geschenk van hem, dat om de byaon- dere keuze altyd onze grootste verrassing was en ons reeds weken lang te voren bezig hield. Eens kregen we, myn oudste broer was toen dertien en ikzelf byna tien jaar, als kerstge schenk een twintig francstuk toegezonden. Wij waren verbluft: geld kregen we nimmer en een dergelijke schat was voor ons Jongens iets on gehoords. wy waren er vol van en bespraken alle mogeiykheden, welke zich nu voor ons openden. Ik bewaarde myn geldstuk in een doosje en ik kon er, ik weet niet hoe lang, op staren, terwyi mU allerlei luchtkasteelen voor oogen stonden. Plotseling werden al die kasteelen tot puln- ÈMf Wva» stek r» «siésStii -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 23