vai| Nagasaki W erkverruiming Ordening en den daq van T i De Jamboree en de bloemenstad PRINCIPIEEL NOOD- ZAKELIJK I F 15 MAANDAG 15 MAART 1937 i ND 1 DE FINANCIËN VAN BERGEN Meer openbare werken! I HEER-HUGOWAARD Meer openbare werken Wat doet U ALKMAARSCHE KEGELBOND OUDE NIEDORP Ordening WARMENHUIZEN g Principieel karakter KWEEKERIJ SURSUM CORDA TE SCHOORL Brochure aangeboden aan 1. H. Exc. den Bisschop en aan den burgemeester van Haarlem De gemeente nog niet tot nood- lijdendheid vervallen °P 1 Rede van Pater dr. Beaufort O.F.M. voor de R.K. Kamer centrale „Haarlem” 158 K1 l —74 -49 Pater mr. dr. D. Beaufort Laten wü in de toe- ^2 ja- I en ander en mü een e- als Ie 1 4 A 4—0 3—0 0—1 r r i i van -42 -49 -42 -47 -61 -43 -51 Ie Ie 1 i met valsch geld I i erste wed- k e L B —59 —47 -78 —49 -69 -60 -67 ig X in et 1—1 3—0 2—0 1—2 n n- or ;n is- tte n- o- am Comm4«s ie voor büsondere nooden. In deze gemeente is samengesteld een commissie van samenwerking voor bijzondere nooden. Deze commissie bestaat uit de heeren C. G. M. van Baar, burgemeester, voorzitter; F. C Jong, pre sident der St. Vincentiusvereenlging ‘t Veld; H Wit J.H.zn.. lid van het Par. Armbestuur 1 Veld; A. van Zoonen, penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur te Oude-Nledorp en D. Kriller, voorzitter van de Prot. Armvoogd!) te Oude-Nledorp. Stilletjes kropen belden om een kloof heen en kropen over den staart van het monster. Ze begrepen dat dit erg gevaarlijk was, maar dit was een prachtige gelegenheid. Het monster scheen echter iets te bemerken, want eensklaps kwam er be weging in het logge gevaarte. Onderlinge hulp bü stekte De algemeens vergadering van bovengenoemde vereemglng werd gehouden in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter de heer H. G-. Rijs heette de aan wezigen welkom en betreurde het dat de op komst steeds geringer wordt. Uit het jaarverslag vermelden we dat het aan tal leden met 5 is teruggeloopen en dat de ge middelde leeftijdsgrens van de verzekerden 50 Jaar is. Zeer gewenscht la het voor de vereenl- ging dat er nieuwe leden komen. De ontvangsten inclusief saldo vorig jaar be droegen f 1123 35. de uitgaven aan ziekengeld en verdere onkosten f 637 89 zoodat het batig saldo is f 485.46. Tevens staat nog als kapitaal op de Boeren leenbank een bedrag vui f 500. Door de verga dering werd de rekening goedgekeurd Hierna volgde verkiezing van drie bestuurs leden wegens periodiek aftreden van de heeren P. Jonker. R. Zomerdijk en Jac. Orin. Deze heeren werden herkozen. De verkiezing van een bestuurslid ter voorzie ning in de vacature door overlijden van den heer A Nleuwland Sr., had tot resultaat dat ge kozen werd de heer Jn. Jongerllng uit Schoorl- dam. Als lid der rekening-commissie werd aange wezen de heer W. Buiter. Hierna volgde sluiting. Het gleed de see in en trok Piet Prikkel en Drein Drentel met razende vaart met zich voort. Beiden klampten zich angstig aan de schubben van het ondier vast. Plotseling ging er een hevige rilling door het monster en de beide avonturiers werden met geweldige kracht de lucht Ingeslingerd. Tulpenkweekersvergadering Op ultnoodl- ging van de Tupenkweekers alhier werd in de zaal van den heer C. Schut aan het Kruis een lezing gehouden door den heer D. van Egmond bedrijfsleider der Hillegomsche veiling met als onderwerp „de Tulpencultuur". Spr. begon met te zeggen dat de tulpen van West-Frlesland zeer gewild zijn, vooral om haar groote broeicapacltelt. De bollen van deze streek zijn meestal bestemd voor export naar het bui tenland omdat zij zich bjj uitstek leenen voor geforceerden broei. De groote vraag is echter hoe worden de tulpen behandeld na het rooien. Het in zakken of manden laten staan om te kleuren werkt funest, daar dan de bollen gaan broeien. De koopers letten hierop nauwkeurig; er wordt aanteekening gehouden aan wie uw tulpen zijn verkocht. Na het rooien behooren de bollen di rect gestort in bakken ter dikte van een halven voet en er zoo noodlg een natte zak overheen en stoken op een temperatuur van 75 graden welke later kan worden teruggebracht op 68 wat ook de temperatuur is van rijp gerooide bollen. Dit handhaven tot half Augustus. Voor t plant goed geldt hetzelfde. Het bewaren hiervan in stallen of schuren Is niet aan te bevelen: verkleslijker is een droge zolder Bij een dergelijke behandeling is de tulp veel sterker Op de vraag welke nieuwere soor ten moeten worden aangeschaft is moeilijk een antwoord te geven. Spr zou liefst vasthou den aan positieve kleuren als rood. wit. geel, rose en lila. Zorg dat het een goede broeier is en niet duurder is dan f 60 4 f 70 per mud. Hoo- gere prijzen zijn te gevaarlijk. Aangemaand werd toch vooral voorzichtigheid te betrachten bjj den voorverkoop. Allerwegen is weer vraag naar onze tulpen en het gewas is door het vele water in verschillende plaatsen niet best. Als voorbehoedmiddel tegen vuur noemt spr. Bajjer en Shlrlan doch dat moet met de meeste nauwkeurigheid geschieden, niet als de zon schijnt. Benige wind kan geen kwaad. Een welgemeend dankwoord van den heer N Groot was naast het applaus der vergadering wel op zijn plaats. Ieder, die van zTi leven wel eens in het schoone dorp SchoorI is geweest, is allicht de groote en welgeordende kweekerlj optwallen die aan den weg van Bergen naar SchoorI is gelegen en die, blijkens een groot naambord, den achoonen naam .Sursum Corda” draagt. Deze kweekerlj. die tot de best geoutilleerde bedrijven van den wijden omtrek kan worden gerekend en welker naam in de geheele pro vincie bekend is. heeft zich op het komende voorjaar geducht voorbereid. Een enorme voorraad sierplanten, heesters vruchtboomen, rozen, vaste planten enz. wach» op de liefhebbers en liefhebsters, om in aar dige tuintjes en tuinen in stad of dorp te wor den overgeplant. Men staat wel een beetje verbaasd, wanneer men overweegt, welk een enorme Eorg een dergelijke voorraad vereischt en voor welken geringen prijs men hier niette min terecht kan. Een compliment aan den eigenaar der kweekerlj. den heer Bodegraven en zjjn meesterknecht, den heer Stuifbergen, mag dan ook niet achterwege blijven. Voor de eventueele klanten en liefhebbers van bloemen en planten is het van belang te weten, dat deze twee heeren hen gaarne zon der eenlge verplichting op „Sursum Corda” zullen rondleiden en alles willen uitleggen. Onvermeld mag niet blijven dat „Sursum Corda” ook gespecialiseerd is in rotstuinen, waarvan verschillende mooie exemplaren in deze omgeving getuigen van het vakmanschap van den heer Bodegraven. Voor bijzonderheden over prijzen en derge- HJke verwijaen we belangstellenden naar de ad vertenties in de Zaterdagnummers van ons blad. Ondanks een stlmuleering van het bedrijfs leven zal ook rechtstreekse!» overheidsbemoei ing voor de werkloosheidsbestrijding noodlg zijn. Tot heden komt de overheid in velerlei vorm aan de markt, maar niet met het uitsluitend motief van werkloosheidsbestrijding. En juist dat laatste zal in de toekomst noodlg zjjn en wel door uitvoering van openbare werken uit sluitend om het verschaffen van werkgelegen heid. Over de flnancieele mogelijkheden daar toe oordeelt men thans gunstiger. De overheid besteedde in 1930 voor f1115 millloen en in 1933 slechts voor f45 mlllioen. In het topjaar dus veel meer en in de crisis veel minder. Het moet juist andersom zjjn! Ook al houdt men rekening met verschillende factoren bij de beschouwing van deze cijfers, dan toch kan de overheid nog veel meer open bare werken laten uitvoeren. Objecten daartoe zijn er genoeg: wegenbouw, spoorwegverbete- ring, opruimen van krotwoningen en andere plaatseiyke objecten. Een zeer belangrijk neven verschijnsel geeft de uitvoering van openbare Z'crken door de secundaire werkverruiming Allerlei bedrijven krijgen mede werk door de uitvoering van openbare werken. Er zijn voorts nog veel meer mogelijkheden *ot werkverruiming: verkorting arbeidstijd, tegengaan van arbeid der gehuwde vrouw, be perking van onnoodige rationalisatie, enz. UitT financieel overzicht stippen wjj aan. dat de totale ontvangsten bedroegen 3359.03 en de totale uitgaven ƒ3313.77. alzoo een batig saldo aanwjjzende van 14536. Vermelden we nog, dat de jubileumwedstrijd „Alcmaria Victrix" en ,De Burg" het vorige jaar gehouden, een batig saldo van ƒ4.80 bracht. De openingswedstrijden op de banen van „De Rustende Jager" te Bergen brachten een batig saldo van f 153.63. De onlangs ge houden koopelwedstrijd daarentegen gaf een nadeellg saldo van 18.87 aan. De balans per 31 December 1936 gaf een heel wat gunstiger beeld dan die van 't vorige jaar; die per 31 Dec. 1935 wees een tekort aan van ƒ28.44, terwijl die per 31 Dec. 1936 sloot met een voordeelig saldo van ƒ119.56. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd ouder dankzegging. de 1O- 17) er. rn; iet en en 00 s wgl het be- irkgelegenheid. werkloccen blijven zitten. Men kanzich hiervan niet af maken door te wijzen op ons groeiend bevol kingscijfer. Laten wij dankbaar zijn dat dit nog groeit. Het is inderdaad niet gemakkelijk om de concrete middelen voor werkverruiming aan tv geven. Maar gemakkelijk of niet er moet meer gedaan worden in dit opzicht. Daarbij stelle men echter op den voorgrond dat de ..staat slechts een subsidiaire taak heeft. Hij litnag slechts optreden als bet particuliere inl- Uatief tekort schiet. Daarom Is de eerstgeroe- pene om de werkloozen weer in het arbeids proces m te schakelen, niet de Overheid maar het particuliere bedrijfsleven, zoo ruim moge- H)k genomen. Dan pas komt de overheid aan de beurt Om echter het bedrijfsleven in staat te stel ten arbeid te verschaffen moet de Staat daar toe de geschikte sfeer scheppen. Vooreerst met betrekking tot de bescherming van de binnen- landsche markt en den export. Ook ter bestrijding van het extremisme is het verschaffen van arbeid dringend noodzakelijk, besloot spr. De voorzitter sprak een dankwoord tot den inleider en zelde dat deze zoowel theoretisch als practisch volkomen thuis in werkloosheids vraagstukken is. Eenlge aanwezigen stelden vragen over het onderwerp o.a. inzake de financiering van openbare werken, waarbij pater Beaufort in zijn antwoord den nadruk erop legde dat ordening geen „crisisverschijnsel” is. De regeering heeft in deze crisis óók geordend, doch dat was een (noodgedwongen) surrogaat van de ordening, zooals wij die voorstaan, omdat het bedrijfsle ven toen zichzelf niet kon ordenem hoopen: mijn oudste broer deed de vreesdij ke ontdekking, dat zijn 20 francstuk een valsch geldstuk was en spoedig bleek, dat dit ook het geval was met dat van ons belden, andere broers. De bedoeling van grootvader bleek ons eerst later, toen wij In de eerstvolgende vacantie weer bjj hem logeerden. Wü hadden niet den moed te vragen, waarom hij ons een valsch geldstuk gegeven had. maar grootvader vroeg er ons zelf naar: „Van Antoine weet ik, wat hij met het geldstuk deed, maar jelui, wat deden jelui er mee?” Antoine dat was mijn oudste broer bleek het geldstuk te hebben teruggestuurd In een brief had hü grootvader geschreven, dat deze hem een ander, een echt, moest sturen. „Want.” meende hij. „U heeft mij doen denken, dat ik 20 francs bezat daar ik niet ge- loof, dat u mij valsch geld wilt geven, moet ik in geen geval ge- dttpeerd worden. U moet dus het 20 francstuk terugnemen sturen." Mijn andere broer. Charles, die twee jaar ouder te dan ik. had de keukenmeid in ver trouwen genomen, die het bereidwillig voor hem had uitgegeven als echt. Daartegenover had hij haar 5 francs voor de moeite toegekend. Wat mijzelf betreft, ik moest bekennen, dat Ik het geldstuk in zijn doosje had bewaard, dat ik me nog dikwijls er over heen boog en dan gaarne dacht, dat het echt was. Ik stelde mjj mijn luchtkasteelen nog als mogelijk voor en Ik genoot van de bekoring, dat het zóó mooi wu nogemsakt dat je T haast niet sag. Grootvader zei daarop tot ons: ..Kijk eens. ik heb jelui met opzet dat valsch geld als echt gestuurd om te weten, wat je er mee doen sou, zoodra je ontdekte dat het valsch was. Om een goeden kijk te krijgen op jelui karakter en om te weten, wat jelui in het leven kunnen be- teekenen, nam ik juist deae proef. Voof de bei de oudsten ben ik niet bang: Antoine redt en praat zich er wel uit; Charles te sluw, hij vecht zich gemakkelijk door het leven heen. Maar jjj en daarbij wees grootvader op mjj over jou heb ik zorgen. Jij bent een droomer. Jü be rust in den schoonen schijn, jij wilt de werke lijkheid niet zien. JU kunt overal terechtkomen en nergens; ik geloof niet, dat je kunstzinnig genoeg bent om artist te worden en wanneer het leven je grijpt, te er met jou van alles mo gelijk. Ik moet het beste voor je hopeh!" ,Xn grootvader heeft goed gezien; zjjn stel ling: „zeg me wat je doet met valsch geld en ik zal je zeggen, wat je bent of kunt en wordt." Is uitgekomen Mijn broer Antoine werd advo caat en heeft een buitengewoon drukke prak tijk; mUn broer Charles te eigenaar van een geweldig groote handelsmaatschappü. welke alle mogelijke artikelen inkoopt en weer verkoopt. ZU zijn beiden rijk geworden en hun naam te tot in het buitenland bekend. U ziet dus. „Maar uzelf,” onderbrak de nieuwe kennis met levendige belangstelling. „u vertelt toch immers ook. wat u is geworden?" „Och. jawel.” zeide Trlpoquet gemoedelijk glimlachend, jk bleef heel mijn leven in de wereld van den schün en ik heb er mijn bestaan gevonden. Ik ben namelijk tandtechnlker en ik vond een geheel nieuw procédé voor een vol maakt echt schUnend valsch gebit, dat ik u ten zeerste kan aanbevelen, gezien den toestand van uw echte tanden.” Dezer dagen ontvingen wij de memorie van toelichting op de begroeting 1937 van de ge meente Bergen. Naar ons ter oore kwam, is de gemeente er in geslaagd buiten den staat van noodlijdend- held te blijven; een .achokbreker” van onge veer f 40.000 scheidt haar daar van. Voor werkverschaffing te een bedrag van f76.340 geraamd, voor, steun aan werkloozen f27.000, steun kunstenaars f250. voor werkver schaffing aan jeugdige werkloozen f 1300. sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur f 39 500 en voor verpleging van arme krankzinnigen f 3990 Voor subsidie aan de Vereenlglng voor Vreem delingenverkeer is 11050 uitgetrokken. De op brengst van de kermis wordt geraamd op f 600 waartegenover f 100 aan onkosten staat. De kosten van huur van goedkoope arbei derswoningen worden geraamd op f3341, waar f 2792,40 aan Inkomsten tegenover staat. De uitkeeringen uit het wertloosheidssub- sidlefonds worden geschat op f60 042,50 en de extra uitkeerlng uit dat fonds op f21.206.50 Verwacht wordt, dat het batig slot van het Gemeentelijk Electriciteltsbedr. f 23.574.94 zal zijn en het nadeellg slot van het Oem Wo ningbedrijf f 1324.72. De netto opbrengst het belastlnghoofdstuk wordt geschat f 170.951,27. De begrooting sluit met een totaal aan ont vangsten en uitgaven van f 545 927.83. met een post voor onvoorziene uitgaven van f3300. De begroeting voor den kapltaaldlenst sluit met f 208.402^4. Inzake ordening merkte spr. op, dat die term doorgaans veel te eng wordt genomen, 's Men- schen leven is gericht op verschillende doel einden: cultureel, godsdienstig, lichamelijk, enz. Die doeleinden moeten niet alleen ieder op de juiste wijze worden nagestreefd, maar ook on derling in de juiste verhouding. Dat nu te de taak der ordening: een synthese dus geven van de menschelljke doeleinden. Moet men daarbij den nadruk leggen op de eerste plaats op de Verbetering der zeden? De Encycliek „Quadragesimo Anno" stelt naast zedenverbetering, als noodzaak ook een Verbetering der maatschappelijke instellingen. Naast persoonlijke zijn er dus ook zakelijke motieven voor ordening. Onze Maatschappij her vormt men niet alleen door verbetering der menschen Individueel maar ook door de noodlge omstandigheden te scheppen opdat een goed in dividueel leven mogelijk te. Daarom te ordening een prlnclpieele zaak voor alle tijden en elke maatschappij. Organen (Bedrijfschappen onder toezicht van de overheid) zijn daartoe noodlg. Wat kan voor de ordenlng-op soclaal-economlsch terrein In de eerstvolgende regeerperiode gedaan worden? Be vordering en inschakeling der bedrijfsraden. eoepele hanteering en verbetering van de wet ®p de algemeen verbindendverklaring van on- dernemersovereenkomsten. Voorzichtigheid te daarbij xel geboden, doch die mag niet ontaar den In een angst om tot resultaten te komen. In de Unie hield tie Alkmaarsche Kegelbond Vrijdagavond zjjn 30e jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Diepen, opende de niet druk bezochte vergadering met een woord van welkom. Na .voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd, bracht de secretaris het jaarver slag uit. Uit dit jaarverslag memoreeren wij, dat hef ledental is vooruit gegaan, evenals dat der clubs. Bedroeg het aantal clubs per 1 Ja nuari 1936 In totaal 21 met 225 leden, per l Januari 1937 was dit 24 clubs en 250 leden. Deze vermeerdering is het gevolg van het toetreden van de club Alles Om te Velsen en de oprich ting van de nieuwe clubs te Bergen: de Negen Jagers en De Rus. Het bestuur vergaderde het afgeloopen jaar 9 maal en de besprekingen werden steeds op de meest prettige wijze gevoerd. Aan ’t slot wijdde de secretaris verdiende woorden van waardeerlng aan t werk van den voorzitter, die 30 jaar de belangen van den bond heeft behartigd, de laatste 15 jaar als voorzitter op een wijze die aller waardeerlng verdient. Niets was hem te veel waar ’t het be lang van den bond gold. De secretaris besloot met den wensch, dat de bond zijn voorzitter nog lang mocht behouden. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn uitgebreid verslag. Spr. was ervan overtuigd, dat de secretaris het afgeloopen jaar veel werk heeft verricht. Het secretariaat is bij den heer Oostinga in uitstekende handen en spr. hoopte, dat ’t nog lang zoo mocht blijven. Daarna werd het jaarverslag van den pen ningmeester uitgebracht. Uit’t financieel overzicht stippen wy Is de belangstelling voor de komende Jambo ree overal groot, het kan al niet anders, of In de Bloemenstad, die in de onmiddellljke nabij heid van het kampterrein te Vogelenzang te gelegen en waar een groot deel van de te ver wachten gebeurtenissen zich zal afspelen, te de interesse al bijzonder algemeen. Dit bleek dan ook overduidelijk, toen de bekende Jambo- ree-brochure. die in de hoofdstad al dap per werd verkocht, op eenigszlns plechtige wijze aan Z. H. Exc. den Bteschop en aan den burge meester van Haarlem werd aangeboden. In de binnenstad was het opmerkelijk druk. Vele Haarlemmers waren op den eersten voorjaars avond uitgetogen, om van deze merkwaardige gebeurtenissen getuigen te zijn. Vanaf de Parklaan marcheerden om 8 uur vier troepen verkenners (twee troepen van de N. P. V. en twee troepen katholieke verkenners) naar de Nieuwe Gracht, waar de brochure „U komt" aan Z.H. Exc. Mgr J. P. Hulbers werd aangeboden. De Bteschop was naar bulten op het bordes gekomen en onderhield zich eenlgen tijd met de verkennersleiders, die met de troe pen Waren meegekomen: de commissarissen M. C. de Jong Jr. en B. Nooy en den propaganda leider voor het district Haarlem, J. C. Smit. Een jeugdige verkenner overhandigde Mon seigneur de brochure. De Bteschop sprak de Jongens toe en zcl o m. zeer verheugd te zijn, dat de voorberei dingen voor de komende Jamboree blijkbaar met zooveel enthousiasme worden getroffen. Monseigneur verklaarde, dat hij het werk van de verkennersbeweglng ten zeerste op prijs stelde. Met een daverende yell namen de verkenners van den Bisschop afscheid en vertrokken ver volgens, voorafgegaan door het polliie-muzlek- corps, naar de Groote Markt, waar een groote menigte verkenners, die vanuit alle boeken vaü de stad naar het centrum waren opgetnar-heerd. reeds stond opgesteld. Hetzelfde gezelschap, dat zijn opwachting reeds bij den bteschop had gemaakt, werd op het stadhuis door den burge meester ontvangen. Bij de korte plechtigheid, die In de burgemeesterskamer plaats vond wus ook de voorzitter van de plaatselijke afdeling der N.P.V., mr. Julius Hoog, tegenwoordig. Nadat de burgemeester de brochure in ont vangst had genomen, begaf hjj zich naar het bordes van het stadhuis, om de verdere feeste lijkheden op de Groote Markt bij te wonen. Meer dan 400 verkenners zongen uit volle borst het Padvinderslied, gevolgd dpor het re frein van het Jamboreelled. dat straks door duizenden padvinders in tientallen verschillen de talen .gezongen zal worden. Na een taptoe, waarop groep VII van de Haarlemsche padvinders de honder<|en luiste raars onthaalde, marcheerden de verkenners achter het politie-muzlekcorps naar de Nasaau- dezen tijd zoo zeer worden aangetast. Ordening en werkverruiming komen dan aan de beurt. Spr. zette echter uiteen dat ordening: het scheppen van een synthese In onze menschelljke doeleinden, beteekent het vervullen van onze hoogste plichten en dat werkverruiming princi- pieele Christelijke Staatkunde te. Tot leden van de kascommteaie 1937 weides benoemd de heeren T. Bonsetna en P. A. da Lange. Bjj de hierna gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren G Oo*>- tinga en D. M Postma herkozen. In de plaats van den heer G W Nordemann werd gekozen de heer C. v. d. Cappelle te Behagen Het voorstel van de Kegelclub „Gooi geen poedels" te Behagen, om naast het Ud van de keuze-commtesie te Schagen nog twee leden te benoemen, vond bestrijding van den heer Bon- sema. die het oorspronkelijke besluit verdedig de: drie leden uit Alkmaar en twee leden uit Schagen. Daartoe werd besloten. De vergadering hechtte de goedkeuring aan het voorstel van het bestuur om in de vacature van de technische commissie van den Ned. Ke gelbond den heer M. JUnming candidaat te stel len. Tevens het voorstel te doen deae commissie uit te breiden, zoodat in ieder district een lid van de techn. commissie zal zijn. Vanzelfspre kend te het. dat. wanneer dit laatste voorstel wordt aangenomen, het de bedoeling te, dat de heer Jimmink dan candidaat zal zijn voor het district Noord-Holland. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat er plannen bij ’t bestuur bestaan om als sluiting, dus als slot-apotheoae. van t 30- jarlg bestaan te organiseeren een wedstrijd, waaraan verbonden *t persoonlijk kampioen schap. over 11 of 12 banen en wel 3 banen in De Unie, Alkmaar. 3 banen In Bergen, 3 banen in Schagen. 2 banen In Central. Alkmaar, en 1 bjj den heer A. de Wit. Alkmaar Het bestuur zou het voorshands reeds zeer op prijs stellen, wanneer veel kegelaars aan dezen z.g. rondgang zouden deelnemen. Over 9 banen, die In Alkmaar (De Unie), Schagen en Bergen, heeft 't bestuur reeds de beschikking gekregen en men hoopte ook de toezegging der ander? banen te verkrijgen. In September wordt 't eerste lustrum van de banen te Schagen herdacht. Het voornemen be staat dan te Schagen een concours te organl- seeren. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat voor ’t concours, ter gelegenheid van 't dertig Ten slotte wees spr. op het prlnclpieele ka rakter van de belde vraagstukken: werkverrui ming en ordening. Ordening te wel geen heilige zaak, geen dogma. doch wel een belangrijke prlnclpieele zaak. Soms wordt opgemerkt: laten wjj nu eerst •trjjden voor onze godsdienstige belangen^ die inj laan, vaar de groepen werden ontbonden Plotseling eenter zagen ze over den rand een staart ver schijnen en een geweldig glibberig lichaam, voorzien van vin nen en een groeten visschenstaart legde zich ter ruste. „HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI, Hepen beiden, uit één mono. Nu begrepen ae wat het bordje „paa op, gevaarlijk" beteekende. ripoquet. vrijgezel op gevorderden leeftijd, was naar de besneeuwde bergen getogen om er de wintersport te genieten. Voor zichtig en behoudend van aard, had hjj daar toe de beoefening gekozen van dat onderdeel, wat mede van het grootste belang te voor het welslagen van sportieve gebeurtenissen en den naam „belangstelling" draagt. Tripoquet bleef door deze methode ook .Jlt” en had er zeker niet minder verstand van de sport door en recht tot een oordeel dan iedere andere hotelgast. HU bezocht alle meest verschillende wedstrUden en daar hü een aangename kerel was In den om gang. die bovendien op volmaakte wijze wist voor te wenden, dat hü lederen amateur, die tot hem sprak, als deskundige en zoo noodlg als een buitengewone kracht In zün tak van sport beschouwde, zag men hem gaarne en was hü altüd door vrienden omringd. Op een avond zat Trlpoquet in het restau rant van zün hotel en luisterde half geïnteres seerd naar de dansmuziek en naar de gesprek ken van zün mede-gasten TerwUl de ontspan ning door anderen zóó actief werd betracht, dat het hun büna een inspanning werd, zag Trlpoquet deze wereld van schün met zün on verstoorbare kalmte en evenwichtige berusting glimlachend aan en wist zich aldus meer dan Iemand van de .acteurs" te amuseeren. Aan het tafeltje bü Trlpoquet zaten een dame en heer, nieuwe gasten, waarmede hjj in den namiddag tüdens de bobslee-wedstrüden had kennis gemaakt. Er waren af en toe eenlge op merkingen en men zat genoeglük. als oude vrienden, bjj elkander. Langzaam ontstond een geregeld gesprek en men besprak de behandeling van vreemdelin gen In het algemeen. „Zelfs ben ik niet ontkomen aan een proef neming om mü valsch geld in de handen te stoppen." klaagde de nieuwe kennis. „Och," meende Trlpoquet zachtaardig, .JÜS het niet te duur wordt men te op reis en men kan het gevoeglük bjj de onkosten no- teeren.” .Maar ik beschouw het als Iets gemeens, iemand te bedriegen met Iets, wat hjj niet be- oordeelen kan." hield de nieuwe kennis vol. .Alles te betrekkeiyk in deze wereld van schijn." filosofeerde Trlpoquet. .jen valsch geld leent zich tot merkwaardige proeven. Ik zou u daar een typisch staaltje van kunnen ver tellen.” ..Dat klinkt interessant en ik ben er nieuws gierig naar." antwoordde de kennis. „Goed," aeide Trlpoquet. .Het te een voorval uit mijn jeugd, dat mü steeds te bügeblaven. Ik heb twee broers en Ik herinner mu met hen de heerlükste vacantles te hebben doorgebracht bü onzen grootvader, die bulten woonde. Groot vader was onze groote vriend, hü kon zóó prachtig vertellen en hü liet ons steeds alle mogeiyke vryheld. wanneer we bü hem logeer den. Bovendien kregen we leder jaar met Kerst mis een geschenk van hem, dat om de bUaon- dere keuze altijd onze grootste verrassing was en ons reeds weken lang te voren bezig hield. Eens kregen we, mijn oudste broer was toen dertien en Ikzelf bUna tien jaar. als kerstge schenk een twintig francstuk toegezonden. Wü waren verbluft: geld kregen we nimmer en een dergelüke schat was voor ons jongens iets on gehoords. Wq waren er vol van en bespraken alle mogelükheden. welke zich nu voor ons openden. Ik bewaarde mün geldstuk in een doosje en Ik kon er. Ik weet niet hoe lang, op staren, terwyi mü allerlei luchtkasteelen voor oogen stonden. Plotseling werden al die kasteelen tot puln- Zaterdagmlddag hield onder zeer groote be- Mnystelling de RK. Kamercentrale Haarlem der R.K. Staatsparty een algemeens vergade ring in het gebouw ..St. Bavo’’ te Haarlem. De voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman, her dacht in een kort gebed het overleden lid. den heer Weidema, secretaris van de RK Klesver- eeniging te Amstelveen. De voorzitter deelde mede dat mr. Geseling in Mei voor Haarlem zal komeg spreken. Pater mr. dr. D. Beaufort OFM hield ver volgens een rede over „Onze taak in de naaste toekomst”. Spr. wees op <fe buitengewone be langrijkheid der as. verkiezingen, ons daarom bezinnen op onze taak komst. Het meest urgente vraagstuk is houd en vermeerdering der wei Nederland mag niet met 400.000 Ml.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 7