an ONS BLAD Mussolini trekt door Lyb Europa geteisterd door stormen, sneeuwjachten en overstrooming I Btiii w I L lil IK heden De opmarsch naar Madrid DIJJERS T" Het nieuws van Het gezelschap heeft Het Paaschfeest in Vaticaanstad DE BAROMETER i 82.500.000 pond voor het luchtleger MGR. GRAAF VON GALEN BUIGT NIET JOH. LAUWERS PAYGLOP J ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER TIJDENS DE VASTENDAGEN SPECIALE MAGERE DINERS en GESOIGNEERDE dagschotels De verwoestingen aan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 16 MAART 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. 140 de Fransche kust Orde belasterd in een Duitsch lexicon Protest bü dr. Goebbels DE MOLLISONS te Goede berichten over Maria van Roemenië u 4 Vlaanderen is op vele plaatsen overstroomd Bom bij de kathedraal van Montpellier Journalisten die niet mogen fotograf eer en Aardschuiving bedreigt een dorp Tot bij de loopgraven der regeeringstroepen De kerkverkiezingen in Duitschland Honderdjarig priester op Syracuse De Oldenburg door de Fulda geramd De Ksschop weigert in zyn Kerk blad Auflagenachrichten pan het Propaganda-minis- terie op te nemen Het antwoord van Von Neurath De Britsche begrooting voor de luchtmacht ingediend De rooden bevestigen opnieuw, dat de rechtschen hen terugdringen Z. H. de Paus zal de plechtige Hoogmis op len Paaschdag bywonen Een Engelsch blad heeft scherpe critiek DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Scheepsbotsing op de Schelde bij Antwerpen De Nazi-activiteit in de Vereen. Staten Hakenkruisen op een synagoge New York geschilderd 120 auto’s noodig „Broeders van Barmhartigheid** krijgen echter genoegdoening I ADVERTENTIEPRIJZEN t Per lossen regel 20 cz ingez. med. 40 g p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Zweden, Schotland, Ierland en Wales overdekt met een hooge sneeuwlaag Bezichtiging van ontzagwekkende en angstig bewaakte ver dedigingswerken 11W IIIl/?//7/7^^ NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD i over*troomin<en en van O O op en ga Lan te Nog eiken dag leest hy de H. Mis W«. t CLEMENS AUGUST i e De Dally Telegraph wijdt een hoofdartikel •an het bezoek van den Duce aan Lybië, waar Mussolini aan boord van het vaartuig, dat hem afhaalde van den kruiser .J’ola” en hem naar de Libysche kust bracht Alleen de onverschrokken kerkvorst Cle men. August Graaf von Galen, Bisschop van Munster, weigerde bedoeld artikel op te nemen. De hertog van Gloucester heeft in Robin Hood Court een laboratorium geopend, speciaal bestemd voor onderzoekingen in verband met de druk-techniek kuat- idoe hun we lder «e- Mussolini maait evenwel niet uitsluitend zün auto gebruik. Sommige gedeelten van den langen weg legt hij per vliegtuig af. Slechte en kelen getrouwen is dat bekend. De felle perscampagne tegen de Vereenigde Staten, die werd ingezet na de uitlatingen van La Guardia, ia geheel gestaakt. Volgens wel- Ondanks het zware spervuur kon echter niet verhinderd worden, dat de rechtschen er in slaagden hun verband te herstellen en den aanval openden. De troepen van Franco wisten door te dringen tot bü de loopgraven der regeeringstroepen. Uit Moskou wordt bericht: De voorjaars- overstroomlngen in de Oekraïne nemen dit Jaar bijzonder dreigende vormen aan. De begrooting voor de Britsche luchtmacht be draagt 82.500.00g pond sterling. Mgr. von Galen weigert een bericht van het Duitache propaganda-ministerie in zün kerk blad op te nemen. Tot waarnemend voorziUer-hoofdkwartiereem- missaris der Katholieke Verkenners Is benoemd mr. René Hóppener te Roermond. t de in i' te ht- >rm teL nst ug ms of uit e n n a e genachrichten” op te nemen en tegen de Inbe slagname van kerkbladen door de Staatspolitie, heb ik bij den Heer Minister voor Volksvoor lichting en Propaganda protest aangeteekend.” sche i Uit der r In de omgeving van Kriwoirog zijn vele rivie ren uit de oevers getreden en alleen in de stad ROCHEFORT, IS Mrt. (Havas). De storm, die aan de Fransche Westkust woedt, is één der hevigste sedert langen t(jd. De golven hebben een schade aangericht, die op mil- lioenen wordt geschat. Vele dijken zijn weg geslagen, verbindingen zijn verbroken, hui zen staan onder water, muren zijn ingestort, de te velde staande gewassen vernield. De scheepvaart ligt stil. Ook verder van de kust zjjn daken weggevaagd en palen omge- worpen. Aan het front van de Jarama drongen de recht schen door tot bü da loopgraven der regeerings troepen. De Woensdrecht heeft pech bü het verlaten van den Nieuwen Waterweg. De man. die in verband met den ouden moord te Drachtster Compagnie is aangehouden, weer op vrije voeten. ben sier t te ege Iet ren :h o- ;n it El s 9 5 Mussolini bezichtigt dan in den daardoor vrijkomenden tüd de ontzagwekkende en angstig bewaakte verdedigingswerken, wel ke gedurende en sinds den Abesslnischen oorlog langs de Lybische kust zijn aange legd. Een Spaanach Missionaris, Ff. Raymond Ser ra, die elf jaar werkzaam was in China, in het door bandieten geteisterde gebied en die voor herstel van zün gezondheid naar Spanje was teruggekeerd, is volgens ontvangen inlichtingen op het Franciscaansch College voor de Missie In China alhier spoorloos verdwenen. In de maand Mei van het vorig jaar was hjj naar Catalonië gegaan, waar thans de Rooden hun terreur uitoefenen en men neemt aan, dat hü door de Marxisten is vermoord. Het is wel een heel tragisch geval, zoo schrijft het tijdschrift „China", dat een Missionaris uit het door bandieten geteisterde China naar huls terugkeert om daar de kroon der martelaren te ontvangen. Het ononderbroken neerdalen van groote hoeveelheden sneeuw heeft het spoorweg verkeer in Zweden groote vertragingen be zorgd. zelf staan reeds vijfhonderd hulzen onder water. De waterspiegel is hier ongeveer zeven meter gestegen. IJ n oa ken te, x>t een aart lan- BUITENHOF TEL. 117375* DEN HAAG ver- xin- al- jeen »uze erg- te n- t- cimo ners, ver- voor ■nnii rd ü- Stand op Dinsdag «r vza.: 745.4 Vorige stand: 754A In Noord-Ierland ligt bijna heel het verkeer stil. In Belfast dreigt schaarschte aan melk te ontstaan, daar men de melk niet meer naar de stad kan vervoeren. In een deel der in dustrie bedrijven begint ook steenkoolschaarsch- te op te treden. In de ziekenhuizen heerscht gebrek aan belangrijke benoodlgdheden. De sneeuwstormen zün de hevigste, die Noord - Ierland sedert 10 jaar beleefd heeft. MO 7 DERNA, 15 Maart. (Reuter) Mussolini, die een vftfdaagsch bezoek aaa Lybië brengt, maakt op zün reis langs den nieu wen kunstweg gebruik van een auto. De ebef der Itoliaanecbe regeering en zün ge volg hebben voor hun ns plaatsing 12S auto’s noodlg, welke een «toet 8 WÖ* lengte vermen. VOETVERZORGING MACDALKNENSTR te TEL 1447 Pater Mario Gulino, Carmeliet van de Strenge Observantie, die op 5 Maai;t 1837 werd geboren en in 1862 de H. Priesterwijding ontving, heeft dezer dagen onder groote Ragusa, bisdom Syracuse, verjaardag gevierd. Zoo goed als geheel Schotland, Wales en hei Noordelük deel van Engeland zün even- eens in de laatste dagen door sneeuwstor men geteisterd, zooals men ze in jaren niet heeft beleefd. Men herinnert zich evenmin dat een zoo uitgestrekt deel van het land met sneeuw bedekt was. Sassoon zeide zeer tevreden te zün ten aan zien van de recruteering van gespecialiseerd en vliegend personeel. In 1936 stelden wij ons voor, 11.000 man voor de luchtmacht in dienst te nemen. Onze plannen zün geheel ten uit voer gelegd. In het komende jaar hopen wij 1175 bestuurders op te leiden. Wij organiseeren een evenredige reserve en een groote uitbrei ding der strijdkrachten voor de eerste linie. Den loyalen zijn zware verliezen toegebracht, aan het front van Guadalajara gaat be recht- narsch voort. tadrid wordt gemeld, dat waarnemers eringstroepen gistermiddag in den sec tor van de Jarama concentraties hebben ont dekt van zeer belangrijke troepen. Gedurende twee uren bestookten de kanonnen der loyalen daarop den vijand, die gereed stond tot den aanval over te gaan. Dit Jaar zal hü zijn 75-jarig priesterfeest vieren. Hü verheugt zich nog in een goede ge zondheid en nog lederen dag kan hü zonder eenigerlei hulp de H. Mis opdragen. Hü is nog helder van geest en zün geheugen laat hem nog niet in den steek, zoodat hü nog smakelijk kan vertellen, van wat hü vroeger beleefd heeft. Het noodweer heeft het water van de Cha- rente stroomopwaarts opgestuwd, zoodat een overstrooming is ontstaan, waardoor het vlieg veld van Rochefort en talrijke welden in de om geving onder water geloopen zijn. Verscheidene wegen langs de kust staan gedeeltelijk blank. Het is verboden boven Tobroek en het om liggende gebied te vliegen. Oorlogsschepen liggen voor de kust voor anker, terwijl bereden cara binieri, Italianen en Arabieren, op gezette tij den langs de kustzone patrouilleeren. De Duce zal in vijf dagen 1000 mijl afleggen. Vanmorgen is Mussolini van Dema vertrok ken om zich per auto langs den nieuwen weg naar Benghazi te begeven. Te Benghazi heeft de Duce een oogenblik vertoefd bü bet monu ment voor de dooden van den oorlog van Uil en voorts een bezoek gebracht aan het burger- luchtvaart terrein Te Benghazi is generaal Dénafn, de inspec teur van de Fransche overzeesche luchtstrijd krachten, die een lange reis-In Afrika gemaakt heeft, door Mussolini in het regeeringspalels ontvangen. groote gisteren De president van de Mexlcaansche republiek, Cardenas, heeft verklaard, dat Mexico ook in het vervolg wapenen zal leveren aan de Spaan- sche regeering. BOEKAREST, 15 Mrt (Reuter). In offl^l- eele kringen verklaarde men hedenavond, dat de toestand van koningin-moeder Maria van Roemenië verbeterd is. en dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat Ook in Noord-Ierland hebben de laatste dagen zware sneeuwstormen gewoed, die evenals in Schotland groote schade hebben aan gericht WEENEN. 15 Idrt. (Stefani). Het dorp Voels op drie kilometer afstand van Innsbrück gelegen, wordt bedreigd bedolven te worden door een 150 meter hoogen heuvel, welke Vrü- dagnacht !s gaan glijden. Gedurende den afge- loopen Zaterdag heeft de heuvel zich 30 meter verplaatst Dit natuurverschijnsel werd ver oorzaakt door den geweldigen regenval van den laatsten tüd en het smelten van de sneeuw. Reeds moesten verschillende hulzen ontruimd worden. ANTWERPEN. 15 Mrt. (D. N. B.) Het Dultsche stoomschip Oldenburg, dat 1360 ton meet en gisteren uit Antwerpen naar Casa blanca was vertrokken, werd buiten de haven door het binnenkomende Dultsche motorschip Fulda geramd en zoo ernstig beschadigd, dat de Oldenburg aan den grond moest worden gezet. De passagiers en opvarenden bevinden zich in veiligheid. De bergingswerkzaamheden zijn in vollen gang. Het motorschip Fulda heeft zün reis kunnen voortzetten. Stormen, sneeuwjachten teisteren Europa. Mussolini's reis per auto en vliegtuig door Lybië. ingeflchte kringen heeft Von Neurath den Amerikaanschen ambassadeur geantwoord, dat hü het incident, dat de betrekkingen tusschen beide landen verstoord had, betreurde. Hü zou daaraan hebben toegevoegd, dat de uiterst felle uitdrukkingen, door de Duitache pen gebruikt, niet in overeenstemming waren met de meaning der Duitache renewing. LONDEN, 15 Mrt. (Reuter). Bü de in diening van de ontwerp-begrooting voor de luchtmacht, heeft Sassoon er de aandacht op gevestigd, dat deze begrooting, die 82A00.006 pond beloopt, 36 millioen pond hooger ia dan de voorgaande tegen gemid deld 18 millioen pond in de jaren, die aan de uitbreiding der bewapening vooraf gingen. Het autoverkeer moest grootendeels stop gezet worden. Hooge sneeuwmuren blokkeeren de wégen, soms zijn de auto's geheel onderge sneeuwd. In Stockholm sneeuwt het nu al vijf dagen achtereen, zonder ophouden. Met de grootste moeite houdt men, met behulp van sneeuwploegen en arbeiders, de straten nog zoo vrij, dat zü begaanbaar blijven. Naar te Oslo ontvangen berichten melden zün twintig Noorscbe zeilschepen, die te zamen 300 man aan boord hebben, in de Witte Zee overvallen door een hevigen sneeuwstorm die hen In gevaar heeft gebracht. Oost-Vlaanderen wordt door ernstige overstroomlngen geteisterd, welke aanzien lijke materleele schade hebben veroorzaakt. Bü schrijven van 5 Maart deelt de Bisschop aan alle pastoors en rectoren van zijn Bisdom de motieven mee, waarom hü verboden heeft bedoeld artikel op te nemen. Wü laten eten letterlijken tekst van bedoeld Bisschoppelük •chrüven hieronder volgen: „Het Kerkblad voor Münster is deze week door de Geheime Staatspolitie in beslag geno men en ook voor de overige bisschoppelijke weekbladen dreigt eenzelfde maatregel te wor den genomen. Het district Noord-Westfalen van het Rüksministerie voor Volksvoorlichting en Propaganda verlangt, dat offlcleele kerkbla den en bisschoppelijke weekbladen een z.g. Auflagenachricht, een opgedrongen artikel Bullen afdrukken, waarvan de tekst niet door een kerkelijke instantie is geschreven. Daar dergelijke .Auflagenachrichten" bü het afdrukken niet als zoodanig gekenmerkt zün, moet by het opnemen van dergelüke artikelen in kerkelüke weekbladen noodzakelükerwijze de indruk gewekt worden, alsof deze copy van een kerkelüke instantie afkomstig zou zün en door deze autoriteit zou worden goedgekeurd. Dat zou echter een misleiding van de lezers van het Kerkelijk Weekblad zün. Een dergelüke misleiding kan ik bü katho lieken niet tolereeren. Daarom heb ik de re dactie van de offlcleele kerkelüke weekbladen in ons Bisdom opdracht gegeven de opname van „Auflagenachrichten’’, die door andere dan kerkelüke instanties worden aangeboden, te weigeren. Tegen deze poging, om de offlcleele kerkelüke weekbladen van ons bisdom te dwingen ^ufla- Gebrulk makende van opklarend weer heb ben de rechtsche luchistrüdkrachten duizenden proclamaties neergeworpen op Guadalajara, waarin de bevolking bezworen wordt zicji te bergen of te vluchten voor de volgende ge vechten begonnen zullen zijn. Generaal Varela heeft het bevel over de dlvi- sie-Avila op zich genomen ter vervanging van generaal Serrador, die benoemd zou worden tot inspecteur over de Guardia Civil. belangstelling in zün honderdsten MONTPELLIER, 15 Mrt. (Havas). Van avond is een helsche machine ontploft, welke tegen den muur van de kathedraal was gelegd. Door de ontploffing zün alle ruiten in de om geving gebroken. LONDEN. 15 Maart. De JMily Telegraph” meldt uit Berlijn, dat, hoewel het reeds een maand geleden is, dat rijkskanselier Hitler heeft Ingegrepen in den strtfd in de Evangeli sche kerk door te bepalen, dat verkiezingen moeten worden gehouden voor een nationale synode, welke een nieuwe kerkelüke grondwet zou moeten opstellen, er nog slechts weinig voortgang schünt te zün gemaakt bü de vast stelling der voorwaarden waaronder de verkie zingen moeten geschieden. Er schünt geen vooruitzicht op te bestaan, dat de verkiezingen begin van de volgende maand zullen worden gehouden, zooals oor- spronkelük in het voornemen heeft gelegen. Evenmin is er eenig spoor, dat de geste van Hitler iets heeft uitgewerkt om den vrede te herstellen. De belüdende kerk van dominé Niemoeller en de Dultsche christenen staan nog steeds scherp tegenover elkander en het heeft allen schün dat elk der beide partijen er op ml staan haar eigen synode te kiezen. Behalve den nieuwen weg, welken de Duce zoo juist heeft Ingewüd, is er nog een nieuwe weg van strategische beteekenis, die meer in Zuide- Hjke richting loopt naar de grens van Egypte, waar hü doodloopt op een prikkeldraadversper ring. De weg naar Jarabub, die nog Zuidelüker ge legen is, is verbeterd en verbreed. De journalisten, die den Duce op diens reis volgen, hebben toen zü aan land kwa men de ernstige waarschuwing gekregen, dat zü niet mochten fotografeeren in bet uitgestrekte kustgebied. NEW-YORK, 15 Mrt. (Reuter). Elf oranjekleurige hakenkruisen werden ontdekt, geschilderd op den muur van een sy nagoge nabü Central Park. De politie heeft in structies gekregen uiterst waakzaam te zün bü alle synagogen. de chef der Italiaansche regeering „Beschermer van den Islam” is genoemd. De Duce, aldus het artikel, wordt begroet op een wüze, welke herinnert aan de voor-oorlog- sche propaganda-toumée van keizer Wilhelm en er is een proclamatie uitgegeven om uit te leggen hoe en waarom Italië, anders dan andere Europeesche landen, de trouw der Mo- hammedaansche wereld kan opeischen. Het is merkwaardig, dat dezelfde Westersche mogendheid, welke onlangs over de onafhanke- lükheidseischen van een staat met een groote Mohammedaansche bevolking heeft beschikt en na den bomaanslag te Addis Abebg Moham medanen en Christenen op wreede'wüze heeft vermoord zulk een sympathiek»» belangstel ling in de „wettige eiseben” der Mohamme daansche staten, die onafhankelük zijn, tot uit drukking brengt en den nadruk legt op de „meer dan correcte houding”, welke wordt aan genomen nopens Mohammedaansche bewegin gen in landen, waar ..Italië nog niet direct heeft kunnen intervenleeren”. Italië, aldus vervolgt het artikel, is voor het oogenbllk op zoek naar de gunst van - het na bije Oosten en acht het nuttig alle mededin gende Westersche mogendheden te beleedigen. Lybië is vier jaren geleden „gepacificeerd", na twintig jaren van bloedige slachtingen en con centratiekampen. welke de bevolking van Tri polis hebben doen verminderen van 1.500 000 tot 800.000 zielen en waar dorp na-dorp/fooe straf expedities is uitgeroeld. „Woeatenü tot stand te brengen en dat vrede te noemen” was niet de beste of meest succes rijke politiek, welke het oude Romeinsche rijk heeft gevoerd, doch het moderne Romeinsche rijk moet nog de voordeelen leeren van het al- i tematief; uitbreiding van vrijheid en burger- I dom. Wat in het binnenland van Lybië, even als in het binnenland van Abessinlë nog steeds voortduurt, moet grootendeels een kwestie van vermoeden blüven, maar het zal verrassend zijn, indien de Arabische landen zich zouden haasten de Italiaansche „bescherming" te aanvaarden uitsluitend op grond van een vurig manifest. WEENEN', 14 Maart. (Havas). Door tus- schenkomst van haar advocaat heeft de „Orde van de Broeders van Barmhartigheid" bereikt, dat een artikel In het nieuwe Mayers Kon- versatlons-Lexicon", waarin de moreele repu tatie van de Orde wordt aangetast, gerectifi ceerd zal worden. Erkend zal worden, dat de Orde bestaat sedert 1537 en in Duitschland 29 en in Oostenrijk 15 ziekenhuizen onder houdt. De Weensche .Jteichspost" schrijft, dat niet tegenstaande de rectificatie over de Broeders van Barmhartigheid in het Mayers Konvena- tions Lexicon, het werk toch onbruikbaar blijft, zoolang de onjuistheden over den moord op Dollfuss niet zün rechtgezet. SALAMANCA. 15 Maart. (D.NJk) Alle rechtoche zenders hebben een rriüklukfen- de verklaring uitgezonden, waarin de be richten der regeering over sucoesvolle te genaanvallen worden tegengesproken. Het Rijkspropaganda-Ministerie heeft on langs aan heel de Dultsche Pérs opdracht ge geven een .Auflagenachricht” te verspreiden, cat alle bladen, ook de kerkelüke weekbladen en Zondagsbladen verplicht waren op te ne men. Bedoeld artikel bevatte een lasterlüke aan tijging van Mgr. C. Gröber, Aartsbisschop van Freiburg. De aviatrice Amy Mollison beeft een ver- zoek tot echtscheiding Ingediend tegen haar echtgenoot James Mollison. Hedenochtend is de Durme buiten de oevers getreden. De düken zün op vüftien plaatsen ge broken en de grootste doorbraak heeft een lengte van zes meter. Talrijke wellanden en lan derijen staan blank, terwül ook de straten en de markt van het stadje Lokeren onder water staan. Ook de Dender is bulten de oevers getreden en heeft akkers en weilanden onder water ge zet. In Dendsrmonde zijn de kelders vol water geloopen. Tusschen Gent en Baesrode is het water van de Schelde tot een «eer hoog peil gestegen. i - "ÜRt Gedurende het week-einde is dool ingetreden in Ierland, waardoor ernstige overstroomlngen zün veroorzaakt. In Schotland en Noord-Enge- land daarentegen bleven de sneeuwstormen aan houden, zoodat verscheidene dorpjes en boeren hoeven van de buitenwereld zün afgesloten. Vooral de boeren hebben groote schade ge leden. daar duizenden stuks vee zün omge komen. In Noord-Engeland en Zuid-Schotland Is thans eenige verbetering gekomen in den toe stand der wegen. De schade is over het algemeen groot. VATICAANSTAD, 15 Mrt. (Havas). De Osservatore Romano meldt officieel, dat Z.H. de Paos de plechtige Hoogmis op eer sten Paaschdag In Vaticaanstad sal MJ- wonen. F De Duce in Lybië Pk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1