G ONS BLAD E m s Engelsch vliegtuig neergestort Sir Austen Chamberlain overleden De strijd in de vlakten bij de Spaansche hoofdstad I I ■I I I Het nieuws van heden Ongeregeldheden te Clichy Onrust in Noord- China Het Paaschfeest in Vaticaanstad Vlotte proefvlucht Als een Caesar... DE BAROMETER De zaak-Smolar I I s Naar een nieuw Westelijk pact? In brandende mijn ingesloten DUITSCHLAND, DAT HET CONCORDAA T SCHENDT JOH. LAUWERS FAYCLOP 3 ALK MAAK VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 17 MAART 1937 'O Het geschut in actie v. op het geheele front 3 dooden en tientallen gewonden l gegeven n Is De monniken hebben overwonnen e. Franco keert te Burgos van het front terug Samenzweringen tegen de nazi-regeering Staatsman van groote beteekenis Te Berlijn moet men op zijn woorden passen Een plotselinge dood tengevolg van een hartaandoenin Alle drie inzittenden vonden in de Schwabische Alpen den dood De Osservatore Romano beschul digt de Duitsche regeering Veertig Japansche mijnwerkers reeds omgekomen? Een hevig luchtgevecht werd geleverd boven de stad Guadalajara DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De inschrijving reeds volteekend ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De echtgenoote van Leipart krijgt zes maanden gevangenisstraf Drie Koreanen bij smokkelen van suiker gedood A De tweede tranche .der Fransche leening Ook de zegen „Urbi et Orbi” zal door den H. Vader worden Duitsche kringen wenschen den terugkeer naar de klassieke Locarno-gedachte Een veldslag met de politie door tegenstanders van de Parti social francais Het bevel tot uitzetting voor onbepaald en tyd in getrokken Een triomfale intocht van Mussolini in Tripolis ADVERTENTIEPRIJZEN: "Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De schoolstrijd is een openlijk conflict meer dan N00RD-H0LLANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE JAARGANG No. 141 Sir Austen Chamberlain overleden. vtoataal- =x w 1 ra Dwitacbe kvingen bepleiten de gedachte van een nieuw Locamo-pact. Da derde dader van den mistakten .verval een postauto te Dan Haag rearresteerd. Zeedijk te Hoedekenskerke beschadigd. O O Steeds weer riet men aanduidingen, wel ke den weg wijzen, waarlangs men, indien het mogelQk ware, het christendom wil ver nietigen. By Somoslerra hebben de rechtschen sedert hot aanbreken van den dag de stellingen en de verbindingslijnen der regeeringstroepen onder vtfur genomen: de llnkschen reageerden daarop slechts zwak. Troepenconcentraties achter het front werden door het geschutvuur der natio nalisten verspreid. De regeeringstroepen hebben een krachtlgen aanval ondernomen op de stellingen, die sinds twee dagen in den sector ten Noorden van de Jarama In handen der rechtschen zyn. Vliegtuigen der regeeringstroepen hebben de stellingen der rechtschen in en om Brihuega gedurende verscheidene uren hevig gebombar deerd. Na een kort maar zwakr bombardement der rechtsche Unies drongen de rooden. on danks het spervuur der rechtsche artillerie tot de rechtsehe linies door, waar een ver beten strijd werd aangebonden, die twee uur duurde. Tengevolge van het feit, dat recht sche reserves in het veld gebracht werden, werden de regeeringstroepen teruggeworpen en achtervolgd. Ngdere berichten uit Barcelona melden, dat vanochtend bij het bombardement op de stad door vliegtuigen der rechtschen ze ven personen gedood en 34 gewond zijn. Generaal Varela bekijkt een Russische tank, die op de rooden in den Jarama- sector bij Madrid is buitgemaakt Bij het Escoriaal namen de regeerings troepen de stellingen der rechtschen onder vuur; tegen den middag werd dit vuur be antwoord, zoodat zich tot den avond van Las Navas tot Robledo de Chavala een on afgebroken vuur liet hooren. Ook aan de Westzijde van Madrid, bij de universiteits- wijk en de Fransche brug. was het geschut in actie. Het blad wijst verder op de verklaring van minister Wagner, die heeft gezegd, dat tot eiken prijs de eenheidsschool verwezenlijkt zal worden en de Osservatore voegt hieraan toe, dat de schoolstrijd een openlijk conflict is. PARIJS, 16 Mrt. De heer landau, de direc teur van het Joodzche telegraafagentschap. die op het oogenblik te Parijs vertoeft, deelt mede, dat als gevolg van het protest, dat een commis sie van drie namens de buitenland ache persver- eenlging bjj het ryksmlnlsterie van Buitenland- sche Zaken heeft Ingediend en een onderhoud van den consul der Vereenigde Staten met Hy- drick, den medewerker van Himmler, leider der Gestapo, de verblfjfsontzegglng van den Ameri- kaanschen journalist Boris Smolar, correspon dent van het Joodsche telegraafagentschap te Berlijn, voor onbepaalden tijd la ingetrokken. Men begrijpt dan ook niet, dat een dergeiyk voorstel als onvereenigbaar met de Volkenbonds- gedachte en het Kellogg-pact beschouwd wordt. Ook het argument, dat de Dultsch-Itallaan- sche voorstellen het gevaar voor een dictatuur der vier Westelijke mogendheden In zich sluiten, wordt hier onjuist geacht. Naar Duitsche opvatting daarentegen zou de eerbiediging der Belgische wenschen ge heel Noord-West Europa er voor bewaren, een nieuw oorlogstooneel te worden. B(j incidenten in Noord-China werden drie. Ka- rennen gedood. Binnenkort conferentie te Gravenhage ver wacht ter bespreking van het lange-golfvraag- stak in Europa. ROME, 16 Maart. (Havas) Vanavond is Mussolini te paard, omringd door Arabische cavalerie, en onmiddellük voorafgegaan van twee ruiters, die als in de oudheid lictoren bundels droegen. Tripolis als in een triomf tocht binnengetrokken. gen, welke thans worden gevoerd, denkt men, dat dit onderhoud betrekking heeft gehad op de voorbereiding van een nieuw pact voor West- Europa en op de Fransch-Belgteche betrekkin gen. De Osservatere Esman» beschatdigt da Daitoche regeering van flagrante schendingen van hei Concordaat. De voorgenomen staking by de verbouwings werken aan hei Centraal Station te Utrecht is opgeschort tot s> Vrijdag. Stand op Woensdag WW 7524 Varige stead: 757A Sedert eenigen tijd ziekelyk, was sir Austen Chamberlain juist de laatste dagen iets beter geworden. Tegen 6 uur hedenavond wilde hjj zich naar de bibliotheek begeven, toen hy een hevige hartklopping kreeg en ineen zonk. Enkele minuten later overleed hij zonder meer bij ken nis te zijn gekomen. een Het toestel werd bestuurd door den heer Marec, invlieger van de Tsjechische Avia-fabrieken. LONDEN, 16 Mrt. (Reuter). He denavond is in zijn woning te Lon den sir Austen Chamberlain over leden in den leeftijd van 73 jaren. VATIKAANSTAD, 16 Maart. In een lang artikel over den kerkdijken toestand in Dtatschland, wfjst de Osat restore Romano op flagrante schendingen van het Concor daat. PEIPING. 16 Maart. (DNA) In Noord- China heerscht een groote opwinding, ten gevolge van een incident, dat Donderdag JX tusschen Tientsin en Tsjang Sjou heeft plaats gehad, en waarbij twee Koreanen werden gedood en een zwaar gewond. In middels is deze laatste overleden in net zie- kenhuis. •jMet 't oog op de internationale onderhandelin- Aldus zal de gewoonte van dezen wereldzegen, die door Paus Pius XI na zestig jaar weer her nieuwd werd, door de ziekte van den H. Vader geenszins worden onderbroken. Na zijn bezoek aan de linies der verschillen de fronten in den sector van Guadalajara, is generaal Franco des nachts; komende uit Soria, te Burgos gearriveerd. De chef van het kabinet van den minister president Blum, is tijdens de ongeregeldheden te Clichy door een revolverkogel in de borst gewond. Zijn toestand geeft echter geen reden tot bezorgdheid. Minister-president Blum heeft zich te mid dernacht in gezelschap van den minister van Binnenlandsche Zaken, Dormoy, naar het zie kenhuis van Beaujon begeven, om zijn mede werker een bezoek te brengen. LONDEN, 16 Maart. (Heater). Het vier motorige ItjnvHegtuig, van de Imperial Airways, dat gisteravond van Londen ver trokken was, en dat hedenmorgen nog niet in Keulen was aangekomen, is bij Ne mingen In Württemberg, in de Zwabi- sche Alpen, geheel verbrand teruggevon den. Alle drie inzittenden, de piloot, de te legrafist, en de passagier Wolley Dodd, a(jn gedood. Duizenden zwarthemden en Arabieren in hun wijde mantels met kap, de burnoes, stonden In dichte rijen, juichend, langs den weg, welken de ‘Duce ging naar het regeeringspaleis aan den voet van den eitadel. Deze Koreanen maakten deel uit van bet personeel van een Japansche firma en waren met twee vrachtauto’s geladen met suiker op weg naar het Zuiden. Volgens Chineesche op vatting was de suiker gesmokkeld. De Japansche oonsul-geperaal heeft bij de autoriteiten van Tientsin geprotesteerd, doch dezen wijzen elke verantwoordelijkheid van de hand en verwijzen naar de regeering te Nan king. In Chineesche kringen verluidt, dat van Ja- pansche zijde niet-of fideel te kennen te gege ven, dat een einde zou kunnen worden gemaakt aan de massale smokkelarij in Noord-China, wanneer de regeering er in zou willen toestem men met Japan een breed program voor alge- meene samenwerking op te stellen. BERLIJN. 16 Maart (Havas). Heden werd de echtgenoote van den vroegeren secretaris generaal van de vak vereen) gingen. Theodor Leipart, veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. omdat zjj een collectant van du Wlnterhllfe had gezegd: „Hoe kan IV u iets geven, nu gij ons de mogelijkheid om te wer ken hebt ontnomen”. Mevrouw Leipart te 56 jaar oud en huur echt genoot te thans 70 jaar. Uit Brussel wordt gemeld: Minister-pre sident van Zeeland heeft vanmiddag den am bassadeur van Frankrijk. Laroche, ontvangen. Het blad beschuldigt de regeering de bepalin gen inzake het onderwijs te overtreden en wijst hierbij op Beieren, waar 80 procent van de leerplichtige jeugd op Katholieke scholen ging en waar sedert Kerstmis 48 confessioneels scholen gesloten zijn, terwijl omstreeks Paschen 103 andere zullen volgen. Het wetsontwerp tot reorganisatie van hei spoorwegbedrijf door de Tweede Kamer sJcst. goedgekeurd. R(jksmiddelen hebben in Februari bijna aes millioen meer opgebracht dan verleden jaar. Onderhoud met den nieuwbenoemd moesetaer, pater Schimmel O.F.M. Vliegtuigen der rechtschen hebben Gua dalajara hevig gebombardeerd. Met toe stellen der regeering, die een achtervolging trachtten in te setten, .werd echter een fel luchtgevecht boven de stad geleverd, waar bij drie toestellen werden neergeschoten. Geschutvuur dreunt over bet geheele front om de Spaansche hoof datedhevig luchtgevecht boven de stad Guadalajara. De rechtschen veroverden wederom belang rijke stellingen Aan het einde van den dag de den de regeeringstroepen wederom een aantal op de rechtsche linies, maar werden terugge slagen. BERLIJN. 16 Maart. (DJ4.B.) In Duit sche politieke kringen volgt men met groote aandacht de argumenten, die door een deel der buitenlandsche pers worden aangevoerd tegen de Duiteehe opvatting der Locarno- gedachte. Veertig Japansebe mijnwerkers zijn te een brandende mijn opgeeloten. Men vreest, dat ati reeds gestikt zijn. Austen Chamberlain werd in 1863 geboren als zoon van den Britschen staatsman Joseph Chamberlain. Hij genoot zijn opleiding te Rugby en Cambridge (Trinity College). Van 1892—1814 was hij Lagerhuislid voor het district East Wor cestershire en sinds 1914 voor West Birming ham. Van 18951900 was hjj civiel Lord der Admiraliteit en van 19001902 financieel secre taris van het ministerie van Financiën. Austen Chamberlain was van 19031905 en van 1919— £21 minister van Financiën, van 1915 tot 1917 minister van Indië en van 19181919 lid van het Oorlogskabinet. Van 19211922 was hy Lord Privy Seal en leider van het Lagerhuis. Van 19241929 heeft hij zijn land gediend als mi nister van Buitenlandsche Zaken. Na de tot stand komlng /an het Verdrag van Locarno werd Austen Chamberlain tot Ridder in de cede van den Kouseband benoemd In de eerste nationale regeering (1931) werd sir Austen Chamberlain minister van Marine. Wegens zyn hoogen leeftijd wenschte hij evenwel geen deel uit te maken van de tweede nationale regeering PARIJS, 16 Mrt. (Havas). Vanavond was op de tweede tranche van de defensleleening reeds voor een bedrag van meer dan drie mil liard francs ingeschreven, in verband waar mede de inschrijving hedenavond te gesloten. Nader wordt gemeld, dat by den brand in de myn Sjizoeoka (naar het schijnt geen steenkool- maar een goudmijn) zouden 41 mijnwerkers den verstikkingsdood zyn gestor ven. Een detachement soldaten, voorzien van gasmaskers, te onverwyid te hulp gezonden. Willy Fritsch is in het huwelijk getreden met de danseres Ddnok Grace. Het bruidspaar na de huwelijksvoltrekking. Links Lilian Harvey, die als bruidsmeisje fungeerde ^XWWXWUUlli IIHI////////JZ^ 3 veren over het voor-ontwerp sluit voor hotel- aa teaOtehwte OvMuteht der wvrfcl.nh»Mfr Gedachtenwtaaeltag in de Tweede Kamer over de UaoetanrerwoMenT* a***baar Uehaaa> Jutet uit den weneeh tot terugkeer naar de klassieke Locarno-gedachte, die ontspro ten te aan de noodzakelijkheid van een waarborging der Franseh-Duiteehe grenzen en een permanente uitsluiting van oorlogen tusschen beide tanden. Mfjkt, dat Berlijn en Rome geen uitbreiding van de rechten der groote mogendheden willen, maar een be perking daarvan tot de vraagstukken, die hen onmiddellijk betreffen. Niet alleen het onderwijs en de jeugdbonden, doch het geheele opvoedende leven van het land wordt op deze wüze behandeld. Onder de belangstellenden bevond zich de chef-constructeur van de Nederland- sche vllegtuigenfabrlek, de heer A. Schatzkl, de Invlleger dezer fabriek, ir. Stok, terwyi voorts aanwezig waren de Nederlandsche sportvlieger Van Tijen en kapitein Van Weerden Poelman, com mandant van de jachtvliegtuigenafdee- Ung. Om 15.40 uur nam het taxiën een aan vang. Tien minuten later zakte het toe stel aan de Noordzyde van het terrein in de modder weg. Kabels en een sleep touw brachten echter uitkomst, zoodat om 16.20 uur het toestel uit zijn hacheiyke positie kon worden verlost. Eenlge minu ten later steeg het toestel na een korten start vlot op. Het bleef gedurende veer tien minuten in de lucht, en landde ver volgens in volmaakte orde. De piloot toonde zich uiterst tevreden over het vliegtuig. LONDEN, 16 Maart. (Reuter) Het bericht, dat sir Austen Chamberlain tengevolge van een hartverlamming is overleden, heeft groote ont roering veroorzaakt in het Lagerhuis. Alle letten van het Huls, ook zyn politieke tegenstanders, achtten sir Austen hoog. In de wandelgangen zeide men, dat dit overiyden meer indruk heeft gemaakt, dan sinds jaren het geval te geweest by het sterven van een der leden van het Huls Morgen zullen minister-president Baldwin, Attlee en Archibald Sinclair in bet Lagerhuis een lykrede houden. Morgen zal minister Eden voor den Britschen radio-omroep een herdenkingsrede uitspreien De ongeregeldheden ontstonden, doordat een 7000 tegen-betoogers trachtten de politie-afzet ting daar ter plaatse te doorbreken. Te half negen reeds hadden tegenstanders ge tracht de cinema binnen te dringen. Twee uur tater, te half elf, begonnen deze zelfde demon stranten de politie met flesscheij. straatsteenen en dergelijke voorwerpen te gooien, waardoor ten dertigtal agenten werd gewand. I De politie maakte verschillende charges en spoedig knalden geweerschoten en ont stond een byna geregeld gevecht tegen de demonstranten, die niet wilden wyken. Bij nader onderzoek bleek, dat by deze ongeregeldheden ook 'drie dooden zyn te betreuren. Gewonden waren er by tien tallen. brand uitgebroken, bestrijden het vuur. zijn door de vlammen ingesloten. Men vreest dat zy gestikt zyn. AVILA, 16 Mrt. (Havas). Gisteren heerschte in alle sectoren van de vlakte van Madrid een groote bedryvigheid. Van Somooierra tol Carabanchel werd aan beide zijden een seldsaam prachtig geschutvuur onderhouden. Mussolini reed op e*n schitterend bi^iln paard voor in den stoet, onmiddeliyk ge volgd door maarschalk Balbo en de auto riteiten uit zyn gevolg, allen eveneens te paard gezeten. KATRO, 16 Maart. (Reuter) De Kopttache patriarch. Yoannes, heeft het aftreden van den abt Sldaroes als hoofd van het klooster te Deir-el-Moharrak. dat zich zoolang verzet heeft, aanvaard. In een schrijven aan den pa triarch zegt Sldaroes: ,MUn broeders wen- schen my niet als abt en zij hebben vele booze bedoelingen, die ik niet kan verydelen." Voor- loopig zal het klooster onder leldipg van den vroegeren abt Tadros blyven. TOKIO, 16 Maart. (Reuter). In een der gaanderijen van de steenkoolmyn in Tsjoegal, in de prefectuur Sjizoeoka, te Honderden arbeiders Veertig mijnwerkers PARIJS, 16 Maart. (Havas) Tu Clichy hadden leden van de „parti social francais” in de cinema Olympia een gala-voorstelling van de flhn .La bataille” georganiseerd. Naar ainleiding daarvan zjjn politieke te genstanders met de politie In botsing ge komen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger VATICAANSTAD, 16 Mrt. Onm Rmneta- ache correspondent seint ons: De H. Vader ts voornemens niet alleen de pontificale Paaschmis in den St. Pieter bij te wonen, die door den Deken van het H. College, Kardinaal Gratata. aal worden-op gedragen, maar ook wederom den zegen .Urbi et Orbi” van het baleon van den St. r MTVYD Pieter te geven. Vanmorgen was er ernstige ongerustheid ontstaan over dit vliegtuig, welks aankomst in Keulen nog altyd niet gemeld was. Het toe stel had voldoende benzine, om tot half drie door te vliegen. Engelsche en ook Belgische vliegtuigen gingen op onderzoek uit. De heer Dodd was directeur van den Euro- peeschen dienst der Imperial Airways. Daarop volgden allerlei andere voorname persoonlykheden en de vertegenwoordigers der pers. De stad was rijk versierd en een metalen toren van 120 meter hoog was opgericht, waar op in reusachtige lichtende letters het woord .Dux" was aangebracht. De Duce werd welkom geheeten door prins Caramanli. een lid van de oudste Arabische familie in Tripolis. Te Londen en te Parijs, aldus zegt men. schynt men vooral de Duitsche erkenning van het Belgische recht op neutraliteit onaangenaam te vinden. Hieruit biykt, hoezeer Engeland en Frankryk nog uitgaan van de gedachte aan een toekomstigen oorlog, want hun verset tegen een Belgische neutraliteit heeft slechts zin als men aanneemt, dat zy het opmarschgebied in Bel gië niet willen verliezen. PARUS, 16 Mrt. (Havas). De Petit Pari sten meldt uit Mulhouse, dat volgens berichten afkcznstlg van de Dultsch-Zwitsersche grens, de natlonaal-sociallstische politie in Duitoch- Jand samenzweringen heeft ontdekt van leiders van den Stahlhelm en van monarchistische kringen, en dat de leden van den Stahlhelm overal onder strenge bewaking zijn gesteld Er zyn verscheidene arrestaties verricht. De Ge stapo zoekt naar een kortegolf zender, die zich In het gebied van Loerrach at Well moet be Vinden en die lederen avond redevoeringen tegen het Hitler-bewind uitsendk I Dinsdagmiddag heeft het nieuwe Folcker-vliegtuig G I waarmede Zondag reeds als proef getaxied is, gedurende

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1