ONS BLAD De losbarsting der communistische hartstochten te Clichy h heden nieuws van ONLUSTEN OP EEN ZEER ONGELEGEN OOGENBLIK DE BAROMETER De Jonge Johanna opgebracht NIEUWE COMMANDANT VELDLEGER Rumoer in de Belgische Kamer Het overlijden van sir Chamberlain Aanslag op graaf de Chambrun De honger waart door China JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER «F4 lil* - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 18 MAART 1937 j o o Relletjes in Algerije TREIN ONTSPOORD Nazi-actie ook in de Unie van Zuid-Af rika -I Saint Lazaira In Proteststaking te Argenteuil Aan de Fransche kust heeft de storm flink huisgehouden, werd een gedeelte van de kust vernield Na onderzoek door de nationalis ten heeft het schip zyn reis voortgezet O 16 in de Spaanscbe wateren EEN GASMASKERFABRIEK ONTEIGEND Smokkeldrama nabij de grens Verkiezingen voor den gemeenteraad van Tokio Spaanscbe voorstellen te Parijs en Londen? Tijdens de staking in de Douglas- fabrieken nam de politie vele wapens in beslag Gebiedsafstand in Marokko tegenover hulp in den stryd 18 gendarmes en7 inboorlingen gewond Honderden zyn reeds gestorven; honderdduizenden worden bedreigd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Is de regeering reeds in gevaar? De sociale volkspartij van 2 op 22 zetels ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c p. regel R‘ï contract sterk verlaagde prijzen x>r de kleine annonces Omroepers De ernstigste moeilijkheden kun nen van deze botsingen het gevolg zyn P MACDALRNKNSTR te TIL 1447 Behartiging van de belangen der Nederlandsche koopvaardij Generaal-majoor J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst benoemd Staande op een praetor sprak de Duce op den autoweg, dien hij in Libye heeft geopend, de menigte toe- Met groote meerderheid het ver trouwen in de regeering uitgesproken Een doode en een zwaargewonde Indrukwekkende rede van Baldwin in het Lagerhuis Een vrouw verwondt den oud- ambassadeur door een revolverschot Een valsch communiqué? DERTIGSTE JAARGANG No. 142 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD graaf aato- o ♦b w moer Ia de Belgische Kamer; het vertrouwen de regeering met groote meerderheid aitge- Hun leider Thorez bepaalde zich vannacht ertoe de volgelingen tot kalmte aan- te sporen. De minister van Binnenlandsche Zaken, Dor- moy, heeft den inspecteur-generaal van den administratleven dienst van zijn ministerie op gedragen een onderzoek In te stellen naar de verantwoordelijkheid voor de onlusten te Clichy en in het bijzonder naar de omstandigheden, die den ordedienst dwongen van de wapenen gebruik te maken. De ernstige onlusten, aldus de NRC, in de arbeidersvoorstad Clichy komen bijzon der ongelegen. Alles van dit oproer is nog niet duidelijk. In geen geval hebben de ex- vuurkruisen er aanleiding toe gegeven. Uit protest tegen de bloedige gebeurtenissen te Clichy zijn 2500 arbeiders van de motoren- fabrleken van Lorraine Dietrich te Argenteuil in staking gegaan. De werklieden hebben de fabrieken bezet. Het personeel van de dagbladen is medege deeld, dat de halve-dag-staklng niet geldt voor hen en dat zij hun werk als gewoonlijk moeten vervullen. LONDEN, 17 Maart. (Reuter) In groote stilte en met diepe bewogendheid heeft het Lagerhuis een lange rede van Baldwin aan gehoord, ■waarin deze de nagedachtenis van Chamberlain eerde. Fietser op onbewaakten overweg te Empel door trein gegrepen en ernstig gewond. Twee van de vijf slachtoffers van ramp te Zoeten begraven. Iwin houdt een groote rede in het Lagerhuis herdenking van den overleden sir Cham- PARIJS, 17 Mrt. Havas meent te weten, dat de regeering voornemens is voortaan alle betoogingen, die ongeregeldheden kun nen verwekken, te verbieden. BU het station te Kamlya (Japan) is een elcctrische trein ontspoord. Elf menschen wer den ernstig gewond. Er is nog tot geen enkelen maatregel be sloten, daar het onderzoek nog niet beëin digd is. PARIJS, 17 Maart. (Havas). In de verga dering van den ministerraad heeft de minis ter van binnenlandsche zaken D’Ormoy zijn collega’s op de hoogte gebracht met de ge beurtenissen van Clichy. In de Fransche Staatscourant wordt bekend gemaakt, dat de fabriek van artikelen tot be scherming tegen strijdgassen te Saint Priest ten voordeele van den staat onteigend la. 2 April 1935 ie echter Van Zeeland afgetreden als vioe-gouvemeur. welk ontslag 30 April daar aanvolgend bij koninklijk besluit werd aange nomen. Nadien heeft de minister-president geen vergoeding meer getoucheerd. Tenslotte heeft de Kamer met 120 stemmen tegen 13 bij 2 onthoudingen een dagorder aan genomen. waarin het vertrouwen in de regee ring wordt uitgesproken en geprotesteerd wordt tegen de beschuldigingen, welke tegen den mi nister-president werden geuit. Leden van de Kath. Dem. Partij mogen geen lid meer zijn van bjj bet R. K. Werkliedenver bond aangesloten organisaties. botsingen te Clichy uitsluitend veroorzaakt geprovoceerd door communisten. er een Nederlandsch schip, de Jonge Johan- van de .Middellandache Zee Compagnie, naar ta opgebracht. Stand op Donderdag 9 mn- von.: ’M g Vorige stand: 7493 op den oud-ambasaadeur, in. te Parijs. r-5 Voor het volksfront is dit een geduchte tegenslag, die in de Kamer weerklank moet vinden. Vannacht werd zelfs al over een ontslag van het ministerie gesproken. Aan zulke geruchten behoeft geen geloof ge slagen te worden. Wel beschikken de tegen standers. OJ. bij de radicalen, nn over een nieuw en doeltreffend wapen tegen een be wind, dat meent de communisten ais hulp troepen te kunnen gebruiken. van vakvereenigingen te Parijs zijn hou ding onder allerlei ongeloofwaardlge argu menten te rechtvaardigen en heeft het be sluit genomen tot een protest-staking van een haiven dag. NANKING, 17 Maart llliZl. D» hon gersnood In de provincie Sets-Joean neemt een verachrtkkelijken omvang aan. Volgens ramingen zien in deze provincie verschei dene honderdduizenden engelukkigen den hongerdood tegemoet. In ongeveer 100 van de 148 districten, waarin dit gebied verdeeld is. zijn de voorraden levensmiddelen ultge- puL Reeds zijn honderden van honger ge storven. VOETVERZORGING Woensdagmorgen in de vroegte werd aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik draadloos bericht ontvangen van het s.s. Jonge Johanna, van de Mlddellandsche Zee Compagnie, dat het naar Ceuta werd opgebracht door een nationalis tisch oorlogsschip. Hr. Ms. Hertog Hendrik is met uiterst vermogen naar de plaats van aan houding gestoomd, doch toen het pantserschip om acht uur voor Ceuta aankwam, was de Jonge Johanna reeds binnen en niet meer bereikbaar. De Jonge Johanna heeft geen gebruik ge maakt van de op 17 Maart voor het eerst ge boden gelegenheid om onder convool van Hr. Ma Hertog Hendrik Straat Gibraltar te passeeren. De convod-dienst wordt voortgezet. Men weet, dat zij zich bij de ontbinding van 4en bond in de Fransche sociale partij omzetten. De overheid heeft daarop geen vat al zijn de extremisten van het volksfront nog niet vol daan. Zij beschuldigen overste de la Rocque van camouflage en rusten niet voordat de heele organisatie uiteen is gejaagd. Dat zij daarmee een fascisme van linksch belijden dringt evenmin tot hen door, als dat zij hiermee die partij een martelaarsrol opdringen, die haar uitstekend te stade komt. De laatste maanden houden zij zich bijzonder rustig, maar deze stilte prikkelt de tegenstanders. Gisteren zijn zij niet uit dagend opgetreden, al beweren Humanité en Populaire, dat zij door een monsterachtige pro vocatie de bloedige ongeregeldheden veroor zaakt hebben. Wel was gezegd, dat de la Rocque zou komen, maar hij is niet te Parijs en als hij hier geweest was, zou hij, naar het heet, nog niet gekomen zijn, want zulke samenkomsten hebben in grooten getale plaats. Wel was die van gisteren aanleiding voor de Populaire en den burgemeester van Clichy om de partijgenooten tot een tegenbetooging op te roepen. Daarmee hebben zij een zware verant woordelijkheid op zich genomen. Om de aan dacht af te leiden schreeuwen zij nu moord en brand. Als de arbeiders die filmvertooning ge negeerd hadden, zou er waarschijnlijk niets ge beurd zjjn. De zaal bevatte tal van vrouwen en kinderen. In het geheel waren er enkele honderden toeschouwers. Naar verluidt, zijn de volksfronters te voren, ook per strooibiljet, opgeroepen om te manlfesteeren. Er is dus sprake van een georganiseerde communistische manifestatie. Waarschijnlijk hebben de leiders de volks woede, eenmaal uitgebroken, niet meer bln- nen de perken kunnen houden. door hem bestuurde auto reed in volle vaart tegen een der in de nabijheid staande woon huizen. E. G. werd eveneens ernstig aan het hoofd gewond. Het stoffelijk overschot van J. B. werd naar het R. K. ziekenhuis te Hulst overgebracht. E. G. kon naar huls worden vervoerd, doch hij verkeert in levensgevaar. Uit Lissabon wordt bericht, dat de Neder- landsche onderzeeboot O16, die de vorige week op den Taag is aangekomen, van^de Nederlandsche regeering opdracht heeft ge kregen voorloopig in de Spaanscbe wateren te Wijven ter behartiging van de belangen der Nederlandsche koopvaardij. De Chambrun werd door een kogel getroffen en overgebracht naar het ziekenhuis Larlbol- slere. De rechter van instructie heeft een onderzoek ter plaatse Ingesteld. Chamberlain, aldus zelde hij, was in de eer ste plaats een zeer groot lid van het parlement, een figuur van beteekenis in de debatten, hof felijk, ridderlijk. Iemand, die harde slagen kon toebrengen en ontvangen. De leiders der liberale en arbeldersfractles brachten eveneens hulde aan de nagedachtenis van den overleden staatsman. Door het overlijden van Chamberlain is een tusschentüdsche verkiezing te Birmingham noo- dig geworden. Chamberlain had bU de laatste verkiezingen een meerderheid van 7000 stem men tegenover den arbelderscandldaat verwor ven. Chamberlain’s dood doet tevens een plaats vrijkomen in de Orde van den Kousenband. De uitvaartdiensten voor sir Austen Cham berlain zullen Vrijdag te 12.30 in de St. Mar- garetskerk in Westminster worden gehouden. Hoewel de Spaansche regeering op die voor stellen nog geen antwoord heeft ontvangen, verneemt Reuter, dat de Fransche en Britsche regeeringen geen oogenblik een dergelijken ruil zouden kunnen overwegen, omdat die in strijd met haar verplichtingen uit oe verdragen sou zijn. Een dergelijk antwoord zal de regeering te Valencia waarschijnlijk binnenkort bereiken. De politieprefect Langeron heeft een onder houd gehad met den minister van binnenland sche zaken D’Ormoy. Langeron deelde mede, dat vanavond een ver gadering van het Volksfront zal worden ge houden in het stadhuis van Clichy. Optochten zijn verboden. Voor de protestvergadering is toestemming verleend, op voorwaarde, dat zij in de zalen van het raadhuis zal worden gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zal de „daadwerkelijke ont binding der fascistische bonden” worden ge- eischt. Na de bijeenkomst werd het volgende com muniqué gepubliceerd: „De regeering vertolkt het gevoel ven het land en buigt zich met droefheid neer voor de nagedachtenis van de slachtoffers en geeft uiting aan haar sympathie met het groot aantal Franschen, dat bij deze betreurenswaardlge bot sing werd gewond. De regeering heeft besloten onverwijld een onderzoek in te stellen en ron der zwakheid hen te straffen, die de verant woordelijkheid dragen voor deze droevige ge beurtenissen. Ook zal de regeering maatregelen nemen om het handhaven van de openbare orde te verzekeren. In dit wreede uur, dat het land moet door maken, doet de regeering een dringend beroep op alle burgers en alle partijen, opdat zij zich onthouden van alle daden of demonstraties, welke het nationale leven kunnen verontrusten. De regeering stelt vertrouwen in de arbeiders klasse, welke haar gedurende tien maanden heeft gesteund, dat zij zich zal onthouden van elk provoceerend optreden. De regeering be waart haar koelbloedigheid.” ORAN, 17 Maart. (Havas.) Gistermiddag heb ben werkloozen te Sidl bel Abbes, die te werk gesteld waren op gemeentelijke werkplaatsen, betoogd voor de onderprefectuur tegen de voor genomen sluiting dezer werkplaatsen. Ondanks het feit, dat steun was toegezegd, werden de werkloozen toegesproken door volksmenners, waarop zU de ordebewaarders met steenen be kogelden. 18 manschappen van de mobiele garde en zeven inboorlingen werden gewond. De orde is hersteld. Met twee auto’s hadden beiden ongeveer veer tig stuks hoornvee naar België gesmokkeld. Toen zij, nadat het vee was afgeleverd, wilden terugkeeren, werden zij aan de grens onder vuur genomen door de Belgische douane. J. B. werd getroffen en was op flag dood. De BRUSSEL. 17 Mrt. (Belga). In een rumoerige zitting van de Belgische Kamer werd heden gesproken over de wijze, waar op de commissie Servals ha#t taak vervulde en over het onvereenlgbaar zijn van de functie van minister-president met het ambt van vice-gouvemeur van de nationale bank. KAAPSTAD, 17 Maart (Reuter) Men meent te weten, dat vrijwel dictatoriale vol machten gegeven zullen worden aan den ad ministrateur van Zuld-West-Afrika. ten einde het nationaal socialisme in dit gebied te ver pletteren. De regeering der Unie van Zuid- Afrlka is bezig met het opstellen van een pro clamatie, waarin weergalooze bevoegdheden, zooals volmacht tot deportatie van Individuen, die trachten nationaal soClalistlschen invloed uit te oefenen op het politieke leven in het gebied, of die terroriseeren en intimldeeren, of wel onbehoorlljken druk uitoefenen op anderen verleend zullen worden. TOKIO, 17 Mrt. (Domei). De verkiezingen voor den gemeenteraad van Tokio, die vandaag gehouden zijn, hebben tot resultaat gehad, dat de Minselto-partU in den nieuwen raad 65 van de 160 zetels zal bezetten. De Seyoekai-partij volgt dan met 51. de sociale volkspartij met 22 en de onafhankelijken met 5 zetels. De andere minderheidspartijen beschikken tezamen over 17 mandaten. De groote overwinning van de sociale volks partij trekt in het bijzonder de aandacht, daar deze partij haar fractiesterkte ziet vergroot van twee tot twee-en-twintig zetels. De Amerikaansche minister van Bultenland- sche Zaken. Cordell Hull, heeft als zijn mee- nlng te kennen gegeven, dat thans geen diplo matieke protesten tusschen Berlijn en Washing ton meer zullen worden ultgewlsseld. ondanks de omstandigheid, dat burgemeester La Guardia van New-York in zijn in Madison Square Gar den gehouden rede de controverse weer heeft doen oplaaien.- De Duitsche ambassadeur te Washington, dr Luther, heeft gevraagd door staatssecretaris Huil ontvangen te worden. In een speciale editie, welke In het begin van den middag te Parijs werd verkocht, kondigt de Humanité aan, dat het bestuur van het Fran sche vakverbond (C.G.T.) vanochtend een dele gatie heeft ontvangen uit de vakvereenigingen van het departement van de Seine. v Voorts wordt in de Humanité een oproep gepubliceerd voor een betooging, welke Don derdagavond om half negen zal worden ge houden In het Vélodrome d’Hiver en waar o.m. als sprekers zullen optreden Thorez en Dublos. Zij zullen de ontwapening en ont binding der strijdllga’s eischen. zoomede een zuivering van het politiecorps en de republikeinsche garde. Hoewel reeds duidelijk is gebleken, dat de botsingen te Clichy oiUlaitend een gevolg zijn vkn communistisch stoken en op gee- nerlei wijze de Parti social, ook in dit ge- val, iets heeft geprovoceerd, tracht de Bond „Men vraagt zich overal en niet zonder bezorgdheid af,” aldus De Telegraaf, „wat de mogelijke gevolgen van deze uitbarsting der laagste hartstochten van het gepeupel kunnen zijn.” Alle berichten blijken een bevestiging, dat de strijd te Clichy een volslagen gevecht geweest Is, waarbij het opwerpen van barricades en zelfs het op en neer snellen van ambulances en plunderingen niet ontbraken. De verwarring moet ontzettend zijn geweest en des morgens was de aanblik der vernielde straten en huizen een troosteloos gezicht. De lijken der slachtoffers van de botsingen te Clichy zullen worden overgebracht naar het instituut, waar de lijkschouwingen worden ver richt. De toestand van Blumel is bevredigend. Naar vernemen, ia generaal- majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de vierde divisie, met ingang van 31 Maart a.a. benoemd tot commandant van bet Veldleger, als opvolger van luitenant-generaal jhr. W. Röell. Woensdagmorgen heeft zich onder de ge meente Stekene (B.) nabij de Nederlandsche grens een ernstig smokkeldrama afgespeeld, waarvan twee Nederlanders, de 45-jarige J. B. uit Cllnge en E. G. uit Hulst, het slachtoffer zijn geworden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar s f2.— Voor buiten Alkmaar I 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger hongersnood bedreigt honderdduizenden te na; reeds zjjn honderden slachtoffers over- n. Het provlncale leger houdt dreigende LONDEN. 17 Mrt. (Reuter). Reuter meent te weten, dat de regeering te Va lencia op 9 Februari den regeeringen van Frankrijk en Engeland zou hebben voorge steld, dat dezen landen zekere rechten in Spaansch-Marokko zouden worden toege kend in ruil voor hun hulp in den strijd. De bijeenkomst van de Parti social had geen enkel politiek karakter, doch was een gewone amusements- avond, waarom deze bijeenkomst ook niet verboden werd, zooals de ge woonte der autoriteiten is, wanneer het Volksfront protesteert of dreigt te manifesteeren tegen een of andere vergadering van zjjn tegenstanders. de Janeiro heeft e«n straat naar ho- Wilhelmlna genoemd. Deze hongersnood is het gevolg van de vrijwel algeheele mislukking van den oogst. Het provin ciale leger, dat mede onder den nijpenden toe stand te lijden heeft, steunt de door het provin ciaal bestuur aan Tsjang Kal Sjek gestelde eischen om onmiddellUke hulpverleenlng. Het is begonnen met uitgebeelde „manoeuvres”, waaraan door alle troepen wordt deelgenomen. Het s.s. „Jonge Johanna”, dat, zoo als gemeld. Woensdagmorgen door een nationalistisch oorlogsschip naar Ceuta werd opgebracht, is, na in deze Noord-Afrikaansche haven te zijn onderzocht, dadeljjk weer vrijgege ven. In het bezit van zjjn geheele lading heeft het schip zjjn reis naar Cette vervolgd. Het persbureau der communistische partij heeft een mededeellng gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat Thorez en Dublos vanmorgen een bezoek hebben gebracht aan Blum en na mens de partij krachtig hebben geprotesteerd tegen het optreden der politiechefs, Hie arbel- dérsbloed te Clichy hebben doen vloeien. Zij hebben geëischt, aldus de mededeellng, dat maatregelen worden genomen tegen de verant woordelijken en dat er versch bloed zal komen in het politiecorps, omdat de oproermakers blijkbaar medeplichtigen in dat corps hebben. Verder hebben de communisten er op aange drongen, dat de bonden der opstandelingen zon der verwijl worden ontbonden. Dit is, aldus be sluit het communiqué, onvoorwaardelijk noodlg voor de handhaving der orde, zooals het Fran sche volk die wenscht. Havas heeft deze mededeellng voorgelegd aan Léon Blum, die verklaarde, dat zij niet over eenkwam met het onderhoud, dat TTuyez en Dublos met hem hadden gehad. De Bond motiveert dit weinig berouwvolle be sluit In een communiqué van de volgende be woordingen: „De bond van vakvereenigingen is ten aan zien van de bloedige gebeurtenissen te Clichy, welke een gevolg zijn van de voortdurende pro vocatie van de fascistische benden, van oordeel, dat het thans genoeg is en dat reeds teveel bloed van arbeiders heeft gevloeid en met het cog op de spontane stakingsbeweging, welke Woensdag uitbrak als normale reactie op de vreeselijke provocatie van Clichy, kondigt z(j voor morgenochtend een algemeene staking van een haiven dag af. Het werk moet overal her vat worden op het gewone uur van aanvang van den mlddagwerktijd.” e PARIJS, 17 Mrt. (Havas). Graaf de Chambrun, de vroegere ambassadeur van Frankrijk te Rome, is vanmiddag op het Noordstation het slachtoffer geworden van een aanslag, welken een vrouw, mevrouw Fontange, op hem heeft gepleegd met een revolver. -r.1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1