ONS BLAD Ontzettende m HONDERDEN KINDEREN MET HUN ONDERWIJZERS GEDOOD ramp Texas De encycliek tegen hetHet Communisme I heden nieuws van Staking in Parijs Bedreiging van gezin a DE BAROMETER Hartverscheurende tooneelen speelden zich af Franco wacht beter weer af JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER „Oudermoord” om het communisme te redden en maatschappij Door ontploffing van een verwarmingsketel wordt het grootste deel van een school met 1500 leerlingen in een puinhoop herschapen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 19 MAART 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. 143 EN A !1S Gezag van den Staat geëerbiedigd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De wereldvlucht van Amelia Earhart Studentenrelletjes te Giza en Kairo Boot omgeslagen bü Angers Een cholera-plaag in Britsch-Indië Op de markten haperde de „gehoorzaamheid** ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 q. p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 TYLER (Texas), 18 Mrt. Door ontploffing van een stoomketel der centrale verwarming zijn honderden kinderen en de meeste onder* wjjzers van een school op ongeveer 20 K.M. van Tyler gedood. I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD vertrekt vermoedelijk UMZ8 O een van Kerk en het voorbeeld van leven moet heerschen. V samen- Rouw en droefheid r\ Stand Vrtfdac 1 ra* an.: 15U Varies And: TSM geloovigen de mee te werken Eén der grootste Pauselijke leerbrieven van deze eeuw Rerum No- „Quadrageaimo Anno**. KAIRO, IS Maart (Reuter) Studenten zyn vanmorgen In Olza en Kairo in bot sing gekomen met de politie. Naar men segt, zyn reeds driehonderd lijken geborgen. NBW-YORK, 18 Maart (Reuter) T» 11.06 Greenwlchtyd beeft Amelia Earhart medege deeld. dat zy zich op 1400 kilometer van Ho- noloeloe bevond. Alles waa vel aan boord. Na een vlucht van 18 uur is zy daarop te Honoloeloe geland. Sedertdien la de actie In den geheelen sector aanzienlijk vertraagd. Het waa gisteren buiten gewoon rustig aan het front. De regeerings- troepen alsof zy een list vreesden onder hielden den geheelen dag een machlnegeweer- vuur. doch vielen niet aan. Zy zyn meer dan ooit op hun hoede. De actie by Guadalajara is aanzienlijk vertraagd ar tel- in en 26 jen ran iar ten ten lis- lis- 8 5. us- ind oe- a al ike iter iak- iben >un- kou, voor Ma ten- Indien tolk een dwaalsysteem snik een groote verbreiding kon vinden, is da* een gevolg van het valsche ideaal van recht vaardigheid en gelijkheid, dat het com- monisme de maatschappij voorspiegelt. Paus Pius XI roept de Staten op, om met de Kerk te streven naar een sociale wedergeboorte De encycliek „Hlvinl Redemptoria" kan reeds na Mn van de grootste Pauselijke leerbrieven van dese eeuw genoemd worden. De Encycliek wijst vervolgens op de heil middelen van den Godsdienst tegen dit groote nieuwe kwaad, en vat dese dan samen in een oproep tot vernieuwing en verdieping van het Christelijk leven. In het bijzonder spoort de Paus de geloovi gen aan tot onthechting aan de aardsche goe deren, tot christelijke naastenliefde, die deel neemt in het lijden en de lijdenden helpt, en in het bijzonder tot rechtvaardigheid, die voor al do werkgevers en de rijke met goederen ge- zegenden ertoe moeten brengen het onmisken bare recht der arbeiders te erkennen om voor zich en hun gezin een passend loon te ont vangen en ook by den arbeid hun waardigheid als mensch en kind van God beschermd te zien. Verder spoort de Paus aan' tot ernstige studie van de leer der Kerk; en by de studie moet zich de daad voegen om de aanvallen van de communisten te verijdelen en te weerstaan. In dezen strijd moeten de priesters in het voorste gelid staan, terwijl ook de Katholieke Actie zich daarin moet onderscheiden. Ook vergeet deJ Paus niet de standsorga- V Met donderend geraas stortte de zolde ring van de groote vergaderzaal in het schoolgebouw naar beneden. In dese zaal waren verscheidene honder den kinderen met hun onderwijzers bijeen. De dochter van den burchtvoogd van de Londensche „Tower” trad in het huwelijk: Het- bruidspaar schreed door een haag vari hellebaardiers, de Tower- wachters in hun eigenaardig costuum De Tweede Kamer heeft bet wetsontwerp in- sake verbindend- en onverblndendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten afgehan deld; heden eindstemming. Na de Waterstaatsbegroeting behandeld te heb ben, is de Eerste Kamer begonnen met de be groeting van het Verkeersfonds. ConsumptiemeM-regeling voor 183731. Het Prlnaeiyk Paar Maandag uit MittersUl. Donderdagmorgen is de fiM.eoOste Rotterdam mer de jonggeborene Theodoor Limpens aangegeven. Twee uur na de ramp waren reeds de lyken van 136 kinderen en tien onderwyzers gevonden en nog onverminderd duurde het reddingswerk voort. Door God bestemd voor het bovenna tuurlijke door de Eeuwige Zaligheid, moet de mensch in de huiselijke en burgerlijke maatschappij, -rite beide door God gewild zijn, arbeiden voor zijn rechten om zoo te gemakkelijker sjjn verheven Doel te be reiken. De verslagenheid onder de bewoners is niet te beschrijven en de geheele streek Is in den dlep- sten rouw gedompeld. De commentaren, die de Itallaansche bladen op dit voorstel der llnksche regeering geven zyn Uiterst scherp. De Spaansche nota wordt let- teriyk geciteerd en de bladen laten daarby goed uitkomen, dat del Vayo hier Marokko aanbiedt in ruil voor wapenen en munitie. De Jdeasagero” zegt: „Om de zaak van het communisme te redden, aarzelt Valen cia niet, op last van Moskou, een „ouder moord’* te begaan. De Kerk, die in God erkent den Schepper, Rechter en Vader, verkondigt daardoor de ge lijkheid en broederiyke verbondenheid van alle menschen. zy verdedigt menschelyke vrijheid en de rechten der persoonlykheid. Op het terrein van het ongeluk heerachte een vreeseljjke toestand. Buiten den chaos van stee nen en binten, tot op 400 meter ver waren brokstukken van muren en vensters weggeslin gerd, liepen overal kinderen rond, gewond eC bedekt met brandwonden, luide jammerend en zoekend naar hun ouders. Moeders en vaders liepen schreiend bif de pulnhoopen te soeken en groeven buiten zichzelf van angst tusschen de ruines om te trachten hun kind te vinden, waarvan ztf vreesden, dat het ook was omge komen. De ontstellende les der halve-dag-staking te Parijs; oppermachtige willekeur der communis ten ontwricht het geheele bedryfsleven. x By de Humble Oil Company te Houston is bericht binnengekomen, dat het aantal omgekomen leerlingen en onderwijzers meer dan 600 zou bedragen. DONDERDAG IS EEN ENCYCLIEK VER SCHENEN TEGEN HET COMMUNISME. Waarschijnlijk doordat zich in de ketelruimte van de verwarming gas had verzameld. is met een ontzettenden knal de ketel ontploft en werd het grootste deel van de school in de lucht geblazen. PARIJS, 18 Maart. (ANP) By Angers is een ernstig bootongeval gebeurd, waarbij vier per sonen verdronken zyn. Een boot met vyi pio niers was omgeslagen. Drie hunner wisten zich zwemmende te redden. Twee voorbijgangers kwamen de beide anderen In een roeiboot te hulp. Deze was echter lek; het bootje zonk en zoowel de beide Inzittenden als de drenke lingen kwamen om. De strijd voor Madrid is vanmorgen ont brand met de ontploffing van verscheidene mijnen. die de regeeringstroepen cm vyf uur deden explodeeren voor het ziekenhuis Cllnico in de UnlverslteMawyk. Omtrent de oorzaak van de ontplofflngsramp oppert men thans de veronderstelling, dat deze niet het gevolg Is van een ketelontplofflng, zoo als men aanvankeUJk dacht, doch van het ont ploffen van een buisleidlng, waardoor het gas van een nabijgelegen olleterreln naar het ge bouw werd geleld. Nadere berichten deelen mede, dat tegeiyk met de ontploffing een geweldige steekvlam de lucht in sloeg, doch door het neervallend puin der daken en muren werd een groote uttel» «nde brand verstikt. De eerste lezing van dit pauselyk docu ment leert, dat hier een waarlijk magistraal leenchrVven van den H. Vader wordt ge geven. dat ook onder de encyclieken een meesterwerk mag boeten. Door deze misleiding zyn de arbeiders het vaandel van deze leer blindelings gevolgd. Bon der de zware dwaling van het communisme te doorschouwen. Bovendien werd de verbreiding van het communisme begunstigd door de treu rige conditie, waarin de liberale economie de arbeiders gebracht had; door epn geraffineer den oproep, die met diabollschen opzet ge organiseerd Is; en ten slotte door het onver klaarbare zwijgen van een groot deel der pers. De uitwerkingen van dit kwaad zyn reeds in verschillende landen zichtbaar, zooals In Maxlco, Spanje en vooral In Rusland, dat als het ware het bolwerk van de nieuwe leer ge worden Is. De Paus spreekt zyn Vaderiyk me delijden uit met het ware Russische volk, dat onderdrukt en zwaar beproefd Is. Tegenover de dwalingen van het communis me stelt de Encycliek vervolgens de leer van de Katholieke Kerk. ONTZETTENDE RAMP IN TEXAS; HON DERDEN KINDEREN OMGEKOMEN DOOR EEN KETELONTPLOFFING. Spanje is geneigd een wyslging in de tegenwoordige positie van Spaansch-Ma- rokko In overweging te nemen In dien zin, dat voordeelen, voortvloeiend uit een der- geiyke wyziging, slechts ten goede komen aan Frankrijk en Bigeland, met uitsluiting van elk ander land. SIGUENZA, 18 Maalt. (Havas) Generaal Franco zelf heeft by het bezoek, dat hy Zondag In gezelschap van degeneraals Mola en Moscardo aan het front van Gua dalajara heeft gebracht, beslist, dat betere weersomstandigheden moeten worden af gewacht, alvorens het offensief hervat wordt. De nota van de Spaansche regeering te Valen cia. urn rechten in Spaansch-Marokko af te staan tegenover hulp in den burgeroorlog, ver wekt te Londen een verrassing. De strijd aan het front van Guadalajara op be vel van generaal Franco vertraagd door het slechte weer. Andere groepen studenten trokken door de straten van Kairo en deden een aanval op de bureaux van het dagblad „Roeael Yoeasef’. Drie politieagenten zijn licht gewond. Negen studenten liepen eveneens verwondingen cp; twee hunner verkeeren in ernstlgen toestand. PARIJS. 18 Maart. De halve-dag- staking heeft tot resultaat gehad, dat het verkeer volkomen en het bedrijfs leven vrijwel volkomen werd stilge legd voor den vollen tijd, welken de communisten hadden bevolen. Uit de talrijke, zy het dan ook niet ernstige incidenten, biykt, dat de gehoorzaamheid niet feilloos Is geweest. Talloozen zullen gebukt zyn voor den dwang en gehoorzaamden uit angst voor de gevolgen; sommigen verzetten zich en trachtten werk te verrichten, wat hun spoedigst onmogeiyk werd gemaakt. Intusschen Is de ontstellende les van deze staking in de Pakysche hoofdstad wel op de eerste plaats <reae, dat de communisten over de middelen beschikken, urn, wanneer maar weuschen, het geheele bedrijfsleven lam te (Man en de economische structuur, oM in de Fransehe hoofdstad, volkomen te ontwrichten. LONDEN. 18 Maart. (DNA.) Naar gemeld wordt zyn in Britsch-Indië ongeveer 300 pel grims, die van een godsdienstige plechtigheid te Coimbatore terugkeerden, aan cholera ge storven. De autoriteiten hebben alle voorzorgs maatregelen getroffen, om de patiënten afge zonderd te houden. Van natlonaltotische zyde worden de mede- deelingen omtrent het zenden van een derge- lyke Spaansche nota aan Parys en Londen be vestigd. In de nota stelt zich de roode regee ring op het standpunt van de .actieve samen werking van Spanje met Engeland en Frankryk In kwesties, die betrekking hebben op Westelyk Europa” en jtelt het volgende voor; Spanje Is geneigd met de belangen van deze mogendheden rekening te houden in verband met Spanje’» economischen wederopbouw en de wederzydsche betrekkingen in zake leger, vloot en luchtmacht. Ongeveer 1500 kinderen van arbeiders uit deze streek, waar een groote petroleummaat- schappu Is gevestigd, bezochten de school. De meesten dezer kinderen werden onder het puin bedolven; de directeur der school vreest, dat honderden kinderen zyn omge komen. Van de 40 onderwyzers werden er Slechts vier teruggevonden. De arbeiders van de petroieummaatochapptj, die op het geluld der ontploffing onmiddeliyk toesnelden, bevestigen dat honderden kinderen op vreeselyke wyze zijn omgekomen. De school staat te New London en wordt be zocht door de kinderen uit alle omliggende plaatsen. De brandweer uit de geheele omge ving snelde terstond te hulp om het reddings werk aan te vangen en de ontstane branden te blusschen. Geneesheeren, verpleegsters en ambulances waren spoedig ter plaatse. De encycliek bepaalt zich niet tot een aan klacht tegen de verwoestingen, die bet god- looze communisme aanricht, maar zy laat te vens op een uiteenzetting van communistische theorieën een even leerryke en positieve uit eenzetting van de chrlkteiyke grondgedachten volgen, die de menschelyke samenleving be- heerschen. De In de encycliek neergelegde beginselen en richtiynen beschrijven dus niet alleen de be strijding van bet communisme, doch geven te vens positieve normen voor de gezondheid van de christelyke samenleving en maatschappy. De nieuwe encycliek Is een omvangrijk docu ment, dat zeer systematisch en overzlchteiyk is Ingedeeld In een Inleiding, vyf hoofdstukken en een conclusie, welke tezamen 82 genummerde paragraphen omvatten. Het geheele bedrijfsleven volkomen ontwricht en lamgeslagen VATICAANSTAD, 18 Mrt. Onze Romeinache correspondent seint ons naar aanleiding van de» nieuwe encycliek van den H. Vader tegen het communisme nog de volgende byaonder- heden: De encycliek .JMvlni Redemptoris” gericht tegen het atheïstische communisme, is heden avond In de Itallaansche taal door de Oeser vatore Romano gepubliceerd. De Latynache publicatie zal nog volgen. LONDEN, 18 Mrt. Te Londen beeft het merkwaardig verzoek der Speeneehe re^ geering van Valencia, doer Del Vayo op 8 Februari JX gedaan, om in ruil voer rech ten in Spaanech-Marokko steun in den bur geroorlog te verkrijgen, een bepaalde een- sternatfe gewekt. Op den grondslag van deze begin selen erkent en yerdedigt de Kerk de gezagsordening en de wettige autoriteit van den ‘Staat, wiens in vloed tot welzijn van allen kan en moet werken ook op economisch en sociaal gebied; dat hy gerechtigd is regelingen te geven, bindende nor men te stellen en de wettige midde len aan te wenden, wanneer de han delingen van individuen of groe pen het gemeenschappelijk welzijn schaden. Stakende dames in de Vereenigde Staten vliegeh werkwtUigen collega’s letterlijk in de tsaren er Er ontstonden vechtpartijen in de universi- teitswyk aan de overeyde van den Nyi. De po litie van Giza heeft Kairo versocht politie mannen derwaarts te zenden. De aankomst van deze politie heeft uitbreiding der ongeregeld heden voorkomen. De gevolgen van deze ontploffing waren ontzettend, de vreesetijkste tooneelen hebben zich afgespeeld in enkele oogenblikken tijde. Voor de regeering-Blum moet dit hernieuwde bewjjs van de oppermacht der communistische willekeur wel de onaangenaamste herinnering vormen aan haar afhankelykheld van de volks massa en de losheid van haar bestaanszekerheid. Zooals reeds aangegeven hebben talrijke, zy het niet ernstige, incidenten zich vanmorgen op verschillende punten In de hoofdstad voorge- I daan. Onder de voornaamste worden gerekend die by het Gare du Nord, waar betoogers be stelwagens hebben aangehouden en eenlge taxi’s, terwyi zy tevens beletten, dat voorraden naar eenlge restaurants werden vervoerd. Bu de poort Saint Denis en die van St Martin vormden sich eenlge groepen manifestanten, die door de politie uiteengedreven werden. Eenl- ge meters verder kwamen de groepen weer byeen. Br werd toen een aantal arrestaties ver richt wegens weigering gehoor te geven aan het bevel tot doorloopen. De staking was gedeeltelijk op de markt van la VUlette en in de centrale markt hallen. De levensmiddelenzaken bleven open. Om elf uur reeds, dus nog een vol uur vöór de staking mocht beëindigd worden, begonnen langzamerhand steeds meer taxi’s In de hoofd straten te verschijnen. Toen ook de autobussen en de metrotrelnen weer gingen rijden be stormden drommen voetgangers de verkeers middelen en al spoedig hernam Parys zyn ge- bruikeiyk aanzien. Vanmiddag Is het werk over het algemeen overal hervat In enkele metaalwarenfa- brieken konden de arbeiders om technische redenen nog niet aan het werk gaan. In verband hiermede heeft men by die fabrie ken, het betrof o.m. werkplaatsen van Renault en Citroen, delegaties uit het personeel naar de directie gezonden, waar de directe heropening werd gevraagd. Daar de directies aan dit verzoek geen gevolg hebben gegeven, hebben de arbeiders het werk gestaakt Op de tentoonstellingsterreinen is bet werk om drie uur vanmiddag hervat Zooals Donderdag in dit blad reeds kort is vermeld, is een Pauselijke Encycliek gepubliceerd tegen het godlooze communisme, dat een ver schrikkelijk gevaar voor alle volke ren genoemd wordt. Na er aan herinnerd te hebben, dat zijn voorgangers en hij zelf her haalde! jjk hun stem verheven heb ben om de wereld op dit gevaar op merkzaam te maken, verzekert de Paus, dat het noodig is thans in plechtige verklaring de dwaling het communisme uiteen te zet ten en de heilzame waarheden, die de Kérk leert, in herinnering te brengen. De leer van het Communisme, aldus de En cycliek, heeft haar grondslagen In een vol strekt materialisme, dat alle geesteiyke waar den loochent. Daarom vernielt het de vrijheid van den mensch. geen enkel recht wordt aan zyn persoonlykheid toegekend, daar hy slechts een rad in het raderwerk van de maat schappy beteekent. Verder wordt alle hiërarchie en gezag nietig verklaard. De waarde en de onontbindbaarheid van het huweiyk worden vernield, het gezin ontwyd. de Godsdienst tot opium voor het volk ver klaard en elk Godsbegrip verloochend en ver acht. In het bijzonder stelt de encycliek op plechtige wjjge dep ^katholieken vordering krachtig tan de sociale recht vaardigheid in de moderne levin g. Aldus treedt deze encycliek in één rij met de encyclieken varum” en De Hikjes van honderden kinderen, welke fbtaal onherkenbaar waren, s0n naar Hen derson vervoerd, tientallen andere lijkjes werden in lange rijen neergelegd op het ter rein bij de school, waar moeders, haast waanzinnig van smart, en vaders, wien de tranen over de wangen stroomen, soeken naar ban omgekomen schat. De toestand Is onbeschrijfelijk,' de ellende en droefheid kennen geen grenzen. Het vinden van hun kinderen tusschen deze hjkjes wordt den ouders bovendien vooral bemoeiiykt door de vele verminkingen en doordat de kleeren der meeste kinderen totaal verscheurd en wegge rukt zyn tengevolge der explosie en de neer stortende stukken puin. vyfhonderd arbeiders van de petroleum- maatochappy zyn belast met de reddingswerk zaamheden. De politie heeft het terrein van de ramp willen afzetten, doch dit gelukte haar met de grootste moeite slechte ten deele. Vrouwen en mannen willen zich niet van de plaats laten verwyderen. waar zy hun kinderen weten te zyn omgekomen. De school bestond uit twee vleugels, waarvan er «én vrijwel volkomen verwoest is, daar de wanden door de enorme kracht van de ont ploffing naar buiten werden gedrukt, en het geheele dak van het twee verdiepingen tellende gebouw neerkwam op de 700 kinderen, die rich daar bevonden. De andere vleugel van het gebouw, welke ree^s door de leerlingen was verlaten, werd slechts licht beschadigd. TYLER (Texas), 18 Maart (Kenter). He* hoofd der echoot schat het aantel slacht* etters onder do schalieren en onderwijs» •P BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar 4 4 f2.— Voor buiten Alkmaar 50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger stjn van den geest van een wijs en goed be grepen corporattrisme. Ten slotte doet de Paus een byzonder be roep op de Katholieke arbeiders en niet-ar- beiders om nuttelooee en kleine twisten te la ten varen en zich te vereenigen tot dezen groe ten stryd. Ook wendt Hy Zich tot allen, die nog aan God gelooven, en roept hen op weer stand te bieden aan de woedende aanvallen der godloozen. Ook de Staat moet de actie der Kerk ondersteunen door geschikte maatrege len te treffen en het voorbeeld te geven van een fielder en wys bestuur. De Encycliek sluit met den oproep tot ge bed tot den H. Joseph, den Beschermer der de Chrlsteiyke rechtvaardigheid, die in het maatschappéiyk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11