de i Opnieuw verjaging van wik- en weegloonen CRITIEK OP „DEN HAAG" GEMEENTERAAD LANGENDIJK Wit-Ge le Kruis Commissie voor Schoolverzuim Curatorium Gymnasium Benoeming bestuur M. H. Werkverschaffing Sportpark Reorganisatie Gemeentewerken UIT DEN OMTREK BERGEN SCHOORL IS 74 EGMOND AAN DEN HOEF Regeling positie havenmeester Extra-hulp werkloozen 1937 Middenstandsborgstellingsfonds ZUID-SCHARWOUDE Wanneer concentratie van bedrijven? Belasting op de gebouwde eigendommen Verlaging wik- en weeg loonen voor kaas Wyziging der verordening op, het georganiseerd overleg k it Uitbreidingsplan Alkmaarder i fout e.o. Verkoop grond aan de Rem- brandtstraat hoek Vermeerstr. Wijziging gemeente- beg'rooting Verzekering Brandweer personeel Voorschot Werkfonds Politiebureau Benoeming schoolarts Concentratie van bedrijven en takken van dienst Aanschaffing schoolmeubelen, schoolboeken, leer- en hulp middelen R.K. Meisjesscholen Verhuur boerderij aan dén Bergerweg en verkoop grond aan den Westerweg Verhooging vergunningsrecht V er pachting'' sluisgelden j sluis Zeswielen EGMOND-BINNEN Bij Gemeentewerken zal ieder jaar het omslag percentage worden vastgesteld VRIJDAG 19 MAART 1937 J wordt Wlt-Gele Kruis speciaal het e is op gesloten. Ser H< ut e. o." wordt voorbeijeid, teneinde van E Conform besloten. L mi er i f N. Kramer. •J weleerw. door samen B. en W. stellen voor artikel m te wijzigen. Met een kleine aanvulling wordt deze bijlage vastgesteld. middag in café „De Schelvisch" publiek ver kocht een huis, ingericht tot smederij, met win kel en erf, eigendom van den heer R Vroiing, alhier. Het huls werd gekocht door da hypo- tbeekhoudster voor 4000. ►on isd ze st* De Deze Het De commissie van overleg voor de ambtena ren (en de politie) en voor de werklieden ach ten het gewenscht, dat voortaan van al haar vergaderingen zakelijke verslagen worden aan geboden aan de vakpers. B. en W. stellen voor de verordening in dezen geest te wijzigen. Conform besloten. B. en W. stellen voor, den heer J. Jonker, havenmeester, na het bereiken van den 65-Ja- rlgen leeftijd, nog twee jaar tydeiyk aan te stellen, om hem daardoor in de gelegenheid te ftellen, ouderdomspensioen te verkrijgen. Openbare verkoaping Ttn overstaan van de notarissen Lujrekx uit Amsterdam en H. zien. Dit B. een voor ver- werden de beide N. Kramer en N. «telling herkozen. der ge- Aanbesteding Heerenweg. B. en W. heb ben het maken van een rij- en wegdek van kllnker-asphaltbeton op den Heerenwey bij on- derhandsche aanbesteding gegund aan de N V. De Geruischiooze Weg te Heemstede voor de som van f 19.220 In verband met het niet aannemen van de be noeming tot lid van de,Commissie tot wering van schoolverzuim door den heer C. F. C. van Schoten, bieden B. en W. ter benoeming tot 30 Januari 1940 de volgende aanbeveling aan: 1. D. W. Abelskamp; 2. J. G. den Hollander. Benoemd werd de heer D. Abelskamp. het Vergunningsrecht te verhoogen van 10 tot 12.50 voor elke 50 huurwaarde. De heer KEYBPER dankt het College voor zijn bemoeiingen. Jammer, dat deze zoo weinig succes hadden. Het is absoluut ónmogelijk voor de caféhou ders deze verhoogde bedragen te betalen. Spr. kan onmogelijk zijn stem hier aan geven. De heer v. d. VALI. vindt het bedroevend, dat gemeente en Gedeputeerden niets meer te zeg gen hebben. Ook hij heeft de overtuiging, dat deze bedrijven niet meer rendabel zijn. Het spijt hem, dat hij zich hier by de feiten moet neer leggen, maar protesteert tegen de geste van die geheimzinnige commissie in Den Haag. Meerdere raadsleden steunen dit protest, maar de VOORZITTER betoogt, dat verwerping hiervan beteekent, dat de geheele rijksbydrage niet aan Alkmaar wordt toegekend. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 14 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Keysper, Govers, Appel, Woldendorp, Stoutjesdijk en Raat. De vergadering wordt hierna gesloten. test zitti nletlzonder meer de practische oplossing maar de raad wil zich niet laten dringen' in een lx-'J De leen 11 van C gewen: :ht is, en B. en W. opdracht te geven zoo sp ledig mogeljjk naar een gebouw uit te Volgens artikel 8 van het reglement der Alk- maarsche brandweer wordt het personeel brandweer verzekerd tegen de geldeltfke Voorgesteld wordt eenige wijzigingen aan te brengen in de gemeente-begrootlng 1936. Conform besloten. Ter benoeming van een schoolarts, als op volger van Dr. Plameyer. bitden B. en W. de volgende voordracht aan: Dr. A. Schoo, Kinderarts te Alkmaar; Mej. Hoogenboom, adj. directrice Herstellings oord. Benoemd wordt mej. Dr. A O. Schoo met 14 stemmen tegen 7 op mej. Hoogenboom. voor den prijs van f 509250 in totaal, ten einde daarop vier woningen te bouwen. Voorgesteld wordt hiertoe een besluit te nemen. Conform besloten. De heer VEN NEK ER maakt de opmerking, dat het voorstemmen van de R. K. fractie voor deze bijlage niet beteekent, dat zij de handel wijze van B. en W., zooals nu ten opzichte van de St. Agnesschool, altijd zal steunen. Het kan toch wel eens zijn, dat vernieuwing van boeken in het belang van het onderwijs hoog noodig is. Hoewel het In principe met den heer Ven neker eens. meent toch de heer HOYTINK, dat de schoolbesturen eerder hun aanvragen ex artikel 72 moeten indienen. De VOORZITTER is het met dit laatste eens. Er ral een wetswijziging komen, om vooraf toestemming voor dergelijke uitgaven te vragen. De bijlage wordt z. h. st. aanvaard. De bouw van het nieuwe politiebureau heeft gevorderd een bedrag van 80.688.06, terwijl daarvoor een credlet werd toegestaan 79.000.—. In verband daarmede stellen B. en W. het toegestaan credlet met 1688.05 te hoogen en met het Rijk een aanvullende lee- nlngsovereenkomst aan te gaan. Mr. DE GROOT merkt op, dat de schuld van de overschrijding ligt by het Werkfonds zelf. Laat dit dan ook de kosten dragen. Er is slechts 6 dagen niet gewerkt wegens vorst; de overige dagen niet, omdat de materialen door het Werkfonds besteld, te laat kwamen. De heer DEKKER sluit zich hierbij aan. Na verdediging door den voorzitter wordt conform besloten. ren tegen de opmerkingen van den voor- en den wethouder. De raad behoeft toch -o’ van ollege te aanvaarden. Het is nu de taak iet College zoo spoedig mogelijk een ge- te zoeken en dan met voorstellen te ko- Te kwart voor twee werd de openbare zitting geschorst en ging de Raad in geheime verga dering. welke tot 3 uur duurde. Na heropening stelde de VOORZITTER voor te besluiten den proeftuin bij de gasfabriek wederom voor 1 jaar te verhuren voor 100. B. en W. stellen voor, aan het Middenstands borgstellingsfonds Hollands Noorderkwartier, onder intrekking van het besluit van 3 April 1936, een bijdrage in eens toe te kennen van f 3100 en voorloopig gedurende de Jaren 1937 en 1938 een bijdrage van telkens f 630. Conform besloten. verhoogd zal moeten worden tot f 7103.- werkelljkheid zal een nog hooger bedrag be schikbaar zijn, aangezien het credlet voor 1936 niet geheel verbruikt is en daarvan nog 299.80 beschikbaar is gebleven. B. en W. stellen daarom voor thans een be drag van 1340 x 5.30 te voteeren voor extra- hulp aan werklooeen in 1937, waarvan aan bet Rijk 4422 in jekenlng zal kunnen worden gebracht. Conform deze bijlage wordt besloten. w De heer J. Breed, alhier, heeft verzocht van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rembrandtstraat, boek Vermeerstraat, groot ongeveer 678 M2., Kteavereenigin*. De afd. van de R-K. staatspartij, alhier, ontving de toezegging, dat de bekende redenaar, de zeereerw. Henri de Groeve op Vrijdag 16 April een politieke rede zal komen houden. BU besluit van 17 December 1936 besloot de Raad, ter verlaging van de kosten voor de aan voerders van kaas op de kaasmarkt, de wik- en weegloonen voor kaas te verlagen van 7 tot 5 ct. per 20 K.G. Thans zal het besluit moeten worden ge nomen de wik- en weegloonen nog verder te verlagen en deze tb brengen op 4 cent per 20 K.G. Berekend naar een aanvoer van omstreeks 4.500.000 K.G. kaas zal de verlaging van 7 tot 4 cent per 20 K.G. van de gemeente een offer vergen van ongeveer f 6750.per jaar, gedu rende de jaren 1937 en 1938 verminderd met de toegezegde bijdrage van het Rijk van 3000. 's jaars en met 1000.van belanghebbende en belangstellende instanties en van particulie ren, zoodat het gemeentelijk offer beperkt blijft tot pl.m. 2750.per jaar over elk der jaren 1937 en 1938. B. en W. zijn overtuigd, dat de Raad bereid is. aan de door den Minister gestelde voorwaarde te voldoen, in het vertrouwen dat dit offer niet tevergeefs zal z(jn gebracht en de pogingen tot behoud van de Alkmaarache kaasmarkt aan gewend, dank zij de gewaardeerde medewerking van velen, het gewenschte resultaat zullen op leveren. De voorzitter wil nog eens officieel dank bren gen aan het Rijk, de pers en alle particulieren, die zoozeer hebben meegewerkt, om dit resul taat te bereiken. Daarvoor verdienen zij alle hulde. (Luid applaus.) De heer GRONDSMA zegt, dat de verlaging ran de wik- en weegloonen zeker 50 pet. tot het behoud van de markt, die thans vrijwel in veiligheid is. heeft bijgedragen. Met dankbaar heid gewaagt spr. van de hulp der regeering, die positief de zijde van de gemeente heeft gekozen. Den heer APPEL spijt het. dat de regeering zulke hooge eischen heeft gesteld aan de mede werking van de particulieren. Overigens ver heugt spr. zich over de verlaging. Het voorstel wordt conform aangenomen. beer VENNEKEr dringt aan op spoed, aak heeft al te lang getraineerd, voorstel wordt aldus aanvaard. ‘paalde richting. neer VOGELAAR doet het voorstel, al- l principe uit te spreken, dat concentratie ly. ,met B^_uw- en Woningtoezicht enz --j geven In de begroeting voor 1936 hadden B. en W. volgens eisch van dan Minister het Vergun ningsrecht tot het maximum moeten opvoeren. Slechts wanneer de gemeentekas van dezen maatregel schade zou ondervinden, mocht er van worden afgeweken. Hoewel B. en W. in Den Haag betoogd heb ben. dat er een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid bestaat, dat de gemeente hevig nadeel ondervindt welke meening ook door Ged. BUten wordt gedeeld heeft de Minister b|j schrijven van 10 Maart den eisch gesteld. B. en W. stellen voor, de boerderij aan den Bergerweg weer voor een.Jaar te verhuren aan den heer H. Rotteveel voor f 1640. Mede stellen zjj voor, grond aan den Wester weg te verkoopen aan den heer R. Schlerbeek voor f 12 per M2. De op dien grond staand# woning zal eerst gesloopt worden. Conform besloten. Werkverschaffing Bergerweg. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen binnenkort een aanvang te nemen met de verbreeding en verbetering van den Bergerweg voor het ge deelte van den voormallgen tol tot de Barne- brug bij Alkmaar. De werkzaamheden zullen in werkverschaf fing worden uitgevoerd. Wanneer dit gedeelte is voltooid zal de ge heele verbindingsweg BergenAlkmaar aan de door het moderne verkeer te stellen eischen voldoen. De heer VENN eKek is de eerste spreker over dit al zoo dikwijls behandelde onderwerp. Veel is er over gesproken en geschreven, maar een oplossing is er nog niet. Is het wel juist, vraagt spr., om nu reeds een prlncipleele beslissing te nemen? De omstan digheden kunnen dan zoo geheel anders zjjn. Onder dankzegging aan het Cqllege. meent spr., dat er op het oogenMik geen beslissing te nemen is. Het eenige, wat wy nu weten, is. dat concentratie van bedrijven niet die voordeelen biedt, welke men er vroeger van verwachtte. De heer VOGELAAR voelt er toch wel iets voor, om los van de toelichting, te beslissen, dat concentratie gewenscht is. Hoe echter die con centratie practisch tot stand moet komen, is nu nog niet te beoordeelen. Dat hangt af van de omstandigheden. Daarom is spr. voor een prin- cipe-besluit en een opdracht aan het College om spoedig te onderzoeken, waar het geconcen treerde bedrijf ondergebracht kan worden. De heer v. d. VALL is het hiermede eens en wil zich absoluut niet binden aan de nu voor gestelde regeling. Ook de heer APPEL, hoezeer hU ook voelt voor een geconcentreerd bedrijf, wil nu niet reeds vaststellen, wie aan het hoofd moet ko- smen. |De VOORZITTER zegt, dat de drang tot con centratie juist van den RXad is uitgegaan, al Ter voorziening in de vacature van de ge meentelijke instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon, ontstaan door het aan den heer J. Boon verleende eervol ontslag, hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. H. Habiecht; 2. C. Huurman. Benoemd wordt de heer H. Habiecht. na eenige jaren gerectificeerd ‘worden. Juist in de verschillende schommelingen ziet spr. het groote bezwaar. Er wordt nog gerepliceei’8 door de heeren mr. Leesberg, Hoytink, Vogelaar, die nog eens de bezwaren tegen het amendement weerleggen. Wethouder B3.NSEMA acht he't in het be lang van de andere bedrijven, dat deze voor een aantal jaren weten, hoe hoog de omslag is. In stemming wordt gebracht het voorstel- v. d. Vall om het afvloeien van het lagere per soneel te doen vervallen. Dit wordt verworpen met 15 tegen 6 stem men. Voor de SDA.P. en de heer Appel. Het 1ste amendement-mr. Leesberg wordt aangenomen met 11 tegen 10 stemmen (voor reéhtsch en de heer Stoutjesdijk. Het tweede deel van het amendement was door B. en W overgenomen. Oud< sluis toon; Bi sle sluis 19391 In verband met den korten duur der sle hebben B. en W. den tegenwoordigen pach ter gevraagd, of hy de genoemde sluisgelden van 1 Mei 1937 tot 6 Januari 1939 opnieuw van de gemeente wil pachten. Aangezien van de sluis bij de Zeswielen steeds minder gebruik wordt gemaakt, komt B. en W. een pachtsom van f 1100 per Jaar voor de sluisgelden billijk voor. Met een huur van f 9 per week voor de bo vengenoemde woning met schuur kunnen zy zich vereenlgen. Aldus besloten. Curatoren van het Murmellius-Gymnasium doen den raad toekomen de vjolgcnde aanbeve ling ter vervulling van de vacature, welke zal ontstaan door het aan mr. P. A. Offers ver leende eervol ontslag als curator: 1. Jhr. mr. F. H. van Kinschot. 2. Mr. G. C. B. van der Peen de Lille. Benoemd wordt Jhr. Mr. F. H. v. Kinschot. hét I van bouw men.lDaarby Is het niet noodig, te wachten, tot enkele directeuren gepenslonneerd worden of op ander-- i aorstel wordt z. h. st. aangenomen. zers teleurgesteld zullen zyn. door het vervol len van den heer van der Bilt. Hy gelooft niet aan versnippering, en wijst den heer Bruine- berg er op, dat hy binnen het raam der kies- vereenigtng gerust actie voor het aftredende lid mag voeren. Het plan Deterding is niet in de fractie behandeld. HU persoonlyk vindt het mooi, omdat we daardoor enkele producten kwyt raken, al had hy liever gezien, dat het over de clearing had geloopen. Den heer van Dam. die de regeling van het bedryfsleven onrechtvaardig vindt, raadt spre ker aan zich te wenden tot de organisatie De Voorzitter dankt den spreker en wenscht hem terugkeer in de Kamer toe. Na nog enkele besprekingen wordt de byeenkomst gesloten. Kieserall^t. De kiezerslijst werd alhier vastgesteld met 1193 kiezers voor de Tweede Kamer. 1182 voor de Provinciale Staten en 1156 voor den Gemeenteraad. Den 21en Januari J.l. ontvingen B. en W. om bericht en'raad een adres d.d. 19 December tv. van het bestuur der R. K. meisjesscholen alhier, verzoricende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor reeds in de Jaren 1931. 1932 en 1933 aangeschafte schoolmeubelen, schoolboeken, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Jullanaschool (gio), St. Joeephschool iglo), Mariaschool en St. Agnesschool. As B. en W. voorstellen, de gevraagde mede werking te verleenen, dan wil dit niet zeggen, dat zy op een aanvrage om medewerking voor een bepaald onderdeel van hetgeen de lyst vermeldt in de toekomst gunstig zouden advisee- rcn. Alleen met betrekking tot de aanvrage be treffende de St. Agnesschool moeten B. en W. een voorbehoud maken. Zy zyn van meening. dat 't schoolbestuur hier meer heeft aangeschaft dan ten laste der gemeente mag worden gebracht en dat door voor deze aanschaffing gelden uit de gemeente kas beschikbaar te stellen, de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, zouden worden overschreden. directeuren gepenslonneerd worden of wyze weggaan. de heer v. d. VALL acht het een hoogst e zaak. Concentratie is dringend noodig, Aan de orde is dan het reeds eerder gepubli ceerde voorstel Inzake reorganisatie van Ge meentewerken. Hlerby worden ook - behandeld de amende menten van de vorige zitting, door Mr. Leesberg cs. ingediend. Mr. LEESBERG, over deze zaak het eerst het woord bekomende, verdedigt de door hem inge diende amendementen. Spr. becyfert, dat 1 pet. van den omslag beteekent ongeveer 500. De schommeling tusschen de uitersten kan dus wel 7500 bedragen. Het systeem van B. qp W. bevordert een zuivere begrooting dan ook niet. Het amendement van spr. cs. zorgt voor een reserve, die de te groote schommeling nivel leert. Ook uit bedrytsoogpunt is het s'elsel van B. en W. minder goed dan dat van spreker, hetwelk de bedrijven selfsupporting maakt. De beer VOGELAAR ziet het stelsel van de minderheid als het meest Juiste. Het college zegt te zullen streven om binnen het vastgestelde percentage te biyven. Dat streven is heel mooi, maar welke maatregelen denkt het college te nemen? De heer v. d. VALL acht de heele kwestie er een van financieel-technlschen aard. Het stel sel van mr. Leesberg wil van het bedrij! een geheel zelfstandig maken. Spr. is het daar niet meer eens. Ook de Het in de gemeentebegrootlng voor 1937 voor werkverschaffing uitgetrokken bedrag van f 52000.is gesplitst in twee bedragen, t.w. f 39000.voor loonen en f 13000.voor mate rialen. Het komt B. en W. voor, dat het thans nog beschikbare deel van het credlet zeer goed zou kunnen worden aangewend voor de uitvoering van eenige verbeteringswerken op het gemeen telijk sportpark, als: het dralneeren, het ma ken van een sproei-lnrichtlng, het egallseeren e.d. De kosten van dit werkworden geraamd op f 6000.— voor loonen en f 4000.— voor mate rialen en by komende kosten. Voorgesteld wordt aldus te besluiten. De heer VENNEKER betreurt, dat er minder voor arbeidsloon beschikbaar wordt gesteld. Is het verder wel Juist, vraagt spr., dat de uitgaven voor materiaal niet op het Sportpark drukt? De heer APPEL wil wel de bedoelde werken uitvoeren, doch niet in werkverschaffing. De heer SIETSMA vraagt zich af of deze werken in het Sportpark wel noodig zyn. Er is toch vroeger een molen geplaatst, welke water In en uit kan malen. Wethouder v. SLINGERLAND geeft toe. dat de heer Venneker formeel geiyk heeft. Het is z. 1. buiten twyfel, dat het hier werkverschaf fing betreft. Ook wethouder BONSEMA betoogt, dat het hier werkverschaffing betreft. De regeling der financiering der materialen is door de regeering opgelegd. Het gemaaltje bestaat niet meer, dus zyn an dere maatregelen noodig. Conform besloten, met aanteekening, dat de heer Appel tegen is. Kullman opende de vergadering en leidde den voorzitter van St. Odllla. afdeellng Haarlem, den heer F. H. Louman, In' die, zelf blind, het best ter zake kundig was om één en ander uit de blindenwereld te vertellen. In ons land alleen zyn reeds twaalfhonderd katholieke blinden, waardoor men. als men de niet-katho lieken er by telt, een geweldig aantal krijgt, zoodat er wel degeiyk reden is om actie te voeren. De film is niet triestig, doch evenals de blin den zelf, vaak vol gezonden humor, wy zyn kruisdragers, aldus spreker, met een groot op timisme. En wy zullen het kruis met liéfde dragen. Wy zullen laten zien niet alleen wat de Bond doet, doch ook wat de blinden doen. Blind zyn is niet erg, maar blind en arm zyn is wel erg. Helaas, 90 pCt. van de blinden is financieel afhankeiyk; vooral op het platte land wordt ten bate van het bllndenwerk zeer weinig of niets gedaan. Hierna werd de fUm vertoond, die een uit stekenden kyk gaf op de leerwijze en de werk- wyze van de blinden in de instituten en hun ontspanning. Verrassend is het voor een buitenstaander om te zien, hoe een blinde schaatsen rijdt, wan delt. gymt, ja zelfs kaart speelt, damt en schaakt. De oogen van de zienden gaan by de aan schouwing van deze film open voor het blln denwerk en Juist een open oog is noodig om dit mooie werk mogeiyk te maken. Pastoor Kuilman sprak onder de pauze een propagandawoord, waarin hy uit deed komen, dat de bllndenbond er niet alleen is voor arbei dende blinden, doch blinden van allen rang en stand. - De blinde wil niet met medelijden worèen beschouwd, maar wil binnen de gemeenschap staan, als normaal menach behandeld worden en geesteiyk gelykgesteld met doch geholpen door de zienden als maatschappeiyk sterkeren. Was voorheen blindenzorg een onderdeel van de liefdadigheid, thans zyn keurige werk-ln- richtingen voor blinden opengesteld. die *t met behulp van de overheidsorganen mogelyk ma ken, in het levensonderhoud van den blinde te voorzien. Nog werden vertoond de Oranjefilm van het prlnseiyk huweiyk en een Amerikaansch kluchtfilmpje. Hierna sloot de heer t /uiman de bijeenkomst met een woord van dank en kon reeds tnede- deelen dat 19 personen zich hadden geabon neerd op het tijdschrift van den Ned. R.K. Bllndenbond St. Odllla. De Langendyker afd. van Het Wit-Gele Kruis hield Woensdagavond haar jaarvergade ring in de Burg. By circulaire van 1 Maart jJ. deelde de Minister van Sociale Zaken mede, dat voor 1937 wederom extra-hulp aan werkloo zen kan worden verstrekt in, den vorm van kleeding, dekking en schoeisel, waarvoor in aanmerking komen werklooeen, die een ult- keering ontvangen Ingevolge een gesubsidieer de steunregeling, die geplaatst zyn by een van Rykswege gesubsidieerde werkverschaffing en in byzondere gevallen ook werkloozen. die uit een werkloozenkas trekken. Over het kalenderjaar 1937 mag in deze ge meente ten hoogste worden besteed een be drag geiyk aan het gemiddelde aantal werk loozen over de eerste 10 maanden van 1936, t.w. 1340. vermenigvuldigd met /5.3O. Op de begrootlng van 1937 is voor extra- hulp aan werklooeen uitgetrokken f 5360. in uitgaaf, in verband waarmede dit bedrag verhoogd zal moeten worden tot 7102.In volgen van ongevallen. Overeenkomstig het besluit van 28 Februari 1924 is het niet krachtens de OngevaUenwel- 1921 verzekeringspUchtlge personeel thans ver zekerd by de Algemeene Verzekeringsmaat- schappy „Providentla" te Amsterdam. Naar het B. en W. voorkomt, best*at thans aanleiding het bedrag van de Jtydelyke uitkeering te herzien. By het sluiten van de verzekering In 1924 werd die uitkeeriiig be paald op f 8 per dag. In verband met 'de alge meen plaats gehad hebbende daling van loo nen en bedrtffslnkomsten, zou die uitkeering naar zy meenen gevoeglyk op f 6 per dag kun nen worden gesteld. De maatschappy „Providentla" heeft zich bereid verklaard de brandweerlieden, die krach tens de ongevallenwet verzekerd zyn, als hier boven is vermeld in de bestaande verzekering te begrijpen tegen een geiyke premie als voor de overige brandweerlieden verschuldigd is. Conform beslaten. gebied, nlsatfes daarop de regeling kan worden afgewenteld. Na liet geven van de richtlynen voor de eco nomische politiek behandelt spreker de sociale politiek. De nood op stoffeiyk en geesteiyk gebied maakt vele ontevredenen die zeer ontvankeiyk zyn voor volksmisleiding, waarvan de men ners een handig gebruik maken. Spreker behandelt daarna het Communisme als wereldbeschouwing, die God geheel uitbant. Een beschouwing, die wel onderdrukt kart wor den. zooals in Dultschland, maar daarmee niet is uitgeroeid. Dat kan alleen een terugkeer naar God. Spreker hekelt ook het natlonaal-socialis- me, dat toch evenals het Communisme naar den totalen staat voert. En onze NSB. mag wel zeggen, dat we filet naar Dultschland moeten kyken, omdat zy andere ideéen heeft, uit haar geschriften biykt haar nauwe verwantschap. Tot slot zegt spreker, dat stemplicht een ge wetensplicht is. Hy spoort alle aanwezigen aan mee te werken om hen. die In de war zyn ge raakt, weer op den goeden weg te brengen. De verkiezing van 1937 is een stryd vóór of tegen God. Voor een Katholiek is daarby maar één keuze. Na de pauze vraagt de heer Bruineberg, W. Bmlt uit Zd. Scharwoude werd Dooderdag- waarom het aftredende lid Van der Bilt niet op de lyst der geadviseerden voorkomt. Hy vreest daardoor versnippering. De heer de Waard vraagt, hoe de fractie staat tegenover het plan Deterding. e i W. geven in overweging nogmaals b ïsluit te nemen, bepalende dat de herzler ing van het uitbreidingsplan „Alkmaar der H< ut e. o." wordt voorbeijeid, teneinde op deze i yze bescherming te verleenen aan het Gedeputeerde Staten van Noordholland te stellen uitbreidingsplan. Naar aanleiding van een door de autoriteiten toegestane bijeenkomst van de Parti social, den ouden bond van Vuurkruisers, zijn te Clichy de communistische harts tochten losgebarsten. Met wapengeweld moest de politie barricaden nemen, terwijl de garde mobile groote moeite had heethoofden in toom te houden en opdringen der opgezweepte menigte te beletten ^38 April 1937 eindigt de met C. Stam te lp gesloten pachtovereenkomst van de overhaalgelden van de sluis en over- by de Zeswielen. K B. is aan de gemeente opnieuw conces- rerleend tot heffing van de hier bedoelde en overhaalgelden tot uiteriyk 6 Januari De overtoom is Intusschen vervallen. conces- R-K Kiesvereeniging Woensdagavond vergaderde de afdeellng der RK.S.P. De op komst viel niet mee. Het Tweede Kamerlid, de heer Jac. Groen sprak dien avond over het onderwerp: Naar een nieuwe Maatschappy. Er gaat,, aldus spr., een golf van ongeloof en zedenbederf over de wereld. Met God wordt geen rekening meer ge houden. De inzet voor deze verkiezing is voor de Katholieken: terug naar God. Spreker wijst op de gevolgen van den wereld oorlog, die een streven naar onafhankeiykheld deed ontstaan. Vele landen willen van eigen productie bestaan, waardoor het geheele ruil verkeer, waarop ons lariïi is aangewezen, is ontwricht. Het gevolg daarvan is, dat er een beschermingspolltiek moet gevoerd worden. Noo dig is^ echter een ordening, zoowel op industrieel *1» voor land- en tuinbouw. De orga- moeten sterk gemaakt worden, opdat jaten lang. Het College heeft de zaak onder zocht en zyn meening gegeven. De beslissing iu weer aan den Raad. Wethouder v. SLINGERLAND heeft met it genoegen de debatten gevolgd. Door den - -^rzitter is de spijker prachtig op den kop ge slagen, toen hy zeide, dat de Raad zoo dlkwyis oneen tralie aandrong, en nu er practische (tellen komen, maar Weer uitstellen wil. DE GROOT en de heer VOGELAAR pro- Dé voorzitter, de heer B. J. Wilmink, open de met den chrtsteiyken groet en welkom en wees erop, dat de afd. Kraamverzorglng. de afd. waarvoor werd opgericht, nog steeds een kwijnend be staan leidt. Spr. drong er op aan dat allen, ook zy die geen gebruik meer maken van deze hulp, toch deze afdeellng zullen biyven steu nen in het belang van moeder en kind. Uit het Jaarverslag van den secretaris stip pen we aan, dat het ledental van de Kraam- verzorging over 1936 Is teruggeloopen van 163 tot 135 leden. Voor de wykverpleglng werden door de Eerw. Zuster Franclna afgelegd 2758 bezoeken in 58 gezinnen; voor de T. B. C.-bestrijding 255 bezoeken in 18 gezinnen en voor zuigelin genzorg 602 bezoeken. Op het consultatie-bureau werden ingeschre ven 56 babies, terwyi met de hoogtezon 451 be-' stralingen werden gedaan. Voer de afd. Materialen was in 1936 een nieuwe brancard aangeschaft, terwyi 258 stuks materialen werden afgegeven. Het ledental van de wykverpleglng bedroeg op 1 Januari 1937 395; dat van de afd. Ma terialen 398 en dat van de Kraamverzorglng 135. Het jaarverslag sloot met een woord van dank tot Zuster Franclna voor de vele werk zaamheden en een woord van dank tot de Eerw. Moeder en Zusters voor de koetelooze bewaarplaats, onderhoud en afgifte van de materialen. De voorzitter deelde mede, dat de verhouding tot de zuster-vereeniging „Het Witte Kruis" uitstekend Is en wees erop, dat tengevolge van minderwaardige en gemakkelyk te ontzenuwen redenen by geboorten in de parochie nog steeds niet de hulp wordt Ingeroepen van de katho lieke vroedvrouw in deze parochie. Niemand zal kunnen ontkennen, aldus spr, het groote nut. Ja de noodzakeiykheld van da hulp van een. katholiek* vroedvrouw en spr. drong er ten sterkste op aan, dat dan ook alle katholieke ouders de hulp van Zr. Cappers zouden Inroepen. Uit het jaarverslag van den penningmeester vermelden we, dat de rekeningen over 1936 van de wykverpleglng ontvangsten en uit gaven sloten met 1814.94; voor de afdeellng materialen met 959 29 en voor de Kraamver zorglng met 45X56. Boeken en bescheiden waren in de beste orde bevonden en werden onder dank aan den pen ningmeester voor het gehouden beheer goed gekeurd. x By de bestuursverkiezing aftredende leden de heeren Sneekes by enkele candldaiw Als afgevaardigde naar de algemZeiiJTVerga- dering werd herbenoemd de heer 17 Nadat de geestelyke adviseur, de heer kapelaan Oudshoorn nog een kort woord tot de aanwezigen had gericht, werd de ver gadering op de gebrulkelyise wyze onder dank afvloeiing van lager personeel acht de heer d. Vall niet juist. Er zou zoodoende alleen opzlchthoudend personeel overblyven. Spr. handhaaft daarom zyn amendement op dit deel van het voorstel ingediend. De heer VENNEKER ontwikkelt bezwaren van practischen aard tegen het stelse? van de meerderheid van B. en W. De vrijheid van den Raad om te beslissen over het percentage, acht spr. hlerby geheel weg. De heer HOYTINK herinnert eraan, dat ook de Schoolbesturen belang hebben by deze kwes tie. Hy wil de Schoolbesturen in geen enkel opzicht bevoordeelen, maar te kort mogen zy ook niet ontvangen. Hy vreest echter, dat dit laatste by het stelsel van B. en W. wel eens het geval kan zyn. Voor het vaste omslag-percentage, zooals B. en W. willen, voelt de heer APPEL het meest. Met de afvloeiing van personeel kan spr. niet meegaan, zoolang er nog losse werklieden wor den aangenomen. De directeuren der bedryven, die de klanten zyn van gemeentewerken, zegt mr. DE GROOT, hebben zich accoord verklaard met het omslag- percentage, mits dit niet hooger is dan 10. Waar blyven nu de 10 pet.? De bedrijven zyn zeker wat huiverig o.m by het groote bedrijf ren ge meentewerken terecht te komen. Wethouder KLAVER verdedigt het stand punt van de minderheid in het College. Hy be grijpt niet, waarom de heer v. d. Vall bezwaar maakt tegen het tot bedrijf maken van G.W. De heer v. d. Vall en de zynen willen van G.W. een dienst maken, terwyi spr. het tot een zelf standig bedrijf met eigen financieel beheer wil maken. Het bedrijf moet niet de tekorten af- Iwentelen op de gemeente. De vaste 10 procent, die gevraagd zyn door de directeuren, zyn onmogelyk. Dat willen de klanten wel, maar in de praktyk komt het niet uit. Hoe méér werk het bedrijf krijgt, hoe lager het percentage wordt, maar in het stelsel van B. en W. is die verlaging onmogelyk. In het wisselende percentage ligt een prikkel om dit zoo laag jnogeiyk te houden. Wethouder v. SLINGERLAND verkeert in de moeiiyke positie, dat hy een standpunt in neemt tusschen dat van de meerderheid en minderheid in. Speciaal verschilt hy met wethouder KlAver In zooverre, dat hy diens stelsel voor het on derwijs niet goed vindt. Op het onderwys im mers moet over de geheele linie bezuinigd wor den. MstaFTrtt begrooting-technisch oogpunt heeft hy ook bezwaar tegen het stelsel der meerder heid van B. en W. Dit laatste standpunt wordt verdedigd door den VOORZITTER. Het is toch niet Juist, dat G.W. zyn eigen boontjes moet doppen. Het staat heel erna al niet vast, dat de gemeente aan het eind van het jaar moet bypassen. Biykt het vastgestelde percentage niet juist, dan kan dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15