WEST-FRIESLAND Smaak van IO IO? TRIUMPH BEURS VAN AMSTERDAM PROVINCIAAL NIEUWS 1 1 ■r MARKTEN Wisselkoersen VRIJDAG 19 MAART 1937 SCHOORL DE ZAANSCHE V.V.V. IN 1937 LANGENDIJK EGMOND AAN DEN HOEF Wit-Gele Krui* De Kathedraal van Reims WORMER WORMER VEER *T ZAND EGMOND-BINNEN MONNIKENDAM HEILOO OUDE NIEDORP BERGEN HOORN DONDERDAG 18 MAART 1937 Vj L MEDEMBL1K NIBBIXWOUD SPANBROEK Binnen enkele maanden zal zy geheel gerestaureerd zyn Hoffelijkheid in de balzaal Verkiezing Hoogheemraadschap Amstelland W eerbericht VOOR VIRGINIA CIGARETTES VUURBESTRIJDING BIJ TULPEN a v. a Zal een nieuwe windmolen wor den gebouwd als historisch monument? WESTWOUD Een Ridderschap tot voorkoming van ,,M uur bloempjes” ZWAAG 1 Q een heer voorkomt. Woensdag heeft te Mijdrecht de stemming 18 Mrt 17 Mrt. Ver. sloth. beden Ver. alotk beden D Bank t opbrengst penningmeester Gevonden en verteren voorwerpen Oevoc- i ft 2.50—3 ije van dameshandsc hoenen onderbreker van In werd op De aftre- Zon op - onder 18.18 - Lieht op 18.48 Maan op 9.54 onder 1*4 E.K. 12.06 Aanbesteding Heerenweg. B. en W. heb ben het maken van een rij- en wegdek van kllnker-asphaltbeton op den Heerenweg' bU on- derhandsche aanbesteding gegund aan de N.V. De Geruischloone Weg te Heemstede voor de som van f 19.220 On- <e- Kerfcachapen verkocht Ten overstaan van Notaris Pinxter. van Schoorldam, had alhier, bij café De Wit. de verkooping plaats van onge veer honderd kerkschapen. Ze brachten gemid deld f 23 per stuk op IW2 86 171% 2S 130» 12«A 179 200 8.93% 73.60 8-38*/4 30.82 41.67 8.9311 73.60 8.38 30.81 41.68 44.90 182% 9.65 6.40 39-92V. 46.12% 44.95 1.83 9.65 6 40 8.94% 73.58 8.40% 30.82 41.70 32* 24 IS* 8.94 73.55 8.39% 30.81 41.67% ontslag ver- krlngsluiter- rker. en we- Vorige Btotkoeraen Heder 179% 200 162% 86 172 205% 101% 91% 99*4 79 100% 94% 30*4 14.0015. 2333 50. 314 351 140 366 314 353 143 370 535 265 189% 39 10774 143% 144% 137% 126 126% ver breeding van het uitbreiding 49% 74 47% 90% 9% 53% 11% 528% 258% 185 38% 347 33s 287 217 205 296 107 8* Spanbroek te her by de 170% 92 72% 65 346% 283 105% 141% 144 137% 125% 126 344% 338% 286 217*4 210% 297% 105 8% Hoogste lis ms net rests ml 769.9 te Jan Mayen Laagste barometerstand 741.2 te Valentie Londen Berlijn Parus Brussel Zwitserland Ween en Kopenhagen Stockholm Oslo N. York cabl' Rome Praag Madrid -6 j o 39.921', 46.12% 44.95 1.83 9.65 6.40 49% 73* 49% 109 20% 31% 2% 169% 92% 72%) 65 343% 282% Continental OU Shell Union Oil Tidewater Bobber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Silau V. L O. O Allied Interocntin Rubb. Scheepvaart Java Oh. Japan Holl.-Am. Lbni. Kon. Ned. StdOmb. Scheepvaart- U die Rotterd. Lloyd St. Nederland Saiker Jav. Cultuur N. I. a U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Onion Pacific Wabash Erie Kansas Oity South South. Rallw Chic. Milw t ex. dividend 39.871'. 39.87% 46.07% 46.07% 44.90 - 1.82* 9.65 6.40 S. 428% 25 129 12* De heében Koomen, Koning en Scherzing ver klaarden zich tot verhooging van het uurloon tot 25 cent. Het voorstel van B. en W. <xn het loon op ƒ0.23 te houden, werd aangenomen met 43 stemmen. Aan de afd. Opmeer en omstreken van <fe Hol! Mij. van Landbouw werd voor de tentoon stelling een subsidie verleend van 100. terwijl voor ƒ75 werd deelgenomen in het waarborg fonds Aan het R K. schoolbestuur werd ingevolge -art. 101 der LO.-wet 80 pet. voorschot verleend naar een maatstaf van 10 per kind. De gemeentebegrooting werd op verzoek van Ged. Staten op verschillende punten gewijzigd, evenals de gemeenterekenlng 1935 en de supple toirs begrooting 1936. Een nieuwe schoolgeldverordenlng werd vast gesteld naar de gemengde hoofdsom, welke ver ordening vooral den grooten gezinnen ten goede komt. Besloten werd met een aantal andere ge meenten een controleur voor de werkverschaf fing aan te stellen en deel te nemen in het salaris naar een omslag per werklooze. De politieverordening werd aangevuld meteen verbod tot kalken, plakken enz., en het vervoe ren van daartoe benoodigde middelen. Het ko hier hondenbelasting werd kh.it vastgesteld. Geslaagd By het Woensdag gehoudep eind examen van de Vereenlging tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland, slaagden onze plaatagenooten Cornells Stuyt (metselaar) en H. Vermeulen Jnz. (schilder). de leden tot taak hebben zich te ontfermen over meisjes, die zonder geleide zijn en ook blijkbaar willen dansen. Overigens meent de Dally Herald, dat deze opofferingsgezinde jon gelingen geenszins „dolende ridders” zullen zfln, daar het gewoonlijk nog al opvallend is, wie tot de .Muurbloempjes” gerekend moeten wor den. Wat de ridderschap zal moeten aanvangen als eenmaal alle .Muurbloempjes" uit de bal zalen van de Orkney-eilanden zullen verdwenen HJn, werd nergens nader vermeld. ^-geestelijke meerwaardigheid is ten- f -- slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding by de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot instand houding en voltooiing onzer Unlversltelt. Molen afgebrand. De molen van den heer van Leyen te Moerbeek Is Donderdagmiddag tot den grond afgebrand. Ben en ander heeft zich in zeer korten tyd af gespeeld. Oorzaak on bekend. Sport in katholiek verband De R K.VVoet- balvereeniging hield Dinsdagavond een propa- gandavergadering om te komen tot nog grooter bloei der junioren-afdeeling. De eerste spreker, de heer J. Kamp, voor zitter van WSV, zette uiteen onze taak als ka tholiek. hlerby de ouders aansporend de taak van de junioren-commissie en het bestuur te helpen verlichten. Hierna maakte G. Mandjes de lachspieren los met eenlge leuke voordrachten. Als tweede spreker trad op de heer Schrickx, secretaris van het district N. H. In zyn rede: Sport in katholiek verband, zette hy uiteen waarom we ook behooren te 'voetballen in ka tholiek verband. By het uitgaan werd uitgereikt de circulaire: Waarom Daarom. Werkverschaffing Bcrgerweg. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen binnenkort een aanvang te nemen met de verbreeding en verbetering van den Bergerweg voor het ge deelte van den voormaUgen tol bot de Bame- brug by Alkmaar. De werkzaamheden zullen in werkverschaf fing worden uitgevoerd. Wanneer dit gedeelte is voltooid aal de ge heele verbindingsweg BergenAlkmaar aan de door het moderne verkeer te stellen eischen voldoen. Op de Orkney-eilanden breekt een gouden tyd aan voor de „Muurbloempjes”. Het wach ten op een vriendelijke uitnoodlging om over den dansvloer te zweven, welke nimmer kwam, is voorby. De „Muurbloempjes" hebben afge daan: de jongelingschap heeft *n ridderschap gevormd om de hoffelykheid in de balzaal terug te brengen en een verbond gesticht, waarvan Verkoop kerkschapen De verkooping der kerkschapen had een gunstig verloop. De ge middelde prijs was f 23 25 per stuk. Coöperatieve Ztevdfabriek „Earefca" De Coöp. Zuivelfabriek ..Eureka” te Binnen wy- zend, heeft met de N. V. Enkhuiaer Melkcen- trale een belangengemeenschap gesloten, waarby voortaan alleen ..Eureka’-melkproduc- ten In den handel zullen worden gebracht. Gemeenteraad De raad van vergaderde Donderdagmiddag in voltallige zit ting onder praesldium van burgemeester Key- aer. In verband met bezwaren van Ged. Staten werd besloten in het borgstellingsfonds voor den Middenstand deel te nemen gedurende 5 jaar, voor 2 cent per inwoner en de deelneming in het kapitaal te doen vervallen. Van de besturen der bouwvak- en landarbei- dersbonden van Spanbroek was het verzoek in gekomen om de loonen in werkverschaffing en de sleunnormen te verhoogen. B en W adviseerden op verschillende uitvoe rig gemotiveerde gronden om hieraan niet te voldoen, daar het werk zoeken in vry bedryf I April de lessen in de O. L. School zuilen be- niet mag worden tegengegaan ginnen. Burgerlijke Stand Gehuwd: Pieter Vonk, 22 jaar van Oostzaan en Elisabeth Hillegonda Kramer, 23 jaar van Beemster. Ondertrouwd: Harm Thyms, 28 jaar en He lena Suzanna Mey, 25 jaar. Geboren: Nicolaas Clemens Maria, zoon van C. Hoogland en G. Braam. Kieserslijst. De ktezersiyst werd alhier vastgesteld met 1193 kiezers voor de Tweede Kamer. 1182 voor de Provinciale Staten en 1156 voor den Gemeenteraad. Zilvervu jubileum Op den 2den Paasch- dag hoopt de heer G. Kuyper den d denken, dat hy 25 jaar werkzaam N. S. 109% 6* 20% 20*4 31* 2V. REIMS, 17 Maart. (Havas.) De restauratie van de beroemde kathedraal van Rélms, die in den wereldoorlog zwaar beschadigd werd, zal binnen enkele maanden gereed zyn. Naar men weet, is in Mei 1927 de eeredienst in een gedeel te van de kathedraal hersteld, tusschen het groote portaal en het transept. Dank zy den steun van Rockefeller en talryke andere wel doeners konden de absls. het transept en het priesterkoor gerestaureerd worden. Men verwacht, dat grootsche kerkeiykc plech tigheden zullen worden gehouden, om de weder- ingebruikname van de historische kathedraal te vieren. den: p«*r bnrtn, heeren armbandhorloge; dian-motor: vulpen met naam; rywielplaatje in étui; hondenriem met ruig en gesp, blauw ge ruite das; paarse portemonneie met eenlg geld; zangboekje; muts, blauw met rood draadje; naafdop van een auto; twee sleutels aan den ring; losse sleutel; oud damesrywiel. Verloren: een blauwe dameshoed; kleine grijs beige ski-sök; zilveren armband, opengewerkt met 5 roodc steentjes; jwollen dameshandschoen; paar bruin lederen Nappa motor handschoenen bruine mantelcelntuur; paar zwart lederen da- meshandschoenenblauwe damesportemonnaie met geld; reservewiel met band van een auto; bruin lederen portemonnaie met geld; herders hond weggeloopen. Een aardig plan De Hoornsche Tuinbouw- vereenlging koestert het voornemen over te gaan tot plaatsing van een Juliana- en Bem- hardboom in een der plantsoenen dezer ge meente. waarschnyiyk bij de Veliusbrug. De be doeling is. deze boom op eenlgszins plech tige wijze over te dragen aan het gemeentebe stuur,'waarby de drie plaatselyke muziekcorpsen ter opluistering zullen worden uitgenoodigdDe datum, waarop dit zal plaats vinden, is nog niet officieel vastgesteld. Dezer dagen kwam het bestuur der Z V V V in vergadering byeen. Besloten werd, dit jaar weer een nieuwe uitgave van het adresboek te doen verschynen. Voorts zal alle aandacht ge schonken worden aan de door de Padvinders te houden groote Jamboree, by welke gelegen heid duizenden couranten met geïllustreerde Zaanstreek-beschryvingen in vyf talen zullen worden verspreid. Ook wordt nagegaan op wel ke wyze de Zaanstreek als forensenoord voor Amsterdammers het beste kan worden gepro pageerd. In het voorjaar zal weer een aantal rustbanken worden geplaatst. Door den centra- len cursus voor ontwikkeling van jeugdige werkloozen Zaanstreek-Noord is Tl 40-tal prach tige vyf-persoons zware banken in aanbouw Deze zullen allereerst komen ter vervanging van de kleine banken, welke in de bultenwyken een bestemming krygen. Het aantal geplaatste V. V. V.-banken zal daarmee zijn gestegen tot 102. Voorts zal gevolg worden gegeven aan de verzoeken, om zooveel mogeiyk banken langs de parallel- en wandelwegen te plaatsen. Tee- keningen voor het plaatsen van wachthuisjes op de daarvoor geëigende punten by de bus halten zyn gereed gekomen. Ten aanzien van het nog altyd hangende molen plan kan worden medegedeeld dat het doel is. een completen, nieuwen molen met op stal te bouwen, waarvoor de nog bruikbare dee- len van „Het Pink” kunnen worden aangewend. Het bestuur blyft van meenlng, dat de eer van de Zaanstreek er mee gemoeid is. althans een historlschen windmolen als cultuurmonument voor het nageslacht in de streek zelve intact te houden. De aandacht van tulpenkweekers wordt ge vestigd op het groote belang, dat zij hebben by het stekers zoeken, als middel ter bestrij ding van het vuur In de tulpen. De stekers toch vormen n.l. reeds spoedig na het boven komen een bron van besmetting voor de ge- zande planten, waardoor het geheele gewas ernstig bedreigd kan worden. Het verdient aanbeveling de zieke planten, eoodra ze als zoodanig herkend kunnen wor den. met bol en al uit den grond te trekken, doch als dat niet gehikt in elk geval de boven- aardsche deelen van het veld te verwijderen en te vernietigen Dit kan gedaan worden, door de zieke deelen in een kuil te werpen en daarby een flinke hoeveelheid kalk (laagsgewye) te voegen. Het is zeer te ontraden ozn ze in een sloot te werpen, daar ze wellicht later met de bag ger weer op het land terugkomen, waarna ze na eenlge jaren nog een bron van besmetting kunnen zijn. Naast een geregelde verwijdering der stekers. Aan ook beapulting van het loof met Shlrlan A. G. worden aanbevolen. Men dient met spuiten vroegtijdig te begin nen. nJ. ulteriyk zoodra men de allereerste verschijnselen van vuur waarneemt Beter is het om te beginnen voor dat de ziekte is op getreden. doch de weezzomstandigheden zoo danig zyn, dat een spoedige Botrytisaantasting verwacht kan worden Men moet geregeld biy- ven spuiten, b.v. om de 10 dagen. By vochtig weer is het zelfs raadzaam wekelijks te spuiten. De resultaten van het spuiten zijn echter niet van dien aard, dat het stekers zoeken mag achterwege blijven. 1* Mrt. Bervelllng. Prlnsengr. prijs 4.40. mlddelpry. 3 30 invoer 190 000. To- indel gewoon. Vlach. Aangevoerd plaats gehad ter verkiezing van een hoofdinge land van het Hoogheemraadschap Amstelland. By deze verkiezing was hard gewerkt voor de candidatuur van den heer J. P. Engel, voor zitter van de waterschappen Groot-Mijdrecht en Wllnis Veldzyde. Genoemde heer Engel heeft eenigen tyd ge leden vergeefsche pogingen aangewend om het Hoogheemraadschap Amstelland te doen ver dwijnen, daar volgens zyn meenlng de omslag voor ongeveer 90 pCt. wordt besteed voor uit betaling van jaarwedden, vergaderkosten en dergeiyke Volgens den opposant zouden de Wa terschappen. onder het Hoogheemraadschap ressorteerende. zonder veel kosten de weinige onderhoudswerken kunnen overnemen. De stemming heeft een zeer eigenaardig ver loop gehad Er werden circa 125 stemmen uit gebracht waarvan 74 van onwaarde werden ver klaard, daar de namen en voornamen van den Candidast (In casu den heer Engel) onjuist wa ren geschreven. Slechts enkele (5) biljetten be vatten den goeden naam. terwyi op 1 aftredende lid, de heer C. van Sevenhoven te Wllnis, 36 stemmen werden uitgebracht, die daardoor her kozen werd verklaard. Ktesvereenigtng. De afd. van de R.K Staatsparty, alhier, ontving de toezegging, dat de bekende redenaar, de zeereerw Henri de Greeve op Vrijdag 16 April een politieke rede zal komen houden. zaamheden en Eerw. Moeder bewaarplaats, materialen. De voorzitter deelde mede, dat de verhouding tot de zuster-vereeniging „Het Witte Kruis” uitstekend is en wees erop, dat tengevolge van minderwaardige en gemakkelijk te ontzenuwen redenen by geboorten in de parochie nog steeds niet de hulp wordt ingeroepen van de katho lieke vroedvrouw in deze parochie. Niemand zal kunnen ontkennen, aldus spr. het groote nut, ja de noodzakeiykheid van de hulp van een katholieke vroedvrouw en spr. drong er ten sterkste op aan. dat dan ook alle katholieke ouders de hulp van Zr. Cappers zouden Inroepen. Uit het jaarverslag van den penningmeester vermelden we, dat de rekeningen over 1936 van de Wykverplegtng In ontvangsten en uit^ gaven sloten met 1814.94; voor de afdeellng materialen met 959.29 en voor de Kraamver- zorglng met f 453.56. Boeken en bescheiden waren in de beste orde bevonden en werden onder dank aan den pen ningmeester voor het gehouden beheer goed gekeurd. By de bestuursverkiezing werden de beide aftredende leden de heeren N. Kramer en N. Sneekes by enkele candidaatsteiling herkozen. Als afgevaardigde naar de algemeene verga dering werd herbenoemd de heer N. Kramer. Nadat de geestelyke adviseur, de weleerw. heer kapelaan Oudshoom nog een kort woord tot de aanwezigen had gericht, werd de ver gadering op de gebrulkeiyke wyze onder dank gesloten. AI.KM AAR. 19 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 36 stapels. 00000 kg. 30 fabr. kl. 23 00. 1 boeren kl. 19.00 Handel goed -r lg waren vorige fflotkoersen Heden 32% 24% 15% ^et licht tawendig" Woensdagavond werd in het R.K. Vereenlgingzgebouw te Catryp de film vertoond v. d. R.K Blindenbond ,Bt. Odllla", vervaardigd door Jan'Hln. Pastoor Kuilman opende de vergadering en leidde den voorzitter van St Odllla. afdeellng Haarlem, den heer F. H. Louman. in die. zelf blind, het best ter zake kundig was om één en ander uit de blindenwereld te vertellen. In ons land alleen zyn reeds twaalfhonderd katholieke blinden, waardoor men, als men de niet-katho lieken er by telt, een geweldig aantal krygt, zoodat er wel degelyk reden is om actie te voeren. De film is niet triestig, doch evenals de blin den zelf, vaak vol gezonden humor. Wy zyn kruisdragers, aldus spreker, met een groot op timisme. En wy zullen het kruis met liefde dragen. Wy zullen laten zien niet alleen wat de Bond doet, doch ook wat de blinden doen. Blind zun is niet erg. maar blind en arm zyn is wel erg. Helaas. 90 pCt. van de blinden is financieel afhankeiyk; vooral op het platte land wordt ten bate van het bllndenwerk zeer weinig of niets gedaan. Hierna werd de film vertoond, die een uit stekenden kyk gaf op de leerwyze en de werk- wuze van de blinden in de instituten en hun ontspanning. Verrassend is het voor een buitenstaander om te zien, hoe een blinde schaatsen rydt, wan delt, gymt, ja zelfs kaart speelt, damt en schaakt. De oogen van de tienden gaan by de aan schouwing van deze film open voor het blln denwerk en juist een open oog is noodig om dit mooie werk mogelyk te maken. Pastoor Kuilman sprak onder de pauze een propagandawoord. waarin hy uit deed komen, dat de blindenbond er niet alleen is voor arbei dende blinden, doch blinden van allen rang en stand. De blinde wil niet met medelyden worden beschouwd, maar wil binnen de gemeenschap staan, als normaal mensch behandeld worden en geestelyk gelijkgesteld met doch geholpen door de zienden als maatschappelijk sterkeren. Was voorheen blindenzorg een onderdeel van de liefdadigheid, thans zyn keurige werk-ln- rlchtingen voor blinden opengesteld, die ‘t met behulp van de overheidsorganen mogelyk ma ken, in het levensonderhoud van den blinde te voorzien. Nog werden vertoond de Oranjefilm van het prinselyk huweiyk en een Amerikaansch kluchtfllmpje. Hierna sloot de heer Louman de byeenkomst met een woord van dank en kon reeds mede- deelen dat 19 personen zich hadden geabon neerd op het tydschrift van den Ned. R.K. Blindenbond St. Odllla. Vrijwillig Brandweercorps B en W hebben aan den beer W. Rampen, die lange jaren lid van het Vrijwillig Brandweercorps was geweest, op diens verzoek eervol ontslag verleend als brandmeester*onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezen diensten en in diens plaats als zoodanig benoemd den slangleider den heer C. F. Meyer. Aan den heer A C Morseh, die zestien jaar by het corps had gediend, werd op diens ver zoek wegens er trek uit de gemeente, als slang- leider eveneens eervol ontslag verleend onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Voorts werd op verzoek eervo leend aan de heeren W. Wokke al pypleider en 8. Bakker aa. hooi, gens verbiyf buiten de gemeente aan den boot werker den heer C. Moerbeek. Benoemd werden als brandweerlieden de hee ren P. rwulven. D. Jonker en 8. KJeverlaan en als bootwerkers by bet corps de heeren A. Jan sen en J. Th Pepping Aanbesteding De uitslag van de door B en W. gehouden aanbesteding van den bouw van een U,L.O.-school is als volgt: J. M N. Stam. Alkmaar, f 19 200. J. Kalf. Beverwijk, f 20 540. F. A. de Geus Sc Zn.. Helloo, f 21300. N. Byi. Bergen (N -H f 21380 IJ. Kroonenburg. Helloo, f 21421. H. Hagen. Den Helder, f 21.465. A. Castricum. Beverwijk, f 21970. N. Tromp. Alkmaar, f 21.999. J. J. Feyen, Helloo, f 22 063. De I^ngendyker afd. van Het Wit-Gele Kruis hield Woensdagavond haar jaarvergade ring In de Burg. De voorzitter, de heer B J, Wilmink, open de met den christelyken groet en welkom en wees erop, dat de afd. Kraamverzorging, de afd. waarvoor het Wit-Gele Kruis speciaal werd opgericht, nog steeds een kwynend be staan leidt. Spr. drong er op aan dat allen, ook zy die geen gebruik meer maken van deze hulp, toch deze afdeellng zullen blyven steu nen in het belang van moeder en kind. Uit het jaarverslag van den secretaris stip pen we aan, dat het ledental van de Kraam verzorging over 1936 is teruggeloopen van 162 tot 135 leden. Voor de wykverpleging werden door de Eerw. Zuster Francina aïgelegd\ 2758 bezoeken in 58 gezinnen; voor de T. B? C.-bestrydlng R-K. Kiesvereeniging Woensdagavond vergaderde de afdeellng der R K S P De op komst viel niet mee. Het Tweede Kamerlid, de heer Jac. Groen sprak dien avond over het onderwerp: Naar een nieuwe Maatschappij. Er gaat, aldus spr een golf van ongeloof en zedenbederf over de wereld. Met God wordt geen rekening meer ge houden. De inzet voor deze verkiezing is voor de Katholieken: terug naar God. Spreker wyst op de gevolgen van den wereld oorlog. die een streven naar onafhankeiykheid deed ontstaan. Vele landen willen van eigen productie bestaan, waardoor net geheele ruil verkeer. waarop ons land is aangewezen, is ontwricht. Het gevolg daarvan is. dat er een beschermingspolitlek moet gevoerd worden. Noo dig is echter een ordening, zoowel op industrieel gebied, als voor land- en tuinbouw. De orga nisaties moeten sterk gemaakt worden, opdat daarop de regeling kan worden afgewenteld. Na het geven van de rlchtiynen voor de eco nomische politiek behandelt spreker de sociale politiek. De nood op stoffelyk en geestelyk gebied maakt vele ontevredenen die zeer ontvankeiyk zyn voor volksmisleiding, waarvan de men ners een handig gebruik maken. Spreker behandelt daarna het Communisme als wereldbeschouwing, die God geheel uitbant. Een beschouwing, die wel onderdrukt kan wor den. zooals in Duitschland. maar daarmee niet is uitgeroeid. Dat kan alleen een terugkeer naar God. Spreker hekelt ook het nationaal-socialls- me. dat toch evenals het Communisme naar den totalen staat voert. En onze N.S.B. mag wel zeggen, dat we niet naar Duitschland moeten kyken, omdat zy andere ideëen heeft, uit haar geschriften biykt haar nauwe verwantschap. Tot slot zegt spreker, dat stemplicht een ge wetensplicht is. Hy spoort alle aanwezigen aan mee te werken om hen. die in de war zyn ge raakt, weer op den goeden weg te brengen. De verkiezing van 1937 is een stryd vóór of tegen God. Voor een Katholiek is daarby maar één keuze. Na de pauze vraagt de heer Bruineberg. waarom het aftredende lid Van der Bilt niet op de lyst der geadvlseerden voorkomt. Hy vreest daardoor versnippering. De heer de Waard vraagt, hoe de fractie staat tegenover het plan Deterdlng. De heer Groen zegt, te begrypen. dat er kie zers teleurgesteld sullen zyn. door het verval len van den heer van der Bilt. Hy gelooft niet aan versnippering, en wyst den heer Bruine berg er op, dat hy binnen het raam der kies- vereenlging gerust actie voor het aftredende lid mag voeren. Het plan Deterdlng is niet In de fractie behandeld. Hy persooniyk vindt het mooi, omdat we daardoor enkele producten kwijt raken, al had hy liever gezien, dat het over de clearing had geloopen. Den heer van Dam. die de regeling van het bfcdryfsleven onrechtvaardig vindt, raadt spre ker aan zich te wenden tot de organisatie. De Voorzitter dankt den spreker en wenscht hem terugkeer in de Kamer toe. Na nog enkele besprekingen wordt de byeenkomst gesloten. 4% Nederland 1934 101% 3% Ned. Obllg91% 3% Ned. Obllg 1936 99*/, ’M Oert 7«* 4 Ned tadlC 1884 101 S% Indie 1987 94% 6H Young! (M^.-verkl.) 30% Amsterd. Koloniale Bank Indische Bank Oert. Handel-Mtj. Unilever Oolvé Delft Alg. KunstaUde Van Berkel's Pat, Nieuwe Philips Ned. Ford Indwtr. Battenlaad Anaconda ?thleben> Steel Kennecot 0. 8. Steel O. 8 Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mttnbeaw Alg. Erpirratte Redjang Lebooc Kon. Olie Geboes Pertek Pendawa nominaal 255 bezoeken In 18 gezlhnen en'voor zuigelin genzorg 602 bezoeken. Op het consultatie-bureau werden ingeschre ven 56 babies, terwijl met de hoogtezon 451 be stralingen werden gedaan. Voor de afd. Materialen was in 1936 een nieuwe brancard aangeschaft, terwyi 258 stuks materialen werden afgegeven. Het ledental van de wykverpleging bedroeg op 1 Januari 1937 395; dat van de afd. Ma terialen 398 en dat van de Kraamverzorging 135. Het jaarverslag sloot met een woord van dank tot Zuster Francina voor de vele werk- een woord van dank tot de en Zusters voor de kostelooze onderhoud en afgifte van de Marktvereeniging ,J»e Volharding" der leiding van den heer 8. Broer hield noemde veiling de Jaarvergadering. In zyn openingswoord constateerde de voor zitter, dat de gewenschte opleving na de depreciatie van den gulden is uitgebleven TerwUl alle benoodigde artikelen voortdurend stygen, vertoonen de producten geen enkele verhooging en is de af zet nog zeer beperkt Op deze wyze wordt de toestand van de bedry- ven onhoudbaar. De heer Huebe geeft een overzicht van zyn gehouden financieel beheer. Het nadeelig saldo van 1932 kon van f 2600 teruggebracht wor den op f 185.05. door het fonds der minimum prijzen aan te spreken Op het nadeelig saldo van 1932 kon f 384.25 worden afgeachreven. De winst- en verliesrekening sloot op een totaal bedrag van f 8603.75. Den penningmeester werd décharge ver leend De omzet bedroeg over 1936 t 106.74090. De Doedens Sc Schilder, t Zand (N.-H f 22.375. J. Schuit. Egmond a. d.«Hoef, f 22.640. Fa. M v. Steeg. Helloo, f 22 840. G. Kuyper*. Hoogwoud, f 22 970. P. Bot, Heerhugosraard, f 22.996 P. Smit. Alkmaar, f 23190. D. Langedyk. Helloo. f 23 400. P Buis. Oudorp. f 23.430 Krum Sc Visser. Alkmaar, f 23 767 J. M Henselmans. Ltmmen. f 23.845. P. Scheepbouwer, Castricum, f 23949 IJ. K M Kops Sc Zn.. Helloo. f 23950 S. de Vries. Zaandam, f 24 100. P. de Nys. Castricum. f 24210. J. N Schuit. Alkmaar, f 24.800. R. Kuijper. Heiloo, f 24625 W. Uitterdyk. Wierlngerwaard. f 24.715. P. Dekker, Harenkarspel, f 24 730. N. J. Schaap. Alkmaar, f 25.370. J. v. d. Velde Bhlk f 27 900 Fa. Gebr. v. Ryswyk, Haarlem, f 28.247. L. Kooi, Groningen, f 28 830. De gunning is aangehouden. BEVERWIJK 18 Maart. Bolbloemen aan t Cen trum. Bartlgon 1627, Will. Pitt 1828. Copland 1428, Ocetenryk 14—21. Oouroone <T Or 1520. Electra 1839. Murillo 1432, Blossom 1*23, v. O Hoer 16—28. La Reine 13—20. Ibis 1419. Schlegel 14—21. Sanders 10—34 Rauwenhoft— 36. Narcissen 617. Elizabeth 1830. GOUDA. 18 Maart. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1960 stuks, waarvan: 58 slachtvarkens vette 2324 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 666 magere varkens 300033. 561 biggen 100014, Geldersche blgagen 14.0017. 15 run deren 140 00—220. 641 nuchtere kalveren S7*0, 1 schaap. 18 bokken en geiten 2.00—6 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt. 111 partijen kaas: le kwal met R.M 22 0023, 2e kwal met RM. 20.50— 21*0. Handel matig. 530 ponden boter: Ooeboter 70—85 cent. Wel- boter 7080 cent per pond. Handel vlug. 193000 partyen eieren: klpeleren 3*08.60. eendeieren 3 00 per 100 stuks. GOUDA, 18 Maart. Coöp. Zuid-Holl. Klervelllng gaz Aanvoer 115800 klpeleren: 56-38 kg. 3*0— 3.40. 58-60 kg. 3 403*0, 60-62 kg. 3*03 55. 62-72 kg. 3*54.10. bruine 58-68 kg. 3.404 05. kleine eieren 3.203.30 per 100 st. 1500 eendeie ren 2.702.30 per 100 stuks. Ganzeneieren 5 00 HOOFDDORP. 18 Maart. Granen en Zaden. (Boerennoteertngen)Rogge 8.208.75, Chevalier Gerst 8.40—8.75, Wlntergerst 8896. Haver 7*0 7 85. Dulvenboonen 9 0010. Paardenboonen 6.767.16. Bruine Boonen 10.0011, Groena Erw ten 8.50—035. Vale Erwten 14.00—15. Gele Mos terd 14 0015. Kanarlezaad 14 5015, Karwij- saad 2323.60. Blauwmaansaad 33.0024. Per 100 kg. •S-HKRTOGENBO6CH 18 Maart Paardenmarkt Op de markt van heden waren aangevoerd 181 stuks: 177 paarden, 4 veulens. De aanvoer was op deze eerste Bossche paardenmarkt van dit jaar matig Het aantal bezoekers betrekkelijk groot Er waren veel werkpaarden, die van 14000 tot 300 00 noteerden, zeer goede, zelfs meer vol Jari gen van 260.00360. SDchtnearden weinig aan voer, geen no Veering MIDDENMEER, 17 Maart. Graan beurs Voer- tarwe 8258 50. zomer gerst 6 36—8 75 witte ha ver 7.607.75. groene erwten 8 500*0. paarde- boonen 7XX)7.50. duive boenen 9.7610 25. blauw maanzaad 2122. karwyzaad 22.5023*0 MKDEMBLIK. 18 Maart JBt JosephUien 46 60 cent. Koode kool 1.40—1.90. Gele kool 120— 1.40. Deensche kool 1120 NOORD-SCHARWOUDE. 19 Maart. 21300 kg. Uien: Drielingen 60 cent, Ulen 1130. grove Uien 0.601.10. 4300 kg. Peen 0*01.10. idem kleine 60 oent. 7800 kg Kroten 4000 cent. 114100 kg Roode kool 1401 70. 157900 kg D. Witte kool 1—1.10. 43800 kg Gele kool 1 20190. 2200 kg taaie Gele kool 1.80 WOGNUM. 1* Maart, witlof: I 8*0—11*0. 6*0—8.60. xn 3.40—6.40. Uien 0.001.10. SpruitèZj. kool 10.40—16. Prei 2.503 80. Selderie 1.90—330? Roode kool 1403 10. WARMENHUIZEN. 18 Maart Veiling Uien f 0.801.10. Groote Uien f 1—120. Roode kool 140—2. Gele kool f 1J0—160. Bloemen daler kool f 2 10, Deensche Witte kool f 1—1.20. 74 aanv. Handel slecht. ZjfcV HN HOVEN. 18 Maart. Eieren veiling, ene. Klpeleren 2.953.75 per 100 stuks Bananen 20 ct. per 5 stuks. Appelen 20 cent per kg AMSTERDAM, 19 Maart. Aardappelxnarkt. De aardappelprijzen waren beden onveranderd. De aan voer bedroeg 451000 iqg. AMSTERDAM, 18 Mrt.: deren. Centrale Markt. Heerengracht 23 5255 kg 3 153.20, 5657 kg. 3.253.30, 5758 kg. 3 30. 5859 kg. 3.35, 5980 kg. 3.40, 6061 kg. 3.40—3.45, 61—62 kg. 3.45— 3 50, 6264 kg 3.553.60. 6264 kg- 3.55—3.80. 8875 kg. 4.404.50 Aanvoer 90.000 stuksé Stem ming vlug AMSTERDAM, 1G «t. “1 199. Klpeleren: hoogste prijs - 3.60. laagste prijs 3.20. Dagi taal aanvoer 260 000 stuks. AMSTERDAM. 19 Maart. door 5 motorbotters benevens ccnslgnatlezendln- gen Afgeslagen aan de Gemeente Vlschhal De Ru^jterkade, Amsterdam. Beeommlng der botters 83.00—200 Handschol 1112.50. kleine Schol 9.0Ü 11, Pufschol 5.506 50. Schar 3 304.80, Bot 3.00—5. Wilting 3.604 per kist. Kabeljauw 0.70 2 per stuk Koolvlach 0.651 per 5 stuks. Leng 0.80160 per stuk. Schel visch 1606. groote Tongen 160, middel Tongen 1 351.40, kleine Tongen 1.15130 per kg. Uit de hand verkocht op het buitenterreinSpiering 15 cent per pond. Versche Bokking 190—2, Harder Bokking 2 50—3 per 100 stuks. Garnalen 1.25235 per kistje van 15 kg. AVENHORN, 18 Maart. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Markt vereen Avenbom en Omstreken. 11500 kg. Roode kool 1.40130. 15800 kg. Gele kool 1.20130, 4500 kg. Deensche Witte kool 1 OU per 100 kg. 13500 kg. Uien: groote maat 1.20 1.40, gewone maat 1.10160, Drielingen 60 cent per 100 kg. 21600 kg. groote Bleten 0.601.10, 5000 kg. kleine Bieten 70—80 cent per 100 kg 775000 kg. WortelenFlakkee, verbeterde 5080 cent per 1OO kg. BROEK OP LANGENDUK, 19 Maart 8600 Ulo Wortelen f 0 60—1, 55.000 kilo Roode kool f 1.60—2, 53 000 kilo Gele kool f 1 40-1.90, 38.000 kilo Deensche Witte kool f 1—130, 18.000 kilo Uien: Gele Uien f 140—140, Grove f 1.10 130, Oele Drielingen f 0.60, 8500 kilo Bieten f 0.60—030, 9550 kilo Groenekool f 140—3.60. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind nit ZuideiUke richtingen, gedeelte- UJk bewolkt, waarschönWk enkele regen- 4 buien; weinig verandering in tempe- rotaor. De O. L. Schooi weer ia rebrwik Men kent de historie. Zwaag had een O. L. School, welke na eenlge jaren gesloten te zyn geweest, weer in gebruik zal worden genomen. wy vernemen, dat op 24 Maart het nieuw benoemde h$t>fd. de beer Kleft, zich in de gemeente zal komen vestigen. terwyi op 1 aardappelregeling voldeed redeiyk. De prijs van f 1*0 per 100 kilo nA 1 Juli was veel te laag De financieele positie van de veiling wordt steeds beter. Het ledental der coöperatie bedraagt 166. Met waardeering werê een der pioniers der veiling, wyien de heer F. Korver herdacht. R. I. P. Voor 1937 werd het marktgeld opnieuw be paald op 4 pct., met K pet. voor minimum prijzen Besloten werd tot marktterrein over te gaan en tot van de loods Een bedrag van f 600 werd hier voor toegestaan. De salarisregeling het niveau van 1936 gehandhaafd. dende bestuursleden C. Weeder. C. Ootes en P. Groen werden herkozen. Het bestuur werd machtiging gegeven om de ioopende rekenin gen by de Boerenleenbanken te Nlbblxwoud en Wognum. resp. groot f 11 700 en f 1560 opnieuw aan te gaan Bovendien werd toegestaan een kasgeldlee- ning van f 2500. De rondvraag bracht diverse wenken en wen- schen naar voren Besloten werd alsnog, dat de druivenaanvoerders 50 pet. der hier zullen moeten veilen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2