I ONS LAD Begrafenis der slachtoffers Clichy van I Nieuwe berichten over der rooden successen Belangrijk .Pauselijk schrijven te Berlijn openbaar gemaakt nieuwe Het nieuws van heden De spanning in de auto-industrie Het Concordaat niet geëerbiedigd betooging DE BAROMETER - 1 Mussolini terug naar Italië JOH. LAUWERS PAÏGLOr 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE katholieke pers van Guadalajara? DROEVE PLECHTIGHEDEN TE NEW LONDON Opmarsch in den sector Daladier waar»chuwt en HOARE OP VACANTIE Het officieel onderzoek meer Mazelenepidemie Een stoet van meerdere kilometers lang Een verklaring van Henri Ford Japansche veerboot verongelukt De Duitsche regeering is' schuldig Honderden kranten bloemstukken Uit Salamanca ontkent het recht- sche hoofdkwartier beslist elk verlies DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ER ET Mgr. Pr eyeing, Berlyns Bisschop, wyst op de dreiging van een openlyk conflict Met den kruiser Pola Zondag middag onder gejuich van duizenden vertrokken Vandaag zullen er wederom dan honderdduizend stakers zyn DERTIGSTE JAARGANG No. 145 ADVERTENTIEPRIJZEN* Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 MAANDAG 22 MAART 1937 Honderdduizenden hoorden rouw- redevoeringen aan met eischen aan de regeering Een politieke massa- Rouwdiensten in alle kerken voor de kleine slachtoffers der ontplof fingsramp nd Hf - WW I I p«*- Mussoltni tijdens den fakkeloptocht tn Tripolis ter eere van zijn bezoek gehouden innig ge- 915 maakt. in tien doo- Bernhard s0n van Ernstige vechtpartij te Berghem bij On. Overval Merkelbeek epcehelderd. Caféhouder award te Leek O «Üni er l Een der verdachten van den heeft bekend. Stand op Maandag M war 748A Vorig* stand: 7464 De Britsche minister van Marine, Sir Sa muel Hoare, is te Zuoa in den Ehgadln (Zwit serland) aangekomen, om daar eenigen tijd rust te nemen. toetten. hoe de rechten en vrijheden van ons kerkdijk reik worden geer honden en verzaakt." Honderden kransen en bloemstukken werden Daladier telde verder, dat het tjjd Is, dat alle krachten gewijd worden aan het her stel van den vrede tusschen de Franschen die een voorwaarde is voor het behoud van den buitenlandschen vrede. Middenfront: In den sector van Guada lajara duren de operaties in verschillende sectoren met volledig succes voort. kant Tien De wereldvlucht van misa Earhart mislukt; bet toestel bü den start te Honoloeloe geslipt en In brand gevlogen. Prinses Juliana en Prim F MittersUl naar Rome vertrokken. Militairen beneden den rang van officier reisen vaa Donderdag an. af veer halt geld. Opnieuw meer dan 1M.6M stakers in de Ame- rikaansche auto-industrie; da toestand emsU- ger dan tevoren. Vechtpartij aan beard van da Beaehfantein te Antwerpen. re tter «40 -j zal het aantal stakers 100.000 be- waarondef 65.000 bü de Chrysler fa- medegedeeld. dat hij 'n algemeene staking in de automobielindustrie zal afkondigen, „indien de gewelddadige verdrijving der stakende ar beiders door de politie te Detroit niet onmid- dellük wordt gestaakt.” Martin heeft deze verklaring afgelegd na de verdrijving door de politie van 120 stakers, die een vleeschconservenfabriek en 75 anderen, die een sigarenfabriek hadden bezet. By het optre den der politie werden zes arbeiders gewond. Dinsdagavond zullen 175.000 arbeiders in de automobielindustrie bijeenkomen om tegen de gewelddadige uitzetting te protesteeren. De opmarsch onzer colonnes gaat op nor male wjjze voort. Zondagochtend hebben zjj na een gelukkige manoeuvre Val de Moso de Tajuna bezet. Dit schrijven werd in alle katholieke kerken van den kansel voorgelezen. Dan beschrijft de encycliek, hoe door elnde- looze ondérhandelngen tusschen de katholeke geestelijkheid en de nationaal-socialistlsche re- geertng gepoogd is verbetering in den toestand te brengen. „Terwijl wjj in den geest van het concordaat trachtten te handelen, werd door de andere zijde het concordaat ondermünd. ont doken en ten slotte mln of meer openlijk ge schonden. Dat wij niettemin tot dusver groote matiging hebben betracht, sproot niet voort uit zwakte, doch uit de verwachting, dat wellicht op den duur nog een verbetering zou intreden. WU zijn het concordaat naar letter en geest trouw gebleven en hebben ons beheerscht, tot de Ijzeren taal der werkelijkheid den mantel had verscheurd, die den opeetteljjken aanval op de Kerk omhulde en thans duidelijk blijkt» dat de openlijke strijd is aangezegd tegen de door het concordaat wettelUk beschermde confessio neels school. In het tweede gedeelte van Zijn schrijven zegt de H. Vader o.m.: EA- um sp ur. Onze troepen hebben de dezer dagen verover de stellingen versterkt en hebben maatregelen genomen om de functionneering van alle dien sten in deze zone te verzekeren. Laat in den avond van Zondag werd ver zekerd. dat de regeeringstroepen genaderd zün tot kllometerpaal 113 op den weg naar Aragon. Hoewel slechts een minimale hoop over bluft, dat het alsnog mogelfjk sal zijn de verdragen to doen handhaven en een draag lijke overeenstemming te bereiken, kunnen w(j in de toekomst niet langer stilzwijgend j| loper >8870 STB fel- rtj*. en- wer. 5250. Doel- 58800 801 [aar- >8901 em). >lad. NOORD-HOLL ANDSGH DAGBLAD PARIJS. 21 Mrt. (Havas-ANP) Zondagmiddag heeft men de laatste eer bewezen aan de slachtoffers van de botsingen te Clichy. te Vlloalngen wil »ün vrouw brand steken. JW f as too- •nx, ste ler ■aat Henry Ford, de eenige groote automobiel- fabrikant. wiens fabrieken niet van de te genwoordige stakingsgolf te lijden hebben gehad, verklaarde, dat hü. indien In één fabrieken een staking mocht uitbre- 1 ken. (de productie gaande zal houden, zoo lang er nog één man werkt. Wjj hebben 61 man Itallaansche troepen ge vangen genomen en een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal en levensmiddelen bult Het moreel onzer troepen Is uitstekend en het opperbevel Is trotsch op de verkregen resultaten, welke een voorbeeld zijn van opof fering en moed. Uit de andere sectoren Is niets te vermelden.” Homer Martin, de president van den bond van arbeiden in de automobielindustrie heeft „God to onse getuige, dat Wü Innig ver langen naar het herstel vaa een waren vrede tusschen kerk en staat in Dnlterhland. Wanneer echter zonder onse schuld geen vrede mogelijk mocht zijn, dan sal de Kerk Gods haar rech ten en vrijheden verdedigen In den naam vaa den Almachtige, wiens arm ook heden ten dage niet verkort to." TOKIO. 33 Maart. (Domei) Uit Poesan wordt gemeld, dat een te zwaar beladen veerboot, die de waterpolltie wilde ontkomen, haar passa giers aan land wilde zetten bij een vuurtoren te Relsoei in Zuld-Korea. de onweerswolk van een op het Duitsche volk. Wü hebben alles gedaan om do Duitsche regeering attent te maken op de gevolgen, die het dul den van een niet anti-christelijke actie voor Duitschla-id zou hebben." De radicaal-sociallsten hebben zich by het Volksfront aangesloten, qpidat zij zich tegen elke dictatuur verzetten. Zonder hen zou het volksfront niet kunnen blijven bestaan. Men moet het front dienen en niet zich er Bij de jongste Engelsche vlootmanoeuvres vormde de luchtafweer een belangrijk onderdeel. Luchtafweergeschut wordt in stelling gebracht De secretaris-generaal van het Fransche vak verbond zeide: „WU weten, dat wij een bolwerk van de vrijheid zijn. WU vragen de regeering maatregelen te nemen om een einde te maken aan de voortdurende uitdagingen om een re giem van vrUheld voor allen en beveiliging van de natie In het leven te roepen.” De secretaris-generaal der communistische party. Thorez, zeide met name, dat de com munisten gezworen hebben vereend te bHjven om de ontwapepfng en ontbinding der strijd honden te verkrUgen. Er heeft genoeg bloed ge vloeid, er zyn genoeg bedreigingen geult. „Laten wü op den dag na deze grootsche manifestatie den eisch van het volksfront: opruiming der strüdbonden niet doen verstikken.” Namens de socialistische partij sprak Beverse ever de vergaande verantwoordelijkheid der fascistische organisaties. Voorts sprak nog na mens de radicaal-sociallsten in het district Parijs het lid van den algemeenen raad, Pemey, die zeide, dat het „onze wil is de vereenlglng te bewerkstelligen van alle Franschen. die ge hecht zyn aan een vredelievende republiek. „De Kerk verklaart, aldus Z. H. de Pam, bid voor allen, die Ifjden om hun geloot. Tot in de gevangenissen en concentratie kampen moet men zoo noodig den lijfs dwang weerstaan". Het Pauzelljk schrijven bestaat uit drie ge deelten. Het eerste heeft betrekking op het eigenlijke concordaat, het tweede behandelt het geloof in Gbd, Jezus Christus en de kerk, alsmede de door do christelijke moraal aan de ouders toegekende rechten. Het derde deel smeekt de goddelijke genade af voor allen, die zich hebben laten meeslee- pen door bedreigingen et beloften tegen Chris tus te prediken. „Getoorig to niet hU. die het woord „God” rethortach gebruikt. Wie in pantheïstische vaagheid God met de wereld vereenzelvigt, be hoort niet tot de ware geloovigen. Wie het ras, het volk, den staat of den staatsvorm en de dra gers van het staatsgezag tot de hoogste normen verheft en verafgoodt, die vervalscht de door God geschapen orde der dingen.” BAN SALVADOR. 30 Maart (DN.B.) De minister van Onderwijs heeft last gegeven tot sluiting der scholen in het geheele land voor veertien dagen, in verband met het feit. dat de helft van alle scholieren door mazelen is aangetast. Doordat de passagiers naar één opdrongen, sloeg het vaartuig om. menschen zyn verdronken, terwijl veertien opvarenden vermist worden. Zwaar drukte godsdienststrijd MADRID. 33 Mrt. (Havas). De verdedi- gingsraad van Madrid heeft het volgende offi- cleele communiqué per radio verspreid: Honderdduizenden waren tegenwoordig bij de begrafenis der slachtoffers van Clichy; de rouwstoet had grootendeels het karakter van een massa-betooging. Het In leed gedompelde New London verricht dr droeve plechtigheden van rouwdienst en be grafenis der honderden omgekomen kinderen. Op het ministerie van Binnenlandsche Zaken schat men het aantal deelnemers aan de uitvaart van de slachtoffers van 16 Maart op 300.000. De lijkstoet had een lengte van 8 KM. Bloedige botsing op Porto Rico tusschen na tionalisten en politie. Vandaag dragen, u. brieken. Vannacht heeft Chrysler een verklaring af gelegd. waarin hij den toestand uiteenzet. en verklaart: „Wü kunnen niet terugtrekken". De volgende mededeelingen betreffende dit Pauselük schrüven lezen we nog In de Cou rant” Het Pauselük schrijven, dat door den H. Vader op den Passie-Zondag Is opgesteld en dat de Pauselüke onderteekening draagt bestaat uit drie deelen. In den aanvang wordt de 10- densweg, sedert in 1933 het concordaat door von Papen werd onderteekend. geschilderd. .Niet tegenstaande dit alles aldus de encycliek hoopten wü op betere tüden en daarom onder- teekenden wü het concordaat. Het Is niet de schuld der kerk, wanneer wü thans na vier Jaar genoopt zün. openhartig te spreken. De ont wikkeling gedurende deze jaren heeft geleerd, dat er door verantwoordeiyke kringen opset- telük naar gestreefd wordt een accoord tegen de kerk en het geloof te voeren, die tot geen ander doel kan leiden dan tot de vernietiging van het kerkelük leven. De politie heeft zich Zaterdag met geweld toegang verschaft tot het gebouw van de Newton Packing Co en 120 „sltdown"- stakers, waaronder 30 vrouwen, gearresteerd Veer het nationaal huwelijksgeschenk aan het Prinselijk Paar Is In totaal f664461 bfjeenge- bracht. a De nieuwe Japansche gezant ontkent nadrnk- keiyk. dat de Japansche regeering bepaalde be doelingen koestert ten opstokte van Nteaw- Guinea. Twee zwaar gewonden en een doode bij motor ongeluk te Roermond. De regeeringstroepen hebben de dorpen Uduez en Utande, die op ongeveer 10 K M. van Brihuega zün gelegen, bezet. Zondagavond werd gemeld, dat in de straten van Padilla de Hita. dat op >15 K.M van Bri huega is gelegen, gevechten worden geleverd. Generaal Mlaja heeft een besluit gepubli ceerd, krachtens hetwelk alle burgers van Ma drid. die vuurwapenen bezitten, deze binnen 48 uur moeten inleveren bü den commissaris in hun wük. Het rechtache hoofdkwartier deelt o.a. uit Salamanca mede: .Noordeiyke legers, divisie Boris: Wy hebben een door tanks gesteunden vüandelüken aanval op onze stellingen in den sector van Guadala jara afgeslagen. Twee tanks vleien in onze han den. Divisie Madrid: Een aanval van den vüand op Puesta de la Reina hebben wü afgeslagen. Per straat 58838 Een Juichende. onafzienbare menigte deed den Duce uitgeleide, het geschut der oorlogs bodems bulderde zün saluutschoten, o Volgens de Dally Telegraph werd het bezoek van Mussolini aan Libye met drie volle dagen ihgekort. omdat wegens hevige zandstormen de ver afgelegen plaatsen van het land niet be zocht konden worden. verschillende sprekers het woord tot de me nigte richtten. De burgemeester van Cllchy, Auffray, sprak over solidariteit en over de noodzakelijkheid de opnieuw georganiseerde strüdbonden te ont binden. de leiders er van te arresteeren en de medeplichtigen der oproermakers van de ver antwoordelüke posten in het politiecorps te verwüderen. TRIPOLIS. 33 Maart (Havas) Musso lini is Zondagmiddag aan boord van den kruiser „Pola” op terugreis gegaan naar Italië. Tegenover Associated Press heeft Ford het volgende Verklaard: „be internationale finan ciers, die achter deze staking staan, hebben wel wat anders te doen dan de automobielindustrie te controleeren. Hun doel blijkt te zün, de con currentie en den geest van vrüe mededinging te dooden. Daar echter de Industrieelen de eenige mededingers zyn, zün wü meester van den toe stand. Zoolang ik in leven ben, zullen zü □ooit in slagen, mün fabrieken te sluiten.” tempels, waar de geestelijkheid uit alle deelen van Texas en Louisiana de diensten leidden. Er is vrijwel geen familie te New London, welke voor de ramp is gespaard gebleven. BERLIJN, 21 Mrt. (Reuter). Mgr. Preyaing heeft in de St. Hedwig- Icathedraal een Pauselijk schrijven voorgelezen, waarin Z.H. de Paus het nationaal-socialistisch regiem er van beschuldigt het concordaat te hebben geschonden en de anti-chris- telüke bewegingen aan te moedigen. De Berlynsche bisschop heeft daar bij den nadruk gelegd op den ernst van de situatie en zijn gehoor ver zocht zich voor te bereiden op een openlijken strijd. Op een radlcaal-socialistische betooging te Maxomme bü Rouaan heeft de president der Palflé. Daladier, een rede gehouden, waarin hü onder meer zeide: „De beweging, die de tragi sche gebeurtenissen te Cllchy in Frankrijk en in het buitenland hebben veroorzaakt, is nog lang niet tot bedaren gekomen. Er bestaat een ernstige ongerustheid in ons land, na dien avond, waarop betoogers en ordebewaarders ook zonen van het volk met elkaar in bot sing kwamen." Aan dit communiqué is een mededeeling ,-^oegevoegd, wsarin gezegd wordt: „Alle berichten, die de linkschen door de radio hebben omgeroepen over bezetting van dorpen, die wü verdedigden, zfjn vol komen onwaar.” Japansche veerboot verongelukt; den, veertien vermisten. De rechtsche zender van Sevilla deelt mede, dat een aanval der regeeringstroepen bü Tala vera Is afgeslagen. In Cordova Is een klein vü- andelük garnizoen gevangen genomen. De krijgsverrichtingen bü Avila kunnen door het slechte weer niet worden voortgezet: Het ge schut der rechtschen bombardeert de linièn der linkschen. In den sector Arganda hebben de troepen van Franco nieuwe stellingen bezet In de richting van den weg naar Valencia. In de universlteitswük en aan de Jarama zün de re geeringstroepen na hevige gevechten terugge worpen Bü Oviedo hebben de linkschen de door generaal Aranda bezette stellingen aan gevallen. Zü werden afgeslagen. Intusachen wordt het officieel® onderzoek naar de oorzaken van de ramp voortgezet. De meeste deskundigen zün van meening. dat het gas. dat door het verwarmingssysteem werd opgewekt, zich opeenhoopte In de holten van de steenen muren, waardoor de ramp werd veroorzaakt. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat na den bouw der school het systeem van centrale verwarming met stoom werd vervan gen door het systeem met gas. Volgens den aannemer, die de school heeft gebouwd, werd deze wijziging aangebracht uit bezuinigings- overwegingen. De procureur heeft verklaard, dat er geen enkele reden is, om te veronderstellen, dat na latigheden of onregelmatigheden zün geschied. De nadere opgave vau ’t aantal slacht offers is als volgt: Het aantal dooden bedraagt 455, van wie drie nog niet geïdentificeerd zün. Verder worden acht personen vermist, terwül 94 personen gewond zün. De gouverneur van Texas heeft verklaard, dat tüdens den duur der werkzaamheden van de militaire commissie van onderzoek de staat van beleg zal gelden. De commissie zal Maan- 4ag haar werkzaamheden beginnen. De ver tegenwoordiger der firma, die de verwarmlngs- uistallatle heeft geleverd, heeft tegenover de commissie verklaard, indertijd de schooldirectie te hebben gewezen op mogelüke gevaren van 't brengen van wyziging in den gastoevoer. De stoet vertrok van het gebouw van het vak- vereenigingsverbond in de rue Lafayette. Aan het hoofd liepen de leden van het bureau van den bond; van het dagelyksch bestuur en van de vakvereenlgingen. Daarna volgden een de putatie van de gemeente Clichy en gedelegeer den van de communistische partij, onder wie de afgevaardigden Cachln. Thorez, Ducloe en Clamamus, en dan een groep functionarissen van de socialistische partü en vertegenwoordi gers der verschillende organisaties van het volksfront. De familie der slachtoffers had In auto’s plaats genomen. Een enorme menigte sloot zich bü den stoet aan. Voortdurend klonken kreten „Larocque aan de lantaarn”. „Leve de sovjets”. De massa zong zonder ophouden de Internationale, afgewisseld met spreekkoren van communistische eischen. De groep oud strijders werd langdurig toegejuicht. Te Clichy wachtte den stoet een nog grootere menigte dan In de hoofdstad. Het was uiterst moeilük stoet door de dichtopeengepakte Cllchy ruim baan te maken. Alle winkels waren gesloten. De delegaties namen plaats bü de muziektent op de Place Sacco et Vanzetti. De familieleden der slacht offers stonden op een verhooging büeen. Een volkszangkoor zong de Internationale. De lykkisten werden neergezet voor de plaats, welke voor <^e familieleden was gereserveerd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330. Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar I 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. tyukkerij De Spaamestad - Haarlem voor den rouw- menigte te Van het einde van den ochtend tot in den middag begaven zich lange stoeten langzaam naar de in den omtrek der stad gelegen be graafplaatsen. Er zün ook ouders, die het stof- felük overschot van hun kifideren naar de begraafplaatsen van hun geboorteplaatsen zul len doen overbrengen. De Heilige Vader verklaart, dat Indien het tusschen het rijk en het Vatlcaan gesloten con cordaat niet werd geëerbiedigd, de fout daar voor niet ligt bü de Katholieke Kerk, maar bü de ryksregeerlng, welke, naar HU zegt, de be palingen van dit tractaat niet op loyale beeft geïnterpreteerd. Indien Z. H. de Paus het concordaat niet beeft opgezegd Is dat, naar bü zegt, slechts vanwege de zorg voor het zielenheil, waarmede Hü belast is. Woordelük wordt gezegd: .Maar laten Wü voortgaan de rechten der geloovigen te verdedigen 'tegenover de leiders van uw volk. Laten WU Ons niet laten beïn vloeden door voorbügaand succes of tegen spoed." Het Pauselük schrüven critiseert vervolgens de rassentheorie. Het veroordeelt ernstig de' theorie van „bloed en bodem”. „Wie dergelüke dwalingen propageert, schendt eens gezworen trouw. Overal waar men probeert de ouders te verhinderen hun kinderen op te voeden, sooals zü dat aanvoelen, schendt men de trouw aan God. Nooit zal de Kerk vrijelijk de scholen er kennen, waar de met het kerkelük onderwijs belaste onderwijzer niet vrij is of waar het on- derwüs wordt gegeven in antl-chrlstelüken geest.” „Ieder woord van dit schrijven aldus eindigt het Pauselük schrijven hebben wü gewikt en gewogen op de weegschaal der waarheid en liefde WU wilden Ons niet door langer te zwegen schuldig maken aan het stichten van verdere verwarring der gewetens, doch evenmin door onnoodige strengheid en scherpte aan een verbittering der harten.” DETROIT. 22 Mrt. (Havas). De New York Times acht den toestand, die door de sociale conflicten in de automobielindustrie is ontstaan, ern stiger dan deze ooit is geweest. Zuidelijke legers: De, tegenaanvallen van den vijand op de onlangs door ons veroverde stel lingen In de provincie Cordova zün mislukt. Wü hebben één der stellingen van den vüand be zet. Activiteit der luchtmacht: Wü hebben drie jagers en een bommenwerper van den vüand neergehaald.” van bedienen, aldus Daladier. n. n. d. 4. NEW LONDON (Texas), 31 Maart (Ha vas) De geheele In rouw gedompelde stad heeft deelgenomen aan de verschillen de kerkelüke plechtigheden, die werden verricht voor de slachtoffers van de ont- ploffingsramp. De lükklstjes, bedekt met n- >8,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13